Nieuwe maatregelen nodig tegen handel met Rhodesië "Ik haal de zeventig met mijn ruilhart" NEDERLANDER NEEMT BUIT AF VAN ROVER Pronk naar Bangladesj PANORAMA Om boycot Verenigde Naties te waarborgen Jongen 16 jaar bekent dodelijke messteek DEZE WEEK IN PANORAMA VOORPROEFJE VAN MISS PANORAMA1974. H0ESSEIN:"PALESTINA, WAAR LIGT DAT?" JONGE MEISJES OVER SEX. VRIJDAG 3 JANUARI 19+ DEN HAAG Nieuwe wettelijke maatregelen moeten een werkelijke handelsboycot van Zuid-Rhodesië mogelijk melken. De huidige wetgeving schiet schromelijk tekort om naleving van de door de Verenigde Naties tegen dit apart- heidsland uitgeroepen boycot te waarborgen. Deze twee slotsommen staan in het advies, dat de commis- sie-Kooijmans aan de regering heeft uitgebracht over de mogelijkheden ontduikers van de handelsboycot aan te pak ken. De Anti-Apartheidsbeweging Ne derland (AABN) meent uit het ad vies te mogen opmaken, dat de re gering voorlopig niet van plan is op te treden tegen overtreders van de al bestaande sanctiewet. De AABN wijst erop, dat de bestaande wet het mogelijk maakt invoerbeperkingen op tabak op te leggen. De beweging vindt dit ook gewenst voor andere grondstoffen die uit Zuid-Rhodesië komen, zoals chroom- en nikkelerts, suiker en maïs. V EEND AM Een zestienjarige Jon gen uit Veendam heeft bekend in de oudejaarsnacht een 23-jarige plaats genoot met een mes in de hartstreek te hebben gestoken. Het slachtoffer overleed kort daarna aan zijn ver wondingen. De steekpartij had plaats tijdens een heftige ruzie tussen een groep Jongelui waartoe de dader be hoorde en het slachtoffer en zijn fa milie. De Jongelui wilden naar oud Oostgronings gebruik, waarbij voor werpen bij huizen worden wegge haald en verstopt, een tuinhek weg slepen. Bij de ruzie die toen ontstond trok de 16-Jarige Jongen in blinde woede zijin mes, dat hij altijd bij zich droeg, en stak op het slachtoffer in. Ook diens vader en broer liepen steekwonden op en moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. De dader verstopte het mes in de ouder lijke woning. Zijn 31-Jarige broer, die ook werd gearresteerd, is gisteren op vrije voeten gesteld. Volgens de commissie-KooiJmans is een van de oorzaken van de moeilijke controle ontduiking de ge weldige omvang van het goederen verkeer in de grote havens. De com missie waarschuwt, dat een scherpe re controle in de havens de werkge legenheid daar in gevaar kan bren gen. Snelheid is een eerste vereiste bij de afhandeling van het goede renverkeer in de havens, meent de commissie. De huidige sanctiewet kent geen strafbepalingen inzake het scheep vaart- en luchtverkeer. Daarom kan niet worden opgetreden tegen de KLM. die volgens de commissie heeft meegewerkt aan reizen naar Zuid-Rhodesië via Zuid-Afrika. In middels heeft de KLM verklaard "n einde te hebben gemaakt aan deze activiteiten. De commissie beveelt de regering aan een ambtelijke stuurgroep in te stellen die in hoofdzaak de uit voering moet begeleiden van de straffen die de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties op ontduiking van de boycot van Zuid-Rhodesië heeft gesteld. ROTTERDAMSE AMERHCAAN WILLEM VAN BUUREN (45): Een uur lang gratis bellen DEN HAAG Dertien kinde ren, winnaars van een kleurwed- strijd uitgeschreven door "De Gouden Gids", mochten giste ren een uur lang gratis telefone ren over de hele wereld. Aanlei ding voor dit festijn was de aansluiting van de drie miljoen ste telefoonabonnee in oktober, vorig Jaar. Ellen Weiman uit Zaandijk, 10 Jaar, belde met Paramaribo waar een buurman zijn vakantie doorbrengt. Daar na sprak ze met vriendjes in Nieuw Zeeland, overgehouden van een zesjarig