Te kleine zege veel beter UVS Roodenburg: uit in thuisvorm Jt Ylam-in-de-pan bij Teylingen- Lugdunum (1-1) Eerste nederlaag Randstad Sport LFC SCOORT DE MOOISTE TREFFER... Papendrecht gespaard Traditie bij Wilhelmus doorbroken: 1-3 h - Blauw Zwart op eerste plaats door 2-1 zege MAANDAG 23 DECEMBER 1974 PAGINA 15 LEIDEN Hoewel UVS Papendrecht bij vlagen heeft overklast zijn de Leidenaars niet verder gekomen dan de bescheiden winstcijfers 2I.- De verjongde ploeg van trai ner Wally van Schooten stond al na 20 minuten op 20 (een inzet-in-eigen-doel van Wasbeek en een treffer van Jan Verver), maaT verzuimde het karwei ondanks een serie schitterende kansen af te maken. Door Jan Preenen Het zoveel zwakkere Papendrecht, dat 19 minuten na rust verrassend terugsloeg, behield daardoor tegen de verhouding in het uiteicht op de gelijkmaker. Zelfs behoorde de 2—2 nog tot de mogelijkheden toen de halverwege de tweede helft inge vallen Wout v. d. Linden tien minu ten na zijn komst al uit het veld werd gestuurd door arbiter Plasman, die op het wedstrijdformulier noteer de: "Beledigen van de scheidsrech ter middels de opmerkingen blinde vink, vuile zak en vuile niets nut". Bij het verlaten van het ter rein maakte v d. Linden bovendien nog een dreigend gebaar in de rich ting van grensrechter Kok, die later laconiek opmerkte: 'Tot slaan was het niet gekomen. Ik zit in het ge vangeniswezen en weet echt wel hoe Je zoiets aanpakt". Door het voortij dige vertrek van v. d. Linden moest Papendrecht de laatste vijftien mi nuten met tien man uitspelen. UVS had zonder meer v^n die numerieke meerderheid moeten profiteren maar kwam niet verder dan een bal op de kruising door Bert Kort. Omdat UVS de produktie niet meer wist op te voeren werd de overwinning een deel van haar glans ontnomen. Jam mer, omdat dit UVS zo lang .had geïmponeerd. Het solde zo nu en dan met Papendrecht, hield het tempo lange tijd vrij hoog en trok weinig bedenktijd uit het samenspel. Papendrecht, dat in het verleden zo vaak Is geconfronteerd met een be dachtzaam spelend UVS, werd door dit UVS-nieuwe-stijl volkomen ver rast. In de achterhoede van Papen drecht was paniek aan de orde van de dag. Het centrale duo Henneke/ Wasbeek, dat vorige week pas is ge vormd, bleek nog lang niet ingewerkt, het linkerverdedigingsblok gaf het swfltohende twee-ban Verver/Van Putten alle gelegenheid om voorbe reidend werk af te leveren en op het middenveld wist UVS zich vaak ver zekerd van een extra speler: aanvoer der/verdediger Thijs Balkhoven wiens directe tegenstander, aanvaller Ooyen, meestal in de tweede linie was te vinden. UVS ving Papendrecht daardoor nogal eens op het midden veld al op, vooral ook omdat de ploeg van trainer De Keizer verre van ver zorgd spel afleverde. Zeker gold dat voor de verdedigers, van wie Was beek ln de vijftiende minuut zelfs zijn eigen keeper passeerde. Nadat UVS-doelman Wijnand Sloos de grootste moeite had gehad met 'n af standsschot beek de bal doeld schot keeper Romijn Vijf minuten later, plaats met woorden. Plasman (in 1968 floot hij ook de topper DCG UVS) moest dan ook vaak corrige rend optreden: "Ik ben nog ontzet tend tolerant geweest". Door Paul de Tombe VOORBURG Een vroeg voor val typeerde de felle instelling, waarmee Roodenburg het Voor- burgse Wilhelmus bezocht. Al na vijf minuten voetbal gaf traliner Van der Zwart gistermiddag luid keels uilting aan z\jm grote onge noegen, dat was gewekt door heit weg wuif-geibaar van scheidsrech ter Franssen na een handöbal van een Wflhedmus-speler. Van der Zwart sprong emotioneel op uit de dug-out, brieste enige op merkingen in de richting van de overigens