miiüjim Koop en draag uw valhelm nog vandaag! Aantrekkingskracht Leidse city noodzaak voor winkels EN STRAKS ZIJN ER NOG MAAR TWEE Een goed voornemen dat u niet mag vergeten: Voorzitter Kamer van Koophandel in nieuwjaarsrede: Prolixitische Unie Nederland bestrijdt Simplisties Verbond Leidse dagbladwereld steeds kleiner vrijdag 3 januari 1975 Door John Kroon LEIDEN Er Is nog hoop voor welzijnswerkers, doctorandussen, studenten sociologie, academische leden van progressieve partijen en andere structurele warhoofden. De tegenaanval op het Simplisties Verbond is ingezet. In het zuid westen van Leiden opereert sinds kort de Prolixitische Unie Neder land, die de samenleving tracht te compliceren tot ieders nut, om te proberen de mens in het alge meen gelukkig te maken. Pijn. Natuurlijk een onvermijdelijke reactie op het indootrinerende simplisme van de heren Kooten en Bie. dat periodiek televisie-kij kend Nederland overspoelt. Toch werd er even vreemd opgekeken toen ook deze krant een schrijven van de Prolixitische Unie Neder land (P.U.N.) bereikte. "Hoe nu, klopt dat juist?", vroeg men zich af en er werd contact gezocht met twee vertegenwoordigers van dè unie, die bij nader inzien de eni ge leden bleken te zijn. Twee pro lixitische scholieren uit Leiden, Govert-Jan Kerling en David de Vries, die in de talentvolle leeftijd verkeren. De vraag was natuur lijk: is er een causaal verband aanwijsbaar tussen het ver schijnsel van het in extremiteit accresserend simplisme, zoals dat cameragestuurd driewekelijks op het televisiescherm verschijnt, in een sbructuurvreemde in- en out put, waarbij, en dat is het punt, van een terugkoppelingsproces wordt uitgegaan zonder een stuk overleg enerzijds en anderzijds de contra-reactie, op kortere of lan gere termijn onontkoombaar, maar toch? Dat bleek het geval te zijn. In november heeft de Prolixiti sche Unie Nederland Zich in een verontwaardigde brief gewend tot het Simplisties Verbond. Voor de goede orde: de P.U.N. schrijft simplistisch als simplistisch, je reinste provocatie natuurlijk, want riep Heer Bie van het Sim plisties Verbond niet in de eerste uitzending reeds uit dat Simplis ties schrijven natuurlijk begint bij het simplisties schrijven van het woord simplisties? Enfin, het Ver bond gaf antwoord, maar vraag niet hoe. Zoals iedereen, die een brief stuurde naar postbus 275 in Airmerend, kreeg de P.U.N. een stencil, dat als volgt begint: "sim- plist.' Daverende drukte dwingt ons tot stenclllen.." Volgt er een heel verhaal, hoe sknplisten zich dienen te gedra gen. Gemeld wordt hoe de wachtwoor den voorlopig luiden, als de ene stmplist bij de ander op bezoek gaat: "aanbeller: Dag. Wat vindt het simplisties verbond? Open doener: lachen is gezond." Ook werd een folder opgestuurd dat op de omslag mededeelt: "moder ne mensen willen nu", met verder de beginselverklaring en het doel van het Simplisties Verbond. Daarop kwam een nog bozere brief van de P.U.N. binnen, die door het Simplisties Verbond als volgt werd beantwoord: Heer P.U.N. Voor polemiek hebben we hele maal geen tijd. beaujolais, Heer Kooten. Het P.U.N. acht dit zeer sim plistisch. "wij vinden het voor schut zetten en beledigen van be kende personen (Heer* Hoogen- dijks sslipje sssdhrijnt) duidelijk polemiek". Het proüixitisme (pro- lixiité is het Franse woord voor wijdlopigheid) is daarentegen de levensovertuiging, die tracht le ven en wereld te benaderen, met prolixitische vermogens, prölixi- tisme schept ruimtes om gecom pliceerde structuren op te