Enorme chaos in Vredespaleis Inval van Zuidmolukkers vermoedelijk een afleidingsmanoeuvre! Visvangst Noordzee beperkt KOOPAVOND IN KOMT OPNIEUW AMSTERDAM TER SPRAKE Twee procent is haalbare kaart99 Noordierse vakantie in jeugd niet Nederland Rotterdamse gokclubs gaan vrijwillig dicht Winter op de Waddei ftLQINA g ZATERDAG 28 DECEMBER De Haagse politie heeft sterk het vermoeden, dlait de brandstichting gistermiddag in het Vredespaleis was bedoeld als een afleidingsmanoeuvre cnn op dat moment een tegen de Indonesische ambassade gerichte actie te ondernemen. Er werden harde klappen uitgedeeld. Deze politieman kon door helpende hand ternauwernood weer op de heen worden gébracht. Hoewel er op moeilijkheden was gerekend er was ruim 200 man politie, waarvan 140 leden van de oproerpolitie, op de been kwam de bestorming van het Vredespaleis geheel onverwacht. In de tijd, die de politie nodig had om hierbij in te grijpen, zagen en kele Molukse jongeren kans om 22 ruiten aan diggelen te slaan waaronder enkele gebrandschilderde ramen en met behulp van molotow- oocktails op zowel de parterre, als de eerste verdieping op -tien verschil lende plaatsen brand te veroorzaken. Zy vernielden bovendien een elek tronisch precisie-uurwerk (een ge schenk van Zwitserland), waardoor vier klokken worden aangedreven. Een aantal manshoge kandelaars van Beiers glas werden eveneens vernield, terwijl in de Japanse zaal het grootste tapijt ter wereld <een geschenk van de Turkse regering) Maar ook de gepantserde wagens van de politie ontkwamen niet aan de woede van de Zuidmo lukkers rondom in brand werd gestoken. Twee geëmailleerde vazen, afkomstig uit het keizerlijk paleis in Peking, van enige honderdien jaren oud ont gingen ook de vernielzucht van de binnendringers niet. De totale schal de viel gisteravond nog niet te ra men, maar bedraagt minstens een half miljoen. Grote materiële schade werd ook toegebracht aan politiewagens, ter wijl dertien politiemannen, onder wie drie Rotterdammers, zich in het Rode Kruiszlekenhuis moesten laten behandelen. Aan de kant van de be togers vielen voor zover bij de po litie bekend twee gewonden. Behalve de gebeurtenissen in het Vredespaleis deed het ernstigste in cident zich vlak btj de Indonesische ambassade voor. Op het moment dat een delegatie van Zuidmoluk kers by de ambassade een petitie zou gaan afgeven, ging een menigte voorafgegaan met het werpen van een raolotow-cocktail de politie te lijf. Hier werd onmiddeliyk een charge uitgevoerd. Twee te hulp ge schoten politiejeeps liepen vast op omvergeworpen dranghekken. ZU dreigden het doelwit te worden van een woedende menigte. Een brandende pop, waarop geschilderd „Suharto", werd op de motorkap van een der wagens geworpen èn een kannonade van stenen daalde op hen neer. Zij moesten worden ont zet door het waterkanon. Even later zou ook de bestuurder van deze wa terwerper ternauwernood aan ern stige verwondingen ontkomen, toen een betoger dwars door het afweer- gaas en de ruit een ijzeren staaf stak, die rakelings langs zijn hals ging. Bij de ambassade werd de beto ging in twee groepen uiteen gedre ven. Eén deel werd ertoe bewogen in de bussen, waarmee zij naar Den Haag waren gekomen, te gaan, ter wijl met de andere groep aan de Jacob Catalaan nog hevig strijd werd gevoerd. Op een bepaald ogenblik werden deze betogers ech ter aan beide zijden door oproer politie ingesloten. De twee touring cars met ongeveer zestig Molukkers reden regelrecht naar het hoofd bureau van politie, waar iedereen werd gefotografeerd, ondervraagd en gefouilleerd. Later zou ook de groep aan de Jacob Catslaan met autobus sen vertrekken. Al direkt bij de aanvang van de demonstratie bleek hoe geladen de gemoederen waren. Tijdens het aan bieden van een petitie by het minis terie van Algemene Zaken kregen postende agenten diverse keren vuurwerk naar zich toegeworpen. Ook een groepje verslaggevers werd het doelwit van rotjes