Geen ruimte voor nieuwe autowegen „Flauwekul" Een bij zonder meisje dat is ze Directeur Stichting Weg: ZATERDAG 4 JANUARI 1975 DEN HAAG/LEIDERDORP De auto heeft ook in 1974 weer vaak de voorpagina gehaald. Het Jaar begon al met een aantal auto loze zondagen: rolschaatsen op de autosnelwegen en de oude verroes te tnapkarretjes weer uit de schu ren en kelders. Daarna volgde de snelheidsbeperking: op autosnel wegen tot 100 kilometer en op de overige wegen tot 80 kilometer. En tenslotte op 1 november: het be ruchte wetje en de invoering van het blaaspijpje. Daar tussendoor liep nog het re geringsbeleid om de mobiliteit in ons land terug te dringen en om geen nieuwe rijkswegen aan te leggen, en de ogunstiige resultaten van bepaal de auto-industrieën, die aanleiding waren tot massale ontslagen of werktijdverkorting. Kortom de aiuto was veeüvuMüg in het ndeuws. Door Bram van Leeuwen Aanleiding om eens te gaan pra ten met de in Leiderdorp wonende dr. E. Bogaart, directeur van de Stichting Weg, een organisatie, die financieel geruggesteund wordt door oliemaatschappijen, vervoers organisaties, wegenbouwers, e.d. Wat vindt hij van de constatering dat het in ons kleine landje nauwe lijks meer verantwoond is nog nieuwe wegen aan te leggen? „Flauwekul, het wegennet neemt op dit ogenblik niet meer dan ander half procent van de totale ruim te in beslag. Vergelijk dat nu eens met het ruimtebeslag van de stad. Dat is al acht procent. Waarmee ik niet wil zeggen dat we nu maar links en rechts nieuwe wegen moeten aanleggen. We zullen het verstandig moeten doen. En dan moeten we denken aan bundeling; bundeling van autowegen met spoorbanen en met vaarwegen. Neem de autosnelweg Utrecht- Arnhem: dat is een duidelijk voor beeld, waar die noodzakelijke bun deling in de praktijk is gebracht". Milieu Hoe ziett u in d'aJt verband de probleu men rond de aanleg van Rijksweg 11? Bogaart: „De milieubescher mers zeggen, dat de weg een aan slag op het milieu betekent. Maar ik ben ervan overtuid, dat het niet aanleggen van die weg een veel gro tere aanslag pleegt op „ons milieu. Neem alleen maar eens de verkeers veiligheid: de Hoge Rijndijk wordt steeds gevaarlijker en hoe zit het met het leefmilieu van de mensen die aan deze weg wonen? Voor mij hoeft zo'n weg echt niet dwars door de mooiste polders. Net zo min als u voel ik er iets voor om een autosnelweg door mijn voor tuin te krijgen. Daarom moeten we de zaken nauwkeurig afwegen. We zullen duidelijke argumenten op ta fel moeten leggen waarom we die weg willen aanleggen. Zijn we over tuigd van de functie van zo'n weg. dan pas kan een begin worden ge maakt met de vaststelling van het tracé". Hoe beoordeelt u op dit punt het beleid van de overheid? Mobiildteit Bogaart: „De regering heeft in haar banier geschreven dat de mobiliteit moet worden teruggedrongen. Dat is aardig maar dan moeten daar ook wel de consequenties uit getrok ken worden. En als Je dan gemeen ten als Alphen aan den Rijn en Zoetermeer als groeikern aanwijst zit je verkeerd. Dat creéer je juist het woon-werkverkeer in plaats van het te voorkomen. Ruimtelijke or dening faalt als Je de gemeenten niet mee hebt. En die heb je a priori niet mee want gemeenten willen uitbreiden. Politiek gezien blijkt het verkeer nauwelijks enig gewicht in de schaal te leggen. Je krijgt steeds opnieuw de indruk dat de regering de auto alleen ziet als melkkoe. Vergeten wordt dat vervoer essentieel is voor een samenleving. Waar alles stil staat kan geen maatschappij be staan". Auto rijden is niet langer een statussymbool. Hoe zit u de auto nu? Bogaart: „Een auto is een voorwerp waar iedereen op kan kert, maar het tegelijkertijd wel bijzonder intensief gebruikt. On derzoekingen hebben ook uitgewe zen, dat mensen die gekant zijn tegen de auto maar er wel een hebben, niet minder rijden dan an dere automobilisten. Waarom rijdt men in een