LEIDSCH DAGBLAD Omzet horeca 16 procent gedaald df KERSTMIS 1974 'Leiden bouwt enorm bleyle v.d.wiel Gevolg van 1 novemberwet TUPAMARO'S OMGEBRACHT v.d.wiel het sterkste (£bont VanEgmond Breestraat Bontmode musterring Oliesteun tuinders verlengd ZATERDAG 21 DECEMBER 1974 OPGERICHT I MAART I860 34509 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De gans en het kerkportaal zijn symbolen voor de twee uitersten, waartussen wij plegen het kerst feest te vieren. Dirk Ketting maakte voor onze kerstbijlage de omslagfoto, waarop een nog le venslustige gans op de koele ste nen van de Hervormde Kerk in Leiderdorp. En wat doet dat kleine meisje daar dan? Haar huppelende beentjes moeten proberen om die vreemde tegenstelling tussen de uitbundige kersttafel hier en magere kruimels elders in de wereld te overbrug gen. Daar is jeugd voor nodig, en energie en een heleboel enthou siasme. En meer dan een mooi ge voel van binnen als het laatste botje van de ganzeborst is afgeklo- Caro spreekt met Willeke Caro van Eyck (links) en Wil leke van Ammelrooy (rechts) hadden elkaar in vele jaren niet ontmoet. Geen bezwaar om voor deze kerstbijlage een dis cussie over velerlei onderwer pen op touw te zetten. Dat ge beurde in Caro's smaakvol in gerichte flat. Puzzelen Onze gebruikelijke kerstpuzzels zit ten ook dit jaar weer vol voet angels en klemmen. Voor prettig denkwerk tijdens de feestdagen. Op de laatste pgina's van onze kerstbijlage. Tinie van der Velde (rechts) com bineert in Lisse zij het met enige moeite de functies van kosteres en kastelein. Kerstmis is voor haar voor een groot deel geslaagd als 't zilverwerk in de kerk goed is ge poetst. Zo heeft een ieder zijn gedachten over de kerstviering. De jongste en de oudste dominee, toevallig ook grootvader en kleinzoon. De moei zaam missionerende pater in de rimboe van Borneo. De hoogleraar, die van oorlog en vrede zijn vak heeft gemaakt Maar ook de men sen, die op zulke feestdagen ge woon in touw moeten zijn. Maar niet iedereen is op die dagen even gelukkig. „Ik voel me dan juist eenzamer dan ooit" zegt zo'n ie. Ook in onze kerstbijlage. Haya v. Someren: "U HELPT MEDE MENSEN" Kamlker, de ziekte die velen nauwelijks bij de naam noemen, wordt door een heeil volk bestre den. Bij geen andere ziekte ont vangen de tegen kanker strijden de mediici zoveel steun van 't Ne derlandse volk. De eerste gro te Nederlandse die ons voorging was wijlen Koningin Wilhelmina die haar jubileumgeschenk ge heel ter beschikking stelde voor de kankerbestrijding. Koningin Wilhelmina ging ons niet alleen voor in de strijd tegen de bezet ter, zij leidde ons later in de strijd tegen de kanker. Veel is er al gedaan met het via acties bijeen gebrachte geld: Bestaande instituten werden, uitgebreid de kankerbestrij ding werd op een hoger peil ge- oracht en daardoor konden veel meer levens worden gered dan Kinder die inspanning mogelijk zou zijn geweest. Van de jong ste collectant tot de knapste professor waren bezig om het zwaard door de krab te steken. Iedereen kent dit embleem dat vooral door de „Haak-in"-acties van de NCRV in de Jaren vijftig bekend werd. Nu moet het zwaard nog dieper in de krab gestoken worden. Dat kan het Koningin Wilhelmina Fonds niet alleen, daarvoor zijn wij met zijn allen nodig. Na 25 jaar Koningin Wilhelmina Fonds is er nog steeds veel werk voor het zover is dat „de gevreesde ziekte" geheel overwonnen is. Doet u daarom allen mee aan de puzzelactie die. op 14 septem ber is gestart in 48 dagbladen. Het kost weinig moeite en u helpt mensen bij het redden van medemensen. H. VAN SOMEREN VOORZITTER WD UTRECHT De I novemberwet is voor de restaurants en café's niet zonder gevolgen gebleven. Een enquete heeft uitgewezen dat ten gevolge van deze wet de totale omzet van de horeca met 16 procent is gedaald. Aan drank werd in deze bedrijfstak zelfs 23 pro cent minder omgezet. Dit vertelde drs. F. J. Nijsten, voorzitter van het Bedrijfschap Horeca, gisteren tijdens een ver gadering van het Bedrijfschap in Utrecht. Drs. Nijsten zei het bijzonder te betreuren dat de overheid destijds met de autoloze zondag niet bereid is gebleken de horeca er bovenop te helpen door het verlenen van een schadevergoedtimgspremie. Waarom krijgt de landbouw nu wel steun van de regering en kreeg de horeca het destijds niet? zo vroeg hij zich af. Hij wees erop dat men in bedde sectoren piet door eigen schuld maar door externe factoren in de problemen is gekomen. "Ik wens de landbouw al het goede toe maar ik meen te kunnen stellen dat onze VLOTTE WEEKEND- KLEDING VOOR MANNEN. HERENMODE BREESTRAAT 150—154 LEIDEN Zacht Aanhoudend zacht weer met weinig jf geen regen. (Opgemaakt ooi half negen). 