LAWINES EISTEN 21 MENSENLEVENS Bij Kitzbuhel en op IJsland BOMMEN IN HARRODS EN WOONHUIS HEATH Algemene Vergadering brengt tweespalt VN aan het licht Doodstraf voor Fransman in Beiroet DC-9 ontploft: 77 slachtoffers Als u op 1 februari a.s. 't nieuwe deel III niet hebt, wordt uw kentekenbewijs ongeldig. Ministerie van Verkeer en Waterstaat ROCKEFELLER OOK ADVISEUR BUITENLANDSE POLITIEK Aanslag op Israëlische bus met buitenlandse toeristen MAANDAG 23 DECEMBER 1974 KITZBUHEL/IJSLAND Een van de ergste lawineram pen in de Oostenrijkse geschiedenis heeft zaterdag negen skiëers het leven gekost. Volgens de politie hadden er geen slachtoffers hoeven te zijn als de skiërs de waarschuwingsvlaggen voor lawinege vaar niet genegeerd zouden hebben. Op IJsland vielen I 2 doden door een lawine die bovendien grote schade aanrichtte. BEIROET (AP) De 42-jarige Fransman Francois Pierre Ronget is zaterdag door een Libanese krijgs raad ter dood veroordeeld. Hij werd ervan beschuldigd voor Israël ge spioneerd te hebben en de Israëlische commando's te hebben geholpen die bij een aanval op Beiroet op 10 april 1973 drie Palestijnse guerrillalei ders om het l°ven brachten. De militaire rechters kwamen tot dit vonnis nadat zij twee uur be raadslaagd hadden. Ronget werd in Juli van dit Jaar in Beiroet gearresteerd toen hij uit Saoedi Arabië in de Libanese hoofd stad arriveerde. Getuigen identificeerden Ronget later als een van de buitenlanders die de taxi's hadden gehuurd waar mee de Israëlische commando's naar Beiroet waren gereden. De advocaten van Ronget hebben reeds laten weten dat beroep zal werden aangetekend tegen het von- Rongei wordt uit het ge rechtsgebouw geleid. MATURIN Alle 77 inzittenden van een DC-9 van de Venezolaanse luchtvaartmaatschappij Avensa zijn om het leven gekomen toen het toestel zondag ontplofte, vier minu ten nadat het opgestegen was van het vliegveld van Maturin dat op 450 km ten zuidoosten van Caracas ligt. In het vliegtuig zaten 71 passagiers, onder wie drie kinderen, en zes be manningsleden. Het merendeel van de passagiers was op weg naar Ca racas om daar de kerstdagen door te brengen. Bij het ongeluk bij Kitzbühel zijn vijf Westduitsers en vier Oostenrij kers omgekomen. Zij werden mee gesleurd door sneeuwmassa's die van de Steinbergkogel, een van de de 1650 meter hoge Hahnenkamm, daar staan bekend als uiterst gevaar lijk in het vroege ski-seizoen en voor al bij temperaturen boven het vries punt. Een commissie onderzoekt nu of de waarschuwingstekens op de Stein bergkogel duidelijk genoeg waren aangebracht. Meer dan driehonderd mensen heb ben met speciaal voor het speuren naar onder sneeuw bedolven slacht offers afgerichte honden de hele nacht naar vermisten gezicht. In de loop van gisterochtend werd de laat ste gevonden. De sneeuwmassa was ongeveer zeven meter dik en 250 me ter lang. Volgens de politie zijn in de afge lopen Jaren de meeste ongelukken gebeurd doordat skiërs de waarschu wingen voor lawinegevaar negeerden. In de afgelopen twintig jaar zijn in Oostenrijk 674 mensen door lawi nes om het leven gekomen, van wie 64 procent Westduitsers, 16 pr ocent andere buitenlanders en de rest Oos tenrijkers. De ergste ramp deed zich voor in 1954 toen in de provincie Vorarlberg bij in totaal 32 lawines tachtig doden vielen. De 800 meter brede sneeuwlawine die vrijdag het centrum van de IJs- dur trof, heeft vermoedelijk twaalf slachtoffers geëist. Tot dusver zijn tien lijken geborgen en zondag werd nog naar twee vermisten gezocht. Het merendeel van de 1600 inwo ners van Neskapstadur is geëvacu eerd omdat het gevaar van nieuwe lawines groot is. Reddingsploegen kunnen het gebied slechts per schip bereiken omdat