auto? Het is vaak een ad-hoe beslissing, irrationeel en grillig. Vaak impulsief. Daarom zal het voor de regering erg moeilijk zijn verandering aan te brengen in het keuzepatroon. Dat wordt ook duidelijk wanneer uit een onder zoek van ons blijkt, dat 78 procent van de 18- en 19-jarige jongens rijles neemt en rij-examen doet. Maatschappelijk gezien is het bezit van een rijbewijs een pluspunt ge worden. Voor een groot aantal be roepen zelfs een noodzaak". Hoe staat u tegenover actiegroe pen? Bent u er zelf een? Onvrijheid Bogaart: „Op zichzelf juich ik het bestaan van actiegroepen toe. Het nadeel is dat men vaak polari seert waardoor Je een stuk onvrij heid creëert. Daar ben ik tegen. Ik zie de Stichting Weg niet als een actiegroep, wel als een belan gengroep. In onze statuten staat dat we moeten ijveren voor de ver keersvrijheid. Dat sluit ook het openbaar vervoer in. Ik benijd de actiegroepen wel eens om hun werk wijze. Ze pakken een of twee ar gumenten bij de kop en geven die goed geargumenteerd weer, de rest wordt als minder belangrijk afge daan. In de hele verkeers- en ver- voerproblematiek is geen plaats voor polarisatie. Je kunt niet kie zen voor openbaar of particulier vervoer. Beiden moeten hun plaats hebben". Over openbaar vervoer gespro ken. Hoe ziet u de ontwikkeling daarvan? Bogaart: „Openbaar ver voer heeft een aantal nadelen waar je niet omheen kunt. Je kunt er niet op elk gewenst moment ge bruik van maken, je geeft een deel van de privésfeer prijs en 't brengt Je niet van eindbestemming naar eindbestemming. Het railnet is wijdjmaztg en busvervoer komt ook niet overal. De particuliere auto heeft op dit punt voordelen. Die zijn niet weg te wissen. Ik weet overigens even onmiskenbaar goed, dat ook de auto nadelen heeft. Voor de toekomst voorzie ik dat openbaar en particulier vervoer steeds meer naar elkaar toegroeien. In de ko mende 25 Jaar zal openbaar ver voer zich steeds meer op het „door to door"-transport (van deur tot deur-vervoer, red.) gaan richten. Kleine eenheden (buxy's) uitgerust met computertjes, dde de voordelen van het privévervoer zullen bena deren. Verkeersdeskundige Goudappel heeft eens gezegd: het centrum van de stad is de markt van vroeger. Je kon er wel naar toe rijden, maar je mocht er alleen overheen lopen. Eens Bogaart: Met diie formulering ben ik het beslist eens. Ik vind ook niet, dat de auto in de stad alle vrijheid gelaten moet worden. Leg gerust wandelgebieden aan, creëer fietsroutes, maak vrije busbanen. De auto mag gerust wat belemme ringen in de weg gelegd worden. Maar ik ben er zeker va», dat je er niet komt door wat Amsterdam nu bijvoorbeeld wil: het verkeer be perken door in het centrum dte par. keerplaatsen te verminderen. Een mogelijk gevolg waarmee weinig of geen rekening wordt gehouden is dat de automobilist niet meer gaat en "en plaats opzoekt a-aar hij zijn auto wel kwijt kan. 'Dan heb je precies het tegenovergestelde be reikt voor je centrum. Ik geloof dat in Leiden in de afgelopen ja ren een aanzet i6 gegeven voor een beleid, dat de auto een kans wil bieden. De cityring is daar een voorbeeld van evenals het creëren van parkeerplaatsen bij Ir. Dries- senstraat en Lammermarkt. Die redering volgend: bent u voor afsluiting van de Breestraat? Bogaart: Die zaak ligt in Leiden erg moeilijk. Leiden heeft geen ge concentreerd centrum. Je heb in feite alleen de Haarlemmerstraat en de Breestraat. En die zijn te lang om volledig tot wandelgebied te worden verklaard. De loopafstanden zijn te groot. De enige oplossing zou zijn het maken van een par keergarage in de buurt van de Don- kersteeg en Maarsmans teeg waar door het centrum vanuit hat mid delpunt goed bereikbaar wordt. U bent directeur van de „Stich ting Weg". Hoe zit het met de we gen in Nederland? Gevolgen Bogaart: „Je moet je afvragen wat de gevolgen zijn van het rege ringsbeleid om geen nieuwe