ilson wijst gevaren stakingen 'Sombere tijden voor Westduitse rokers? „Watergate" nog niet ten einde ^iabour - congres Portugese bisschop uit verontrusting in vogelvlucht. in vogelvlucht TERDAG 4 JANUARI 1975 Bert Jiek LIVERPOOL Premier Wilson van Engeland heeft gister- ond op een verkiezingsbijeenkomst van Labour in Liverpool van it klem gewezen op de gevaren die stakingen opleveren nu :deenr Britse economie zo zwak is. Hij zei dat de Labour-regering de gang van zaken in het bedrijfsleven ingrijpt om het ge- u. ar van werkloosheid te keren en de ondernemingen te hel- li overleven. )ictatoriale nacht voor Jegenng van ïangla Desj lACCA De regering van Bang- pesj heeft een aantal bepalingen jevaardigd die haar onder de vo- I week afgekondigde noodtoestand lenoeg dictatoriale macht geven, 'ot de maatregelen behoren het frt op het toepassen van censuur de pers. het onderscheppen van gt, het verbieden van politieke par- het deporteren van buiten ders. De maatregelen zijn bedoeld bestrijding van extremisten en lomische misdadigers. [rijwel iedereen die het niet eens is de regering kan in moailijkhe- komen en tot gevangenisstraffen rden veroordeeld van drie Jaar tot ^^enslang. inder de noodtoestand, die zater- 5 door de regering van sjeik Moed- ser Rachman werd afgekondigd, de meeste fundamentele rech- opgeschort. Premier Wilson Hij merkte echter op dat dit vol ledige medewerking van de betrok kenen vergt die bereid moeten zijn een redelijke dagtaak te verrichten voor een redelijk loon. In de Westerse wereld bestaat op het ogenblik het grote gevaar even groot als dat van de inflatie van economische achteruitgang en werk loosheid. zo verklaarde Wilson. Hij voegde hieraan toe dat zijn regering voortdurend heeft aangedrongen op internationale samenwerking bij de bestrijding van dit gevaar. Het anders zo zonnige zuiden van Italië wordt op het ogenblik geplaagd door een koudegolf en hevige sneeuwval. Hier helpen politiemannen bij het in veiligheid brengen van een kudde scha pen, die geen voedsel meer konden vinden. heeft voor investering en modernise ring, bedragen die de kapitaalmarkt niet kan opbrengen en die daarom van de overheid moeten komen. Dat betekent dat de overheid een dien overeenkomstig belang in het bedrijf moet nemen en in het bestuur ver tegenwoordigd moet zijn. Het overheidsingrijpen is bedoeld om het gevaar van werkloosheid af te wenden, aldus Wilson, die er ech ter op wees dat overheidsinvesterin gen en overheidsdeelneming niet gerechtvaardigd worden doordat voortdurend verliezen geleden wor den die vermeden kunnen worden. Onze tussenkomst kan niet bedoeld zijn om een particuliere schuld om te zetten in een overheidsschuld, zo ver klaarde hij. De regering kan het tegenover het parlement of tegenover de belasting betaler niet rechtvaardigen dat over heidsmiddelen worden gebruikt voor financiële hulpverlening aan grote fabrieken met duizenden werkne mers die lonend kunnen draaien maar dat niet doen als gevolg van onderbrekingen van de produktie die duidelijk kunnen worden vermeden, aldus premier Wildon. karkante uitspraken van rechter Breken voor de rokende 40 De slotsom is duidelijk. Eenlingen op die bewijzen niet gewafcht chij kan zich op de vaste bodem ocent der West-duitse Bondsbur- die de druk van een zwijgende p (per Jaar per persoon gemid- rokende meerderheid meer dan beu Juridische uitspraken tot een onont- ^ld 2650 sigaretten) sombere tijden zijn, is het gelukt een grondrecht koombare machtfactor ontwikkelen. dan? Door de zware rooksluiers van erkend te krijgen: het recht op zul- Het rokerslegioen ontwikkelt zich ft heden laat zich misschien het vere lucht weegt zwaarder dan de tot abnormale meerderheid. Niet tgin ontwaren van een toekomst vrijheid van anderen om die lucht het roken, maar het niet-roken fcarin de oppermacht van de roker te verontreinigen. t'4et later onomstreden zal