"HULPVERLENING OP ALLE GEBIED" Huurverhoging lokt protesten uit m Stafmedewerkers Kreatief Sentrum: Bezwaren KvK tegen heffing onttrekking woningen binnenstad PROGRAMMA Actiecomités opereren onder bewoners De Eendracht //r ZATERDAG 4 JANUARI 1975 Met de vijf doelstellingen van het Kreatief Sentrum (sociëteits gedachte, amusementsgedachte, creativiteitsgedachte, sociale ac tie en individuele opvang) kan een weekprogramma worden vol- gemaakt: Zo is er op dinsdag sport en spel. De sport ligt wat stil, het spel leert de bezoekers met elkaar contacten te leggen. Woensdag: creativiteitsavond. Mensen Ieren zelf dingen ma ken en met materiaal omgaan. In mei 1971 is gestart met een cineclub. Het ideaal is films te vertonen en uit te lenen ten be hoeve van geïnteresseerden. De meeste films hebben een politie ke of kunstzinnige strekking. Op vrijdag en zaterdagavond wor den filmavonden gehouden. Een paar maal per jaar is er een filmfestival. Het informatiecentrum is op donderdagavond en op zaterdag middag geopend. Problemen en vragen over rond kamernood, dienstweigeren, onderwijs, politie ke stromingen kunnen worden besproken. "Je moet naar de mensen toe, zelf durven ze niet te komen", zegt een medewerker. "Er is een soort drempelvrees. Drugproblemen en moeilijkheden met de sexualiteit zien we erg j weinig. Dat ligt ontzettend per soonlijk". Twee maal per maand J is er "levende" muziek, wordt er toneel gespeeld of aan theater gedaan en ook twee maal per maand is er een folk- en blues avond. Dagelijks (op werkdagen) is er van 9—5 uur een crèche. Aan kinderen worden speelmogelijk- heden geboden, die ze thuis mis sen. Ouders krijgen de gelegen heid om met anderen te spreken over de opvoeding van hun kin deren. De ouders staan voorop: de crèche is een middel om over de opvoeding te praten. LEIDEN De Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland veraeit zich tegen de plannen vam de gemeente Leiden om voor het onttrekken van woonruimte in de 'binnenstad een geldelijke compensa tie te eisen. De binnenkomende be dragen-zouden in een fonds worden gestort waaruit weer gelden geput zouden kunnen worden .voor behoud van de woonfunctie in het centrum. In een brie! aan het college van B en W van Leiden die gisteren door de leden van de Kamer werd onderschreven, worden de plannen heit leggen van eeon nieuwe finan ciële last op het bedrijfsleven ge noemd. "Aannemende dat het beleid van uw college op economisch terrein gericht is op de instandhouding en ontplooiing van een gezonde dien stensector in Leiden is het de Kamer onduidelijk hoe de voorgestelde maatregelen in een dergelijk beleid moeten passen", aldus de brief. Voigens de K.vJC. zaJ de voorge stelde maatregel de aarzelende ver nieuwing van de Leidse binnenstad, die grotendeels van de zijde van de middenstand moet komen, negatief beïnvloeden. DLt gezien het feait dat vele verzoeken tot onttrekking van woonruimte juist uit de middenstand komt met het oog op bedrijfsuitbrei- ding. Men vreest dan ook dat de maatregel Juist die middenstand zal treffen. Blijkens een opgave van de Ka mer in de brief is in de afgelopen twee Jaar in 36 gevallen toestem ming gegeven om woonruimte te onttrekken. Daarbij ging het in 34 gevallen om uitbreidingsplannen van kleine zelfstandigen. Bovendien ver wacht de Kamer dat het aan tal aanvragen zal teruglopen, na de recente wijziging van de Woonruim- tewet, waardoor de zogenaamde "on zelfstandige" woning niet meer on der de onttrekkingsregeling valt. Een vraagteken zet de Kamer bij het nut van een dergelijk plan. Men vreest, dat de tijd en het geld dat aan de teohnische en financiële administratie verbonden is niet op weegt tegen de bescheiden inkom sten door de regeling. Overigens zijn de plannen niet