KALKARWEIGERAAR VERLOOR Buitenom Grote trek naar witte Kerstmis Verwerken afvalstoffen aan handen Prof. Pen: "We wachten op een nieuwe Huizinga" Binnendoor N.S. leent5 extra treinen AAW nog dit jaar ingediend DEN HAAG Dp Hoep Raad hppft ppn korf. o-prtino- tmrnn Ho irnr» oon Hot- Ho RiT-r» -7ioV> niot. aan wnnnrps- hpm tp vprhalen wat de EGD als ge- JL \j JL_L DEN HAAG De Hoge Raad heeft gisteren het cassatieberoep verwor pen, dat de natuurkundige dr. A. Smit uit Yde (Dr.) had ingesteld tegen het vonnis van het Gerechtshof in Leeuwarden over zijn weigering de kalkarheffing te betalen aan het Electriciteitsbedrijf Groningen Dren the (EGD). Toen dr. Smit eind vorig jaar wei gerde de heffing te betalen sloot de EGD de stroom af. Dr. Smit spande kort geding tegen de EGD en de president van de rechtbank in Groningen besliste dat de EGD niet het recht had de stroom af te sluiten bij niet-betaling van de kalkar hef fing. De EGD ging in beroep bij het Hof in Leeuwarden, dat besliste dat de EGD dat inmiddels de stroom- leverantie had hervat met de stroomafsluiting geen onrechtmatige daad had begaan. Tegen dit vonnis tekende de heer Smit cassatie aan. De Hoge Raad heeft nu geoordeeld dat de EGD zich niet aan wanpres tatie of aan een onrechtmatige daad jegens dr. Smit heeft schuldig ge maakt. Ingevolge de wet financiering Snelle Kweekreactor moest de EGD een heffing aan het rijk betalen over geleverde stroom. Op zijn beurt be rekende de EGD de heffing aan de verbruikers door. De Hoge Raad stelt dat in redelijkheid niet van de EGD kon worden gevergd, dat het op grond van dr. Smits bezwaren tegen het Kalkarproject ervan zou afzien op hem te verhalen wat de EGD als ge volg van de door dr. Smit afgenomen elektriciteit op grond van de "kal- karwet" als heffing was verschuldigd. Het arrest van de Hoge Raad in deze Kalkarzaak is inmiddels piet meer van praktisch belang voor de gewetensbezwaarden tegen het Kal- karporject zoals dr. Smit, omdat het ministerie van Economische Zaken deze week een ontheffingsregeling heeft getroffen. DEN HAAG/UTRECHT/SCHIPHOL De uittocht van Ne derlanders die gedurende de Kerstdagen en de jaarwisseling elders hun vakantie gaan doorbrengen, is gisteren in alle he vigheid losgebarsten. Volgens de voorzitter van de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureau's zullen de komende dagen 120.000 tot 150.000 mensen op pad gaan. Ongeveer de helft van hen gaat per trein naar de wintersportgebieden (Oos tenrijk, Zwitserland, Italië, Frankrijk en Zuid-Duitsland)Vol gens schatting bedraagt het aantal treinreizigers circa 4 procent meer dan vorig jaar. Per vliegtuig en per auto zullen ook vele tienduizenden Nederlanders r.aar hun vakantieoord gaan. Ver wacht wordt, dat er ook in eigen land ten flinke volksverhuizing zal zijn. els gevolg van familiebezoek. De volgende week zijn veel bedrijven ge- Bloten en velen maken daarvan ge bruik om er wat dagen tussenuit te gaan. De Nederlandse Spoorwegen ver voeren dit weekeinde ongeveer 16.000 mensen naar de "sneeuw". De vraag naar zit- en slaapplaatsen was zo groot, dat men zelfs 11 Bulgaarse rij tuigen heeft moeten "lenen". De Bul- Haast achter wetsontwerp gewetens bezwaarden DEN HAAG Het kabinet maakt haast met de indiening van het wetsontwerp-gewetensbezwaarden militaire dienst. De ministerraad heeft gisteravond nog een eerste be spreking over deze zaak afgerond. Den Uyl zei gisteravond dat het hier gaat om een wetsontwerp, dat al in november 1070 is ingediend. Dit ont werp bevat echter géén uitbreiding van de gronden, waarop men als ge wetensbezwaarde kan warden er kend. Een aantal wijzigingsvoorstel len is nu in het kabinet aan de orde. Uitbreiding van de erkenningsgron- den is al Jaren een levende zaak" aldus de premier. HU ontkende dat er een rechtstreeks verband bestaat met de affaire-Kees Vellekoop. „Maar ik sluit niet uit dat wanneer er een gewUzigd wets