'Dat idee van 'n combine tussen Andreiko en mij is absurd...' BEGEER KOEPERMAN VOOR SUIKERDAMTOERNOOI IN AMSTERDAM Het kon anders Koeperman in eerste ronde tegen Wiersma Schrik Arie Klein in Olympische zeilcommissie Leidse Schaakbond Leiderdorp pakt de kop in tweede klasse OLSEN IN ZIEKENHUIS POWPERDAG 19 DECEMBER 1974 Toen de Nederlandse damgrootmeester Harm Wiersma een maand of wat geleden uit Rusland terug kwam was hij zeer ontevreden, zeg maar bijzonder boos. In de Georgi sche hoofdstad Tbilisi had hij meegespeeld in een sterk internationaal toernooi, waarvan I de winnaar het recht was toegezegd tegen wereldkampioen Ton Sijbrands een match |om de titel te spelen. Samen met de Russen Gantwarg en Koeperman was Wiersma op de gedeelde eerste plaats geëindigd, waarna de weerstandspunten Koeperman ails uitein- I delijke winnaar aanwezen. x Door Alexander Münnmghoff En dit vond Wiersma om twee re denen te ,ver gaan. In de eerste [plaats leek het hem billijker dat de [drie hoogst geplaatsten in een aan vullende driekamp de uitdager zou den bepalen, iets waar het krakke- mikkelige toernooireglement niet in had voorzien. Maar vooral richtte de gramschap van de Jonge Fries zich op de manier, waarop Koeper man zich in de laatste ronde bij de top had gevoegd: door een vol- jgens velen verdacht gemakkelijke Overwinning op de geduchte Andrei- |ko. („Combine!", riep Wiersma in Tbilisi en bracht tijdens het slotbanket leen toast uit op de beste spelers van het toernooi: Gantwarg en hemzelf. Die beschuldiging dat An- (dreiko met opzet van Koeperman zou hebben verloren heeft Wiersma kindsdien in vele toonaarden her haald.' Koeperman is momenteel in Amsterdam, waar hij een van de troefazen in het Jaariijkse Suiker- idamtoernooi is. In zijn hotelkamer taf hij, exclusief voor onze kranit, pijn mening over een aAntal zaken flie sinds het kandidatentoernooi In Tbilisi de damwereld sterk bezig houden. Ook de presidentvan de Russische dambond, de heer Dy- marski. was bij het gesprek aanwe nt zegt U op de beschuldiging pan Wiersma? AMSTERDAM De ironie van het lot wilde bij de loting voor hef; zesde internationale Suiker- damtoernood dat Harm Wiers ma vandaag In de eerste ronde van de grootmeestergroep moest uitkomen tegen Iser Koeper- Het resultaat van de loting voor de eerste ronde in de groot meestergroep was: Hisard (Fra.) Tsjegolev (SU) Bassirou Ba (Sen.) Herme- link (Ned.), Baba Sy (Sen.) Drost (Ned). Clerc (Ned.) Rabatel (Fra.)Koeperman (SU) Wiersma (Ned.), Smith (VS) Gantwarg (SU). Vijandig koeperman„Ik begrijp hem wel. Hij is bijzonder getalenteerd en wil ku wel eens wereldkampioen wor- len. Daarom is het voor hem zuur Sat het ditmaal niet gelukt is. Als lammer sla ik hem zeer hoog aan, Lis mens hoop ik hem in de toe komst nog eens te kunnen waarde- fen. Wiersma is met zijn recente tedrag over de schreef gegaan en fedroeg zich tegenover mij bepaald fijandig, waarbij hij lasterlijke [raatjes rondvertelde. Ik vind dat lammer, vooral omdat ik vroeger fel eens bij hem thuis ben geweest to redelijk met hem kon opsohie- fen. Het is allemaal een kwestie kan innerlijke beschaving, denk ik". Maar goed: wat er in Tbilisi ge beurde is het volgende. Vlak voor- lat de laatste ronde, waarin ik te- F Andreiko moest spelen, begon im Wiersma op me af en zei dat net met Nederland had gebeld, In wel met de heer Visser, de orga nisator van het Suikerdamtoernooi. beze had, volgens Wiersma', gezegd lat als Andreiko of Koeperman die katste partij zouden winnen, hij [lie uitnodigingen voor de Russen |m in Nederland te komen spelen tou annuleren. Wiersma was alleen jebaat bij een remise tussen An- Ireiko en mij, zoals U weet". [k heb Wiersma toen geantwoord lat ik dat niet geloofde en dat ik fijn verhaal opvatte als een bewus te poging om mij uit mijn