Den Haag-Ajax (1-0) door twee fouten beslist Feyenoord toont klasse bij Telstar Scorebord Vrij spel Topscorers SCORES IN BETAALD VOETBAL Kraay: 'Ik kon getob niet meer aanzien' Arnold Muhren: 'Het ging wel aardig...' J4AANDAG 23 DECEMBER 1974 PAGINA 11 EREDIVISIE FC Amsterdam PSV 1-2 FC Twente Roda JC 3-0 Telstar Feyenoord 0-4 Wageningen Go Ahead 1-0 NAC FC Utrecht 3-1 Excelsior Haarlem 1-1 Sparta AZ'67 0-0 MVV De Graafschap ..1-0 FC Den Haag Ajax 1-0 FeyenoorcI 15 12 2 1 26 54-14 PSV 14 11 3 0 25 42-13 Ajax 14 9 2 3 20 32-13 FC Twente 14 8 3 3 19 28-10 AZ'67 15 6 5 4 17 17-10 Sparta 15 5 7 3 17 21-15 Roda JC 15 6 3 6 15 22-27 FC d. Haag 15 4 6 5 14 17-19 Excelsior 15 4 6 5 14 17-20 Telstar 15 4 6 5 14 16-24 FC Utrecht 15 5 3 7 13 19-28 Graafsch. 14 5 2 7 12 13-25 MW 15 4 4 7 12 18-26 Wagen. 15 3 6 6 12 16-26 Go Ahead 15 5 2 8 12 15-26 Amsterdam 15 2 6 7 10 14-21 NAC 15 2 4 9 8 15-32 Haarlem 15 1 4 10 6 12-37 PSV kampioen eerste periode. EERSTE DIVISIE Volendam SC Cambuur 1-1 SW NEC 1-1 SC Amersfoort Willem II 0-1 PEC Zwolle FC Gron. 0-1 Veendam Vitesse 2-1 FC Dordrecht Fort. SC 0-1 FC Den Bosch—FC Vlaard. 2-0 Heerenveen Heracles 2-0 Helmond Sport Eindh. 0-1 Eindhoven 17 12 2 3 26 37-10 Heerenv. 18 12 1 5 25 34-18 PEC ZwoQle 18 9 5 4 23 27-16 FC Gron. 18 11 1 6 23 30-25 NEC 17 7 8 2 22 23-12 Fort. SC 18 9 4 5 22 24-13 FC VW 17 7 6 4 20 26-15 Vitesse 18 8 4 6 20 37-25 Volendam 18 8 4 6 20 23-25 Den Bosch 18 6 6 6 18 20-23 SC Camb 19 6 6 7 18 26-30 Heracles 18 6 5 7 17 22-32 SC Amersf. 18 5 6 7 16 17-19 SVV 18 6 4 8 16 26-28 FC Vlaard. 18 5 3 10 13 11-25 Helm. Sp. 19 4 3 12 11 12-27 'Willem n 17 4 2 11 10 16-27 Veendam 17 3 4 10 8 12-36 FC Dordr. 17 2 4 11 8 12-30 Eindhoven en FC Groningen periode-kampioen. L Van der Kuilen (PSV) 17 2. Kreuz (Feyenoord13 3. De Jong (Feyenoord), Geels (Ajax) 11 5. Edström (PSV) 10 6. Veameker (Sparta) 9 Door Hans Coolegem Velsen - Achteraf gedroeg Feye noord zich bij Telstar nog lief ook. Vond de Rotterdamse brigade, dat met een 04 overwinning de smaad van 't vorig seizoen voldoende was uitgewist. Tot grote opluchting van de Telstar-spelers, die in het tweede part. toen de landskampioen de 01 voorsprong met nog drie treffers uitbouwde, volledig werden wegge speeld. Feyenoord leverde in het laatste deel pure kwaliteit. Door het stimulerende spel van Willem van Hanegem op Sportpark Sdhoonen- berg goed voor twee doelpunten) kwam de Coerver-elf tot briljant •nettoal. Waaraan Telstar uiteinde- sT<k welwillend meewerkte, omdat feyenoord vanaf het begin, het volledige middenveld mocht bezet ten. "Je gaat van achteren van een persoonlijke dekking uit", analyseerde Telstar-oefenmeester Joop Casten- miller na afloop. "Maar als ze dan geen raad weten met opkomende spelers, wordt bijna automatisch overgeschakeld op positiedekking". Juist, dat bleék Telstar niet in de vingers te hebben. Willem van Hanegem, Feyenoords belangrijkste schakel op het middenveld, kreeg door het uitzwerven van 'aanklever' Koos Bijl, alle vrijheid, waardoor hij zich kon ontpoppen als absolute uitblinker. "Ik heb heel de week over stunts gelezen", gniffelde Van Hanegem, die vorig seizoen als experimenteel libero bij Telstar afging. "Maar zo iets pakt altijd anders uit. Ik heb dan ook geen angst gehad voor deze wedstrijd. Dat