LEIDSCH DAGBLAD YS roepen Hanoi op tot nieuwe onderhandelingen Den Uyl ziet weinig heil in volksfront m vandaag CADEAU- ACTIES GAAN AAN BANDEN Provincies krijgen meer geld voor wegen Werkloosheid in V.S. boven zeven procent LEIDSCH DAGBLAD 1 Research is nodig" @1 musterring Saterdag 4 januari 1975 opgericht i maart i860 34518 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DEN HAAG De regering hééft een wetsontwerp „Wet beperking ca deaustelsel" ingediend. Men wil een nieuwe regeling voor het houden van jcadeau-acties. Tot nu toe mocht dat gebeuren met goederen uit de eigen branche. Het nieuwe wetsontwerp wil een strakker beleid voor het houden van cadeau-acties. De huidige wet „be perking cadeaustelsel" zal nog twee Jaar van kracht blijven. Het nieuwe wetsontwerp zal cadeau acties in algemene zin verbieden. Het zal alleen zijn toegestaan als aan de volgende vier voorwaarden zijn vol daan: Als de ondernemer goederen ca deau geeft, die hij tenminste gedu rende drie maanden voorafgaande aan zijn geschenkactie, regelmatig verkocht heeft aan particulieren; Indien de ondernemer tijdens de geschenkenactie de goederen, die hij ten geschenke aanbiedt, ook normaal aan particulieren verkoopt; Als de ondernemer zijn afnemers de keuze laat tussen 50 procent ver koopwaarde van de cadeau's en het cadeau; De ondernemer moet de consu ment op duidelijke wijze inlichten over zijn rechten. In tegenstelling tot de huidige wet zullen ook de zogenaamde bijbeta lingsacties onder het verbod vallen. Afpersing onder vlag van IRA LONDEN Iemand in Londen, die zich voordeed als een lid van het IRA, het Ierse Republi keinse Leger, heeft een waren huis in Oxford Street onder be dreiging opgelicht voor 50.000 pond sterling (300.000 gulden). De man had de door de uitver koop drukbeklante zaak opge beld met de mededeling dat het IRA er negen bommen had neergelegd. Als men hem de op brengst van de dag toezegde zou hu de plaatsen komen aan wij- De firma stemde toe en de man incasseerde zak met het geld. Hij noemde wat afdelingen en verdween in een taxi. Er zijn geen helse machines ge vonden. De politie gelooft dat de man niets met het IRA te maken had en alleen maar duw gebruik heeft gemaakt van de angst stemming, die er onder de men sen leeft. Veel bewolking Vrü veel bewolking met hier en daar wat regen of motregen. Weinig ver andering in temperatuur. (Opgemaakt te 9 uur). 5 JANUARI Hoogwater te Katwijk te 8.39 HILVERSUM Premier Den Uyl heeft het eind vorig jaar gedane voorstel van ^meeste, Van oer Zuid-Holland 7.2 min. 24 PAGINA'S Het is geen stuk speelgoed waar dit Cambodjaans jongetje mee loopt te sjouwen, maar het staartstuk van een napalmbom. De bom werd uitgeworpen door vliegtuigen van de Cambodjaan se regering. Stellingen van communistische infiltranten in de buurt van Russey Srok, een plaats ongeveer 15 kilometer ten zuidwesten van de hoofdstad Phnom Penh, vormden het doel wit. In het door gevechten verscheurde land zijn de kinderen zo langzamerhand 'vertrouwd' ge raakt met het oorlogstuig. Louw van Rotterdam om tje komen tot een grotere samenwerking tussen Partij van de Arbeid en de CPN. als "een filosofie bij oudjaar" bestem peld. 