"Tigerinan hielp me twee klassen vooruit" Vet verslaat ook Van der Smissen Sportlieden dreigen met staking Baba Sy alleen aan de leiding Nora Bakker naar WK: ZATERDAG 21 DECEMBER 1974 PAGINA 13 AMSTERDAM In het Suiker damtoernooi in Amsterdam is precies dezelfde fout gemaakt als bij hert onlangs gehouden kandi datentoernooi in Tiflis. Ook ln de hoofdstad zuEteto volgens het ge hanteerde schema landgenoten in de laatste ronde tegen elkaar uit komen. In Tiflis wekte het alge mene verontwaardiging dat Koe- perman zich tot uitdager kon op werken dankzij een overwinning in de laatste ronde op zijn land genoot Andretko. Harm Wiersma ten 'koste van wie dat ging, heeft daarop de Russen openlijk van combine-spelen beschuldigd. Het Suikertoernooi heeft daar kenne lijk geen lering uit getrokken. Hier staan voor de laatste ron de op het programma de partijen Gantwarg-Koeperman en Wiers- ma-CDarc. Volgens de secretaris van het organisatie-oomite, de hee B. J. M. Bosman denkt men er niet aan deze partijen naar voren te schuiven. Het Suikertoernooi is immers geen officieel titeltoer- nooi. Toch staan er voor de dam mers aanzienlijke belangen op 't spel. Allereerst de hoofdprijs van 3000 gulden. Verder telt de eind rangschikking van een groot eve nement als het Suikerdamtoer nooi mee voor het verkrijgen van sen internationale meester- of grootmeestertitel. De Rus Gant warg bijvoorbeeld is nog steeds geen grootmeester, omdat hij in ternationaal de norm nog Juist niet heeft gehaald. Een gunstig resultaat in Amsterdam kan hem Juist over de drempel helpen. En Juist Gamitwairg speelt inde laat ste ronde tegen een landgenoot. Staking Uit protest tegen de belastin gen die de verenigingen moeten betalen dreigen Italiaanse sport lieden met een staking. Naar de voorzitter van het Italiaanse Olympische Comité Quilio Onesti gisteravond meedeelde, eisen de verenigingen de terugbetaling van de belastinggelden, die zijn be taald bij het organiseren van 6portieve manifestaties. Boven dien eist men een hoger aandeel in de uitkering van de voetbal to- <o. Momenteel krijgt de sport on- leveer 45 procent van de inkom- iten van de toto. De verenigin- jen willen echter, zoals Onesti ver klaarde. het volgend Jaar 50, laarna 70 en over ongeveer twee Jaar zelfs 100 procent van de to to Inkomsten ontvangen. De klei ne verenigingen verzetten zich bovendien tegen de regeringseis dat zij in de toekomst hun inkom sten en uitgaven dienen te ver antwoorden en een Jaarbalans moeten opstellen. Non-actief Johan Derksen, de 25 jarige noordelijke Journalist/voetballer, zal het voetballen voorlopig moe ten laten. Hij is door het bestuur van de eerste divisieclub Veendam voor onbepaalde tijd op non-ac tief gezet. De Veendamverdedi- ger zou door uitlatingen in de pers de belangen van SC Veen- dam ten zeerste hebben geschaad. Derksen verklaarde onder meer in het Nieuwsblad van het Noor den dat Veendam Slechts over vijf spelers van eerste divisieniveau (hemzelf inbegrepen) beschikte. ENSCHEDE Hans Vul tink heeft gisteravond in En schede de beslissing genomen om niet deel te nemen aan de toer nooien om het Europees kam pioenschap 47/2 (6 t/m 9 fe bruari in Troyes) en 71/2 (6 t/m 9 maart, in Essen). Reden van Vultinks' beslissing is, dat in belde kampioenschappen met verschillend fabrikaat ballen zal