geldt voor de hele ploeg. Dat is overigens wel eens anders geweest als we naar Telstar moesten". Diagonaal Grillige Van Hanegem zorgde persoonlijk voor Feyenoords rugge- steuntje, toen hij in de tweede minuut doelman Paul van de Meeren met een diagonaal schot voor het eerst klopte. Daar was goed werk van Wim Rijsbergen aan vooraf gegaan. De opkomende voorstopper wenste eerst Theo de Jong in het spel te betrekken, die evenwel over de bal stapte, waardoor Van Hanegem kon uitha len (0—1). Met vinnig spel trachtte Telstar naast Feyenoord te komen. Maar de belangrijkste pion. de sterk in de lucht opererende Kees van Kooten, schoot eerst over en had later geen geluk met zijn kopballen. Ook Co Stout, later ingewisseld voor Monne de .Wit, trachtte Treytel zonder succes met een kopstoot te passeren. Feyenoord bleef door de betere bezetting van het middenveld heersen en had uitsluitend angst in de laatste tien minuten van het eerste bedrijf, toen Telstar met enorm veel wilskracht een gelijke score trachtte te bewerkstelligen. De Rotterdamse achterhoede kwam enigszins onder druk te staan (Coerver: "Er worden nog teveel fouten gemaakt"), maar met behulp van scheidsrechter Berrevoets, die voor Van Hanegems overtreding tegen Van Kooten geen strafschop gaf. bleef de stand ongewijzigd. "Het was beslist een strafschop", oordeelde Castenmiller achteraf. "Het was al de tweede keer, dat Van Kooten uit de lucht werd gehaald. Door zo'n strafschop loopt het wellicht anders". Positief voor Telstar was, dat toen Feyenoord al snel in het tweede deel de voorsprong verhoogde, het vrijuit bleef spelen. Joop Castenmiller: "Ik ben er niet gelukkig mee, maar we hebben bewust het risico genomen om 'open' te blijven voetballen. We hadden de zaak ook dicht kunnen gooien, maar we hebben de mensen, die naar ons zijn toegekomen Iets willen laten zien. Dat is ook een aspect van het voetbal". Verkeerd Het bood Feyenoord wel de gelegenheid om zich nog meer te ontplooien. Kristensen en Kreuz mochten kansen vermorsen, voordat de Telstar-verdediging opnieuw in de fout ging. Jos Jonker verdedigde verkeerd uit. waarna Kreuz van ver Van de Meeren passeerde (0—2). Het beweeglijkè Feyenoord beheerste hierna het spel volledig. Kees van Kooten kreeg steeds minder gele genheid om luchtgevechten' met Rijsbergen, Van Daele en Treytel aan te gaan, omdat Telstar ln verdedigend opzicht alle aandacht nodig had. Na verrukkelijke combinaties tussen Van Hanegem en Kristensen had de Deen een "duwtje" nodig van arbiter Berrevoets om het derde doelpunt voor te bereiden. De vleugelspeler liep zich vlak bij het strafschopge bied vast bij de meeverdedigende Monne de Wit. Het leverde desondanks een vrije schop op, die zeer zuiver op het voorhoofd van Willem van Hanegem terecht kwam. Doelman Van de Meeren had in de uiterste rechter hoek geen kans (0—3). Even later was de Telstar-doelman opnieuw kansloos, toen Willy Kreuz een voorzet losliet. Fred Bisschot werkte de bal de verkeerde kant uit, maar zijn redding bleek de lat te zijn. De terugspringende bal werd een prooi voor Peter Ressel, die echter hard naast schoot. Nadat Ressel even later was vervangen door Lex Schoenmaker (Dokter Abarbanel: "Ressel is licht tegen de enkels getikt") liet Feyenoord tegen het hulpeloze Telstar acht