en vuurpijlen. Een Journalist die zich hierover op wond, werd onmiddeliyk door een betoger met een yzeren staaf be dreigd. Al enige dagen tevoren had de politie ter informatie gekregen dat er moeilijkheden waren te verwach ten. Voor alle zekerheid was gister middag ook het Binnenhof afgezet. Hier zou echter alles rustig biyven. Een Zuidmolukker geveld door de politie. In de omgeving van de Indonesische ambassade worden Zuidmolukkers door een waterkanon 1 de politie verdreven. Nederland in beginsel akkoord DEN HAAG (ANP) De minister van Landbouw en Vis serij, mr. A. van der Stee, heeft de Noord-oost Atlantische vis serij commissie laten weten dat Nederland akkoord gaat met de aanbevelingen van de commissie voor platvis (tong en schol) en rondvis (kabeljauw, schelvis, wijting), mits ook de overige partnerlanden dit doen. Waar moet derde deel van het kentekenbewijs Den Uyl weer politicus van het jaar DEN HAAG Rond het derde deel van het kentekenbewys bestaat veel verwarring. Daarom heeft mi nister Westerterp van Verkeer en Waterstaat in de Staatscourant nog veer) begrensd door 4 graden w.l eens precies verteld waar en hoe de kusten deel m moet worden aangebracht. Dit betekent dat voor ons land per 1 januari de volgende rondvis-quota in de Noordzee gelden met tussen haakjes de totafle quota (x 1000 ton) kabeljauw 26,0 (356,0); schelvis 14,0 (275,0); wijting 14,0 (189,0). Totaal 54,0 (700,0). Elk land mag de quota voor één of meer van de drie vissoorten met 10 pet of 500 ton (als dit hoger is) over schrijden, mits het binnen het totale quotum voor de drie soorten biyft. Nederland heeft zich verder ak koord verklaard met de aanbeveling van Noord-oost Atlantische vissery commissie betreffende een beperking gedurende de eerste zes maanden van 1975 van de vangst van makreel voor vismeeldoeleinden in het gebied tussen de 51 graden en 60 graden n.b. Dit gebied wordt verder (onge- Schotland, Engeland, Frankryk, België, Nederland, de Bondsrepubliek, Denemarken, Zwe- dan den en Noorwegen. de Volgens de aanbeveling mag ons DEN HAAG Het weekblad "De voorruit worden geplakt. De plakkers iand dat deze vissery tot op heden hebben de keus uit de rechter boven- niet beoefende het minimum-quo- Tijd" heeft onder de parlementaire redacteuren van 23 kranten en pers bureaus een enquete gehouden wie men de politicus van het Jaar vindt. Voor de tweede keer werd dit pre^ mier Den Uyl. Elk van de 37 Jour nalisten noemde drie namen plus de reden van hun keuze. De politieke lyk wordt belemmerd, "top-tien" van het Binnenhof bestaat volgens de parlementaire pers uit: 1. Den Uyl; 2. Aantjes, fractievoor zitter ARP; 3. minister Van Agt van Justitie; 4. minister Duisenberg, Fi nanciën; 5. Van Thyn, PvdA-fractie- voorzitter. KVP-fractieleider Andriessen en defensieminister Vredeling delen de zesde en zevende plaats. Op de acht ste plaats komt het oud-D'66-tweede kamerlid Anneke Goudsmit. De ne gende en tiende plaats worden ge deeld door CDA-voorzitter Steen kamp en kamervoorzitter Vondeling. de ruit. Deel UI moet zo worden Voor het tweede halfjaar 1975 gel- geplakt dat het van buitenaf be- den geen beperkingen. Drabbe (NVY) over cao-gesprek: AMSTERDAM Als de werk gevers in de cao-onderhandelin gen per bedrijf hetzelfde stand punt innemen als by het centraal aan komt zetten, krygt hy grote moeiiykheden met ons", zegt Drabbe. Het spel van de cao-onderhan- akkoord gaan we nog moeilijke deli, het sluiten van compromis maanden tegemoet. Dat zegt Frans Drabbe, vice-voorzitter van het NVV. Hy is de man die bin nen de centrale het arbeidsvoor waardenbeleid van de aangeslo ten bonden gaat coördineren. Dezer dagen heeft de laatste NW-bond na raadpleging van de leden besloten dat gecoördineer- is nog maar net op gang ge komen. Maar de marge is voor de vakbeweging dit Jaar wel zeer klein, vindt Drabbe. Hy merkt wel op dat de vakbeweging gemiddeld negentig procent bereikt van wat zy in die