zijn en Een artsencongres „Roken en volks- niet-roker eindelijk het recht op gezondheid", dat kortgeleden in Bad verandert, bock- en stankvrije ruimte wordt Neuenahr is gehouden, heeft uiter- aard met grote instemming kennis genomen van de rechterlijke beslis- singen. De medici zien er een be- mogelijk met langrijk stuk Jurisprudentie in, dat o on .wo na ertoe kan leiden dat op den duur andere (egekend. De Amerikaanse vice-president Nelson Rockefeller neemt hier voor de eerste maal plaatd aan zijn bureau in het Witte Huis. Rockefeller keerde gisteren terug van een vakantie in Puerto Rico. Nieuwe processen in voorbereiding WASHINGTON Het doofpotpro ces in Washington is afgelopen, maar „Watergate" duurt voort. De dag nadat vier van Nixons naaste medewerkers in het Witte Huis schuldig waren geoordeeld aan het in de doofpot stoppen van het afluisterschandaal dat hen op oneer volle wijze uit hun ambt Joeg, heer ste in het kantoor van de speciale officier van Justitie de gewone bij enkorf-bedrijvigheid. Drie nieuwe processen zijn in aan tocht en twee grand juries zijn nog aan het werk. Daarnaast worden nog meer tenlasteleggingen verwacht. Onder degenen wier antecedenten worden nagegaan, zijn grote namen, zoals Nixons boezemvriend „Bebe" Rebozo, Nixons secretaresse in het Witte Huis Rose Mary Woods en oud-minister van Handel, Maurice Stans. Zelfs is de doofpotzaak meest dramatische en meest historische van allemaal nog niet helemaal afge handeld. Afgezien van het hoger be roep dat de vier schuldigen zullen aantekenen, moet nóg een betrok kene voor de rechter verschijnen. Dat is Gordon Strachan, voorma lig assistent van de op zijn vonnis wachtende Haldeman. Strachan werd in maart van dit Jaar samen met de vijf anderen ge dagvaard om voor de rechter te ver schijnen, maar hij wist gedaann te krijgen dat zijn zaak vanwege Juridi sche spitsvondigheden rond de tegen hem ingebrachte beschuldigingen, apart zal worden behandeld. In maart wordt op verdenking van omkoperij en meinedigheid John Connally, voormalig Democratisch gouverneur van Texas en na over- Artillerieduel Israël-Libanon BEIROET Libanon en Israël heb ben gisteren over hun grens heen met artillerie op elkaar geschoten, nadat een Israëlische patrouille tot zuid-Libanon was doorgedrongen, zo heeft een Libanese militaire woord voerder in Beiroet bekendgemaakt. Het is de derde dag van treffen tussen Libanon en Israël na een on officiële kerstpauze. Sinds woensdag zijn de Israëliërs minstens drie keer de Libanese grens overgestoken om een aantal dorpen aan te vallen. Daarbij zouden vijf personen zijn gedood, onder wie een soldaat, en dertien huizen zijn ver nield. Israël heeft bekendgemaakt dat zijn troepen hun 'politiële acties' op Libanees grondgebied voortzetten om infiltratie van Palestijnse com mando's te voorkomen. gang tot de Republikeinse partij Nixons tweede minister van Finan ciën, voorgeleid. Connally is er in augustus van beschuldigd dat hij van Associated Milk producers 10.000 dol- liar hèeft aangenomen om te helpen bewerkstelligen dat in 1971 de over heidssubsidie aan de zuivelindustrie zou worden verhoogd. Daarna sprak hij onwaarheid om de zaak te ver doezelen. Een opsomming aan dé hand van stukken onder berusting van de rechtbank, geeft de volgende agenda te zien: de aanklagers proberen er ach ter te komen wie verantwoordelijk is voor het uitwissen van achtieneneen- halve minuut speelduur op een band- Je met een gesprek tussen Nixon en Haldeman op 20 juni 1972, drie da gen na de arrestatie ln de Inbraak affaire. opgelost moeten ook nog worden de omstandigheden rond de gift van 100.000 dollar van multimiljonair Ho ward Hughes aan Nixon met Rebozo als tussenpersoon, en wat met het geld gebeurde. de gangen van Stans, penning meester van Nixons herverkiezings- campagne, en anderen worden na gegaan, in verband met het ln ont vangst nemen van