LEIDSCH DAGBLAD RUN OP REISBUREAUS Eskader VS stoomt op volle kracht op naar Zuid-Vietnam Sommige reizen naar het zuiden al uitverkocht vandaag Raadslid loopt weg na rel om wethouderszetel "Maak de kust wat aantrek kelijker" LEIDSCH DAGBLAD Agenten na 'girofraude' wellicht ontslagen Kissinger wil gaan praten met olielanden IINSDAG 7 JANUARI 1975 OPGERICHT I MAART I860 34520 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur Bureau voor Toerisme: iMSTERDAM De directeur van het Nationaal Bureau voor Toeris me, de heer J. Strijkers, heeft er voor gepleit onze Noordzeekust voor de toerist aantrekkelijker te maken door de aanleg van bijvoor beeld verwarmde zwembaden, lig- hallen met kunstmatige zon en ca- isino's. Daardoor zal de leefbaar heid van onze 6tranden worden I vergroot, kunnen ook topartiesten I worden aangetrokken en festivals worden georganiseerd, je heer Strijkers heeft dit giste ren in Amsterdam gezegd ft'Jdens een congres, dat was georgani seerd ter gelegenheid van de ten toonstelling Horecava '75, die gis teren haar poorten had geopend, lij het bevorderen van het toeris me naar onze kust moet er de na druk op worden gelegd dat de stranden zijn gelegen bij de groot ste bevolkingsagglomeraties, de autowegen bijna tot het strand doorlopen en dat de kwaliteit van ons zeewater sterk is verbeterd, zoals onlangs op een congres in Wenen is opgemerkt. DEN HAAG Nederland loopt storm op de reisbureaus. Nu al en dat is nog nooit gebeurd zijn sommige rei zen naar het zuiden in de bouwvakvakantie uitverkocht. Heel moeilijk is het ook om nog een appartement in Zuid- Frankrijk te bemachtigen. Directeur P. Jongens van de Nederlandse Reisvereniging zegt: „Ik ben overdonderd door het aantal boekingen. Bij ons is het op 16 december al begonnen en het blijft maar duren. In voor afgaande jaren kwamen de mensen pas in de tweede of derde week van januari om een reis te kopen". SAIGONEen Amerikaans smaldeel van elf schepen, met als voornaamste het vliegdekschip Enterprise, stoomt met hoge vaart naar de Vietnamese wateren, zo hebben Amerikaanse diplomatieke kringen in Saigon vanochtend onthuld. Deze me dedeling kwam enkele uren nadat bekend was geworden dat de provincie-hoofdstad Phoeoc Binh na een beleg van vijf dagen volledig in handen was gevallen van de Vietcong en de Noordvietnamezen. Eerst opklaringen Kerst enkele opklaringen, maar morgen overdag half tot zwaar bewolkt met tl|.lelUk reuen of motregen. Matige iraehtlge Mlnimu i graden. temperaturen Koufrontpassage Nadat een front met veel regen \vannacht over ons land was ge trokken, ruimde de wind naar noordwest en stroomden koudere van poolstreken afkomstige lucht- massa's over het land uit. Deze lucht zal zich het komende et maal verder over nagenoeg geheel Europa uitbreiden, zodat ook daar een einde zal komen aan het zachte weer. Op de oceaan blijven de depressies actief. 8 JANUARI Hoogwater te Katwijk te 12.12 uur; laagwater te 7.47 en 20.16 Volgens de Amerikaanse kringen zal het smaldeel moreen omstreeks 13.00 uur (onze tijd) in de Zuid- vielnamese wateren uitkomen. Men zei dat er geen directe plannen waren om de vliegtuigen van de Enterprise boven Zuid-Vietnam te laten patrouilleren, maar men sloot een dergelijke mogelijkheid toch niet geheel uit. Voor de grote aanval op Phoeoc Binh die werd ondernomen door 5000 man infan terie voorafgegaan door 30 tanks, was de stad intensief door de Noord Vietnamese artillerie bescho ten en hierbij zouden, aldus is te Sa" gon meegedeeld, door de burger bevolking grote verliezen aan men senlevens zijn geleden. In Phoeoc Binh vertoefden ongeveer 26.000 burgers. Door de val van Phoeoc Binh hebben die Vietcong en de Noord vietnamezen nu de controle over de hele provincie Phoeoc Long. de eni ge die geheel in him handen is. De enige commando-bunker van de Zuidvietnamese strijdkrachten in Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee vanaf 22 jan. 1975 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen, in open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. Phoeoc B nh, waar zij nog lang stand hadden gehouden, is van een afstand van 100 meter door de aan vallers