worden gespeeld. In Troyes is dat ML. een moeilijk soort bal, die zeker drie weken voorbereiding vergt. In Essen wordt gespeeld met het. merk Drei-Punkt. Het spelen met. die ballen, zou voor Vultink ten koste gaan van het wereld toernooi 47/1 ln Rot terdam, waar evenals in En schede met Super Aramith. wordt gespeeld. En Vultink uil voor dat wereldtoernooi alles op zij zetten ln navolging van een paar van zijn collega's, heeft nu ook Barry Hulshoff (rechts) een har geopend. Het etablissement aan de Admiraal de Ruyterweg in Amsterdam heet "Dug Out". Ex- collega Piet Keizer kwam de Ajacied feliciteren. In Suikerdamtoernooi LEIDEN Vorig jaar nam Nora Bakker-Broxterman zich voor om nog één jaar te blijven tafeltennissen. Daarna zijn haar prestaties echter in een stroomversnelling gekomen, die haar via de Europese titelstrijd nu gaat voeren naar de wereldkampioenschappen in Calcutta. Het is dan ook niet zo vreemd dat Nora haar besluit om het voor gezien te houden van de tafel geveegd: „Ik heb tien, twaalf jaar gevochten om de top te bereiken. Zou ik dan nu moeten stoppen? Ik wil alles meenemen en beleven. Toein ik dit >aar mtfn pas biet vernieuwen heb Ik gevraagd of ik de oude kon terugkrijgen. Voor de -stempeltjes van al die landen waar Ik geweest ben. Die pas gaat ln mijtn plakboekZoiets is toch „em prachtige herinnering". Nora Bak- ker schrijft de onverwachte door- vlbraak naar de top onder meer toe aan haar instelling. Fanatiek noemt ze zich. wat ze met een voorbeeld duidelijk aantoont. „Ik gooi er af en toe nog wel eens een gvd tegen aan. Onbewust gebeurt dat, maar - Ik maak dan wel vier, vijf punten achter elkaar. In Nederland is men 'dat onderhand wel gewend van me. In het buitenland niet. Daarom wil de ik me tijdens het zevenlanden- toernooi in Dan Haag begtot okto ber beheersen. Maar mooi dat ik er 'ln de beslissende partij tegen Eva Jeler uit Joego Slavië niets van maakte. EUen v. d. Helm riep toen opeens van de kant, vloek maar eens -^•een keer Nora. Het heeft ln zoverre '(geholpen dat ik in de derde game "(eervol met 21—10 verloor. Dat vloe- ken ls een geweldige manier om Je ."'op te peppen". Dat Nora Bakker (25) -»b de naam van haar „oude" vereni ging Steeds Vooruit („Ik ben nog wel lid en train donderdags nog in Warmond") nadrukkelijker dan ooit ls gaan waarmaken is echter vooral tie danken aan het feit dat zij van club veranderde en de bondstradning van Dusan Tigerman is gaan vol gen: „Sinds vorig Jaar train ik bij hem. Ze kunnen zeggen van Tiger man wat ze willen, maar dankzij hem ben ik twee klassen vooruit ge gaan. Het voetenwerk was bij mij altijd erbarmelijk slecht. Ik beweeg me nu veel meer achter de tafel. Mijin ellag te ook vaster geworden en technisch verantwoord. Bij NMB/ VDO waar ik vanaf 1 september speel probeert trainer Bob Lij essen bovendien mijn looping-drive te ver beteren. zodat ik wat gevarieerder word ln mljm spel. Als lk bij Steeds Vooruit was gebleven was ik beslist niet zover gekomen. Ik wil niets zeggen van Steeds Vooruit, ik heb er het nodige geleerd, maar op den duur was ik er wel uitgekeken, om dat ik te weinig tegenstand had. Je ging dan Improviseren. Dat is bij Door Jan Preenen NMB niet nodig. Daar ben ik ge dwongen om een uur te verdedigen tegen een aanvaller. Bij Steeds Voor uit vond ik het na een