EG-beraad over energiepolitiek NORIT caravan-rai amsterdam FORD EN GISCARD ZIJN HET EENS GEWORDEN Spoeddebat van Lagerhuis over miserabele economie j ~ir Eerste Europese communicatie-kunstmaan 17j18)dec. Lubbers loopt iets uit de pas Tijdelijk doen wij opuwautoeen vorstelijk inruilbod. randstad Iraakse jagers door Iran neergeschoten DINSDAG 17 DECEMBER 1974 ADVERTENTIE MARTINIQUE (AP) Presi dent Valery Giscard d'Estaing van Frankrijk en zijn Amerikaanse ambtgenoot Gerald Ford hebben gisteren gezamenlijk een oproep gericht tot de olieproducerende en olietanporterende naties om "op het eerst mogelijke tijdstip" voor een conferentie bijeen te komen. Deze oproep betekent dat het Frans-Amerikaanse meningsver schil over de manier waarop de we reld-oliecrisis het best kan worden aangepakt op Martinique is over brugd. In het slotcommuniqué dat Gis card en Ford na hun tweedaagse topconferentie uitgaven werd gezegd dat de volgende stappen "in volgor- -worden gevolgd door intensief de" dienen te worden genomen: overleg" waarbij een eensluidend olieconsumerende lan- standpunt moet worden geformu- den moeten "binnen het kader de bestaande instellingen" program ma's opstellen voor een zuinig ge bruik van de energie, voor de ont wikkeling van bestaande en alter natieve energiebronnen en voor so lidariteit op het financiële vlak". De verbruikerslanden moeten volgend jaar maart bijeenkomen "ter bespreking van de agenda voor en de procedures rond een confe rentie van producenten en consu menten. De Inleidende besprekingen tus sen de verbruikerslanden "zullen leerd dat aan de conferentietafel als richtsnoer kan dienen. In het communique wordt geen datum aangegeven voor de grote conferentie tussen de twee belan gengroepen: de olielanden, met na me die in het Midden-Oosten, en de verbruikerslanden zoals de Ver enigde Staten, Japan, Frankrijk en de rest van West-Europa. Het heeft er echter de schijn van dat men alle zeilen zal bijzetten om de conferentie laat in het voorjaar of vroeg in de zomer van 1975 te la ten beginnen. Deze tijdstippen wer den door welingelichte bronnen ge noemd terwijl Ford en Giscard zich op him gezamenlijk communique beraadden. Het thans bereikte akkoord bete kent dat Ford en Giscard beiden water bij de wijn hebben gedaan. Ford is het er nu mee eens dat een conferentie tussen producenten en consumenten zo spoedig mogelijk moet worden gehouden, Giscard verzet zich niet langer tegen het door Amerika geëiste vooroverleg. De twee presidenten zijn het voorts met elkaar eens geworden dat de Verenigde Staten en de misch beleid moeten voeren om zo doende bij het bestrijden van de inflatie werkloosheid te vermijden". Giscard en Ford zeiden dat "maat regelen met een protectionistisch karakter" moeten worden vermeden. Op dit punt werd verder niet spe cifiek ingegaan. Ford en Giscard zijn het eens "dat elke regering die zulks wil doen het recht heeft om de waarde van zijn eigen goudreserves te ba seren op de huidige marktprijs". Hierdoor, aldus het communique, zou het financiële stelsel in de we reld worden verstevigd. BRUSSEL De ministers voor energiezaken van de EG (voor Nederland: Lubbers) bespreken vandaag in Brussel het ener gieprobleem. De ministerraad, het voornaamste beslissingseol- lege van de gemeenschappen, krijgt dan de kans te besluiten tot een Europese aanpak van het energieprobleem. De Europese topconferentie in Parijs, precies een week geleden, heeft deze zaak er bij laten liggen. In het slotcommuniqué van deze con ferentie stond slechts dat "de regeringleiders de energiekwestie hebben besproken". Voor de rest werd hoofdzakelijk verwezen naar de Europese ministerraad. Er zijn vandaag in de Belgi- Zelfs de sterk gestegen energieprij- eche hoofdstad voornamelijk hebben de Europese steenkool 1985 en de rationalisatie i bruik van energie. De Europese Commissie, het "dagelijks bestui het ge- ook dat het tot in lengte van Ja ren goedkoper zal blijven steenkool te importeren. Slechts de Belgische Een hartelijk welkom wachtte president Gerald Ford, toen hij van zijn be