Kissinger sluit bezetting van oliebronnen niet uit Iran driftig bezig met versterking defensie Twee oliemaatschappijen chanteren regering van VS TEER BESTAND GEEFT ULSTER NIEUWE HOOP Slechts om aan worggreep te ontkomen Meningsverschillen Brezjnew met Sadat Smith laat zwarte leiders niet met Callaghan praten 191 VRIJDAG 3 JANUARI 1975 WASHINGTON (AP) Een Amerikaanse militaire bezet ting van de olievelden in het Midden-Oosten zou een 'bijzonder gevaarlijke koers' zijn, maar is niet volledig uitgesloten, zo heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger gezegd. In een interview met het Amerikaanse week blad 'Business Week' liet Kissinger zich bijzonder behoedzaam uit over een eventuele gewapende Amerikaanse interventie, maar was niettemin op dit punt duidelijker dan ooit. In ant woord op een vraag zei Kissinger dat Vietnam de Amerikanen heeft geleerd 'dat het gemakkelijker is om in een oorlog ver wikkeld te raken, dan er uit te komen'. Toch meende hij dat er omstandigheden denkbaar zijn waarin de VS geweld zullen gebruiken. te hebben. 'Tk geloof dat zij aan een zeer groot gevoel van onveiligheid lijden. Zij erkennen dat hun veilig heid afhangt van de Verenigde Sta- Kissinger heeft tot dusver altijd ge weigerd om zich over de mogelijk heid van een gewapend optreden tegen de olielanden uit te laten. Nog vorige week, in een vraagge sprek met Newsweek, zei de minis ter dat hij zelfs niet over deze mo gelijkheid wilde speculeren omdat hij niet verwachtte dat de oliecrisis ern stiger vormen zou aannemen. Maar in het interview met Business Week, dat even voor Kerstmis plaats vond,. gaf Kissinger aan dat een der gelijke drastische Amerikaanse han delswijze kon worden ingegeven, door de vrees voor een acute ineen storting van het politieke en econo mische systeem der westerse lan den. Hij sloot uit dat militaire inter ventie zou worden gebruikt om la gere olieprijzen ai te dwingen, maar, zo vervolgde hij, het wordt een andere zaak "als de geïndustria- liseerde wereld werkelijk wordt ge- treMünesn tussen de twee laraden zij weten dat wij in de grond gelijk hebben "met wat wij doen1'. Aldus Kissinger. Kissinger legde grote nadruk op de noodzaak van versterking van de samenwerking tussen de oliever- bruikende landen. Hij waarschuw de voor het gevaar van louter natio nale politiek welke naar zijn mening in het bijzonder in Europa de eco nomische problemen niet kan oplos sen en hij zei dat naar mate het ge voel van onmacht toeneemt de poli tieke gevolgen "ernstiger" worden. Hij voorspelde dat binnen de ko mende drie maanden de voornaam ste elementen aanwezig zuilenrijn de olieverbruikende landen. Zon- een dergelijk programma zou er ook geen conferentie tussen oliepro- WASHINGTON Het uitstel van t sche kant erop aangedrongen dat bezoek van de Sowjetrussische par- Egypte "gedetailleerder" zou zijn, tijleider Leonid Brezjnew aan Egyp- over nauwe betrekkingen met Mos- te is veroorzaakt door een verschil kou. Egypte wenste daarop echter mening over de toekomstige be- niet in te gaan, aldus genoemde worgd". niet door de ziekte van Brezjnew, is van betrouwbare Arabische zijde in Washington verklaard. Een van de kernpunten van deze onenigheid is de Egyptische behoef- Arabische bron. Cairo maakte de Russen voorts dui delijk dat het zou blijven vasthouden aan de stap-voor-stap vredesonder handelingen met Israël en dat het daarbij gebruik zou maken van de Russische wapens ter vervan- goede diensten van de Amerikaanse ging van het materieel dat in de ok- minister van Buitenlandse Zaken toberoorlog van 1973 verloren is ge- Henry Kissinger, gaan. In deze omstandigheden voelde Egypte heeft weliswaar aanvulling Brezjnew er weinig voor naar Cairo van zijn oorlogstuig uit de Sowjet- te gaan terwijl de Sowjet-Unie de Unie ontvangen, maar het is in te- kans liep bij de vredespogingen in genstelling tot Syrië niet bevoorraad het Midden-Oosten aan de kant te met de nieuwste Russische Mig-23 blijven staan. gevechtsvliegtuigen. President Anwar Sadat heeft ver- In tevoren gevoerde discussies over klaard dat hij "volledig begrip heeft akkoorden die tijdens het bezoek varf voor de redenen die de Russische Brezjnew tot stand gebracht zou- partijleider er toe brachten zijn be- Russi- zoek aan het Midden-Oosten uit te stellen". Sadat noemde deze redenen niet, maar zei wel dat er nog ge- ONTSPOORD Bij een ongeluk schillen bestaan tussen de Sowjet 2? !5E££? Si!