direct van het Leids gemeentebestuur afkomstig. Ze vloeien voort uit het feit, dat Lei den bij Koninklijk Besluit is aangewe zen als een van de gemeenten, die een dergelijke heffing zou kunnen invoeren. De regeling is inmiddels in con cept klaar en is gebaseerd op het uitgangspunt dat het onttrekken van woonruimte zoveel mogelijk moet worden voorkomen tenzij het alge meen belang of de belangen van handel en industrie ernstig worden geschaad. In de regeling is een on derscheid gemaakt tussen woningen van goede en woningen van slechte kwaliteit. Voor goedé of redelijke woningen zafl bij onttrekking f 150,- per vierkan te meter vloeroppervlakte moeten worden betaald en voor woningen van slechte kwaüftteit f75,- per vier kante meter. B en W kunnen in bepaalde gevallen vrijstelling verle nen van de betaling van deze com pensatie. De bedragen hoeven niet te worden betaald wanneer diegene die'woonruimte onttrekt-zelf zorgt voor andere gelijkwaardige woonruim te of bepaalde ruimten weer ge schikt maakt voor bewoning. De gebieden waar de gemeente de woonfunctie zoveel wil behouden zijn: de woongebieden buiten de singels, de Pieterswijk, Levendaal-Oost en- West, Maredijk, het gebied Oude Rijn- Langegracht, Havenwijk-Noord en -Zuid, de bewoonde gebieden rondom de Hooglandse Kerk, De Camp en de Academiewijk. LEIDEN In De Kooi zijn deze week onde; de leden van woning bouwvereniging De Eendracht twee pamfletten rond gegaan, waarin geprotesteerd wordt tegen de twaalf procent huurverhoging, die per 1 januari 1975 zou moeten ingaan. Het ene manifest is ondertekend met '"Bewoners Belangen De Eendracht" en het ander door de BHW. Het lijkt er sterk op, dat eerstge noemde brief de voortzetting is van een conflict tussen het bestuur van De Eendracht en een actiegroep on der de bewoners, waarvan de voor zitter van de woningbouwvereni ging A. Mittelmeijer, .zegt dat ze onder communistische vlag ope reert. In het manifest, dait volgens het actiecomité onderschreven is door 82 bewoners, wordt gezegd dat het bestuur van De Eendracht door de knieën is gegaan voor het door drijven van staatssecretaris Van Dam (volkshuisvesting) Het mani fest vervolgt: "Wij zijn van mening dat de bewoners recht hebben zich hierover uit te spreken en dat het niet mogelijk mag zijn dat het be stuur alleen deze beslissing kan ne men. De voorzitter Mittelmeijer mag dan op de ledenvergadering zeggen, "ik ben van mening, dat ik weet wat goed voor de leden is, zij zelf begrijpen er toch niets van en daarom ga ik niet wachten op de Door Paul Wolfswinkel Foto's Jan Holvast LEIDEN „Ik heb bepaalde opvattingen over het takenpakket dat.het Kreatief Sentrum moet bieden. Je moet contact hebben met de bezoekers; die je moet le ren kennen. Je moet elkaar mee maken en samen een inzicht pro beren te krijgen in allerlei mate ries". Aan het woord Jan Verver, die sinds 1 oktoberi jL is belast met de sociale actie en de indi viduele hulpverlening van het open jongerencentrum aan de Breestraat. HU en Tom Crone, mede-staflid, noemen vijf basisvoor waarden om optitmaal ais KreaJtdef Sentrum toe kunnen functioneren: aanvulling van het bestuur (sinds 1 juli van het vorig jaar is het bestuur niet voltallig; er is mo menteel 'een Anterimibsstuur) aanvulling vam de staf („als we het goed willen doen hebben we zeker een man of twintig er bü no dig"); verbetering van de accommoda tie (samftaJir en centrale verwar ming) uitbreiding vam de activiteiten („die zijn onbedoeld beperkt"); vertrouwenssfeer („stafleden moeten zich meer met dé toezoekers kunnen bezighouden"). Ontmoeting KreaJtief Sentrum: door veel men sen gezien als een broeinest van „tuig", „hasjpaffers" en amdter „on geregeld". Maar ook door erg veel mensen gezien eh beleefd als een