onderhandelingen vraagt. Dat heeft de praktyk be- "De werkgevers moeten de beleid te aanvaarden. Dat be- niet denken,; als zy één procent tekent onder meer dat de bonden bieden en wy twee procent twee procent is haalbare niet." kaart", zegt Drabbe. Ook de vloer Byzonder belangrijk acht Drab- in de prijscompensatie van f 175,- be de materiële verlangens en de zal door alle bonden worden ge vraagd. Dit, ondanks de schuwende woorden van minister betering Boersma daar vooral voorzichtig mee te zyn. Maar de bonden hebben afge- erdeling daarvan. Zwaar wegen doet dit Jaar ook de positie-ver- de oudere werkne- mensen die in ploe gendienst werken. "Daar zal elke bond op zyn manier aandacht besteden", zegt hy. Op dat sproken dat differentiatie moge- gecoördineerde arbeidsvoorwaar- ïyk zal zyn. Er zyn tenslotte toren die die met e genheidssituatie te kampen heb- denbeleid zal de door het kabinet moeiiykheden zitten, toegezegde winstverdelingsrege- ongunstige werkgele- ling moeten komen. "Dat biyft keihard boven de markt hangen" ben. Gemiddeld zal die twee pro- aldus Drabbe. De vice-voorzitter cent er echter moeten komen. "Als Perquin straks voor het mid den- en kleinbedrijf met niets het NW heeft echter goede hoop dat het volgend Jaar ook zover zal komen. SCHIPHOL Vandaag zyn byna tweehonderd kinderen uit Noord- Ier land voor een drieweekse vakan tie in Nederland aangekomen. Met twee vluchten zyn ze, allen afkom stig uit Belfast, door Manttaiadr naar Schiphol gevlogen. De vakantie wondt georganiseerd door de Nederlandse Stichting „Hulp Noord-Ierland". Sinds 1972 hebben al 2800 kanderen zo een paar weken rust en ontspanning in Nederland gevonden, los van de permanente dreiging van oorlogsgeweld. In de Sichtóng „Hulp Noord-Ier- land" zyn alle kerken opgenomen, plus de groepen van de Raad van Kerken, serviceclubs alls Rotary, Lions en Juniorkamers, de Stich ting Bejaardenzorg, de Johanniter- orde in Nederland, de Stichting Pax Christi Kinderhulp en organen voor welzynswerk en maatschappedyk werk. De stichting wil niet alleen die kinderen een fyne vakantie bezor gen, maar hen ook leren om men sen met een andere geloofsovertui ging te accepteren. De heer C. van Bockel ver teildie: „We laiten protestantse en katho lieke kinderen in Nederland met elkaar optrekken. De eerste week staan ze vyandig tegenover elkaar, de tweede week leren ze elkaar be grijpen en in die derde week zyn het vriendjes en vriendinnetjes gewor den. Tijdens hun verbiyf in Neder land slapen de kinderen by gast gezinnen. Overdag hebben ze een gecamenlyk programma. Van de kinderen gebruikt zel£r vyftig procent by aankomst ks*. merende mi'ddeSen. Als ze naar hL land terugkeren is dat nog get twee procent. Veertig procent van de kinder£e onderhoudt blijvend contact m elkaar. Soms tégen die zin van f® ouders in. Dan ontmoeten ze etkarc ln warenhuizen. Difcwyls gebeu dat met de hulp van de leiders. De stichting hecht het groot#0 belang aan een goede opvang 01 nazorg van de kinderen die in derland zyn geweest. v* Amsterdammer^ vernielden SF café in n Rotterdam Dit alles zal op een nader te be palen tydstip ingaan, heeft de mi nister bepaald. Op hat ogenblik be staat er een grote achterstand by de uitgifte van deze derde delen. De oorzaak ligt deels by de automobilis ten die wyzigingen niet doorgaven. Man doodt vrouw MAASTRICHT (ANP) Een in woonster van Ulestraten in Zuid- Limburg is gistermiddag om het le- ROTTERDAM (ANP) Het tal illegale gokclubs in Rotterdam is sinds de kerstdagen zeer aanzien- ïyk uitgedund. Alle by de poOMdfe be de politie dat hy haar enkele deling byzondere wetten keren met de vuist op het hoofd Rotterdamse politie gisteren geoon- had geslagen. Het slachtoffer is de sta/teerd. De exploitanten van dB gokhuizen hadden een week de tyd gekregen om de zaken op te doeken. Eind vorige week startte man ln Rotterdam met de actie tegen de litie nog niet in staat om verdere clubs. Politie en