Nelson Rockefeller beëdigd als vice-president van VS SJAH WAARSCHUWT TEGEN REVALUATIE GOUD 5 LEIDSE SPAARBANK Ondanks kritiek op relatie rijkdom-macht cVetzekgrên Egypte wees zes jaar her voorstel Israel tot terugtrekking af Diplomaat in woning in Parijs vermoord Als u aan een nieuwe auto denkt, denk dan ook even aan morgen. 1 Waardezegels VRIJDAG 20 DECEMBER 1974 WASHINGTON Na vele maanden van diepgaand onder zoek is Nelson Rockefeller gisteren officieel benoemd tot vice- president van de Verenigde Staten van Amerika. Het Huis van Afgevaardigden gaf uiteindelijk zijn goedkeuring aan de be noeming. In een eerder stadium had ook de Senaat dit al ge daan. De stemming in het Huis was 287 voor en 128 tegen, het geen een weerspiegeling geeft van de aanzienlijke oppositie tegen Rockefeller van liberale Democraten en Republikeinen die zich niet konden verenigen met de idee dat nu immense rijkdom wordt verbonden met grote politieke macht. Voor het eerst staan nu twee personen (Ford en Rockefeller) aan de top in de V.S. zonder direct door het volk te zijn gekozen. Tijdens vier maanden van onder- lijk eoek en vaak felle discussies had de in de regering 66-jarige oud-gouverneur van New 'ik wil dat hij - York geleidelijk onthuld dat zijn perzoonlijk fortuin1 218 miljoen dol- belangrijke rol gaan spelen n Gerald Ford. volwaardig part- is". zei de president onlangs in interview, en dat betekent dat lar bedraagt (ongéveer 556 miljoen hij gaat deelnemen aan het budten- S iïT.' ^ez,-ttlnBPI1 van,„de lands beleid, al moet ik eegeen dat Rockefeller-familie ongeveer 1350 voornaamste werkzaamheden miljoen dollar belopen. In het slot- op binnenlands terrein zullen debat dat gisteren dn het Huis Afgevaardigden werd gevoerd de de OalifOrnische Democraat Je- ate voorzitter rome Waddie het "potentieel mlsda- de binnenlandse raad gen". De president zed ook te willen dat de multi-miljonaïr zal optreden de beleidsbepalen- het Witte dij" dat Rockefeller in 1970 steun Huis. en dat hl) nieuw bloed in de gaf aan een boek waarin kritiek regering moet halen door middel ven werd geuit op de vroegere opper- Zljn uitgebreide contacten in de aca- reohter Arthur Goldberg, zijn demo- demische/en de financiële wereld, cratische opponent voor het gouve- Kort m zijn benoeming in het Huls neurschap, HIJ bekritiseerde ook de werd Rockefeller in de Senaat be- conlnoversiële giften van Rookefei- edigd door opperrechter Warren Bur- Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres ook voor TEL AVTV Israël en Amerika gelegd. Het werd echter door de stelden zes jaar geleden reeds een toenmalige president van Egypte, Israëlische terugtrekking voor uit de Abel Nasser, verworpen. Het plan be- Sinai en de heuvels van Golan helsde dat Israël zich zou terugtrek- maar het plan werd toen door de ken waarna de Sinai tot gedemilita- Arabieren verworpen. Dit heeft de riseerd gebied zou worden verklaard. Israëlische oud-minister van defen- Het Egyptische derde leger scheen sie, Mesje Da jan, verklaard in een de jongste oktoberoorlcg de honger- toespraak op de Bar üan-universi- dood nabij te zijn toen Israël er teit. rnee instemde VN-militairen met Mosje Dajan was van plan ge- voedsel en drinkwater door te laten, weest zijn toespraak te houden tot pet leger zat in de Sinai-woestijn ongeveer 500 studenten .maar het spreken werd hem belet door een honderdtal ouders vgn soldaten die ingesloten nadat Israëlische troepen de westelijke Suezkanaal waren overgestoken en in de oktober-oorlog sneuvelden. Hij de bevoorradingsroutes afsneden door sprak daarna privé tot een gr^ep raar het zuiden van Suez op te ruk- leraren en gedeelten van zijn toe- ken Het besluit van Israël een cor- spraak werden door de Israëlische ndor toe te staan kwam nadat A- i medewerkers een totaal beliepen van twee mil joen dollar. "Als we deze daden geren passen we niet de nieuwe maatstaven van politieke zedelijkheid partners die ger. Hij is de 41ste vice-president J van de verenigde Statem. na een va