Auaardigd Vernieuwde hockey ploeg te sterk voor Maleisie Sleutels voor Nora Bakker S3S3Ü3 Ajax zoekt weer contact met Cruijff... "IB IX veront- 'unst ~1 HERSTEL VAN DER STERREN IN JEUGDSCHAAKTOERNOOI -ijPiet Biegstraaten fel in Nieuwjaarstoespraak •Russen schaatsen sterk in Oslo AMSTERDAM Ajax zal van zijn kant al het mogelijke doen om weer een optimale verstand houding met Johan Cruijff te krijgen. Dat was het belangrijk ste uitkomst van de nieuwjaars receptie die de Amsterdamss club gisteren heeft gehouden. Tijdens de receptie verscheen Cruijffs zaakwaarnemer en schoonvader Oor Coster in de zaafl en voerde daarne gesprek ken met manager Kraay en be stuursleden. Zoals bekend was er een ver schil van meiniing over een bedrag ven 200000 gulden dat Cruijff meent nog te goed te hebben van Ajax. Om dat bedrag te krijgen zou Cruijff van plan zijn een ge rechtelijke procedure aan te span nen. Door de gesprekken van gistermiddag en de bereidheid van Ajax een stap te cüoen in een toenaderingspoging is een schikking met betrekking tot de „vordering" van Cruijff mogelijk. Voor de nieuwjaarsreceptie be gon hebben manager Hans Kraay, juist terug van wintersport, en Horst Blankenburg een uitvoerig gesprek gehad. Blankenburg heeft uit Duitsland aanbiedingen ge- ha'd, onder meer van HSV Ham burg en was niet afkerig van een overeenkomst met een club die op dit moment beter ,;draait" en hem mpgelijk een nog aantrekke lijker contract kan bieden dan begrln voor de gedachten van Blankenburg dii'e zich op zyn beurt toon verenigen met het standpunt Ajax dat op dit moment zijn Bmamtoenlburg zal zyn contractueel met Ajax overeengekomen pe riode, tot 1 juli 1976 vol maken. Ajax doet. Hans Kraay toonde verdediger niet wil laten gaan. Op dit moment is Ajax in ieder geval niet bereid een prijs te be palen voor Blankenburg om een overgang naar een andere ver eniging mogelijk te maken. HU 15 niet aas ONDER D£ IWDRUK VAN ■DISKWA LIFICATIE magnl ie fin IS q iij r v-l £h$IDEN Voorzitter Piet Biegstraaten van de Sportstich- i 3/#g hield gisteren met een rouwband om de arm zijn nieuw jaarstoespraak in de Stadsgehoorzaal. Om toch maar dui- et dlijk tot uiting te laten komen in welke sombere stem- !eedïng Leidse bevolking verkeert. „Over 1974, maar ook -snater de mogelijkheden in 1975 zijn wij heel erg teleurge- -e öeP^' ia ze'fs verontwaardigd, maar ook verbaasd", opende (micjegstraaten zijn aanval op B en W. -- Sn offensief, dat te verwachten nadat wethouder Tesselaar zijn 'pegging „verbetering te zullen een verkeerd beleid dat het verleden was gevoerd, niet iek te kunnen waarmaken, en de- ichting haar prioriteitenlijst de ambtelijke tafel zag geveegd, laten: „Na die toezegging zyn lijst van noden gaan opstel- kwamen op een bedrag van |miljoen gulden. Aan de hand van lijst selecteerden wij enkele zeer oetballen op \Ialta verboden U VALETTA De voetbalbond h Malta heeft tot nader order een (aal voetbal verbod op Malta uïtge- Brdigd. In de afgelopen weken is fc by vele wedstrijden op en rond t veld tot grote vechtpartijen ge pen. Spelers en supporters van de tste ddvisieölub St. George hebben f. een scheidsrechter en grensrech- dusdanig getrapt en geslagen en ft stenen gegooid dat zf) belden een ziekenhuis moesten worden genomen. Een en ander speelde p af m het bekende Gzirastadion. kar enkele weken geleden de wed- Kid plaatsvond in groep acht van 1 toernooi om het