sprekingen op Martinique met zijn Franse ambtgenoot Giscard d'Estaing in Wash ington terugkeerde in het Witte Huis. Zijn vrouw Betty Ford had hem niet naar het zonnige eiland kunnen ver gezellen, zoals eerst het plan n as geweest, doordat zij een lichte griep had opgelopen. de gemeenschappen, heeft hier- steenkool uit de Kempen is, als ge- resoluties ontworpen vandaag besluiten moeten vallen. Een van de zaken die de Europese gekomen. Commissie wil bereiken is het ont wikkelen en gebruiken van meer energiebronnen in de gemeenschap ^vechten dat Vrijwel alle delegaties in de raad. zouden ook het commissiestandpunt in 1985 een geïn- ®eïm'stalleerd nucleair vermogen vi Europese kolenproduktie in absolu te omvang op het huidige niveau handhaven, de aardgasproduktie op- der"dan drijven tot 195 225 miljoen ton t olie-equivalent en tegen 1985 zoveel terSieWe""^w' Weliswaar gaat ten op een rijtje worden gezet komt worden gehouden land in princi- LONDEN Morgen zal in het sterling de laagste koers van deze rold Wilson is fel verdeeld in zijn Britse Lagerhuis een spoeddebat eeuw ten opzichte van de andere mening welke maatregelen moeten Wit u ook zuinig Mercedes Diesel rijden? Ontdek doordeze bon hoeveel. Informatie- bon. I bouwjaar: j mijn naam: I I plaats: Stuur ons deze bon zo spoedig mogelijk. Het hoogst interessante bod dat wij op uw inruilauto kunnen doen is slechts tijdelijk geldig. MercedesDieseLKlassealsgeenander. B V. L.I.A.M., Leiden, Vondellaan 45. tel. 071-69303 - Rijnsburg, Rijnsburgerweg 132, tel. 01718-73141 ROOYAKKERS AUTOMOBIELBEDRIJF B.V., Oegst- geest, Leidse Straatweg 1, tel. 071-52643. bouwd hebben dat het totaal geïn- dr?e kerncentrales stalleerd vermogen neerkomt op zo'n 200 gigawatt (GWE). Over dit soort zaken moest in de raad nog een ste vig robbertje worden gevochten want heel wat lidstaten hebben opvattin gen die afwijken bouwen (van elk 1000 megawatt maar, zoals bekend, slechts als een groot aantal voorwaarden inzake vei ligheid en milieubescherming is ver vuld. De Nederlandse delegatie zal het Europese valuta. Tevens was het worden getroffen om de crisis te be- tekort op de Britse betalingsbalans, strijden. Aan de ene kant is er de november het grootste uit de gr0ep van James Callaghan, de mi nister van Buitenlandse Zaken, die harde maatregelen wil. Aan de an dere kant is er de groep van Dennis Healy ,de minister van Financiën, die stelt dat het allemaal best mee valt. De groep Callaghan, die op lich te steun van Harold Wilson kan re kenen, vindt dat harde maatregelen missie. Vrijwel alle delegaties in de ongetwiJfeld ook niet gemakkelijk raad menen bijv. dat handhaving hebben met de commissieopvatting van. de huidige Europese koienpro- dat de aardgasproduktie sterk moet c worden opgevoerd. Nederland expor teert al zo'n 50 pet van zijn aardgas en wil met zijn aardgas Juist wat zuiniger aan doen. Ongetwijfeld zal Nederland niet bereid blijken in de nabije toekomst nieuwe exportcon tracten af te sluiten. Ons land is zelfs niet bereid de binnenlandse consump tie wat op te voeren, bijvoorbeeld door elektrische centrales meer gas te verschaffen als vervangen de brandstof voor olie. Dat alles wil niet zeggen dat Neder land niet bereid zou zijn positief mee te werken aan de totstandkoming, van een gemeenschappelijk energie beleid. Maar minister Lubbers zal zijn collega's ongetwijfeld duidelijk trachten te maken dat de huidige si tuatie in de gemeenschap van land tot land verschilt en dat daar reke ning mee gehouden moet worden. De energiecrisis mag er niet toe leiden dat alle milieu- en veiligheidsover wegingen nu maar overboord worden gezet. Met 't uiteenlopen van de nationa le economieën in de EG moet, aldus het Nederlandse standpunt, eveneens rekening gehouden worden als het tweede hoofdpunt, het rationeel ge- Betalingen volgens richtlijnen N Z R. bruik van energie ter sprake komt. Kom direkt morgen voor informatie Uitgaande van het erkende principe ADVERTENTIE RANDSTAD vraagt met spoed A-verpleegkundigen (alle diensten voor diverse afdelingen) Analistes (HBO-A. algemeen klinisch/chemisch) Röntgenlaborantes E.E.G.