"Ik hoop dat dit kabinet een brugfunctie vervult 'ARBEID IS MOGELIJKHEID TOT ZELFONTPLOOIING' Lezers schrijven cBuiterjjands geld Minister-president Joop den Uyl: Het jaar 1974 was het jaar van de waarheid, ik hoop dat 1975 dat ook zal zijn" ZATERDAG 21 DECEMBER 1974 PAGINA 11 Tegen de tweehonderd gulden Ineens, zeg ik nee. Een spontane reactie. Met het actiecomité heb ik er niet over gesproken" Minster-pre sident Den üyl spreekt over de eis van een groep werklozen. Ze willen feestdagen, nietwaar? wat meer geld om handen. Leuk is het toch al niet om zonder werk te zitten. Maar Den Uyl ziet het niet zitten. „Het is niet redelijk tegenover de mensen die wel werken en daarvoor het minimumloon krijgen. Of tegen over de mensen van wie het inko men ook tegen het bestaansminimun aanhangt, zoals AOW-ers. En bedenk, de WW-uitkering is een grote verworvenheid. Als er nu spra ke van een financiële noodtoestand Neen, dus. Spreken met Den Uyl enkele uren na afloop van de Euro pese topconferentie in Parijs, is in elk geval ook spreken over de werk loosheid. De Nederlandse regering heeft goedkeurende schouderklopjes ontvangen voor de oppepper van 3,5 miljard gulden die zij de economie wil toedienen. Het vooruitzicht van tweehonderd - duizend werklozen straks, is te gek voor een kabinet met een sterk socialistische inslag. De werkloosheid wordt bestreden onder andere door opvoering van de particuliere consumptie. Is dat niet in strijd met verhalen over selectie ve economische groei, soberheid? In zijn negentiende eeuws ingerichte werkkamer aan Plein 1813 in Den Haag, gaat Den Uyl er goed voor zitten. Koffie binnen handbereik, si gaartje tussen de lippen, de blik naar buiten, waar het alweer regent. „Ik heb weinig waardering voor dat verhaal van de PPR. De instand houding van de koopkracht past bij selectieve groei. Volgend jaar blijft de groei van wat de gezinnen consu meren zeer beperkt, ondanks de 3,5 miljard. De groei is maar de helft van wat in de jaren zestig gebruike lijk was". De PPR ziet meer in verdeling van de beschikbare arbeid; werktijdver korting; deelbanen. Ook senator Al- beda van de ARP een van de ba kers van het kabinet denkt in die richting. Den Uyl vindt 't voorlopig de verkeerde richting. „Ik vind, dat de maatstaf van volle dige werkgelegenheid niet losgelaten mag worden. Ik erken het recht op arbeid voor iedereen. Dat is een fundamenteel recht. Er wordt veel te lichtvaardig gedacht over korter werken, verdeling van arbeid. En het verhaal, dat Je als werkloze blij moet zijn dat Je niet hoeft te wer ken wijs ik helemaal af. „De mensen zijn er niet op voorbe reid. Arbeid is een mogelijkheid tot zelfontplooiing, ook voor de gehuwde vrouw. Deze mogelijkheid mag Je de mensen niet afpakken. Je moet er bij de selectieve groei rekening mee houden. Het verhaal van de PPR vind ik nogal onbarmhartig. Nogal van de mensen afstaand" Hoe hoog de werkloosheid landelijk ook is, in het Rijnmondgebied is er een tokort aan arbeidskrachten „Dat komt omdat de werkgelegen heid niet goed is gespreid over het land. Daarom ook gaan we de selec tieve investerings regeling hanteren voor dat gebied. In het verleden zijn hier fouten gemaakt. Wij willen een bewust spreidingsgebied. Het finan cieel aantrekkelijk maken voor be drijven zich buiten de Randstad te vestigen" Maar de Haagse agglomeratie staat werkloosheid en dan bovendien nog de dreiging van de spreiding van Inderdaad. Maar de uitbreiding van de