Nieuwe aanpak nodig sociale werkvoorziening >ATIENTEN WILLEN WEL NAAR SEN GEZONDHEIDSCENTRUM Buitenom Binnendoor Opvang rijksgenoten op Schiphol werd de eerste keer geen succes Rapport studiecommissie Roofovervaller schiet twee mensen neer [ERDAG 4 JANUARI 1975 1707-3 Haag De meeste mensen len het best dat hun dokter met pren samenwerkt in een gezond- [scentrum; maar dan mag de lënit er geen nadeel van ervinden. Dat Is de belangrijkste fclusie uit een onderzoek naar het deel van 58 patiënten over het >ndheidscentrum in Wassenaar. I resultaten van het onderzoek, eind december 1973 werd jmden, staan in de scriptie van laagse Ellen Boon-Derksen, die gezondheidscentrum Wassenaar als onderwerp voor haar oraal-studle psychologie. Het er zoek stond onder leiding van L. J. Mengens, verbonden aan de >ling klinische psychologie van .eidse Rijksuniversiteit, gros van de 528 ondervraagde iënten van het geeondheódiscen- trum in Wassenaar waren Over het algemeen waren zij minder tevreden over hun gezondheid dan de mannen. De vrouwen bezoeken het spreekuur van htm dokter frequenter dan mannen. Een groter percentage vrouwen dan mannen is van mening dat de ervaringen met het gezondheidscen trum tot nu toe gunstig zijn. Een kleiner aantal vrouwen vindt dat de wachtruimte van de groepspraktijk het gevoel geeft te zitten wachten in een ziekenhuis of polikliniek. In het gezondheidscentrum Wasse naar werken vier huisartsen samen met onder andere wijkverpleegsters en maatschappelijk werksters. Eind 1973 telde Nederland 23 groepsprak- tijken (samenwerking tussen huis artsen) en 35 gezondheidscentra (waar artsenmet anderen samen werken) Bij het onderzoek werd steeds een vergelijking gemaakt tussen de drie wijken, waarin Wassenaar is te verdelen: villawijk met relatief hoge inkomens, het oude dorp met veel middenstand en het nieuwe gedeelte waar veel Jonge gezinnen wonen. In de villawijk vindt 31 procent van de patiënten het gezondheidscen trum moeilijk bereikbaar. Van de patiënten komt nu 12,8 procent minder vaak naar het spreekuur van de huisarts. Volgens Ellen Boon-Derksen kan dat betekenen dat paitiënöen te larog wachten met een bezoek aan de huisarts, wanneer de afstand tussen huis en hulsarts te groot wordt. De aanwezigheid van een assistent huisarts in het kader van de nieuwe opleiding tot huisarts wordt het meest geaccepteerd door de bewoners van het nieuwe gedieellte: 83,6 procent tegen 71,1 procent in de villawijk en 69,4 procent in het oude dorp. By na alle patiënten willen by verhindering van hun eigen huisarts worden gehoipen door een van de drie andere artsen met wie hij samenwerkt. In de villawijk heeft men de meeste bezwaren tegen een andere dan de eigen huisarts. Ook het advies van de huisarts „ga eens met de maatschappelijk werkster praten" slaait bij patiënten uit de villawijk niet erg aan. De meest genoemde voordelen van het gezondheidscentrum waren: de dok ter is er altijd, de manier van werken is efficiënter en meer hulpverleners onder één dak is een groot gemak. De Australische premier, Ed ward G. Whitlam (inks), is gister avond voor een "bezoek van enkele dagen aan ons land uit Athene op Schiphol aangekomen. Om even half zes arriveerde de Boeing 707 van de Australische luchtvaartmaatschappij Qantas op de luchthaven, 25 minuten eer der dan was verwacht. Omdat premier Den Uyl nog niet op Schiphol ter begroeting was aan gekomen en omdat het hele aan komstprogramma niet voorzag in een "voortijdige" begroeting, werd de machine naar een ver van het vipcentrum gelegen plaats gediri geerd. Toen tien minuten na premier Den Uyl ook diens echt genote op Schiphol was aangeko men, kwam de Boeing 707, die voor de tournee van premier Whitlam door Europa met grote letters op de romp "Australian" meevoerde, naar de plaats voor het ontvangstcentrum getaxied. Vanmorgen om 10 uur is de Australische premier met zijn Ne derlandse ambtgenoot besprekin gen begonnen in het Catshuis. Vanavond zal de heer Den Uyl premier Whitlam een diner aan bieden in hotel Promenade in Den Haag. dei de gTootEN HAAG Mensen, die buiten het arbeidsproces ko- j"°en te staan, moeten nieuwe mogelijkheden voor zinvolle festiviteiten in de samenleving krijgen. Daarbij moet vooral fjorden gedacht aan „arbeidsvervangende activiteiten": ta- i het;n, die een stuk persoonlijke dienstverlening inhouden met *^!n vaak tijdrovendelcarakter. De sociale werkvoorziening das-in daarin een belangrijke rol spelen mits die ingrijpend "b"ordt veranderd. 