Gezins- en vrouwenbladen veel meer in trek dan de opinieweekbladen Lezers schrijven Wie vindt 'het gat op de markt?' een miljoen gulden aan prijzen 26 FAM stofzuigers! ZATERDAG 28 DECEMBER 1974 Met dit zinnetje begon iemand een opstel dat hij moest maken voor een cursus korte verhalen schrijven. Hij dacht er goed mee voor de dag te komen. want. zo redeneerde hij, het bevatte precies de elementen waarvan hij geleerd had dat ze de mensen altijd aanspreken: religie, koningshuis en sex. De man van dit geprogrammeerde succeszinnetje was een Amerikaan, vandaar dat religie bij de driepoot waarop de menselijke interesse steunt wordt genoemd. Godsdienst is in Amerika nog steeds een ..issue", het speelt een grotere rol dan elders. Door Alexander Münninghoff Vertaald naar algemenere maatsta ven zou de prinses in plaats van kJieve hemel" iets in de trant van „het paleis staat in brand" moeten zeggen. Want, en dat staat als een paal boven water, het merendeel van de mensheid dorst diep in zijn hart naar sensatie. Ook wij, rustige, degelijke Nederlanders. De oplage cijfers van de weekbladen die ons land rijk is bewijzen het. Met de natte vinger kunnen drie categorieën weekbladen onderschei den worden: opiniebladen, gezins bladen en damesbladen, in onze tijd meestal recht voor zijn raap vrouwenbladen genoemd. Van deze drie groepen heeft de sector opiniebladen het, zoals bekend, commercieel het moeilijkst. Haagse Post, Groene Amsterdammer en Nieuwe Linie, drie bladen die links van het op zichzelf wazige midden ronddobberen dreigen te verdwijnen als ze geen forse overheidssubsidie ontvangen. In het geval van de HP wordt de oorzaak van de achteruitgang in het abonneebestand wel eens gezocht in höt D'66-effeot. Deze parttij van goedwillende progressieve verbete raars sleurt, zegt men, de HP, die mikt op dezelfde groep progressieve pragmatici die de democratie hoog in hun vaandel voeren, mee in haar ondergang. Gematigd links lijkt weinig kans te hebben op de opinie bdiadenimarkt. De trend wordt steeds meer: ofwel kleur bekennen en dus met Vrij Nederland de barrikades op (VN is het enige linkse blad met een groeiend aantal abonnees: dat dit te maken heeft met de service van contact-advertenties die het blad biedt wordt, met verwijzing naar cijfere, in alle toonaarden ontkend), of verzinken in de uitdijende moederschoot van Elseviers Magazi ne, koers WD, rustig, gematigd, af en toe een uitschieter maar nooit een knalharde linkse of rechtse directe. Acht procent Niet veel keus Veel meer keus Is er inderdaad niet. Het zieltogende Accent is er nog en gaat misschien betere tijden tege moet nu de aandelen voor een ruim percentage door de almachtige Telegraaf zijn overgenomen. Waar mee dit dagblad in de markt van het weekblad is gepenetreerd, een verre van gezonde situatie. Een garantie voor een eigen gezicht voor Acceoit lijkt deze coup Sn ieder geval niet te bieden. Rest tenslotte De Tijd, de benjamin van de magazines, strohalm voor een zestigduizend katholieken die het roemrijke dagblad van weleer trouw zijn gebleven. In totaal voorzien deze zeven weekbladen een kleine 400.000 abonnees van achtergrondverhalen, geschreven vanuit een bewuste stelllngname voor een eigen publiek waarvan de cantouren in grote trekken bekend zijn. Dat is acht procent van de dagbladmarkt. Veel is dat niet, vandaar ook dat er naarstig gezocht wordt naar het fameuze „gat op de markt". De nogal exclusieve groep Nederlanders die opiniebladen leest (het merendeel werkt in de intellectuele beroepen, heeft middelbaar of hoger onderwijs genoten) lijkt echter met de besbaatnide diviersiltöit voldoende ge- covered. Een gat voor nog een opinieblad ziet niemand meer zitten. Bijkomende problemen: sterk stijgende kosten van papier en frankering (in Januari 1975 komt er weer een verhoging) en de toenemende concurrentie van radio en vooral tv. Als het gat van Nederland met problemen lastig gevallen wil worden prefereert het de buis. De moeite van het lezen dient, wat de overgrote meerderheid betreft, geho noreerd te worden met lichte, prettige, onderhoudende kost die geen visie of denkwerk vereist. Hoop Een blad dat tot in het absurde aan deze vraag voldoet is Het Beste, de Nederlandse versie van de Ameri kaanse succes-formule Readers Di rest. In artsenwachtkamers kan men zich er. al bladerend in Het Beste van overtuigen dat er nog hoop is voor de mensheid. De wereld is volgens het blad zo rot iniet, er bestaan nog helden, de strijd met de kanker levert steeds meer gevallen Van genezing op. Het gaat beter, alles komt goed. De lezer voelt zich na lezing gesterkt, en dat is ook de bedoeling. Degene die zich in de Nederlandse