even- ficht te halen. Die partij met An- Ireiko was erg spannend, omdat we fllebei moesten winnen. Ik won kem tenslotte met een combinatie die helemaal niet zo eenvoudig was als de meeste kranten het willen doen voorkomen" „Meteen toen Andreiko de partij had opgegeven kwam Wiersma het podium oprennen, begon ongecoör dineerde armbewegingen te maken en riep onsamenhangende dingen naar het publiek. Zijn gedrag later op het slotbanket was ook zeer af keurenswaardig. Dat Idee van een onderlinge afspraak tussen Andreiko en mij is absurd". Jn.de eerste plaats was de loting zo onpartijdig als wat: Andreiko moest als derde zijn nummer trek ken, ik als zesde. Als we werkelijk hadden willen regelen dat we in de laatste ronde tegen elkaar uitkwa men. dan hadden we bij de loting na elkaar de nummers moeten trek ken, niet soms? En verder Is het zo, dat Andreiko véél te eerzuchtig is om zomaar een overwinning aan mij af te staan. Als hij die partij had gewonnen was hij de uitdager In sportkringen treft men nog vaak de gedachte aan dat sport en politiek niets met elkaar te maken hebben. Een naïef hersen spinsel, dat door sommigen met eexj bijna wereldvreemde hard nekkigheid in stand wordt ^ge houden. Laat het daarom hier nogmaals worden gezegd: de sport heeft de steun van de poli tiek, althans van de politici, hard nodig. Want zij beslissen tenslotte waar de besteedbare guldens heengaan. Dat laatste bleek enkele dagen geleden maar weer eens, bij het bekend worden van het ontwerp- investeringsprogramma voor 1975 van de gemeente Leiden. Daarop kwam geen enkele als "dringend" noodzakelijk" gekenmerkte inves tering ten behoeve van de sport voor. (Zwembad De Zijl even daargelaten, omdat de gelden daarvoor uit andere fondsen wor den aangeboord). De Sportstich ting is er erg verdrietig over en heeft de gemeenteraad daarvan per brief in kennis gesteld. Het zal niet helpen. Je hoort nu al, bij wijze van spreken, de stadhuis mandarijnen royaal putten uit de zak vol excuses: "Leiden staat er slecht voor", "Leiden heeft zoveel noden, "Leiden heeft maar zo wei nig te besteden". En ga zo maar verder. Wie de zorgen van deze stad kent, Weet dat al die argu menten waar zijn. De ellende is alleen dat ze 30 jaar worden ge hanteerd en dat fie sport stééds het kind van de rekening is ge weest. De gevolgen kennen we: een buiten proporties gegroeide veldennood bij de voetbalclubs; een enorm banentekort bij de tennisverenigingen, die daardoor juist het risico lopen weer een élitair karakter te krijgen. Enz. Enz. Toen het huidige "Volksfront college" (PvdA-PPR-D'66-PSP) aan de macht kwam met de leus: „Het kan anders in Leiden", heeft de sport stellig gehoopt dat die kreet ook voor haar gold. Er kwam zowaar een commissie (Orsas), die voor de sport een krachtige prioriteitenlijst in. el kaar spijkerde. Nou, daar moest toch wel wat van blijven hangen. Maar toen kwam er een andere geiheentelijke commissie, die zich van een .andere lettercombinatie bediende en die haalde door alles wat de sport begeerde een dikke streep.' Zo gaat dat. Vroeger was de procedure inderdaad anders en wat dat betreft houden PvdA- PPR-PSP-D'66 woord. Ze geven Vrij spel óók niks, maar ze hebben de ma nier waarop dat gebeurt in elk geval gewijzigd. De Sportstich ting zegt mismoedig: „Wij zijn en bij ven de mensen die je een dooie mus in de hand kunt stoppen". Daar doet de te elfder ure ont stane bereidheid om iets aan Pa- mona te doen weinig aangaf. Het was niet meer dan een pi kante bijkomstigheid, dat juist een pupil van PSV-trainer Kees Rijvers zondag een 'hoofdrol' speelde in het ernstigste inci dent van de meedogenloze voet balslag tussen PSV en Ajax: René van der Kerkhof (wij citeren dr. Rolink) trapte Gerrie Mühren dermate hard in de buik, dat de medicijnman van de Ajacieden