ontwerp is, dat van invloed kan zijn op eventuele nieuwe gratieverzoe ken". Den Uyl wees er daarbij met nadruk op dat het niet alleen om Vellekoop gaat. Er zUn enkele tien tallen mensen in soortgelijke om standigheden, zo zei hU- gaarse ligrijtuigen zullen worden in gezet voor de Austria-Express. Vo rig Jaar konden de spoorwegen met het eigen materieel de drukte ook al nauwelijks verwerken. Toen moes ten eigen rijtuigen uit 1946 worden ingeschakeld. De grootste drukte verwachten de spoorwegen dit weekeinde. Enkele reisorganisaties hebben dit Jaar een staaltje van wat ze noe men. „Voorgeprogrammeerde sa menbundeling" laten zien. Zo ver trok gisteravond uit Den Haag de Bergland-expres (vijftien rijtuigen) met zo'n 700 wintersporters naar het zuiden. In Basel moeten de reizigers overstappen in gereedstaand mate rieel van de Zwitserse spoorwegen. De lege trein rijdt dan terug naar Eindhoven, waar vanavond opnieuw circa 700 wintersporters zullen in stappen. De KLM vervoert tussen 19 en 24 december ongeveer 6000 passagiers. Van hen heeft 75 procent Spanje en de Canarische Eilanden als bestem ming en de overige 25 procent wordt naar de wintersportgebieden gevlo gen. De KLM heeft voor deze vakan tie-uittocht door de lucht 33 extra charters moeten inzetten. "We heb ben het drukker dan vorig Jaar", zo is de indruk bij de KLM. De chartermaatschappij Martin air kan ook over de drukte meepra ten. Voor de eerste maal dit winter seizoen wordt een DC10 voor vakan tiegangers ingeschakeld, die vijf vluchten op Spanje zal uitvoeren. "Dit weekeinde vliegen we 5300 mensen naar Spanje en 1200 naar de wintersport", aldus Martinair. Martinair heeft circa 20 procent meer reizigers dan vorig Jaar, zo is de indruk. In ieder geval behoeven de ech te wintersporters geen vrees te heb ben dat er te weinig sneeuw ligt. Er is de afgelopen weken in Midden- Europa enorm veel sneeuw geval len. Tal van passen zjn al voor alle verkeer afgesloten. Men spreekt van de beste "sneeuwkerst" in de laatste tien Jaar. Derde Huizinga-voordracht in Leidse Pieterskerk LEIDEN De overheid loopt met haar cultuurbeleid stuk op 't plura lisme in de maatschappij. Ze weet van pure normloosheid niet meer waar de grenzen van het cultuuiheleid liggen. Alles wordt „ontgrensd" de kunst en het welzijn, het professio nalisme en het amateurisme, het „ho gere" en het „lagere". De discussie nota kunstbeleid tapt uit alle cul turele vaten. De overheid brengt zioh door deze visie in ongelegenheid zij kan niet langer, zoals Huizinga deed. kiezen voor het één en tegen het an der. Aldus prof. dr. J. Pen. hoogleraar in de economie aan de Groningse uni versiteit, gisteravond tijdens de derde z.g. Huizinga-voordracht in de Leidse Pieterskerk. Deze voordracht wordt Jaarlijks ter herdenking van de op 7 dec. 1872 overleden historicus en cultuurfilosoof Johan Huizinga ge organiseerd door de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde, NRC/ Handelsblad en de faculteit der let teren van de Leidse universiteit. AD VERTEN TIE Sommige mensen hebben dit beeld van depolitie: Anderen weer dit: Wieheeft ergelijk? Inbreken mag niet.Vrouwen aanranden en doorrijden na een aanrijding evenmin. Geen zinnig mens die beswaar maakt als de politie daartegen optreedt 'n Universiteit bezetten, parkeren op de stoep en vissen zonder acte, mag ook niet Als de politie daar iets tegen doet, klinken er nogal eens protesten. Misschien wel begrijpelijk. Maar hèt is onredelijk als de politieman mikpunt van die protesten wordt Hij heeft de wetten niet bedacht. Hij moet er wèl voor zorgen dat ze worden nageleefd.Dat is een deel van z'n taak. Soms leidt die taak tot bet uitdelen van een parkeerbon. Soms tot het aanleggen van een noodverband bij een gewonde. Daarom zal de een de politieman zien als een boeman. En de ander als een soort weldoener. Ze hebben allebei ongelijk. gebrek" neomde. „Als W€ &lies wil len