auto snelwegen aan te leggen. Het aan tal verkeersopstoppingen wordt steeds groter en dat heeft weer gevolgen voor de verkeersveiligheid. De automobilist zoekt naar sluip routes en daardoor wordt het op de wegen steeds drukker. In dit geval keert de wal het schip niet. Je krijgt de mensen niet uit hun auto. Dan moet er heel wat gebeuren. Bovendiien os heft als je aan beper king van het energiegebruik denkt niet zo'n best uitgangspunt. In fi les is het energiegebruik aanzien lijk hoger nog afgezien van de la waaioverlast en de luchtvervuiling. Je kunt Je trouwens toch afvra gen waarom de regering tijdens de oliecrisis alleen de auto aanpakte voor de energiebeperking. Waarom was er bijvoorbeeld geen televisie- loze avond. Er staan in ons land 3V6 miljoen toestellen en als die een avond uitblijven bespaar Je heel wat energie. Maar om terug te keren naar de wegen: Er worden soms vreemde beslissingen genomen. Neem bijvoor beeld de Coentunnelweg met de flats die er vlak langs gebouwd zijn. Je kimt bij wijze van spreken de men sen zonder uit je auto te stappen de hand schudden. Ik ben benieuwd welk plan nu het eerst bestond: De oude kwestie van de kip of het ei. Te oordelen naar het resultaat zijn er twee kippen geweest die zonder op elkaar te letten elk een ei heb ben gelegd. Er worden nog te vaak fouten gemaakt op dit punt die niet nodig waren. Neem de Willem de Zwijger laan: dat is op die plaats een zeer gevaarlijke weg. Die krijg Je alleen weer veilig met ongelijkvloerse krui singen". Door Ton Schuurmans Fiona Richmond, dochter van een predikant, test mannen voor het Britse blad Men Only. Zij is de ster van de revue „Laten we erbij gaan liggen" en is kort gele den moeten stoppen met een radiovxaagbaak op het gebied van de erotiek. Wegens te grote belangstelling. LONDEN Fiona Richmond is een bijzonder meisje, dat is het minste wat je van haar kan zeggen. Vijf jaar geleden kwam ze vanuit Wales naar de Britse hoofdstad, nadat ze haar baantje als stewardess bij British Airways had opgegeven. Ze werd achtereenvolgens Bunny in de Londense Play Boy-club, topless- serveerster in een van de duurste bars in de uitgaanswijk West-End, ster in „Pyama Tops'', een pikante revue, waarin Fiola zonder kleertjes in een op het toneel gebouwd doorzich tig zwembad poedelde, columniste in "Men Only", ster in eeD andere nog pikantere revue, getiteld „Laten we erbij gaan lig gen en tenslotte radio-vraagbaak op het gebied van de ero tiek, een baantje dat ze wegens te grote belangstelling vorige week heeft moeten opgeven. „Ik kon het niet meer volhouden'', zegt Fiona. Een ding heeft haar kortstondige radiorubriek „Naohtlijn" bewezen en dat is hoe ongelooflijk populair Fiona bij de Britten is. En niet alleen bij de mannen; er waren flink wat vrouwen onder de opbellers, hoewel eerlijkheidshalve moet worden gezegd dat er ook een was die uitvoerig van Fiona wilde weten hoe zij haar hoitenisa's verzorgde en een ander, die alleen maar belde om te vertellen hoezeer ze van Fiona walgde.... Fiona verwierf haar bekendheid voornamelijk' door haar rubriek Fiona in...' in het mannenblad „Men Oiny". Elke maand bezoekt ze daarvoor een stad in de wereld en verhaalt uitvoerig tot welke seksuele prestaties de mannen daar in staat zijn. De 27-jarige Fiona heeft weinig weg van de „lieve Lita's" van onze vaderlandse damesbladen. Ze mag een persoonlijkheid worden ge noemd, die haar talenten welover wogen heeft geïnvesteerd, met als enig oogmerk zo veel mogelijk geld te verdienen, een systeem dat reeds aardige vruchten heeft afgeworpen. Zij rijdt in een Jaguar sportwagen en heeft een weelderig ingerichte flat in het centrum van Londen, die beslist een paar ton heeft gekost. Het idee voor de succesvolle rubriek was van Fiona zelf. Toen zij eens een redactievergadering bijwoonde van „Men Only" stelde zij voor de Britse mannen te recenseren op hun