NZH is mikpunt van vandalisme Abri's moeten het ontgelden Wethouder Van Aken Steunt nieuwbouw- Dagwinkels op plannen van C&A Vijf Meiplein TORENHOGE GOUDPRIJZEN Staten eens over experiment De abri aan de Voorschoterweg: zelfs kunstglas bleek niet bestand Uitbreiding b.l.o.-school Marnixstraat LEIDEN B. en W. zullen de gemeenteraad voorstellen de openbare school voor buitenge woon lager onderwijs aan de Marnixstraat uit te breiden met een houten lokaal. Voor deze uitbreiding is een bedrag van f 125.000 nodig. Bestemming LOM-school nog onzeker LEIDEN B. en W. hebben besloten in verband met de on zekerheid over de ontwikkeling van het Schuttersveld een be slissing over het al dan niet handhaven van 't schoolgebouw aan de Rijnsburgersingel voor lopig aan te houden. De afdeling onderwijs zal een advies uit brengen over de wenselijkheid om de openbare LOM-schoofl in het gebouw aan de Rijns burgersingel te handhaven. Alleen bedenkingen tegen pui JATERDAG 21 DECEMBER 1974 LEIDEN "Zaterdag gaat het pas echt goed lopen, dan verkopen we wel het meest'. Het gaat over kerstbomen, die dit jaar ter verkoop worden aangeboden op de Lage Rijn dijk, bij Molen De Valk, op het 5 Meiplein, en op het Diamant plein. De bomen zijn, zoals aUe an dere dingen, duurder gewor den. Acht, negen gulden is geen uitzondering. Dat komt omdat veel bomen niet uit Ne derland komen, maar van "buiten". In Voorschoten is er zelfs een kerstbomenverkoper die 's zo mers naar Luxemburg gaat om de bomen uit te zoeken. De man heeft liefde voor zijn vak, dat blijkt wel. Veel bomen ook, die met kluit en al worden verkocht. Ruim tachtig procent daarvan groeit door en kan in het vol gende jaar weer worden ge bruikt. Natuurlijk liggen de prijzen van die boompjes het zijn meestal kleintjes) hoger: tegen de vijftien gulden. In Leiden heeft men dit jaar bewust de verkooppunten ge spreid. Vorig jaar waren er slechts twee punten in de stad; dat was erg ongemakkelijk, omdat veel mensen dan de hele stad door moesten fietsen met een boom tussen de snel binders. U LEIDEN Op de Voorschoterweg ter hoogte van de Brahmslaan staat bij de halteplaats van J de NZH een open wachthuisje (abri)Het biedt wachtende buspassagiers beschutting tegen re- - gen en wind. Tenminste dat zou het moeten doen als het huisje niet keer op keer het mikpunt c was van vernielzucht. Honderden bomen staan te wachten op een tocht naar de huiskamer. Door Bram van Leeuwen Door vandalen verdwijnen bijna wekelijks de ruiten uit de sponningen. Ze warden ingetrapt, kapotgeslagen of met stenen ingegooid. „Je wordt er moedeloos van', zegt dé heer J. G. van der Slirijs, chef van het- NZH- dastrict Zuid, in zijn kantoor aan het Stationsplein, als hij de map met meldingen van vernielingen doorbladert. Steeds opnieuw blijken verniel zuchtige lieden het gemunt te hec- ben op het „straa/tmeuibilair", zoals bij de NZH d'e abri's, halteborden en aanwijzingsplaten genoemd warden. Tot Ibegin december waren er al meer dan tweehonderd meldingen binnen. Over heel 1974 worden dat er zeker 250, oftewel elke werkdag één I melding. En dan moet daarbij nog worden bedacht dat er binnen het district Zuid' gemeenten zijn, die zelf de schade aan de aibri's en dergelijke herstellen. ..Daarvan krijgen we de meldingen niet eens binnen", zegt de districts chef Van der Sluijs. „Het meest op vallende ven de hele zaak is, dat het vrijwel steeds dezelfde plaatsen zyn waar vernielingen worden aangericht. Er zijn abri's die zelden of nooit ka pot zijn, maar er zijn andere waar we om de