subsidiëren tot en met 't creatieve werk van iedereen in zijn vrije tijd (hengelen, knutselen, bromfietsen, voetballen schilderen wandelen) krij gen we ofwel een enorm budget van CRM (wat ik wel aardig zou vinden, maar er zijn nog andere Nederlan ders ook) ofwel we krijgen een dim uitgesmeerd subsidiebeleid". Er moeten dus normen komen, al dus de Groningse hoogleraar, wil men "n cultuurbeleid voeren en dat druist in tegen de huidige mode. Prof. Pen probeerde enkele normen te ontlenen aan de economische beschouwingswij ze, maar bleef efbij dat er uiteinde lijk een ideologische kijk op de cul tuur nodig is. „Met andere woorden: we wachten op een nieuwe Huizinga. De vraag is echter of we hem zou den vertrouwen". Prof. Pen vergeleek ln zijn voor dracht het huidige denken over de cultuur met dat van Huizinga. Hij stélde dat wij net als ln de Jaren dertig leven in 'n cultuurcrisis en on der de dreiging van een oorlog. Hui zinga had een samenhangend beeld, van wat hij „het geestelijk lijden" va zijn tijd noemde: hij wist precies wat goed en wat slecht was. „Thans" zei de hoogleraar,.hebben de meesten va ons geen homogeen beeld van de cul tuur. Wij denken pluralistisch en ge nuanceerd; wij erkennen dat er veel subculturen bestaan en wij zijn niet geneigd daarin 'n hiërarchie aan te brengen. We zien, ten onrechte, geen verband tussen het gooien van toma ten naar acteurs en het applaus voor Arafat in de Verenigde Naties. Hui- zingt zou zulke samenhangen wel hebben onderkend". Prof. Pen zette uiteen hoe het plu ralisme is ontstaan en wat de gevol gen ervan zijn. Hij maakte daarbij een onderscheid tussen de defensieve ideologie van de subcultuur (,,Een mens wil wel eens onderuit zitten") en de agressieve, deels vulgair-nmrxis tische ideologie van de subcultuur. („Olof is een kieefbal" uitspraak van een gesubsideerd musicus). „Het vulgair-marxisme ziet de burgerlijke cultuur als een methode om de uit buiting onder het kapitalisme te le gitimeren, te versluieren en te verdie pen. Ook tegnover deze uiterst agres sieve denkwijzen staat de moderne pluralistische cultuurbeschouwing to lerant. CRM is bereid een subsidie te geven aan een actiegroep die het de partement komt opblazen, mits dit maar op kunstzinnige wijze gebeurt", aldus prof. Pen. DEN HAAG De inzameling en verwerking van huisvuil, autowrak ken en bedrgfsafvalstoffen zal aan strakke regels worden gebonden. Daiarttoe zall helt kalbinet spoedig het wetsontwerp voor de afvalstoffen aan de Kamer voorleggen. De regering is gisteren akkoord ge gaan met het ontwerp van minister Vorrink, waarvan hoofdpunten zijn: voorschriften hoe men zich van huisvuil, autowrakken en andere afvalstoffen moet ontdoen, een opdracht aan de provincies om een milieuhygiënisch verant woord beleid voor de inzameling en verwerking van afvalstoffen op te zetten, maatregelen om te stimuleren dat afvalstoffen opnieuw worden ge bruikt en het ontstaan van af valstoffen wordt beperkt. Het wetsontwerp is een vervolg op het al eerder gereedgekomen wets ontwerp voor de chemische afval stoffen. dat bij de Tweede Kamer in behandeling is. DEN HAAG Nog dit jaar zal de Algemene Arbeidsongeschiktheidswet bij de Tweede Kamer worden voor gelegd. Premier Detn Uytl heeft dit gister avond meegedeeld. Het gaat hier om een volksverzekering tegen de ar beidsongeschiktheid, waarvan met name de zelfstandigen zullen profi teren. Nu is er alleen voor werkne mers een dergelijke verzekering in de vorm van de WAO. Vox (1) Een plan van de Haagse ge meenteraad verdient navolging. Geef vóór elke raadsvergadering het publiek de gelegenheid om wat op het herte leit bekwaam naar de keel te laten wellen. Rantsoenering is in Den Haag dan wel voorzien. Als ik het goed heb is dat vijf minuten per per- Het is natuurlijk wel te ho pen dat het aantal mensen dat louter om de verbale egotrip zich tot de vroedschap wil richten, tot een minimum beperkt