Seksuele voorlichting voor jeugd onvoldoende „Wij zijn geen slechte moeders" Actiegroep Tijd voor school DINSDAG 7 JANUARI 1975 Menstruatie en misdaad Ui New York gebeurt 62 pro cent van alle gewelddaden die door vrouwen worden gepleegd, tijdens de periode van de men struatie van de betreffende vrou wen of vlak daarvoor. Dit be weert t Engelse maandblad No va in een beschouwing over men struatieproblemen, die in Groot- Brittannië verantwoordelijk zou den zijn voor het jaarlijks „ver lies" van meer dan honderd mil joen werkdagen. Volgens het blad is het aantal vrouwen dat in de dertig tot veertig jaar tus sen begin en einde van de men struatie nooit pijn heeft of an dere nadele van deze maande lijkse periode ondervindt, vrij kleinnauwelijks 20 procent. Tandenborstel niet spontaan Er is bijna niemand die een tandenborstel op zijn boodschap penlijst zet. Tandenborstels wor den „spontaan" gekocht: 96 pro cent van de mensen die er een kopen, waren het niet van plan toen ze de winkel binnenstap ten. De prijs is niet erg belang rijk. Bij een onderzoek werd vastgesteld, dat tandenpoetsers zelfs nog wel een dure borstel pakken, terwijl er een goedkope aanbieding vlak naast staat. De Nederlanders verbruiken per Jaar een halve tandenbors tel per man. Skamdinaviërs en Amerikanen twee a drie, Fran sen twee tienden borstel. In Frankrijk zijn nog heel wat ge zinnen met maar één borstel. Laurence (18) stuntrijdster De Belgische Laurence Bury (18 Jaar) zag voor het eerst van haar leven een optreden van een groep „auto-stuntrijders" en na meteen het besluit om van dit spectaculaire spel met het auto mobiel haar beroep te maken. Ze nam autorijlessen en debuteer de op de dag van haar achttien de verjaardag in een bekende groep van stuntrijders. Daarmee is ze, volgens Paris Match, in België de eerste professionele brokkenmaakster met auto's. Haar specaialliteilt: een dubbefle pirouette, gevolgd door 'n "lan ding" op het dak van een andere auto. Ze is in heel België opge treden en gaat nu op tournee door Frankrijk. Bezuinigen maar waarop Als Je plotseling met veel min der geld dan gewoon moet rond komen, waarop bezuinig Je dan het eerst?" Niet op kranten en tijdschriften", zeggen de West- diuaitsers tegen 't Wiokerinstiiüuut dat de vraag stelde. Waarop dan wel? Allereerst op meubels en vloerbedekking (97 procent), daarna op wijn (geen bier) en sterke drank (92 procent). Ver volgens komen kleren en ande re textielprodukten aan bod (86 procent), dan auto's (83 pro cent) en daarna levensmiddelen (boter 77 proc., vlees en worst 74 procent). Bier komt ook nog een keer aan bod: 47 procent. Vrouwensport achtergebleven „Zodra er over vrouwensport wordt gesproken, denkt men aan dikke lelijk gevormde vrouwen. Dat beeld irriteert me. Sport verfijnt de vrouw", zegt (in weekbl. Paris Mattch) de uit Iille afkomstige Marie-Christine Ke- bourse. Haar sport is het hoog springen en ze traint voor 51e eerstvolgende Olympische Spe len. Francoise Giroud, staatsse cretaris voor vrouwenzaken in Frankrijk, heeft Marie-Christine aangetrokken als medewerkster voor sportzaken. Haar opdracht: het houden van een grootscheeps onderzoek naar „de zwakke ont wikkeling van de vrouwensport in Frankrijk". Auto-huis in Parijs De in Parijs wonende heer Hervé Poulain is „auto-gek" en zijn woonstee wordt dan ook be heerst door het automobiel. Want Poulain, die vendumees ter is, koopt voor zichzelf aan de lopende band allerlei zaken en dingetjes die met auto en automobilisme in verband staan. De vendumeester bezit een bank in de vorm van autokuipstoelen, en ontelbare affiches, tekenin gen, schilderijen en andere voor werpen die op de autosport zijn geïnspireerd, zoals een tafel vol heeft ook een dik boek geschre ven dat „kunst en automobiel" heet. Winkelen op zondagochtend De grote magazijnen in Frankrijk zouden op zondagmor gen voor het publiek geopend moeten