minuten voor tijd het vierde doelpunt noteren. Klasse Opnieuw Jongleerde Van Hanegem (na een dunne een-twee met Kreuz) door de Telstar-verdediging, waarna ausputzer Frans van Essen (hij verving de geschorste Jaap Zwaan), door Van Hanegem met een hakbal' werd gepasseerd. Willy Kreuz mocht toen het werk van Feyenoords nummer tien afmaken. Joop Casten miller: Feyenoord heeft laten zien wat voor klasse het in huis heeft. Onze tekortkomingen werden duide lijk aangetoond. Jammer, we hebben het geprobeerd, maar ditmaal is het niet gelukt viseren maar een ander elftal voor de uitwedstrijden te kopen". De Joe goslaaf kon het maar gedeeltelijk met Kraay eens zijn, dat FC Den Haag uitsluitend had gewonnen door hard werken. "Allen als Je het aantal kansen afweegt hebben we al dik ver diend gewonnen Bres heeft het erg goed gedaan als vrije vleugelspeler. En verdedigend zijn we nauwelijks in gevaar geweest. Aad Mansveld legde uit, waarom het achter bij de Hagenaars allemaal zo soepel verliep. "Omdat Rob Ouwe hand totaal geen moeite had met Steffenhagen en Korevaar (toch wat onwennig op zijn oude linksachter plaats) Rep aan de binnenkant hield. Dus speelde Ajax veel diep en hoog. Op Geels maar die heeft voor rust geen enkel kopduel van Van Vlliet gewonnen". Simon: "En in ds tweede helft ook maar een paar". Jan van Beveren, met onge wone hoofdbedekking. De doel man van PSV moest met een ver band om zijn hoofd verder spelen, nadat hij een hoofdwond had op gelopen bij een botsing met Nico Jansen, met wie hij ook hier weer in duel is. FC Amsterdam—PSV 1—2. Sch.- rechter: Derks. Toeschouwers: 9000. Scoreverloop: 2. Edström 0-1; 21. R. V. d. Kekhof 0-2; 76. Jansen 1—2. PC Twente—Roda JC 3—0. Sch.- eohter: Van der Kroft. Toeschouwers 12.500. Scoreveffloop: 35. Achterberg 1—0; 49. Thijssen 2—0; 74. Overweg 3—0. Telstar—Feyenoord 0—4. Sch.- rechter: Berrevoets. Toeschouwers: 13.500. Scoreverloop: 1. Van Hane gem 0—1; 53. Kreuz 0—2; 70. Van Hanegem 0-3; 80. Kreuz 0—4. FC Den Haag—Ajax 1—0. Sch.- reohtetr: Pijper. Toeschouwers: 18.000. Score verloop: 15. Van Leeuwen 10. Wageningen—Go Ahead Eagles 1—0. Scheidsrechter: Ram. Toe schouwers: 8000. Score verloop17. Menting 1—0. O SpartaAZ '67. Scheidsrechter: Wellinga. Toeschouwers: 6500. Excelsior(Haarlem 11. Sch.- reohter: Keizer. Toeschouwers: 6000 Scoreverloop: 41. Bassant 1—0; 43. Peijs 1—4. NAC-FC Utrecht 3—1. Sch.- rechter: Van Gemert. Toeschouwers: 6000. Score verloop: 14. Van Maurik 0—1; 32. Bron 1—1; 46. Bouwmeester 2—1; 67. Brouwers 31. MWDe Graafschap 1—0. Sch rechter: Van Dijken. Toeschouwers: 4000. Sooreverloop: 76. Rahja 1—0. EERSTE DIVISIE Volendam—SC Cambuur 1—1. Scoreverloop: 61. Sier 1—0; 89. Hoek stra 1—1. Scheidsrechter: Mulder. Toeschouwers: 3000. SWNEC 1—1. Scoreverloon: 85. Hoogendoorn 04; 89. Steenber gen 1—1. Scheidsrechter: Hoppen- brouwer. Toeschouwers: 3000. PEC Zwolle— FC Groningen 1. Scoreverloop: 51. Wildschut 01. Soneidsredhter: Boukman. Toeschou wers: 6000. SC Amersfoort—Willem II 0—1. Sooreverloop: 80. Van Dijk 04. Scheidsrechter: Ettekoven Toeschou wers: 2100. Veendam-Vitesse 21. Score- verloop: 13. Ebbinge l—O; 18. Wilde man 2—0; 42. Bosveld 24. Scheids rechter: Vervoort. Toeschouwers: 2000. FC Dordrecht—FSC 0—1. Score- verloop: 20. Bohnen 01. Scheids rechter: De Bruin Toeschouwers 2000. FC Den Bosoh—FC Vlaard ing en Scoreverloop: 14. Peltzer l—O; 87 Peltzer 2—0. Scheidsrechter: Booy. Toeschouwers: 3000. Heerenveen—Heracles. 