'Ik zie niet goed in dat we zon der medewerking van de christen democratische partijen tot een rege ringsmeerderheid in Nederland zou den kunnen komen", zo zei hij gister avond in Den Haag Vandaag via de NOS-radio. Hij verklaarde overigens "nogal zwaar aan te kijken" tegen de ver schillen tussen progressieven en pro testants-christelijke groeperingen in het kabinet. Er wordt verschillend gedacht over de meest wenselijke in- ricttttag van d® samenleving, zoals bijvoorbeeld de verhouding tot de derde wereld, de ontspanning en de ontwapening in de wereld en de functie van onderne mingsraden. Nog meer zorgen zei de premier zich echter te maken over een kamermeerderheid ten aanzien van dergelijke zaken. "Het kabinet 'iitk!ring6n. kan het over deze dingen nu wel eens zijn, maar daarmee zijn we er nog lang niet", aldus de minister president in de NOS-radiorubriek. De premier zei verder dat hij het DEN HAAG (ANP) Minister Wes terterp (Verkeer en Waterstaat) deelt in een brief aan de Tweede Kamer mee, dat wordt overwogen de uitkeringen aan de provincies voor de wegen met een totaal van f 40 miljoen te verhogen. De bedoeling hiervan is de werkgelegenheid in de weg- en waterbouw te verruimen. Zuid-Holland zou daarvan 18 pro- niet uitgesloten acht dat mede als £fnt ^vangen. gevolg van de houding van Ameri- De provincies kunnen deze verhoging ka, de CH,leen.se Junta ten val komt. !^Sfndf 'JSSST. WASHINGTON De Verenigde Staten hebben gisteren met nadruk Noord-Vietnam opgeroepen naar de onderhandelings tafel terug te keren en Hanoi schending van de Parijse vredes overeenkomst van 1973 verweten. Hij zei dit gisteravond in de par lementaire rubriek van de NOS- radio naar aanleiding van vragen over een recent dreigement van de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Kissinger aan het adres van de Chileense junta om de wapenhulp stop te zetten als het re gime niet verandert. Premier Den Uyl zei in dit verband ook stellig te geloven dat verzet in de Amerikaanse 1 samenleving tegen steun aan totali taire regimes steeds sterker wordt. Ander- van een colonne tanks oprukten in Buiten- het zuidelijk deel van de stad waar man werd Woordvoerder Robert son van het ministerie va landse Zaken zei dat het huidige in de straten van offensief van de Vietcong en Noord- gevochten. Vietnam „de sterkste uitbreiding van de strijd sinds de ondertekening van de Parijse overeenkomst bete kent en dat de verliezen tot het peil van voor de overeenkomst zijn* ge stegen". Hij noemde dit in lijnrechte tegenspraak met de „bewering van Hanoi dat het de VS en Zuid-Viet- nam zijn, die de overeenkomst schen den en de vrede in de weg staan". Radio-Hanoi heeft gemeld dat een heden van de voorlopige revolutio naire regering het vliegveld van de omsingelde provinciale hoofdstad Phuo Binh hebben veroverd. Tijdens Autoverkoop gaat volgens RAI stijgen AMSTERDAM—DEN HAAG „lk verwacht dit Jaar een stijging van de personenautoverkoop, waarbij de omzet van 1973 zeker zal worden de felle slag die rond de stad woedt geëvenaard zo niet wordt overtrof - zouden de Zuidvietnamese regerings troepen zware verliezen hebben gele- (rhet Bovagbiad" is den. Meijer, voorzitter v Phuoc Binh ligt 120 kilometer ten Deze optimistische prognose in i de heer A. de personen auto-afdeling van de RAI in Am- 6.46 l laag water te 4.16 uur noorden van Saigon. De Zuid-Viet- sterdam. Anderzijds is hij namese regering heeft niet officieel deel, dat de auto op korte termijn op de bewering van Hanoi gerea- veel duurder wordt in aanschaffings- geerd, maar militaire bronnen in prijs. Saigon gaven toe dat de regerings- Hij baseert zijn prognose over de troepe nzwareverl iezen hebben gele- stijgende afzet op het feit dat de den. Het garnizoen van Phuoc Binh auto een verworvenheid is geworden, wordt uit de lucht bevoorraad. die men zich niet wil laten afne- President Thieu heeft in een com- men. "Het gevoel van vrijheid in muniqué gezegd dat de aanval op het eigen vervoermiddel sterkt mij Phuoc Binh