EUROPA EIGENLIJK...? n Duitsland Kloppen op de vermolmde deur van Westduitse zekerheid en overvloed. Ex-studentenlei der Rudi Dutschke (zelf ooit slachtoffer van een aanslag), werpt een handje zand in de open groeve van het lid van de Baader-Meinhof groep Holger Meins, die na een hongersta king van 54 dagen overleed. Kinderbedje is er ook nog. Dat zul- len we even van zolder halen. Dat r gebeurt wel nooit, maar daar volgt een uitgebreide verklaring voor waar- In het middelbaar genoten onder wijs in het Frans voorziet. Maar 6lapen kan in elk geval wel. r In geval één (de Veluwe) houdt 3 welbegrepen eigen belang de mo- gelijkheid dat het jongetje een recla- me-asbak met Martini erop kapot zou gooien de la-te gasten buiten de deur. In geval twee (de Provence) was «r wél een kamer. De hotelier nam zelfs het risico dat de peuter een re clame-asbak met Rémy Martin erop aan gruzelementen zou gooien" liet het wat het ledikantje betrof echter afweten, omdat de gasten met onvol doende vuurwerk op de komst van het meubelstuk aandrongen, met ande re woorden te weinig Frans reageer den. En de hamvraag blijft, bij welke twee voorvallen ging het nu het meest Europees toe. Het irritante voor buitenlanders in Fransen is. dat ze eigenlijk niet vre selijk geïnteresseerd zijn in anderen. Zelfs al zijn dat Europeanen, of nog pijnlijker onderdanen van een mede-EG-land. Zelfs in de meest glorieuze dagen, van het Nederlandse voetbal, toen iedereen zeker wist dat hij de kin deren van zijn buitenlandse vrienden met niets een groter genoegen zou kunnen doen dan met een shirt in de Ajax-kleuren. dachten ze in Frank rijk dat het een attractie was van een schuurmiddel, want in die bran che is Ajax daar een hele naam. Zoiets komt in Nederland natuur lijk extra hard aan, omdat er in on ze polders juist een chronische nei ging bestaat om de weerslag van wat fejer gebeurt of wordt nagelaten, iets te overbelichten. Het is in dat verband wel aardig, om na te gaan wat de Sunday Ti mes in een nog niet zo ver geleden verschenen serie over de landen der wereld onder het hoofd "Bijzonder heden" voor EG-landen noteerde: België is trots op de grootste ka- naalsluis ter wereld (1G40 bij 197 voet) en op de grootste gashouder (17.650 miljoen kubieke voet). Van af Van Eijk (overleden 1441) tot Brueghel, Rubens. Van Dijck en in deze eeuw Magritte, hebben Belgen een oorspronkelijke bijdrage aan de schilderkunst geleverd. Denemarken: de oudste vlag (1219) en de meest noordelijke nederzetting (Pearyland, 900 mijl boven de Pool cirkel in Groenland, het grootste, eiland ter wereld). Hans Andersen en Soren Kierkegaard deden waarde volle bijdragen aan de 19de eeuwse letterkunde. eeuwse voorbeelden van de Franse wetenschappelijke en culturele tra ditie. Het gemiddelde wijnverbruik per hoofd bedraagt 98.4 liter per jaar. West Duitsland: De Volkswagen fabrieken in Wolfsburg, die 5000 auto's per dag maken, zijn de groot ste ter wereld. Beroemde componisten zijn Bach, Beethoven, Brahms, Gluck, Handel, Mendels sohn, Schumann, Strauss, Wagner. Ierland: Guiness is de grootste bier exporterende firma van bier: de brouwerij in Dublin is 's werelds grootste. De lijst van beroemde Ieren kent geen einde en begint met Sint Patrick, die, ofschoon daar niet geboren, Ierland vertegenwoordigt voor de rest van de wereld. Italië heeft de grootste nationale communistische partij buiten de Sov jet-Unie en China; en het grootste aantal politieke partijen: 73 waren er geregistreerd bij de verkiezingen van 1968. Bologna heeft de oudste universiteit van Europa (1088). Luxemburg heeft per hoofd van de bevolking de grootste produktie van staal (één