Wie werken er ook met Kerstmis? Hallo, inlichtingen Het ia zo'n onpersoonlijke in stelling, dat 008. Je belt en Je hoort: „Hallo, inlichtingen Altijd hetzelfde, of het nu een mooie maandag in Juli is of Kerstmis. Wist u wel dat er on geveer negentig vrouwen zijn, die dat bekende cliché op vrijwel identieke manier uitspreken? Ne gentig vrouwen, die, in wisselen de diensten, de vele duizenden te lefoontjes per dag beantwoorden. Ook op zondag, ook met Kerstmis. Barbara Vossen (55) is een ge wone huisvrouw (man, getrouw de zoon. studerende dochter) die dit werk al vier Jaar doet. Voor haar persoonlijke genoegen, want voor het geld hoeft ze niet. En dan toch die ongeregelde diensten? Is dat niet vervelend? „Ach welnee, dat werken op de feestdagen hoort erbij. Ik zorg er voor dat thuis het eten op ta fel staat en verder is er niets van de hand". Is de sfeer op zo'n hoogtijdag anders dan anders? „Een beetje wel. Ja. Veel men sen zijn gewoon verbaasd als Je opneemt. Ze realiseren zich dén pas. dat JU aan het werk bent. Gewoonlijk blijf Je als 008-befle- foniste volstrekt anoniem, maar op zo'n dag is er een tikkeltje meer persoonlijkheid bU- Som mige mensen zeggen ook: pret tige kerst, of zoiets. Dat is aar dig". Zijn er wel mensen die gewoon bellen voor een praatje? „O. Ja. vaak zelfs. Niet alleen op kerstdagen, trouwens. AltUd. Er zijn ongelooflijk veel eenza me mensen, die even een stem willen horen. Je kunt er eigen lijk niet kwaad om worden, al heb Je 't druk genoeg. Ik heb geen kribbige natuur en Ja, ik ben al wat ouder, hè. Dat scheelt. De jonge meisjes hier hebben daar weieens moeite mee. Die worden wat eerder ongeduldiilg." Is uw vak eigenlijk typisch vrouwelijk „Nee, niet typisch.Er zUn, in Utrecht bijvoorbeeld, veel studen ten die wat bUverdienen door dit werk. Maar Ja, ik weet het niet, ik geloof dat vrouwen het toch meer in hun vingers hebben. Die zUn van nature misschien be hulpzamer. Vinden het waar schijnlijk niet zo erg om ano niem te blijven. E. T. Het leger waakt Ondanks alles waakt het le ger. Ook met Kerstmis. Ook in Leiden. Stakkers? Gestraften? Wie houden de wacht? Een vraag aan de kazerneadjudant Verhoog van de Doelenkazerne. „Geen stakkers, geen gestraf ten. Ik maak een rooster en wie er dan mee moet draaien, heeft pech gehad, maar het doet maar eventjes pijn. Het volgend Jaar hoeven ze echt niet hoor". Hoeveel mensen zijn er in de kazerne? „Een wachtcommandant met drie soldaten, de officier van pi ket, de officier van de kazer- neweekdienst. een verpleger, twee of drie koks natuurlijk, twee of drie soldaten die brand- piket hebben, een of twee cen tralisten (voor de telefoon) en een chauffeur van dienst. U ziet het loopt gauw naar de twintig man toe. NatuurlUk ga ik niet iemand Inzetten die getrouwd is en in Maastricht woont. Ongehuwden hebben voorrang. En de mannen krijgen een dag vrtj per gewerkte dag". Hoe is de sfeer nu, is er iets te merken van Kerstmis in een kazerne? „Ze moeten zichzelf verpozen, want er moet overal verspreid iemand zitten. Alles moet bezet blijven: de ziekenzaal, de keuken noem maar op. Dus dan kan Je niet iedereen gezellig bij elkaar laten zitten. Dat mag ook niet, want de aandacht mag niet ver- slapppen". Is er ook een kerstdiner? „Ja natuurlijk. Voordat de soldaten van 24 december tot 2 januari naar huls gaan, is er een groot diner. Dan zit ieder een bij elkaar, zo'n paar hon derd man; ze zitten waar ze wil len. Er is dan echt sfeer met versieringen, kerstmuzlek. Ja, dat is gezellig. En natuurlijk een prima menu. Vorig Jaar kregen we 'n garnalencocktail. een hel dere kippesoep, gebakken aard appelen. boontjes en appelmoes, kip, ijs met slagroom en koffie met cake. En dan staan er siga ren en sigaretten op tafel. Ja, dat is heel gezellig en ge moedelijk" Mogen de mensen die dienst