bergen en eenvoudig aan te vullen en pro- lixitisme streeft naar een inter nationale samenleving,, waarin, door het compliceren en bunde len van structuren de mens ge lukkig wordt, doordat de maat schappij zijn hoogste technische perfectie en welvaart bereikt. Inmiddels heeft de P.U.N. (he laas spreken de unieleden zelf van het P.UU.) zich ook tot de Haagse Post gewend, het week blad, waarin ene Kees van Koo ten onder goedkeuring van het Simplisties Verbond wekeli jks pa gina vier vult. De HP moet nog reageren. En natuurlijk heeft de Proli xitische Unie Nederland ook een symbool gekozen. Het Simplisties Verbond gebruikt <3® mabteklop- per, de P.U.N. een mixer. Simplisties Verbond J De Steenstraat: Het Vrije Volk al verdwenen. Nu de NLC, jé. die op de nominatie staat haar typische stadsfunctie te ver- fce/i... LEIDEN „Als het winkelcomplex in de Leidse City goed wil functioneren dan zal het tegenover de ontwikkelingen eromheen (zoals Leidschenhage, Aarhof, Lange Voort, Winkelhof etc.) zijn draagvlak en zijn verzorgingsbereik voortdurend moeten vernieu wen en verbreden". Dit zei de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland', de heer A. Koningsveld, vanmiddag in zijn nieuwjaarsrede. De heer Koningsveld sprak tijdens een openbare ledenvergadering van de Kamer in het stedelijk museum „de Lakenhal". KvK-voorzitter A. Koningsveld. Volgens hem leeft een winkelcorn- plex als dit, bij de gratie van zijn aantrekkingskracht. Het zal zijn lo cale en zijn streekfunotie voor de consument steeds opnieuw moeten waarmaken. Maar volgens de heer Koningsveld is de stelling dat het grootwinkelbedrijf zich het best bui ten het hart van de Leidse City kan vestigen even ongenuanceerd als de stelling dat ten 'behoeve van de eco nomische functie van de binnenstad alle monumenten moeten worden op geofferd. Een zorgvuldige afweging van beide belangen is meer dan ooit noodzakelijk. De ondernemer zal dan ook zijn betekenis concreet aan moeten ge ven om de wezenlijke functie en om vang van. het leidse City-winkeloom - plex doorzichtig te maken. "Hij zal dit zodanig op tijd moeten doen, dat de overheid niet, bij gebrek aan in zicht en feitelijke gegevens, 'tot maat regelen zou besluiten die uitsluitend gebaseerd zijn op ideologieën of slechts geïnspireerd door emotionele discussies". De heer Koningsveld toonde zich nogal bezorgd over de industriële ont wikkeling in de Leidse agglomeratie. "De economische prestatie van het Leidse industriële complex blijft ver achter bij de provinciale en landelijke ontwikkeling. De arbeidsproduktivi- teit is laag, hetgeen samenhangt met een laag investeringsniveau. Boven dien is er geen evenwicht tussen vraag en aanlbod- op de industriële arbeids markt. Enerzijds is sprake van een vrij groot aantal onvervulde vacatu res met name in de hoger gekwali ficeerde functies, anderzijds bestaat er een ernstige structurele werkloos heid vooral in de lager gekwalificeer de categorieën. De vernieuwing die zich in het Industrieschap Grote Polder aftekent is echter een hoop gevend "bewijs voor de industriële le vensvatbaarheid van de Leidse ag glomeratie", aldus de boorzitter van de Kamer van Koophandel. Bezorgdheid LEIDEN De Nieuwe Leidse Courant staat als plaatselijke krant te verdwijnen. Wanneer dat precies zal gebeuren is op dit ogenblik nog niet bekend. Maar vaststaat, dat het niet meer dan enkele maanden zal duren, voordat de reorganisatie bij Trouw-Kwartet haar beslag krijgt. En dat betekent dat de vier Kwar tet-bladen (De