zijn. Dat vinden acht van de tien Franse consumenten dlie in een enquête hun menin gen over openings- en sluitings tijden mochten zeggen. Bijna zes van de tien zouden ook te vreden zijn met een winkelavond per week. Maar de grote fir ma's zijn, volgens weekblad Elle, het totaal oneens met deze visie van consumentenzijde en beroe pen zich op de belangen van hun personeelsleden. kinderen een paar maanden geleden. „Het is toch belachelijk dat een vrouw, die trouwt en kinderen krijgt alles moet opgeven? Goed, Je weet dat er zolang ze klein zijn geen tijd overblijft voor een baai», een hobby of gewoon voor jezelf. Maar Je rekent erop Je handen weer een beetje vrij te hebben zodra de jongste naar de kleuterschool is. Vergeet het maar. Je bent konstant ln de weer met halen en brengen. Je hele dag wordt versnipperd, Je kan je nergens echt in verdiepen want Je hebt steeds die wekker in Je achterhoofd". Ze was niet de enige die er zo over dacht. Na een oproep in een Hilversums huis-aan-huisblad stroomden de reacties binnen. „Beslist niet allemaal van Dolle Mina's. Eerder van gewone huisvrou wen die het om welke reden dan ook moeilijk hadden met die schooltijden". Met de steun van de meeste vrouwenverenigingen werd toen de aktiegroep „School en moeder" gevormd. Inmiddels is de naam gewijzigd in „Tijd voor School". „We wilden ons niet alleen tot de vrouwen richten. Er zijn genoeg weduwnaars en gescheiden mannen die met hetzelfde probleem zitten". Overblijven Op de eerste landelijke bijeenkomst anderhalve week geleden werden de eisen geformuleerd. „Tijd voor school" wil gelijkschakeling van de schooltijden en vakanties van kleuter- en lagere school, verplichte overblijfmogelijkheden tussen de middag en de afschaffing van onofficiële vrije „tussendoor" dagen. Het lijkt niet meer dan redelijk om die schooltijden eindelijk eens landelijk te regelen. Het enige wat de wet op dit moment voorschrijft is het aantal lesuren: 880 voor de kleuterschool en onderbouw van de lagere school, 1000 voor de bovenbouw. De verdeling daarvan wordt in de praktijk aan de school zelf overgelaten. Dat betekent 's ochtends „denkvakken", 's-middag „relaxvakken" en anderhalf tot twee uur lunchpauze. „Veel te lang" zegt mevrouw Dedinszky. „De kinderen komen thuis, werken vlug een paar boterhammen naar binnen en hangen verder wat rond. De tijd is te kort voor spelletjes, te lang voor nietsdoen. Wij pleiten voor een continurooster waarbij de kinderen allemaal om half negen beginnen en om een uur of drie klaar zijn. Om twaalf uur hebben ze een pauze van ongeveer drie kwartier. Lang genoeg om even te ravotten en wat te eten". Veel moeders zijn daar niet enthousiast over. Hier te lande heerst nog steeds de opvatting dat een kind tussen de middag behoefte heeft aan moederlijk contact, aan wat oer-Hollandse huiselijke gezel ligheid. De schaal boterhammen op tafel en moeder achter de melkkan. De aktiegroep gelooft daar niet in. „Wij vinden dat een vrouw die ook wat tijd voor zichzelf heeft, die zich niet de hele dag hoeft af te Jakkeren een veel betere moeder is in de tijd dat de kinderen wel thuis zijn. Het is niet zozeer het kind dat de moeder nodig heeft als de moeder die het kind nodig heeft. Dat is een ongezonde situatie want op een gegeven moment gaan de kinderen toch hun eigen gang". Geen last De leerkrachten staan met gemeng de gevoelens tegenover de plannen van de aktiegroep „Zolang wij van dat overblijven maar geen last hebben, is een veelgehoorde reaktie. Mevrouw Dedinszky: „Het enige dat wij vragen is ruimte, goodwill en medewerking. De opvang van school kunnen de moeders zelf regelen. Financiële bezwaren zien we niet zo zitten". De Bond van Onderwijzend perso neel vindt de aktie begrijpelijk. Maar in een wat badinerend, beetje „onderwijzerig" stukje in het School Samenstelling Henriette v. d. Hoeven Half twaalf: tijd voor school. Twaalf uur: tijd voor school. Half twee: tijd voor school. Kivart voor drie: tijd voor school Half vier: tijd voor school. Een moeder rent wat af om haar kinderen veilig door het verkeer te loodsen. Vaak zes maal ver dag. Dat is een hele opgave. Het gevolg? Dat veel moe ders denken: ,flou, ze redden het wel alleen". Maar ze redden het niet alleen. Wordt het dan geen tijd eens wat aan de schooltijden te doen? „Hoog tijd" zei Erika Dedinszky, een Hilversumse moeder van twee blad wordt het vingertje toch wel even opgeheven. ,De school is geen opbergplaats" en de moeders moeten zich er wel van bewust zijn dat het belang van het kind voorop dient te staan. Een wettelijke regeling die voor alle scholen zou gelden is volgens hen niet nodig. „Binnen de huidige, formele mogelijkheden is genoeg ruimte voor eigen, plaatselijk initiatief" Positief Op een aantal scholen is het contunurooster al ingevoerd. Een ervan is de School voor Montessori- onderwijs in Delft. In 1966 nam een groep ouders het initiatief. Op dat moment kon het plan in verband met de te kleine behuizing in de binnenstad niet gerealiseerd worden. „Het is prachtig dat het onderwijs het kind centraal stelt", zegt de aktie groep. „We moeten er echter voor oppassen in uitersten te vervallen en alleen nog maar naar het kind te kijken. De onmiddellijke omgeving is ook belangrijk. Wij zijn echt geen slechte moeders die niet voor hun kind willen zorgen, we willen alleen niet buiten spel worden gezet, niet een groot deel van ons leven ondergeschikt maken aan een zaak waar we helemaal geen inspraak in hebben". In 1971 werd een nieuw gebouw buiten het centrum in gebruik genomen. De onderwijzers stelden toen zelf voor gedurende een proefperiode het continurooster in te stellen. Nu, drie jaar later werkt men er nog mee Tot volle tevredenheid van alle partijen. Leerkrachten, ouders en kinderen. Het verschil tusen het verplichte aantal lesuren heeft men opgelost door de onderbouw een middag extra vrij te geven. Direkteur M. Brederode: „Wij hebben alleen positieve ervaringen met dit sys teem. De leerlingen zijn 's middags veel minder moe dan vroeger en vinden het overblijven leuk. Je kan als leerkracht nooit zeggen „als ik er maar geen last van heb". Je voelt Je er altijd bij betrokken". De kosten zijn gering: 24 gulden per kind per Jaar. Twee moeders houden, tegen betaling toezicht. De heer Brederode: „Dat toezicht of die begeleiding, hoe Je het noemen wilt, moet wel goed geregeld zijn. Ik geloof niet zo erg in groepjes goedwillende moeders die bij toer beurt opknappen". Nog even terugkomend op die „slechte moeders" die hun kind willen „opbergen". „Onzin" vindt men op de Montessorischool. „Je moei oog hebben voor de veranderingen in de maatschappij en Je daarbij aanpassen. „Zo is het altijd geweest" is geen reden om het dan zo maar altijd te houden". MAASTRICHT Heeft u wel eens met uw kinderen over hun seksuele belevenissen gepraat? Of denkt u dat ze daarvoor nog te jong zijn? Vorig jaar werden alleen al in de Arnhemse kliniek honderd Nederlan. derse tieners geaborteerd. Vier van hen kwamen zelfs voor de tweede keer. Uit een onderzoek in Limburg is gebleken dat van de duizend meis jes tussen de veertien en negentien jaar er 356 geslachtsgemeenschap hebben. Van hen gebruiken slechts 86 een betrouwbaar anti-conceptie middel. Van de 270 meisjes die dat niet deden, raakten er 104 in ver wachting: 35 besloten zich te laten aborteren. In het boekje „Seks, onbesproken niemandsland tussen tieners en ou ders" van 't Limburgse auteurskwar tet Ton Schellen, Lambert Timmer mans. Frans Gerards en Jos Dieten wordt de seksuele voorlichting en op voeding bij de Nederlandse Jeugd be droevend slecht genoemd. Het verle den van de ouders zou daarbij vaak een grote rol spelen. Veel ouders komen gewoon niet tot goede seksuele voorlichting omdat zij die zelf ook nooit hebben gehad. Kinderen kun