onwettige politie ke schenkingen en misschien schen ding van wetten tegen omkoperij, sa menzwering en corruptie. Nixon zelf is buiten schot, maar een ander heeft bekend dat hij heeft geholpen bij het vervalsen van pa pieren waarop de ex-president bima een half miljoen dollar te weinig be lasting hoefde te betalen. In verband hiermee zijn er nog andere verdach ten. Er is een onderzoek gaande naar pogingen in het Witte Huis van Ni xon de dienst der belastingen en an dere rijksdiensten voor zijn karretje te spannen om vrienden te begunsti gen en vjjanden een loer te draaien. EG steunt nabestaanden mijnwerkers BRUSSEL De Europese Gemeen schap heeft bekendgemaakt, dat zij financiële steun zal verlenen aan de gezinnen van de mijnwerkers die eind vorig Jaar bij een ramp in een steenkoolmijn in het Noordfranse Lievin om het leven zijn gekomen. Een weduwe krijgt f 3500. een kind van een omgekomen mijnwerker f 1.500 en de familie van een vrijgezel f 2.000. De Franse president Giscard d'- Estaing heeft persoonlijk 60.000 gulden gestort in het fonds voor hulp aan de nabestaanden. LISSABON - Een groep advoca- digden van fascistische sympathiën i en de rooms-katholieke bisschop of optreden. sympatnien Heidense formule ten Oporto, mgr. Antonio Ferreira Gomes, hebben gewaarschuwd tegen het insluipen van totalitaire metho des in het nieuwe Portugal. De bisschop is tien Jaar in balling schap geweest onder de voormalige gebracht dixtator Salazar. Hij zei dat sinds overgeven aan In een nieuwjaarsboodschap vroeg hij of de Portugese revolutie slechts verandering van symbolen had of het land zich wilde i soort wet 1 de de staatsgreep van april duizenden massa, ,een heidende formule waar mensen uit hun werk zijn gezet door het Romeinse imperialisme en het groepen collega's die hen beschlu- J tn paar bijzonderheden, op zich- Jlf staand nog, maar mogelijk met en niet geringe precedentwerking: Een tandarts in Sleeswijk-Hol- congressen, vergaderingen tu -lein die verplicht was een bijscho- binnenshuis plaatsvindende ticscursus te volgen, weigerde dit gebeurtenissen tabaksvrij kunnen doen als hem niet werd gewaar- verlopen. Indien er iemand opstaat de lesruimten een om nadrukkelijk zijn eis te tormu- gelden. Het organi- leren. t>rgd dat frokverbod •rende tandartsencomité weigerde, naar een rechtbank stelde de tand- trts in het gelijk. Argument: „Ro ers kunnen zich niet op het récht het bloed 6n vrije ontplooiing van hun per- bondsburger &onliJkhedd beroepen tiardoor een onaanvaardbare astiug van het milieu ontetaat. Wanneer in Nederland over conti- wezigheid van olie belangrijke pers- Steun Een taxiohauffeur in Stuttgart geneesmiddelen reigerde een rokende passagier De zin voor het formeel-Juridische zit de gemiddelde Duitser diep in n het moet menig aantrekkelijk voorko men om zijn gelijk door een rech terlijke uitspraak tot een onaan tastbaar recht verheven te krijgen. Daar komt nog bij dat de zorg om (en de bezorgdheid voor) de per soonlijke gezondheid in dit land kuuroorden, dieet en natuur- vaak missionaire trekken vertoont. nentaal plat (of plateau) wordt ge sproken, denkt men aan olie en gas in de Noordzee, tussen de kusten pectieven: de industrie kan zich ont wikkelen, de belastingen kunnen ver laagd worden en daarmee de reële van Engeland, België, Nederland, lonen verhoogd. Vooral die achberge- op een deei van de olie, maar bo venal om de veiligheid van het ge bied ,dat zich ten westen van Moer- mansk tot de Noorse grens uitstrekt. West-Duitsland. Denemarken bleven gebieden in het noorden, met Noorwegen, \taar deze uitdrukking een half miljoen Noren op ongeveer c nemen omdat hij de lucht in Niet wenst men zelf niet te [Jn auto zuiver wenste te houden. roken om der wilIe yan dat mooie >ok zijn opvatting vond steun in prmCipe wordt ook andersdenken- !en rechterlijke uitspraak: „Van d den de j^ng ontnomen al rokende assagier