„Rolverdeling niet aangepast aan deze tijd" KINDEREN ACHTER PLASTIC op deze manier verpleegd In Leiden worden vier patientjes ZATERDAG 28 DECEMBER 1974 De Verenigde Naties hebben 1975 uitgeroepen tot Internationaal Jaar van de Vrouw. Een jaar waarin emancipatie en intergratie centraal zul len staan. Ook Nederland zal de komende maan den worden geconfronteerd met dit Jaar van de Vrouw. De regering heeft voor activiteiten op dit terrein twee miljoen gulden beschikbaar gesteld. Ruim een maand geleden installeerde premier Den Uyl het comité Internationaal Jaar van de Vrouw, waarvan de Voorschotense CDA-wethou- der en locoburgemeester Nellien de Ruiter voor zitter is. In haar installatierede zei Nellien de Ruiter: „Wij allen moeten leren onze samenleving kritisch te bezien vanuit een geheel andere optiek, dan toe nu toe geval is geweest. Niet alleen de rolverdeling tussen mannen en vrouwen, die nu als in hoge mate kunstmatig en willekeurig wordt ervaren, zal aan de kaak moeten worden gesteld, er zal ook een bezinning moeten plaats vinden op het feit dat onze maat schappij een mannenmaatschappij is. Wij zullen gezamenlijk moeten zoeken naar een nieuwe maatschappijstructuur voor mensen, waarin noch vrouwen, noch mannen, noch kinderen worden belemmerd in hun ontplooiing en waarin allen zich thuis voelen. Nellien de Ruiter voorzitter comité Jaar van de Vrouw: Door Henriëtte v.-cL Hoeven VOORSCHOTEN/RIJSWIJK In het nog kale. met helemaal inge richte hoofdkwartier van heit ooirnté Jaa«r van de Vrouw, heeft Nellien de Ruiter tussen twee besprekangm door, toch nog een muitje kunnen vrijmaken om met ons te praten, al Ss het eigenlijk haar lunch tijd. Op de vraag of Nederiand nu echt wel zoveel behoefte heeft aan een Jaar van de Vrouw knikt ze gedecideend van Ja. „De rolverdeling tussen mannen en vrouwen is absoluut niet aangepast aan deze tijd", zegt ze. „De vrouw heeft de grote handicap dat ae niet deelneemt aan de politieke besluit vorming. Ze kan daardoor, ook al is ze nummer ie k ia de meerderheid, geen werkelijke invloed uitoefenen. Ik merk dat dikwijls. Als wethouder heb ik bijna altijd te maken gehad met mannen. De vrouw heeft geloof ik een latent minderwaardigheids complex". Ze Illustreert dat „op gevaar af dat ik herrit krijg", met een praktijk voorbeeld. „Ik za't onlangs bij de benoeming van een bestuur. Er waren vier kan didaten. twee mannen, twee vrou wen. Toen iemand de kandidaten wel eens wilde horen praten, kwam dat minder voelen heel duidelijk naar voren. De vrouwen begonnen meteen te vertellen dat ze van de zaak geen varstand hadden maar dat ze het wöl wilden proberen. De mannen be gonnen vlot te vertellen wat ze in het dagelijks leven dieden. Uit dat ge sprek bleek dat ook die van de zaak geen verstand hadden maar dat ae wel geschikt waren voor die bepaalde bestuursfunctie. De vrouw moet eigenlijk veel meer gedwongen worden haar capacitei ten te benutten. De man kan daar bij emancipatoir meewerken door ge woon glashard te weigeren in be paalde besturen zitting te nemen, dan moeten de vrouwen wed. Ik zie het Jaar van de Vrouw ook echt niet als een typische vrou- wenaamgelegenheid". Maar de besluitvorming is niet het enige terrein waarop de vrouw een achterstand heeft. Ook wat de op leiding betreft heeft de vrouw een duidelijke achterstand. Het opleidingsniveau van de vrouw ligt ver beneden dat van de man. Om maar eens een klein voorbeeld te noemen. Van de zestienjarigen volg den in 1971 11% van de jongens geen onderwijs meer voor de meisjes lag dït percentage op 35. Een ander punt is de inschakeling vamde vrouw in het arbeidsproces, van de vrouw in het arbeidsproces, jaar vernioht nu ongeveer 25% be taamde arbeid. Het percentage is daarmee toegenomen met 25% maar Nellien de Ruiter: De vrouw moet