1060 Mt zegt een door Gedeputeerde Sta- dwijnen, de positieve kanten van !0'9"7" l van Zuid-Holland Ingestelde stu- het werk moeten behouden worden, hej jcommissie In lter (komst van de otte" l rapport i Dit betekent voor de sociale werk voorziening dat niet kan worden vast gehouden aan de opvattingen, die ;- 3e commissie la tot de slotsom ge- daaraan nu nog ten grondslag liggen. sten men dat de bestaande sociale v v Nu gaat men ervan uit dat (te socia- hingen voor mensen, die buiten het le werkplaatsen een zo groot moge- öeidsproces komen te staan, te HJke overeenkomst met het normale |rk gericht zijn op de financiële bedrijfsleven moeten hebben, ook wat (aten van de werkloosheid. Daar- het economisch rendement betreft. lwil de commissie een ander be- terwijl als emddoel de terugkeer naar d, waarvan de basis moet worden het bedrijfsleven geldt, vormd door een volkomen nieuwe vatting over arbeid in het alge een. Het eenzijdige accent op het rkrijgen van inkomen moet ver- Herstel Wanneer men, door welke oorzaak dan ook, buiten 't arbeidsproces komt te staan, betekent dat ook het voor een belangrijk deel wegvallen van de relatie met de gemeenschap. Het werk is immers goeddeels bepalend voor de plaats ln de samenleving. De commissie pleit er dan ook voor de zoveel mogelijk wordt gestreefd naar herstel van de relatie met de gemeen schap. In dit kader denkt de commissie aan arbeidsvervangende activitei ten': taken, die maatschappelijk no dig en nuttig zijn en dus ook zinvol kunnen worden beleefd. Vaak zullen het functies zijn, die bedrijfsleven en overheid als ondoelmatig hebben af gesloten. De commissie vindt wel dat de ac tiviteiten duidelijk omschreven moe ten zijn, geen vrijblijvend karakter mogen hebben en bij voorkeur een verplichting moeten Inhouden ten opzichte van anderen. Het PvdA-tweede-kamerlid Jaap van der Doef heeft er zijn verbazing over uitgesproken dat de proef met de naar hem genoemde Van der Doef-kaart nog altijd op zich laat wachten. Met deze kaart zou elke Nederlander voor een bedrag van f 50 per jaar onbeperkt gebruik van het openbaar vervoer kunnen maken. Een door minister Westerterp ingestelde werkgroep is nu al bijna een jaar bezig met de bestudering van dit voor stel. Verwerking volkstelling bijna klaar DEN HAAG In april ver wacht het Centraal Bureau voor de Statistiek eindelijk een beeld te kunnen geven van de Neder landse samenleving op basis van de volks- en beroepstelling uit 1971. Diverse tegenslagen zijn er de oorzaak van dat over deze „röntgenfoto" ongeveer twee-en een-half jaar langer is gedaan dan was voorzien. Die achterstand begon volgens het CBS met de acties die tegen de volkstelling werden gevoerd. Het verweer daartegen en een herprogrammering om sabota- gepogingen te verijdelen kostte veel tijd. De gegevens van de gemeenten kwamen als gevolg daarvan te laat binnen. Daarna bleken er tussen de tachtig mil joen ponskaarten een miljoen misdrukken te zitten. Toen deze fout was hersteld was er toch nog een langdurige correspon dentie met de gemeenten nodig om ontbrekende gegevens aan te vullen. Tenslotte zorgde de rijks overheid nog voor een extra be lasting van het CBS door de voorgenomen verplaatsing naar Heerlen. AMSTERDAM By het plegen van een gewapende roofoverval op een Juwelierszaak in de Kalverstraat in Amsterdam heeft de 30-Jarige H. de R. uit Vlissiingen gistermiddag twee mensen met een