een ogenblik vreesde Volendamse Gerrie te zien afreizen naar de eeuwige voetbalvelden. Weliswaar ontkende Van der Kerkhof die toen Studio Sport nog niet had bekeken Mühren te hebben ge raakt en kreeg hij ook geen straf van arbiter Corver, maar dat was allemaal tbt uw dienst: wat de tv- camera onbarmhartig van deze 'poging om de bal te spelen' liet zien, was allerminst 'flauwekul', zoals in Eindhoven werd gebaga telliseerd, maar leek bedenkelijk veel op een poging tot doodslag. Jammer voor Rijvers, want laat het nu toevallig net de kleine PSV-trainer zijn geweest, die vóór de belangrijkste puntenslag in de lichtstad te kennen had ge geven zich ernstige zorgen te ma ken over het geweld dat in toe nemende mate op de voetbalvel den wordt ontketend. Een ieder die het wèl meent met de voetbalsport zal die zorg van Kees Rijvers delen. Maar wat doe je er tegen? Schorsingen, geldboetes, gele, rode, blauwe kaarten, het voor en na de wed strijd op Japanse wijze de tegen stander groeten, een strafbankje (en zo kunnen we nog wel even doorgaan)het zijn in feite alle maal lapmiddelen. Want zolang clubbestuurders minder succes volle trainers zonder pardon de laan uitsturen (en die man staat tenslotte ook voor zijn boterham en zal ontslag dus proberen te voorkomen), spelers vóór de wed strijd via de bekende pep-talk worden opgejut (concentratie- bijeenkomsten noemt men dat netjes), en sommige jeugdleiders tijdens het spel de hun toever trouwde pupillen ongeneerd staan op te hitsen en zegt u niet dat het niet waar is zolang zal die agressie blijveh bestaan en toe nemen. Vanzelfsprekend, spelers die zich misdragen moeten worden ge straft daar komt men niet on deruit maar het is even van zelfsprekend dat in vele gevallen die opgewonden, opgejutte- voet baller niet de alleen-scbuldiee is. De vraag dringt zich dan ook op: moet die straf niet worden uitge breid tot de altijd buiten schot blijvende clubofficials? Die met bezorgde gezichten om maatrege len tegen de spelverruwing ver zoeken, maar zelf de goede niet te na gesproken er niet het minste kwaad inzien uit het veld gestuurde of officieel gewaar schuwde spelers te blijven opstel len tot de straf van de bond is afgekomen. Er zal dus anders ge straft moeten worden, collectief bijvoorbeeld. Want een schorsing, ach, dat is even vervelend maar er is altijd wel een redelijke vervanger te vinden. En een geldboete? Die wordt aleen door de 'arme' clubs gevoeld Maar gaat men om een voor beeld te noemen een elftal dat in zijn totaliteit vijf gele kaarten heeft 'gescoord' één winstpunt in in mindering brengen en bii drie rode kaarten twee, dan wordt het even anders. Dat komt harder over, want extra puntenverlies kan een kampioenschap kosten of degradatie betekenen. Misschien is ook dit niet het ideale systeem, maar de voetballeiders zullen toch ergens de koe bij de horens moeten vatten voordat het tot werkelijk ernstige ongelukken komt De munten, die Montreal in se ries uitgeeft om enigszins de kos ten van de Olympische Spelen 1976 te dekken, gaan als broodjes van een cent over de toonbank. Er zijn er al vele miljoenen ge produceerd en verkocht. Jammer is dat er met die munten steeds wat aan de hand is. Op de laatste serie 10 - dollar - munten) staat een Indiaan afgebeeld met twee rechter voeten. De schrik slaat je om het hart. Want een organisatie, die dit soort fouten maakt, zou wel eens twee linker handen kunnen heb ben. ADVERTENTIE Belachelijk Er wordt wel eens gezegd dat U een grote persoonlijke invloed hebt in de Russische dambond. Zo groot dat U andere dammers kunt dwin gen naar Uw pijpen te dansen, in casu van U te verliezen. Dymarski: „Mag ik daar even op antwoorden? Dit is ronduit belache lijk. Koeperman kan niemand dwingen van hem te verliezen. Zijn invloed is zo groot als