Kleine auto iets meer gekocht SD2B9 Citroen CX werd auto van het jaar Mini in de mode VERGANE 1 GLORIE Fiat 133 - de eerste echte Seat PAGINA 13 De tijdelijkheid van de stralend plenzende auto is hier on tref fende wiize in "beeld aébranht op het station van het Zwitserse pin af si e Chiasso. Svlinternieuwe Alfa's passeren de arens on wen naar de koners. Fn juist komt uit tea*>nonerae- stelde riehtinq een goederentrein met schroot, van ataeda.nk.fe auto's. Bestemd voor de smelt ovens. Ken vlaatie om h?j te filosoferen oner de vergankelijkheid der din gen. Het marktaandeel van nieuwe per sonenauto's in ons land met een cilinderinhoud tot en met 1.000 cc is in het eerste halfjaar van 1974 ten opzichte van deze periode in 't voorafgaande Jaar toegenomen van 21.8 tot 26.1 procent. Een stijging derhalve van „Slechts" 4,3 procent, terwijl algemeen werd aangenomen dat tijdens en direct na de olie crisis een uitzonderlijk sterke vraag naar kleine auto's was ontstaan. De marketing afdeling van Datsun Nederland in Lisse is bijna drie maanden bezig geweest om een volledig overzicht te verkrijgen van de verkoop van nieuwe personen auto's. gesplitst in groepen naar cilinderinhoud. De afdeling conclu deert. dat er ondanks alles weinig opvallende verschuivingen zijn op getreden in het algemene koop patroon en wellicht wil de auto mobilist niet zozeer een kleine als wel een zuinige auito rijden. De stijging in de klasse tot en met 1.000 cc werd vooral veroorzaakt door de toegenomen afzet van Ci- troën 2 CV en Dyane en Datsun 100 A. In de 1401-1600 cc-klasse steeg in de eerste zes maanden van dit Jaar het marktaandeel van 13.5 tot 14.6 (plus 1.1) en boven de 3000 cc was er een toeneming van 0,1 procent (949 tegen 1057 eenheden) ais ge volg van de goedkopere Ameri kaanse auto's. De 1001-1200 cc- klasse liep terug van 28,5 tot 26,8 procenlt (min 1.7) en de 1201-1400 cc-klasse daalde eveneens (17,4 naar 16,0 procent). De 1601-1800- en 1901 tot 2000 cc-klasse moesten ongeveer één procent prijsgeven. mot 1.000, 1001-1200 en 1201-1400 cc. Dat waren er respectievelijk 53.235 (55.010 in 1973), 54.667 (71.976) en 32.548 (44.070). In to taal werden in de eerste zes maan den van 1974 dn ons land 203.767 nieuwe personenauto's gekocht te gen 252.793 eenheden Sn het voor gaande jaar, hetgeen een daling betekent van ruim 19 procent. Achtenveertig auto journalisten uit vijftien landen hebben de Ci troen CX tot "auto van het jaar" verkozen. De Citroën GS kreeg in 1970 hun voorkeur. Zij moesten kiezen uit vijftien in 1974 verschenen nieuwe auto's. Daarbij ging het om uiterlijke vormgeving, technische conceptie, veiligheid en "waarde voor geld". Ieder jurylid moest vijf tien punten verdelen over vijf auto's. Maximaal te behalen derhalve 528. De in ons land nog niet geïntroduceerde CX scoorde 229 punten. Niet minder dan 27 van de 48 juryleden zetten hem op de eerste plaats. Daarbij moet wel in het oog worden gehouden, dat het Volks wagenconcern zichzelf bij deze verkiezing flink in de wielen heeft gereden, want het kwam met twee gelijksoortige wagens op de markt, die elkaar danig punten hebben afgesnoept. Desondanks kwamen VW-Golf en de Audi 50 op de tweede en derde plaats met respectie velijk 164 en 136 punten. Ruim daarachter kwam als vierde de Fiat 131, die ook nog naar Nederland moet komen. Al heeft het feit, dat Volkswagen kort achter elkaar de Golf en de Audi 50 introduceerde, waarschijnlijk het concern de eerste plaats gekost, de Citroën CX is een machtige auto van het jaar. Vol origi nele vondsten. Uiterlijk duidelijk de kenmerken van het altijd wat aparte Franse merk, maar van binnen beladen met dingen, die de originaliteit van de Franse keuken in alle opzichten eer aan doen. Wij zullen daar te zijner tijd uitvoeriger op terugkomen. DEZE PAGINA IS SAMENGESTELD DÖÖR KOOS POST Toen onze verbitterde voorvaderen verbeten vochten tegen