eigenlijk veel meer voorden gedwongen haar capaciteiten te benutten het ligt altijd nog beduidend lager dan in de ons omringende landen. Bovendien iS de helft van de wer kende vrouwen jong en meestal on gehuwd. Ongeveer 2/3 van de wer kende Hoe komen we nu eigenlijk aan het „vrouwenprobleem", waarvan Nellien de Ruiter zegt: „Je krijgt de indruk dat het een structureel probleem is. We kampen er ai een eeuw mee". De bestaal dan ook uit sociologe, die de voorzitter comité Jaar van de Vrouw tijdelijk Nellien de Ruflber is er van over- bijstaat, heeft daar wel een ver- tuigd dat vrouwen veel meer en op klaring voor. „Een van de verklarin- heel andere plaatsen in het arbeids- gen, en volgens mij een heel aan- proces kunnen worden ingeschakeld, nemelijke, is dat de vrouw door het „Er is voor imij geen typisch man- feit dat ze zwanger werd en kinderen tien- en vrouwenwerk, ook niet in de baarde veel immbbieler huishouding". man. De man ging op Jacht en trad veel meer naar buiten. Toen het heb- Ortk aan de irchitepcsïtile wn de ben mm baat een belangrijke rol be- vtouw, men name vain de gehuwde, g0n spelen, ging de man er op due nog be vaak niet wordt gezien ails letten dat de kinderen die zijn vrouw een zelfstandig individu maar alls deel baarde ook werkelijk zijn kindwen van Melt gezin, moet volgens Nellien wa/ren. De vrouw wend bezit en de Ruiter nog heet wat worden ge- raakte inerdoor steeds meer geïSo- leard. Dalt die sociale isolatie belang- Om de aandacht op dié en tal van „as. bewijst wel het verbod tot andere punten te vestigen vindt Nel- vereniging dait de wouwen tijdens de 1 v»»uw praise revolutie kregen. Bij de emancipatiebeweging aan het begin van deze eeuw heeft men eigenlijk na het verkrijgen van gelijke burger rechten een fout gemaakt, men heeft gedacht „Zie zo, nu zijn we er". De laatste tien Jaar heeft men zich echter gerealiseerd dat de vrouwen nog altijd een minderwaardigheids- groep zijn". Wat gaat het comté nu doen met die 2 miljoen dnte voor het Jaar van de Vrouw zijn uitgetrokken. In het kort gezegd komt het er op neer dat het comité het financieel en organisatorisch mogelijk maakt dat mensen die een emancipatie of inter gratieproject willen opzetten, die plannen ook kunnen uitvoeren. Nellien de Ruiter: „Het is de be doeling dat in heel Nederland werk groepen het kunnen culturele na den. buurt- en clubhuizen, vrouwen vereniging en wereldwinkels zün zich buigen over de thema's: arbeid, school, woonomgeving e.a. We leggen niemand iets op, dat zou autoritair zijn. Iedereen kan zijn eigen ideeën naar voren brengen. Het werk van deze gnoepen kan ondermeer uitmon den in de grote centrale manifesta tie „Emancipade". die van 20 mei tot 8 juni in Utrecht wordt gehou den". Tijdens die „Emancipade". waar voor 1 miljoen gulden is uitgetrok ken, kunnen werkgroepen hun visie op de emancipatie en integratie van de vrouw naar voren brengen. „Al deze studies en projecten moe ten daarna worden samengevat tot een beleidsnota of strategie, iets waarmee verder gewerkt kan wor den" vindt Nellien de Ruiter. Daarom ook hoopt het comité Jaar van de Vrouw dat na de eerste aanzet in 1975, het werk aan de bas- sis zal doorgaan. Hoe weet men nog niet precies maar er wordt wel naar mogelijkheden gezocht. De scholen bij de manifestatie betrekken is daarom een belangrijk punt. Dat is ook de reden dat b.v. de werkgroep Marie wordt wijzer een groot project op stapel heeft staan. Gaat het comité nu ook nog stap-1 pen ondernemen in zaken als het abortusbeleid? Om als comité een standpunt in deze zaak in te nemen is heel erg moeilijk. Onze doelstellingen zijn globaal, we kunnen daarom wel een mening in algemene bewoordingen formulieren maar niet een strak voor dan'de **ei\ Natuurlijk heb ik er zelf wel zo mijn gedachten over. Ik