uitgeverswereld het meest heeft beziggehouden met de analyse van het onuitgesproken verlanglijstje van het publiek is wel Henny ten Brink, directeur van Bonaventura. Zowel Elsevier als Haagse Post zijn aan dit concern gelierd. De achteruitgang van HP was vorig Jaar voor Ten Brink de aanleiding om het blad met euthanasie te bedreigen. De torpedo die de hozende bemanning van het HP- bootje definitief naar de kelder moest helpen had Ten Brink al ontworpen: het weekblad Deze Week onder de dynamisóhe leiding van de gouden maar tevens zo prettig eenvoudig gebleven Witoo van der Linde. Niets opdringen Formule: een weekblad zonder engagement, dat geen uitgesproken politieke mening verkondigt, dat niets wil opdringen maar hooguit aanstipt, vooral niet educatief, vooral wel: onderhoudend. De filosofie van Ten Brink was. en is nog steeds, dat het gat op de markt een doelgroep omvat van om en nabij een miljoen Nederlanders die het moeten stellen met De Telegraaf, Televizier en de Tros. maar die daarmee niet geheel bevredigd worden in him hang naar het gewone, het alledaagse. Wat dan miljoen wil lezen moet volgens Ten Brink actueel zijn, maar daarnaast gelardeerd met een veelheid aan simpele details die weliswaar niet relevant zijn maar wel de herken baarheid van het nieuwe vergroten. volgens Ten Brink door hun lange productielijn niet actueel genoeg. De grootste staatsman wordt herken baar als je beschrijft hoe hij zijn ontbijt nuttigt. Dat wil het publiek, bestaande uit allemaal gewone, ongekunstelde mensen, lezen. Dat het op die manier een stukje actualiteit oppikt is meegenomen. De gewone man, en dat is feitelijk iedereen, wil vooral een mogelijk heid tot identificatie hebben. Hoe het met Deze Week afliep is bekend. De torpedo werd met een enorme knal gelanceerd maar miste zijn doel. Het HP-schuitJe dobbert nog steeds rond. Deze Week is in het niets opgelost. Economische factoren Gevraagd naar de oorzaak van dit falen geeft Ten Brink als commen taar dat de oplaag weliswaar stijgend was, maar dat economische factoren (weer: de salarissen, de frankering) verder exploitatie toch onmogelijk maakten. Geruchten die zeiden dat het marktonderzoek dat Bonaventura van ae voren liet houden nergens op leek (een bestaand Amerikaans marktonder zoek zou gewoon naar Nederlandse schaal zijn .omgebouwd") weer spreekt hij krachtig als zijnde „onzin". „Er bestaat wel degelijk een markt voor lichte lektuur", stelt Ten Brink verder, „maar momenteel heb Je het Story-effect: wat lagere bevolkings groepen vreten zijn de onbenullige verhalen die geen nieuwswaarde hebben. Story heeft overigens een paar ideeen van ons overgenomen. Verder is het zo, dat Story tegen een miljoenenverlies aan huis bezorgd wordt, wat in Nederland om de een of andere reden nog steeds in het Calvinistische cultuurpatroon Wibo van de Linde zit ingebakken. In Belgie gaat 90 procent van de bladen in de losse verkoop van de hand, in ons land is dat precies andersom. Een wegwerp- blad, een gebruiksartikel dus zoals Deze Week wilde zijn. heeft in Nederland geen kans. De Nederlan der laat geen weekblad in de trein liggen, dat vindt hij zonde". Succesformule Het komt allemaal wat rancuneus over wat Ten Brink over Story te zeggen heeft. Misschien omdat het blad voor een groot deel Juist de elementen verwerkt die Ten Brink zelf eens als behorende tot de interessesfeer van de gewone man heeft geformuleerd: horoscoop praktische tips, prijspuzzel, toerisme, dit zegt de dokter, sport, lichte economie, kookrecepten, lezers in de pen, koningshuis, cartoons, lichttoet- 6ige kritiek, varia, roddels. Een greep uit een van de recente nummers van „het blad met hart voor het nieuws" zoals Story zich veelkleurig presenteert: Caroline blijft 't zorgenkind van Monaco; Johan Cruijff: er komt geen fotograaf meer over de vloer!; waarom speelt Paul van Vliet zonder Liselore?; Een ruilnier redde huwelijk (een mooie combinatie van twee gewilde onderwerpen, AM.) Een actrice huilde om Frans van Dusschoten. Daarnaast: Uw brief. Story hoorde (roddel), de dokter vertelt, artiestenportret, schrijf t maar aan Mona, shownieuws, horoscoop. Dit is dus de succesformule: 575.000 exemplaren vliegen de deur uit van dit vrouwen blad. Daar kan zelfs Televizier niet meer aan tippen, laat staan de andere welbekenden in de economisch zo gezonde sector van de gezinsbladen: Nieuwe Revue, Pano rama, Mlmo, eventueel Sekstant. - de torpedo miste zijn doel Totale oplage van deze den: een kleine anderhalf miljoen, drie en een half maal zoveel dus als de opiniebladen. V rou wenbladen Maar dat is nog niets vergeleken bij de vrouwenbladen die alle bij elkaar op 2,7 miljoen komen. En nog