ontmoetingsplaats voor mensen die geen zin hebben om thuis te zitten voor de televisie en" er eigenlijk best wel behoefte aan hebben om eens iets te leren, iets mee te maken en iemand anders te caubmioeten. En (de naaim zegt het al) om creatieve din gen te doen. Om dit verhaal te kunnen maken is het niet voldoende om slechts één bezoekje af te leggen aan het KS. Vandaar dat ik er een weekeinde ben geweest, op een doordeweekse avond en overdag am met de medewerkers- Stafleden Jan Verver en Ton Orone te praten. Vandaar ook dat ik een gesprek heb gehad met de wethouder van samenlevingsopbouw, Tesselpr. Moeilijke tijden Er is niets rampzaligs aan d'e hanid met het K.S., maar er is gewoon te weinig van bekend. Wat doen ze pre cies? Wie komen er eigenlijk? Het Kreatief heeft moeilijke tijden doorgemaakt. Begonnen in 1971 en vanaf het begin geconfronteerd met beStuurs- en stafmoemjlfiheden. Het ene probleem na het andere werd gemaakt of geforceerd. De ene ruzie na de andere kwam. En de bezoekers werden er eigenlijk een beetje de dupe van. Stafmedewerkers kregen niet de vertrouwensrelatie met de bezoekers, die ze zo graag zouden willen hebben. Ton Crone: „De overheid moet de noodzaak vam ons bestaan onder kennen. Er mioet goad intern en ex tern overleg komen. In'tern doen we ons best maar er zijn geen mensen, er is geen geld." HCt K.S. heeft eigenlijk li dubbele functie. Door de week zijn er ver schillende activiteiten en in het algemene ledenvergadering en zeg binnenkort de bewoners de huurver hoging aan'. Wij zijn deze mening niet toegedaan". De leden worden opgeroepen de aanstaande leden vergadering massaal te bezoeken, "om zodoende het bestuur te bewij zen dat U donders goed weet en begrijpt waarom het gaat en niet zo dom bent als de voorzitter meent. Het is mogelijk om te blijven wei geren binnen de wet. Ten eerste omdat het een facultatieve, niet verplichte huurverhoging is die pas tot stand kan komen in overeen stemming met de huurder en ver huurder. Ten tweede omdat alle woningen aan renovatie toe zijn, staatssecretaris Van Dam heeft dit zelf erkend". De huurverhoging zou tien of twaalf procent bedragen, volgens Mittelmeijer wettelijk voorgeschre ven, nadat -staatssecretaris Van Dam eerder de huurverhoging van een paar Jaar geleden had terugge draaid. Hij is niet' van plan zich 'veel van het actiecomité aan te trekken. "Het is een pamflet, dat gedekt wordt door het communis me. Eerst is het hier de BHW ge weest, nu willen zij ons op de knieeën hebben. Wij gaan gewoon door De resultaten van ons werk zijn zichtbaar in de Driftstraat waar gerenoveerd is, als deel van een plan voor 74 woningen. We zijn weekeinde ds er muziek; dam wordt er ook gedanst, 's Zaterdags komen er wel zo'n vijfhonderd man. een vaste kern. „Die mensen hebben iets met elkaar gemeen namelijk hun levenshouding. De manifestatie daar van is amders, maar het probleem is exact hetzelfde. Het is een wat negatieve houding: zich afzetten tegen thuis en de maatschappij. Ze begrijpen elkaar. Als ze hier zijn, zijn er niet veel spanningen. Inider- daaJd, we hebben portiers bij de deur staan in het weekeülnde, maar die jongens werken preventief. Die zien .meteen als er mensen binnenkomen, of die wel op die juiste plaats zijn. Herrieschoppers worden opgepakt en de deur uitgezet. Maar dn de grote zaal zelf kamen ze nauwelijks. Het zyn geen waakhonden. En waarom ook? De mensen die hier komen, willen gezellig uit, weg van huis. waar misschien de hele avond niks woedt gezegd, omdat er naar de tele visie wondt gekeken". Jan Verver vindt dat de enie imoel- Ujklheaid die andere in de hand kam werken, „we doen aan hulpverle ning. Nou, en dan moet Je ook op alle gebied hulp kunnen verieraen, informatie geven, problemen bepra