LEZERS SCHRIJVEN DONDERDAG 19 DECEMBER 1974 Opnemen van oneven tn deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de Inhoud eens Is De redactie behoudt zich daarenboven net recht voor om bijdragen te telgeren dan wel in te korten. Legalisering van abortus De problematiek rond de abortus provocatus staat de laatste tijd weer in het middelpunt van de publieke belangstelling. Een van de belang rijkste oorzaken hiervoor was het op treden van de KVP-minister Van Agt tegen de Bloemenhovekliniek. Zijn pogingen deze kliniek waar ook vrouwen die langer dan 12 weken zwanger zijn, geholpen worden, te sluiten, deden de discussies binnen en buiten het parlement weer fel op laaien. Door de manier waarop Van Agt, gesteund door de brief van de Ne derlandse bisschoppen, de zaak op de spits dreef, werd het abortuspro- bleem sterk in de sfeer van de par tijpolitieke belangen getrokken. Al waren morele en ethische argumen ten niet van d© lucht. Het lijkt ons niet overbodig, te midden van alle emotionele reacties, de feiten nog eens op een rijtje te zetten. Volgens enkele onderzoeken uit 1970 zouden in Nederland ongeveer 100.000 vrouwen per Jaar tegen hun wil zwanger worden. Men schatte het aantal vrouwen dat vervolgens abor tus pleegt tussen de 20.000 en 60.000. Slechts in een kwart van deze geval len werd de ingreep verricht door een arts. De rest valt in handen van ondeskundigen, om geen erger woord te gebruiken en staat bloot aan alle risico's verbonden aan een illegale abortus. 2% van deze vrouwen sterft aa n de gevolgen (enkele honderden per jaar!) en het aantal waarbij zich ernstige complicaties voordoen ligt natuurlijk veel hoger, 15%. Wanneer we ons dan ook nog de moeilijkheden voorstellen van moe ders die htm ongewenste zwanger schap wel uitdragen, en de gevolgen die het voor die kinderen kan heb ben. dan is het duidelijk dat we hier te maken hebben met een onnoeme lijke hoeveelheid leed, die door lega lisering van abortus voorkomen had kunnen worden. Deze situatie dateert natuurlijk piet van gisteren, maar tot voor en kele Jaren was het onderwerp abortus In brede kring taboe. De grotere openheid rond sexualiteit, voorlich ting, voorbehoedsmiddelen etc., die aan het einde van de zestiger Jaren doorbrak, maakte het mogelijk ook dit probleem aan te snijden. In 1969 werd de Stichting voor Medisch ver antwoorde Zwangerschapsonderbre king opgericht en in '7i ging de eer- .ste abortuskliniek van start. Inmiddels was wel duidelijk ge worden dat de Nederlandse wetge ving over abortus provocatus volko men achterhaald ./as door de wer kelijke situatie. Deze wetgeving da teert uit de 19de eeuw en staat abor tus alleen toe, wanneer het leven van de vrouw door de zwangerschap gevaar loopt. Een wetswijziging was dringend noodzakelijk en daartoe dienden de tweede-kamerleden J. H. Lamberts en H. Roethof, beiden van de PvdA, in 1970 een initiatiefwet in. De es sentie van hun voorstel is dat abor tus provocatus beschouwd moet wor den als een normale medische in greep, waartoe door de vrouw, in overleg met haar arts, vrij besloten moet kunnen worden. Zij vinden elke aparte bepaling over abortus provo catus, bijv. over het raadplegen van andere deskundigen, het uitvoeren van de ingreep in een ziekenhuis of het stellen van een uiterste termijn, waarna de zwangerschap niet meer afgebroken mag worden, in het wet boek ongewenst. Bovendien leggen zij er met name de nadruk op dat de financiële toosten voor geen enkele vrouw een beletsel mogen zijn om tot. een abortus te besluiten. Toen was het de beurt aan de con fessionele partijen om hun ideeën over abortus te spuien. Zo ontstond de beroemde abortusparagraaf in het regeerakkoord van het kabinet-Bies heuvel, september 1971. Deze para graaf 'bevatte drie