hebben worden opge zocht? „Nee. officieel niet, maar het wordt oogluikend toegestaan, dat wel. Maar nogmaals: de waak zaamheid mag niet verslappen. Kerstmis in de kazerne is hele maal niet zo erg als het lijkt, hoor". P. W. Een ernstig vak „Ze kennen me als Ome Dirk, niet als meneer Van der Luit. Ik loop al zo'n 35 Jaar mee, dus mag het wel". Ome Dirk van der Luit, de enige van de oude generatie, die nog werkzaam is bij de (Leidse) begrafenisonderneming met de zelfde naam. Misschien wat lu guber: iemand die lijken wast, aflegt en in de kist stopt. Maar wèl erg waar. En het is onzin om te veronderstellen dat iemand als Ome Dirk met kerst mis niet zou werken. Dus als u bij wijze van spreken achter het kerstdiner zit en er wordt gebeld dat er iemand is overleden „Dan schuif ik mijn bord van me af, trek m'n Jas aan en ga aan de slag. Gemiddeld ben ik er drie kwartier mee bezig. Je kunt niet zeggen dat het met Kerstmis drukker is dan nor maal. Er zijn Kerstmissen dat er niets gebeurt, maar ook dat Je het enorm druk hebt. In de oorlog bijvoorbeeld, in de hon gerwinter. Man, ik rende me rot". Doet het u nu niks: iemand afleggen op een feest dat nieuw leven" betekent? Een ernstig vak? „Ja natuurlijk. Als er iemand nieuw is bij ons zeg ik altijd: Jongen, bijt liever Je lippen ka pot dan dat Je glimlacht. Dat moet toch? En Ja. evengoed heb ik wel eens bU iemand in Was senaar lekker op het terras een glas cognac zitten drinken. Maar dat mag niet meer met die nieuwe wet. Vroeger moesten we ook aan zeggen in de buurt. Als Je dan tegen schemer bij de mensen aanbelde, schrokken ze. „Man, ga weg" en ook „Ha, fUn". Ja, Je maakt van alles mee. Bent u bang voor de dood? ,Jk? Nee. Ik heb er ook nooit aan gedacht. Ik zou het liefst plotseling weg willen zijn; dat is het beste. Weet Je wat het gekke is? Ik ga nooit op bezoek in een ziekenhuis. Dan voel ik me zo klein. Dan moet ik vluchten an ders ga ik brullen» en vriendelijke droef beroep. P. W. Het thema van deze pagina („Wie werken er ook met Kerstmis?") was gemakke lijk op papier te zetten, maar niet zó gemakkelijk uit te werken. We hadden een enorme lijst met allemaal zeer gewaardeerde beroepen, die ook met hoogtijdagen als Kerstmis door moeten gaan.Zoals treinconducteurs, verpleegsters, kellmer en serveer sters, buschauffeurs, journalisten, huismoeders vooral, café-houders, boswachters, kinderverzorgsters, ziekenhuispersoneel, koks, eindexamen-kandidaten van de mid delbare school, brugwachters, schippers, piloten, stewardessen, pastoors En nog véél, véél meer. We hebben er een paar uitgelicht, uit die lange lijst. Niet om dat die andere, niet gekozen beroepen niet interessant zijn, maar omdat we eens een kijkje achter de schermen wilden nemen bij kerstmis-werkers, waar men over het algemeen niet zo vlug bij stilstaat. Een zéér beperkte keuze dus, ook al omdat we fnet z'n vijven maar zeven kolommetjes te verdelen hadden. Verpleegsters, spuitgasten, artsen en huismoeders (en al die anderen) moeten dus maar niet boos zijn als ze hierop niet speciaal vernield staan. Wij achten u hoog, allemaal Zielzorgers hebben een drukke tijd Het staat buiten kijf dat ook de zogeheten zielseorgers het druk hebben rond Kerstmis. Wat doen ze eigenlijk precies? Een vraag die een ruime uitloop kan heb ben. Dat bleek toen wU met de hervormde ds. R. Steenstra uit Leiden daarover praatten. Zijn eerste reactie: „Het is een soort Tiendaagse Veldtocht. Ie dereen houdt in die tijd kerstwij- dingen en kerstvieringen. Daar moet de dominee bij zijn. In al die vieringen kun Je verzuipen. Je kunt ook zeggen: „Ik doe het niet", maar dat gaat niet. Het is per slot het kerstfeest van de be jaarden. van de Jeugdclubs, noem maar op. Voor een dominee is Kerstmis vieren soms moeilijk, omdat hdj het al zoveel doet, soms zoveel