Rotterdammer, Nieu we Haagse Courant, Nieuwe Leidse Courant en Dordts Dagblad) zullen worden samengevoegd tot twee edi ties van het ochtendblad Trouw. Eén editie voor Groot-Den Haag en een voor Groot-Rotterdam. Een naam, voor de nieuwe uitgaven is nog niet definitief vastgesteld. Waarschijnlijk wordt het "Trouw" met als onderkop "waarin opgenomen de Nieuwe Haagse Courant en de Nieuwe Leid se Courant". Voor elk van de edi ties is één pagina regionaal nieuws gereserveerd. Dat betekent voor de regionale nieuwsvoorziening uit Lei den en omgeving een forse stap te rug. Zo het al geen definitieve stap is. In dat geval valt voor de tweede maal in een periode van enkele ja ren het doek voor een krant in de Leidse regio. Een kapitaal verslin dend editie-stelsel en een sterk da lend aibonmee-aantal w«-s halverwe ge de jaren zestig de reden voor de opheffing van de Leidse editie van Het Vrije Volk. Het pand aan de Steenstraat werd verkocht. Het lan delijke van oorsprong PvdA-par tij blad met het bolwerk aan het Amsterdamse Hekelveld, moest zich terugtrekken in Rotterdam, waar het nu onder leiding van Herman Wig- bold verwoede pogingen doet het verloren gegane terrein te herwin- met het Haagse moederblad Het Binnenhof haar zelfstandigheid moest prijsgeven door eqn fusie met het Sijthoff Concern, uitgeefster van onder meer de Haagsche Courant. gelóven, maar zelfs nu zijn er mensen die denken dat wij geen 2 dagsport brengen in de NLC". Schakering Eerste stap De Nieuwe Leidse Courant levert sinds 1920 haar bijdrage aan de ge schakeerdheid van de Leidse pers. Nog in 1970 werd het gouden Jubi leum gevierd met een speciale uit gave van 64 pagina's. Een stuk werk waar chef-redacteur Simon de Groot nog altijd trots op is: "We hebben die hele krant gemaakt, zonder dat de hoofd-redacteur en de directie er iets van wisten". De festiviteiten waren nog niiiet achter de rug of de donkere wolken paiïten zich samen boven het pand van de "Nieuwe Leidse" aan de Steenstraat. Een vergaande samen- wsrtanig met Trouw leiididie .tot 'n for se inkrimping van de ruimte voor re gionaal nieuws. De drie edities die op dat ogenblik nog verschenen: Rijn streek, Bollenstreek en Stad Leiden, werden samengevoegd tot één en de beschikbare ruimte werd terugge bracht tot anderhalve pagina. "We hebben toen veel abonnees verloren", erkent Simon de Groot. "We hadden één pagina voor het Leidse nieuws en de tweede moes ten we delen met Den Haag. Daardoor kon het gebeuren dat op die pagina wel het raadsverslag van Den Haag stond, maar dat de raad van Katwijk door ruimtegebrek niet meekon. Later bleek dat het iets minder erg was dan we ons hadden voorgesteld, maar probeer maar eens abonnees die hebben opgezegd terug te krijgen. Ze hebben nu eenmaal dat beeld van de 'krant jn hun geheugen gegrift. J© zult het niet willen De integratie van de Kwartet-bla den en Trouw bleef niet beperkt tot die ene maatregel. Simon de Groot: "We zijn drieënhalf Jaar geleden erg optimistisch geweest. Maar als we toen reëel waren geweest hadden we kunnen voorzien dat het een eerste stap naar een volledige integratie zou zijn". Nu staat de Nieuwe Leid se Courant aan de vooravond van een nieuwe zware ingreep. Het abon nee-aantal - dn april *74 volgens de officiële MIC-cijfers 8946 laat het niet toe dat er een aparte Leidse editie van Trouw kan worden ge maakt. Inkrimping van het Kwartet tot een "duet" was ook de eis die werd gesteld voor toetreding tot de Pers combinatie, waarvan op dit ogenblik onder meer De Volkskrant en de