mag tenminste verlangd op hui orden dat hij niet als roker ande- worden. en tegen hun wil in de door hem eroorzaakte rokerslucht betrekt." rint mnoiA cartograaf Willem Barentsz (1550— mooie 1M7)_ die op em dr.etal rejzen „om w t IUIVCUUC te noord" snele doorgang naar assagier mag tenminste verlangd op hun edgen manier onzalig te de r^ke gewesten van India zocht. geldt ook voor bepaalde andere gebieden in de wereld. Een continen taal plateau is namelijk de voort zetting-onder-water van een vaste land, veelal ontstaan dpor aanslib- den, de'verlokking bing van rivieren. En zo spreekt men ook van het continentaal plateau in de Barentsz Zee, genoemd naar de immers op volle toeren draaien, dan terecht "of ten onrechte, dat de plat- Nederlandse ontdekkingsreiziger de totale oppervlakte de Sowjet-Unie 600 oppervlaktesche- het land, kunnen er profijt van pen, 180 (ten dele nucleaire) onder- i het vloeibare strategisch oogpunt is zullen grote aantallen Jonge Noren zich daarheen spoeden, met het ge vaar van massale ontvolking in d( dorpen, waar men in de zomer land- cultuurcentrum Het voormalige prlkkeiend en hinderlijk is. Maar toninklijke paleis in Boedapest zal hebben zlJ geliJk met hun Vraag De niet-rokers hebben natuurlijk haftige, maar tragisch-mislukte po- gelijk als zij klagen dat rooklucht ging om het doel te bereiken. En Zijn "overwintering op Nova Zem- bouworganisaties hebben bla" leeft, mede dank zij de dichter geëst, dat Oslo een belangrijk deel forms gebruikt worden als luister posten en een belemmering zullen vormen voor haar duikboot-activiteit. Bovendien is de toegang tot Moer- bouw bedrijft en zich in de winter mansk in de wintermaanden aan- met visvangst bezig houdt. De land- zienlijk beperkt door het opdringen westen kunnen dringen, van het ijs. Intussen hebben Noorwe- Een groep van zes advocaten keer de zich tegen de huidige volkscam pagne die kritiek heeft op het vrij laten van vijf zakenlieden die aan vankelijk van economische sabotage waren beschuldigd. Het grootste dee van deze advocaten had onder het vorige bewind een uitdagend links standpunt ingenomen. Nu zeggen zij van zijn rechten op Spitsbergen ge- dat de campagne, onder meer een. stortvloed van vijandige resoluties van linkse politieke partijen, vak- lijk zou gaan overheersen, een ge- bonden en fabrieken, precies hetzelf- vaarlijke situatie zou ontstaan. Bo- de als de propaganda van het fas- vendien kunnen de Noren zich erop cistische bewind. beroepen, dot zij het him grote buur- v man nimmer moeilijk hebben ge maakt: géén nucleaire wapens op hun grondgebied, géén NAVO-oefe- ningen binnen 500 km van de Sow- Jetrussische grenzen en geen militai re vliegtuigen ten oosten van de Noordkaap. Grondslag van de be sprekingen is de Conventie van Ge- nève van 1959, door beide landen on dertekend, maar Moskou wenst ge bruik te maken van de mogelijkheid 'speciale voorwaarden", waar- Kritiek in V.S. op Perzische wapenaankopen Tollens, nog altijd voort als een held- van de olie-inkomsten beschikbaar ste bespreking gehouden: eind zal stellen voor modernisering der vember in Moskou. Van vooruitgang bedrijven, waarmee trouwens Noor- in die discussie is nog niets gebleken wegens zelfvoorziening met land- met winst van zo'n 150.000 vierkante ki- gen en de Sowjet-Unie reeds een eer- lometers. In strijd om de Barentsz Zee tussen WASHINGTON Als gevolg van door z« de Noren meer .naar het v. ™Pe™*n>ropen door x - Ferzie ra de Verenigde Staten dreigt nu is die Barentsz Zee begrensd Ha crhnrienit J" door Noordeuropese vasteland, bouwprodukten gediend is. Daar cn-nnt w0Sen bewering dat het inademen Nova Zembla, Frans Jozefsland en staat tegenover dat de olie-exploi- r een trrooi. rooklucht schadelijk is voor de Spitsbergen door de vondst idheid? Een paar Christen-De- olie het terrein geworden van mocratische Bondsdagleden hebben stille strijd tussen