WAAROM EEN WITTE VAKANTIE? De een houdt van stilte de ander van herrie en bars Een stille witte wereld. Dennebo men, die de sneeuwvracht nauwe lijks kunnen dragen. Als het mee zit schijnt een warme, stralende zon aan een bijna paarsblauwe hemel, warmte, vermengd met de tintelende koelte van de bergen, de ijle lucht kriebelt in Je neus. Een stilte, die L- slechts wordt onderbroken door het s zachte gezoem van een stoeltjeslift of het voorbijzoeven van een skiër. Aan de overkant van het dal liggen de huisjes tegen de wand van de berg aan. Witte huisjes met bruin hout en schuine daken, rook kringelt uit de schoorstenen. De lucht van knapperende denne-appels waait over, of liever gezegd: komt toevallig in Jouw richting, want in de bergen a waait het niet. Of toch? „Degenen, die niet naar beneden skiën, moeten nu in de kabellift 1 6tappen. Hij gaat nog een half uur, daarna stopt hij". Een enorme e sneeuwstorm is opgestoken. De 6neeuw op de piste stuift omhoog, s komt in Je gezicht, dat rood en schraal wordt van de kou en het t vocht. Zo goed en zo kwaad als het j( gaat. loop Je met Je ski's op Je p schouders, wat een vracht die B kouwe natte krengen naar de ka bellift. Gauw instappen, er staat een hele rü aohter je. De cabine is koud, het tocht door de kieren en het half geopende raam laat de sneeuw door naar binnen. Dicht doen durf Je het niet, want een bordje vertelt Je dat Je moet blijven zitten en vooral niet gaan staan. Aan de kabel zwiept de lift heen en weer. In de verte nadert de pion. De cabine schuurt er met horten en stoten langs. Beneden is de afgrond. Stijle, kale rotsen, spleten eigenlijk, geen boom te zien. Lugu ber niemandsland. Als Je maar een maal de boomgrens bent genaderd, maar het duurt lang een kwartier tussen hemel en aarde te schomme len. Eindelijk komt het lifstation in zicht en heb Je de veilige zone be reikt. Godzijdank. De zenuwen. Je vraagt Je af waar om je het doet als Je nat en ver kleumd de weg naar het hotel her vat. Maar na een uur ben Je de ellen de vergeten. Een warme douche, een knappend haardvuur en een warm glas Glühwein brengen Je over dit moeilijke moment heen. De volgende dag schijnt de zon weer. is de sneeuw nog dikker en het skiën gaat weer beoer. 't Enthousiasme laait hoog op. Je gezicht begint al een aardig kleur tje te krijgen en Je stemming stijgt. Tot er weer een dag komt, dat het waait, sneeuwt of alleen maar mistig en koud is. Want zelfs in de winter sportoorden is het niet onafgebro ken zonnig, ook al denken de mees ten van weL Toch gaat een groeiend aantal Ne derlanders elk Jaar weer op weg naar de sneeuw en de gelukkig de meest tijd wel schijnende zon. Alleen om te skiën, alleen om een bruin ge zicht te krijgen? Casper de Groot, publiciteitsman van NRV-Holiday, schudt van nee. Er zijn tal van re denen te bedenken om de bergen in te trekken, 's winters, als het hier alleen maar miezert en grauw en mistig is. Want al gaan de meesten om te skiën en van de zon te genie ten, er zijn er ook die alleen voor de après-ski gaan, al vormen die toch wel een uitzondering. Als we ongelo vig kijken, noemt Casper een geval op van een man, die alleen om zich in bars te verpozen op „wintersport" ging. Na overvloedig drankgebruik, viel hij echter van zijn barkruk af en.... brak zijn been. Waar ge beurd. Natuurlijk zijn er ook de snobs, die in grote wintersportplaatsen als Kitabühel of Davos hun intrek ne men. goed in het ski-pak gestoken om toch maar zoveel mogelijk op te vallen tussen de anders snot» en play-boys, die daar hun tijd zoet- brengen. „Die wintersportmode wordt steeds erger", aldus Casper de Groot, „het lijkt op de pistes af en toe net een kermis. Al die felle kleuren. Het gekke is, dat er in Nederland veel meer aandacht aan wordt besteed dan in Oostenrijk en Zwitserland zelf". Maar de meeste mensen gaan ge woon om de gezonde berglucht, de zon en de sport. Ai ski Je niet, er zijn zoveel andere dingen te doen, die ontzettend leuk