kwartier al genoeg en ging ik iets anders doen". Nora Bakker, die van huis uit aanvalster ls, schakelde drie Jaar ge leden met een houten batje over op een defensieve speelwijze. Sindsdien heeft ze regelmatig van materiaal gewisseld, maar nauwelijks van stijl. „Ik pieker er niet over om weer te gaan aanvallen. Daarvoor reageer ik te traag. Het zou me trouwens ook mijn plaats aan de top kosten. Ik probeer wel wat veelzijdiger te worden, omdat Je op internationaal niveau moet kunnen afmaken en niet kan blijven wachten tot een ander fouten maakt, maar het accent blijft natuurlijk op de verdiglng lig gen. Wat koop ik er voor als ik op Nora Bakker: „Bij Steeds Vooruit was ik uitgekeken". de training veel tijd ga besteden aan aanvallen, waardoor ik straks twee speltypes onvoldoende beheers? Je wordt onzeker en gaat je dan for ceren. Zoals vorige week tijdens de voorachtkampen toen ik voor de ver andering eens wel in de aanval ging. Het kostte me twee keer een partij. Ik kwam te dicht bij de tafel, waar door ik de verdedigende Slagen niet meer perfect kon uitvoeren. Ik moet het van afstand kunnen bekijken". Van dichtbij volgt Nora de strijd om de topplaatsen in Nederland. Na drie voorronden om de Limburg-be ker neemt zij thans de derde plaats in achter Ellen Klatt en Son ja Helt. „Ik geef me zelf nog wel een kans om eerste te worden. Van beiden heb ik al een 'keer gewonnen". Een dag na de finale (26 Jarnuari) reist Nora Bakker af naar het trainings kamp voor de wereldkampioenschap pen, die van 6 tot 16 februari in Calcutta worden gehouden. ..Waar schijnlijk gaan we naar New Del hi. Er is ook em aanfctfedfing om in Israël te komen trainen, maar de mees ten voelen er met die gespan nen situatie daar niet - veel voor". Dat zij nu ook een stempel van India aan haar pas kan toevoegen zou de in Leiden wonende Nora Bak ker een Jaar geleden niet voor mo gelijk hebben gehouden. Nu zegt zij: „Begin november wist ik dat ik een goede kans zou maken om mee te gaan. Marian Wagenmakers raakte toen geblesseerd aan de knie en het zag er naar uit dat het wel even kon aanlopen. Vorige week zondag degradeerde zij bovendien uit de a- poule van de Limburg-beker. Toen wist ik zeker óat ik er bij zou zijn". Over de kansen in Calcutta zegt eer zuchtige Nora Bakker („Om opti maal in conditie te zijn drink ik sinds het begin van dit seizoen hele maal geen alcohol meer. Tijdens de wedstrijden heb. ik daardoor meer lucht")„Ik ben er van overtuigd dat we enkele plaatsen zullen stijgen. De instelling van ons is goed. Dat is tjdens de Europese all gebleken. We gaan trouwens tien dagen van tevoren weg, zodat we goed voorbe reid zijn. Het zal alleen wennen zijn aan de temperatuur. In januari is het daar gemiddeld 27 graad, in februari loopt het kwik op tot 29.8". AMSTERDAM Na een uiterst produktieve tweede ronde heeft de Senegalees Baba Sy alleen de leiding genomen in het Suikerdamtoernooi. In 'n geweldige aanvalspartij won de Senegalees met zwart van Herme link. Hij vlocht in het middenspel zoveel combinatoire dreigingen, dat Hermelink gedworngen werd een schijf toe offeren. Dat betékende echter alleen uitstel, maar geen af stel van zijn nederlaag. De Russen Gantwarg en Tsjegolev gingen elkaar hardhandig te lijf. Gantwarg aan vaarde de opsliting van de korte vleu gel. De verbreking