dat Lucas 2 z'n neus uit komt. Het gekke is dat het toch geen routinezaak wordt. Dat ligt aan de mensen. De mensen reageren goed, het is hun kerstviering. Voor het spontane van die men sen moet Je openstaan en dat lukt, gelukkig". Hoe viert u het thuis? „Eerste kerstdag 's avonds. Daar nemen we ruim de tijd voor, vooral voor de maaltijd. Kerst feest is een sfeerfeest, althans: de sfeer is enorm belangrijk. Kerst mis moet ook 's avonds worden gevierd. Pasen niet; Pasen is veel meer een „ontbijtfeest". Kerst mis ls uiteindelijk een heidens feest met een christelijke Jas aan; het Oudgermaanse feest van de zonnewende: na 21 december wor den de dagen weer langer. Het licht heeft weer gewonnen. Met Kerstmis wil Je een lichtje". Waarom wordt met Kerst de „hulp" zo opgeklopt? Proble men zijn problemen, alleen zijn is alleen. „Dat heeft weer met die sfeer te maken. De geboorte van een kind, het „Kerstkindje", heeft iets vertederends, of hoe Je het ook wilt noemen. Met Kerstmis is er een legitieme aanleiding Je ge voelens even te laten gaan. Dat wat het hele Jaar niet mag en niet kaai, dat mag wèl en kan wèl met Kerstmis. Kerstmis heeft wat dat betreft meer met religie dan met christendom te maken. Het ls niet waar dat daar bij sprake ls van „valse romantiek". Iedere vorm van alternatief kerstfeest zou Je dan ook onder die noemer moeten brengen. Mensen hebben er behoefte aan eens even niet zo moeilijk te hoe ven doen. Mag dat dan alsje blieft? Hulp met Kerstmis omdat Je even medelijden mag hebben met de ander en niet in de eerste plaats omdat Je Je prinoipieel voor hem verantwoordelijk weet en moet voelen. Gevoel is een le gitieme zaak. We zUn al zo weinig emotioneel en vreselijk bang voor valse sentimenten. Los van alle oprecht gemeend idealisme doen we toch vaak „would-be" en ge dwongen principieel. Nou en laat Je dan maar lekker gaan hoor, met Kerstmis. Het gaat om een harmonie tus sen het één en het ander. Dat is ook iets van die kerstvrede. Vre de heeft meer aspecten dan .geen oorlog". Het is een teken van eensgezindheid, van harmonie, van rust. BU Jezelf begonnen, Je gezin en van daaruit verder. En als dommee timmer Je aan de weg. Wat prevaleert er dan? Dat wat de mensen graag horen of dat wat Je als waarheid be lijdt? De mensen moeten wakker schrikken; ze worden soms ge- schokkeerd; ze moeten erbij wor den betrokken. Het is geen vrij blijvende zaak, geen ethisch spel, geen idee. Het gaat om leven en dat moet in de eerste plaats eer lijk worden geleefd. Anders word je slachtoffer óf van valse ro mantiek óf van valse principes". Terug naar uw gezin. Een „Ja, wat eten en drinken be treft een „wat laag bij de gronds" feest, om zo in zulke hoge sferen te komen dat Je als mens daar tussen het Juiste midden houdt. Zo ging dat naar mijn gevoel in het Oude Testament ook. We vieren veel zaken met maaltijden. God en de mensen in het Oude Testament ook. Dat heeft te maken met eens gezindheid en zo ook weer met vrede en met harmonie. Dat moet thuis beginnen. Per slot van re kening begint daar ook de onvre de. De maaltijd heeft een hele diepe zin. Als ik de tijd heb, schrijf ik een kerstverhaal voor mijn kinderen. Ik lees ze in ieder geval voor uit de bijbel. Alweer Lucas 2 en alweer klinkt het dan anders. En nóg verveelt het niet". „Als predikant ben Je niet voor iedereen duidelijk. Je spreekt ei genlijk een soort onzindelijke taal. En dan hoor Je wel eens; „Maak dat maar eens waar". Je bent tegen een God aangelopen die dwars op alle eigengemaakte goden staat; dwars ook op Je eigen bestaan. En van die God kom Je niet los. Je gaat de waarheid zó sterk ervaren, dat Je met veel plezier een evangelievertol ker bent. Dat zal wel gek klinken, maar ietwat primitief zou je kunnen zeggen dat het hele bij belverhaal zo onlogisch in elkaar zit dat