betreur het dat de abortus een partijpolitiek probleem is geworden waardoor de werkelijke motivaties worden ver doezeld. Wat ik ook betreur is dat 't abortusprobleem wordt gezien als een „vrouwenprobleem". Dat is na melijk wat de maatschappij er van maakt. De man is net zo goed bij deze zaak betrokken, want er is nu eenmaal geen sprake van een on bevlekte ontvangenis". LEIDEN Het miserabele bestaan van kleine David, een driejarig Amerikaans jongetje dat onlangs volop in de pu bliciteit is geweest, heeft veel mensen in het hart getroffen. David leeft vanaf zijn geboorte in een plastic „viskom". 5 g baby met aangeboren gebrek aan weerstand in zijn bacterie-vrije plastic kas. Geboren ronder afweerstoffen die mensen tegen infecties moeten be- BOhermen, slijt hij zijn prille leven tje in een bacterie-vrij huisje ih het ziekenhuis, Hat verhaal wordt werkelijk gruwe lijk als men bedenkt dat ruimte vaartdeskundigen in Amerika mo menteel een ruimtavaartpak voor het jongetje uitdokteren, zodat hij op een dag zijn kom kan verlaten. Ook in Nederland worden jaarlijks enkele kinderen geboren met een gebrek aan weerstand tegen infec ties. Wanneer deze kinderen niet worden behandeld, overlijden ze aan de gevolgen daarvan. In de kinderkliniek van het acade misch ziekenhuis in Leiden zijn en worden nog steeds paiüiëmtjes behan deld die zo weinig afweerstoffen hebben dat zij niet op een normale manier kunnen leven. Er zijn baby's met een aangeboren gebrek aan be scherming; er zijn ook kinderen die op iets latere leeftijd zodanig ziek zijn geworden, dat alle cellen die nodig zijn voor hun weerstand, uit vallen. Het komt tevens voor dat kinderen tijdelijk hun afweerstoffen verliezen, doordat ze voor kwaadaar dige ziekten met geneesmiddelen •worden behandeld of bijvoorbeeld ernstige brandwonden hebben opge lopen. In sommige gevallen is het mogelijk om kinderen met afweerziekten te behandelen: door transplantatie van het beenmerg of andere weefsels Helaas kan dat alleen maar wan neer zij enige tijd worden verpleegd in een bacterie-vrije cel om hen te beschermen tegen infecties van bui ten. Kiemvrije ruimte. Het woord aleeai al zal menigeen rillingen bezorgen. Zo'n ruimte bestaat uit een kas i(voor baby's) of een soort bungalow tent voor oudere kinderen. De wan den zijn van plastic. In Leiden worden vier patiëntjes op deze manier verpleegd. Bij een kijk je op de afdeling krijgt de bezoeker een onwerkelijk gevoel. Slapende baby's, maar ook spelende kleuters wachten in hun plastic wereldje op redding. Ze mogen er niet uit en de iets oudere kinderen hebben dan ook in hun huisje speel- en wasgele genheid. Tussen hen en de buitenwe reld de pflasOic barrière. In het plastic zijn sluizen aange bracht; een soort slurfjes waarlangs steriele dingen naar binnen worden gebracht. Ook gesteriliseerd eten. Er zijn ook slurfjes met handschoenen eraan, zodat ouders, de dokter of de spelleidster lichamelijk kontakt kun nen hebben met het kind. Een van de plastic wandjes kan worden geopend. Door het ingenieu ze systeem wordt het kind echter op zo'n moment niet bedreigd door bac teriën van buiten, Want de hoge druk van de kiemvrije lucht in het huisje houdt alle indringers veilig op afstand. Hoewel het hier gaat om een ver nuftig staaltje techniek, komt deze vorm van verpleging zeker na het trieste verhaal over het Amerikaan se jongetje David bij velen als on menselijk over. Immers, hoe kunnen ar tsen een kind doemen tot „levens lange" opsluiting in een plastic bod alsof het een kasplantje is? Kinderarts dr. J.M. Vossen in Lei den. die zioh met twintig artsen, (verpleegsters, spelleidsters en een psycholoog dagelijks bezighoudt met de zorg van de patiëntjes op zün afdeling, heeft kleine David twee jaar geleden leren kennen. Tijdens een congres