cature dde sinds 9 augustus bestond. Rockefeller legt als vice- president van de VS in de Senaat ten overstaan van rechter Warren Burger de eed af. radio uitgezonden. Volgens de radio zél Dajan dat het plan van 1968 voor een Israëli sche terugtrekking uit de Sinai en de Golan door Washington was op gesteld en met goedkeuring van Israël aan de Arabieren werd voor- Kerstbestand Explosie Een explosie in zei hij. Een andere Democraat kolenmijn p het noordelijke Ja uit Oalifornde, George Danielson, stel- panse eiland Hokkaido heeft aan d° dat "we een enorm belangencon- elf mijnwerkers het leven gekost, DUBLIN De 'Provisionals.' van fliot hebben dat reiikt tot in alle terwijl er nog vier worden vermist, het Ierse republikeinse leger IRA zullen de geweldcampagne in Noord- Bei: "Hij gebruikte zijn grote rijkdom onjuist om politieke macht te kopen". Maar het resultaat van de stem-, inningen stond al bij voorbaat vast en vele afgevaardigden prezen Rocke feller voor hetgeen hij gedurende vier termijnen als gouverneur van New York had weten te bewerkstel len in Amerika's grootste en inge wikkeldste industriële staat. Charles fRangel, een zwarte Democraat uit New York, meenide dat "het moei lijk is een man te vinden die meer kwaliteiten bezit dan Rockefeller" en andere leden verwierpen het idee zich tegen een man te verzetten «Heen omdat hij rijk is. De oud-gouverneur zal waarschijn- Ierland en Engeland tijdens, de kerst periode opschorten. Dit is vernomen in ingelichte kringen in de Ierse hoofdstad Dublin De of fidele aan kondiging van het kerstbestamd wordt in de loop van de dag verwacht. Bankoverval Vier mannen en een vrouw hebben gisteren de "Cha se Bank of Ireland' 'beroofd op het Ierse vliegveld Shannon. Dp buit was bijna een miljoen gulden, de grootste in de Ierse geschiedenis. De overvallers, die gewapend waren met een automatisch geweer, over weldigden de bewakers, maar er vielen geen gewonden. PARIJS De militaire aittachédelijk was voor de moord op de ml- van Uruguay in Parijs, de 45-jari- litaire attache van het fascistische gé kolonel Ramon Trabal, is gister- regiem van Uruguay, middag in de ondergrondse garage van'zijn woning doodgeschoten. Een Sendee is een 49-jarige so- groep die naar een Tupamaroleider cialistische advocaat, stichter en lei- genoemd is verklaarde drie kwartier der van de Tupamaro-beweging, die later, verantwoordelijk te zijn voor nu twee jaar in Montevideo gevan- de moord. Ooggetuigen verklaarden zeven acht schoten gehoord te hebben daarna twee mannen te hebben zien wegvluchten. "Het leek op een vuur peloton", zei een der ooggetuigen. Een dokter die in hetzelfde gebouw woonde en de schoten had gehoord kwam de trappen af rennen en vond de zieltogende kolonel. De dokter en een andere getuige renden achter de daders aan maar konden hen niet meer achterhalen. De kolonel stierf na enkele seconden. In de garage werden enkele 7,65 mm patronen gevonden. De politie zette het gebouw waar Trabal met vrpuw en drip kirideïen woonde af en nam, het lijk mee naar het politiebureau Voor een lijkschouwing. Ook de wagen van Trabal werd weggesleept. Deze was van binnen met bloed besmeurd, de voorruit was door een kogel verbrij zeld. Na de moord beide iemand namens een groep die hij "de internationa le brigade Rau-Sendic" noemde het Franse persbureau op mét de me dedeling dat deze groep verantwoor- "Hot Lines" voor ruimtevaarders HOUSTON Met het oog op de gen zit. Na zijn arrestatie schijnt Amerikaans-Russische ruimtevlucht, medio 1975, zijn het ruimtevaartcen trum te Houston in de Amerikaanse staat Texas en het Russische ruim tevaartcentrum Kalinin, 60 km ten noorden van Moskou, begonnen met communicatieproeven. Gedurende tien uur waren Ame rikaanse en Russische technici ver bonden per telefoon, telex en televi sie. De proeven worden voortgezet De met elkaar communicerende vluchtleiders gaan er daarbij vanuit, dat 't Amerikaans-Russische ruimte vaartexperiment reeds aan de gang Verscheidene Amerikaanse "Apol- 1 