procent van het totaal). Radio Luxemburg is één van de krachtigste populaire stations van Europa. Ieder Luxemburgs gezin krijgt wekelijks een exemplaar van de handelingen in het parlement. Nederland. De Nederlanders le ven extreem opeengepakt 1000 per vierkante mijl. Holland heeft de drukste haven ter wereld (Rotter dam-Europoort), de grootste raffi naderij (Pernis, in gebruik bij Shell) en de oudste commerciële luchtvaartmaatschappij (de KLM, gesticht in 1920). Groot-Brittannië heeft de duur ste grond ter wereld (de City van Londen met 300 pond sterling per vierkante voet in 1969), de grootste boekwinkel (Foyles), het warenhuis met de grootste winst (Marks en Spencer, Marble Arch) en het groot ste stuk antiek dat ooit werd ver kocht (de London Bridge, 10 dui zend ton steen) Aan zon reeks van de toch be paald niet luchthartige Sunday Ti mes valt weinig aan Europees ge meenschappelijks te ontlenen. Tus sen Engeland zelf, waar het radio en televisie nog steeds is verboden om de debatten in het Lagerhuis te verslaan en het pittige Groot-Her togdom met de wekelijkse post van het parlement ligt nogal een ver schil. Let wel, niet in democrati sche gezindheid (de Britten hadden het in de 18de eeuw voor de bezit tende klasse democratisch al aar dig voor elkaar; de Fransen moes ten nog de Bastille bestormen), maar in temperament, gezindheid en traditie. Wellicht gaat men nog het meest twijfelen aan een Europa van Eu ropeanen, aan de identiteit van 'n werelddeel dat geografisch hele maal geen werelddeel is, in Brussel. Schaamteloosheid van de geschiede nis, heeft ook nog gewild dat die Eu ropese hoofdstad tevens de hoofdstad is van een land dat wanhopig pro beert uit twee identiteiten een nieu we te smeden. De profeten van het nieuwe Eu ropa hebben in Brussel traverses gebouwd en mollengangen gegraven. Het was altijd al 'n vermoeiende, wat ouderwetse dame met een geheel eigen karakter, Vlaamse appetijt in Franse schalen opgediend. De EG inspireerde tot de kaalslag. Het Ber- lalmont-gebouw heeft als belang rijkste karakterheden dat het geen karakter heeft, een drie-armige po liep die geheel buiten de schaal valt van het in die buurt nog com pacte Brussel. Een gebouw dat het haastige credo van de moderne ar chitectuur vanaf Sao Paulo tot Osa ka en van Chicago tot Rome ver tolkt. Er zijn een paar verdiepingen in de grond gegraven. Zij worden op het liftpaneel aangeduid met "mi- nus-1", minus-2". Misschien wordt het Europese ge moed nog het meest gevoed door de trek naar dingen of mensen die we thuis al dan niet node ontberen. Gro te groepen Italianen trokken een wellustig spoor door Europa, richting Kopenhagen, toen daar nu al weer zes Jaar geleden de eerste grote sexbeurs werd gehouden. De Denen verdienden aan de Europese erotische appetijt een dik belegde smorebrod en het aanschouwen van een life show aan de Vesterbrogad is ook een manier om de bewoners van een toe vallig vasteland te leren kennen. Gastarbeiders plegen voor een niet onbelangrijk deel uit zuidelijke Euro pese landen te komen. Dat zou een band van begrip kunnen betekenen, denkt men zo; hier zou zich dat ver onderstelde gevoel van met ons allen dan toch maar Europeaan te zijn in volle hevigheid en warmte kunnen losbarsten. De wijze, waarop men zich op de hoger gelegen breedtegraden tot de economische hulptroepen Uit het zuiden pleegt te richten, doet nog het meest denken aan de conversatie, waarmee de Juffrouw van de crèche optimaal met haar peuters denkt te kunnen communiceren. De Nederlandstalige voorman-cor- veeër tegen zijn Italiaanse broeder in het reinigingsproces "Luigi, sigaret hebben?" Luigi: Si, Ja, ik