dienstensector in Den Haag heeft ertoe geleid, dat het wonen van de mensen in de knel is ge raakt. Wij willen ruimte scheppen voor beter wonen. Bovendien: we zitten vast aan een belofte aan het noorden en Limburg. De vorige re gering heeft de toezegging gedaan. Wij moeten nu het vuile werk op knappen. Een ondankbare zaak. De affaire met het Centraal Bureau voor de Statistiek is het voorspel geweest voor de verplaatsing van de Centrale Directie van de PTT. „Ik besef wel de problemen die het gemeentebestuur van Den Haag heeft. Ik ken die problemen uit mijn tijd als wethouder van Am sterdam. Terugloop van de bevolking van grote steden. Verkrotting oude wijken. De werkgelegenheid. Zonder overheidshulp zijn die problemen onoplosbaar. De vorige regering is al begonnen met de gezondmaking van de gemeentefinanciën. Wij ga^-n daarmee door. We doen aan wo ningverbetering - de plannen van staatssecretaris Schafer. We zijn op weg naar een nieuw evenwicht in de grote steden tussen wonen en wer ken." -)1 Johannes Marten den Uyl, 55 Jaar, minister-president, lid van de Partij van de Arbeid, leider van een crisis kabinet, zit in de kamer die oud premier Biesheuvel 11 mei 1973 ver liet. Uiterlijk is er nauwelijks wat veranderd. Alleen een nieuw behan getje. Geen andere schilderijen. Ook het portret van de Koningin staat op dezelfde plaats. „Ik zoek het niet In uiterlijkheden," zegt hij. Wie is die man? Lid van de Partij van de Arbeid. Dat staat buiten kijf. Den Uyl ver werpt de leuze: hoe dichter bij de Kroon, hoe minder partijman. „Ik streef bewust naar herkenbaartieid. Sta niet boven de partijen, zoals een fburgemeester. Het moet duidelijk Bijn, dat er een socialistische minis ter-president is in Nederland. w.De crisis in de politiek in de Jaren restig is toch juist ontstaan door de onduidelijkheid. De grote partijen, dat was een pot nat, dacht men. Ik •wil in grote objectiviteit leiding ge ven aan de ministerraad en een open oog hebben voor alle burgers in dit land. Maar in mijn optreden hoort mijn eigen politieke overtui ging tot uitdrukking te komen. Dat is een bewuste keuze, daar maak Ik mij kwetsbaar mee. KVP en ARP vallen daarover. Het zou vreemd zijn als dat niet gebeurde nu er na vijftien Jaar weer een socialist mi nister-president is." Dat hij herkenbaar ia, leidt Den Uyl af uit de stapels brieven die hem degelijks worden gestuurd. „Een veelvoud van wat gebruikelijk was. Iedereen krijgt antwoord. Het is niet mogelijk gebleken een telefo nisch spreekuur in te stellen. Maar ik probeer de mensen wel op te zoe ken. Werkbezoeken. Laatst aan het Westland. Enkele uren gepraat met een ondernemingsraad. Werkt zeer stimulerend. Wil ik vaker doen." Leider van een criskabinet? „Nou, alleen voor zover men bedoelt, dat dit kabinet nogal wat crises heeft bezworen. De oliecrisis, twee gijzelingen hier, de kaping in Tunis." Boeren, middenstanders, vrachtwa genchauffeurs lopen te hoop. ..Dit kabinet haalt veel overhoop. Heeft een indrukwekkend program ma. Er is wel acht Jaar nodig om het te voltooien." Het kabinet steunt op progressieven en christen-democraten. ..De spanning is sinds de verkiezin gen voor provinciale staten toegeno men. Dat erken ik. Dat vind ik niet erg. Voordeel is, dat de beide groe peringen herkenbaar blijven. Ran in 1977 de samenwerking wor den voortgezet? „Ik hoop, dat het kabinet een brug functie vervult. Dat aan het einde van de rit de conclusie is: we moe ten nagaan of we