met 130 mm geschut stukge schoten. Overlevenden zijn onder dekking van duikbommenwerpers de stad uitgevlucht. De Noordivietnamezen hebben ook de strategisch belangrijke mili taire basis bij de provinciale hoofd plaats Tal Nin veroverd. Tai N.n ligt 115 kilometer ten zuidwesten van Phoeoc Binh. Inmiddels is vandaag de Ameri kaanse onderminister van Buiten landse Zaken voor veiligheidskwes ties, Carlyle Maw, in Sa gon aan gekomen om zich op de hoogte te stellen van de militaire en econo mische situatie. Voor de tweede ach tere en volg en - de dag hebben artilleristen van de Rode Khmer vanmorgen een zware aanval ondernomen op het interna tionale vliegveld van de Cambod jaanse hoofdstad Pnom Penh, dat juist ten westen van de stad ligt. De aanval, aldus is vernomen, was niet alleen op het vli egveld ge richt maar ook op de militaire lucht machtbasis te Potsjentong, die 5 ki lometer ten westen van Pnom Penh ligt. iVonhoff: geen voorzitter VVD UTRECHT Burgemeester Von- hoff van Utrecht is nfet van plan een tegenkandidatuur voor het WD voorzitterschap te aanvaarden. Von- hoff vertelde bij geruchten gehoord te hebben dat afdelingen hem als te genkandidaat van de hoofdbestuurs kandidaat Korthals Altes wilden stellen. "Ik vind dat mijn verant woordelijkheid in de eerste plaats in Utrecht ligt. Mijn interesse in lands- politiek houd ik. Ik sluit niet uit dat op den duur een combinatie van het burgemeesterschap met een WD- 'functie, zoals misschien het voorzit terschap, mogelijk kan zijn. Ik heb echter mijn eigen normen voor een dergelfjke beslissing en dan wens ik dat zoiets ook stijlvol gebeurt, dus geen tegenkandidatuur. Bovendien, vind ik het nu- niet nodig, want de partij is niet in een crisissituatie". Maar de kandidatuur-Korthals Al tes wordt niet overal klakkeloos ge steund. De rijen voor de loketten van de kantoren, waar de iverkloos- heidsuitkering wordt uitbetaald worden in de Verenigde Staten steeds langer. Volgens de laatste cijfers is 7,1 procent van de be roepsbevolking zonder werk. Dat komt neer op 6y2 miljoen mensen. De sterke groei van de werk loosheid zal dit jaar wel niet meer kunnen worden gekeerd, denkt Alan Greenspan, de eerste econo mische adviseur van president Ford. Dat het percentage tot tien zou stijgen achtte hij "welhaast on mogelijk", maar verwachtte ook niet, dat het in de komende twee jaar beneden de 6l/2 zou komen. In het Congres zei hij, dat een vergelijking van de huidige terug gang met de crisis van de jaren dertig "sterk overdreven" ivas, want volgens hem kan tegen het midden van 1976 een economische wending ten goede worden ver wacht, die zal beginnen in de bouwnijverheid en de autoindu strie. DEN HAAG Twe>e Haagse agen ten (beiden 19 jaar), die in novem ber vorig jaar door een uit de hand gelopen grap bij een kleine giro fraude betrokken raakten, zullen vrijwel zeker het politiekorps moeten verlaten. De Haagse hoofdcommis saris dr. C. N. Peijsrer heeft de bur gemeester thans voorgesteld de agenten, die nog in hun proeftijd zitten, voor ontslag in aanmerking te laten komen. De politiemannen kwamen in moeilijkheden nadat zij op een feestje waren geweest bij een Vriend in Voorschoten. Deze kennis was vroeger penningmeester geweest van het schoolbestuur van het Leidse Rem brandt Lyceum en beschikte uit dien hoofde nog over een boekje met giro- overschrijvingskaarten. De vriend vulde tijdens het feestje op naam van ieder van de agenten een girokaart in, waarbij in de bedragkolom f 100 werd geschreven. Hoewel de vriend en de twee agen ten later bi) verhoor door de Leidse recherche verklaarden dat geen van hen de bedoeling had gehad om de twee girokaarten te posten, kwamea beide exemplaren door onbekende oorzaak toch bij de girodienst te recht Toen vervolgens op de schooi werd ontdekt dat er geld ten gunste van een onbekende Hagenaar - een van de agenten - was Afgeschreven, werd de Leidse politie Ingeschakeld Een woordvoerder van de reisgi- gan-t Holland International waarin ongeveer 10 Nederlandse reisorgani satoren samenwerken, bevestigt deze verklaring. "Het loopt veel beter dan vorig Jaar. Met name in de bouwvakvakantie is het aanbod groot