een „grootscheeps of- m de overtuiging dat de auto niet fensief" betekent. Volgens Thieu is weg te denken", aldus de heer heeft Nöord-Vietnam zijn zevende Meijer, die wel verwacht, dat het de stad door eenheden van noord- neerslag op de autobranche gehad. Vietnam en de Vietcong met infante- De onzekere situatie heeft zo lang rie, tanks en zwarre artillerie aange- geduurd, dat ook nu nog slachtof- vallen. ZU zeiden dat communistische fers onder de autobedrijven zullen verschillende doeleinden gebruiken. De f 40 miljoen kan bijvoorbeeld rechtstreeks gebruikt worden voor aanvulling van de tekorten die bü het onderhoud van de wegen zijn ontstaan. Of de provincies kunnen lenen tot een totaal van ongeveer f 300 miljoen, waarbij rente en af losing uit de verhoogde uitkering kunnen worden betaald, aldus een mededeling van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Minister Westerterp kondigt ln de brief tevens aan voor Pasen 1975 bij de kamer een wetsontwerp in te die nen, dat voorziet in een wijziging van de verdeelsleutel voor de uitke ringen in het kader van de Wet Uit kering Wegen. Het provinciaal be stuur van Zuid-Holland dringt daar al geruime tijd op aan. i Hans Rodenburg (foto boven) is een 38-jarige Nederlander, die een beetje gaat lijken op John Wayne. Hij is geoloog van beroep, avon tuurlijk van aanleg. In mei-1969 werd hij door een Amerikaanse maatschappij naar Indonesië ge zonden om in een enorm gebied naar bauxiet (grondstof voor alu minium) te zoeken. Hy vond het, op Borneo. Het bauxiet veld is 300 km lang en 50 tot 100 km breed. De ertslaag varieert in dikte van enkele centimeters tot vier meter. PAGINA 17 De KRO begint met de serie „World at war" (Wereld in oor log) een bekroonde documentatie over de Tweede Wereldoorlog. PAGINA 5 De vuile lucht van de Westeuro- pese industrie bedreigt het milieu in Skandinavië. „De grijze sneeuw was een schok voor me", aldus de minister van Milieuzaken in Noor wegen. PAGINA 13 Directeur Bogaart van de Stich ting Weg: „Geen ruimte voor nieuwe autowegen? Flauwekul". Ook in deze kolommen: Fione Richmond, dochter van een predi kant. Zij test mannen voor het Britse blad „Men only". Een bij zonder meisje, dat is ze". PAGINA 13 WASHINGTON De werkloosheid in één maand sinds oktober 1960 in de Verenigde Staten heeft vorig toen de werkloosheid toenam van 5,5 jaar december met 7,1 procent, haar tot 6,1 procent. Het aantal wer- hoogste peil sinds dertien Jaar be- kenden is in december met 550.000 reikt. In november was 6,5 procent verminderd tot 85,5 miljoen (inclu- van de beroepsbevolking zonder werk, sief correctie voor de tijd van het heeft het Amerikaanse ministerie Jaar). infanteristen gisteravond met steun Ter kennismaking 4 weken voor de halve pr'js. Ik word abonnee vanaf 18 jan. 1975 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen, In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden, vallen, vooraf omdat er sprake van een stroomversnelling ten aan zien van lonen en andere kosten in het autobedrijf. Bovendien wordt de concurrentie steeds groter, meent de RAI-voorzitter. Hij gelooft niet, dat de wetgever nog verder zal gaan met het be lasten van de auto en het gebruik ervan. „Een nog zwaardere belasting zou tot onregelmatigheden kunnen leiden. Ik kan me voorstéllen, dat er ook gebruikersgroepen zijn, die v o o r de auto willen vechten". Dolleman NEW YORK - Een ontevre den klant heeft in het New Yorkse restaurant Nathan's twee mensen doodgeschoten en twee andere aanwezigen ver wond. De 44-Jarige Frederick Rahming die door de politie is aangehou den, werd