passend is voor een speler die vijf keer we reldkampioen is geweest, dat is al les. Die laatste partij had alleen bij een remise niet de verdenking van vals spel op zich geladen". „Ik kan U zeggen dat ik me terde ge over de gang van zaken in Tbili si heb laten informeren. Ik heb de partij" laten beoordelen door onze specialisten, grootmeester Gorodjets- ki en meester Vinderman, en deze heren hebben me verzekerd dat het een uitstekende partij was die te recht door Koeperman werd gewon nen! Er is in Tbilisi niets gebeurd dat niet door de beugel kon". ADVERTENTIE Gantwarg (links) en invaller Drost bespreken het indelingsre- Wat vindt meneer Koeperman van het idee van een aanvullende drie- kamp? Koeperman: ,,Daar heb ik, voor het toernooi begon, voor gepleit. Ik vond zelfs dat de eerste vier een aanvullend toernooi moesten spelen. Maar de FMJD (de internationale dambond) gaf geen bindende uit spraak, zelfs niet toen Andreiko, Wiersma en ik een brief hadden ondertekend waarin wij op die ex tra vierkamp aandrongen. Nu is het toernooi- voorbij, en dan vind ik het onjuist om op de eerder gestelde regels terug te komen". Ik heb gehoord dat U sinds Tbilisi met enkele Russische topdammers een slechte relatie hebt? Koeperman: „De betrekkingen met Gantwarg en Sjtsjegolev zijn inder daad bekoeld, als U dat bedoelt. Laatstgenoemde had trouwens al jarenlang een rancune tegen me, omdat ik hem in 1961 en 1965 van de wereldtitel heb afgehouden. Met Gantwarg heb ik altijd een goede verstandhouding gehad, maar daar is na Tbilisi de klad in gekomen". Dymarski komt tussenbeiden: „Wij vinden dat de Sovjetdammers in Tbilisi hun taak heel goed hebben volbracht". Te gek Wat denkt Koeperman van een eventuele match met Sijbrands? Koeperman: „Ik wil erg graag te gen Sijbi'ands spelen. Ik denk dat hij, na verloop van tijd, zeker op zijn besluit om van de titel afstand te doen zal terug komen, daar is hij te eerzuchtig voor. In sommige dingen kan ik hem overigens geen ongelijk geven; het is Inderdaad te Medemblik Mevr. F. Vollebregt is zoals trouwens al geruime tyd werd verwacht afgetreden als se cretaresse van de Olympische Voor bereidingscommissie van het Ko ninklijk Nederlands Watersport Verbond. Zij is de echtgenote van de voorzitter van het verbond, ir. J. Vollebregt en heeft drie zoons in de Zeilkernploeg voor de Olympische Spelen. Zij wordt opgevolgd door Gerald Leverland, voorzitter van de ovc. Eveneens een nieuw lid van de OVC is Arie Klein uit Rijswijk ge worden, die voor de Olympische Spelen 1972 als Solingzeiler in de kernploeg zat Arie Klein is jaren lang een van onze beste ijshoc keyers geweest Hij volgt Kees Kor- tenoever op, die onlangs voorzittr van de Tornado-klasse is geworden en daarom eveneens niet meer aan de eis voor de OVC voldoet het Suikerdamtoer- gek, dat een wereldkampioen voor ronden moet spelen voor zijn natio nale kampioenschap. Ik geef mezelf tegen Sijbrands goede kansen; we hebben altijd remise tegen elkaar gespeeld, maar een paar van die partijeh had ik kunnen winnen. Ik hoop dat het doorgaat. Wat Sij brands nu doet is Fischer kopië ren, en daar schiet niemand iets mee op". Dymarski: „Er zou in de damwereld meeer gespeeld en minder gekletst moeten worden. Er gebeuren teveel dingen die het spél niet ten goede komen: een wereldkampioen die af zegt, een kandidaat die van valsspe- ien wordt beschuldigd. Een treurige zaak. Wij zouden niet blij zijn met een wereldt iitel zonder strijd". Laatste vraag: waarom is Andreiko vniet meegekomen naar het Suiker damtoernooi? Dymarski: „Hij was ziek, had veer tig graden koorts. Daar wordt ook al zo'n hoop stennis om gemaakt. Als Andreiko wegblijft is dat opeens geheimzinnig of zo, terwijl het ziek melden van bijvoorbeeld de Oosten rijker Raimann zonder opwinding wordt