ene veldheer Alva uit Spanje zullen zij in hun wilidsbe fantasieën nooit hebben kun. ren dromen, dat heel Barcelona nog eens zou juichen om drie Nederland se nazaten, terwijl wij hier op dat zelfde moment In kleine Spaanse autootjes zouden stappen. Want al is het wat minder bekend dan de dik belegde boterhammen, die Cruijff. Neeskens en Michels on der de rook van het stierenstadion verdienen, een niet onaanzienlijk deel van de kleine wagentjes, diie hier als Fiatjes de weg oprollen, komt uit Spaanse koker. Heel officieel gezegd: het zijn pro ducten van de Sooiedad Espanola de Auto-"--lies de Turismo in Barcelo na. Kortweg heel gewoon SEAT. Een fabriek, die al meer dan tien Jaar di verse Fiat-personenauto's in licentie bouwt. Men weet het wellicht: dat gebeurt in verscheidene landen. In Rusland, in Joego-Slavië. in Polen, om er een paar te noemen. En ook in Spanje op een niet geringe schaal. Tot op de dag van vandaag al ver cvei de 214 miljoen. En dan komt natuurlijk het moment dat zo'n fa briek ook eens iets "eigens" on touw wil zetten. En dat werd dan de Seat 133. Nou Ja. een "eigen model"., zoveel eigens is er nu ook weer niet aan. Ge woon een afleiding van diverse Fiat typen Een groot deel 850 met een flinke scheut 127, overgoten door een sausje i26. Dat flink door elkaar schudden, de Spaanse fabrieksoven iD en kijk, daar staat een "eigen" Spaanse wagen. Maar hoezeer ook de trots van SEAT. de Nederlandse importeur Leonard Lang heeft er lak aan en plaatst het karretje prompt als Fiat 133 op de markt. Zuur voor Spanje. Maar Ja, wie beeft er nou vertrouwen in SEAT? Een wagentje overigens, dat hele maal past in de stroming van deze tijd: een iets vergrote vraag naar de kleine tot heel kleine auto. Liefst erg zuinig en als het kan verschrikkelijk goedkoop Het autorijden is toch al zo duur. Bij dat erg zuinig zetten we een vraagteken. Zo om en nabij de één op twaalf of dertien kilometer is niet zo uitzonderlijk. Voor een karretje met 843 cc motortje en 37 pk eigenlijk he lemaal niet zo bar zuinig. Maar de prijs is nog wel iets aparts. Met 6590 gulden in de hand ben Je in roze dagen niet zo'n bijster welko me klant meer in de showrooms. Al thans als Je een auto contant wil ko pen. Dat houdt dan meteen in, dat we met zo'n bedragje op zak onze eisen niet al te hoog meer kunnen stellen. Goed, we krijgen een redelijk uit ziend autootje, dat een topsnelheid van om en nabij de 120 kilometer per uur kan halen en dat ons derhalve droog en snel op de püaaits van be stemming kan brengen. Een vervoer middel, waarmee men zich goed kan redden. Maar het is allemaal een beetje behelpen. Want de ruimte binnenin is vrij gering. Het is erg optimistisch om te stellen dat het een auto voor vier volwassenen is. Achterin hebben de passagiers namelijk een weinig comfortabele zit en een zeer beperkte beenruimte. Trouwens ook de be stuurder kent zijn beperkingen, want het vrij harde stoeltje heeft een niet verstelbare leuning. De tweede stoel al evenmin. Zo zouden we natuurlijk nog even kunnen doorgaan. Natuurlijk is de bagagebak ook klein. Zijn de pedaal- tjes klein. En is het stuur niet te groot. Allemaal passend in de propor ties van het karretje. Erger ls eigen lijk, dat de versnellingsbak soms wat problemen heeft. We hebben in de week, dat wij met het karretje op stap zijn geweest, nogal eens zitten bakkeleien met de eerste versnel ling. De besturing van deze Fiat 133 gaat vrij gemakkelijk. De vering is wat stug, maar niet onaangenaam. Het lichte motortje heeft hoe kan het anders niet zo erg veel pit, maar Ja, dat moet Je ook maar voor lief ne men. En natuurlijk produceert het nogal wat kabaal als men het onder ste uit de snelheidskan wil hebben. Maar het moet gezegd, wanneer men er zo'n zestig, zeventig kilometer per uur mee draait, dan is het opvallend rustig. Op zulke snelheden is het beslist geen onaangenaam autootje. Maar