in Houston bezocht dokter Vossen het Amerikaanse jon getje. Hij stelde zich op de hoogte van Davids ziekte en kwam tot een droevige conclusie. Dokter Vossen: ,.Ik keur zeer af wat er met David gebeurt. Het alsmaar blijven verplegen in een plastic bol is helemaal niet de oplossing van het probleem van de Jongen. Er zit wel degelijk een grens aan het isole ren van mensen in bacterie-vrije ruimten. Voor ons ligt die grens bij ongeveer zes maanden. Binnen die tijd moet Je een oplossing voor het ziekteprobleem hebben gevonden. Anders moet Je er helemaal niet aan beginnen. David is een van de kinderen die met een afweergebrek worden gebo ren, Daarom leeft hij sinds zijn ge boorte geïsoleerd. Het'is echter nooit de bedoeling geweest om hem zo lang in zijn plastic bol te laten. De artsen hebben gewoon een denkfout gemaakt. Ze dachten dat de aange boren ziekte van David zich toch nog spontaan zou henstellen. Maar dat is niet gebeurd. Bovendien, dacht men het jongetje te kunnen transplanteren. Het wachten op een goede donor duurde lang en tenslot te vond men geen geschikte donor meer voor David. Doordat er al drie Jaren zijn verstreken, zijn de moge- klein. Toen David baby was, waren de omstandigheden optimaal. Dat is nu veel moeilijker." In het ziekenhuis in Leiden dat met deze vorm van verpleging in Europa bij de koplopers behoort zijn sinds 1969 twaalf kinderen be handeld met aangeboren afweerziek ten. Van hen kwamen enkele uit het buitenland. Behalve deze kinderen heeft men in Leiden sinds 1968 zes baby's steriel geboren laten worden. Hoewel de kinderen later gezond 'bleken te zijn, werden ze uit voor zorg geïsoleerd omdat broertjes en of zusjes reeds eerder aan infectie waren overleden. Dokter Vossen: „Van de twaalf kin deren met een aangeboren defect van het afweermechanisme die we hier hebben gehad, zijn er drie nog In leven. Twee kinderen hebben een geslaagde beemmerg-transplaintaltie ondergaan. Zij leven sinds enkele jaren weer thuis. Gaau gewoon naar school en spelen als ieder ander kind. Bovendien hebben we nooit enig nadelig effect van de isolatie op hun gedragsontwikkeling kunnen constateren. Verder is een kind nog onder behandeling. De overige negen hebben het niet gehaald. Toen zij in •het ziekenhuis werden opgenomen waren ze al zo ziek, dat transplan tatie te laat kwam. Zij zijn aan de gevolgen van ernstige complicaties overleden." Dokter Vossen legt er de nadruk op dat verpleging in een plastic huisje niet mag worden gezien als behan deling. „Het is een goed hulpmiddel ter ondersteuning van een behande ling; bijvoorbeeld weefseltransplan tatie. Je neemt zo'n maatregel om de periode te overbruggen waarin een kind geen of te weinig weerstand heeft. Genezen kan door te transplanteren. Maar Je moet eerst een donor zoe ken. alvorens Je besluit een kind voor enkele maanden in een plastic ruimte te zetten. Geen donor, dan ook geen isolatie. Om deze kinderen zoveel mogelijk ■kansen te geven is het noodzakelijk dat de aangeboren ziekte zo vroeg mogelijk in de eerste weken of maanden na de geboorte wordt op gespoord." Verplegen in bacterie-vrij plastic ruimten is een van de nieuwste snufjes op medisch gebied. In ons lamd wordt dit buiten Leiden nog maar weinig toegepast. In enke ls ziekenhuizen wordt steriele isola tie incidenteel gebruikt. Zoals in het Wilhelmina kinderziekenhuis in Ut recht, waar tot nu toe twee kinde ren na verblijf In een plastic ruimte fcijn getransplanteerd. Evenals de negen patiëntjeh uit Leiden overle den zij echter na enige tijd aan plotseling uitbreken van complica ties. Als hoogleraar kindergeneeskunde en directeur van het Wilhelmina- kinderziekenhuis vroegen we de me ning van prof. dr. J. W. Stoop. „Als Je een patiëntje met een afweerziek- te krügt zal de eerste gedachte zün „Ik