<11 ÜJ 1 'Haver en Gort': woningen terug; pakhuizen weg Om de balansopruiming voor te bereiden is Maison de Bonneterie op woensdag 8 januari a.s. gesloten. Maison deBonneterie éi LEIDSE KANTONRECHTER Op jubileum Paas-Vebc in maart ook paarden Geen afbraak maar vernieuwing Donderdag 16 januari begint de balansopruiming van Maison de Bonneterie. Om die voor te berei den zijn onze huizen in Amsterdam en Den Haag op 8 januari gesloten. Mogen wij u er nu alvast even op attenderen dat om praktische redenen gedurende de opruimings periode betaling slechts d contant of met betaalcheques kan geschie den. Amsterdam Den Haag Kalverstraat/Rokin Gravenstraat/Buitenhof teL 020-62162 tel. 070-656844 Qpeen» werd het dringen achter het hekje van de Leiüse kanton rechter. De heer Van der Z. met echtgenote (die all eerder gehoord was. dius ze hoefde helemaal niet te verschijnen)„Maar", zei Van der Z. „Ik heb haar toch ook maar meegenomen"), en een wacht meester Van P. van de politie te Oegstgeest. De tenlastefleggxg luidde: overtreding van art. 33 lid 1 van de Wegenverkeersweteen voudig gezegd het negeren van een stopteken. Nu. em dat had d'e heer Van der Z. gedaan. Op drie maart 1974 's avonds stond een zes tal agenten van politie op de Rijksweg om auto's te controleren. Er waren politieauto's, zwaailichten en gewone lampen genoeg om duidelijk te maken, dat het hier om een politiecontrole ging. Van dr Z. kwam aanrijden en kreeg een stopteken. Wachtmeester P. zelf 3torid op de as van de weg om het verkeer van beiide richtin gen in de gaten te houden. Van der Z. begon aanvankelijk ai te remmen, maar bedacht zich blijkbaar en reed op De P. in, die nog net op tijd opzij kon springen. Volgens de vehdachte waren deze feiten in strijd met de waarheid. Hij was namelijk verblind door tegemoetkomend verkeer en volgens hem waren ook de lampan, dde de politie gebruikte om stoptekens te geven nüet dui/delijk. (Even later verklaarde hij echter dat hij juist ook door die lampen verblind was). Hij had dan ook geen stopteken gezien en door de verblinding was hij een beetje uitge schoten. Hij zag wel iemand opzij springen, maar had daar venier geen aandacht aan geschonken. Volgens de belde wachtmeesters was er echter geen sprake geweest van verkeer, laat staan verblindend verkeer. Bovendien hadden ze geconstateerd dat verdachte vijf biertjes had gedronken. Naar 'het oordeel van de officier was alles duidelijk voor de con trole neergezetinclusief witte leren politiejassen. Vooral door de voldoende verhohting zal het stopteken van de agen ten dus wel duidelijk geweest zijn. Verdachte mag daarom blij zijn dat hij alleen maar wegens het negeren van een stopteken ver volgd werd en nüet wegens poging 'tot doodslag. De officier vond het feit echter wed heel ernstig, wat ook bleek uit de eis: 200 gulden boete en een onvoorwaardelijke ontzegging van vier maanden. Volgens de wet kreeg verdachte toen het laatste woord. Daarvan maakte hij gebruik door weer allerlei onlogische feiten op tafel te smijten, maar dat maakte geen enkele indruk. Het vonnis van de rechter luidde dan ook een boete van 200 gulden en een voorwaardelijke ontzegging van vier maanden met een proeftijd van twee jaar. MIA BAKELS LEIDEN Op donderdag 13 maart André de Jong. die hoopt dat deze wordt in de Leidse Groenoordhal de extra attractie tot een grotere be- 25ste Paasveetentoonstelling geor- langstelling zal leiden, ziet het als een ganiseerd voor de Vebo. De jubileum- eerste stap op weg naar het organise- tentoonstelling krijgt een extra fees- ren van speciale "paardendagen" in telijk tintje, omdat voor de eerste de Groenoordhal. "In 1976 willen we maal in de geschiedenis ook paar- toewerken naar een weekeinde in de den te bewonderen zulen zijn. Plaats- Groenoordhal, dat geheel gewijd zal vervangend Groenoordhal-di- zijn aan het paard. "De belangstel- recteur en tevens Vebo-secretaris ling voor het paard ls de laatste Ja- André de Jong ls daarover druk in ren n.l. sterk toegenomen. eerste contacten waren erg plezierig in de hal. Maar dat zal geen en waarschijnlijk nog dez eweek zul- dige zaak zijn", aldus André de len de besprekingen worden afge- Jong, "want dat is een zeer kostbare rond", aldus