blijft. Het grote voordeel voor raads leden is waarschijnlijk dat zij rechtstreeks worden geconfronteerd met wat onder de scharen leeft. Wat misschien nog belangrijker ds: er zou 'n bijdrage kunnen worden geleverd aan een zekere sanering van het Neder lands. Dat is hoognodig, zoals mij on langs bij het bezoek aanderaads vergadering van een middelgrote stad in het western des lands weer duidelijk werd. Ier onlustgevoelens is, vertolkt hij onfeilbaar onze koortsig branden de vragen: hoe is het nou toch mogelijk dat die drie meiden daar zeggen van elkaar te houden zon der dat ze daarbij een lesbische verhouding hebben. De veront waardiging na één nachtsla- pen vrijdagochtend nog onver kort aanwezig zal slechts enigszins geblust zijn door het voorbij trippelen van de langge- beende, hooggerokte koffiejuf frouw. „Als Je dit ziet, is het thuis ook/ maar behelpen", heeft va6t iemand gezegd voor dat hij nóg een gevulde koek kocht. Pakket Vox (2) De taalbeheersing in de door snee Nederlandse raadszaal is doorgaans erbarmelijk. Daar doen alle cursussen voor gemeente raadslid van Teleac niets aan af. Er heerst een half geworven soort kanselarijproza, een voor buitenstaanders onbegrijpelijke vorm van kennelijke com municatie, zoals vroeger in het keizerlijke China de mandarij nen ook een eigen taal spraken. De enige uitzondering ten goe de bij de malaise in die raads zaal was de enigszins wrevelig, maar streng leidende vooritter, een schrale gestalte met ambts keten die soms de indruk maakte, zeer onder het niveau van zijn naaste omgeving gebukt te gaan. Vox (3) Soms flakkerde er iéts op. Een als olijk te boek staande gepen sioneerde krijgsman met de cava- lareske gang, waaraan men de deelnemers aan de slag bij Aus- terlitz nog altijd herkent, inter rumpeerde toen iemand vroeg hoeveel wethouders verdienen. „Verdienen doen ze niks", zei de wapenbroeder in ruste ad rem, Je moét vragen wat ze krijgen." Het was al een tijd geleden dat ik die voor het laatst gehoord had. Maar toen ging het geloof ik over ambtenaren, werklozen of kunstenaars in de contrapresta tie. Vox (4) Een duidelijke taal kwam daar ook ineens van een Plagerige volksvertegenwoordiger (van een progressieve partij nog wel) die in de beste tradities van een Jo lig dispuut, ernstig de zin van het verspreiden van gemeentelij ke folders onder de burgerij in twijfel trok. Die boodschap ver vat in de folder zou toch niet worden gelezen. „En als ze 'm lezen, begrijpen ze 'm niet", zo vond de volksvertegenwoordiger, die zelf dan kennelijk wel be grijpt, waarom hij ooit op de kus- de kussens is geraakt. Ik bedoel maar ier is veel voor en weinig tegen om dat Haagse inibatief grootscheeps elders te adopteren. Misschien krijgt de bo de dan de droevige zwarte poedel die één van de spaarzame bezoe kers van de publieke tribune bij zich had, eindelijk eens tot kwis pelstaarten. Kerstpakketten en personeels verenigingen zijn naar hun oor sprong verwant. Zij dateren uit een periode dat op het grauwe bestaan weinig ge kleurde spatjes voorkwamen. De vereniging was er voor een ver zetje zo nu en dan. Een bezoekje aan de bedrieger tjes, of een avondje naar Buziau. Kerstpakketten dienden als de gelijke. concrete aanvulling van de leeftocht, die in die jaren wat ach terbleef bij het transcendente voedsel dat in de nog overvolle kerken op het feest van het licht werd toegediend. Vandaar pakken suiker, koffie en margarine. De tijden veranderden. De personeelsverenigingen ver dwenen of werden tot bundelin gen van huisvlijt, beschikkende over vergrotingskokers voor de hobbyfotografie of op electrici- teit lopende sohaakkilokken. Slechts het konijn als hoofdprijs op de kiaverjasavond herinnerde aan de sobere dagen van wel eer. En daarbij was dan het uit Brabant geïmporteerde en door ln tweedpakken gestoken snelle reclamejongens trendy gemaak te toepspel ook nog aan de win nende hand. De kerstpakketten