voorwaarden op basis waarvan men tot een nieuwe abortuswetgeving wilde komen. Deze drie voorwaarden, die terug te vin den zijn in het wetsontwerp waar mee de ministers Van Agt (Justitie) en Stuyt (Volksgezondheid) in Juni '72 voor de dag kwamen, zijn: behandeling in een erkende zie- keninrichting; verplicht stellen van een multi disciplinair team; verplichte registratie. Tegen deze drie punten was in 1971 al veel verzet gerezen. Op de openbare hoorzitting van 29 septem ber hadden vele organisaties hun be zwaren tegen deze voorwaarden naar voren gebracht. Kort samengevat komt de kritiek hier op neer. Het verplicht stellen van de be handeling in een erkende ziekenin- richting betekent in de praktijk een drastische inperking van de moge lijkheid tot abortus. De opnamecapa citeit van de Nederlandse ziekenhui zen is totaal onvoldoende om aan het aantal gewenste abortussen te kun nen voldoen. Bovendien is het me disch gezien heel goed mogelijk de ingreep poliklinisch uit te voeren, zoals in alle abortusklinieken gedaan wordt. Het verplicht raadplegen van één of meer deskundigen, die uiteinde lijk bepalen of de ingreep uitgevoerd mag worden, werd ook door velen af gewezen. Het zelf beslissingsrecht van de vrouw verdwijnt hiermee en het team van deskundigen gaat functio neren als een soort rechtbank waar de vrouw haar zaak moet verdedigen. Dit versterkt waarschijnlijk bij de vrouw de aanwezige vooroordelen en schuldgevoelens en maakt het Juist voor vrouwen met een lagere oplei ding, die zich tegenover zo'n team van specialisten staande moeten zien te houden, moeilijker een abor tus verltfiigpn Bovendien wijst de lijkbare groepen in de samenleving dezelfde tegemoetkoming genieten. Het komt mij voor dat zedelijk ge zien de artsen hiervoor een open oog zullen hebben. T. VAN DEN BERG Kennedylaam 16 Leiden Suggestie voor huisartsen Een suggestie voor de volgende affiche van de huisartsen: "Het ogenblik waarnaar u Jaren heetf gesnakt, is aangebroken. Voor taan kunt u rustig met ons praten! Met belangstelling wachten wij op deze zo geheel nieuwe wijze van ontmoeting". Minister Van Agt praktijk uit dat zoek om abortus afgewezen wordt, meestal proberen een illegale abor tus te krijgen, met de al eerder ge noemde risico's vandien. Het laatste punt, de verplichte re gistratie, werd alleen aanvaardbaar geacht, wanneer die registratie ano niem en aantoonbaar in het belang van de volksgezondheid zou zijn. Voordat deze twee wetsontwerpen door de Tweede Kamer in behande ling genomen konden worden, viel het kabinet-Bie6heuvel en verdween het abortusprobleem voorlopig van de agenda. Bij de vorming van het kabinet-Den Uyi kwamen de KVP en de ARP met de progressieve drie overeen dat het wetsontwerp Stuyt- Van Agt door de confessionele par tijen als initiatiefwetsontwerp inge diend zou worden, waarna het parle ment tussen de twee voorstellen, Lamberts-Roethof of Stuyt-Van Agt zou kunnen kiezen. Tot die tijd zou het soepele beleid ten aanzien van de abortusklinieken gehandhaafd blijven. Toen de KVP deze wapenstilstand verbrak, niet alleen door het optre den van minister Van Agt tegen Bloemenhove, maar ook via uitlatin gen van staatssecretaris Hendriks te gen de kliniek in Maastricht, barstte van alle kanten de verontwaardiging los. Woensdag 30 oktober demon streerden vrouwen op het Binnen hof tegen deze verscherping van het vervolgings beleid. Er werd een lan delijk comité "Wij Vrouwen Eisen" opgericht, dat haar activiteiten di rect richtte op de organisatie van een grote landelijke demonstratie, die 14 december J.l. in Amsterdam werd gehouden en waaraan duizenden mannen en vrouwen deelnamen. Het comité is nu bezig (ook in Leiden) handtekeningen te verzamelen voor legalisering van de abortus. De eisen waar dit