het niet verzonnen kén zijn. Die God die Je van daaruit tegemoet komt is alleen volkomen anders dan wij hem willen heb ben, maar Ja, dat is de waarheid per Slot ook (en daarom mag die niet gezegd worden). Dat maakt wel overigens dat het hele „do minee-zijn" af en toe een hope loze zaak is. God is geen fictie. Net ais liefde moet ook God geleefd worden. Het gaat niet om de mooiste, de beste, of de machtigste God, maar (net als met de liefde) het gaat om ,4e ware". Maakt u in zes dagen waar wat u de zevende dag op de kan sel verkondigt? „Ik hoef niets waar te maken, niets. Althans niemand heeft het recht me die vraag te stellen. Niemand vraagt me toch ook: „Hebt u een goed huwelijk en kunt u dat waarmaken?" Wat voor maatstaf legt men daar voor aan? Dat ls nou de grote vergissing die de mensen met „het geloven" maken. Geloven is een levensin stelling en een uitgangspunt van waaruit Je leeft. Een God waarin je Je door alles heen vastmaakt. Het is geen levensinterpretatie, geen garantie voor een beter mens, misschien wel voor een echter mens. En die mens kan er dan toevallig wel eens minder uitzien dan het beeld dat we van hem maken. Dat ik iets waar zou moeten maken is onjuist. Als Je leeft, maak Je fouten. En God wil dat we leven. Met elkaar en voor elkaar. Ik houd van een eerlijk leven boven een vroom leven. Zo kunnen we ook dit kerstfeest vieren". P. W. Door Christa van Hees Elisabeth Tolenaar Paul Wolfswinkel Wiin van Wanroodj Dienst is dienst Kerstmis in het Alphense po litiebureau. Met een beetje wee moed aan thuis denken, en sa men met Je collega's de kerst krans aansnUden die Je zelf be taald hebt. De komende dagen is het weer zover. Zo ongeveer de helft van het Alphense politiekorps is eer ste of tweede kerstdag de „pi neut". Want ook de politie is een van die onmisbare instellin gen. Misschien Juist met de kerstdagen. „Want rustige da gen zijn het niet", heeft Alphens oudste politieman, adjudant van den Berg (57) met 34 dienstjaren in Alphen op zUn naam, ervaren. „Het verkeer is druk, vanwege de vele familie bezoeken, en privé-moeilijkhe- den manifesteren zich juist vaak op dit soort dagen". Op het bureau zelf worden de kerstdagen in een vredige sfeer doorgebracht, mèt kerstboom, mèt kaarsjesAch Je raakt ermee vergroeid, het hoort nu eenmaal bij Je beroep. Hoewel, als het eenmaal zover is en Je zit hier op het bureau, denk Je toch: nou is het kerstmis, en ik zit hier". De mensen zijn zich er vaak niet van bewust dat ze de politie met dit soort dagen toch wel een hoop, en soms ook onnodig, werk bezorgen, vindt adjudant Van den Berg. Het korps zelf draait met een minimale bezetting, en legt zich vooral toe op dienstverle ning. Speciale contróles zul len er op deze dagen dan ook beslist niet verricht worden. Dat geldt overigens niet alleen voor de kerstdagen, maar eigenlijk voor iedere zondag. Adjudant Van den Berg: „Toen we enkele Jaren geleden eens een ver keerstelling hielden op de Prins Bernhardlaan, gewoon om te zien hoeveel verkeer daar nou op zondag voorbUkomt, had de burgemeester al na een kwar tiertje een telefoontje. Een ver keerstelling lijkt voor het pu bliek natuurlijk veel op een ver keerscontrole". Voor de achterblijvende vrou wen, die thuis alleen Kerstmis vieren wordt zo'n „kerstdienst" natuurlijk ook niet met gejuich ontvangen. „Al heeft mijn eigen vrouw gelukkig altUd wat om handen", verklaart adjudant Van den Berg. „Maar geen van allen vinden ze het gezellig". Bijzondere dingen zijn er wat adjudant Van den Berg betreft, hier in Alphen met de kerstda gen nooit gebeurd. Het is nooit zo geweest dat ik zei: „Dit is een Kerstmis om nooit te ver geten. C. v. H. De bakker, hij bakte Brood behoort ook heden ten dage nog tot de zeldzame pro- dukten die nauwelijks vers te houden zijn. Dat betekent voor de