* «t t» treinen zijn gisteren m Unie en Egypte. Hij liet nu duidelijk de mogelijkheid open dat de Verenigde Staten zijn oliebevoorrading met militaire mid delen zal veilig stellen, zelfs als er kans is op vergeldingsmaatregelen v$n Sowjet-zijde. Elders in het lange interview sprak Kissinger op bezorgde toon over een mogelijke herleving van de Ameri kaans-Russische koude oorlog door de pogingen van het Congres om wij zigingen in het binnenlandse politie ke klimaat van de Sowjet Unie af te dwingen. Als voorbeeld noemde hij de on langs aangenomen wet op de han del met de Sowjet Unie, waarin het den kunnen worden is Congres kredietverlening aan Mos- kou bindt aan aantal beperkingen. ÏÏT Neu p^cT' van wie 12 ernstig. Het ongeluk ge beurde toen een forensentrein1 van Penn Central door een onveilig sein heenreed en van achteren op een algemene andere trein van dezelfde maatschap- De hevige strijd in Vietnam en Cambodja ondanks het officiële bestand vergt dagelijks talloze slachtoffers. Deze soldaat van het Zuidvietnamese leger brengt een kind in veiligheid uit het moordende strijdgewoel. enigde Staten belangrijke licht wezenlijke mogelijkheden tot onderhandeling ontnomen", zei Kissinger in dit verband. "Als deze trend in de Verenigde Staten doorzet, mag verharding van de Russische stand punten worden verwacht in Europa, in het Midden-Oosten, in Zwidoost-Azie". Deze specifieke verwijzing naar de Sowjet-Unie maakte deel uit van Kissinger's veel bredere kritiek op het Congres dat de Amerikaanse buitenlandse politiek naar zijn zeg gen met kleinzielige bemoeizucht in de wielen rijdt. De Amerikaanse minister, be- ongelukken met dodelijke afloop klaagde zich in het vraaggesprek voorts over onvoldoende pij botste. Van de 'schuldige' trein ontspoorden vijf rijtuigen, van de tweede vier. VERKEERSDODEN In West- Duitsland zijn rond de jaarwisseling zeker .62 personen bij verkeersonge- vallen om het leven gekomen. De WASHINGTON - Twee oliemaat- pijen LONDEN Het Ierse repu blikeinse leger IRA heeft don derdag officieel het bestand met veertien dagen verlengd dat het nlf dagen geleden ter gelegen heid van Kerstmis had ingesteld. Deze verlenging, 12 uur voor het eerste bestand zou verstrijken, heeft nieuwe hoop doen rijzen dat een einde van de guerrilla in Noord-Ierland en de bomaansla gen in Engeland mogelijk is. Toch was er gisteren sprake van enige teleurstelling omdat men hoop had gehad dat de IRA het bestand voor onbepaalde tijd zou verlengen teneinde het vin den van oplossingen voor de po litieke geschillen te vergemakke lijken. De IRA heeft echter dui delijk gemaakt dat het van de Britse regering verwacht dat zij van de adempauze van twee we ken gebruikt maakt om meer concessies te doen, wil er een ein de komen aan de nu al vijf jaar durende oorlog die aan 1.400 mensen het leven heeft gekost. Zo verwacht de IRA een inten tieverklaring dat de Britten zich uiteindelijk geheel uit Noord- Ierland zullen terugtrekken en dat een einde komt aan het in terneren van verdachten zonder dat deze worden berecht. De Britse troepen die nu in de rooms-katholieke wijken in Noord-Ierland patrouilleren zou den in de barakken moeten wor den teruggetrokken. De voorlopige afdeling van het IRA voegde aan de bekendma king van de verlenging van het bestand tot 16 Januari de waar schuwing toe dat de situaite zou worden "bekeken met als doel de hervatting van offensieve mili taire actie" als tegen die tijd geen positieve resultaten waren geboekt vzoor een blijvende oplos sing. De Britse staatssecretaris voor Noord-Ierland, Merlyn Rees, staat nu opnieuw voor de moei lijke opgave een