comité voor vecht, zijn: abortus uit het wetboek van strafrecht. Abortus moet, als iedere andere medische ingreep, aan de re gels van het medisch tuchtrecht on derworpen worden; Abortus in het ziekenfondspak ket. De financiële kosten mogen nooit een belemmering voor de een abortus te ne- op de spits handelingen staken. Ik neem aan dat het gaat om die welke tegenover de staat nodig zijn. Uitzondering voor beide partijen is hiet uitschrijven van nota's. Punlt 2: hot staken van dtiensten aan overheidsinstellingen aöbw. het staken van overheidsdien sten aan artsen die op dienstverle ning berusten en niet op een wette lijke verplichting. Punit 3: het niet verlengen van de contracten met de ziekenfondsen; antw. gewoon afwachten wat voor toestand er dan ontstaat, bijv. bij pas gevestigde artsen. Punt 4: het opschorten van hande lingen op consultatiebureaus; antw. er op letten dat de consulta tie-bureaus dan niet gebruikt kun nen worden, dat de artsen elkaar on derling en bijv. het personeel van ziekenhuizen daar helpen. De patiën tjes, die op de consultatie-bureaus regelmatig „ontdekt" worden, zulten dan het Slachtoffer worden. Punt 5: het stoppen van de premie betaling voor de pensioenregeling; antw. premie-betaling wettelijk stop pen totdat gebleken is dat verge lijkbare groepen in de samenleving dezelfde „zekerheden" hebben. Punt 6: Het helemaal beëindigen van deze inmiddels wettelijk verplicht ge stelde regeling; Acties van huisartsen Leiden verder in het slop 1. Architekt Schutte ontwierp bun galows voor de Merenwijk van elk 4.50 m. breed, voor f165.000. MentziJ vroeg of dit nu het soort woningen was waar Leiden op zat te wach ten. Cees Waal zei ronduit "nee" en Log ten berg vulde aan dat deze duur bouw nodig was om de kosten van de "goedkopere" bouw in de Merenwijk te dekken. Bedoeld werd: bouw die goedkoper was dan f 165.000 en die kunnen alleen goed koper zijn als er een stel wonin gen duur is, want de inkomsten van de bouwer e.a. moeten natuurlijk constant gehouden worden. Bij een gemeentelijk bouwbedrijf hoeft de winst niet gegarandeerd te zijn en zou die kunnen dalen ten behoeve van de betaalbaarheid van de hui zen. Maar nog steeds heeft onze ge meente niet de tijd en de moeite ge nomen zulk een bedrijf zelf op te zetten met eigen architecten, bouw vakkers e.a. 2. Wilma (van dat lelijke ding op de plaats van Bakker en Co) heeft een zijner architecten, dhr. Tol, 2 flats voor 'de Nieuwe Mors laten ontwerpen voor onvolledige gezin nen, alleenstaanden en werkende Jongeren. De laatste flat wordt er één van 7 woonlagen met een huur Nederiandere is nauwelijks te ver wachten, dat zij de wet niet zouden willen naleven. Zo nodig moet de wet veranderd wonden of de naleving af gedwongen worden. Punt 7; prik acties om het verzeke ringswezen lam te leggen; antw. prikacties van het verzeke ringswezen om de verzekeringsmoge lijkheden van artsen lam te leggen. Het noet vertenen van hoge hypo theken bijv. Pusnt 8: het staken van keuringen; antw. dan tevens keuringen van art sen onmogelijk maken voor het af sluiten van levensverzekeringen. Ook bij het trachten van het verwerven betrekking bij overheddsin- De vrouw beslist. De vrouw, in overleg met haar arts, is de enige die kan bepalen of een abortus in haar situatie gewenst en verantwoord ls. Het is te hopen dat regering en parlement bij de behandeling van de wetsontwerpen deze drie eisen, waar een meerderheid van de Nederlandse bevolking achter staat, in him oren zullen knopen. Het comité "WIJ VROUWEN EISEN", afd. Leiden gesteund door: CPN, D'66, LSB, MVM, NVB, NVSH, NW, Vrou wenbond, PvdA, PSP, Vrouwencafé, p/a Rapenburg 123, Leiden, telefoon 33862. Met grote belangstelling heb ik over de huteartsen-zaak in het Leidsch Dagblad van woensdag 