Europees kam- oenschap tussen Malta en West- fa itsl and. Het verbod houdt in ieder kal in dat het komende weekeinde bn voetbalwedstrijden op Malta lien plaatsvinden. De vereniging in scheidsrechters zal in een ver wering haar houding gaan bepa- n waarbij verwacht wordt dat zij (ties gaat ondernemen indien de >uding van spelers en supporters zal veranderen. Door Jan Preenen noodzakelijke voorzieningen en dron gen aan om in 1975 f 2 200.000 te realiseren. Uiteindelijk leek f 1.700.000 een haalbaar bedrag te worden. De gemeenteraascommissie, waaronder de sport ressorteert was tijdens een openbare vergadering unaniem van mening dat aan deze lijst niets mefer mocht worden ver anderd, maar als hoogste prioriteit voor de sport op de gemeentebegro ting moest worden geplaatst. En wat is uiteindelijk het resultaat? Nul, komma nul, nietsVerdiwenen was die hoogste prioriteit. In plaats van dat wij konden likkebaarden aan de voorstellen van onze wethou der, werd hij door zijn collegiaal sa menwerkende collega's in zijn rooie hemd gezet". Biegstraaten voerde ruim 20.000 Leidse sportmensen aan, die dringend vragen om voor de be oefening van hun sport meer moge lijkheden te krijgen. „Mensen, die voor het overgrote deel sport willen bedrijven als recreatie in georgani seerd verband. In deze groep vinden wij veelal Jeugdigen, zeer jeugdigen, die niet vragen aan ons of er geld of ruimte is. maar wanneer en waar ze kunnen spelen". „Stemgerechtigde sportmensen uit onze groep hebben in het afgelopen jaar mede- of te gengewerkt aan he realiseren van de helft plus 1. Ik constateer nu dat aan de verlangens van de mensen geen gehoor is gegeven". Pogingen van enkele raadsleden om nog iets van de prioriteitenlijst van de Sportstichting te redden kon den Biegstraaten niet van mening veranderen. Ook een voorstel om een ton uii$ te trekken voor „Pomona", kon zijn Standpunt niet wijzigen. „Wij vroegen voor de renovatie van I OSLO De Nieuwjaars-schaarts- rwedstrijden in Oslo zyn een triomf "worden voor de Russische rijders. het eindklassement van de .grote larfcaanp" eindigden Vladimir Iva- en Aleksander Vktdimirov boven )k Zondag a.s. aanvang 2.30 uur LDWS - VEP LDWS-terrein. Sportpark de Vliet. wereldkampioen Sten Stensen. Voor al Ivanov imponeerde met zijn pres taties op de langere afstanden. Na zijn zege op de vijf kilometer won hij op de tweede dag ook de tien duizend meter, met een voorsprong van 6 seoonden op stayer-bij-uitstek Sten Stensen (15 48.46 om 16.0256). De 1500 meter leverde gistery in mijl-specialist Joeri Kondekov, dlie overigens Ivanov maar 1/10 seconde voorbleef. De Noor Amund Sjöbrend kwam op deze afstand ten val. Hij reed wel een goede tien kilometer in 16.04.10, slechts ruim een seconde langzamer dan Stensen. De sprintersklasse leverde in Oslo Leidse sportleven, alleen in Leiden wonen is niet voldoende. En onder Leiden verstaan we dan ook de dor pen rond Leiden". Degenen, die het Leidse-vereniging in aanmerking ko- ders gaan spelen, zoals Sanders en Rijsbergen, kunnen alleen in het jaar dat zij overgaan naar een niet- Leidse-vemiging m aanmerkng ko men vpor de trofee. Binding met het "Leidse" sportleven wordt dus zeer belangrijk geacht. Aan die voor waarde voldeed in ieder geval Nora Bakker die vorig jaar is overgegaan naar NMB/VDO in Amstelveen, maar nog altijd lid is van het Warmond- se Steeds Vooruit. Zij nam daar door de "Sleutels" over van