isoleer hem", zegt hü- .Maar Je moet dan wel zeer goed weten of het kind inderdaad behandeld kan worden en of er een geschikte donor voor hem te vinden is. Dat laatste weet Je dank zü het uitstekende werk van Eurotransplant snel ge noeg. Is er geen geschikte donor aanwezig, dan moet Je zo'n kind niet in een plastic kas stoppen. Want dan is er geen enkel perspectief. De kans dat het kind zonder transplantatie beter wordt, is zeer twijfelachtig. Het is niet goed om een kind te laten op groeien in zulke abnormale omstan digheden. Hoewel medici er zijn om te genezen en niet om dood te laten gaan zal ik zelf nooit meewerken aan het in stand houden van mens onwaardig leven. Iedereen in het ziekenhuis draagt veranitwoordelükheid en iedereen moet alles in het werk stellen om zo'n menswaardig mogelijk leven tot ontwikkeling te brengen. Je kunt vaak het einde niet zien. Je start met hoop en dat is een heel goed ding." Bü geïsoleerde verpleging telt nog iets anders zwaar mee. Zo kan men deniken dat tüdelük leven in een plastic huisje ernstige littekens op de psychische ontwikkeling achter laat. Kinderpsycholoog dr. W. H. G. WoJ- tèrs, verbonden aan het Wilhelmi- na-kinderziekenhuis: „Het is een hele zware zaak. Het is een feit dat langdurig verblijf in het ziekenhuis en ook frequente opname hun spo ren op de ontwikkeling van een kind achterlaten. Wetenschappelijk staat er nog heel weinig vast over niet nadelige gevolgen van verblijf ln een plastic ruimte. Bovendien gaat het hier om een klein aantal kinde ren. De mensen die dagelijks bij de zorg van de kinderen zijn betrokken, zijn sneller geneigd om de positieve kanten te benadrukken. Terwijl we ons eigenlijk steeds opnieuw moeten afvragen waar we mee bezig zijn. zodat we de realiteitsszin niet uit het oog verliezen. Het is reeel om je te blijven afvragen: doen we het zo wel goed? Want vergeet ook niet dat er veel problemen zijn bij ou ders die met de zeer gespecialiseerde medische zorg te maken hebben. Problemen die noch door psycholo gen. psychiaters en maatschappelijk werksters kunnen worden opgelost. Volgens dr. Wolters bestaat in de geïndustrialiseerde landen de nei ging om eioh vilandig op te 6tellen tegen pijn. ziekte en dood. „We snijden ze als levensvreemde ele menten uit. En zo lopen we het ge vaar om de teohniek verkeerd te gaan gebruiken. Misschien is het een gevolg van onze welvaartsdrang. Het is in leder geval een uiting van gemis aan realiteitszin." Op de kinderafdeling van het aca demisch ziekenhuis in Leiden heeft men voor de begeleiding van de pa tientjes een psycholoog aangetrok ken. Hij observeert samen met de SDelleidsters het gedrag van de kin deren. Na enkele jaren ervaring met iets oudere patientjes zegt psycho loog dr. R. P. Kamphuis. ..Vooral de omgeving van de kinde ren is belangrijk. Hoe gewoner ou ders en anderen reageren, des te be ter vpor het kind. Hoewel Je daar natuurlijk niet altijd de hand in hebt. De meeste kinderen wennen snel aan hun verblilf in de piastic ruimte. Maar na verloop van enkele weken raken ze meer uit hun even wicht. Door hun lichamelijke toe stand reageren ze veel sneller op omstandigheden en hebben ze snel ler verdriet als ze bi Ivoorbeeld een onderzoek moeten ondergaan. Wan neer zo'n kind weer eenmaal thuis is. heeft het aanoassingsmoeiliikhe- den. In het ziekenhuis was het ge wend om alleen met volwassenen om te gaan en thuis ligt de verwenning dan ook on de loer. Het kost tijd voordat alles weer een beetje nor maal verloopt. Onze patientjes zijn voor veel ouders een levensgroot probleem. Zij tillen er zwaar aan, hoewel ze alles proberen om zich aan de situatie van het kind aan te passen. Daarom hebben zulke ouders wel degelijk steun nodig." door Madeleine Roumen. Collecte voor vrij Portugal LEIDEN Op 25 