11 december gelezen. Artsen heb ik als ernstige mensen leren kennen en daarom noem ik aan dat de dreiging mot acties ernstig bedoeld is. Om de zaak echter niet al te ern stig te bekijken, heb ik de verschil lende aangevoerde voorstedien hier onder mot enige humor bekeken en van een toelichting voorzien. Punt 1: het zo nodig staken van alle administratieve handelingen door de huisartsen; antw. alle niet-artsen moeten tege lijkertijd ook als administratieve Punt 9: Geen geboorte- en overtij- dens-bewijzen afgeven: antw. dit laten verrichten door vroedvrouwen en nabestaanden even tueel door de overheid te regelen door middel van eon noodmaatregel. Qeboorten en overlijden gaan n.l. ge woon door. Eventueel viia kerkelijke registers net als vroeger. Punt 10: hot nilet verrichten van bloedproeven in het kader van de 1 novemberwet; antw. voor die wet er was leefden wij ook en dat zal wel zo blijven. Sommigen zouden misschien de con trole wat bloedproeven betreft voor artsen willen verscherpen. Het wordt dan wel een prettige boelIk zou kunnen begrijpen dat als de loodgieter bijv. moeilijkheden krijgt bij het niet verkrijgen van een geboorte- of overlijdensbewijs hij weigert om de verstopte riolering van het huis van de arts te komen repa reren. Of, dat de garagehouder de auto niet wil nazien. Of, dat de opti cien plotseling zo overbelast te, dat de kapotte bril van de arts niet di rect in orde gébracht kan worden enz. enz. Steeds meer trachten groepen langs de „rand" van de wet hun doelstel ling te bereiken. Alle artsen zullen echter wel niet hetzelfde standpunt innemen. Het einde ervan zal zijn, dat de groepen de staate-struotuur zo zullen maken, dat de staat steeds meer zal moeten ingrijpen om redenen van algemeen belang. De stellingen en de tegen-stellin gen in dit stukje moeten wei met een korreltje (of pand) zout gele zen worden. Of de artsen gelijk hébben mei; hun verzet als de pensioenpremie niét aftrekbaar wordt voor de belas ting kan ik onmogelijk nagaan om dat ik niet kan beoordelen of verga- van f200 per maand per head (men bouwt tegenwoordig geen woningen, maar woongebou wen met woonlagen en wooneenhe den). Dhr. Tol had voor het inteke nen van parkeerplaatsen de maat staf 1 auto op 1 wooneenheid geno men, wat hij zelf erg veel vond. Argumenten pro van de commis sie waren: "de wijk heeft al veel hoogbouw dus het past er best tus sen"; (van Waal zelf:) "jongeren ondervinden minder nadeel van hoogbouw dan gezinnen" (inder daad is er verschil tussen belazerd en allerbelazerds wonen)en als reactie op de suggestie om er 2 flats van 3 a 4 woonlagen van te maken: "2 halve flats is duurder dan één hele, ook voor de toekom stige huurder", kortom: leefbaar heid en betaalbaarheid sluiten el kaar nog steeds uit, zolang er nog geen gemeentelijk bouwbedrijf is en het bouwen wordt overgelaten aan Wilma of een andere particu liere bouwer. Over geluidshinder is totaal niet gesproken. Heel nuttige woorden kwamen van een deskun dige, want buurtbewoner. Deze heer zei dat er met de bouw van die 7 hoge flat twee tochtsleuven bij kwamen, wat niet het geval is bij 3 verdiepingen. Veel mensen onder vonden last van valwinden, veroor zaakt door de hoogbouw (trechter werking), en dat hoor Je goed, ook in de huizen, waarvan de binnen muren allemaal van zaohtboard e.a. karton zijn gemaakt. Hij zei: spen deer eerst daar geld aan, zodat Je de bestaande huizen beter en (brand) veiliger maakt, in plaats van dat Je geld uitgeeft voor hoog bouw - leed voor werkende Jongeren en voor meer windsleuven, voor de nabije omgeving. En, zei hij voorts, als Je daarna iets wil bouwen, geef dan de oudere mensen van de buurt die net naar een andere wijk van een bejaarden (te) huis willen, een aantal max. 3 laagse woningen, en