haverklap een mannetje naar toe kunnen sturen. Eenmaal Neem bijvoorbeeld eens de abri's I aan de Voorschoterweg ter hoogte van de Brahmslaan en de Roosevelt- straat. De abri's daar hebbe© een glazen achterkant en twee glazen i zijkanten. De afgelopen maanden werden met een frequentie van één maal per week (meestal tijdens het I weekeinde) de meeste ruiten kapot- j gegooid. In deze abri's zitter 22 ruiten en als u weet, dat het inzet ten van een nieuwe ruit ons op f 40 - I komt. is het wel duidelijk dat we daarmee niet aan de gang kunnen I blijven. i We dachten een oplossing te heb ben gevonden met de plaatsing van ruiten die vervaardigd zijn van oer sterk kunstglas. Die waren welis waar een stuk duurder (ongeveer f75,- per stuk), maar daar stond tegenover dat je er een steen tegen aan kon gooien en dat er dan niet meer dan een krasje te zien was. Nog j geen drie dagen nadat de ruiten er in gezet waren, ontdekten we, dat i* toch kapot waren. In zulke gevalle» is eeen twijfel mogelijk. Die zijn er met opzet uitgetrapt. Dat moetl Kunstglas van bijna een centimeter dik krijg je niet zomaar kapot. Daar moet geweld aan te pas gekomen zijn". En als overtuigend bewijs haalt h« een stuk tevoorschijn waar met zeer veel moeite met een zaag een stuk uitgehaald is. Wissel De NZH-leiding vond die vernie ling de druppel die de emmer deed overlopen. Voor de halte bij de Brahmslaan is nu een betonnen achterwand dn bestelling. Van der Sluys: „Je trekt daarmee wel een wissel op het aanzien van zo'n wachthuisje, maar we kunnen ge woon niet anders. Aan de zijkanten proberen we het nog een keertje met glas de passagiers moeten ten slotte de bus zien aankomen maar als de vernielirigen zo door gaan zit er voor ons niets anders op dan ze gewoon open te laten. Een dergelijke „ontmanteling" heeft de abri aan de Javastraat in De Kooi inmiddels ondergaan. De glazen achterkant is vervangen door beton en de zijkanten zijn nu open. In de praktijk blijkt dat het meest al de abri's die los van de bebou wing staan, of die wachthuisjes fin de buurt van scholen, dancings en café's zijn, die het moeten ontgelden. De meeste schade wordt aangericht in Katwijk. Ook het Picképlein in Noord wijk en de halte Frederiksoord in Rijnsburg zijn op dit punt be rucht. In "Rijnsburg bijvoorbeeld is de abri afgedekt met plastic golfpla ten. Men stompt er volgens Van der Sluijs net zo lang tegenaan todat de schroeven waarmee het dak zit vast gehecht er doorheenschieten. Een flinke storm is dan voldoende om het hele dak te vernielen. Op het Stationsplein in Leiden zijn in het recente verleden nogal eens grote blauwe plaatsaandui dingsborden bij het busstation ver nield door scholleren. Die zwaaien hun „pukkels" er tegenaan, waardoor de platen afbreken. In de bussen wordt het interieur vaak ontoonbaar gemaakt met viltstiften. En dat ter wijl we alles proberen om de bussen een beetje netjes te houden. Op gezette tijden worden de bus sen van binnen helemaal schooge- boend. We hebben het meege maakt dat een nieuwe bus kosten ongeveer een ton een paar dagen had gereden en de chauffeur ont dekte dat de achterkant van een stoel eruit gesneden was met een Zo'n vernieling kost niet alleen veed geld aan nieuwe leren bekleding en arbeidsloon, maar zo'n bus moe ten we ook van de weg halen. Die is een dag niet te gebruiken. Opruimen Sociale Dienst tussen Kerst en Nieuwjaar dicht LEIDEN De Gemeentelijke Sociale Dienst in Leiden is tussen Kerstmis en Nieuwjaar gesloten. Voor noodge vallen is de dienst op 27. 