2—0. Sco reverloop20. Gelyanin 10; 75. De Jong 2—0. Scheidsrechter: Weerink. Toeschouwers: 4000. #Helmond Sports-Eindhoven 0-1. Scoreverloop: 46. Brans 0—1. Sch.- rechter: Beek. Toeschouwers: 6500. maal ingesteld op d.e aanvaller, maar het bleek niet nodig. Dat vroege doelpunt blufte Telstar vol ledig af. In de eerste helft ging het dan ook nog wel gelijk op, met hier en daar en kansje voor ons en voor hen. maar na de rust ging alles van een leien dakje. Toen liep het ook org redelijk bü Feyenoord. Er werd weliswaar nog niet briljant gespeeld, maar er werd tenminste niet gekankerd. Iedereen knokte er weer voor, was weer geïnspireerd. Dat heeft natuurlijk een reden. Van een paar spelers loopt het contract af en die Jongens gaan er vanzelf al harder tegenaan om zichzelf nog even „extra" waar te maken. Dat is erg gunstig voor ons. vooral nu PSV steeds moeizamer gaat winnen en Ajax klappen heeft gekregen die de ploeg waarschijnlijk niet meer te boven zal komen. Met de janus - - wedstrijden (thuis) tegen Twente en PSV voor de deur. hebben we de kans dus weer volledig in eigen hand. Het enige dat nu nog nade lig zou kunnen werken is dat ge praat over een nieuwe trainer. Je hebt kans dat Coerver zegt: als ze daar nu al over gaan praten, wat doe ik hier dan eigenlijk nog? Zo'n reactie zou bepaald geen leuke werksfeer scheppen. Maar daar kunnen wij als spelers verder niets aan doen. Dat is een bestuurszaak. Den Haag Horst Blankenburg (die zelf toegaf nog nooit bij Ajax zó slecht te hebben gespeeld) was de hele week grieperig geweest en Ruud Geels had ook niet getraind. "En toch moest ik ze opstellen, omdat ik anders niet aan 11 spelers kwam", zei Hans Kraay steunend. "Dokter Ro- lmk hield vol. dat Barry Hulshoff en Genie Mühren niet meer dan een halve wedstrijd mochten spelen. Daar heb ik me maar aan te hou den. Halverwege kon ik het getob van Ajax al niet langer aanzien en heb ik beide half fitte spelers er te gelijk in gegooid. Met alle risico's vandien". In een zo sterk gewijzigde ploeg vaUen volgens Kraay ook vanzelf an dere (vaste) spelers terug. De direc teur sportief van het trieste rest je van eens de sterkste club van Europa duidde op mannen als Haan en Rep en wilde slechts drie van zijn spelers een voldoende te geven: Heinz Stuy, die drie maal zekere doelpun ten voorkwam, John Dusbaba en (aanvoerder) Jan Mulder. Kinderlijk verheugde Vujadin Bos- kov was plotseling érg overmoedig en riep in zijn optimisme. "Laat PSV nu ook maar komen, want thuis zijn we nauwelijks te kloppen. Ik moet al leen, geloof ik. het bestuur gaan ad- DEN HAAG Eigenlijk beslisten twee fouten het duel FC Den HaagAjax. De eerste was een regelrechte blunder van Horst Blankenburg, die Henk van Leeuwen in staat stelde het enige doelpunt van de partij te scoren. Maar de tweede Amsterdamse fout was, hoewel niet direct zó duidelijk waarneembaar, nog veel belangrijker: Hans Kraay zag, gedwongen door zóveel bles sures, een tactisch gokje .met debutant René Notten volkomen de mist in gaan. Daaraan, plus natuurlijk aan een enorme dosis eigen inzet, dankte de FC Den Haag zijn zege. ENSCHEDE