formule te vin den waarbij de tere vrede wordt gehandhaafd zonder dat het er op lijkt dat Londen buigt voor de dreigementen van de buiten de wet staande guerrilla-organisatie. Als gebaar van goede wil liet de regering in Londen dinsdag 20 gedetineerden onvoorwaarde lijk vrij. Zij schold voorts de rest van de straffen kwijt van 100 gevangenen die in maart op vrije voeten zouden komen en ver leende 50 gedetineerden een ver lof van drie dagen op erewoord ter gelegenheid van de Jaarwisse ling. Het IRA zei echter dat deze "geringe ontwikkelingen" niet voldoende waren om over te gaan tot een permanent bestand. Hier voor zou aahzienlijke vooruitgang moeten worden gemaakt. De Britse regering blijft intus sen in nauw contact met Ierse kerkelijke leiders, onder wie een groep protestanten, die als be middelaars hebben gediend met de voorlopige vleugel van het IRA. Inmiddels is er onder de "ha viken" bij de protestanten een stijgende achterdocht dat Lon den een "uitverkoop" aan het IRA voorbereidt Een woordvoer der van de bekende havik Domi nee Paisley zie: "Dit bestand is duidelijk bedoeld om de provisio nals tijd te geven zich de her groeperen en herbewapenen"^ blijven verplichten inlich- meeste "d'ödmvielênm" Beleren (19) schappiJ<>n hebben de Amerikaanse ttagen over hun prijspolitiek te ver- Noordrijn-Westfalen (12) en Neder- raring gechanteerd door te dreigen strekken. In Bremen. Hamburg K"" SOARES IN MOSKOU De king van de zijde van de Europese landen bij zijn pogingen om tot ont spanning in 't Midden-Oosten te ko men. Bepaalde, niet door hem met name genoemde Europese landen, zijn systematisch tegen alle Ameri kaanse initiatieven in dat gebied". "Waarom zijn de Europeanen zo vijandig tegenover de Verenigde Sta ten", zo vroeg Kissinger zich af en hij meent het antwoord gevonden de levering J olie voor militaire doeleinden als zij geen ontheffing zouden krijgen van de wettelijke verplichting inlichtan- him prijsbeleid aan de over- Buitenlandse held te vereóhaffen. van de marine in McMurdo Soud Het schip neemt deel aan weten schappelijk onderzoek van de Zuid- In brieven aan Mobil Oil en Gulf pool, samen met de Sowjet-Unie, En- Oll noemt Jackson dit 'niets min- geland, Japan en andere landen, der dan chantage'en hij dringt erbij Hij verklaarde dat de brandstof hen op aan de olieleveranties onver- bmstreeks 9 januari op de plaats van wijld voort te zetten. De senator bestemming moet zijn om een onge- dreigde dat anders een onderzoek stoorde bevoorrading en de veilige Zaken Mario Soares is gisteren voor door 't Congres niet uitgesloten moet terugkeer van het vaartuig te verze- een officieel bezoek in Moskou aan- Senator Henry Jackson verklaar- worden geacht. keren, voor het door het ijs wordt in gekomen, zo meldde het Russische de dat een dochtermaatschappij van Senator Jackson is voorzitter van gesloten. persbureau Tass. Soares, die zojuist Gulf Oil had gedreigd de brandstof- de vaste commissie voor onderzoek Wat Mobil betreft zei Jackson dat een bezoek aan India heeft afgeslo- levering aan een onderzoekdngsvaar- Van het Congres. het Ministerie van Defensie kostbare tien, zal naar verwacht twee drie tuig van de marine in het Zuidpool- voorzieningen zou moeten treffen dagen in Moskou blijven. Hij werd gebied te staken en dat Mobil Oil Gulf Oil is, aldus Jackson, nog als deze maatschappij er niet voor op de luchthaven verwelkomd door geen brandstof meer wilde leveren steeds niet begonnen met het trans- zorgt dat de Amerikaanse bases in zijn ambtgenoot Gromiko en andere voor de Amerikaanse bases in Rur- port van een speciale soort dieselolie Turkije vbldoende worden bevoor- hoge functionarissen, aldus Tass. kije als de regering deze maatschap- vanuit Venezuela naar een schip raad. SALISBURY (AP) Topfiguren van de zwart-nationalistische Afri kaanse Nationale Raad (ANC) heb ben van de Rhodesdsche regering - Smith geen toestemming gekregen om naar Loesaka in Zambia te vlie gen waar zij een onderhoud hadden willen hebben met de Britse minis ter van