30 en 31 aecember tussen 10 en 11 uur 's I ochtends teefonisch bereikbaar via 31941 en 20547. Met de kapotgegooide ruiten ligt het in hetzelfde vlak. Als we zo'n melding binnen krijgen hetzij van een van de chauffeurs of van een van onze controleurs moet er ie mand op af die de glasscherven op ruimt. We hebben een man in dienst die het hele Jaar niets anders doet dan klachten noteren en de zaak weer in orde maken. De ruim 250 abri's in het district kosten de NZH volgens een zeer voorzichtige schat ting dit Jaar door vernielingen zo'n 75.000 gulden extra. Kijk", zegt Van der Sluys, „een ongelukje kan gebeuren. Als jongen heb ik ook gevoetbald en ik kan me dus voorstellen dat er wel eens een ruitje sneuvelt. Je geeft elkaar in zo'n wachthuisje ook wel eens een gooi, waardoor iemand door een ruit vliegt. Maar waar wij steeds opnieuw mee geconfronteerd worden is het opzettelijk vernielen van onze eigen dommen. En omdat we nu eenmaal niet bij iedere halteplaats een con troleur kunnen neerzetten, ligt do dader meestal op de kerkhof. Aan gifte bij de politie levert weinig of nooit iets op. We zouden op dit punt best een ruggesteuntjé kunnen gebruiken. De mensen komen wel geregeld bij ons met verzoeken om op bepaalde plaatsen wachthuisjes te plaatsen, maar het melden van vernielingen gebeurt maar hoogst zelden". een voorstel, dat is gedaan aan de particulier eigenaar om de poort Andere zaken, die de gemeente in het monumentenjaar '75 hoopt aan te pakken zijn de Latijnse School en het Herenlogement bij de Burcht. In het investeringsschema is voor res tauratie een bedrag van 9 ton op genomen. maar het is de vraag of dat bedrag voldoende is. Wethouder Waal heeft op dat punt de hoop ge vestigd op het rijk. "Men is moreel verplicht in 1975 op dit punt iets te doen. Mocht dat voor Leiden niet het geval zijn, dan is er op dit punt door de gemeente geen goed beleid te voe ren'" Aangekondigd werd dat in het eer ste half jaar van '75 een nota zal ver schijnen over de beschermde stads gezichten in Leiden. Volgens wethou der Waal een voorwaarde om in aan merking te komen voor subsidie. Hij betreurde het. dat Leiden zo weinig geld ontvangt uit de pot voor woon huis-restauraties. "Leiden heeft 1072 geregistreerde monumenten en ontvangt daarvoor een subsidie van 1150.000. We hadden om f 300.000 ge vraagd. Ter vergelijking gaf hij ook de cijfers van enkele andere ver gelijkbare gemeenten. Delft bijvoor beeld heeft 572 monumenten en krijgt f342.000, Gouda 292 en ont vangt f38.000 terwijl Dordrecht met 781 monumenten f630.000 toucheert. "We zullen dan ook op verhoging blij ven aandringen", aldus de wethou der. Voor het herstel van de walmuren zijn inmiddels een drietal plan nen besteksklaar gemaakt. Dat zijn plannen voor een deel van het Ra penburg, een deel van de Nieuwe Rijn en de Oude Singel ter hoogte van de Lakenhal. De kritiek dat het college te weinig aan herbestrating doet pareerde wethouder Waal met dlsdte medtedeüing dat in 't kader van de aanvullende werken 1 milj. gulden aan herbestrating is uitgevoerd of wordt uitgevoerd en dat opnieuw voor een bedrag van 2 miljoen gulden is aangemeld. Overigens erkende hij, dat de situatie op bepaalde plaatsen zorgen baart en dat de situatie in Lel den nog extra bemoeilijkt wordt door de aanwezigheid van een zeer groot aantal kabels van de nutsbe drijven onder het wegdek. LEIDEN De postduivenvereni ging "De Snel vlieger" houdt van daag en morgen een duivententoon- stelling in café "De Klein Burcht", Nieuwe Rijn 19, Leiden. De tentoon stelling is