januari as. zal in Leiden een huis-aan-huis- collectie u-orden gehouden voor de actie "Houdt Portugal vrü". De actie is een initiatief van de VARA en de Partü van de Arbeid. Het Leids college van B. en W. heeft toestemming verleend voor het houden van de collecte. Rehabilitatie Haver' en Gortebuurt LEIDEN De z.g. Haver- en Gortebuurt (het gebied tussen Plantsoen, Kraaierstraat, Gorte straat en Vierde Binnenvest- gracht, alsmede het Betlehemhof, met de aangrenzende bebouwing aan het Levendaal en de Kraaier straat, en het Tevelingshof) zal worden aangewezen als rehabili tatie-gebied. B. en W. zullen dit voorstel binnenkort aan de ge meenteraad voorleggen. Dat wil zeggen: er zal het no dige geld beschikbaar worden ge steld om het wükje te verbeteren. Het is de bedoeling dat in de eer ste helft van 1975 een nader uit gewerkt voorstel zal worden ge daan voor de uitvoering van de eerste fase en in de loop van het jaar de tweede fase. In het eerste kwartaal van 1976 zal een voor stel gedaan worden voor de derde fase, onder voorbehoud dat het ryk de nodige subsidie zal geven en de vierde fase zal in het eerste kwartaal van 1977 in een voor stel worden uitgewerkt. De af deling stedebouw van de dienst- gemeentewerken zal als project coördinator voor de Haver- en' Gortebuurt optreden. Restauratie pand Lokhorststraat LEIDEN B. en W. zullen de raad een garantievoorstel doen voor een geldlening groot 56.000 - gulden, van de Stichting Dioge nes. De stichting leent het geld van één van de pensioenfondsen, die bü het Gemeenschappelijk Administratie Kantoor zün aan gesloten en gebruikt het voor de restauratie van het pand Lok horststraat 22, dat staat naast de huizen, die al eerder door Dioge nes zün gerestaureerd. Met de werkzaamheden is inmiddels be gonnen. Daarnaast zullen B. en W. de raad voorstellen om de stichting ter voorfinanciering een krediet in rekening-courant van 297.000 gulden te verlenen. Leiden "erft" snuffelpaal LEIDEN De gemeente Leiden heeft zich bereid verklaard de verantwoording op zich te nemen voor de snuffelpaal die in Leiden staats, mits daaraan tenminste geen extra kosten voor de ge meente verbonden zün. De "snuf felpaal", officieel SO 2-meet- punt geheten, viel tot dusver on der het Gewest Leiden, waarvoor een liquidatieplan in voorberei ding is. Het college van B. en W. is inmiddels akkoord gegaan met dit opheffingsplan. Wel hebben de wethouders burgemeester Vis verzocht in zün commentaar op dit plan rekening te willen hou den met de visie van het college. Beroep tegen aanleg van insteekhaven LEIDEN Het college van B. en W. van Leiden vindt het on juist dat er door de bouwmateria-- lenhandjei, voorheen fa. P. Fon tein en Zonen, een insteekhaven wordt aangelegd op een stuk i grond gelegen aan de Zül. Voor dat plan hebben Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland inmid- j dels toestemming gegeven. De ge meente Leiden verzet zich daar tegen en is in beroep gegaan bü de Kroon. CONTROLE OP PENSIONS LEIDEN De controle op de pensions en andere huisvesting van buitenlanders valt in het ver volg onder de dienst Gemeente werken die daarvoor ambtenaren heeft vrügemaakt. Zü zullen een betere controle kunnen uitoefe nen op de naleving van de al ja ren bestaande verordening van de afdeling maatschappelijke aan gelegenheden en volkshuisvesting van het stadhuis, die daarvoor niet voldoende mankracht bezat. De verordening regelt onder meer de brandveiligheidsvoorzieningen van de panden, waarin buitenlan ders wonen. LEIDEN De Leidse postdui- j venvereniging De Blauwkras houdt de jaarlükse tentoonstelling in het clubgebouw van de vrien denclub in de Anna Paulowna- straat. De expositie is vanmiddag vanaf 5 uur geopend en zondag ochtend vanaf 10 uur.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3