samen verder kunnen. Maar de mogelijkheid van een crisis voor 1977 sluit ik niet uit." Den Uyl loopt als premier andere ministers voor de voeten, zegt de KVP. „Er is nu eenmaal een toenemende behoefte aan coördinatie van het beleid. Naarmte die behoefte groeit wordt het ambt van minister-presi dent zwaarder. En de aard van het beestje zal er ook mee te maken hebben." Maar wie is nu Den Uyl als persoon, als politiek dier? Daarover kan men oud-kamerlid Gerda Brautigam aan het woord laten. Zij schetste eens dit beedd van de man „Ik kan eigenlijk het beste zeggen wat hij niet is. Het is niet zo'n engeschien meer bij gebaat is dat Je man uit een stuk, waar schrijvers kind naar de goede school kan, dat van boekjes over vaderlandse ge- het zich helemaal kan ontplooien, draagzame gelijkhebbers. Nou, dat is tien Jaar geleden geschreven. Toen Joop niet. Helemaal niet." heeft hij erg veel kritiek gehad. gekke is dat al die stukken met el kaar in tegenspraak zijn. Het is bij voorbeeld een harde knokker met „Een paar jaar geleden heeft hij een zeer scherpzinnig opstel ge schreven over de smalle marges van weergaloos incasseringsvermo- democratische politiek. Heel amaly- J vijand meppen hem tisdh zet hij uiteen dat Je een maat- i jlulkelpoppetJe. Hij schappij als de onze niet van de ene de andere dag op de andere kan omturnen in heilstaat. Maar dat Je de smalle gen. Vriend maar het is valt nooit t kant is het een gevoelige kwetsbare man. Als Je hem een kat verkoopt marges die Je gelaten zijn, bijvoor- dan komt het aan. En dan gaat hij beeld in goede wetgeving, kan ge- om Je heen dribbelen. Dan moet het bruiken. En dat dat precies het ver worden recht gebreid. Nou. dat doe schü kan zijn tussen uitzichtloos- Je dan, want het is een aardige heid en perspectief, tussen hoop en man, Je laat hem niet barsten." wanhoop. Nou, dat is een hele koele, „Het ls ook een hyper-intelligente broodnuchtere Joop den Uyl." man die zeer koel kan analyseren. t,M&ar dan is er ineens ook weer de laatste tijd Jö de Joop den Uyl. die doodgelukkig is kamertje zit dat de rook met een gediend is met stuk of vijf mensen om zich heen hij dan op een achterna- Het begint wereld een beetje door te dringen aishij in dat ons geluk misschien niet zo he- blauw staat lemaal alleen alle dingen die we kopen. En dat de kwaliteit van Je bestaan er mis- Den Uyl: "Ik wil in grote öbejectiviteit leiding geven aan de ministerraad en een open oog hebben voor alle burgers in dit land. Maar in mijn optreden hoort mijn eigen politieke overtuiging tot uitdrukking te komen. Dat is een bewuste keuze, daar maak ik mij kwetsbaar mee." middag de hele vaderlandse of liever nog de hele wereldgeschiedenis ef- fentjes voor de komende vijftig Jaar gaat zitten regelen. Nou, er zijn mensen die dat inspireert. Mij irri teert dat grenzeloos en ik roep dan: dag Jopie, Je vergeet dat Je mense lijk gedrag niet van een blauwdruk 'kan aflezen." „En er is die Joop den Uyl die Je uit de buurt moet blijven als hij er gens intensief mee bezig is, want dan kan je wel een grauw en een snauw krijgen." „Er is ook de Joop den Uyl, die als jij in de geweldige rotzooi zit, alles laat liggen en naar Je toekomt om te kijken of hij Je ergens mee kan helpen. En dat is gewoon een hele solidaire fijne kameraad." „Ja. Ik bedoel, als Je alles bij elkaar in een zin zou moeten zeggen, dan zou Je geloof ik moeten zeggen: een hele boeiende man die als Je met hem te maken hebt gehad niet