echte broodbakker, tot op het laatste moment vers brood af leveren. Wanneer u op eerste kerstdag aan de koffie met kerstkrans zit, slapen bakker Jac. de Graaf en de zUnen uit, na een continu-dienst van 24 uur. In die tijd heeft de in Rid derhof gevestigde bakkerij on geveer 2400 broden (ongeveer 50 verschillende soorten, ruim vier honderd krentenbroden en en kele honderden kerststollen af geleverd. Vanaf maandagavond wordt door bakker de Graaf en zijn zes man personeel doorgebakken totdat de winkel op 24 december sluit. Het werk wordt hoogstens onderbroken voor een bak kof fie. De kerstkrans of hartige hap worden in de drukte stee vast vergeten. Voor de bakker begint kerst mis op tweede kerstdag. „Dan pas begin ik een beetje te le ven". vertelt Ridderhof-bakker Jac de Graaf. Wat dat betreft is december met Sinterklaas, kerst en oud en nieuw, een v keken maand, vindt hij. Het is ieder weekend al een hard ge- gelag wanneer in de bakkerU vrijdagavond om negen uur al aan de eerste broden wordt be gonnen ..en er aan de overkant een feestje wordt gebouwd", vindt deze rasechte brookbak- ker. „AndierzUds, het hoort bU Je beroep", voegt hij daar toch a toe. Voor de klant beginnen de problemen hoogstens op tweede kerstdag met het oude brood. Want voor dat probleem is eigenlijk nog steeds geen op lossing gevonden, al biedt de diepvriezer wel enig soelaas. „Persoonlijk vind ik het niet ideaal", aldus bakker De Graaf. De beste methode is om het nog „ovenverse" brood direct tot een graad of veertig in te vriezen. Wanneer een en ander zo snel mogelijk gebeurt, is er vrijwel geen kwaliteitsverlies". Maar de meeste huishoudvriezers werken te traag", is bakker Jac. d e Graaf van mening. En voor wie niet in het bezit is van een vrie zer is er .op tweede kerstdag al tUd nog het broodrooster. C. v. H. Wel naar de kerk Als de meeste Alphenaren de komende kerstdagen in de huise lijke kring een extra gezellig tin tje meegeven, zullen op het sta tion de normale werkzaamheden moeten worden uitgevoerd. Eén van de onmisbare schakels in het alledaagse treinverkeer is dienstleider Jan van der Linden (29), die zUn wieg in Twello (ge meente Vorst) had staan en na omzwervingen via Nljverdal, waar zijn vader stationschef was, als „oosterling" naar Alphen trok. Van opa tot neven is de fa milie van Jan in de volks mond bekend geworden onder de naam Jan „Spoor" bU de Ne derlandse Spoorwegen werkzaam. Het beroep van treindienstleider is hem met de paplepel ingego ten en zijn opmerking na een dienstverband van 12 Jaar „het bevalt me uitstekend" wekt dan ook geen verbazing. De levenslustige vrijgezel is één van de Alphenaren die de beide kerstdagen, van 's middags vier tot "S nachts één uur, zUn arbeid moet verrichten. Het deert hem evenwel niet: „Ik vind het niet vervelend. Tenslotte weet Je van- tevoren dat je met de kerst in touw kunt zijn", omschrijft hU zUn werkplicht. „In dit beroep ben Je er gewoon aan gewend geraakt. Ik ben vrijgezel, dus voor mij maakt het niet veel uit". Jan van der Linden merkt overigens wel op dat de Foto's van Jan Holvast en Wim Dijkman die tijdens de feestdagen het sta tion aandoen, zich anders gedra gen dan op een normale werk dag. „De kerstsfeer komt hier wel over. Je ziet het vooral mensen aan het loket, die niets van die „haast"-sfeer (te laat uit bed, snel 'n kaartje willen kopen en dan nog maar nét de trein halen) als ze naar hun werk gaan hebben" Jan v. d. Linden, de seinen en wissels zodanig bedient dat de treinen op de vrije banen en blokken tussen Leiden. Bos koop, Bodegraven en Alphen gehind-.d kunnen voortdenderen praat over een „gewone jondag". Hij zegt: .Kerstmis is voor mij dat ik naar de kerk kan gaan en verder gebeuren er gelukkig nooit vervelende dingen" W. W.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 30