vinnig goed leidende arbiter en mocht ais "beloning" voor zijn raad "beter te küken" de rest van hot duel achter de afrastering galdleslaan. Zo op het oog een los-staand incident, maar zei Van der Zwart later: "Dat gaf well de mentale instelling bij ons aan. Die kwam er bij mij in woorden uit; de spelers toonden het in da den. Misschien heeft die gebeur tenis ze wed een kick gegeven." Misschien wel. In ieder geval slaagde Roodenburg er op sport park Waatvliet in iets te preste ren, wat de ploeg in deze voet baljaargang nog niet was gelukt. Roodenburg collecteerde de eer- 8te punten in een uitwedstrijd leek in Voorburg in "thuiBvorm". Wilhelmus dat bezig was aan een imponerende opmars mat tien punten uit de laatste zes wed strijden, werd krachtig bedwon gen en tenslotte ver achtergela ten: 1-3. Dat Roodeburg met het "uit"- camplex kon aftekenen, was des te opmerkelijker, nu de eerste klasser juist gistermiddag nood gedwongen haid moeten experi menteren. Door blessures (Mon- tagne. Van Kooperen, Tisseur) en ziekte (Pinas) moest het team van Van der Zwart aantreden in "omgebouwde" samenstelling. Meeat in het oog lopende wij zigingen: het competitiedebuut van Daan Kooyman, die zich ui terst verdienstelijk weerde, en 't probeersel met Sam de Os. De spits was getransformeerd tot. laatste man, een red, waarin hij na een te flegmatieke inspeel- periode bewondering afdwong. Wilhalmus-trainer Adni de Mos: "Hij begon nonchalant, maar was daarna toch heel erg rustig, gaf uitstekend leiding en nam geen enkel risico. Een beste ausputzer. Dat was heel erg veel meer dan De Mos van zijn laatste man kon zeggen. Ex-FC den Haag-speler Jan de Jong had veel black-outs. Behalve aan de eigen felle agres siviteit had Roodenburg mede aan de blunders van De Jong te dan ken dat tenslotte een royale mar ge kon worden bereikt. Arme De Jong. Volgens zeggen moet hij vaak tot de uitblinkers van Wilhelmus hebben behoord; in het duel, waarin de persoon lijke confrontaties vaak op de rand van het toelaatbare balan ceerden, raakte hij volkomen het hoofd kwijt. Hij kon al als mede schuldige wonden aangemerkt na Roodenburgs eerst treffer. Rond de 35Ste minuut was hij er niet ln geslaagd zijn defensie te or ganiseren bü een vrije trap van Verkuylen. De later wegens ruw spel genoteerde Ger Straathof kon daardoor rustig doortikken naar Dubbeldeman die ln het hart van de Wiiheknus-verdeddging zorgeloos 0-1 kon verzorgen. Wil helmus kwam weliswaar nog voor de pauze op 1-1 (foutje Den Os, vrije trap V. d. Vaart, doelpunt van de vrijgelaten Chris Lin- ders), maar wend vervolgens ern- sbig gedwarsboomd in de plan nen collectief door te drukken. volleybal demonstreerde in het eigen strafschopgebied. Met beide handen voorkwam hij dat de door Den Os verzonden bal de sprin tende Dubbeldeman bereikte, waama Den Os zelf de penalty kwam benutten: 1-2. Nog was de lijdensweg van De Jong niet vol tooid. Aa® het einde van een periode, waarin mentaal geknakt Wilhelmus met twee invallers erg tevergeefs op zoek was geweest naar de juiste combinatie (Roo denburg was met uitvallen véél gevaarlijker), leverde hij een te zachte terugspeelbal af. Verkuy len profiteerde knap, misleidde Wilh aCmus-doelman Van Oom- burgh en scoorde 1-3 (82ste minj. Het was Roo voor de inzet, waarmee het ma gere spel van voor de rust later volledig was verdoezeld. "We heb ben voor het eerst een eenheid gevormd," zei Van der Zwart. "Misschien is dit de ommekeer." SASSENHEIM Lugdunum is er tegen Teylingen niet in geslaagd zich te revancheren voor de destijds op eigen veld geleden nederlaag van 7-1. In een wedstrijd, die in de twee de helft