LEGPUZZEL MET 'PENTOMINO'S 1 1 ABCDE =CDKAFHBGLE FGHKL2=CBEHGLKDAF 1 1 t i -Tv .1 Sl I 4 U. 1 Merkwaardige kwadraten PUZZEL 3 5 JL -.*•1 I I I I I I PUZZEL 4 Voordat wij u afschrikken met technische beschouwingen willen wij eerst de eigenlijke puzzelvraag stel len: kunt u uit de grijze stukjes rechts op deze pagina de langwerpige figuur links samenstellen, zodat het dikke zwarte lijntje de afscheiding tussen twee stukjes vorm? U kunt stukjes draaien zoals u wilt, als de grijze kant maar boven blijft. De grijze stukjes zijn „pentomino's", dat wil zeggen dat zij zijn samenge steld uit vierkantjes, die minstens met één volle zijde aan een ander vierkantje grenzen. Er bestaan maar twaalf verschillende pentomino's af gezien van spiegelingen en draaiingen Al die twaalf pentomino's worden in deze puzzel ten tonele gevoerd. De naam is afgeleid van de do minosteen, die uit twee aangrenzen de vierkantjes bestaat. Er bestaat maar één „domino". Voorts bestaan er twee „trimino's, d.w.z. samenge steld uit drie vierkantjes. Van de te- traminos (samengesteld uit vier vierkantjes) bestaan er vijf. Van de pentomino's als gezegd twaalf. Van de „hexomino's" (zeven vierkantjes) niet minder dan 108, waarbij er één is met een gat in het midden. Wij beperken ons in deze puzzel tot de pentomino's. Van deze twaalf verschillende pentomino's kan men talloze regelmatige figuren leggen. Op zichzelf Is het al een aardig tijd verdrijf op dit terrein te experimen teren. Enkele voorbeelden geven wij hier onder. Het bovenste voorbeeld toont een rechthoek van 10 bij 6 vierkantjes. De grijs getekende pentomino's zijn de figuurtjes zoals zij rechts staan afgebeeld, de zwarte zijn het spiegel beeld (d.wj;. ondersteboven gelegd) van de andere figuurtjes, wat dus bij de eigenlijke puzzel niet mag! Het tweede voorbeeld toont een zeer bijzondere rechthoek van deze afmetingen. Door de dikke zwarte ver ticale lijn is deze rechthoek in twee gelijke delen verdeeld. Waarschijnlijk is dit een unieke oplossing van een dergelijke figuur, uiteraard afgezien van draaiing, spiegeling, verwisseling van helften of een combinatie van die manipulaties. Ook hier hebben de grijze en zwarte kleuren weer dezelfde betekenis als in de vorige voorbeelden. Het derde voorbeeld is een kruis. Misschien was dat voor een kerst puzzel een passende opgave geweest, maar wij zijn er eerlijk gezegd niet zeker van dat dit 'n unieke oplossing Uniek is (voor zover wij hebben berekendX wel de oplossing van het probleem dat wij u voorleggen en al in het begin van dit verhaal ver meldden: Hoe kan uit de grijze fi guurtjes rechts de lange strook links gevormd worden, met de dikke zwar te streep als afscheiding tussen twee pentomino's? De getekende pentomi- - r; De rekenpuzzel, die wij u in deze prijsvraag voorzetten, ls eigenlijk veel eenvoudiger dan wij aanvankelijk van plan waren geweest. Maar in de oorspronkelijke opzet leek de op gave bij nader inzien toch te zwaar, zodat een hele reeks gegevens is vermeld die eigenlijk overbodig zijn om de goede oplossing te vinden. Zonder die extra gegevens zóu het meer een rekenkundig geduldwerkje zijn geworden, dat beter aan een computer kan worden overgelaten dan aan een puzzelaar. In deze puzzel zijn alle cijfers vervangen door letters, zoals gebruikelijk gelijke cijfers door gelijke en ongelijke cijfers door ongelijke letters. Het gaat om twee getallen en hun kwadraten, d.w.z. het getal met zichzelf vermenigvuldigd. De getallen luiden in letters ABCDE en FGHKL. Zij bevat ten samen derhalve elk van de cijfers éénmaal. De merkwaardigheid van deze getallen ls, dat him kwadra ten elk alle tien cijfers éénmaal bevatten. Wij hadden de "lettercode" van die kwadraten niet behoe ven te vermelden, maar we hebben die kwadraten wel ln letters gegeven om het u een heleboel makkelijker te maken. Hoe luiden de getallen ABCDE en FGHKL ln cijfers?

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 43