o-specialisten' bevinden zich in Ka linin en Russische 'Sojoezdeskundi- gen zjjn in Houston. Het Westduitse ministerie van Justitie heeft deze foto's vrijgegeven van de gevangeniscellen van Ulrïke Meinhof flinks bovenen Andreas Baader (rechts), waarop radio's, lectuur etc. zichtbaar zijn. Links onder een uitstalling van medische preparaten en vloeibaar voedsel dat gebruikt werd o.m. om Ulrike Meinhof in leven te houden tijdens haar honr gerstaking in de Stammheim-gevangenis. rrerika had gezegd dat het de Egyp te naren van voedsel en water zou voorzien met behulp van Amerikaan se vliegtuigen. Twee - Europese vrouwen die in Israël tot gevangenisstraffen van 10 en 14 Jaar waren veroordeeld, zou den vandaag worden vrijgelaten en gedeporteerd. De twee vrouwen, de 27-jar. in Ma rokko geboren Franse Matrilyn Bar- dalay en de 29-jarige Duitse Evelyn Barge, hebben drie Jaar in Israël '.astgezeten. Zij behoorden tot de groep van vijf die in Israël is ver oordeeld wegens explosievensmokkel. Zij zouden van plan zijn geweest negen hotels op te blazen. De drie andere leden van de groep zijn al eerder vrijgelaten. Smartegeld voor nabestaanden van "Bloody Sunday' LONDEN De Britse regering zal bil na 42.000 pond (250.00 gulden) aan smartegeljj uitkeren aan de nabe staanden van de 13 Noordierse bur gers die bij rellen in Londonderry in januari 1972 werden doodgescho ten door Britse militairen. Het leger trad toen op tegen een demonstratie waarvoor geen toestemming was ge geven. De militairen zeiden dat er eerst op hen was geschoten. Eert on derzoek van de Britse regering bleek dat geen van de 13 slachtoffers wa pens of bommen bij zish had gehad. Heroine In de Westduitse gar- nizoenstad Baumholder (Rijnland- Pfal'ts) heeft de Westduitse politie een smokkelbende van prostituees opgerold. Voflgens de politie impor teerden de meisjes heroine uit Ne derland en smokkelden ze de he roine "verstopt op intieme plaat sen" de grens over. In Baumholder zou de heroine dan worden doorver kocht aan Amerikaanse militairen. De kever, de Golf. de Sarocco, En op economisch rijplezier. Kolonel Ramon Trapal Investering Een groep "Arabi sche investeerders" heeft voor acht miljoen pond (48 miljoen gulden) een van de meest luxeuze hotels van Londen gekocht, aldus de 'Daily Express". Het zou gaan orp het hotel Park Tower in het cen trum van Knightsbriidge, een van de deftigste wijken van de Britse hoofdstad. de Passat, de Audi's Stuk voor stuk wagens om te bouwen. Met een spreekwoordelijke degelijkheid, een hoge inruil- waarde. Een totale conceptie die op lang rijplezier is gericht. Want b.v. de unieke computer-diagnose belooft zekerheid en kosten besparing als geen ander. Denk verder dan vandaag en oijtdek: kamsteeg Geversstraat 30, Oegstgeest, 071-51940/52661 Tramstraat 67, Katwijk. 01718-15141 Vv.d. Valk Boumanweg 2, Leiderdorp. 071 -99212 Hofweg 39, Voorschoten, 071-69307 Voor enkele centen méér per glas geniet U van de allerbeste Hollandse Cognac, DE KÜYPER VIEUX met de originele, uit Frank rijk geïmporteerde Brandy de extra attractie bij elk De Kuyper-artikel Vraag Uw slijter de Voordeelkaart voor Export Jonge Jenever I plus UOFKLNCOUPON en PRIJSVRAAG Ij Desgewenst rechtstreeks I aan te vragen bij De Kuyper B.V. I I Postbus 54, Schiedam 1 J TEHERAN (AP) De Sjah Iran heeft de Westerse landen gisteren gewaarschuwd dat een op waardering m0netai" gebaar tea gUnste van wordeQ «^danks «U» nadeel op de grond van olie te verbinden aan die van systeem aldus de Sjah. bische buren om zich meer dan gemaakt welk land is erkend als zag de Sjah een lichtpunt. "Hoe ze een aantal produkten waaraan d!e embareo af te kondieen Verenifde Natles: in bei" hun numerieke overwicht moeten producerende landen en de derde embargo^af ^ondigen, <,e richtingen moet er eerst enig ini- uitbuiten, is een andere zaak" zei wereld behoefte hebben. Hij zei: tiatief worden genomen voor Je wat hij". Hebben ze wel voldoende "Wij mikken op 20 a 30 produkten, m petto kunt hebben". getrainde