verblijf aldaar. De 13-Jarige Madeleine Hoyer, uit Venlo kreeg een paar nicht jes uit Florida aan de lijn. Haar tante gaf meteen een lijstje boodschappen door die bij een komend bezoek moeten worden meegenomen. De 5-Jari- ge Paula Veen uit Boxtel was het meest bescheiden. Zij bel de een uur lang met haar groot vader in Culenborg. Prins Bemhard heeft gisteren de één miljoen gulden kostende nieuwe vestiging van de Martin air Holland Groep op het nu ruim een jaar oude vliegveld van Lely stad officieel in gebruik gesteld. De vestiging omvat het luchtre- clamebedrijf Reclamair, het re clame promotion-team, de Mar tinair vliegschool, het vliegveld restaurant Martlnn genaamd plus het onderhoudsbedrijf. De prins arriveerde op de lucht haven in een éénmotorig Japans sportvliegtuig(Fuji FA 200), waarvan Martinair er drie heeft voor zijn vliegschool. Het toestel biedt plaats aan drie inzittenden en werd op zijn vlucht van Soes- terberg naar Lelystad bestuurd door directeur Martin Schroder zelf. Een uur na zijn aankomst bracht Schroder zijn koninklijke gast op dezelfde wijze terug naar Soesterberg. Sedert 1 mei 1974 zijn de vlieg- scholen en het reclamebedrijf al op het nieuwe vliegveld gevestigd. Dit werd op 1 november 1972 ge opend, aanvankelijk alleen voor zweefvliegers en een jaar later voor lichte motorvliegtuigen tot een maximaal gewicht van drie duizend kilo. Gedurende het af gelopen jaar werden er ruim 32.000 vliegtuigbewegingen gere gistreerd op het veld, dat 110 hec taren groot is en twee graslan dingsbanen heeft. HAMBURG De 41-Jarige Neder lander Bob Kok heeft gisteren door zijn moedig optreden in Hamburg een onbekende bankrover diens buit van 21.000 mark ontnomen. De bankrover was kort voor slui tingstijd in de bank gekomen en met getrokken pistool gijzelde hij een vrouw. Hij eiste geld. Met 21.000 mark liep hij met de gijzelaar naar de uitgang, waar hij de vrouw vrij liet en op de vlucht sloeg. Bob Kok, die Juist de bank binnen wilde gaan, ging meteen achter hem aan. Bij de vechtpartij die toen ont stond het de onbekende tenslotte het geld vallen, wierp de hardnekkig ach tervolgende Nederlander zijn fiets voor de voeten en ontkwam. Kok had zich niets aangetrokken van 't pis tool waarmee de man dreigde. Twee gele handschoenen, het wapen, een masker en het geld moest de rover op de plaats van het hand gemeen achterlaten. MILL VALLEY/ROTTERDAM Ik ben nu de langst levende man met een ruilhart in Amerika en ik voel me nog altijd prima", zegt de in 1963 naar de Verenigde Staten geë migreerde Rotterdammer Willem George van Buuren (45) bijna triomfantelijk. Precies vijf Jaar ge leden, op de dag af, kreeg hij dat ruilhart. Die afgelopen vijf jaren hebben bewezen, dat de moeilijke operatie nog altijd een groot succes is. De afgelopen nacht hadden we hem aan de telefoon. Vanuit zijn woning in Mill Valley, in de staat Cali- fornië, deelde hij bovendien schert send mee: „Ik heb eens gezegd dat ik de zestig zou halen. Schrijf maar op: Met mijn ruilhart haal ik de zeventig." Even een geheugensteuntje. In de zomer van 1968 werd Van Buuren getroffen door een hartaanval. Toen hij, nog geen jaar later, opnieuw een hartaanval kreeg werd hem te ver staan gegeven dat hij nog drie maanden te leven had, tenzij hij goed zou vinden dat bij hem een harttransplantatie zou worden ver richt. Van Buuren stemde toe en op 3 Ja nuari 1970 transplanteerde de be roemde dr. Norman Shumway van het Stanford University Hospital bij San Francisco het hart van een zestienjarige jongen, die bij een au to-ongeluk om het leven was geko- Dit alles Is vandaag precies vijf jaar geleden gebeurd. Vijf jaren, die