het risico dat vlieg tuigen of helikopters de metersdikke sneeuwlaag rond de stad weer in be weging zullen brengen te groot is. Al le wegen die naar het rampgebied leiden zijn door de sneeuw versperd. De slachtoffers zijn twee kinderen, twee vrouwen en zes mannen. Twee mannen worden nog vermist. Uit een lekgeraakte tank is negen honderd ton olie in de sneeuw en in zee gestroomd. De materiële schade heeft men nog niet kunnen vaststellen, maar al leen al een vismeelfabriek, die door Vanaf 1 februari 1975 moeten alle auto's het nieuwe deel III van het kentekenbewijs op de voor ruit hebben. Dan is duidelijk te zien dat uw auto correct geregis treerd is. De meeste automobilisten hebben inmiddels een acceptgiro kaart ontvangen. Als u betaald heeft krijgt u ook een deel III thuis gestuurd. Dat moet u vanaf 1 februari in het bijgeleverde hoesje achter uw voorruit hebben zitten. Alléén deel III, want deTcopie moet u er van afscheuren en thuis bewaren; niet bij uw autopapieren. De adresstrook gooit u weg. Motorrijders moeten deel III bij zich hebben en de kopie ook thuis bewaren. Als u geen girokaart heeft gekregen ga dan even naar het post kantoor om een aanmeldingskaart in te vullen. U krijgt dan alsnog een girokaart thuisgestuurd. voorlopig niet, dan moet u uw giro kaart tóch insturen. Want als u op 1 februari geen deel III heeft wordt uw kentekenbewijs ongeldig. Dan moet u een geheel nieuw kentekenbewijs aanvragen. Met alle moeite vandien. Betaal dus op tijd! Een goede raad: plak deel III meteen achter uw voorruit, dan raakt het niet zoek. Toegestane plaatsen zijn: rechts boven of rechts onderaan, middenkoven of midden onder. Bewaar de kopie zorgvuldig; die hebt u nodig bij verkoop van u\v Iedere auto-en motorbezitter krijgt in het vervolg elk jaar een Publikatievanhet nieuw deel III thuisgestuurd. Daarvoor moet hij eerst een leges van f 1730 betalen, per acceptgiro kaart. Een nieuw kompleet kenteken bewijs kost vanaf 1 februari 1975 ook f 17,50 (nu f45,-). De overschrijving van het ken tekenbewijs bij wisseling van eigenaar zal, in tegenstelling met vroeger, met ingang van I februari gratis op het postkantoor kunnen geschieden. Bij de postkantoren ligt een folder voor u klaar waarin u alles over het nieuwe deel III nog eens op uw gemak kunt lezen. Er staat ook in wat u moet doen als u na 1 februari uw auto verkoopt. Heeft u na het lezen van de folder toch nog vragen, schrijf dan een briefje naar Antwoordnum mer 30, Veendam. Reddingsploegen prikken in de sneeuwmassa bij Kitzbühel om slachtoffers van de lawine te lokaliseren. Honderdvijftig red ders zijn urenlang in touw geweest, om de lichamen van negen skiërs te bergen. LONDEN (AP) In het bekende warenhuis Harrods in de Britse hoofdstad is zaterdag een bom ont ploft, waardoor brand op de eerste etage ontstond. Tien minuten voor de explosie was een krant telefonisch gewaarschuwd dat in het warenhuis een bom was ge plaatst, en het tjokvolle gebouw kon geëvacueerd worden vóór het helse apparaat ontplofte. De politie ver klaarde dat ziöh geen persoonlijke ongelukken hadden voorgedaan. De bom was verstopt in een rol be hangpapier op de verf-afdeling van het warenhuis. De aanslag kwam minder dan 30 uur voor het door het illegale Ierse Republikeinse Leger IRA aange kondigde kerstbestand in geheel Groot Brittannië van kracht zou worden. Harrods, een grote firma in de Bevrijd In Guatemala hebben po litie en soldaten een op 4 december onbvoerde zakenman bevrijd tijdens een confrontatie met terroristen. Vier terroristen werden gedood en negen gevangen genomen. Een deel van het losgeld dat door de familie van de ontvoerde zakenman, Rober to Gabriel Abularach, was betaald, is