er zijn enkele toch wel erg zwaar tellende bezwaren. Zo vinden wij t bijvoorbeeld een kwalijke zaak dat een achterruitverwarming niet eens als extra is te krijgen. Men moet er zo'n plakruit in doen om de ach terkant schoon te houden. Want een achterruitverwarming we hebben het al meer dan eens beweerd vinden wij een schier onmisbaar at tribuut. En dan de windgevoeligheid. We hebben het niet getroffen, dat moet wel gezegd worden. Toen wij deze 133 in Amsterdam gingen halen was de stormbal hoog gehesen en toen wij hem een week later kwamen terug brengen woei het nog steeds geducht. We hebben derhalve goed kunnen meegenieten van ons vaderlands windje, dat heftige pogingen leek te doen ons van de weg te krijgen. Af en toe hadden we het gevoel, dat het zou lukken, want deze Fiat 133 met zijn krachtbron achterin is wel erg wind gevoelig. Zelfs een paar pittige ge wichten voorin mochten niet veel ba ten. Maar we hebben hem in het rechte spoor kunnen houden al was dat in een erg sterke wind wel eens ten kos te van het gevoel een borrel te veel op te hebben. Maar we zeiden het al aan het be gin. Voor mille kan men ln de autowinkel niet veel meer verlangen. Men heeft bij deze Fiat een dak boven het hoofd. Het is een bij wat lagere snelheden rustig autootje, dat zo nodig wat meer snelheid kan produceren en dat gemakkelijk ge noeg is te besturen. Maar....dat zeer beperkt in de ruimte is, van elke luxe is verstoken en vooral uitermate gevoelig is voor zijwind. Voor en tegen. Het is een kwestie van afwegen. De mini is in de mode. En nu bedoelen we niet het wagentje van British Leyland, dat als mini wereldfaam heeft verworven, maar de nog kleinere stadsautootjes, die men steeds meer op de autotentoonstellingen kan tegenkomen. Maar steeds als prototype. Nagenoeg nooit is zo'n wagentje dat stadium te boven gekomen. Ondanks alle pro blemen van luchtvervuiling (veelal wordt zo'n mini'tje aange dreven door een elektrische motor) en parkeren, blijkt de auto mobilist nog altijd de voorkeur aan meer ruimte en comfort te geven. Ondanks de snel stijgende kosten. Maar de vele teleur stellingen elders kunnen de enthousiastelingen toch niet tegen houden. Steeds weer duiken er nieuwe fantasierijke ontwerpers op. Met in hun kielzog een mini. Zoals autodealer Guy Beaufort in Chicago. Hij gelooft met on wrikbaar vertrouwen in zijn elek- trowagentje, dat een snelheid van 28 mijl kan halen, over een 2% pk motortje beschikt en in één nacht de accu's weer kan op laden. Gewoon aan het stopcon tact. Het goedkoopste autootje van de Verenigde Staten. Dit wagentje is niet zo goed koop. Het is helemaal niet te koop. Het is een stadsautootje, dat door General Motors werd ontwikkeld. Was dezer dagen in Bonn te zien op een tentoonstel ling van milieuvriendelijke auto's. Natuurlijk ook aangedreven door een elektrische motor. Claud Mead trekt zich van nieuwsgierige blikken niets aan. Die is hij gewend sinds hij proef- rijdt in zijn kleine karretje, dat volgens zijn zeggen rijdt op ge perste lucht. Mead beweert, dat hij binnenkort zal laten zien, dat hij met geperste lucht een actie radius van 600 mijl kan bereiken. Het zou opzienbarend zün. Maar voorlopig staan de echte auto mensen nog erg sceptisch. Maar wie weet. De wereldgeschiedenis puilt uit van belangrijke mensen, die eerst met de nodige twijfel werden overladen. Eigenlijk hoort Jim Nelson niet thuis in dit rijtje, al lijkt het er wel op, dat hij ook met een of andere mini op de proppen komt. Maar dat is de bedrieglijke schijn, want Jim is er alleen op uit om aandacht te trekken. Hoe. dat kan hem niet schelen. Als hij maar aandacht krijgt om auto's te kunnen verkopen. Hij is niets te beroerd om dan in een of ander klassiek pakje te gaan rondlopen. Of om zich met moeite in een mini-model te frummelen. Als hij maar kopers kan trekken

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 13