Buitenlandse Zaken James Callaghan, die hen had uitgenodigd. Deze schokkende ontwikkeling werd wereldkundig gemaakt door Edson Sithode, zelf lid van de dele gatie die naar de Zambiaanse hoofd stad had willen vertrekken. Het gezelschap dat al sinds dins dag voor vertrek gereed stond, bes ton uit delegatieleider dr. Elliott Gabel- lah, Joshua Nkomo, ds. Ndabaningi Sithole, Henry Kachidza en Edgar Tekere. Edson' Sithole vertelde dat de re gering in eerste instantie beweerde dat de Zambiaanse regering geen landingsrechten had aangevraagd voor het chartertoestel dat de dele gatie in Rhodesië had moeten afha len. Daarnaast zou de Zambiaanse regering hebben verzuimd om langs de officiële kanalen een verzoek tot de vlucht in te dienen. "Deze beweringen komen' ons on gegrond voor, omdat de Bhodesische regering ons bij eerdere gelegenheden wel toestemming boor een reis naar Zambia heeft gegeven" zei Sithole. 'De consequenties van deze onwijze beslissing kunnen een ruïneuze uit werking hebben op wat er tot dusver uitzag als een poging om de grond- wétteldjke problemen van het land op te lossen." De vraag die nu in Salisbury rijst is of de regering soms tot haar besluit is gekomen uit gekwetste trots, om dat zij door de gesprekspartners van de ANC zou zijn gepasseerd. In een commentaar op Oallaghan's toernee door Oost Afrika merkte de Rhodesische omroeporganisatie op: "Zijn huidigé aanpak van de affafre Rhodesië zou veel beter zijn gediend -als hij zich net zoveel moeite zou gé ven om de blanke leiders en de stam hoofden te horen als de Afrikaanse nationalisten." Half jaar voor Leidenaar die auto stal LEIDEN/DEN HAAG De Haagse rechtbank veroordeelde een 21-jarige losarbeider udt Leid,en tot zes maanden en een week gevange nisstraf, waarvan een week voor waardelijk met proeftijd van 2 Jaar en aftrek van de tijd in voor arrest doorgebracht. Verdachte had een geparkeerde auto weggenomen en maakte daarmee een plezierritje naar Kaat- wijk. Hij had ook een andere auto opengebroken en daaruit een radio gestolen. STRAAT VAN ORMOEZ (AP) Ongeveer eenmaal per uur vaart een supertanker geladen met ruwe clie door de Straat van Ormoez, op weg van de Perzische Golf (door de Arabische landen stug de Arabische golf genoemd) via de Golf van O- man naar de afnemers in de geïn dustrialiseerde wereld. Tijdens het doorvaren van de Straat van Ormoez worden de reu- zenscljepen nauwkeurig in de gaten gehouden én bewaakt door 's we relds grootste hovercraft-marine, die van Iran. Sinds Maoïstische rebellen opere rend van hun kampen in de bergen van Oman uit tweemaal in de af-j gelopen Jaren zouden hebben ge tracht in de Straat van Ormoez een supertanker te kapen of tot zinken te brengen heeft de Keizer van Iran een groot deel van het geld bestemd voor zijn defensie be steed aan het beschermen van de belangrijke smalle verbinding tus sen de Perzische Golf en de Indi sche Oceaan. Meer aan 80 procent van alle o- lie die Japan en 60 percent van de olie die West-Europa nodig heeft is afkomstig van pompstations, ."termi nals" en raffinaderijen van Iran, Koeweit, Irak, Saoedi-Arabië, Gattar en Aboe Dabi. In Bandar Abbad, in de buurt van de befaamde stad uit de oudheid Ormoez die eens de ontdekkingsrei ziger Marco Polo verblufte door haar pracht en praal, heeft Iran de groot ste marinebasis van het Midden* Oosten gebouwd waar de hovercrafts samengetrokken zijn. En een kilo meter of 15 verderop is Iran bezig met het bouwen van de grootste luchtmachtbasis van het hele Midden Oosten- De Sjah van Iran heeft besloten alles in het werk te stellen opdat de enige zeeroute via welke zijn kostbare olie de wereld moet berei ken, optimaal beveiligd is. Met het aanleggen van de basis is grote haast gemaakt en in het mi litaire gebied zijn ondertussen al een staalfabriek, een scheepswerf en een satellietstad voor het onderbren gen van 80.000 arbeiders verrezen. Vooral in de wintermaanden wordt er fanatiek hard gewerkt omdat in de andere seizoenen de temperatuur kan stijgen tot 45 en zelfs meer