zorg ook voor trapveldjes voor de jeugd van 13 Jaar en ouder, om hun agressie liever op een bal dan op andere zaken te laten afreage ren. Het is me niet duidelijk ge worden of deze woorden de invloed hadden die ze verdienden, nl. de verwerping van het ontwerp. Alleen Beljen liet heel duidelijk weten hoogbouw beu te zijn. Laten de raadsleden voor ze in de raad de beslissing nemen even deze 3 arti keltjes lezen A: 3 oktober '74 in de NLC over "het Kongres Volksgezondheid en recreatie" te Noordwijkerhout; B: 27 oktober '74 in de Telegraaf, van Ton Koot: hoogbouw en volks gezondheid", en C: 9 november '74 in het LJ>. van Frans Happel en Henk Klunder: "Stop de terreur van de flatbouw". 3. Ook Projekt 5 had een surpri se: een flat voor de S.WJ. voor jongeren met flats aan de Rijns- burgersingel. Het zou een flat moe ten worden tussen de nr. 8 en 10 in, van 4 lagen boven de begane grond plus een dakverdieping, totale nok- hoogte 17.6 en goothoogte 15 m., met een huur van f150 p.m. per woon eenheid. De architect had al met veel instanties overlegd en liet het nu zien aan de commissie om ook hen van de (projekt)- ontwikkeling op de hoogte te houden. Een defini tief raadsbesluit nu de tekeningen er zijn, vereist de democratie niet, want de grond is in particulier eigendom. Vele instanties gaven hun fiat: hij noemde bv. de wel standscommissie, maar noemde niet hierbij de werkgroep huisvestings nood van de KWJ. De architect heet dit keer geen Klarenbeek. maar Stroek, maar 't te wel dezelfde Project 5 van het "no-cure-no pay" plan voor Heren gracht-Zijlsingel, waarvoor alvast 3 ton betaald moest worden, en de zelfde waarover Kret ooit gezegd heeft dat de samenwerking tussen Projetot 5. de SHWJ en van Dam "uitstekend" (letterlijk en figuurlijk) verliep. Voor de SHWJ de wer kende Jongeren zelf eisten vorig Jaar uitdrukkelijk geen woonbun- ker komt dus nu deze flat. Stroek (over de hoogte)"Je moet niet kij ken naar wat er naast staat (laag bouw), maar naar de hele omge ving (inclusief de 11-hoog bouw)"; een ander: "dat loopt mooi af: de hoge kantoren (de lelijke vergissing van destijds), deze flat (de huidige vergissing) en de lage binnenstads- bouw (in de eeuwen uitgekiend als passend bij de mens (bewoner)"; weer een ander, "die flat kan best aan zo'n brede singel"; nog een an der: "Ja, en wat er naast staat is eigenlijk een oud soepsooitje"; en spuit elf tenslotte: "lager bouwen is duurder, ook voor de huurder". (De namen van nieuwe raadsleden ken ik nog niet goed sorry al leen Paulien en Laurens, die was vierkant tegen, en Ham, die was niet tegen). Stroek zei zelf nog dat Projekt 5 het allemaal erg goed deed, beter dan de gemeente het zo gauw zou kunnen, omdat Projekt 5 het in zijn vingers heeft, en Waal zei dat het goed was dat de ge meente zodoende veel voor de wer kende jongeren kon doen, Stroek tevreden afscheid n ADVERTENTIE Huilen is voor jou te laat. Of niet? Voor kankeronderzoek van de baarmoedermond, sterilisatie van mannen en vrouwen, menstruatie-regeling,overtijd-behandeling, en alles wat soms nog meer nodig kan zijn. Bel 070 512341 of399850 maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 uur. De inktvis heeft weer een zuig nap op zijn prooi en zoekt alvast naar het volgende plekje. Het is Projekt 5, Wilma, IBB Kondor wat de klok slaat in Lei den, alle voorbeelden van projekt ontwikkelingsverval elders (Den Haag, Amsterdam, Utrecht, Nijme gen) ten spijt. Echter, de bewoners gooiden de ontwikkelaar er na 3 Jaar strijd uit. De Amsterdamse Nieuwmarktbewoners doen hun uiterste om hun wijk te redden te gen de "ontwikkeling" die daar zijn beloop heet te moeten hebben. Maar Leiden raakt steeds verder in het slop van de "ontwikkeling" (onder het mom van "het is ten behoeve