André de Jong. Als alles zaak. Dat is zonder een goede sponsor door gaat komen er in de Groenoord- niet te betalen." hal tijdens de Vebo rijpaarden en Ondanks de aanwezigheid van de hengsten en is er ook 'n keuring aan paarden blijft de Paas-Vebo ook dit verbonden. Verder zullen naar alle jaar weer in eerste opzet een runder waarschijnlijkheid op de Paasvee- showTEr zijn al weer tal van inzen- tentoonstelling ook Forrest-en Shet- dingen aangemeld: we verwachten laadpony'6 te bewonderen zijn. meer dan 300 stuks vee til stimorol kauwgom de smaak is raak Het Bethlehemhof is toegevoegd aan het rehabilitatie plan. Het college van regenten heeft plannen voor een opknapbeurt. De Gortestraat. Niet het huisje op de voorgrond, maar wel de nummers 50 tot en met 56 zullen af gebroken worden. LEIDEN Het gebied tussen Levendaal, Plantsoen en Geregnacht, bekend als de Ha- ver- en Gortbuurt, zal de komende jaren een grondige opknapbeurt ondergaan. Bin nenkort zal de gemeenteraad het besluit nemen om de buurt als zg. rehabilitatiegebied aan te wijzen. Dit jaar zal nog met de uitvoering van de eerste fase in de verbeterings plannen worden begonnen. In de Haver-en Gortbuurt wonen 320 personen, waarvan tachtig pro cent in gezinsverband. Het binnen- stads wijkje bevat de volgende stra ten: Ha verstraat. Gortestraat, Vier de Binnenvestgracht, Kraaierstraat, Rijnstraat en Pakhuisstraat. Aan de rehabilitatieplan zijn voorts het Bethlehemhof, Inclusief de aan grenzende bebouwing aan het Le- vendaal en de Kraaierstraat, alsme de het Tevelingshof toegevoegd, om zo optimaal mogelijk te profiteren van eventuele rijkssubsidie. Het col lege van regenten van het Bethle hemhof heeft al opdracht gegeven tot het vervaardigen van een plan, dat voorziet ln herstel van de woningen in het hof en de aansluitende be bouwing. Hetzelfde zou met het Te velingshof, dat ligt ingesloten tussen Levendaal, Vierde Binnenvest- gracht en Pakhuisstraat, kunnen ge beuren. Nu of noodt De Haver- en Gortbuurt stond Ja renlang bekend als een buurt met een slecht woonklimaat. Aan de hui zen werd niet veel gedaan, omdat de opvatting heerste, dat het wijkje toch op den duur afgebroken zou worden. Tegenwoordig wordt daar I anders over gedacht: een project groep, bestaande uit gemeente-amb tenaren, een aantal bewoners en een vertegenwoordiger van de Advies raad voor de Binnenstad heeft een plan opgesteld om het woonklimaat te verbeteren en de woonfunctie te herstellen waar deze verloren ls ge gaan: rehabilitatie. Want: "als Je*het nu niet doet, is het de vraag of je er ooit aan toekomt", zo zegt wet houder Waal van ruimtelijke orde ning. De projectgroep is ln november 1972 ingesteld op initiatief van het toenmalige PvdA-raadslid mevrouw Kerling. De bewoners zelf hadden Intussen al maatregelen genomen: om het doorgaande verkeer uit de wijk te weren, braken zij de Vierde Binnenvestgracht, Haverstraat en de Gortestraat op. Dat was in de len te van 1971. De gemeente bleek de noodzaak hiervan te erkennen, want in Juni 71 werden in deze straten paaltjes geplaatst om de auto's de weg te versperren. De eerste stap op weg naar een algehele wij kverbete ring. De buurt kreeg een fraaier aan zien, toen tal van bewoners him ge vels met bloembakken gingen versie ren. Het grote probleem was echter al tijd dat steeds minder paaiden hun woonfunctie behielden. Op dit mo ment is het zo dat van de 206 pan den, die voornamelijk in de zeventien de, achttiende en negentiende eeuw zijn gebouwd, er 129 als woning fun geren. De andere panden doen voor al dienst als pakhuis of garage. Daarvan zijn er vele bouwvallig. Die pakhuizen moeten in de toe komst verdwijnen. De gemeente, grootste huiseigenaar in de buurt, streeft er naar om die pakhuizen in handen te krijgen en er woningen van te maken. Desnoods zal, als laat ste stap, het middel van onteigening worden gehanteerd, meldt hoofd af deling stadsontwikkeling op de ge meente-secretarie, M. A. Logtenberg die als voorzitter van de project groep heeft gefungeerd. De gemeen te is eigenaar van 67 panden (waar van 52 woningen), in 41 gevallen ls sprake van een eigenaar, die ook be woner is en 98 panden zijn in han den van particuliere verhuurders (43 daarvan