Pomona wordt toch opgeknapt Penetrante kattepistueht maakt straat moedeloos "Geen financiële ruimte voor alle eisen van LJA" HAAL LEIDEN UIT DE KAMFERSFEER Raad is bezorgd over personeelssituatie Bureau Huisvesting Hel casrelte huis Lezers schrijven Woelders: "Doe het licht maar uit WEDERZIJDSE KER5TPRIJZEN f 6,95 osier CPN-MOTIE: "WERKLOZEN 200 INEENS" ERGERNIS KLASSIEKE MEUBELEN aar TONDBRDAG 19 DECEMBER 1974 LEIDEN De eisen van de LJ^ om de subsidie op de personeels lasten van het jeugd-, buurt- en clubhuiswerk tot vijftig procent te .verhogen en om voor verbou wing van het Kreatief Sentrum meer geld beschikbaar te stellen, maken geen kans. zo bleek uLt de woorden van wethouder Tesse- laar, gisteravond geuit in de ge combineerde fractievergadering van PvdA en PPR/PSP/D'66. Hij ziet geen Joans om daar in 1975 financiële ruimte voor te vinden en vindt bovendien dat b.v. de voorzieningen voor bejaarden eerder toe zijn aan een verhoging van de gemeentelijke bijdrage. In de gemeenteraadsvergadering diende Hoeven (CPN) later een motie in, waarin de eisen van de Leidse Jeugd Actie werden om schreven. Hoeven wees erop dat vele gemeenten het voorbeeld van het rijk om de personeels lasten voor vijftig procent te sub sidiëren (samen dus honderd procent) hebben gevolgd. Over het Kreatief Sentrum merkte hij om. op: „Wij moeten ons ndet laten afschrikken door wilde ver halen en het Kreatie/ in de kou laten staan". Een andere eis van de L.J.A., om het toezich op de speeltuinen te verbeteren, kan wel worden in gewilligd. Hét is niet nodig om de subsidie te verhogen, aldus Tesse- laar, maar via interne verschui vingen van posten kan hetzelfde resultaat worden bereikt. VVD'er Schoute wees verhoging van de subsidies voor het club- en buurt huiswerk af. „Te veel hobby's en persoonlijke ideeën zijn de drijf veer van de welzijnswerkers. Aan ons komt deze instelling soms over als een vorm van dirigisme of paternalisme". Hij drong verder op aan om de L.J.A. en Welzynsraaid onder één i brengen. „Een goede king is broodnodig". Bij monde van Höppener diende de PvdA een voorstel in om de subsidie voor de bejaardensocië- teiten van 300 tot 450 gulden te verhogen. LEIDEN Het sportcomplex Pomona bij de Nachtegaallaan zal het komende jaar toch een opknapbeurt krijgen. Van PvdA-zijde werd hier gisteravond* in de gemeenteraads vergadering een motie over ingediend en ook het CDA uitte wensen in deze richting. Wethouder Tesselaar moet officieel nog antwoorden, maar heeft in de gecombineerde fractievergadering van PvdA en PPR/PSP/D'66, die voorafgaande aan de raadsvergade ring werd gehouden, laten weten veel voor het voorstel te voelen. Dat zou betekehen, dat alsnog 'n deel van de wensen van de Sport stichting wordt vervuld. PvdA'er Duivesteijn, die nafnens zijn frac tie het voorstel indiende, heeft fi nanciële ruimte gevonden door op de begroting de post voor extra on derhoud aan het stadhuis te schrap pen. Wethouder Van Dam van fi nanciën heeft daar evenmin be zwaar tegen, zo bleek uit de frac tievergadering. In de opknapbeurt van Pomona, van welk complex gebruik wordt gemaakt door de voetbalverenigin gen Leiden en Docos, wordt een ton geïnvesteerd. Dè renovatie moet worden beschouwd als noodherstel, want nog altijd is de toekomst van het complex onzeker. Duivesteijn wees er in de raads vergadering op, dat de nieuwe An- nakliniek en de Jan Willem Mul derkliniek in geval van nieuwbouw waarschijnlijk op het terrein van het academisch ziekenhuis verrij zen. Inmiddels blijkt de gemeente turn een bouwplan op tafel zou moeten leggen, wil men de optie op met de gedachte te spelen om in dat geval op Pomona woningbouw te plegen, zo bleek uit de woorden van het PvdA'-raadslid. „Maar dat kan^nog Jaren duren. Als we Pomo na renoveren en de nieuwe velden in het Morskwartier zijn op tijd klaar, kunnen we voor het komend seizoen spreken van een kleine ver betering in de veldensituatie". Ook CDA'er Bosch wijdde in de begrotingsraad gisteravond veel woorden aan de veldennood in Lei den. Hij noemde 1 Januari een be langrijke