geworden". De afjunct-directeur van Hotel plan, J. Kloosterziel: Wij constate ren een stijging van tientallen pro centen. We zijn nu al bezig om in Spanje en Italië uitbreiding van de hotelaccommodatie en de apartemen ten te zoeken". Favoriete bestemmin gen zijn Spanje, Italië, Joego-Slavië en Zuid-Frankrijk. De reiswereld verwondert zïch daar over niet. "Dat is een reactie op de slechte zomer van 1974", zegt men in die kringen. Wel verbaasd is men over het feit, dat de alarmerende berichten over de economische situ atie de Nederlander er niet van weerhouden duizenden guldens uit te geven voor een veertiendaagse va- tie. "Misschien heeft het er iets mee te maken, dat onze prijzen in elk geval vast staan", oppert de heer Jongens. Een opvallend verschijnsel bij het reserveren is de stijgende belangstel ling voor autotoers bij alle reisorga- nistoren. "Vorig Jaar", aldus een woordvoer der van de ANWB, "lieten de men sen in verband met de energiecri sis de auto thuis. Dat doen ze dit Jaar zeker niet". Een voorzichtig reisman voegt hier nog aan toe: "Okay, het gaat alle maal veel beter dan ln 1974, maar ik juich pas als deze golf aanhoudt tot en met maart. We hebben in Ne derland nu eenmaal een grillig boe kingspatroon". Een steekproef bij de reisbureaus en -organisaties in onze omgeving, bevestigde vanochtend de indruk, dat er een stormloop is op de reisbu reaus. We kregen de volgende reac ties: Middelhoek: veel drukker dan anders in Januari. In Leiden vooral veel belangstelling voor touringcar reizen naar Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland. Beuk: aardig druk. Spanje staat weer sterk in de be langstelling. En de busreizen naar Oostenrijk. Gullivers Reizen: Enorm. Een verdubbeling van het aantal boekingen ten opzichte van vorig Jaar. Spanje net als vorig Jaar. Stijgende belangstelling voor Italië. Metaal: Het is verschrikkelijk druk geweest. We hebben 40% meer ge boekt dan vorig Jaar. Rond de bouw vakantie zijn de meeste zuide lijke bestemmingen (Spanje) volge boekt". Cebuto: "Belangrijkste be stemmingen zijn volgeboekt .Opval lend is de toename van boekingen naar Tunesië. Het aantal boekingen zal 15-20% stijgen. Interland: Vrij behoorlijk, vooral Spanje en Roeme nië. HIT: Al aardig wat reizen naar het zuiden verkocht, al is dat niet onze specialiteit, Groeneveld: Loopt goed, maar er valt verder nog wei nig van te zeggen, folders zijn net de deur uit. Wolters: Op het ogenblik erg druk. Gisteren bijvoorbeeld net zoveel klanten als op zaterdag, wat normaal de drukste dag is. Duide lijk herstel ten opzichte van vorig jaar. Al in november kwamen ver zoeken om reisprogramma's binnen. De meeste verschenen pas half de- Protestanten wijzen overleg met IRA af BELFAST In een eerste offi ciële reactie van protestantse zijde op voorgestelde vredesbesprekingen met het Ierse republikeinse leger hebben de loyalistische leiders in Noord-Ierland zich tegen elk vre desoverleg uitgesproken. De vredesplannen van de Britse regering hebben ook verdeeldheid teweeg gebracht in de Ulster De fensie Association, de machtigste protestantse verzetsgroep in Noord- terland. De 10.000 man sterke UDA- brigade in West-Belfast heeft zich afgescheiden omdat de leiding het niet eens was met de weigering van andere UDA-leiders een vrijdag uit gegeven verklaring in te trekken, waarin een groep protestantse do minees wordt verweten te hebben bemiddeld bij de verlenging van het kerstbestand tot 16 Januari. cember. Europa Int. Alphen aan den Rijn: Enorm druk. Zo stil als het vorig jaar, was, zo druk is het nu. Spanje staat boven aan de lijst. Er is vooral opvallend veel vraag naar auto-arrangementen. OPLOSSING PRIJSVRAAG De oplossingen van de 4-delige kerstprijsvraag dienen voor morgen 13 uur in het bezit te zijn van de redactie van dit blad. Slechts dan dingen de deelnemers mee naar de in to taal 60 prijzen (ran 250 tot 25 gulden) die wij voor goede op lossingen hebben uitgeloofd. Gehandicapt kind verdrinkt in speelbad ALPHEN AAN DEN RIJN De vierjarige Frits Hermens is gister middag verdronken in het speelbad aan de Zonnehof, dagverblijf voor geestelijk gehandicapte kinderen aan de