hiervan leidde tot ingewikkeld spel. Tsjegolev omsingel de de positie van zijn tegenstander en met het vorderen van de middag kreeg Gantwarg het zo moeilijk met het zoeken naar oplossingen voor de vele problemen, dat hij de tijd uit het oog verloor. Nog voor de tijdcon- trole viel het vlaggetje van zijn klok. Gantwarg stond op dat moment al verloren. Harm Wiersma boekte zijn tweede remise in successie. Tegen Smith had hij wel steeds het beste van het spel maar de Amerikaan vond - zoals ge bruikelijk bij hem - 6teeds de sterk ste verdediging. Drost begon gisteren de strijd te gen Clerc in de alles-of-niets-stem- ming. Evenals Gantwarg aanvaardde hij een opsluiting. HIJ kreeg er een bbepaald inferieure positie voor te rug. De complicaties waren echter groot. Beide spelers geraakten in tijdnood. In deze fase faalde Clerc en kon Drost enigszins gélukkig de ZONDAG a.s. de belang rijke wedstrijd L.F.C.Lenig en Snel Aanvang 2.00 uur Terrein Boshuizerkade volle twee punten aan zijn score toe voegen. Oud-weretidtoamproen Koeperman heeft uren voor de winst moeten spe len. E^rst in een stand van 13 om 13 kreeg hij vat op de positie van Rabatea. Even later voerde de Rus een aardige combinatie uit, die tot een gunstig eindspel leidde. Koeper- man wikkelde dat op geestige wijze naar winst af. Hisard bereikte niet veel tegen Bassirou Ba. die er op nieuw blijk van gaf zich in gedruk te posities uitstekend te kunnen ver dedigen. UITSLAGEN GROOTMEESTERGROEPtwee de ronde. Tsjegolev (Rus) - Gantwarg (Rus) 2-0. Wiersma (Ned.)-Smith (VS) 1-1 Drost (Ned.) - Clerc (Ned.) 2-0 Hermelink (Ned)- Baba Sy (Sen)' 0-2 Hisard (Fra)- Bassirou Ba (6en)' 1-1 Rebetel (Fra.) - Koeperman (Rus.) 0-2 JEUGDWERELDKAMPIOENSCHAP Stanek (Tsj)- Martens (Bel) 1-1 Ahel (Joe) - Leter (Sur) 0-2 Jouvert (Fra)- Boezinsky (Rus 1-1 Robillard (Fra) - Bronshtein (Is.) 2-0. DAMESWERELDKAMPIOENSCHAP Nieuwenhuizen (Ned)- Claes (Bel) 2-0 Graas (Ned)-Barras (Fra) 1-1 (Rus) 1-1 Nizec (Joe) -Muaaitz (Is) 0-2. IJSHOCKEY Voor de Coupe Na tionale Nederlanden zijn gisteravond de volgende wedstrijden gespeeld: HLJS Hunters 13—5 (1—2, 8—1, 42), ORWO Tcffburg Trappers 6—13 (1—5, 3—2.2—6), Peters en Ja ger Grasso Eagles 10—3 (4—1, 1—1. 5—1). GLJS GPL 69 (0-4 5—2, 1—3). I Hertha aan kop van Bundesliga BERLIJN Door een overwin- ning met 4-2 op Rot Weiss Essen - heeft Hertha zioh voor de 2e maal 'i' j dit seizoen zich aan de top van de 'a Bundesliga geplaatst. De club van *1 George Kessler, die gebukt gaat on- - der een schuldenlast van een miljoen - gulden, liet gisteravond tot enkele minuten voor het slotsignaal de - 25.000 bezoekers in het onzekere o- ver de uitslag. In de 87ste en 89ste minuut scoorden Kurt Muller en •-• Beer de doelpunten, die Herta de ze- •>9 ge brachten. Herta BSC staat nu eerste met 32 punten uit 17 wedstrij- "|den. Onbedreigd is die koppositie ze- ker niet Hamburger SV en Kiokers Offenbach hebben Slechts één punt tI minder, maar hebben nog een wed- strijd tegoed. Ipswich Town is weer terug aan de kop van de Engelse eerste divisie. I Al zal dat hoogstwaarschijnlijk slechts enkele uren duren. Ipswich won gis- teravond met 1-0 van Leicester City - door een doelpunt in de 23ste minuut van Travor Whymark. De tweede wedstrijd van gisteren was Sheffield m United Coventry. Ipswich Town heeft de leiding