de roei vereniging Asopos, die als aandenken de sleutels in miniatuurvorm kreeg. Nora Bakker, die van 6 tot 16 fe bruari in Calcutta deelneemt aan de wereldkampioenschappen ziet de trofee overigens niet als een aan moedigingsprijs. Echtgenoot Nico: "Je hoeft haar niet aan te moe digen, ze is fanatiek genoeg". Ach ter Nora werd De ZiJl/LGB even als vorig Jaar tweede. De Leidse vereniging bereikte met het dames team waterpolo de eerste klasse van de KNZB-competitie, het damesjeugd team drong door tot de finale van 't Nederlands kampioenschap en be reikte daarin een tweede plaats en tijdens de nationale zwemkampioen- schappen behaalde de ploeg vier me dailles: drie door Peter Wolters en één door Kees Uittenhout. De vereniging hield er een geld prijs aan over. De ranglijst ziet er verder als volgt uit: 3/4 Njord en Die Leythe (geld prijs) 5/6 Diok en AV Holland (aan moedigingspremie) 7. Warmondse IJsclub (aanmoe digingspremie) De laaste vereniging liet het ove rigens gisteravond in de Stadsge hoorzaal afweten. een zege op voor oud-wereldkampioen Valeri -Moeratov. Hij bleef in het eindklassement zyn landgenoot Sa- fronov, wereldrecordhouder op de 1000 meter, en de Noor Lasse Efs- kind, mede-wereldrecordhouder op de 500 meter, voor. Zondag a.s. LFC - HION Aanvang 2 uur. Terrein Boshuizerkade. GRONINGEN De Poolse jeugd kampioen Framoiszek Borkowski heeft in het jeugdschaaktoernooi in Groningen zijn greep op de Europese junioren-titel 1975 vrijwel verspeeld. In de zevende ronde verloor hij op nieuw, nu van de Westduitser Karl. Heinz Podzielny. De Hongaar Peter Szekely, dde al na twaalf zetten remiseerde met Nederlands jeugdkampien Roy Dieks, handhaafde zich cp de eerste plaats, maar kreeg gezelschap van de En gelsman John Nunn, die gemakkelijk Door Piet Kienhuis BARCELONA De nogal ingrijpend gewijzigde Nederlandse hockeyploeg heeft de eerste wedstryd van het vierdaagse internationale toernooi op de prachtige Real Poloclub in Barcelona tot een goed einde gebracht. Tegenstander was Maleisië, het land dat begin maart het wereld kampioenschap in Kualaloempoer zal organiseren. De uitslag werd 21 en de Maleisiërs red den in de laatste minuut de eer door een schot van Francis uit een lange corner, waarop doel man Maarten Sikking geen antwoord wist. maal niet schitteren bij het nemen van de straf corners, omdat de Ma- leasiëps er w«l voor oppasten ze te veroorzaken. Onervaren De Nederlandse achterhoede, met Martdnus Dijkermdh van HGC als nieuwe ausputzer, kwam niet onder zware druk te staan, maar de lange Hagenaar werkte foutloos en hij ondervond de meeste steun van de geroutineerde aanvoerder André Bolhuis. Coach Tama na afloop: "Het was soms nog wat onsamenhangend en individueel onervaren. De midden velders (Wouter Kan van KZ en voor rust Ron Steens) waren niet altijd even Slagvaardig. Nu was de speïstruotuur van Maleisië ook al onduidelijk en het veld erg hobbelig, zodat dooi; ons vele ballen werden gemist. Opvallend was voorts," vond Tania verder, "dat de meeste nieuwe lingen nogal wat tijd nodig hadden om de problemen op te lossen. Het zijn toch allemaal hoofdklassers, maar dan zie je toch wat inter nationaal hockey nog wel wat anders is. Het tempo ligt een stuk hoger." Dat viel nog duidelijker te be speuren tijdens de Europese finale revanche van Madrid tussen Spanje en West-Duitsland. Er werd fel en snel gestreden en de Spanjaarden zegevierden