Maasstraat in Alphen. De Jongen, die uit Nieuwveen kwam, was in de groepsruimte een ogenblik ontsnapt aan de aandacht van de leidsters. Even later werd hij gevonden od de bodem van het zestig centimeter diepe kikkerbadje. De deuren naar het zwembad waren niet op slot. De politie en dokter Plag waren zeer snel ter plaatse. Kunstmatige ademhaling en het toedienen van zuurst f mochten echter niet meer baten. Terwijl de Arabische wereld nog briesend van boosheid is over fcst dreigement, dat Kissinger vorige week mede namens president Ford heeft geuit „we sluiten de mo gelijkheid van bezetting van olie velden niet uit heeft de Ame rikaanse minister van Buitenland se Zaken zich opnieuw tot de olielanden gericht. Nu schrifte lijk, In een brief aan de belang rijkste olielanden stelt hij voor in maart te beginnen aan de voor bereidingen voor een grootscheeps oliegesprek PAGINA 7 De grammof oonplatenwereld snapt niets van die gouden pla ten voor Toon Hermans. Zo best gaat de verkoop van zjjn plaat niet PAGINA 5 „Geen paniek" over kentekenbe wijzen PAGINA 6 Leidse oud-hoogleraar heeft scherpe kritiek op R.K. Kerk PAGINA 8 Jos Valentün verbeterde record van Ard Schenk PAGINA 9 KOUDEKERK AAN DEN RIJN De opvolging van de Koudekerkse wethouder Van der Pols kreeg gis teravond, toen de gemeenteraad de begroting behandelde, een rellerig karakter. De gemoederen liepen zo hoog op. dat de PCP-er Slot zijn tas pakte en met hoogrode kleur op de wangen uitriep: "Ik ben hier gekomen om een begroting te behandelen en niet over een opengevallen wethou- aerszetel te praten". Daarna verliet hij driftig de raadszaal. Van der Pols wakkerde deze poli tieke storm zelf aan. In een verkla ring viel hij mevrouw Le Large (KVP) aan op haar woorden, geuit tijdens een vorige week vrijdag ge-, houden partijvergadering. Op die bijeenkomst had zij gezegd de heer Kammeraad, tot dan de enige kan didaat voor het wethouderschap, niet zo geschikt te achten voor deze post, omdat de nieuwkomer in de Koudekerkse raad weinig bestuur lijke ervaring heeft. Dit schoot Slot in het verkeerde keelgat en hij ver trok. Van der Pols: "De VVD heeft nog geen uitgekristalliseerd standpunt en handhaaft vooralsnog de kandida- tuui van Kammeraad. Vanzelfspre kend zijn wij altijd bereid mee te werken aan de verkiezing van een nieu-WD-wethouder wanneer daar mee het bestuur van de gemeente wordt gediend. Maar niet zonder bij de voorbereiding te zijn betrokken" Een eventuele kandidatuur van mevrouw Le Large wijst de WD in de huidige constellatie af. "De WD beschouwt haar" aldus Van der Pols. "als een bekwaam maar niet altijd even consequent raadslid. Nu er een gezonde financiële basis is ge construeerd ben ik niet zonder meer bereid dit gespreide bedje voor 1975 ander dan de fracties, die tot dit beleid hebben ovei te dragen aan een lid de vorming bijgedragen". "De datum van mijn aftreden was vastgesteld op 18 februari. Door dit voorval is één en ander op losse schroeven komen te staan. Het kan eerder zijn maar ook later worden". Dat de PCP geen steun meer wilde verlenen aan de kandidatuur van Kammeraad staat in "schrijnen de tegenstelling" tot de door de WD in het verleden gerealiseerde samen werking met deze partij. Ik hoop niet", aldus Van der Pols, 'dat de WD tot andere samenwerkingsvor men wordt gedwongen. In dat ge val zal Ik mogelijk mijn aftreden uit stellen tot onbepaalde f±1d. Wellicht komt dan ook de positie van wethou der Van Bostelen (PCP) in het ge ding, omdat samenwerking dan on mogelijk zou kunnen worden' Na een half uur schorsing kwam er een verklaring van de raad (niet ge steund door de WD en Gemeente belangen) waarin werd herinnerd aan de woorden van wethouder Van der Pols, dat de verkiezingen voor een nieuwe wethouder geheel open zouden zijn als zich een andere kan didaat zou melder "Het is niet aan vaardbaar". aldus de verklaring van de raad 'dat de heer Van der Pols *elf het moment van aftredP" he- oaalt". Commentaar Kammeraad: Ik ben teleurgesteld Het waren kerels ge weest als ze in mijn gezicht hadden gezegd, dat ik als wethouder niet aanvaardbaar zou zijn".

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1