on gemerkt in je leven passeen." ADVERTENTIE Opnemen van brieven ln deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de Inhoud eens ls. De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te weigeren dan wel ln te korten. Discussienota van Groenevelt Naar aanleiding van het artikel van de neer Rotteveel over de discussie nota van Arie Groenevelt gaarne net volgende: Het bezwaar van de heer Rotteveel rient zich vooral tegen het voorstel van Groenevelt, zonder proefneming vooraf, de nele Nederlandse maat schappijstructuur „om te turnen", de revolutionaire aanpak dus. De absur diteit hiervan, om niet te zeggen de misdadigheid, ls echter voor reke ning van de veilig buiten schot blijvende doctorandi achter Groe nevelt wier gewillige en nauwelijks begrijpende spreekbuis hij is. De geslaagde kaping (niet zozeer 6taking) van de Hoogovens maakte dit eens en voor altijd duidelijk. Dit bezwaar nu, tegen de massale aanpak, zou ontzenuwd kunnen woi- den door te wijzen op de beëindigde experimenten en doorgevoerde nieuwe vernoudingen ln Rusland en Joego slavië twee arbeidersparadijzen waar de heilsstaat Nederland, naar de conceptie van de Industriebond NVV. een soort gemiddelde tussen zou moeten worden. Er bestaat dus een mogelijkheid naar de eindresul taten te gaan zien; men kan die lan den bezoeken, men kan de desbetref- literatuur doorwerken Veel giroter acht ik derhalve het bezwaar dat de conceptie van Groe nevelt weliswaar genoegdoening geeft aan zijn persoonlijke machtshonger, door de zelfstandige ondernemer, de concerns, de aandeelhouders deze macht te ontnemen, maar dat in alle talen gezwegen wordt over de conse quenties voor de arbeiders zelf. Groenevelt laat de Nederlandse ar beider ruiken aan macht, verkregen door arbeiderszedfbestuur. Wat hij wijselijk onvermeld laat. is. dat die fiere zelfbesturende arbeiders, ver geleken bij de „uitgebuite" slacht offers van het Nederlandse groot kapitaal, povere armoedzaaiers zijn, die nog graag als gastarbeiders in Nederland het nederige werk komen doen: die nog steeds met gevaar voor eigen leven bii nacht en onitii trach ten het .paradijs" te ontvluchten. Het Wenkend Perspectief van Groenevelt en zijn hele linkse esta blishment komt neer op het zeer strak aanhalen van de buikriem en verder .jnaulhalten" Hier ligt dje kern van de onhaal baarheid van de Groeneveltse idea len: die mensen waar het zogenaamd om begonnen is. zulten zich het felst verzetten, mits ze eerlijk voor gelicht worden over de gevolgen voor hen persoonlijk. ADVERTENTIE Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres ook voor LEIDSE SPAARBANK^ Wat hen interesseert is, met wat voor auto ze volgend jaar naar de Costa Brava rijden, hoe lang ze daar kunnen blijven en met hoeveel geld van de baas in hun achterzak. Dat klinkt misschien weindg idealistisch, maar het is zo. Het halen-hebben- houden is geen specifieke karakter trek van de WD, zoals graag wordt voorgespiegeld. Daar komt iedere mens mee ter wereld, dat is de aard van het beestje. De revolutie, waar Groenevelt en vele jeugdige gedragswetenschappers zo reikhalzend naar uitzien, zal er zeker komen, wanneer je de Neder lander zijn welvaart laat inleveren, in ruil voor een handjevol uiterst discutabele „macht". En toch is dat de ijzeren conse quentie van de volledig geleide staats economie; meer dan tien landen in ons eigen werelddeel staan ons tea voorbeeld. De incompetentie van linkse leiders op economisch