22 DECEMBER Hoogwater te KatwUk te 8.48 uur en te 4.14 en 16. onder 16.31 bedrijfstak zwaarder is getroffen dan de landbouw." Drs. Nijsten zed zich persoonlijk af te vragen of premier Den Uyl wel enig begrip heeft voor het onderne mersschap. "Er hangt in Den Haag momenteel een anti-ondernemers sfeertje," constateerde hij. Een gun stige uitzondleriing vormt echter staatssecretaris Harekamp dde toe zegde dat de minister van Econo mische Zaken voor de horeca een wat soepeler prijsbeleid zal hanteren aldus Nijsten. Bepaald iwet soepel zou de politie hier en daar optreden in het kader van de 1-novemberwet, zo lieten tra zuur gemaakt doordat de politie MONTEVIDEO (AP) Op een landweg op ongeveer 80 km van de Uruguese hoofdstad Montevideo zijn gisteren de gebonden, geblinddoekte en met kogels doorzeefde lijken van vijf Tupamaro-guerüiaStrijdens ge vonden. Men vermoedt dat de „terechtstel ling" van de (trie vrouwen en twee mannen een wraakoefening was voor de donderdag gepleegde moord op de Uruguese militaire attaché in Parijs. Op de weg waar de lijken werden gevonden, hadden de moordenaars 3 maal de letter „M" gekrast, wellicht naar voorbeeld van „AAA" 'n rechtse Argentijnse groep die al tientallen linkse activisten heeft gedood. een "heksenjacht" zou ontketenen. Men zou relfs daarbij café's posten om eventuele overtreders efficiënter in de kraag te kunnen vatten. Hoofdbestuur DS"70 achter mevrouw Van Veenendaal AMSTERDAM Het hoofdbestuur van DS"70 Stelt zich achter het stre ven van mevrouw Van Veenendaal om de onder het mom van vormings toneel bedreven indoctrinatie van de jeugd door Proloog in het daglicht te stellen. Het hoofdbestuur is van mening dat de daartoe gekozen pro cedure niet bevredigend is, maar bewondert de moed waarmee me vrouw Van Venendaal heeft besloten tot de door haar gevolgde weg, waarbij zij heeft afgezien van de mo gelijkheid binnen de parlementaire onschendbaarheid te blijven. Zoals bekend heeft mevrouw Van Veenendaal (kamerlid van DS'7ü) in een interview met een dagblad een aantal beschuldigingen jegens de toneelgroep Proloog geuit, onder an dere dat het gezelschap een "rode mantelorganisatie" zou zijn. In een gasteravond verstrekt com muniqué zegt het hoofdbestuur van de partij dat "DS '70 bij verschillende gelegenheden uitgesproken heeft voorstander te zijn van een zo veel zijdig mogelijke maatschappelijke en politieke vorming van die Jeugd. DS'70 heeft ernstige bezwaren tegen vor ming van een politiek -indoctrinair karakter," aldus de verklaring. i op: 12.21 IMHHI ,UHU I onder 01.05 EID5CH|pÈ DAGBLAD Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee vanaf 2 jan. 1975 en ontvang de krent reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen, In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden. biedt brillen om in te bijten! 'n Merkwaardige gewoonte. Vaak gesignaleerd bij gekon- centreerdp mensen. Luisterende mensen. Intelligente mensen. Kritische mensen. Misschien kochten ze juist daarom hun montuur bij v.d. Wiel. Wie weet weet er het fijne van ....van brillen! Nieuwe Rijn 62 i leiden ADVERTENTIE STAATS B.V. Tapijt-, Meubelreinigingsbedrijf Brandbuiskade 4-6-8 Leiden. Telefoon 67971 b.g.g. 41513 Breestraat 173, telefoon 0 71 -23337, Leiden. Als de chocolademelk in de kannen gaat, is Kerstmis niet ver. Hier is prinses Beatrix in de weer in het dorpshuis van Uddel. De prinsjes Joharu Friso, Willem Alexander en Constanten (v.l.n.r.) helpen een handje, onder het toeziend oog van pa. INTERIEURVERZORGING VERDUYN-RIJNSBURG Rapenburg lb, teL (01718) - 21955 DEN HAAG (ANP) Minister van dier Stee (Laodbouen Visserij) heeft besloten de regeling