opnieuw, al was het dan slechts met 1-0. Het doelpunt viel al vrij spoedig en kwam van de stick van Francisco Fabregas. Kort voor 't einde kregen de Spanjaarden nog een strafbal te nemen, maar doelman Robt beerde het schot van Cabot. Ghana, hét kampioenselftai van Afrika won met 3—2 van de Real Polo Club Barcelona, een van de twee Spaanse verendgingselftallen, die aan het toernooi deelnemen. Leidato-voorzitter Jan Wolfslag reikt de "Sleutels" uit aan Nora Bakker. Pomona zes ton. Met één ton zijn slechts zeer beperkte lapmiddelen mogelijk". Nadat hij even had stil gestaan bij de velden in het Mors- kwartier („Als er niet snel toestem ming wordt gegeven om de kleedka mers te mcigen bouwen*, kunnen wij de bespeling in september van dit jaar wel vergeten") dook Biegstraaten nog even in de problematiék van het zwembad De Zijl. „Dat de plannen van De Zijl reeds zover gevorderd zijn is mijns inziens vooral te dan ken aan de stimulerende invloed van onze directeur, Philipsen. Hij heeft niet alleen met zijn assistenten het plan ontworpen, maar hem was ook niets te veefl om de voorbereidende problemen te helpen oplossen. Mijns inziens heeft de gemeente Leiden meer aan zulke medewerkers dan aan die superstars, die men in de toekomst voor veel geld wül gaan zoeken". „De Zijl is beslist geen dure sport- voorziening. Van die f 7.100.00 is- ruim zeven ton btw, is ruim zes ton bestemd voor grondlasten en even eens zes ton voor bijkomende voor zieningen, terwijl ook nog eens de kosten van Sloop van de oude in richting, vier jaar geleid enbegroot op 160.000 gulden., in het bedrag zijn begrepen". De voorzitter van de sportstichting wees voorts nog onder meer op de recreatieve fundtae van het bad, dat mede bestemd zal zijn voor schoolgebruik. Biegstraaten, die zijn /directe tegenstander", Tesse laar moest missen (wei waren Leo Meier, fractieleider van de PvdA, en raadslid Duivestein aanwezig) had zijn aanval beter als „uitsmijter" kunnen bewaren. E enolilmax bleef nu achterwege. Omdat Biegstraaten aan het eind nog even bleef stil staan bij minder urgente zaken. van de Fransman Pierre Meinsohn won. Paul van der Sterren hersteüJde zich van de nederlagen -tegen Nunn en Podzielny en behield door een zege op de Zwitser Blchsel goed kan sen op een hoge klassering Van der Sterren deelt nu met Borkowski de tweede plaats op één punt achter stand vain de beide koplopers. Ook de Zweed SCbneacfier kan nog op ge lijke hoogte komen met Van der Starren en de Pool wanneer hij in de voortzetting van de partij tegen Gninfeld zijn betere stelling weet uiit te buiten. LEIDEN Voor het eerst is de Leidato-wisseltrofee (voor de beste Leidse sportprestatie) niet uitgereikt aan een vereniging, maar aan een persoon. Volledig passend in het Jaar van de vrouw aan Nora Bak- ker-Broxterman. De in Leiden wo nende tafeltennisten werd derde in de strijd om de Limburg Coupe, ei ste de zesde plaats op tijdens de nationale kampioenschappen en had een groot aandeel in de promoie van het als een tweede garnituur beschouwd Nederlands team naar de a-groep in Europa. Vooral aan die prestatie by de Europese kampioen schappen had Nora Bakker het te danken dat zij gisteravond tijdens de Nieuwjaarsbijeenkomst van de Sportstichting de trofee met de daar aan verbonden duizend gulden kreeg uitgereikt door Leidato-voorzitter Jan Wolfslag, Een "uitschieter" wilde de Jury het succesvolle optreden