zo hard werd dat Oppelaar en Dofferhoff uit het veld gezonden moesten worden, kwamen de twee deklassers een gelijkspel van 1-1 Jan Verver (rechts) schiet UVS naar een 20 voorsprong tegen Papendrecht. Rond de 65ste minuut van het tref fen sloeg de vlam in de pan. Bennie de Roo en Teylingen-verdediger Van der Kroft gingen toen met elkaar op de vuist, zonder dat scheidsrechter Roelofs tegen die vijandige hande lingen optrad. Nadat later ook Pijnakker in de clinch had gelegen met zijn directe tegenstander en Be- WASSENAAR Twee explosieve momenten van Blauw Zwart waren uiteindelijk voldoende om het predikaat "onge slagen" van Randstad Sport aan gruzelementen te schieten. In dat korte tijdsbestek na de rust wisselde de met veel inzet spelende ploeg van trainer Van Barlingen een 0—1 achterstand om in een naar later bleek winnende (21) zege. tTr Een overwinning die Blauw door Blauw Zwart ln de tweede Terlouw tikte Was- zwart, momenteel bezig aan de 24e helft zelfs nog iets opgevoerd, een als voorzet be- Je ar gang in de tweede klasse, door- Randstad Sport werd geconfron- Van Putten langs gang verleende naar de eerste teerd met een sterk aanvallend ijf minuten later, plaats in de competitie. Ten koste Blauw Zwart, dat vooral met af- scoorde UVS zelf. Verver werd door overigens van Randstad Sport, dat standsschoten (Siem deze topper in de tweede klasse overtuigend begonnen. De door denvelder Frank Karremans als wijs in: 20. Niets leek een grote ze- blessures geteisterde ploeg van Ton- Blauw Zwart schoot op dfe manier ge ln de weg te staan. Zover kwam me Kante been straibte niet het niet, omdat de koelbloedigheid trainer Van Barlingen van na die twee doelpunten te wensen Zwart had verwacht vanuit overliet. Zo knalde Verver in idea- verdedigende stelling, le positie hoog over en stuitte de- reet fel zelfde speler na een solo van Hens- kelijk schietende Ren kens op Romijn. Blauw Zwamt De def initieve beslissing bleef daar- sensatie had gezorgd door in de door uit e ln de 65ste minuut zijn ploeg Blauw de overwinning, nadat Peter Do na th vijf minuten eerder al voor de ging dl- gelijkmaker had gezorgd. Een over- Nadat de mak- treding tegen dizefliflde Donath hald a de Ham trouwens de basis gelegd voor het de eerste eerste doelpunt van Blauw Zwart. Uit de snel genomen vrije trap Pim Westgeest de bal. Westgeest schoot tegen de doellat, Pieter Donath de "rebound" alsnog De Voorschotenaren ontpopten zich benutte. Een aangeslagen Randstad de Papendrechter van fllinke afstand treffer als de beter spelende ploeg, meteen uit: de bal verdween vele Vla een ^^k bezet middenveld meters naast het doel. De Leidse de- J™! fensie, die tevoren zo rustig had ge- Djvüee) probeerde Randstad zelfs kreeg het ongeorga- ste minuut in het zijnet te schieten kwam laatste niseerd aanvallend Papendrecht nam Randstad Sport via een doel- Ir het bezit nog een mogelijkheid om de achter- punt van Jan Zoetemelk de leiding, stand te halveren toen Wil Groenen dijk de bal verspeelde aan v. d. Logt. In plaats van door te lopen haalde hierna gesteund door de vroege Sport kwam daarna eigenlijk nau- J~"ks meer tot spectaculaire da- Blauw Zwart bleef Jagen en Luik, Albert Lamberts en kreeg Inderdaad de mogelijkheden m verder uit te lopen. Karremans werkt' (Fred Mippë"schakelde spits Sport de spitsen Zoetemelk, Van de gokte nog een keer op de verkeer- Schalk vrijwel volledig uit) zou nóg |||f - een kans moeten toestaan. Kort voor rust voorkwam Wijnand Sloos met een prachtige reactie echter dat Ter louw kon scoren. Papendrecht, dat de tweede helft begon met een offi- ciële waarschuwing voor Schalk sloeg hoed*e wel