pistool neerge schoten. Het zwaarst gewond werd de be drijfsleider van de Juwelierszaak, de 39-jarige heer J. J. A. Tausch. Hy kreeg drie kogels in de buik maar na operatief ingrijpen in het ziekenhuis verkeert hy buiten levensgevaar. De 30-Jarige Utrechtse hoofdagent-re chercheur D. den Breejen kreeg een schotwond in de borst, van minder ernstige aard, omdat de kogel op het borstbeen afstuitte. De overvaller kon met assistentie van omstanders door de politie even na zyn daad op de Grimburgwal worden aangehou den. Vlak voor hy werd gepakt wierp De R. een handvol losse edelstenen over straat. Dat leverde een zoekak- tie op waar enkele honderden be langstellenden aan deelnamen. De rest van de buit, ringen en sieraden, had de overvaller nog by zich in een plastic tasje. De totale waarde van de teruggevonden voorwerpen be droeg ongeveer 150.000 gulden. H. de R. is op 12 november 1974 ontsnapt uit het huis van bewaring in Alkmaar, waar hy voor een geiyk- soortig vergrijp gedetineerd was. Hy ontvluchtte toen hy naar een zieken huis was gebracht om tatoeëringen van zyn arm te laten verwyderen. Schip lag op kabel van 150 kilovolt VLISSINGEN Het Oostduitse vrachtschip Hiddensee dat gisteren vast liep op de Westerschelde biykt de hele dag bovenop een 150 kilovolt elektriciteitskabel te hebben gelegen van de provinciale Zeeuwse energie maatschappy. De kabel die via Elle- woutsedyk naar Teraeuzen onder de Westerschelde doorloopt is volgens een mededeling van de directie van PZEM niet kapot getrokken. Dat zou eeen financiële strop van 8 miljoen gulden hebben betekend. Twee Jaar geleden werd een derge- lyke kabel kapot getrokken door een krabbenscheepsanker. PZEM-technici zullen de kabel het hele weekeinde door intensief controleren, terwyi ook een duiker een onderzoek zal instel len naar de toestand van de kabel onder water. SCHIPHOL Van de 35 Surinaam se gezinnen die gistermiddag met :een ïynmachine van de KLM op Schiphol zyn aangekomen, heeft igeen een gebruik gemaakt van de mogeiykheid direct opgevangen te worden door het centraal bureau (Uitvoering vestigingsbeleid rijksgeno ten van het ministerie van CRM. |Het centraal bureau is gisteren be gonnen met de opvang op Schiphol van ryksgenoten die biyvend naar (Nederland komen. Hoewel de defini- tieve vorm van deze opvang nog on bekend is, kunnen de ryksgenoten na hun aankomst in ons land direct worden overgebracht naar het con grescentrum van het ChristeUjk Na tionaal Vakverbond in Putten, waar het centraal bureau gedurende acht dagen de eerste problemen tracht op te lossen en zorgt voor inschrijving voor sociale voorzieningen, zieken fonds, evt. kledingaanvullingen ver strekt en een begin maakt met het zoeken naar een geschikte vesti gingsplaats. „Het verbiyf in Putten is geheel vrij willig. De Surinaamse ryksgenoten worden per bus naar het conferen tie-oord gebracht. Daar wordt door interviews gezocht naar de mogelyk- heden die er voor deze Surinamers in ons land zyn. Na acht dagen kunnen zy worden ondergebracht in een van de contract-pensions, die verspreid in het gehele land zyn ge huurd en vandaaruit wordt dan de huisvesting geregeld", zo vertelde de directeur van het centraal bureau, de heer J. Breddels op de luchtha ven na aankomst van de KLM-ma- chlne uit Paramaribo. De bus die gisteren voor de aan komsthal gereed stond, om evt. ge gadigden naar Putten te brengen hoefde de reis echter niet te maken. Een van de functionarissen van het centraal bureau, die de rijksgenoten tot Lissabon tegemoet was gereisd, om hen tijdens de vlucht naar Ne derland al over de mogeiyke opvang voor te lichten, had moeten consta teren, dat alle 35 gezinnen reeds af spraken hadden met in Nederland wonende familieleden en er de voor keur aan gaven eerst met hen con tact op te nemen. De mogeiykheid voor een acht daags verblijf in Putten bestaat niet alleen voor aankomende ryksgeno ten. Ook zy die al langere tyd in ons land verblyven, kunnen