kregen nave nant een andere inhoud. De fles appelmost verscheen, samen met de kerststol en de uit worstkoeien bereide smakelijke blikjes lunch- gehakt. De eerste potten kersen op sap begonnen in de altijd ro yaal op de bodem aanwezige hout wol leeg te lopen. En weer veranderden de tijden. De maagjes raakten toch wel vol met kerstmis en iedereen ging de keuze van de snackpaté tot de privésfeer rekenen, waarop geen inbreuk werd gedoogd. Er ont stond levendig ruilverkeer rond de kerst van blikjes ansjovis of pak jes stroopwafel. Zogenaamd ge zellig als cadeautje voor elkaar gekocht, maar soms bleek het kaartje met goede wensen van de directie per ongeluk nog tussen de deksel van de doos met weke vijgen te zitten. Daarom raakt bij bedrijven met visie de cirkel weer langzamer hand gesloten. Dingen die je toch nodig hebt. Het zijn weer gewoon pakken koffie en flessen slaolie, die de pot schaft en krentebrood. maar dan graag zonder amandel spijs van binnen. Alleen het stenen kruikje, w ooit nog eens de pakketrosé heeft ingezeten en dat nu met een paar se kaars in zijn strot op de schoor steen staat, herinnert nog aan dagen van toen. Derks Bruiden Opwinding is weer Neerlands deel na het optreden van de drie bruiden van Heyboer in de show van Henk van der Mejjden, een journalist, van wie ik na al die jaren nog steeds niet weet, door welk gat hij nou precies kijkt. De woorden „schande" en „vui ligheid" moeten gistermorgen bij de koffie met sprits of een ge vulde koek in menige kantine ge vallen zijn. En daaruit blijkt dan weer dat menigeen's liberale ge voel beperkt blijft tot het onge repte gebruik van de rekening- courant. Daarna begint de bemoeizucht met een viertal mensen die het tussen him schaapjes, poezen en schilderijen best fijn naar him zin lijken te hebben. Een tolerant, liberaal denkend mens zou blij moeten zijn dat er tenminste een paar mensen naar eigen trant en inzicht be zig zijn gelukkig te wezen. En daarbij de omgeving één duizend ste of minder van de overlast aandoende van elke transistor- spelende, autowassende, sec re te - resse in de billen knijpende of belasting ontduikende burger. Het is waarschijnlijk mede een stuk opvoeding en milieu dat we zo verkrampt sexueel gefixeerd zijtn. Omdat Van der Megdem de grootste gemene deler van ons al- Rechters mogen best met in- iustriëlen in een sociëteit zitten, sonder dat we aan de integriteit ran de zittende magistratuur twij felen. Wanneer een rechter moet xirdelen over bijvoorbeeld een j beidsgeschil zafl niemand bang zijn voor de partijdigheid, omdat hij misschien de werkgever uit andere hoofde kent. Dat is helaas niet overal het gevgJl, maar ge lukkig is Nederland één van de weinige staten waar dat wél zo i (wat natuurlijk nog heel iets ai ders is dan dat die rechter on dat hij uit een bepaalde sociale groep stamt misschien onvol doende mentaliteit en denken van anderen taxeert en daarom kan dwalen in zijn beslissingen) De scheidsrechterscommissie de KNVB denkt over haar arbiters enigszins anders. Kennelijk is men ervan overtuigd dat elke scheidsrechter onimdldldeiiagk sn de vol serpenten liggende kuil ran chantage valt, als zijn contac ten met een voetballer verder gaan dan het uitreiken van één van de boze kaarten uit het kleu- renprisma. Vandaar dat Frans Derks na zijn vokale gril met Van Hanegem de fluit bij Feyenoord niet mag hanteren. Die rechter van daarnet kan eigener beweging verschoning i gen wanneer hij vindt dat 'n zaak teveel in zijn nabijheid ligt. De scheidsrechter in de voetballerij, krijgt de zaken opgelegd. De latie tussen die oommissie en de arbiters is al even autoritair als de verhoudingen op de grasmat zelf. Winnetou Naar wij nog Juist uit Wounded Knee vernemen zal Winnetou zelf de gouden roodhuid uitreiken i mevrouw van Veenendaal v heit beste indianenverhaal uSt'74. HAN MULDER

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7