dienen als woning). Als eerste stap zal de gemeente haar eigen woningen onderhanden nemen. Gehoopt wordt dat daar een stimu lerende werking van uitgaat, zodat ook particuliere eigenaren tot da den overgaan. Afbraak In de eerste helft van dit Jaar zal een nader uitgewerkt voorstel gedaan worden voor de uitvoering van de eerste fase. Die omvat het afbreken van zes kleine woningen in de Gor testraat: de nummers 34-36, 50-52 en 54-56. Op de vrijgekomen grond, worden drie nieuwe woningen ge bouwd. Daarnaast zullen de wonin gen Kraaierstraat 31 en 31a, Vierde Binnenvestgmcht 8, 9, 27 en 33 wor den verbeterd. Deze panden zijn al lemaal in eigendom van de gemeen te. Er zal een bouwkantoor in de buurt worden ingericht, waar servi ce kan worden verleend aan particu liere eigenaren. De nieuwe en ver beterde woningen gaan wellicht bij de verdere uitvoering van het plan, als wisselwoning fungeren. In de loop van dit jaar is ook een voorstel te verwachten voor de tweede fasef verbetering van de aan de gemeen te toebehorende zg. "hekjeswonin gen", die rug aan rug tegen elkaar staan. In totaal zijn dat er 39. Aan de hand van de resultaten van een nog te houden enquete zal een keu ze worden gedaan uit twee moge lijkheden: of de bestaande wonin gen handhaven en verbeteren en ze dan, gezien him geringe omvang als huisvesting te bestemmen voor bejaarden en alleenstaanden, of de woningen verhelen, dus van twee één maken, die groot genoeg zal zijn, voor een klein gezin. In het eerste kwartaal van 1976 zal een voorstel worden gedaan voor de uitvoering van de derde fase: ver nieuwing van de zg. infra-structuur. De riolering en openbare verlichting zullen moeten worden vernieuwd en -voor zover noodzakelijk- ook de ka bels en leidingen voor gas, water en electriciteit. Daarna kan ook gepro beerd worden door sloop van pakhui zen open ruimten te scheppen. Op dit moment hebben de meeste woningen geen tuin. Met name komen een aan tal panden aan de Pakhuisstraat/ Gortestraat in aanmerking voor af braak. Ook geldt dit voor de pakhuizen in de Tweede Haverstraat, grenzend aan het schoolplein, die achter particu lier eigendom zijn. Verder wordt de mogelijkheid nage gaan om in die straten, die voor door gaand autoverkeer afgesloten zijn, een paar meter van de openbare weg bij de huizen te trekken, zodat daar- voortuintjes zouden kunnen worden aangelegd. In deze fase zullen ook zoveel mogelijk pakhuizen worden aangekocht. Het ia al niet meer mogelijk om zonder toestem ming van B. en W. gebouwen, die op 1 december 1973 tot woning bestemd waren voor een ander doel te gebrui ken of te slopen. De gemeente is niet van plan in de Haver- en Gortbuurt nog maar één woning hiervoor vrij te geven. Voor de bestaande pakhuizen zal wtrvangen de ruimte moeten komen. Daarbij wordt gedacht aan grote leegstaande fabriekscomplexen, zoals dat van Zaalberg aan de Herengracht. Overleg In het eerste kwartaal van 1977 zal ten slotte de vierde fase in een voor stel gegoten worden. Daarin zal het meest verkrotte gedgelte van de Ha ver- en Gortbuurt, aangepakt worden mede aan de hand van de ervaring die dan inmiddels is opgedaan. Dit gedeelte ligt voornamelijk aan de Gortestraat, o.a. tegenover de school Het bevat vooral pakhuizen e.d., waar een groot deel zeer bouwvallig is. Er zal gekozen moeten worden uit drie mogelijkheden: afbraak, gevolgd door nieuwbouw: waar mogelijk verbete ring van de panden: aanleg van tui nen op door sloop vrijgekomen gron den. Intussen, zo is het de bedoeling, zal van de kant van de gemeente voort durend overleg gezocht worden met de bewoners. Het rehabilitatieplan is in november 1973 in globale vorm aan een buurtvergadering voorge legd. De aanwezige bewoners zijn er toen unaniem akkoord mee gegaan. Voor de uitvoering van het plan zal nu een nieuwe projectgroep moeten worden gevormd, waarbij de afdeling stedebouw van de dienst ge meentewerken aks coördinator zal op treden, met name ir. C.R. Meinders. In deze groep zullen ook weer bewo ners zitting hebben. In de kosten van rehabilitatie wordt uiteraard bij gedragen door het rijk. De plannen zijn op het ministerie tot nu toe posi tief beoordeeld.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3