voor de ze opvangsmogeiykheid in aanmer king komen. Het Congres-centrum van het CNV is hier sinds 1 Januari voor beschikbaar. Volgens de heer Breddels zyn by het centraal bureau al enkele honderden aanvragen hier voor binnengekomen. Op de vraag hoeveel Surinamers naar Nederland komen om zich hier biyvend te ves tigen, en slechts afhankeiyk zyn van hun hier wonende familieleden, kon de heer Breddels geen exact ant woord geven. „De Surinaamse rege ring is bezig aan de oprichting van een instituut migratie-vraagstukken. Als dat werkt zullen wy meer en betere gegevens kunnen geven zoals ook over het aantal Surinamers dat nog naar Nederland wil komen", al dus de heer Breddels, die dit aantal voor de komende tyd zelf schatte op 200 300 per week. Agenda (1) Het nieuwe Jaar en de nieuwe agenda vormen een onverbreke lijke twee-eenheid. Het afscheid van de oude agenda valt daar entegen menigeen moeilijk. Hij is als een geduldige vriend, morsig maar integer. De nieuwe agenda heeft iets van de parvenu, netjes, strak in het pak, maar de bekleding heeft iets vettigs. Er bestaat bij de mensen die nog aan hun status bouwen de tendens om in de op één volgende jaren steeds dikke re en grotere agenda's te kopen. Pas als die status een voor de bezitter bevredigend niveau heeft bereikt, begint een ontwik keling in tegenovergestelde rich ting: de agenda wordt kleiner en dunner. Waarom ook niet? Er is dan een secretaresse binnen handbereik die alles mag ont houden. Of bijna alles. Er valt een parallel te trekken tussen de dichtheid van een we gennet en de dikte van agenda's. Als een nieuwe snelweg door het landschap wordt getrokken met vier banen en een middenberm dan wil nog wel eens overmoedig geconstateerd worden dat zulks ontlastend zal werken. In werke lijkheid trekt die weg alleen maar nieuw verkeer aan. Hoe meer ruimte de agenda biedt, hoe meer er wordt opge schreven. Waar echter maar één mager regeltje per dag is uitge spaard beperkt de gebruiker zijn notities tot het strikt noodzake lijke. En zo hoort het ook. Veel van de aantekeningen uit de agienida's voor hot stygemde sta- tussoort blijken achteraf, bij her nieuwde lezing, even grote beu zelarij als de gedrukte spreuk aan de voet van het dagblaadje altijd al was. den. Met ons dertien miljoen kon den we vaststellen dat 1974 het inderdaad precies ln de afgespro ken tijd had gehaald. Maar het had echt geen seconde langer moeten duren. Tijd (2) Dan is er op nieuwjaarsdag dat grote orkest uit Wenen met die dirigent ervoor met die moeilijke naam. Is dat trouwens wel één bepaalde man? Is het niet ge woon een soortnaam? Zoals er in het monarchale Frankrijk vroe ger nooit een moment was dat er geen koning was. Bokopotski is dood, leve Bokopotski. Ik meen me te herinneren dat die man ook al in de prille Jaren van de stoomradio met zijn gigantische stradiva-sextet de blauwe Donau de huiskamer in ranselde. Als er maar één onversneden Boko- potdkl is dan moet hy nu dus hon derdnegenendertig zijn en veel, zeer veel yoghurt hebben gege ten. Net als al die andere stok oude Bulgaren met die masto dont-achternamen. Tijd (3) Het meest bizarre vermaak is dan vervolgens het kijken naar het skispringen. Allemaal Appie Happie's op lange latten. Alleen een beetje minder leuk. Een spel zonder grenzen in poedersuiker- land. Het schouwspel zal in het vervolg belangrijk aan aantrekke lijkheid winnen, als de schans en de sneeuwvlakte daaronder naar de beste NCRV-tradities met boenwas worden ingesmeerd. Brui ne suiker voor de kleurenkijkers. Agenda (2) Overigens wordt een groot deel van de weerzin Jegens de nieuwe agenda waarsohyndyk veroor zaakt door het niemandsland dat onvermijdelijk met de introductie van het nieuwe boekje gepaard gaat. Soms lopen de oude agen da's nog tot en met februari van het nieuwe Jaar en begint de nieuwe al in december. Het helpt allemaal niets: vroeg of laat moet de overboeking van de eigen gewichtigheid