geaccepteerd.. Vreemd is dat eigenlijk". alkoholvrij en Wz kaloriearm bier Schaatsen Europees en wereld kampioene hardrijden Atje Keulen- Deelstra' 'zal op Tweede Kerstdag deelnemen aan een schaatswedstrijd over 25 ronden om de Martinibokaal, die op de kunstijsbaan in Groningen wordt gehouden. Olympische Spelen Volgens Cana dese dagbladen zullen de Olympische Spelen van 1976 in Montreal bijna t dubbele gaan kosten van hetgeen oor spronkelijk was geraamd: 485 mil joen dollar in plaats van 250 mil joen dollar. LEIDEN Het eerste team vai Leiderdorp heeft met één klap de koppositie in de t/weede klasse B van de Leidse Schaakbond veroverd. Leiderdorp I gunde het in degrada tienood verkerende Bodegraven II, Zelfs de enige hang- partij tussen Rijnsburger en v. Vliet een paardeindspel met ieder vijf pionnen, waarin Rijnsburger voor Leiderdorp alleen de betere pionnen- formatie bezat, ging voor Bodegra ven II verloren. De einduitslag werd derhalve 10—0 voor Leiderdorp. Concurrent Afphen I versloeg Bos koop I met de voorlopige cijfers 6 2. Boekoop dankte de beide winst partijen aan afgrijselijke blunders, aan de zijde van Alphen. De twee resterende partijen, die beide naar de arbiters gingen, kunnen Al phen nog anderhalf punt opleve- Alphen I staat nu vierde, maar dat beeld is geheel vertekend, daar de Alphenaren in de tweede ronde vrij waren. Relatief gezien heeft Philidor V, dat nu tweede is, het meeste ADVERTENTIE recht op de eerste plaats, want dit team is als enige in deze klasse nog zonder puntenverlies, -terwijl Alphen en Leiderdorp al tegen elkaar gelijk gespeeld hebben. Toch moeten de ti- telkansen van Leiderdorp en Alphen hoger aangeslagen worden dan die van Philidor V, want de Leidenaars hebben van dit trio op papier het zwakste team. Voorschoten m nestelde zich op de derle plaats via een monsterzege op Leidthen II: 1%. Voorschoten verloor alleen aan het eerste bord en maakte aan bord zes remise. Lei- then II verscheen overigens met ze ven man, zodat Voorschoten met een comfortabele 3—0 voorsprong aan de ze match begon. Leitheai n blijft na deze gevoelige nederlaag hekkeslui- ter. Voorhout I gaat in klasse III B glorieus aan de leiding. Het klopte Noord wijk III, dat met negen tr<m opkwam, met 0%—3%. Pas bij de stand 60 mochten de Noordwijkers iets terugdoen: 6—3. Eén partij, werd afgebroken, omdat Noordwijk meende ook daar nog een winstpunt- Je uit te halen, maar remise bleek onvermijdeldj'k. Concurrent Lisse II moest thuis een veer laten tegen Leiderdorp III. Lisse kwam met 1—3 achter, maar haalde dat weer op: 4—4. Na enig analysewerk gaf Leiderdorp de par tij aan het eerste bord op en omdat de andere hangpartij gunstig voor Lisse stond, leek een zege voor de Lissenaren ln het verschiet te lig gen. De afgegeven zet van de Lis se-speler was echter een regelrech te blunder, zodat Lisse II met een 5 —5 gelijkspel tegen Leiderdorp in genoegen moest nemen. Philidor Vin heeft het bij Sassen- heim II net niet kunnen redden. Wel iswaar namen de Leidenaars een 6—2 voorsprong, maar via 1^—2% won Sassenheim ten slotte met 5'i 4Vi. Overigens had Philidor met deze cijfers moeten winnen, maar Philidor^ eerste bordspeler verknal de zijn betere stelling in tijdnood. Rotterdam John Olsen, de mid denvelder van Feyenoord, zal een paar maanden ontbreken in de se- lectiegroep van de Rotterdamse club. Olsen verblijft momenteel in de St. Clarastichting, waar de spe ler een operatie aan z*n slokdarm heeft ondergaan. Snel ingrijpen werd noodzakelijk, toen de Deen na een maaltijd last kreeg van een stukje vlees, dat op een uitstulping van zijn slokdarm bleef hangen Voorlopig zal hij veertien dagen in het ziekenhuis moeten verblijven. ES? BEGEER, VAN KEMPEN VOS, JUWELIERS W HOOGSTRAAT 6 - LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 15