Pa rool Pers deel uitmaken. Trouw, die zelf het aantal editieé vam zes tot vlier beperkt, zal als ge voeg van de integratie 'n aamtal jour nalisten van het Kwartet opnemen, nalisten van het Kwartet opnemen. Maar onvermijdelijk is dat er men sen op straat komen te staan. Op de administratie in Leiden blijft dat beperkt tot één meisje. Van de vier NLC-Journallsten heb ben er onlangs drie ontslag aange zegd gekregen. Voor een van hen wals die afvloeiing geen verrassing ■want hij had al in een eerder sta dium duidelijk gemaakt, dat hij bij eventuele ontslagen daar wel voor in aanmerking wilde komen. Voor de twee anderen is er nog een kleine kans dat ze elders in het bedrijf ikunnen worden ingepast. Bijvoor beeld wanneer er onder de vier Jour nalisten die in Den Haag blijven, vooriceur bestaat voor een andere baan. Positief Simon de Groot, chef-redacteur, kreeg als enige een aanbieding om in Amsterdam bij de centrale redac tie te komen werken. Hoe kijkt hij aan tegen de verdwijning van het NLC uit Ledden? "Ik zou geen realist zijn. als ik niet erkende dat het me pijn doelt. Pijn, omdat Je verloren ziet gaan wat je sinds 1946 mee hebt hel pen opbouwen. Teleurgesteld omdat je hier steeds met veel plezier hebt gewerkt. En triest omdat je die rela ties, bindingen die Je in de loop der jaren hebt gekregen niet langer kunt voortzetten." Ondanks die negatieve kant ziet Si mon de Groot ook de positieve kan ten van de reorganisatie. "De NLC zal in zijn huidige vorm verdwijnen, maar niet de christelijke pers in Ne derland". Als we met deze ingrijpende maat regelen die christelijke pers gezond kunnen maken hebben we toch iets gewonnen. Daarvoor moeten offers worden gebracht, zowel in de werk- als in de privésfeer. De reden dat ik er toch veel po sitiefs in zie, is het feit dat er steeds rekening is gehouden met de persoonlijke belangen van het perso neel. Het reorganisatieplan is daar een voorbeeld van. Op een drukbe zochte vergadering is het unaniem goedgekeurd". De steun die CRM-mi nister Van Doom de combinatie Trouw-Kwartet heeft toegezegd ziet chef-redacteur Simon de Groot dan ook als een injectie om de zieke pa tiënt gezond te maken. "Van Doorn zal hebben ingezien, dat het chris telijk volksdeel, dat in Nederland nog altijd erg groot is, recht heeft op zijn eigen spreekbuis". De NLC gaat uit Leiden verdwij nen. Wanneer het uur "U" precies is aangebroken weet ook Simon de Groot nog niet. De adverteerders hebben wel inmiddels bericht gekre gen, dat met ingang van 3 febru ari a.s. de tarieven gewijzigd zullen worden. Het betekent volgens de NLC-chef-redacteur echter niet dat de abonnees op zaterdag 1 februari voor de laatste maal de Nieuwe Leidse Courant in de bus krijgen. Dat hangt af van een groot aantal factoren, zowel teehnische, organisa torische als commerciële. Maar dat het de komende maanden gaat ge beuren staat wel vast. Simon de Groot: "De sfeer op de redactie is gelukkig goed gebleven. Je hebt wel eens de neiging om te zeggen: wat heeft het nog voor zin om een lekker interview op stapel te zetten of Je in te spannen om een zaak rond te krijgen. Toch heb ben we ons voorgenomen om tot de laatste dag die twee pagina's ruimte, die we hebben te vullen. En hoe het straks gaat? In de editie Den Haag is ruimte voor één pagioa regionaal nieuws. Hoeveel Leiden daarvan krijgt is nog niet bekend. Maar je mag aannemen dat Leiden niet het karakter van deze pagina zal bepalen". Ook de analyse van de bollenteelt- en - handel heeft de bezorgdheid van de heer