van, dus goed voor bejaarden of werkende Jongeren") en van de "harde economische faktoren". Zo blijven nog steeds betaalbaar heid en leefbaarheid elkaar uitslui ten en de stad Leiden in geldnood. Gemeenteraadsleden: wordt u toch wakker!: U doet het voor hen die U kozen! A. L. BOSSEN, Oude Rijn 100, Leiden. Schildpadsoep ja of nee In het Leidsch Dagblad van zaterdag 14 december J.l. stond op pagina 13 een groot artikel met. in het rood ge drukt, de verontrustende titel: Die- rensoorten sterven uit. Hierin werd gesteld, dat de mens een bedreiging voor de dieren vormt, door ze te vangen of te doden voor vaak nutteloze of luxeuze doeleinden. Er stond onderandere in. dat de mensen graag schildpadsoep willen eten en het aantal schildpadden dat Jaarlijks door diverse landen geïmporteerd of geexporteerd wordt bleek schrikba rend hoog te zyn. Een reden om geen schildpadsoep meer te ten. Groot was echter myn verbazing, toen ik enkele bladzijden verder op pagina 17 onder de titel: Menu I, calorie arm, het recept van Lady Curzonsoep aantrof, waarbij duidelijk stond vermeld: 1 blikje heldere schildpadsoep! Een opvallend geval van tegenstrij digheid! In het ene artikel wordt men verweten deel te hebben aan de uitroeiing van schildpadden door ze tot soep te verwerken en in het an dere artikel wordt men onder het mom van „slank blijven en met Kerst toch lekker eten" Juist diezelfde soep aangeraden! MARIE-FLORENCE VAN ES Rijn- en Schiekade 8 Leiden. Waardevolle achterpoort Het verbaast mij. dat niemand ten stadhuize zich blijkbaar heeft gerea liseerd, dat een curieus en waarde vol bouwwerk mede ten offer dreigt te vallen aan de voorgenomen bouw van de hoge flat van de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren (SHWJ) aan de Rijnsburgersingel (zie LD 13-12-*74)Ik bedoel de achterzijde van het Luxortheater aan de Stationsweg, dat grenst aan een open tuingedeelte. uitmondend op de Rijnsburgersingel. De bijzondere vorm en bouwwijze van de achterpoort bij de singel doet vermoeden, dat dit gebouw vroeger een andere bestemming dan de hui dige had. Een stadgenoot wist mij te vertellen, dat hier eertijds een sy nagoge gevestigd is gewéest(!), maar helaas is het mij de afgelopen dagen nog niet gelutot veel over de historie van het gebouw te weten te komen. Volgens oude stadskaart en dateert het van de tweede helft van de vo rige eeuw, het is te betreuren, dat die periode nog steeds als stiefkind geldt wat betreft monumentenzorg, waardoor al veel karakteristieks door sloop en nieuwbouw verlaren is gegaan. Het gezicht van de Rijnsburgersingel met molen De Valk en aan de bui tenzijde typische negentiende eeuwse woningen vraagt m.i. niet om de hoge moderne flatbouw die de SHWJ hier wil stichten. Niet alleen is er veel kritiek op flats als woonvorm, maar een historische walmolen tegen een decor van mo derne hoge bouw lijkt ook minder aantrekkelijk, terwijl de aangren zende lage huizen uit het beeld drei gen te worden weggedrukt. Toch ziet het er naar uit, dat de flat aan de singel er komt; de SHWJ profiteert hier van het be staande bestemmingsplan, dat nog niet is herzien, en ook van het feit dat zelfs onze meest gevoelige stads gezichten nog niet beschermd zijn en met name negentiende-eeuwse gebouwen nog „vogelvrij" zijn (im mers zelden als monument gelden). Of het genoemde poortgebouw ge sloopt zal worden als uitvloeisel van het bouwplan, is mij onbekend, maar in ieder geval zal het aan het oog onttrokken worden door nieuwbouw. Ik hoop daarom, dat met name SHWJ en gemeentebestuur dat de bouwvergunning en eventuele sloop vergunning moet verlenen elke goede invloed zullen aanwenden om het bouwwerkje voor het oog van de Leldenaren te behouden. De eni ge manier am dit te bereiken is waarschijnlijk