rook kraak die filter." Voor man: "fijn hier? Ajax, Feyenoord." Luigi :"ollandse meisje, goed, Ja." Voorman: „Luigi, die hoek daar, ook schoonmaken". Luigi: „Niet ver staan, gastarbeiber". Europa ontmoet Europa. En het volgende verhaal speelt dan wel aan de Spaanse Costa Brava, maar het Europees verbonden voelen houdt toch niet op bij een handteke ning onder het Verdrag van Rome. Bovendien weet Je het in de toekomst maar nooit, want generalissimo Franco heeft immers ook niet het eeuwige leven, ofschoon Je het soms zoudt denken. Nederlander aan de warme maal tijd, onderdeel van de all-in-reis Cos ta Brava tien dagen uit en thuis. De gerant van de betonnen blokkendoos voor entertainende menselijke bewo ning, wetende dat de Europeaan uit Purmerend heel anders tegen inkt- visjes en knoflooksaus aankijkt dan zijn makker uit het zuiden, heeft zorgvuldig de doperwtjes en de bief stuk trood-van-binnen) op het me nu gezet. De Nederlander raakt in een staat van culinaire opwinding by dit beeld van moeder thuis en wenkt de ober. Hij herinnert zich de afleve ring van de cursus Spaans uit de Te- leac, waarin hij verzeild raakte, in afwachting van de reportage van de Europese kampioenschappen bad mintonnen die erna zou komen en zegt, met de duim omhoog als van een goedgemutste Romeinse keizer in het Colosseum: "ober, fantastico." Fonetisch geschreven moet het onge veer zijn als "vantastiékoo". Hij krijgt de mompelend geuite bijval van zijn landgenoten in de eetzaal bij zoveel polyglot geweld. De Spaanse gedien stige reageert wat verbaasd en ver liefd tegelyk en concludeerd (tot een grimas. Teleurstelling by de toerist uit Purmerend en by zyn supporters- schaar. "Ja, ja", wendt hij zich half om op zijn met plastic draad gespon nen zetel, "ze verstaan zogenaamd niks. Maar dit verstaan ze wel." Daarbij maakt hij de schuivende beweging tussen duim- en wijsvin gertop, waarmee de leden van de Ne derlandse stam de financiële roerse len van de menseiyke soort bondig plegen samen te vatten. Hoe zyn we eigenbjk op die Euro pese identiteit gekomen? Lang gele den misschien? De Middeleeuwse we reld om ons heen werd gedragen door twee zekerheden: de paus en de kei zer. Ook dat schept een band. In eeuwen van moeizaam transport over land en gevaren alom, bestond de wereld uit niet veel meer dan het kasteel en de hoeven daar rondom heen en later de stad met de muren daaromheen. Europa nog zonder na tionale eenheden, allen aan de hand van de Kerk die leven, kunst en ken nis beheerde, die richting gaf aan het denken en aan het bouwen. Dat was dan een stuk eenheid. Maar de gothi- sche kerk was toch vooral een west- europese aangelegenheid en in Ier land zyn weinig van di« yie paleizen aangetroffen die in hun ranke schoonheid het horizonsilhouet van een glooiend Toscane bepaalden. Dat mag allen tot troost strekken die er buiten staan. En ook degenen die tot groter vraatzuchtig welbeha gen Europa moeten verlaten. De kerstkalkoen bijvoorbeeld, of de mistletoe in Japan. De laatste vraag die smakelijk ge vogelte zich dezer dagen kon stellen, alvorens in het spetterend vet te ver dwijnen, was deze: is indigestie wel licht het Europees gevoel dat ons al len bindt. Na de kerst zullen we het ant woord op die beslissende vraag we ten. België De boterberg van de EG op een Belgische heftruck. BestemmingRusland. Op de Europese hoofden rest nog ge noeg andere boter. Engeland Pas op de spullen. De kanonnetjes van het Verenigd Koninkrijk dragen wat minder ver dan vroeger. Maar de Tower Bridge, symbool van Victoriaanse technologie, kan nog altijd tegen een stootje.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 33