ge- (nomen door een beter doelgemiddel- -Jide dan Everton. Beiden teams heb- ben 28 punten. Er zijn echter min istens vier verenigingen die dit to- taal kunnen passeren, als zaterdag de hoofdschotel van het Leagueprogrom- ima wordt afgewerkt. ENSCHEDE Het is heel goed mogelijk dat een speler ondanks twee nederlagen morgen als nationaal kampioen 47/2 in Enschede wordt gehuldigd. Na twee dagen is al niemand meer ongeslagen. Vultink verloor op de eerste dag van Vet, routinier Van Leur, die eigenlijk een beetje genoeg heeft van het kaderspel, pakte gisteren Bessems in en opnieuw Vet legde Van der Smissen, van wie hij nog nooit heeft verloren, aan banden. Met de direkte confrontaties tussen de grootheden in het weekeinde voor de deur, kan iedereen weer opnieuw be ginnen. Van der Smissen hooDt dat zijn be nadering als topsporter hem in En schede zijn eerste nationale titel in het 47/2 zal opleveren. Voor zijn sport laat hij alles. HIJ rookt en drinkt niet. De militaire dienst lijkt voor de 21-Jarige Brabander geen belemme ring. Zelfdiscipline, fitheid en men tale hardheid zijn de elementen, die hij bij het concentratie vergende biljarten erg goed kan gebruiken. De vraag is evenwel of hij het sterk bezette toernooi voldoende conditie heeft. Een eigenschap, die in biljart kringen vreemd lijkt, maar toch noodzakelijk. Op de eerste dag had hij nog geen enkele moeite en nam de leiding. Vierentwintig uur later had hij het al bijzonder lastig om zich op dat niveau te handhaven Tegen de zwakke Rijvers had hij ne gen beurten nodig en tegen Vet ging hij zelfs ten onder. Ondanks een aanvankelijke voorsprong. Dezelfde Vet liet zich daardoor ver rassen door de superieure nederlaag (achterstand 41-318 na 4 beurten). Later ging hij toch de boot in tegen Van Leur, die eindelijk tot aanvaar- baar spel kwam. De grilligheid van het toernooi lijkt te zijn overgesla gen op Vultink. Donderdag had hij. een ouverture van twee beurten, maar verloor daarna prompt van Vet. Gisteren kende hij weer geen enkele remming én gébruikte achter eenvolgens slechts vier (Van Deven ter) en twee (Revers) beurten zijn riante gemiddelde van 102.20 hielp hem weer aan de leiding na de mis ser van de concurrentie. Een concurrentie die extra gebrand zal zijn op een hoge klassering nu Vultink heeft laten weten het Euro pees kampioenschap 47/2 in Troyes te laten schieten. Naast degene die straks kampioen wrdt, zal zeer waar schijnlijk ook de nummer twee van de eindlassering in Enschede een uit nodiging voor TToyes tegemoet kun nen zien, als die nummer twee ten minste geen Vultink heet. In dat ge val wordt de bezetting van de derde plaats interessant. Uitslagen 10 4 395 100.000 Bessems 400 Vet 332 Velthuis 400 Van Leur 290 Rijvers 122 v. d. Smissen 400 Vultlhk 400 Rijvers 80 v. Deventer 400 Velthuis 360 v. d. Smissen 312 Vet 400 Bessems 335 v. Leur 400 Na vier ronden is 1. Vultink 2. v. d. Smissen 3. Bessems 4. Velthuis 5. Vet 6. v. Deventer 7. Van Leur 8. Rijvers 6 198 66.669 6 224 55.33 12 117 33.33 12 126 24.16 9 78 13.55 9 248 44.44 4 395 100.009 2 77 40.00 9 230 44.44 9 242 40.00 9 164 34.66 9 132 44.44 11 130 30.45 11 121 36.36 de stand: 6 102.20 395 6 54.00 346 6 45.15 196 6 42.16 244 4 39.54 296 2 24.66 230 2 23.65 126 0 19.13 77

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 13