justitie 32-Jarige mevrouw B. D., moeder twee kinderen. Haar man (33) is ingesloten in het politiebureau in Valkenburg. Hy was volgens de po- verklaringen af te leggen. het gokken te grote vannen had aangenomen en te zeer beland was ln de crimimefle sfeer. Een casino aan die Eemdrachltsweg, dat beheerd zou zyn door de „koning" van de Rotterdamse gokwereld, moest die nen als voorbeeld en kreeg plotse ling bezoek van een legertje agen ten. Alle in het pand aanwezige geld en apparatuur werd in beslag geno men en de club ging dicht. Via. de publicateditsmedia waarschuwde de politie al-Ie andere beheerders van gokölubs dat hun hetzelfde lot wachtte, als zy niet vrywillig hun zaken beëindigden. ken'*, aldus een verklaring van B. en W. Het gemeentebestuur constateert, dat de discussie tussen voor- en W. thans geen aanleiding tegenstanders van de koopavond na het raadsbesluit niet is opgehouden. De sfeer waarin zich dé discussie tussen de betrokken partyen vol trekt, was verhard, hetgeen door B. en W. wordt betreurd. Om verdere ongewenste polarisatie tegen te gaan zal wethouder de Cloe (economische zaken) het initiatief nemen voor een gesprek tussen de betrokken werknemers en werk geversorganisaties over een aantal aspecten van het verdwynen van de koopavond, waaronder de gevolgen voor de werkgelegenheid. De in de Decom verenigde bonden van win kelpersoneel, de Amsterdamse mid denstandscentrale en de raad voor het grootwinkelbedryf hebben zich. AMSTERDAM (ANP) B. en W. van Amsterdam willen opnieuw een hoorzitting houden over de per 1 ja nuari afgeschafte koopavond. Hoe wel B zien aan de gemeenteraad stellen op het genomen besluit terug te komen, meent het college, dat aan de reacties en de daarbij naar voren gekomen nieuwe gege vens en overwegingen serieus aan dacht moet wordlem besteed. „Daar om zal de wethouder voor economi sche zaken er naar streven nog in januari een nieuwe hoorzitting te beleggen om een mogeflykheid te scheppen voor de discussie over en de beoordeling van deze alsnog in gebrachte gegevens en overwegin gen. Na deze hoorzitting zal het gemeentebestuur zich beraden of er aanleiding is de raad voor te stel len zich opnieuw over het vraag stuk van de koopavond uit te spre- aldus de verklaring, inmiddels tot een dergeiyk gesprek bereid ver klaard. Volgens B. en W. heeft een aan tal organisaties en instellingen, dat niet heeft gereageerd .tydens de voor bereiding van het raadsbesluit, dit na het vallen van de beslissing we! gedaan. „Er treedt wyziging von eerder ingenomen standpunten op. By dit alles komen nieuwe gegevens en overwegingen naar voren, die, omdat dit eerst nu het geval is, geen rol konden spelen by het besluit tot beëindiging van de proef met de koopavond. Een voorbeeld hiervan zyn de te duchten gevolgen voor de werkgelegenheid. Hierover worden d-oor de betrokken werkgeversorga nisaties andere mededelingen ge daan dan het geval was tydens by- voorbeeld de gehouden hoorzitting", aldus het gemeentebestuur ROTTERDAM (ANP) Zes Am sterdammers, vyf mannen en q vrouw, hebben gisteravond in Rotterdams café de inventaris en klein geslagen en een 29-jar)a, barkeeper licht verwond. De grc_ kwam om ongeveer half zeven c££ Nicky aan de Hudsonstraat binijr en trok zonder e ruige aanleiding v' leer. Zelfs schoten de Amsterda mers met pistolen de ruiten aV: diggelen. De barkeeper liep venwf® dingen op aan het hoofd door roe vliegende glasscherven. Na afloop van hun vemielinj aotie vluchtten de Amsterdam!»*, in een auto. De politie vermoedt t*' men wraak heeft willen nemen de reden is niet bekend op eigenaar van het café. X DU LEEUWARDEN Op de w, deneilanden Ameüamd. TersahéllL. Vlieland en Schiermonnikoog zit stampvol toeristen. Ongeveer 19°* winfcerv akanttegangers bevolken^ de hotels, pensions en zomerhui^ Zelfs een deel van de caravanr1 bezet. De meeste gasten biy venir na Nieuwjaar.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 6