kwaliteiten in de liefde. De hoofdredacteur barstte in een onbedaarlijk gelach uit, maar de volgende dag belde hij Fiona op en vroeg: „Meende Je het gisteravond", waarop zij antwoordde: „Ja, natuur lijk...." Ei gen bodem Fiona's eerste uitstapjes waren op eigen bodem. Ze ging naar industriesteden als Manchester en Liverpool, naar uitgaansplaatsen als Blackpool en Brighton en toog vervolgens naar Schotland met dezelfde bedoelingen. Het werd een doorslaand succes. Later verrichtte zij haar onderzoek in de grote wereldsteden. Zij ging aanvankelijk uitsluitend naar lan den waar men nog nooit van het blad had gehoord, om ontdekking ta voorkomen. Toch wist zeker twintig procent van de mannen, die Fiona verleidde, dat zij met een onderzoek bezig was. Maar er was er niet een die zich bekocht voelde. Met sommigen voert Fiona nog een geregelde correspon dentie. Zij probeert zoveel mogelijk onge huwde, of gescheiden mannen te testen, omdat zij het huwelijk een zaak vindt, waar Je niet tussen moet komen. Zelf wil Fiona in de toekomst dan ook best trouwen, maar zij bekent geen kinderen te willen, om de eenvoudige reden „dat ze geen moederlijk type is en dan kun je beter geen kinderen hebben" Is zij bij haar werk wel eens verliefd geworden? „Een paar keer, maar ik beschouw dat als vakantie- liefdes. Zo iemand moet Je in zijn eigen omgeving laten, in zijn eigen sfeer. Haal je hem naar Engeland dan is het meestal een geweldige afknapper." Warme stranden Fiona zoekt voor haar reportages vrijwel altijd dezelfde decors: warme stranden, cruises, casino's, sjieke clubs enz. Als zij bijvoorbeeld in Parijs wil bepalen of de doorsnee-Fransman beantwoordt aan zijn faam op het gebied van de liefde, gaat zij niet naar de metro, maar naar het exclusieve Maxim's. In totaal heeft Fiona reeds 50 landen bezocht en enige honderden minnaars getest. Drie jaar geleden was zij in Nederland. Ze logeerde in het Amstel-hotel in Amsterdam en leerde haar kandidaat aan de bar kennen. Hij scoorde een ruime voldoende. Veei tijd voor een privé-leveai heeft ze niet. Tweemaal per dag treedt ze op in het kassucces. „Laten we erbij gaan liggen", een ondeugende revue, die voornamelijk is afgestemd op toeristen. Maar wel weet ze zich altijd vrij te maken voor haar ouders en haar zusje, die getrouwd is en een iets minder avontuurlijk leven leidt. Haar ouders hebben regelmatig de shows van Fiona bijgewoond, een opvallende zaak als men bedenkt dat vader Richmond predikant is in Cornwall, een vriendelijk stadje ln Wales. Fiona: „Mijn vader vindt dat iedereen zijn eigen leven moet leiden, een standpunt waar ik het valkomen mee eens ben",. Fiere boezem Een van de voornaamste kwaliteiten van Fiona, behalve haar fiere boezem en slanke benen is dat ze niet op haar mondje is gevallen. Dat Week wel ln haar radiorubriek. Zo vroeg een luisteraar aan Fiona wat zij ervan dacht dat hij elke dag met twintig meisjes naar bed wilde, maar desondanks met een maagd wilde trouwen. Fiona reageerde onmiddellijk: „Met dit tempo lijkt het me verstandig snel te trouwen, anders Is er in heel Engeland geen maagd meer te vinden." Fiona heeft haar leven reeds zoveel mogelijk uitgestippeld. Ze vermoedt op haar 35ste niet meer in revue's te kunnen optreden en verwacht niet dat zij gekleed dezelfde bezoekers aantallen trekt; een eersteklas-ac trice is ze niet. Om die 35 te halen leeft zij matig (geen sterke drank, hoogstens wijn van zeer recente datum) en doet ze voorts op bescheiden wijze aan yoga. Is de tijd eenmaal gekomen, dan wil zij de koude maanden van het Jaar doorbrengen op de Canarische eilanden, waar zij reeds een flinke lap grond bezit, om in de zomermaanden residentie te kiezen in het Verenigd Koninkrijk. Ze moet tegen die tijd wel voldoende geld hebben verdiend om zich niet te hoeven bekommeren cm een baantje.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 19