datum, omdat de Jan Willem Mulderkliniek voor die da- Pomona behouden. Bosch becijfer de, dat er sind^ 1968 een winst van 2 velden is gemaakt, maar daar staat tegenover dat het aantal voet balteams sinds 1966 gestegen is van 172i r 307. Leiden De raadsleden Hani '(CDA) en Langerak (WD) hebben gisteren in de raadsvergadering beide aandacht gevraagd voor de slechte personeelssituatie bij Bureau Huis vesting. Ham noemde haaf zorg wekkend en" drong aan op een spoe dige taakstelling en adequate for matie. Ook Langerak vroeg om snelle beslissingen bij het voorzien in de vacatures. De minimum leeft, waarop woningzoekenden zich kannen laten inshryven wil hy gesteld zien op achttien voor alleenstaanden en 46 (man en vrouw samen) voor gehuwden. De ruimste keuze Pleet, Edelstaal en Vlekvry. In de beste merken. Grote keuze verzilverde geschenkartikelen. Uw juweliér v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 Over de toekomst van de Stevens- hofjespolder zei de VVD-er namens zijn fractie, de bouw van eengezins woningen voor te staan in de pre mie- en vrije sector om te komen tot een 'evenwichtige bevoljdmgsop- bouw. Het eigen woningbezit dient z.i. gestimuleerd te worden. Anne v.d. Zande PPR/PSP/D66) sprak van schrikbarende' verhalen over de toekomstige huren van de woningen die Nationale Nederlanden in de Merenwijk gaat bouwen. Zij vroeg om nadere informatie hier over. Ook drong het raadslid N aan op democratisering van woningbouw verenigingen, De Protestant-chris telijke woningbóuwvereniging is er een, aldus Anne v.d. Zande, waar de democratie ook formeel niet doorgevoerd is. Zij diende verder een voorstel in om een onderzoek te plegen naar de mogelijkheid van een gemeentelijk bouwbedrijf. Pauline Buring (PvdA) wil een gedegen onderzoek naar de oorzaak van het feit, dat op inspraakavon den in De^Kooi en Noorderkwartier over wtjkverbetering de bevolking zo plecht is opgekomen. Ook VVD'er Schoute signaleerde de veldennood. Een probleem, dat z.i. in regionaal verband aangepakt zou moeten, worden en hij infor meerde naar de mogelijkheid om in het gebied De Kwaak, Oegstgeets grondgebied, een oplossing te zoeken. Plannen om aan de' Nachtegaallaan meer sportvelden aan te leggen wees hij van de hand ("hier ligt een on gerept stukje natuurgebied, dat wij wensen te behouden") evenals overwegingen om ten koste van de Leidse Hout dergelijke voorzienin gen te realiseren. Sport was een veelbesproken on derwerp gisteravond in de raad. Zo wel Bosch als Schoute drongen aan op maatregelen voor de verbetering van de accommodatie van roeiver eniging Die Leithe. B. en W. heb ben hiervoor op him begroting geen bedrag gereserveerd, maar WD en CDA hebben in hun alternatieve financiële kaders ruimte gevonden door de reorganisatie van het amb telijk apparaat achterwege te laten of van een lagere post te voorzien. Bosch wees erop, dat Die Leithe al sinds 1960 tevergeefs probeert om van de gemeente financiële steun te krijgen. Evenajs Schoute vond hij dat de roeivereniging op zp'n kort mogelijke termijn dient te wor den geholpen. Het CDA-raadslid vroeg in het algemeen om meer steun' voor de sport, "die zich be weegt in een richting, die ik funest vind: men moet zioh wel wenden^ tot sponsors. Ik vind dat commer ciële belangen zich slecht verdragen metxlit soort Jeugdwerk". Hij vroeg zich af of de bijdrage van de sport ten dienste van de Groenoordhal (600.000 gulden) wel verantwoord is. "Een paar Jaar dit bedrag gereser veerd en Je hebt een nieuwe sport hal. Ik begrijp best dat we de Groenoordhal exploitabel moeten maken, maar dit economisch belang komt wel erg zwaar te drukken op het budget van de Sportstichting". Duivesteijn informeerde naar wat precies de rechten en de plichten van de sport in de Groenoordhal zijn. Meer Leicis nieuws elders in deze krant Wim Sonneveld, heelt jaren geleden al eens vastgesteld, dat er in ons land heel wat afge- knutseld wordt Nu geldt dat met name voor de laatste weken van het jaar. In het Rijksherba rium aan de Schelpenkade in Leiden bijvoorbeeld werd gisteren ijverig gewerkt