ten. Wethouder Tesselaar zegt dat we een aantal zaken dam maar moe ten afstoten, als we ze niet kunnen realiseren. Daar zijn we het niet mee eens. Hy vindt het niet gewenst dat er centrale verwarming komt en dat het sanitair wordt verbeterd en Uit gebreid. In bet kader van de aan vullende werken Egt hier een beat aardig tarreintje. Nogmaals: onze activiteiten zijn onbedoeld beperkt. Dat weet Tesselaar ook. We hebben altijd een onderbezetting gehad. En het Hjfct eigenlijk wel of we in eem coniourrenitiestrljid gewikkeld zijn met de club- en buurthuizen. Je hebt jongerencentra en je hebt club- en buurthuizen. Tesselaar heeft duide lijk gezegd dat club. en buurthuizen voor hem belangrijker zijn. Dat vin den wij niet". Tesselaar: „Ja, dat vind tk. dat zo. Buurtgericht werken os belamg- nu bezig met een renovatieplan voor nog eens 280 woningen in De Kooi. We hebben links en rechts onze voelhorens uitgestoken onder de bewoners en ze lijken allemaal voor honderd procent achter ons te staan op een enkele meeloper met het actiecomité na. Dit wil niets anders dan rottigheid scheppen". Mittelmeijer zou de zaak wat hem betreft als afgedaan wil len beschouwen en heeft geen be hoefte aan publiciteit. Hij wijst op de mogelijkheid voor individuele be woners om de huurverhoging all te wentelen, door inschakeling van de Huuradviesoommissde, dit het minis terie bijstaat. Via "sluikse acties" probeert het actiecomité zijn doel te bereiken, dl- dus Mittelmeijer. Bij navraag blijkt dat eem lid van het comité bij de centrale boekhouding van de Leidse wonnigcorporaties een poging heeft ondernomen om open vemsberenvelop pen te krijgen, waarmee de actie - de verhoging op de huurkaarten in mindering brengen- een legaal aan zien zouden kunnen krijgen. Wethouder Verboom schaart zich aan de kant van het bestuur van De Eendracht. "Het bestuur kan niets anders doen dan eenvoudig uitvoeren wat de staatssecretaris zegt. Doet het dat niet, dan houdt de wo- ryker dan werken via eem open jon gerencentrum. Het werkt de betrok kenheid met de mensen in de hand". Ik ben in 1972 aangesteld om het KreafJief te saneren. Heit was een puinhoop. Er moest worden ver bouwd. Goed er werd döor de eigen memsen verbouwd. Later bleek dat daar eigenlijk toch wel vaklui aan te pas moesben komem. Er werd weer verbouwd en vertimmerd en geschil derd. Het kwam nooit af; er was al tijd wat. Dat 'heeft ontzettend veel geld gekost. Wat de eem opbouwde, brak de ander weer even vrolijk af. Dat hoort kennelijk by het open jongerenwerk. Od zich is dat goed hoor, als er nieuwe gedachten op komen. Daar worden de mensen door gestimuleerd. Veranderingen op basis vam filosofieën. En als er een ver bouwing klaar was, wilde je met iets nieuws beginnen, maar er begon nooit wat nieuws. Als je iets meer wilt zijn dan een ontmoetimgscemtruirf dan zyn be paalde gedeelten onverenigbaar. BIJ - voorbeeld in het weekeinde een ont moetingscentrum. een soort café en dOor-de-week een ruimte waar ge richte activiteiten plaatsvinden. Het weekeinde vergt veel fysieke arbeid van de staf. Daar zijn ze de rest van de verdere week moe van. Ik zou het ook niet erg vinden als de cafésfeer verdwijnt. Er zijn genoeg andere commerciële instellingen, waar Je heen kunt. En wie zegt dat het alle maal tot het weekeinde blijft be perkt?" Problemen Verhalen dat het Kreatief Sen'trum een broedplaalts is van handelaren in verdovende middelen worden niet ontkend. „We maken een duidelijk verschil tussen soft en hard drugs", zegt Jam Verver. „Soft drugs zijn in onze ogen net zo gevaarlijk of onge vaarlijk als alcohol of sigaretten. Als je hier binnenloopt, zie je men sen rustig een stickie roken. Omdat ze weten dat wy er zo over denken. Er os hier gedeald (gehandeld, P. W.) in hard