terrein is welhaast spreekwoordelijk, en nog net goed voor het overnemen van de boter- en gtraanbergen van het Westen. Zo zal het elk land vergaan dat van zijn leiders als belangrijkste kwaliteit het lidmaatschap van die ene partij, die „immer Recht hat", verlangt. Ons huidige kabinet en het burgemeesterschap van Rotterdam mogen in dieze tekenen aan de wand zijn. H. J. PEETERS Rijnziohtweg 38, Oegstgeest. In 1975 wordt alles weer duurder. Ook de Bruynzeelkeukens. Koopt u daarom dit jaar nog! Dat scheelt een stuk. Prijs vinden wij natuurlijk ook belangrijk. Maar nog belang, rijker vinden wij kwaliteit en service.Waarom? Nou eenvoudig, omdat uw keuken er volgend jaar nog moet zijn en ook het jaar daarna en daarna en daarna en daarna en daarna en daarna en daarna en... bruynzeei De Houtwerf Keukens B.V., Haarlemmerweg 49a, nabij Groenoord- hal. Leiden-Tel. 071-34544/22212 Bouwbedrijf Vogelaar, Voorstraat 141,Noordwijk.TeL01719-2170. Volgend Jaar, 1975, het Jaar van de vrouw, maar ook het Jaar van de waarheid voor het kabinet-Den UyL Niemand minder dan drs. Ed van Thijn, fractieleider van de Partij van de Arbeid in de Tweede Kamer, zei het zo. In 1975 zal duidelik moeten worden, waarom de PvdA zich sterk maakt voor het kabinet. Dan moeten de maatschappelijke veranderingen tot stand komen die de „progressieve drie" bij de verkiezingen hebben beloofd. „De grond in handen van de gemeen schap. Meer zeggenschap van de arbeiders in de onderneming..." Minister-president Den UyL toch altijd nog de man van de PvdA ziet het anders. Voor de vuist weg somt hij enkele HOOFDZAKEN op die het kabinet heeft klaargemaakt. „De defensie is geregeld. Daar is hard over gestreden in en buiten het kabinet. Maar het beleid voor jaren ligt er. „Het huur- en subsidiebeleid bij de volkshuisvesting. Ik kan er het karakter van een compromis niet aan ontzeggen. Maar wie het progressieve programma en het christen-democratische programma ernaast legt, tiet dat we er wat van hebben gemaakt. „Het energiebeleid. Het is toch maar zo, dat we het eens zijn geworden over de noodzaak het energiever bruik te beperken. En dat het gebruik van kernenergie aan strikte voorwaarden is gebonden. .De voorgestelde wijziging van grond- en kieswet. De gekozen kabinetsformateur en het districten stelsel. Het ligt in de Tweede Kamer heel moeilijk, maar het is een uniek verschijnsel, dat het kabinet eruit is gekomen. „De Oosterschelde en de Dollard. Grote zaken v r het milieubeheer. „De abortuszaak. De betekenis van de brief van minister Van Agt daarover is onderschat. Ook door Anneke Goudsmit van D'66. Ze was een goed kamerlid, Jammer dat ze weg is. Maar haar argumenten in de abortuszaken raken kant noch wal, De Bloemenhovkliniek zou 1 november worden gesloten, maar hij ls nu nog open. We hebben als kabinet enkele dingen vastgelegd, die onzeker waren. Abortus binnen drie maanden mag in afzonderlijke klinieken. En na drie maanden in erkende ziekenhuizen. Dat zou degenen die voorstander zijn van het toelaten van abortus grote voldoening moeten geven. We Den Uyl vindt het „grote onzin" als men beweert, dat de maatschappe lijke hervormingen nog moeten komen. Hij wijst op de verkleining van inkomensverschillen. Het stre ven daarnaar is bij alles wat het kabinet doet te merken, meent hij. Zijn conclusie: „1974 ls het Jaar van de waarheid geweest. Ik hoop, dat ook 1975 dat zal zijn".

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 11