toe toen v. d. Logt na negen tien minuten de bal op het hoof van Schalk "legde": 2—1. UVS, dat via Verver nog een geweldige kans mis te, werd prompt onzeker en leek het nog moeilijk te krijgen toen Wout v d. Linden als invaller verscheen. De spits, die een Jaar bij FC Dord recht aktief was, zorgde zelf weer snell voor opluchting voor UVS toen Leiden Twee van de drie doelpun- met de ongelukkige nederlaag Zwan en Helder in stelling te bren gen. "Maar dat kwam er toch niet helemaal uit", constateerde Kante been naderhand. "Doordat Blauw Zwart zo fel op de middenlinie i waardoor spaarzaam tot gevaar lijke acties kwam". Die felheid werd de hoek toen hij alleen voor doel man Hans Pothof verscheen, ter wijl Pothof zelf enkele harde scho ten van Ren van de Ham knap speelde kon stopte. Het bleef echter 2—1 waar weinig bal- door trainer Van Barlingen terecht kon vaststellen, dat: "Deze over winning volkomen verdiend was". SIMON VAN MEIJGAARDEN. Doelman Peter Pieterse van Blauw Zwart duikt stijlvol op de bal voordat Randstad Sport gevaar lijk kan worden. hij scheidsrechter Plasman wat al ln de strijd tussen LFC en Lenig vorige week bij DHS nog als te duidelijk de waarheid zei Maar en Snel (2_1) kouden onmiddellijk derlljke graat ln de keel - door ook met tien man bleef Paroendrecht worden gerubriceerd onder de letter B Haagse formatie kansloos dreigden door Hans de Kruyff met een beheer- officiële waarschuwing soms nog dreigen. Niet in de laatste dieptepass van de 16-Jarige Aad in de door te veel overtredingen ont- de v hin- Neuteboom, een speler die het gaat sierde wedstrijd pijnlijk geblesseerd neer de maken. Die prachtige pass werd - terwijl hij bovendien tegen een airtoi- Blunder.... te worden weggespeeld. In die begin- ste 2-0 treffer gehonoreerd en daar- ter Cornelisse uit Nieuwe Rijn De Jonge en talentvolle (maar dat fase voetbalde L en S gemakkelijker, mee leek LFC al een eind op opgelopen - keerde kwam er ook deze zondagmiddag weer sneller en zelfverzekerder dan de weg naar de broodnodige winst. Een niet terug. Hij werd vervangen door niet helemaal uit) ploeg van de Bos- Leidse opponent, maar ging vrijwel Illusie die echter nog voor rust weer Teun Hoek, die - voornamelijk door zijn matige looptechniek - bij de toch De Hagenaars verslikten zich niet huizerkadebewoners had daarbij het direct na Holswilders belangrijke tref- op wankele schragen kwam te geluk, dat zij als eerste een 'cadeau-fer royaal 'in de fout'. De Hagenaars ten. tje' uit de kerstboom mocht plukken, zochten him toevlucht in de buiten- In de achttiende minuut van de ma- spelval (hun specialiteit, maar nooit Want toen rechter verdediger tige partij voetbal, waarvoor, een een teken van kracht) en rommelig Dijk na een afgeslagen L en S-aan- kwam LFC ook in deze tweede helft "Die bepaald niet hechte L en S-defensie weinig te verteren had. Een verzwak- Van king aan de spits dus, maar toch handjevol kijkers was komen opdra- voetbal op het middenveld. Zij gaven val onnodig met de bal ging 'lopen' treffer. In de 32ste Holswilder over het hoofd... Een fa- geven en dat resulteerde in meer doel gekomen Bouwmeester weinig an waardoor de Hagenaars in hun eigen tale vergissing, want dat betekende rust in de defensie, wat meer lijn in 1-0 op een moment, waarop de wat de aanvalsopbouw en tenslotte - chaotisch voetballende Leidenaars m zeven minuten voor rust - in ders over dan de moedeloze gang buitenspelval dreigden te storten, naar de touwen: 2-1. Een greep naar de noodrem van Len René Holswilder, al tamelijk vroeg S-verdediger Peter de Jong - hij leg- kooy een strafschop had benut om Lugdunum aan 1-1 te