oMeiaankoop glas tuinbouw te verlengen voor de periode 1 oktober 1974 tot en met 30 Juni 1975. Op basis van deze regeling kun nen ondernemers in de glastuinbouw bij htm bank leningen aangaan ter financiering van olieaankopen. De le ning wordt door de staat gegaran- deert tot een bedrag van 50 gulden per 1000 liter ruwe stookolie. Over de lening is rente verschuldigd, waarin het rijk bijdraagt. Wethouder Waal bezorgd: Vooraluw reizen beter uit metCebutO Doezastraat30, Leiden Telefoon 01710-4 3612 LEIDEN Binnen de gemeente Leiden zullen de komende Jaren zo'n kleine 2000 nieuwe woningen worden gebouwd, waarvan de huren zo hoog liggen, dat re voor de woningenzoe kenden, die op het ogenblik geregi streerd zijn, geen haalbare kaart zijn. Wethouder Waal sprak daarover gisteren in de Leidse raad zijn be zorgdheid uit. Hij constateerde dat Leiden die laat ste tijd ontzettend duur bouwt. De zaak klemt temeer, omdat de bouw plannen in een dergelijk vergevor derd stadium verkeren, dat aan "te rugdraaien" niet meer gedacht kan worden. De plannen, waarom het gaai;, zijn onder meer de 1400 woningen, die de Nationale Nederlanden zaïl gaan bouwen in de Meren wijk en de 188 tuinwoniragein op t WaardeiHand, die IBB-Kondor moet bouwen in samen werking met de Belgische financie ringsmaatschappij SoodL Volgens weith. Waad zullen de huren van (te woningen van de Naitionade Nederlan den komen te liggen tussen de f 500,- en f600,- per maand. En misschien zelfs nog wart; hoger. "Een somber beeld", aldus de wet houder, "omdat men bij dergelijke prijzen valt buiten allerlei huursub sidies en buiten de woningwetsector. De enige hoop is, dat de bouw ge spreid is. en dat de woningen gelei delijk zullen worden opgeleverd. We zullen alles in het werk moeten stel len om de Leidse markt van wo ningzoekenden steeds weer af te romen". Wethouder Waal herinnerde eraan dat de grondtransactie voor deze bouw, die op drie bouwplaatsen zal plaatsvinden, in de zomer van 1973 in grote haast tot stand is gebracht. "De zaak is nu niet meer terug te draaien, want de premie-aanvragen zijn al verstuurd" Het Idee, dat Lel den zou bouwen voor de Haagse overloop' lokte de wethouder niet erg. aan, gezien de beperkte voor raad bouwgrond, die Leiden nog be zit en de stimulering van het woon werkverkeer. Een ander knelpunt zijn de koopwo ningen, die op het Waardeiland zul len worden gebouwd. De prijzen van die woningen zullen aanmerkelijk ho ger zijn dan. aanvankelijk was ge raamd. Weth. Waad: "Er zijn wo ningen bij die f360.000 moeten gaan kosten, maar gelukkig zijn ze niet allemaal zo duur". Hoewel de vraag of de woningen verkocht zullen wor den in de eerste plaats de bouwers aangaat wilde wethouder Waal niet ontkennen, dat de prijsontwikkelin gen ook het Leidse college zorgen ba- De goedkoopste grond om op dit ogenblik in Leiden te bouwen ligt vol gens de wethouder in de Leeuwen hoek. Becijferd is dat de grondkos- ten als men uitgaat van 37 eenge zinswoningen per hectare uitko men op 25 mille. Met een wat meer geconcentreerde bouw ziet wethou der Waal mogelijkheden voor huizen bouw in de woningwetsector. De mogelijkheden om straks wo ningen te gaan bouwen in de Ste venshof Jespold er ligt ook niet direct voor de hand. "Er moet zicht zijn op een redelijke exploitatie. En dat is op het ogenblik niet duidelijk", al dus de wethouder. "We zullen voor een belangrijk deel afhankelijk zijn van de bijdrage, die het rijk ons geeft". Bouwen in de binnenstad blijkt ook geen goedkope zaak, getuige de er varingen die de Stichting Diogenes daarmee heeft opgedaan. Bovendien verwacht de wethouder, dat kosten van de eerste projecten in de bin nenstad vrij hoog zullen zijn, omdat men op dit gebied weinig of geen er varing heeft. Ter bevordering van die woonfunctie in het centrum van de stad bestaan er plannen om "n fonds te vormer uit bedragen, die beschik baar komen wanneer woonruimte wordt onttrokken ten behoeve van be drijfsdoeleinden. De voorstellen op dit punt liggen op het ogenblik bij de Kamer van Koophandel voor ad vies en zullen eind Januari in de ge meentelijke commissies worden be handel.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 1