is het gat op deze markt waarschijnlijk niet gedicht: in januari 1975 komt Weekend met zijn eerste nummer uit. Zelfs uiterlijk is Weekend een getrouwe kopie van Story, en de redactie geeft dan ook zonder problemen toe zich aan Story te spiegelen. Het enige verschil zal zijn dat Weekend zich iets meer op de actualiteit zal richten. Het credo blijft echter: „beroemdheden en koningshuizen", zoals een redactielid letterlijk stelde. De uitgever, het uitzendbureau Aktie '68 uit Haarlem, is optimistisch gestemd: „Twee gelijksoortige bla den kunnen best naast elkaar bestaan. Kijk maar naar de Libelle en de Margriet". Dat is helemaal Juist, al zijn die twee niet uit een gat op de markt geboren, maar veeleer afgestemd op een damesbehoefte die een curieuze geschakeerdheid bleek te vertonen. Want wat maakt Libelle voor de ene vrouw aantrekkelijk, terwijl de andere huismoeder zonder aarzelen naar de Margriet grijpt? De enige duidelijke, begrijpelijke keus is die van de vrouw die Avenue, eventueel Viva leest: bladen voor de Jonge, zelfbewuste vrouw. Maar Margriet en Libelle? Voor hen die de sleutel tot het grillige hart van de gewone Nederlandse huisvrouw weten te vinden ligt er ongetwijfeld een gouden toekomst open. Opnemen van brieven tn De redactie behoudt zich deze rubriek behoeft niet te daarenboven het recht voor betekenen dat de redactie om bijdragen te «elgeren dan het met de Inhoud eens ls. wel In te korten. Discussienota Groenevelt (2) De leden van de Industriebond NW kunnen trots zijn op hun voorzitter Arie Groenevelt. Einde lijk een topfiguur uit de vakbewe ging die het procentje loonsverho ging of het kwairttertje minder werken niet meer het belangrijkste vindt maar een omvorming van de huidige kapitalistische maatschap pij in een socialistische samenle ving. Dat het burgerlijk kamp met o.a. "Elsevier" en de heren Rotte veel, Peeters e.a. zo fel reageert is begrijpelijk. Instinctief voelen zijbelast met een materialistische, kapitalistische ideologie aan, dat een mobilisatie van de totale nationale en interna tionale vakbeweging het socialis me kan alleen Internationaal tot volle ontplooiing komen voor 't standpunt Groenevelt, spoedig aan het voortbestaan van de kapitalis tische produktiewijze een einde zou maken. Groenevelt ls voor hen 'n groter gevaar dan de "progressieve" partijen die vertegenwoordigd zijn in diverse colleges, waar de sterren van de hemel geplukt worden maar die essentieel niets veranderen. De vakbeweging vertegenwoordigt een economische macht, die bij maatschappij-verandering een gro te rol kaïn spelen. Men hoeft geen veilig buiten schot blijvende dre .te zijn heer Peeters om te constateren dat de structuur van de huidige maatstschappij, waar de produktie- mlddelen, grond en grondstoffen in handen van een kleine groep zijn, desatreuze gevolgen heeft. Fabrie ken worden gesloten of fusioneren zonder dat de werkers in deze be drijven er invloed op kunnen uit oefenen. Honger en armoede heersen in een groot deel van de wereld. Discrimi natie, vaak bewust in stand gehou den om een wig te drijven tussen gekleurde en blanke arbeiders. Daar waar de macht van de "mul ti-nationals" dreigt te worden aan getast, wordt op maf ia-wijze door de bezittende klasse ingegrepen, ook als de regering op democrati sche wijze tot stand is gekomen. Duizenden vermoorde Chileen se mannen en vrouwen zijn een re cent voorbeeld hiervan. Economische recessies, die het ge volg zijn van de huidige productie wijze, nL het behalen van een zo hoog mogelijke winst i.p.v. de pro ductie naar behoefte, en waar we thans midden in zitten, zullen steeds vaker optreden en dieper ingrijpen. Het gevolg is massale werkloosheid, ouderen komen niet meer aan de slag, Jonge mensen worden niet in de bedrijven opgenomen, afgestu deerden vinden geen emplooy. Ar beid is verlaagd van recht naar gunst. En is het kapitalisme dan in een situatie gekomen dat een debacle drefcgt, dam zorgen opgeroepen te genstellingen wel voor een oplossing, nl. een derde wereldoorlog. We volstaan met deze summiere opsomming. Voor velen al uit zelf behoud en voor het lot van hun kinderen een reden de kant van Arie Groenevelt te kiezen. G. BEURSE, Jac. UaHusplianlteoein 242, Leiden. maakt al «25® jaar stofzuigers, maar dat wil nog niet ^35^zeggen dat ze ook kunnen vliegen... Maar dat neemt niet weg dat „moeder-de-vrouw" er wèl mee In de wolken lal Ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan stelt de Verenigde FAM fabrieken B.V. te Maarssen, ten bate van da Nationale Puzzelaktie, 26 stofzuigers type VENTURA- SWINGTOP, ter beschikking, totale waarde 6.526,-

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 11