helpen, kre gen de spelers hat wederom mot ei- kaar aan de stok. Toen trad arbiter Roelofs wèl op: Oppelaar en Doffer hoff werden uitgesloten van verdere deelneming aan het duel, waarin Lugdunum-invaller Sjardijn nog te gen een officiële waarschuwing aan liep. Daarmee kwam het tumultu euze einde van een confrontatie, die zo aardig was begonnen. Vooral Lug dunum kende een sterke start. Al bij de eersbe aanval, wend Pracht naar een riante positie geloodst, waaruit hij de bal evenwel nog langs het doel zond. Teylingen herstelde zich snel, nam zelfs een voorsprong, al moest de 1-0 wèl tot stand komen uit een strafschop. Die werd de Sas- senheimers toegekend rond de veer tiende minuut, toen Bennie de Roo de bal binnen het strafschopgebied tegen de hand had gekregen. Toon Hoogervorst gaf zijn collega-doelman Eradus vanaf de elfmeter-stip geen schijn van kans. In de logische aan- valsdrang die Lugdunum vervolgens ontwikkelde, kregen Bekooy en Schilt huizen wèl fraaie kansen, maar die spelers faalden op de beslissende mo menten. Lugdunum bleef ook na de pauze aandringen, al moesten de Leidse voetballers steeds bedacht blijven op snelle Teylingen-ultvallen meestal geleid door Frank van Dam. De "Kikkers" kwamen na de eerste incidenten toch op 1-1, nadat de doorgebroken Schilthuizen was ge vloerd door Rotteveel. Bekooy benut te de strafschop in de 67ste minuut. Na het vèrtrek van Oppelaar en Dof ferhoff kreeg Hennie Zoet een fraaie kans Teylingen alsnog de winst te bezorgen. Oog-in-oog met doelman Era dus miste hij echter op onbehol pen wijze. Te geringe inzet bezorgt LDWS onnodig verlies WASSENAAR Wat al enkele weken in de lucht hing, werd gisteren ir. de wedstrijd tegen ESDO wer kelijkheid; LDWS leed een (onno dig) verlies. Vkn een te M voetbal lend ESDO verloren de Leidenaars met 1—0. Een verlies dat voor een groot deel te wijten was aan de te geringe inzet die LDWS, vooral in de eerste helft ten toon spreidde. Toch zag het er in het begin niet naar uit dat de Leidenaars met een nederlaag naar huis zouden moeten gaan. Hun veldspel was beter ver zorgd, waardoor ESDO zich voorna melijk moest beperken tot verdedi gen. Al gauw bleek echter dat ESDO niet met "voetbal" te verslaan zou Zijn, daarvoor was de inzet van de Haagse formatie te groot. Op die felheid wist LDWS het Juiste ant woord niet te vinden. Het was dan ook ESDO, dat in de 25ste minuut aan de leiding kwam. Een vrije schop even buiten het strafschopgebied be reikte via een verdediger van LDWS de vrijstaande Ted Holleman die be heerst probeerde uit alle macht de gelijkmaker te forceren, veelvuldig opkomende Leo de Jong zaaide veel verwarring in de achterhoede van ESDO, maar keer op keer stond doelman Neervoort op de juiste plaats. Ook na de rust begon LDWS sterk. De inzet van de Leidenaars werd groter. ESDO kwam onder druk te staan maar wist met veel kunst en vliegwerk de voorsprong te alleen in de kleine centrumverdediger behouden. Het dichtst bij een treffer was Gijs Collé, maar zijn inzet werd r og juist op tijd weggewerkt. Be kende een teleurgestelde trainer van LDWS, Jan de Wolf. na afloop: "Het moest een keer komen, maar het is wel zo dat wij deze nederlaag aan ons zelf te wijten hebben. Als de inzet in de eerste helft net zo groot was geweest, als na de rust, hadden wij hier punten weggehaald. m Seggelen uiterst professioneel en werd daarvoor beloond met officiële waarschuwing - voor kwam echter een 3-1 stand op het scorebord. Met zijn grove overtreding de hervatting hield De Jong de hoop voor zijn ploeg levendig, maar het bleek een ijdele. Vrij spel

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 15