teruggevonden. sjieke Knightsbridge wijk, is het warenhuis waar Koningin Elizabeth doorgaans de kerstgeschenken voor haar familie koopt. Honderden personeelsleden hebben de hele zondag doorgewerkt om de ravage op de tweede verdieping op te ruimen. De meeste schade ontstond op de eerste verdieping, waar door de explosie de automatische sproei-in- stailatie in werking trad en vooral de bontafdeling zwaar te lijden had. Het Londense huis van de Engelse ex-premier Edward Heath is gister avond ernstig beschadigd door een bomaanslag, enkele minuten voor de Conservatieve leider thuiskwam van een kerstconcert. De ontploffing richtte aanzienlijke schade aan op de benedenverdieping van het acht kamers tellende huurhuis maar volgens de Londense politie zijn er geen slachtoffers. Het huis staat op nog geen driehonderd meter van Buckingham Palace. De Koninklijke familie is tijdens de kerstdagen op Windsor Castle. Het IRA wordt verantwoordelijk geacht voor het grootste gedeelte van de terroristische bomaanslagen waarbij in Engeland in de afgelopen twee en een half Jaar meer dan 50 mensen om het leven zijn gekomen en ongeveer 1.000 personen werden ge wond. Alleen al in de laatste maand zjjn bij 20 bomaanslagen in Engeland 22 doden en 217 gewonden gevallen. Een paar uur voor het kerstbe stand van de IRA moest ingaan, zijn er in Belfast vijf bommen ontploft, Er is geen melding gemaakt van slachtoffers, maar verscheidene ge bouwen liepen schade op. De aanslagen waren gericht tegen twee auto-showrooms in het cen trum van de stad. een school, een meubelzaak en een kantoor. Ook in Lurgan. een plaats op 30 ten zuidwesten van Belfast, zijn bommen ontploft. Ook hier is geen melding gemaakt van slachtoffers. Nauwelijks een uur nadat het kerstbestand van de IRA zou ingaan, is een meisje in Belfast dodelijk door kogels getroffen. de lawine met de grond gelijk is ge maakt, heeft een waarde van circa BEIROET/JERUZALEM Pa- dertig miljoen gulden. lestijnse guerrillastrijders hebben WASHINGTON President Ford van de Verenigde Staten heeft vice- president Nelson Rockefeller zater dag een belangrijke rol in de bin nenlandse politiekk toebedacht en ge zegd dat de voormalige gouverneur van de staat New York hem ook op het gebied van de buitenlandse poli tiek van advies zal dienen. Ford deelde mee dat Rockefeller zal optreden als vice-voorzitter van de nationale veiligheidsraad en dat van hem zal worden verwacht dat hij de projecten waartoe de regering be sloten heeft, zal helpen uitvoeren in de praktijk. Rockefeller en de president hadden zaterdag een onderhoud van bijna twee uur, hun eerste langdurige ge sprek sinds Rockefeller in augustus werd voorgedragen voor het vice- presidentschap. De president zei naderhand dat hij een actieve rol voor de vice-president in gedachten heeft en dat deze ge makkelijke toegang tot zijn ovale werkvertrek in het Witte Huis zal ben. De vice-president zal ook een be langrijke rol te spelen krijgen bij het aantrekken van nieuwe, hoogge plaatste medewerkers van 't Witte Huis. Zo zal hij gaan zoeken naar een nieuwe directeur voor de "do- mestic council". Ford benoemde Rockefeller tot lid van de commissie-Murphy, die de Amerikaanse buitenlandse politiek kritisch begeleidt en wijzigingen aan beveelt in de Amerikaanse betrek kingen met andere landen. De vice- president komt in de commissie op de plaats van de voormalige adviseur van het Witte Huis, Anne Armstrong. In tegenstelling tot wat onder pre sident Richard Nixon gebruikelijk was, zal de vice-presidentiële staf, alle gewone stafvergaderingen van 't Witte Huis bijwonen. Bende opgerold De politie van Lyon gelooft de hand te hebben ge legd op een bende, die by