wegens onbetamelijk gedrag uit het dag en nacht geopende eethuis aan Times Square verwijderd. Hij nam het niet, kwam terug en schoot zijn vuurwapen leeg op de naar schatting 125 aanwezgen. De slachtoffers zijn een 38-Jari ge uitsmijter van de zaak en een nog niet geïdentificeerde klant. Bij een gecompliceerd verkeersongeluk op het West- duitse eiland Fehmarn in de Oostzee raakte de bestuurder van een Nederlandse vracht auto ernstig gewond. Twee Westduitsers kwamen om het leven. De bijrijder van de Ne derlandse auto liep verwon dingen op. De vrachtwagen uit Kwints- heul, die op weg was naar Scandinavië, botste op een lijnbus die stilstond bij een halte. Twee spoorweglieden die juist in de bus wilden stappen, kwamen om het le ven. De Nederlandse auto reed na de botsing door een vangrail en kwam terecht op een druk bereden spoorlijn. Daar werd het voertuig ge raakt door een passerende goederentrein. De bestuurder van de vrachtwagen die in het zorak beklemd zat, kon pas na twee uur worden be vrijd. Zijn bijrijder (foto) zoas er minder ernstig aan toe. arbeid meegedeeld. Er zijn nu in totaal 6,5 miljoen mensen werk loos, 560.00 meer dan een maand eerder. Deze toeneming was de grootste Hand afgerukt ROTTERDAM Bij het afsteken van vuurwerk is de 15-jarige Hans Trouwborst uit Rotterdam zijn rech terhand kwijtgeraakt. De Jongen had rotjes in een metalen pijp gestopt en de uiteinden dichtgeslagen. Toen hij het vuur aanlègde ontplofte de buis, waarbij zijn rechterhand werd verbrijzeld. Het slachtoffer is in het ziekenhuis opgenomen. orgelspelen? ned 11955 hl JUKH—tt Dr. L. Meinsma Wie, zoals ik, meer dan twintig Jaren in de gelegenheid is ge weest mee te helpen aan de be strijding van kanker, in al zijn verschijningsvormen, kan niet anders dan u met nadruk verzoe ken aan de Puzzelaktie deel te U en ik zijn in ons leven persoon lijk telkens opnieuw betrokken, bij de ziekte kanker in onze (naaste) omgeving, zodat een nadere uitleg over wat kanker in ieder mensenleven feitelijk bete kent, achterwege kan blijven: we weten, dat het vaak een tries te ervaring is. Het zou onjuist zijn geheel voor bij te gaan aan wat de artsen thans reeds kunnen doen voor tal van kankerpatiënten: veel pa tiënten kunnen blijvend genezen worden. Maar dat is niet genoeg! Nog steeds overlijden jaarlijks onge veer 26.000 mannen en vrouwen aan de verschillende vormen van kanker. Deze slachtoffers konden niet meer genezen worden. Re- In heit zilveren Jubileumjaar, van het KWF kunt u daarbij ex tra hulp bieden. Door mee te doen aan die KWF-Puzzelaktie. Zonder deze medewerking van u kan het langer duren voordat vor deringen in de kankerbestrijding geboekt worden, wellicht ten kos- Meinsma te van meer mensenlevens. Kankerbestrijding is ook uw taak! Dr. L. Meinsma, Directeur, Stichting Koningin Wilhelmina Fonds. Sinds december 1973 zijn er meer dan twee miljoen werklozen bijgeko men, zowel hoofd- als handarbeiders. De gemiddelde duur van de werkloos heid nam in december toe tot tien weken. Aanstaande maandag verlagen zes van de twaalf banken van het Ame rikaanse Federal Reserve System (centrale banken) hun disconto (ren te) van 7,75 tot 7,25 procent. De Federal Reserve Board (het bestuur van het Federal Reserve System)! heeft verklaard dat de maatregel is genoméh met het oog op de ver mindering van de economische be drijvigheid in de Verenigde Staten. Op 7 december werd het disconto van 8 tot 7,75 procent verlaagd. exclusieve meubelen bij INTERIEURVERZORGING VERDUYN-RU"rBURG Rapenburg lb. tel. <01718' 21)55

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1