aan kerststukjes ZrTulZw 9en7Zlkunüe0Or ée Kon. Kei. MaaUcH. LEIDEN „Eigenlijk zou ik nu nweten verzoeken om het licht uit te doen". Tot deze opmerking kwam PvdA-raadslid Woelders gisteravond aan het begin van zijn analyse van wat de afgelopen jaren in Leiden als milieubeleid is gèkwalificeerd. ,Maar ik denk niet dat u aan mijn verzoek ge volg zult gaven", vervolgde het raadslid, waarop wethouder Oos terman uitriep: ,Maar wel willen wel even onze ogen dicht doen Het college van B. en W. heeft toegezegd volgend jaar een ge richte milieuactie te zullen on dernemen. Woelders deed een paar suggesties: bomen in de Breestraat (als hij toch dicht gaat), eens per half jaar een "veegdag" in Leiden ("met col lege voorop en de raad met de ambtenaren achteraan") en op elke hoek een vuilnisbak. Ook drong hij aankop het vormen van een milieubrigade van vrijwillige burgers, desnoods scholieren. Naar aanleiding van het gezeur, over de geval van de Raad van Ar- bgid aan de Breestraat het volgen de: tachtig procent van de Leidenaars heeft deze gevel nog noodt bekeken (wat valt er eigenlijk aan te kijken). Straks komen deze panden leeg te staan, worden dichtgespijkerd en val len na enige tijd vanzelf in «jlkaar (zie postkantoor). Weer 'n ratten- huis erbij. H.H. bestuurders we le- ADVERTENTIE 1970 Chateau Trinquefort Rosé de France r n nr fles Sherry Atedo F c fles Jonge Jenever Nter" f 9,95 GILDE PILS oc 12 halve liters 087d neCs0,Ch .Whi8ky. f 10,95 STEENSTR 8 TEL 21341 HERENSTR 4 - TEL 300 4» HAARLSTR 204 TEL 21411 en gratis thuisbezorgd In Leiden en omgeving. Donderdagavond koopavond tot 9 uur geopend. ven in het heden, haal Leiden uit de kamfersfeer en maak een gezellig centrum. Al wat nieuw is behoeft niet lelijk te zijn. Denk ook aan concur rentie van buitenaf. Zoals het nu gaat kan men van Leiden over tien jaar één grote begrafplaats maken. W. NOPPE Meerburgerkade 24b LEIDEN Communist Hoeven, heeft gisteravond in de gemeente raadsvergadering een motie inge diend. waarin hij er op aandringt dat de gemeente 'bij de regering mach tiging aanvraagt om werklozen een uitkering van tweehonderd gulden in eens te geven. Het CPN-raadslid onderschreef de eisen van de actiecomité's tegen werkloosheid en een donderend ap plaus vanaf de publieke tribune was zijn deel, want daar had het Leid se comité plaats genomen, achter een spandoek met de krachtige kreet "200 ineens". Volgens het actiecomi té zijn de eisen inmiddels onder schreven door duizend handtekenin gen. Het comité dat élke woensdag avond om zeven uur in de koffie shop van het Volkshuis vergadert,, gaat door met de acties. Het verwacht dat het aantal werklozen in Leiden, deze winter tot drieduizend zal oplo pen. ADVERTENTIE Daar kan ik me nu over opwin den, als ik in "Allgegaar" lees dat kolonel b.d. Wessels het een schandaal vindt dat hy al negen maal is geverbaliseerd voor par- keerfouten. Hoe kan hy nu al twee keer bekeurd zijn op de Willem de Zwijgerlaan? Ik dacht dat 'n raads lid zeker het voorbeeld moest geven. Als hij nu, net als wij, op de Willem de Zwijgerlaan 50 km. rijdt, kan hij nooit worden bekeurd, en als de heer Wessels nu weet dat hij daar of daar niet mag parkeren, waarom doet hij dat dan toch? Een ezel stoot zich toch maar één maal aan dezelfde steen, of niet? Waant de heer Wesseft zich soms nog in dienst? Leve de WD, meneer Wessels. U kunt niet ongestraft doen wat u wil. Dus wat dat betreft is mijn ergernis wederzijds. E. MOLENAAR Ger. Brandtstraat 4 Leiden. EIKEN NOTEN MAHONIE EXCLÜ. VERLICHTING MEUfet-JOUTIQUE Hogewoerd 163-132 Leiden - Telefoon 21404 Door Paul Wolfswinkel LEIDEto Al een paar jaar hebben enkele bewoners van de Kórte Hansenstraat in de Leidse wijk Groenoord last. Last van stank. Stank van katten. Katten, ruim twintig in getal, die in een kein bene- denhuisje wonen, samen met een bejaarde vrouw. Katten ook, die nooit buiten komen en niet gesteriliseerd of gecas treerd zijn. Katten die hun be hoeften in huis doen. Meer malen per jaar neemt de vrouw katten mee van de straat om ze te verzorgen. En dat doet