Noorwegen e ia zijn restauratie de Tweede Wereldoorlog een groot fcentrum van de Hongaarse cultuur gezondheid? Een paar Christen-De- (worden. en die wordt nu verwacht op nieuwe conferentie in Oslo, begin van dit Jaar. Wel staat vast, dat de tatie vooruitzichten biedt voor de partijen uiteenlopende aanspraken In de vleugels die de laatste Jaren daarover onlangs vragen gesteld. De Sowjet-Unie. Lange tijd is de Ba- pereed zijn gekomen, zijn al enige minister van volksgezondheid heeft rentsz Zee van betrekkelijk geringe nog geen antwoord gegeven. Wel betekenis geweest, alleen doelwit van ging in ander verband de staatsse cretaris van sociale zaken in de deelstaat Sleeswijk-Holstein op deze Vier basken De rechtbank in Ma- kwestie in. Op een vergadering kunstverzamelingen ondergebracht. Later komt ook de nationale biblio theek die 10 miljoen delen omvat. walvisvaarders en vissers. Totdat de Russische scheepvaart in omvang toenam en Spitsbergen betekenis petrochemische industrie, haar beurt in belangrijke mate tot de werkverschaffing kan bijdragen. En zo staan in Noorwegen twee par tijen tegenover elkaar: de groep, die de voordelen ten goede wil laten ko men aan verbetering van de land bouw, en degenen die in de olievond- e€n tekort aan specialisten bij de gaat de stüle Amerikaanse strijdkrachten, zo staat otxya vm uc na.eui» Zee tussen de raPP<>rt van de Amerikaanse grote oliemaatschappijen, die hier gemei\e rekenkamer. Ook vindt deze een belangrijke uitbreiding van het de westelijke oliegebied voor zich zien, m en het Kremlin, dat zijn militaire centrum in Moermansk mogelijk benaderd wenst. miljoen dollar moet terugbetalen waarvoor het bij Washington in het krijt staat. Volgens het rapport heeft Perzië op de Barentsz Zee doen gelden. De oudere generatie herinnert zich, dat voor tenminste 5.8 Noren willen voor zichzelf een gebied, kreeg door de vondst van kolen, ge- sten een gelegenheid zien het land (drid heeft aanhoudingsbevelen uitge- de wereldgezondheidsorganisatie in zamenlijk geëxploiteerd door Noren op te stoten in de industriële vaart fvaardigd tegen vier Basken die worden beschuldigd dat zij verant woordelijk zijn voor de moordaan slag van 2 Odecember 1973 op premier Blanco. Genève zei hij dat er nog geen we- en Russen. Nu er olieschaarste tenschappelijke bewijzen bestaan stijgt de belangstelling voor dit i De niet-rokende minderheid heeft een zwakke nijverheid, opent de aan- Wat nu het geschil tussen Moskou en Oslo aangaat: voor de Russen gaat het niet alleen om aanspraken dat gelegen is ten westen van lijn, die halverwege tussen Spitsber gen en het oostelijk daarvan gelegen Frans Jozefsland naar het vasteland loopt. Sowjet-Rusland wil die lijn staat stelde de slag tegen zoveel mogelijk naar het westen ver- schuiven en voorts, zoals men in Noorwegen ook vreest, ook de positie van Spitsbergen aan de orde stellen. Voor Moskou kan de betekenis van dit eüand vergeleken woeden met die van Cuba ten opzichte van de Ver enigde Staten. Maar voor overdracht Moermansk reeds in de Tweede We- mhJard dollar (ruim f 16 miljard) reldoorlog van kolossale betekenis Amerikaanse wapens gekocht wa was, toen de Amerikanen daar de ge- onder zeer moderne straaljagers het type f-14 en anti-tankraketten. Hierbij zorgen de VS voor adviseurs, volgend jaar zullen dat er 610 zijn. Sindsdien is de De algemene rekenkamer adviseert betekenis van Moermansk, door de minister Buitenlandse Zaken maritieme groei van Sowjet-Rusland, Kissinger de achterstallige schulden nog sterk toegenomen. Het is dui- te innen die van na de tweede we- deiyk, dat de belangen sterk uiteen- reldoorlog dateren. Minister van De lopen en de onderhandelingen alles behalve gemakkelijk zullen verlo pen. Rl. fensie Schlesinger krijgt de raad Per zië te helpen bij de vestiging van wapeninkoopbureau in de VS.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9