overvallen op supermarkten, banken en bank- lopers zeven miljoen gulden heeft buitgemaakt. Zesentwintig personen, onder wie zeven vrouwen, worden aan de tand gevoeld en zullen naar verwachting spoedig in staat van gisteren in de buurt van Jeruzalem een bomaanslag op een Israëlische autobus met buitenlandse toeristen gepleegd. Bij de explosie werd een 16-Jarig Amerikaans meisje gewond. Volgens de Israëlische politie gooide een onbekende een handgra naat in de bus, die ook onder vuur werd genomen. De inzittenden hadden net de kerk bezocht die staat op de plaats waar volgens de bijbel Lazarus is opgestaan. De politie verrichtte een aantal arrestaties en zette de om geving van de kerk af. In Beiroet werd kort na de aan slag een verklaring uitgegeven waarin "het commando van de in bezet gebied opererende Palestijn se strijdkrachten" bekendmaakte dat Palestijnse guerrillastrijders de bus met handgranaten en automa tische wapens hadden aangevallen. De guerrilla-eenheid was veilig op haar basis teruggekeerd. De actie had kennelijk ten doel 't Israëlische toerisme in de bezette gebieden te treffen. "Wij waarschu wen buitenlandse toeristen tegen 't bezoeken van bezet Palestina", al dus de verklaring. Sadat bemiddelt Iran-Irak CAIRO De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Jean Sauvae- nargoies, heeft gasteren besprekingen gevoerd met Egyptische leiders, on der wie president Anwar Sadat. President Sadat heeft zijn voldoe ning uitgesproken over het Franse standpunt inzake het conflict in het Midden-Oosten. Dit was het enige belangrijke punt waarover zij heb ben gesproken, zo verklaarde een lid van de Franse delegate. Na zijn gesprek met Sadat keer de Sauvagmargue6 naar Cairo terug voor overleg met de secretaris-gene raal van de Arabische Liga, Mach- moed Riad, over de in een impasse geraakte kwestie van het houden van een Europees-Arabische dialoog. Sadat bemiddelt inmiddels tussen Iran en Irak om te voorkomen dat de verslechterende verstandhouding tussen de twee landen nog ernstiger wordt verstoord, zo meldt het semi- officiële Egyptische dagblad El Aoh- raam. De be'.rekkingen zijn snel slechter geworden doordat vorige week Iraamse raketten twee Iraakse Jachtvliegtuigen neeihaalden. Alek Craddock, general manager van Harrods bekijkt me twee medewerkers de schade, die door de terroristische bon op de tweede verdieping van het warenhuis is aangericht. New York De afgelopen, bewogen zitting van de Algemene Vergade ring der Verenigde Naties heeft grote tweespalt aan het licht gebracht en een vertrouwenscrisis in dë wereldorganisatie geschapen. Voor volgend Jaar augustus, als er een speciale zitting van de Assemblee over economie zal worden gehouden, zullen naar verwachting een aantal regeringen studies maken over de rol van de Verenigde Naties in de wereld. Sommigen Het debat over „de versterking de rol van de Verenigde Naties", dat wezen erop, dat de 51 oorspronkelij- beperkte de Algemene Vergadering enkele aanhanger, hoewel de weste- het recht van Israel om zijn lijke landen Zuid-Afrika's recht van meestal weinig interessant elk Jaar een brave resolutie opleverde, veroorzaakte ditmaal een felle aanval van de Verenigde Staten en enkele andere westelijke VN-leden op de taktieken van de Derde Wereld. De Amerikaanse ambassadeur bij de VN, John Scali, sprak over „de tirannie van de dat meerderheid" en herhaalde daarmee frase, die president Ford ke leden - landen van de VN het reglement van de organisatie hadden opgesteld en dat de nieuwe meerderheid nu diezelfde regels in geval nog het recht Veiligheidsraad. Drie gebeurtenissen sprongen sterk uit in de afgelopen zittting ..de steun van de Assemblee. Zuid-Afrika