ze goed. De beesten worden niet verwaarloosd; de vrouw zelf is een beetje ver waarloosd. Maar toch, de toestand is on houdbaar. De bewoners hebben veel deuren van officiële instan ties pla gelopen. Die van de GGD. die van het stadhuis, die van de politie. Iedereen, van wijk agent tot de wethouder van Volks gezondheid (Oosterman) weet er van. is gaan kijken en vindt het erg zielig. Maar er gebeurt niks. Tenminste: de bewoners hebben «eer sterk de indruk gekregen dat er wordt afgeschoven en afgescho- "Stel dat 2so iemand, naast de burgemeester zooi wonen, dan was er allang een einde aan gekomen. We krijgen echt de indrulk dat we in een achterafbuurtje wo- In oktober schreven de bewoners ons een brief. Meteen ^aarop, hebben we contact opgenomen, met webhouder Oosterman. die ook toen al op de hoogte was. Oos terman zei destijds dat er gepro beerd zou worden om via de fa milie de vertrouwensrelatie met de vrouw te herstellen. Die rela tie was danig verminderd. Maar er was geen familie. Wettelijk kon er nie;s aan worden gedaan. "De eerbiediging van de privésfeer, staat hoog op het lijstje," aldus Oosterman. Mevrouw Zwart, directeur van GGD vertelde dat er een paar artsen zijn gaan kijken. Er kon geen einde gemaakt worden aan de situatie. "Nu zitten we in het stadium dat de gezagsdragers zich ermee moeten bemoeien." Nu, een paar maanden later, is er niets veranderd. De psychiater wil geen KZ-verklaring afgeven (krankzinnigheid). Een andéfe mogelijkheid 'zou zijn- dè, vrouw te bewegen voor 6 uur haar huis- Je te verlaten, zodat schoonmaak ploegen hun werk zouden kunnen beginnen. Dat ls een onmdgelijk korte tijd, want het huisje moet niet alleen worden ontsmet, er moet ook opnieuw werden ge verfd en behangen. Alles in huis is doordrenkt van kabtepislucht. Het ontsmetten- en opknappen duurt minstens 24 uur. En de vrouw ls zo wantrouwend dat ze de deur niet^uit wil. Volgens Oosterman zou *n apart staand huisje 'n uitkomst kunnen zijn. Maar directeur Dekker van het bureau Huisvesting van de gemeente weet onmogelijk hoe daaraan te komen. "Een hutjeop de hel. maar we hebben hier geen hed". Je moet haar kunnen herhuisvesten, maar dat ls voor ons het probleem. De kans op herhaling, dat ze dus weer katten gaan houden, is reëel De bewoners van de Korte Hansenstraat zijn verbaasd dat er niets gedaan kan worden op een directe manier. Zp zeggen dat ze best wULen helpen, maar dat moet dan wederzijds rijn. "Als we de ramen openzetten, moeten we meteen de voordeur uitvluchten. Wanneer rij kleden buiten hangt, zet Je een wasknij per op de neus". Er bestaat geen onwil; de vrouw ls erg aardig voor kinderen en mag er best blijven wonen. De directe bovenburen,'n gezin met 3 kinderen, hebben de ge hele dag last van de stank. Een bezoekje aan het bovenhuis heeft voor drie minuten zin. daarna moet je de straat op voor een hap frisse lucht, D© bovenbuur vrouw heeft geregeld last van hoofdpijnen en de kinderen zien er niet best uit. Volgens mr. Zwart bestaat er geen relatie tussen de stank en de hoofdpijn: "Als Je Je er wezenloos bij gaat ergeren. Ja dan kan het. Ik zie als arts geen verband. En wy kunnen echt niets doen. Het vailt buiten ons gebied. Het as geen onwil, het ls zuive re onmacht'. Dierenbescherming en politie, hebben indertijd wat katten weg gehaald en ze medisch laten hel pen. Er ls toen beloofd dat de beesten weer terug kwamen. Om het beetje gewonnen vertrouwen vast te houden rijn de katten in derdaad teruggegaan. Sindsdien is er niemand meer toegelaten door de vrouw. Hoofdinspecteur Erenst van de politie: Als we een huls willen binnentreden tegen de wil van de bewoner, moet het effect sorte ren. En het sorteert geen effect. We kunnen geen einde maken aan de stank. "Binnen een paar maanden ver wachten we klaarheid," zei iemand. Maar de buurtbewoners zijn het zat. Ze durven zelfs geen bezoek meer te ontvangen. Ze hebben frisse lucht nodig en moe ten de ramen weer eens open kun nen zetten. Met angst en beven, zien ze de naderende zomer te gemoet.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3