graden in een klimaat waar de lucht vochtig kan zijn dat alle activiteiten er worden beperkt en versmoord. Bandar Abbas, waar ongeveer 10.000 mensen woonden, was een Jaar of 10 geleden niet meer dan een slaperige vissersplaats die er stoffig en door de zon verbleekt bijlag. Het is er enorm veranderd in die 10 jaar. Hoeveel mensen er nu in de stad wonen weet eigenlijk nie mand; de schatting loopt tot 80.000. Het gaat er hard en vlot aan toe in en bij Bandar Abbas maar nu en dan veel te vlot om het bij te hou den en dat leidt soms tot verbazen de verspilling en verkwisting. Op de laatste dag van 1974 lagen er voor Bandar Abbas ongeveer twintig vrachtschepen te wachten om te lossen; er waren erbij die er al weken lagen. Om het hele havenge bied heen zijn de velden geel van de mais en het gerst niet omdat die daar groeien en op het oogsten wach ten, maar omdat ze er eenvoudig uit gestort zijn, maand na maand, are na are, omdat er niet genoeg ruimte voor opslag aanwezig was. En dus ligt dat kostelijke voedsel daar maar te rotten en te verpieteren. Iran, na Saoedi-Arabië de groot ste verdiener aan de olie, had het graan besteld voor zijn 32 miljoen in woners en het kwam maar toen het er was had men niet genoeg vrachtwa gens om het te vervoeren naar de op slagplaatsen die er vaak nog niet waren en dit over wegen die nog aangelegd moesten worden. Omstreeks nu is men begonnen het graan af te voeren. Er zijn veel zwa re vrachtwagens gearriveerd en de wegen in het binnenland groeien langzaam maar gestadig. In 1971^trokken de Britten zich terug uit hun marine- en luchtbasis te Zjoefair en van dat ogenblik af was de Sjah vastbesloten dat de tan kers veilig moesten kunnen bliiven komen en gaan. Iran had zichzelf al aangewezen als de "politieman van de Golf" en begon nu die functie uit te breiden met alle geestdrift van een land dat daar miljarden aan kan besteden. Een paar maanden na het heen gaan der Britten bezette de Keizer een aantal kleine eilanden zoals Aboe Moesa. die toebehoorden aan het staatje SJarJach, met als reden dat van die eilanden af met gemak bijvoorbeeld mortiergranaten kon den worden afgevuurd op voorbij gaand eschepen waardoor, als het raak was, een schip kon zinken en de vitale doorvaart worden gestremd. Er zijn wel eens stukken land of eilanden ingepikt om minder fantas tische redenen. De Sjah ging nog verder in zijn beschermingsdrift en leende in het afgelopen jaar de sultan van Oman een brigade parachutisten en infan teristen compleet met helikopters om de vorst te helpen een einde te ma ken aan de Maoïstische rebellie in zijn land, die wordt gesteund door de volksrepubliek Zuid-Jemen. Langs de hele kust aan Iraanse zijde van de Straat van Ormoez wer den raketinstallaties en luchtdoel geschut en radarposten opgesteld. Het is thans vermoedelijk een van de krachtigste bewapende stukken kust ter aarde geworden. Aan de gevechten in Oman zal spoedig ook worden deelgenomen door versterkingen die de Sjah per heli kopter kan sturen van zijn nieuwe marinebasds uit. Die ligt in Tsjachbabar, bij de ha ven die het dichtst bij de Indische Oceaan ligt. In de basis zullen spoe dig de eerste onderzeeboten van de keizerlijke vloot aankomen alsmede een aantal nieuwe Amerikaanse tor pedojagers van de Spruance-klasse. Het is er dus allemaal olie en oor logstuig in die hoek van de wereld en de garnalen- en kreeftvissers uit de straat van Ormoez weten het. Voorbij zija de dagen van het vreedzaam vissen en een snel smok- wel haast zo'n tienmaaJl in prijs de netten van de vissers worden, keihandeltje er tussen door. Wat er duurder geworden, maar de vangsten steeds zwarter door aangekoekte wordt gevangen is de laatste jaren worden steeds kleiner. De boten en olie. Eindelijk zijn ie eerste vrachtauto's gearriveerd om de kostbare voedselvoorraden weg te halen, die liggen te rotten op de velden bBandar Abbas. Maar de opslagruimten waarheen het voed sel gebracht moet worden zijn nog niet voltooid.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7