plaatsvinden. Tenminste, indien men niet ge durende geruime tijd met twee agenda's op zak wil lopen en dat wil natuurlijk niemand, want dat is net zo iets als rondwandelen in een pantalon met vier pijpen. Kalenders Onverbiddellijk zijn ook weer alle kalenders met sneeuwland schappen, in leder met smeerolie- opdruk gestolde dames, kudden zebra's en met de tenen geschil derde stillevens op het bureau gevallen. Het is een collectie van een ontroerende lelijkheid. Als er geen tijd had bestaan hadden de handige Jongens van de auto bandenindustrie zelf wel de ka lender uitgevonden. Er wordt om kalenders ge vochten. Het is toch eigenlijk een treemde zaak. Wie haalt het in zijn hoofd om zo'n lelijk immens stuk karton met die stierlijk ver velende Matterhorn erop twaalf maanden aan één stuk aan de wand te hangen? Met de zeker heid dat daarfbij het behang on- hersbeOibaar verschüieit. Het ant woordt luidt: "wij allen". En dat doen we dan allemaal voor die fa brikant in sanitair of die petro chemische industrie die zich met grote brutale letters bovenop het permanente deel van de kalen der heeft genesteld. Want de Mat- tertiorn mag soms dan wel eens worden ingeruild voor de Jungfrau wanneer het februari wordt, maar de grote letters blijven. Een heel Jaar lang. Koffiedik Tot de folklore van deze dagen behoren de prognoses. Soms ko men ze uit de mond van voorzit ters van kamers van koophandel, de secretaris-generaal van eco nomische zaken of de minister president. Dan is er een inventa ris te maken van woorden in door het veelvuldig gebruik ver grauwde halftinten: "zorg", "hoop", "vertrouwen", "herstel." Dan valt er weinig te lachen. Soms zijn de prognoses geestig bedoeld en dan valt er meestal evenmin veel te lachen. Dat in Januari door het war me weer de sneeuwklokjes van volgend Jaar reeds hun kopjes opsteken en de Keukenhof druk ke dagen beleeft. Dat in februari ter gelegen heid van de vierhonderdste ver jaardag van de Leidse universi teit de nieuwe veldsport korps- ballen wordt geïntroduceerd. Dat in maart IJsselmeervogels een bod doet op Jaap van Praag. Dat in opril metreologten voor spellen dat door het veranderd klimaat nog voor de eeuwwisse ling Pasen en Pinksteren op één dag zullen vallen. Dat in mei alle vogeltjes een ei leggen, behalve natuurlijk die uitslover van een kievit weer met haar goede relaties aan het hof. Dat in Juni blijkt dat we met z'n allen 5 mei vergeten zijn. Dat in Juli op de Duitse Auto bahnen een Opel zonder cara van wordt aangetroffen. Dat in augustus Van Praag een vrije transfer krijgt. Dat in september SJef van Oe- kel kwismaster bij de EO wordt. Dat in oktober Jac. van Belle constateert dat er een leven voor de dood is. Dat in november het eerste sneeuwklokje van '77 het kopje opsteekt. Dat in december de oliebollen op de tweedehandsmarkt goede prijzen doen. Wenken Tijd (1) Hoe zeer de televisie onze leef patronen tot in hun diepste wor- fels heeft omgeploegd blijkt bij zo'n Jaarwisseling. Wij zetten on ze eigen hangklok stil om op het uur nul niet door zyn zware sla gen gestoord te worden. Het oude Jaar haalt de finish, zo als een schaatsenrijder, van wie de tijden elektronisch met cijfers in de huibstyi van de computer op het scherm geprojecteerd wor- En tenslotte. Veel goede moed. U moet maar denken het zijn niet louter linkse intellectuelen die de bescheurkalender van het simplisties verbond op de latrine hebben hangen. In Torremolinos smaken de kroketten ook goed. André van der Louw is er ook ge komen. Als u maar consequent weg blijft, sterft de opera vanzelf wel uit. De vierkante grammo foonplaat wordt heus nog wel eens uitgevonden. Mgr. Gijsen is ook maar een mens. Een Jacquet is een Jaquet is een Jaquet. Me vrouw van Veenendaal heeft ook een vader en een moeder gehad. En vooral niets forceren: voor dat we een Jaar verder zijn doet uw ktedmzoon zyn bah op hert potje. HAN MULDER.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7