Arnold Mühren was niet ontevreden over zijn de buut bij FC Twente. Na. het tref fen met Roda JC meende hij ten minste: „Het ging wel aardig, hoe wel hiet natuurlijk altijd beter kan. Ik had mazzel, dat het team redelijk goed draaide en dan kun je jezelf aan dat peil optrekken De wisselwerking met Thijssen en Van der Vall op het middenveld verliep fijn en daarom zie ik de nabije toekomst vol vertouwen tegemoet. Alleen het schieten ging nog niet naar wens. Gewoon een paar keer pech, maar als we enkele doelpunten bewaard hebben voor een volgende wedstrijd (te gen Feyenoord) dan vind ik het wel best". Ook Spitz Kohm was tevreden over de Volendaimmer, die de plaats van de naar Ajax vertrok- ke René Notten heeft overgeno- mee. De trainer van FC Twente; „Voetballen kan-ie, reken maar! Gezien zün weinige wedstrijdritme is zijn actieradius mij enorm meegevallen. Hij blijft continu doorgaan en zit overal bij". Het is tenslotte nog bijzonder meegevallen. We hadden echt een veel moeilijker duel verwacht bij Telstar, dat volgens ons stormach tig zou gaan aanvallen. Net als vo rig jaar. toen we daar met 3—2 ver loren. We hadden ons ook hele- Door Fred Racké Kraay had het nog vóór de wed strijd precies uitgelegd. "Ik zet", verklaarde hij erg openhartig en dat, overigens, is toch altijd wel erg fijn van Hans Kraay nog in de bestuurskamer, "ik zet René Notten linksback. Niet alleen omdat 'ie dat bij Twente ook wel eens heeft gedaan en omdat ik Krol mis. maar vooral omdat ik Van Dord niet ver trouw tegen Ling. Van Dord is wat te hoekig, gaat te gemakkelijk het schip in tegen de passeertechniek van Ling. En een tweede voordeel ls, dat Notten dan ook nog lekker kan opkomen omdat Ling nauwe lijks verdedigt". Een fijn plan. Maar het miriutote, en dat is Kraay dan toch ook wel enigszins kwalijk te nemen. Want je moest natuurlijk wél afwachten hoe Notten dat nou zou doen: de eerste de beste wed strijd in een vreemde omgeving op en vreemde plaats. Het was duidelijk, dat Lings roem hem tot in het AJax-kamp was vooruitgesneld en Notten, Juist Not- oen, kon daaraan uiteraard moei lijk achteloos voorbijgaan. Dus: René Notten startte alvast maar met niet te ver van Ling weg te gaan. En dus niet aan te vallen. Ajax begon daardoor op links al meteen mank te lopen, mede door dat Steffenhagen tegen Ouwehand niets presteerde. En daar kwam dan ook nog bij, dat Ling "het" weer eens had en dus niet alleen Notten, maar soms de héle AJax- verdediging in de benauwenis braicht. Zwerven Den Haags Boskov kon op zijn beurt alleen maar nóg blijer zijn met Kraays verkeerde uitgangs punt. De oefenmeester had al be dacht, dat bij ontstentenis van én Krol. én Suurbier én Hulshoff, Horst Balnkenburg hst heel moeilijk zou krijgen met drie onervaren mannen om zich heen. Van Leeuwen zou uiteraard Dusbaba bij zich krijgen en nu ging het er maar om, dat Blankenburg steeds alleen tegen de opkomende man(nen) zou komen te staan. Dat lukte, mede doordat Ling en Bres voortreffelijk mee werkten door ook nog eens met hun Amsterdamse schaduw op de hielen te gaan zwerven. Het resultaat van deze uiteenzet ting laat zich gemakkelijk vertalen: de Ajax achterhoede moest veel te vaak een beroep doen op de mid denvelders, de Amsterdammers kwamen daardoor lang niet genoeg aan aanvallend