van Nora Bakker niet noemen. "Wat topprestaties betreft was 1974 voor de Leidse sportgemeenschap een ui terst mager jaar. Er werden loffe lijke prestaties verricht, maar niets sprong er uit". "Ik wist niet eens dat die ver kiezing werd gehouden", reageerde Nora later. "Ik had er niets van gelezen. Word ik dinsdag opgebeld, of ik maar wilde komen. Ik stond op de lijst. Ik dacht dart; wordt de vijfde of zesde plaats. De eerste plaats zou immers zonder meer voor Wim Rijsbergen zijn". De "witte ne ger" uit Leiden, die de afgelopen zomer furore maakte in West Duits land kwam. echter niet in aanmer king. Evenmin als Louk Sanders, die het afgelopen jaar de nationale tennistitel pakte. Argument van de jury (oud-gemeenteraadslid Aad Ver snel, waterpoloër Hans Parrel en LD-Journalist Ruud Paauw): "Naar onze mening dient de Leidato-wis- seiprijs te worden toegekend aan sportman, sportvrouw of sportclub die voeling heeft of hpudt met het gekeerde Patty Mundt op rechts weinig meer aan de bad kwamen. Merkwaardig Met die rust nam Tania Ton Pierik als rechtsachter en miididienveHder Ron Steens uiit die Strijd, waardoor Hans Jarritsma van linksachter rechtsachter werd. Dieais plaats werd overgenomen door Joost van der Heydlen en Paul Lunter maakte zijn opwachting op het middenveld. Het merkwaardige feait deed zich voor dat Nederland in deze wed strijd geen enkele straf corner kreeg toegewezen tegen de Maleisiërs liefst zeven. De Maleisiërs wisten echter geen enkele van deze korte corners te verzilveren, mede door fel en snel inlopen van de Nederlanders. Beide Nederlandse treffers waren derhalve veOddoelpunten, fraai ge scoord door Jan Boersma van Am- Sterdam na 20 minuten en door Wou ter Leefers vijf minuten later. Boersma kreeg de voorzet van Leefers en werkte met omgekeerde stick de bal ineens zeer beheerst ach ter Khairuddin. Boersma is mot zijn 29 Jaar de oudste debutant, met dien verstande dat hij al een keer voor de Olym pische Spelen van Mexico in de kern ploeg heeft gezeten. "Och," beredeneerde Boersma, "als je al wat ouder bent dan sta Je er allemaal wat nuchterder tegenover. Alleen was het erg vreemd voor mij, dat ik mijn vleugel moest houden. Bij Amsterdam switch ik erg veel." Toch is Tania ook wel een voorstander van het "give and go," maar hij wil eerst de nieuwe formatie goed op poten zetten. Ties Kruize probeerde zijn mannen dikwijls te lanceren met verre scoops, maar zelf kwam hij weinig tot gevaarlijke acties en hij miste toch wel zijn broer Hans naast zich. En hy kon ditmaal dus hele- Het resultaat was eigenlijk nog waJt geflatteerd voor die Maleisiërs, die na 25 minulten al tegen een ach terstand van 2-0 aankeken. Het zag er toen naar uit dat experimenteel Oranje een forsere zege zou bewerk stelligen. dian Europees kampioen Spanje, dat enkele dagen geleden de Maleisiërs met 3-0 versloeg. Cees Tania: ,flet was soms nog wat onsamenhangend en in dividueel onervaren". Bondscoach Cees Tania bracht echter met de rust enkele wijzigingen aan en daarna klopte het niet meer zo best to de Nederlandse gelederen. De wedstrijd werd ook minder at tractief en de Maleisiërs ontregelden het spel door meer tot individuele aoties over te gaan. Nederland maak te toen bovendiear-de fout teveel door het midden aan te vallen, zodat debutant Jan Boenma op de linker vleugel en de na enige jaren terug-

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11