nen thuis niet vrijuit praten over hun problemen. En op de scholen wordt bitter weinig gedaan aan de zo noodzakelijke seksuele voorlich ting. Volgens de onderzoekers is het gros van de minderjarige Jeugd niet op de hoogte van de meest elementaire za ken op seksueel gebied. Het aantal ongewenste zwangerschappen by Jonge meisjes stijgt dan ook schrik barend. Tieners gaan op steeds jon gere leeftijd met elkaar naar bed, ter. wijl de voorlichting ergens in het ver leden tussen opvoeding en kerk is blijven steken. De Sübtardse vrouwenarts Ton Schel, len en de Schaesbergse arts L. Tim mermans deden een onderzoek naar het seksuele gedrag van minderja rigen. In totaal werden ruim 1850 tieners ondervraagd. Een aantal mid delbare scholen weigerde aan de en quête mee te werken. Volgens de au. teurs is deze houding toe te schrij ven aan de zeer behoudende groepe ringen binmen de rooms katholfiêfke kerk. Vrouwenarts Schellen: „Ik vind het frappant dat de jeugd op school wel moet leren hoe kikkers zich voortplan ten. Over de mens wordt nauwelijks gepraat. Tachtig procent van de jeugd heeft geslachtsverkeer voor het huwelijk als een doodnormale zaak geaccepteerd. Daarom is het honderd keer belangrijker om het tipstlp van de ovulatie te weten dan de datum van de slag bij Nieuwpoort. De Jongens moeten weten welke voorbehoedmiddelen te koop zijn en ook welke goed en welke Slecht zijn. Gebeurt er dan itoch iets, dan is het goed om te weten dat er ook nog een morning-after pil bestaat". Ton Schellen vindt het „triest" dait veel kinderen thuis niet met hun problemen terecht kunnen. „Het is eveneens triest dat de scholen niet op de hoogte zijn van de werkelijke feiten. Ik ben op een school geweest waar de directeur vertelde dat één meisje zwanger was geweest. Ter wijl zeker vijftien meisjes van die school bij mij op het spreekuur zijn geweest". Dokter Timmermans, die Jarenlang voorlichting heeft gegeven op mid delbare scholen, zegt dat het voor een buitenstaander erg moeilijk is om voorlichting te geven. ,«Je staat daar voor de klas alsof je alles wel even in een uurtje zal vertellen", zegt hij. De auteurs hopen dat hun boekje op de scholen zal worden gelezen. De Stichting Geestelijke Gezondheids dienst in Limburg heeft alle scholen van het voortgezet onderwijs ge vraagd of men behoefte heeft aan steun bij het geven van seksuele voor lichting. De meeste scholen reageer den positief. In het boekje staat dat seks als oermemsdlyke drift vele kanten heeft. „Men kan wel stellen dat we eten om de honger te stillen. Maar er is een hemelsbreed verschil tus sen een intiem diner bij kaarslicht en een bal gehakt uit de muur. Le ren leven met seks is een weelde die door sterke benen wordt gedragen". „Seks, onbesproken niemandsland tussen tieners en ouders". School - uitgeverij Malmberg in Den Bosch. DAMESMODE in exclusief jonge stijL BREESTRAAT I08a-ll2 LEIDEN Feministische uitgeverij in Parijs PARIJS In Parijs heeft een werkgroep van Franse feministen een uitgeverij opgericht, die zich uit sluitend met werk van vrouwen zal bezighouden. De uitgeverij wordt een creatief centrum zonder commerciële dwang, waar elk door een vrouw in gezonden manuscript op zijn kwali- tedtten zafl worden bekeken. Ieder werkstuk laat men onder de leden van het instituut circuleren, waarna een gezamenlijke beslissing genomen wordt of het de moeite waard is om het manuscript uit te geven. De feministische werkgroep heeft ook een vrouwenbibliotheek geopend. Daar zijn, naast recente publikaties van de uitgeverij, ook beroemde wer ken over het feminisme en opmer kelijke boeken van hedendaagse en vroegere schrijfsters te vinden. Alle boeken die in de bibliotheek staan zijn door vrouwen geschreven. Tieners van tegenwoordig hebben meer behoefte aan voor- lichting dan hun leeftijdgenootjes een paar jaar geleden.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11