werd Jodendom in de Algemene Vergadering mond- standpunt uiteen te zetten in het debat over de kwestie Palestina. Veel afgevaardigden zijn verontrust toename veto in de de VN. Nauwelijks voorbij redevoeringen werd gesproken vertegenwoordiging verdedigen. Zij geloven echter, dat de beste manier om veranderingen wat zij zien als een in de apartheidsrepubliek teweeg te het antisemitisme in brengen is om haar voortdurend week ging onder druk van de VN te houden. De kans is klein, dat Zuid-Afrika het internationale weer aan het werk van de Algemene de Vergadering zal kunnen deelnemen, Israel" aan het worden is. De overweldigen de meerderheid van de leden der VN acht evenwel de organisatie keurde ook de neiging onontbeerlijk. Veel diplomaten menen dat de VN-leden meer .tot compromissen bereid moeten zijn, en moeten trachten eikaars natloale, politieke en economische belangen te ver staan. Men zou confrontaties eerder uit de weg moeten gaan dan erop Assemblee. i de verreikende, eenzijdige en onrealistische resolu ties aan te nemen die toch niet kunnen worden toegepast. dood gemaakt, hoewel een voorstel informatiemedia, op de handel tot uitstoting van dat land in de toepassing brengt. Vier van de vijf Veiligheidsraad op een drievoudig landen, veto van Amerika, Engeland en behoorden Frankrijk was gestuit. Verder was er het besluit om Palestijnse Bevrijdingsorganisatie op d< (PLO) de zitting van de Assemblee landen, te laten bijwonen en de leider daarvan, Jasser Arafat, de behandeling van staats- "vermeende joodse jnvloed op de tenzij de republiek ingrijpende veranderingen aanbrengt in haar binnenlandse rassenbeleid, ermee instemt het gezag over Namibië Protest Deze kritiek verwekte een storm van hoofd' të geven, 'Én tenslotte Zuid-Afrika heeft letterlijk geen actie tegen Israel. stichters Amerika, Rusland, China, Frankrijk en Engeland andere compromissen hebben, zo betoogden zij, in ieder zwart-Afrika, parlementen in diverse Sommige gedelegeerden geloven, dat Alleen de Verenigde Staten spreken het voorbeeld met betrekking tot zich nog ren volle uit voor steun de Joodse staat. Bouteflika De man die de afgelopen 29-ste zitting van de Algemene Vergade ring beheerste was de Algerijnse minister van buitenlandse zaken Abdelaziz Bouteflika. Hij was met zijn 39 jaar de Jongste voorzitter van de Assemblee en was de handige tacticus achter een serie anti-westelijke resoluties, waartoe Algerije vaak het initiatief nam. Een ervaren waarnemer zei dat „niemand Bouteflika zou kunnen beschuldigen van onpartijdigheid" en de New York Times noemde hem de grilligste president die de Assemblee ooit heeft gehad. Veel van zijn bewonderaars zouden dit niet tegenspreken. Zij Juichen de manier toe waarop hij de Assemblee heeft geleid van uit het standpunt van de Derde Wereld. In moeilijke kwesties kreeg hij steeds de steun van een overweldigende meerder heid. De speciale zitting ln augustus van de Algemene Vergadering over economische vraagstukken de gewone begint in september zal dan ook zeker onder zijn leiding staan. Volgens het Westen leidde het numeriek overwicht van de landen van de Derde Wereld vooral op de speciale zitting van dit voorjaar tot excessen. Toen dienden de ontwik kelingslanden krachtige resoluties op economisch terrein in, en eisten dat het Westen daar gevolg aan zou geven. Anders zou het met nog krachtiger eisen te maken krijgen Van de westelijke landen zijn Amerika en West-Duitsland het meest gealarmeerd over het optre den van de meerderheid in de Verenigde Naties en Engeland het minst. Niemand twijfelt er echter aan of de wereldorganisatie zal de crisis overleven.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4