voetbal toe en de FC Den Haag. vechtend voor ie dere bal, kon "makkelijk" starten. Toen men daar dan ook nog een doelpunt uit destilleerde, was de Juiste oppepper er ook nog en dan kom Je als tegenstander in het Zui derpark niet zo best weg. Schrijvers, Krol. Suurbier. Müh ren en Brokamp: het is natuurlijk een imponerende ziekenlijst, daar gaat niets vanaf. Ajax had het er dian ook té moeilijk mee en daar om is het overdreven om te stellen, zoals na afloop gebeurde, dat "dit Ajax in drie Jaar drie klassen is teruggevallen". Maar het was nu ook weer niet zo, dat de FC Den Haag van een "irrvallersploegje" won, want de Hagenaars hebben 't in de afgelopen weken te moeilijk gehad om niet toch nog enigszins tegen dit Ajax op te kijken. Maar men pakte de opgave uitstekend aan. Van Vliet, als voorstopper neerge zet om Geel's opkracht te bestrij den, handhaafde zich goed, Ouwe hand hield op rechts de zaken goed in bedwang, Jol en Kila deden voor al veel, maar óók goed werk en Bres snelde opzienbarend vaak en snel naar plekken waar de AJacie- den hem zeker niet mét de bal had den verwacht. Dat had niet altijd het Juiste ren dement, omdat Bres vaak net niet op het góede moment passt, of ver keerd afgeeft. Maar het bleef wél le vensgevaarlijk. tot in de laatste fa se van de strijd toe. Riskant In die periode kwam de FC Den Haag uiteraard van tijd tot tijd in de benauwdheid. Kraay had in de rust Van Dord en Steffenhagen ver vangen door Hulshoff en Mühren, diie allebei van dokter Rolink hoogstens een halve wedstrijd mochten spelen. "Maar liever helemaal niet", had de arts gezegd, en dat was vooral aan Hulshoff goed te merken. Zijn in breng kon men verwaarlozen, althans: Blankenburg, die een uitermate zwakke partij speelde, kwam er nau- Weer loopt een aanval van Ajax op niets uit. Ton Thie is aanwezig om de bal uit de lucht te plukken, voordat Johnny Rep dat voorwerp in bezit zal krijgen. Joop Korevaar en Perazic zijn aanwezig om hun doelman eventueel assistentie te verlenen. welijks door uit de moeilijkheden. Wel kwam de Haagse verdediging me ar onder druk. Maar Ajax speel de ook toen het spelletje verkeerd, doordat het teveel ging Jagen. Ook toen was Den Haag nog gevaarlijk, maar met name Van Leeuwen kon geen vuist meer maken. Het was hem niet kwalijk te nemen. Hij had zo geweldig gesjouwd, zo vaak "ge stoord", h©t de Ajax-defensie zo moeilijk gemaakt, dat voor hem zeer terecht het predikaat 'taaitchwininer" kon warden gereseaveeird en dsut zeker niet alleen dank zij zijn doelpunt. De Haagse spits scoorde zijn tref fer na zeventien minuten. Na twee minuten had Ling al een knappe kans gehad, maar hij speelde de bal te ver voor zich uit, zodat Stuy (goed) kon redden. Perazic en Ling benutten in de zevende minuut bin nen drie seconden twee riante moge lijkheden niet en tien minuten la ter ging dan Blankenburg in de fout. Hij speelde een bal naar opzij met een hautain gebaar, dat in wanhoop verkeerde toen Van Leeuwen het leer oppikte en Stuy ermee ging klop pen. Vreemd genoeg zijn er in de hele wedstrijd daarna niet zo erg veel écht gemiste kansen geweest. Wél spectaculaire momenten, maar die horen bij zo'n partij. En bij de FC Den Haag, dat PSV op 5 Janu ari gretig zal ontvangen.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 11