drugs. En dat hebben we ningbouwveremiging im feite op te bestaan, want de staatssecretaris hee laten doorschemeren, dat hij de zaak zelf in handen neemt als het be stuur de huurverhoging niet uit schrijft. Een ledenvergadering daar over heeft dus geen zin". De huur verhoging geldt voor zes procent per 1 oktober 1973 en voor zes pro cent per 1 oktober '74, maar be hoeft pas ingaande 1 Januari 1975 betaald te worden. Eén complex be taalt tien procent, omdat daar al eer der een verhoging is toegepast. De huurverhoging is volgens Verboom na overleg met de huuradviescom missie vastgesteld. DEN HAAG Jan Wagenaar uit Otterlo heeft voor de achtste maal in zijn loopbaan beslag gelegd op het kampioenschap bij de pikeurs. Hij deed dat met 21 overwinningen. Jan van Dooyeweerd eindigde als owdede met 100, overwinningen. Klaas Woudstm werd derde met 68 zeges. Wagenaar heeft zioh hiermee het recht verworven deel te nemen aan de strijd om het Europees kam pioenschap. Indien hij zich daarbij onder de eerste drie weet te plaat sen kan hij ingeschreven worden, voor het wereldkampioenschap, dat in april in Australië en Nieuw-Zee- land wordt verreden. weten te verminderen. Ik ken na tuurlijk geen cyfers, maar het fe hier miniem. De contacten met de poüföie zijn redelijk tot goed en erg frequent. Er is een bepaalde overeenkomst van visie. Kyk. we vinden dat het ge bruiken van drugs een algemeen maatschappelijk probleem is. En dat moet je niet afdoen met er een man aan te zetten die zich alleen met drugs bezighoudt. Dat is niet juist. Nogmaalshet een heeft met het ander te maken. Wel hebben we con tact met de subfaculteit klinische psychologie van de universiteit. We proberen preventief te werken. Voor echte verslaafden kunnen we niets doen. We worden daarmee geholpen door het consultatiebureau voor al cohol en drugs en door de Emiillie- hoeve in Den Haag. Er is ook eens per week een spreekuur hier, het z.g. methadon-spreekuur voor ver slaafden. Een ex-verslaafde komt iedere donderdagavond hier. Die man is deskundig. Maar verder. Leiden heeft walt dat betreft een slechte naam en een onvoldoende aanpak. Endegeest ail- leen eigenlijk doet wat. Kyk, ouders die weten dat hun kinderen hier komen worden wei eens angstig, maar we zien ze zelden hier. Ze kunnen met hun vragen hierheen komen. Dan zien ze in wat voor omgeving hun kinderen zich amuseren. Ze mogen best komen. Er gebeurt nfiets geheimzinnigs". V erwach tingen Wat verwacht hst K.S. van de ge meente? „We zijnbezig met onderhande lingen voor een betere structuur in de 'toekomst. Het is jammer als het lijkt dat er twee richtingen zyn. We zyn allebei met hetzelfde bezig, al leen vanuit ibwee verschillende posi- ibies. By commissievergaderingen worden we wel eens gevraagd, maar nooit alls Ed of deskundige. We ho pen dat dat gaat veranderen. Maar ja. in die commissies zitten ock vaak mensen met onbegrip. We hebben (en dat moet ook) een experimenteel karakter. Dat is een vies woord. Maar van Tesselaar hebben we toch meer verwachtingen dan van Elly den Haan. Die zei: „Zo heertjes, vertelt u het maar eens". Tesselaar zal dat nooit kunnen zeggen". Op zaterdag komen er wél zo'n 500 mensen. ADVERTENTIE leiden Nieuwjaarsreceptie gemeentebestuur Op maandag 6 januari 1975 wordt in de Burgerzaal van h< stadhuis een nieuwjaarsreceptie gehouden voor alle burgers van Leiden en voor vertegenwoordigers van Leidse verenigingen, in stellingen en organisaties. De receptie begint om 20.00 uur en zal om 21.00 uur eindigen. Een ieder is van harte welkom. U wordt verzocht gebruik te maken van de ingang aan de Bree straat Burgemeester en wethouders van Leiden, de burgemeester, A. J. Vis; de secretaris, J. van de PoeL

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3