bewezen hebben dat de moeilijke operatie tot nog toe een groot suc ces is geweest. Van Buuren: „Ik ben natuurlijk re gelmatig onder controle. Op 12 Ja nuari ga ik voor tien dagen naar Stanford terug voor een uitgebreid bloedonderzoek. Dr. Shuway is ui terst tevreden over me, al ben ik in de afgelopen vijf jaar beslist niet overmoedig geworden. Onlangs is in Indianapolis een man met een ruilhart gestorven. Hij leef de precies zes Jaar en drie maanden met dat hart. Ik redeneer dus dat ik in ieder geval nog een jaar en drie maanden tegoed heb". Om u een idee te geven hoe goed het met deze Rotterdamse Ameri kaan gaat: vorig jaar maakte hij samen met zijn vrouw Corrie én zijn drie kinderen een vakantiereis naar Seattle. In twee dagen tijd verslond Van Buuren 1200 km. De terugreis deed hij in een etmaal. Zijn dag brehgt hij volgens zijd, zeggen door met „huishoudelijke akkefietjes": hij doet de was, zorgt voor de boodschappen en rijdt iede re middag naar het ziekenhuis waar zijn vrouw werkt, om er dan samen met haar de lunch te gebruiken. Af en toe pakt hij de fiets en hij rijdt dan naar de plaatselijke bi bliotheek om er zijn boekenkennis te verrijken. De resterende uurtjes van de week besteedt hij aan admi nistratieve klusjes voor een vriend* die een meubelfabriek in Mill Val ley heeft. .Naar de Wereldomroep hou ik contact met Twee dagen geleden ws voor de radio. Wil Je mi doen? Ga die hand geven. Die kerel lijk. In een paar uur precies hoe Nederland elkaar zit." luisteren. Zo Nederland, s Wim Kan een plezier mij een is voortreffe- tijd weet Je politiek in ADVERTENTIE De jury vond de liefste en fraaiste van alle meisjes die Dukkers fotografeerde. Ze heet Diana, is net geen Maagd, maar wèl een vroege Weegschaal. En ze vindt het jammer dat ze zo klein is, en haar boezem zo groot. Maar móói mensen, móói! In Rabat gaven de Arabische leiders de Palestijnen het recht, hun zaken zelf op te lossen. Volgens koning Hoessein van Jordanië is dat niet alleen een nederlaag voor hemzelf, maar ook het voorspel van een totale oorlog,een verschrikkelijke wereldramp. Oriana Fallaci sprak uitvoerig met koning Hoessein. Panorama vroeg vier meisjes van dertien tot zeventien jaar wat ze denken over abortus,ouders en sex. Heeft sex iets met liefde te maken? Sterker nog: is sex wel zo belangrijk? En nog veel meer boeiends in de nieuwe Panorama. Wilt u liever meteen abonnee worden? Prima idee. Dat kost dan f 14J0 per kwartaal 13 nrs.). Stuur een lege enveloppe met op de achterkant nw naam en adres naar Panorama, Antwoordnummer 7 147,Amsterdam, Postzegel hoeft niet. SCHIPHOL De Nederlandse mi nister voor Ontwikkelingssamenwer king, drs. J. P. Pronk, is gisteren met enkele uren vertraging van Schiphol naar de hoofdstad van Bangladesj, Dacca, vertrokken voor een bezoek van een week aan dat land. Zijn reis past in de serie bezoeken die hij aflegt aan alle zogenaamde concentratielanden voor de Neder- landsee ontwikkelingshulp. Eerder rei6de hij naar Indonesië, Kenia, Tanzania, en Peru. Duitse aannemer ontkent werving van werkloze Nederlanders ARNHEM Aannemer Ernst PoMmamm uit Emmerik beeft ontkend werkloze Nederlandse bouwvakkers in dienst te hebben. De voorzitter van de Duitse Industriebond „B&u Stern und Erde", E. Nelissen, noemde begin deze week met name PoHmamm in zijn beschuldiging over het aantrek ken van werkloze Nederlandse bouw vakkers. VoQgems Nelissen had Poli mann Duitse en Nederlandse werk nemers ontslagen om zodoende werk loze Nederlanders in dienst te kun nen nemen. Polimann heeft toegegeven onlangs voor dertig personeelsleden ontslag te hebben aangevraagd, maar dat was volgens hem „wegens de op han den zijinde terugloop in de bouwsec tor". De aannemer had echter enige tijd geleden van de gemeente Emme rik bouwopdrachten gekregen ter be strijding van de werkloosheid. Poli mann achtte het echter niet uitge sloten, dat ander de werknemers, die hij had aangetrokken via de Duitse koppelbaas Hoffmann, zich enige werkloze Nederlandse bouwvakkers bevonden. „Controle hierop erg moeilijk, omdat deze mensen op ver schillende bouwwerken aan het werk zijn. Daarnaast komt Hoffmann steeds zijn verplichtingen na, zodat er van argwaan onzerzijds geen spra ke is", aldius de Duitse gisteren. Bangladesj is na Indonesië het tweede concentratieland van Neder land. In het afgelopen Jaar heeft ons land 20 miljoen gulden (deels in gelden, deels in projecthulp) aan de Jonge staat geschonken. Dit Jaar zal dit bedrag meer dan verdubbeld wor den. '*Ik zie wel tegen deze reis op. Het zal een heel andere worden dan de bezoeken die ik aan de andere concentratielanden heb gebracht, omdat Bangladesj het armste is", zei minister Pronk voor zijn vertrek op de luchthaven. Tijdens het eerste deel van zijn verblijf spreekt hij in Dacca onder meer met premier Moedjiboer Rach- man en enige ministers. Daarna zal minister Pronk het deltagebied en de landbouwstreken bezoeken. Het zwaartepunt van zijn reis ligt volgens minister Pronk op de bespre kingen over de wijze waarop de Ne derlandse ontwikkelingsgelden moe ten worden besteed. In de tweede plaats wil de minister nagaan langs welke kanalen die hulp moet lopen. Daartoe zal hij niet alleen met overheidsfunctionarissen spreken. "Juist voor Bangladesj is het erg moeilijk een ontwikkelingsbeleid uit te stippelen, omdat deze Jonge staat te kampen heeft met over elkaar tuimelende problemen, met daarbij een zwakke overheidsadministratie. Daardoor is ook veel van de verstrek te hulp niet terecht gekomen op de plaatsen waar het moest", aldus mi nister Pronk. Als resultaten van deze reis zei hij een aantal procedurebeslissingen te verwachten, zoals een versterking van de staf van de Nederlandse ambas sade in Bangladesj, regelmatig over leg met Nederlandse deskundigenen vertegenwoordigers van bijvoorbeeld de Verenigde Naties en de Wereld bank aldaar en samen met Enge land een evaluatie van de voedsel hulp op grond waarvan concrete be slissingen kunnen worden genomen. 10 Januari a s. keert minister Pronk terug in Nederland. Ook minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken is gisteren van Schiphol vertrokken. Hij vloog naar Parijs om daar met een machine van de Franse luchtvaartmaat schappij Air France zijn reis naar China te beginnen. De Nederlandse minister zal een officieel bezoek brengen aan de Volksrepubliek Chi na en aan Japan. Omdat het toestel waarmee minister Pronk van Schiphol zou vertrekken enkele uren vertraging had maakte de bewinds man van de gelegenheid gebruik om nog wat te werken op de luchthaven. Acht maanden voor afpersing van twee gulden ROTTERDAM De rechtbank in Rotterdam heeft de 21-jarige Belgische matroos Alfred C. A. H. gistermiddag veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek van voorarrest. De ma troos had op 12 november van het vorig jaar een toevallige voorbij ganger onder bedreiging met een mes het luttele bedrag van twee gulden afgeperst. Op de rechtszit ting zei H. dat hij dit geld nodig had gehad om een taxi te kunnen beta len naar zijn onder stoom liggend schip in de botlek. De twee gul den diende als aanvulling op de i33 die de zeeman in zijn zak had. Het vonnis van de rechtbank was. conform de eis van de officier van justitie.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 6