technici? Overigens, de zowel eindprodukten als ruwe grond Hij vertelde dat hij "moedeloos" numerieke achterstand zal niet stoffen, landbouwproducten, zowal c_.T..ir.u_ri. D .1T..D.rMiir_ wordt óver het uitblijven van vrede lang meer duren". als geavanceerde elektronica, kort- siaenten Ford en.GJscard d'Estaing Sjah," die"zich heeft opgewopren als pen heèfT gelaveerd *^*°hij leverde Vietnam, waar een Iraans con- om een representatief -boodschap- overeenkwamen dat elk land vrij is beschermer van de Perzische Golf- de VB. olie die uiteindelijk in Israël tingent deel uitmaakt van de UNO- Hij betwijfelde dat het Iraans- penmandje" dat het proces van in- cm de waarde van zijn goudreser- lenden, zich tegen de berichten als. belandde en leende Saoedi-Arable vredesmacht. "Moedeloos, inderdaad, Iraakse grensconflict zou kimnen flatie of deflatie in uew economie ves te baseren op de vrije marktprijs zouden de Verenigde Staten de Ara- zijn vloot troepentransportvliegtui- ™aar^*et merkte de Sjah op: 'Dit De Sjah uitte zijn waarschuwende twee maal te bedenken alvorens op- hun goudvoorraden voorden in een exclusief interview nieuw de voor negen maanden afgekondig- met Associated Press dat plaats had met omdat er vrees bestaat de prijsstop voor olie op losse schroe- in zijn Niavaran-paleis. een bezetting, maar voor hun eigen Terwijl Israël en de Arabische toekomstig welzijn", de toopconfe- lenden bezig^zijn met een moorden- De 55-Jarige vorst die tijdens de ok- de pre- de bewapeningswedloop keerde de toberoorlog behendig langs alle klip ven zou zetten Naar aanleiding van rentie van Martinique, bijzonder ernstig probleem zijn en zeker leiden tot een verhoging van dc olieprijzen". "Als ze ons in de negen maanden dat de prijsstop geldt will» zijn we, net als mensen punt staan te verdrinken, gedwon- dat ik het wil opge- uitgroeien tot een tweede Vietnam, goed weergeeft, bische olielanden willen bezetten in gen zei met grote spijt dat hy geen ven- nog niet. Maar soms is t een soort oefenterrein waar beide Want, zoals ik al eerden heb ge- het geval een vijfde Israëlisch-Ara- oplossing heeft wanneer Kissinger's wel^ bijzonder frustrerend", aldus supermogendheden hun nieuwe wa- zegd, ik ben bereid om bij inflatie bische odrlog gepaard gaat met tweede olie-embargo. "Hoe zouden rij tot bezetting over wurgen, gaan en krachtens welk voorwend- op het sel?", gispte de vorst. .Krachtens welk moreel beginsel, krachtens welk gen elk houvast aan te grijpen. Het recht, krachteins welk artikel zal niet alleen een kwestie zijn een paar extra inflatieprocenten, het zou uiteindelijk kunnen leiden tot de het Handvest -van de Verenigde Na ties?" Hij richtte echter 'n vriendschap- stap-voor-stap-benadering of de de Sjah. pens kunnen uitproberen, en hij in uw landen met de prijs omhoog Russische "onmiddellijk naar Genè- Hij beklaagde zich over de getals- lachtte het denkbeeld van een "hot te gaan en bij deflatie het amge- \e-koers" geen vruchten afwerpen. matige inferioriteit van zijn line" tussen Teheran en Bagdad keerde te doen". grondstrijdkrachten tegenover het weg met de opmerking: "We spre- Op een meer filosofisch vlak ver- "Wat zou ik voor plan in petto kun Iraaikse leger waarmee al Jarenlang ken heel verschillende talen. Zelfs telde de Sjah dat hij het eens is met nen hebben", verzuchtte hij. 'De een grensconflict wordt uitgevoch- via een tolk is wederwljds begrip de verbannen Russische schrijver hele situatie draait om het niet te ten. In de lucht is de situatie an- bijzonder moeilijk". Alexander Solzjenitzin die heeft verteren feit dat Israël Arabische ge- ders. Deze week werden twee Iraak- De Sjah gaf een toelichting op gezegd dat de wereld "al geruime biedsdelen bezet houdt. se Migs door Iraanse raketten van zijn oproep aan de Westerse lan- tijd boe is aan een morele en reli- Aan de andere kant moet er een Amerikaanse makelij neergehaald. den om via een dialoog de prijs gieuze revolutie",

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9