zorgvuldige afbraak en herbouw op een andere plek en met oen andere bestemming, Het lijkt een rigoureuze oplossing, maar het is wellicht de enige kans, om een interesant stuk architectuur uit de tijd van onze overgrootouders voor ondergang of vergetelheid te Dehoeden. Overigens meen ik, dat deze gang van zaken aantoont, dat het gelden de bestemmingsplan voor de sta tionswijk dringend herziening be- noeft, om het stadsbeeld rond molen De Valk voor verdere aantasting te bewaren. W. M. van RooiJen Marislaan 11, LEIDEN De Overdekte moet blijven Naar aanleiding van het artikeltje „Bouw De Zijl einde Overdekte? in deze krant van 12 december het vol gende: Zeven miljoen voor een nieuwe De Zijl, die in de plaat» komt voor de oude De Zijl èn De Over dekte, dus voor zeven miljoen en de opoffering van De Overdekte noem ik een staaltje van slechte politiek. De Overdekte die niet zoals PvdA-raadslfld Van der Harst sugge reert op instorten staat te een prettig zwembad met een speciaal karakter. Van dat karakter wil ik de lezer even doordringen. De Vliet en Poel meer en naar ik meen straks 's zo mers De Zijl zijn voor een groot deel van de dag in het zomerseizoen geen zwembaden maar dobber baden. Men zwemt er niet, men dobbert er. De dobber baden hebben samen met de erbij béhorende speelweiden een functie als strand- en bedvermaak. Ze voldoen in een grote behoefte, maar trekken een bepaald publiek: publiek dat van drukte en klitten houdt. Daar is niets tegen. Maar waar moeten de mensen heen die met van drukte en klitten houden en de mensen die naar een zwembad kamen om te zwèmmen (oa. baan tjes trekken) Die hebben aan een bad als De Vliet en Poelmeer weinig of mets. Nu wordt er wel eens gezegd: zulke mensen moeten dan maar lid worden van een zwemvereniging. Dat te een raad van weinig of generlei waarde. Want over het algemeen toch zullen die mensen niet in een zwemvereni ging passen. Ik voor mij voel er al thans niéts voor en zo ken ik er In De Overdekte kunnen de rust- zoekenden en de baantjeszwemmers (hiertoe behoren ook diverse inva- lieden) wel terecht. Wordt De Over dekte opgeheven dan krijgen we in groot-Leiden min of meer eenvor mige zwembaden, waar deze zwem mers niet terecht kunnen, zodat voor deze lieden dus niets overblijft. Is dat onbelangrijk? Komt deze minderheid er niet op aan? Individu ele trimmerij en serieuzer sportbeoe fening omdat het niet in verenigings verband wordt beoefend geen waar de? De Overdekte heeft centraal in de stad gelegen ook een functie als wrjk- zwembad, zowel voor particulieren als voor scholieren. Diverse scholen komen naar het zwembad gelopen. Waarom moeten die straks naar De Zijl? Dan moeten ze per bus. Dat kost geld! En De Overdekte en de gemeente en die scholen zouden er dan toch beter mee gebaat zijn als die scholen De Overdekte zouden blijven bezoeken. Uit het LD van 12 december maak ik op dat sommigen zeer licht over het sluiten van De Overdkte denken. Het is geen beschimmelde korst brood die je weggooit. Het te een be drijf waar mensen werken, dat mag men niet zo maar opofferen en zeker niet als dat bedrijf enig In zijn soort is (geheel ander karakter dan de dobberbatien) en van groot belang is voor de recreatie in de vorm van al lerlei soorten zwemsport- en zwem- trimbeoefening. Opheffing zou het stuk Haarlem merstraat waar De Overdekte staat een stuk stiller doen worden en de neringdoenden in de omgeving zo niet direct, dan toch indirect nadeel opleveren. Zeven miljoen in De Zijl stoppen en De Overdkte laten ver krotten, ik vind het eigenlijk schan dalig. Moet er in De Overdkte geïn vesteerd worden, dan te dat toch niet een zaak voor de eigenaar affleen. FRED VOS. Haarlemmerstraat 303 Leiden

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 19