geopend vanavond vaai IS tot 22 uur en zondag van 10 tot 16 uur. LEIDEN Binnenkort zal in de Leidse raad een voorstel worden be handeld om grond op het Vijf Mei plein uit te geven voor de bouw van een aantal dagwinkels. Behoudens goedkeuring van een aantal gemeen telijke oommissies en de raad zullen de dagwinkels gebouwd worden door het Nationaal Grondbezit NV in Den Haag. B en W hebben inmid dels hun goedkeuring aan het plan gehecht. Geen cassatie over gebreken van De Vliet LEIDEN B en W hebben be sloten niet in cassatie te gaan bij de Hoge Raad naar aanleiding van van het arrest van 't Amsterdamse Hof over de gebreken aan het bui zennet van het zwembad "De Vliet". Voorgesteld wordt de kosten van de Juridische zaak, een bedrag van f 9700.- aan de tegenpartij uit te be talen en op de begroting in minde ring te brengen op de subsidie Stich ting Scfhooltandverzorging. Binnen kort zal fin de raad een voorstel ter tafel worden gebracht waarin wordt voorgesteld een bedrag van bijna f 97.000 beschikbaar te stellen voor verbetering van het buizennet van het zwembad De Vliet. ONDANKS zjjn onze sieraden nog betaal baar. Door het toepassen van de laagste marges. Onze schoonheid van een col lectie blijft daardoor bereik baar voor iedereen. Sedert meer dan 35 Jaar het betrouwbare Juweliersadres, met de voordeligste prijzen. En de beste vakservice door onze eigen ateliers. UW WINKELIER v. d. WATER Haarlemmerstraat 18L Het wachthuisje aan de Javastraat: ten einde raad heeft men de glazen zijkanten er maar uitgehaald. LEIDEN "Ik ben bereid de nieuwbouwplannen van C en A aan de Breestraat te steunen. Er zijn al leen nog wat bedenkingen tegen de uitvoering van de pui. Over dit punt zal nog nader overleg nodig zijn", al dus wethouder Van Aken (Econo mische zaken) in de begrotingsbe handeling van de Leidse raad. Colle ga-wethouder Waal signaleerde even later, dat het laten plaatsen van ge bouwen op de voorlopige monumen tenlijst (zoals is gebeurd met het pand van de Raad van Arbeid) ieders goed recht is. "Iets anders is of je het ook moet honoreren". Daarover zal, volgens wethouder Waal, de raad in de vergadering van 20 januari een uitspraak moeten doen. Voor 1 februari moet Leiden namelijk reageren op het voorstel om het RvA-gebouw als monument aan te merken. Sprekend over de reeds bestaande monumenten zefi wethouder Waal, dat de toestand van de Zijlpoort het college ernstige zorgen baart. Recen telijk is er een steiger rondom de poort geplaatst, omdat de laatste storm het pannendak gedeeltelijk heeft vernield. Volgens de wethou der is, het niet verantwoord om de poort nog langer zo te laten staan. Het wachten van de gemeente is op DEN HAAG Provinciale Staten zijn, na een uitvoerige bespreking, akkoord gegaan met de manier waar op G.S. zich voorstellen het z.g. ex perimenteerproject voor het vervoer in het Leidse Baangebied verder uit te voeren. Dit project is gegroeid uit de wens een oplossing te vinden voor de groeiende verkeersproblemen in het het gebied tussen Den Haag en Lei- aen, maar dan op een andere manier dan door het aanleggen van secun daire Weg 16 (De Leidse Baan). Als belangrijkste middel om dit doel te bereiken is bevordering en verbe tering van t openbaar vervoer naar voren gekomen, naast om. het scheppen van betere voorwaarden voor brom-fietsverkeer. van de 3 October straat school (81 in getal) hebben gistermid dag) een kerstmaaltijd gehad. Aan de reacties te oordelen was het allemaal bijzonder smakelijk.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3