Koningsveld gewekt. "Het siert: arbeidsintensieve karakter van de bollenteelt leidt tot voortdurend hogere productiekosten. Omdat de afzetoniüwikkeling maar net voldoen de is om de inflatie te compenseren, is een sterke verhoging van de ar- beidsproduktiviteit door middel van kapitaalsinvesteringen een har de noodzaak. Deze zijn echter slechts verant woord op voldoende omvangrijke arealen". Volgens de heer Koningsveld zal het nodig zijn te onderzoeken hoe breed of hoe smal de basis is voor het blijven functioneren van het bol- lencomplex. Daarbij is volgens hem in ieder geval een meer efficiënte ■teelt en handel onmisbaar. Bottle-neck Andere geluiden liet de heer Ko ningsveld horen over de oostelijke Rijnstreek met Alphen als kern: "Dat gebied staat er structureel-eco- nomisch gezien bepaald gunstig voor. Voor de economische ontplooiing, kan in feite slechts één bottle-neck in letterlijke zin worden aangewe zen: Rijksweg 11, of liever het nog steeds ontbreken daarvan". Met bovenstaande uitspraken, liep de heer Koningsveld alvast vooruit op een binnenkort te ver schijnen discussienota, waarin doel stellingen geformuleerd worden voor nen. Het nut van die nota ligt vol- regionaal-economische beleidsplan- gens hem niet alleen in het ordenen en analyseren van de vele economi sche problemen in Rijnland, maar het biedt ook de mogelijkheid tot zindelijke discussie. De heer Koningsveld wees op de re latie die er bestaat tussen de regio naal-economische planning van de Kamer en de gewestvorming. "Voor het realiseren van een regionaal- economisch beleid kan een regio naal 'bestuurlijk orgaan niet worden gemist. En dat gewestelijk bestuur, zal voorwaarden dienen te scheppen voor de economische ontwikkeling. Het gewestelijk beleid zal moeten steunen op de gegevens die bij be staande regionale organen als een Kamer van Koophandel, Arbeids bureaus en bij de betrokken ge meenten beschikbaar zijn". "Als men deze gegevens voor de beleidsvorming optimaal wil benut ten", aldus de heer Koningsveld, "ligt het voor de hand de gebieds- bepaling van het gewest zo in te richten dat zij zo goed mogelijk aansluit op de gebieden van de be staande regionale organen. Het stemt dan ook tot voldoening dat de schets voor een bestuursrayon: "Oude Rijnstreek", zoals die on langs door de ministers de Gaay Fortman en Gruyters is vrijgege ven in belangrijke mate met deze overeenstemt". Regionaal Over de toestand van het bedrijfs leven in de Rijnlandse regio kon de voorzitter van de Kamer van Koop handel niet al te veel zeggen, met name door het ontbreken van ver gelijkbare gegevens over het regio nale bedrijfsleven. Er bestaat ech ter wel sterke behoefte aan gegevens uit deze streek, die vergelijkbaar zijn met die van andere regio's. De heer Koningsveld: "Nog deze maand zal dan ook door onze Ka mer samen met 23 andere Kamers van Koophandel een enquete worden gehouden. Daardoor zal het mogelijk worden de beoordeling van het be drijfsleven uit deze regio over de gang van zaken te vergelijken met de provinciale en landelijke uitkom sten. Dezer dagen zullen ruim 2.200 ondernemingen in deze regio een en quêteformulier ontvangen". De Kamer-voorzitter deed een dringend beroep op alle te enquete- ren ondernemingen tot het geven van hun volledige medewerking. Hij legde er de nadruk op dat de Ka mer alleen optimaal de economische belangen in haar district kan behar tigen, wanneer zij beschikt over ac tuele en concrete cijfers en gege-

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3