zijn. Het Langlau fen komt er steeds meer in. Vooral voor mensen, die van sporten in groepsverband houden ls dit erg aan trekkelijk. Hele tochten worden ge maakt, waarin geen idioot lange af dalingen zitten. Wantt skiën vergt toch enorm veel inspanning. Als je 't echt goed wilt doen tenminste. Bo vendien is het een sterk individuele sport. Je roetsjt in je eentje zo'n berghelling af, probeert zo snel mo gelijk weer in de lift naar boven te komen en gaat dan weer naai- be neden in Je eentje. Zo gaat het de hele dag door. terwijl bij de Lamg- lauf-sport steeds tijd wordt genomen om met z'n allen mooie uitzichten te bewonderen. Natuurlijk is ook het langlaufen vrij inspannend, een goe de 'trimoefening, maar Je wordt er niet zo hondsmoe van als van het skiën. Bovendien ls het minder ge vaarlijk, omdat het niet zo hard gaat. En dat ls voor ons, ongetrainde plat telanders, een groot voordeel". „Heeft die enorme trek vanuit Ne derland misschien ook te maken met onze „fcwakkelwinters?" „Zeer zeker. Je kunt hier haast niet meer schaatsen, behalve dan op kunstijsbanen, terwijl Je daar za lige ijsbanen hebt. En dan is er nog een specifieke wintersport: curling, ©en soort jeu de boules op het ijs, waarmee Je je goed kunt vermaken. Sommigen zijn ook gek op het ski- fietsen, maar dat gaat enorm hard en is erg gevaarlijk. En vergeet niet: gewoon het wandelen. Want ook dat kun Je in de bergen. Grote wande lingen maken, zonder een mens te zien. Ook dat heeft een aparte char- Maar voor het overgrote deel gaan de mensen toch om te skiën. Maan den van te voren beginnen de fana tiekelingen al aan de training. Con ditieoefeningen of „droogskiën" op kunstbanen, zoals In Wassenaar op Duinrell. Daar worden skilessen ge geven op dennenaalden met een laag kunststof eronder. Een belevenis op zich. In het winderige, regenachtige Holland op de skies staan. Een goede voorbereiding op de echte hellingen in Zwitserland, Oostenrijk, of een ander land met wintersport-accomo- datie. Op de glibberige dennenaalden is het makkelijk om naar beneden te komen, maar je moet maar zien dat Je zonder uit te glijden naar boven komt en daar blijft staan om op aanwijzingen van Je leraar te wachten. Zoals een mevrouw ook ver telde: als Je hier in Duinrell kunt skiën, kun Je het op de sneeuw ook. Je moet hier veel meer Je spieren gebruiken en veel beter opletten dat Je niet valt". Dat is ook geen pretje, want Je zit meteen onder de modder. Tegen de kerstdagen loopt het wer kelijk storm in de wintersportgebie den. De sneeuw, de dennebomen en het haardvuur, vormen dan ook een uitstekend décor voor deze tijd. Toch valt het erg vaak tegen, want in bij voorbeeld Oostenrijk, houden de ho teleigenaren dit feest liever voor zich zelf. Er wordt dan ook normaal ge geten, maar wel vlug, want men wil naar huis, om daar het kerstfeest in eigen kring te vieren. Een tegen valler voor degeen, die zich een be paalde voorstelling hiervan had ge geven. Dineren bij kaarslicht, een tocht in de arreslede en meer van dat sfeervolle, dat nu eenmaal bij Kerstmis hoort. Een enkele hote lier ontvangt op deze speciale dagen zijn gasten, als waren het goede ken nissen. Maar voor het merendeel moet men zichzelf maar vermaken. Van één ding kan men daar ech ter met de kerstdagen vrijwel ver zekerd zijn: een witte kerst. En dat is iets, wat we in Nederland al bijna hebben opgegeven. Rechts bomen, die de sneeuw lost nauwelijks kunnen dragen. Een eenzame ski-loper en af en toe het gezoem van een stoeltjes- lift Ijspegels aan de houten, schuine daken, een groepje skiërs krijgt les op de piste. Het hotel is vlakbij. Ideaal voor de liefheb bers. Door Amnesmiek Ruygrok Foto'» Casper de Groot Een kerkje, een dik sneeuw- pak op de daken en de bergen: pracht stemmig décor voor de kerstdagen. Linksskiën is een indivi duele sport. Je roetsjt in je een tje de berg af en probeert zo snel mogelijk weer boven te komen.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 29