-laborantes uitzendbureau Leiden, Nieuwe Rjjn 44, telefoon 071—44841; Katwijk, Parsstraat 19, telefoon 01718—71215 dat de Europese landen met talingsbalansoverschot (ook Ne derland) een economisch stimule ringsbeleid dienen te voeren, ook om dat ze daarmee hun medeleden in de EG een goede dienst bewijzen, zou het denkbaar zijn dat ons land bij voorbeeld voorlopig weieens tot ener gie-importverhoging zou kunnen ko men, in plaats van te bezuinigen op de invoer. De Europese commissie meent da/t tussen nu en 1985 een beperking op de EG-energie-import van 15 procent bereikt moet worden. Ze heeft be cijferd dat dit te bereiken zou zijn, door de groei van de gemeenschap terug te Frans-WestJduiitse brengen van 5 tot 3,5 pot per jaar. Nederland is *t er mee eens dat alle BEIROET (AP) Radio Bagdad In het verleden heeft het Iraanse SAiJn (hogere beding, minder "f™?™ hulp aan het buitenland, een strin- 'wee 1™akse zaterdag gent energiebeleid en een wettelijk da* neergehaald door Iraanse geregelde loonpolitiek omdat Enge- ra„; land andrs een tijdperk "van mas- HetMnisterie van Defensie in Bag- sale werkloosheid tegemoet zou gaan dad besohouwt de actie va met een Chill-achHge inflatie". In een gevaarlijke provocatie en tater de groep Callaghan zitten o.a Harold vantie- De J^ers zouden door Ame- Lever. de voornaamste financiële rikaanse Hawk-raketten zijn neerge- adviséur van premier Wilson. Barba- haald toen zij op grote hoogte bo re Castle, de minister van Sociale ven Iraaks grondgebied vlogen. Zaken en Volksgezondheid, alsmede "F* agressie van de zijde van een aantal minder vooraanstaande Iran, die gesteund wordt door het ministers van de rechtervleugel. gevaarlijk stadium bereikt", al- De groep Healy, gesteund door de dus de bekendmaking. Zowel Iran als ministers Poot, Wedgewood Benn en de sympathisanten van dit land zul- Shore, resp. van arbeid, industrie en len de consequenties moeten aan- handel, vindt dat het sociaal con- vaarden". tract een ïrn-ns moet krijgen en dat In de uitzending van radio Bagdad er eerst moet worden afgewacht op werd niets gezegd over het type vlieg- de gevolgen van de laatste begroting tuig en het lot van de piloten. De van minister Healy voor de Britse Iraakse luchtmacht is voor een groot gaat nu vo- Industrie. In deze begroting kondig- deel uitgerust met Russische Mig-ja- staatshoofd, de Healy flinke financiële hulp aan gers. voor die industrie, wat veel rumoer Sinds de 2 landen in 1969 onenig- in de vakbondswereld heeft veroor- heid kregen over de scheepvaart- zaakt, alsmede binnen de linkervleu- rechten in de Sjatt el Arab rivier, gel van de Labourfraotie ln het La- die een deel van de grens tussen gerhuis. Iran en Irak vormt, hebben zich ook Iraans grondgebied te treffen, wanneer bombardementen worden uitgevoerd op dorpen en stellingen, de Koerdische opstandelingen. Op Iran als 6 september zouden daarbij 15 in woners van Iran zijn gedood. Beetje vrijheid MADRID De nationale raad van de nationale beweging de enige toegestane politieke partij in Spanje heeft gisteravond met 95 tegen nul stemmen bij drie onthou dingen het wetsontwerp aanvaard dat de vorming van politieke ver enigingen voor hot eerst in de 35 Jaar van het bewind van Franco mogelijk moet maken. Het ontwerp ondertekening naar 't Hoewel het ontwerp alle Span jaarden die 18 Jaar zijn geweest, 't recht geeft "zich vrij te verenigen voor politieke actie", zijn er allerllti beperkende bepalingen. Zo moeten de politieke verenigingen, willen zij Als het op hoofdelijke stemming voortdurend grensgevechten voorge- erkend worden, minstens 25.000 le- aankomt is de groep Callaghan in het daan. Lagerhuis zonder twijfel in de Irak beweert verder dat Iran de op- den tellen en moeten hun leiders trouw betuigen aan de grondwet deze beweging die 110 leden telt, kan een politieke vereniging erkennen of verbieden. Bij het Capitool in Washington is de traditionele kerstboom verschenen, die ondanks bezuinigingen en energieschaarste met honderden lichtjes de rumoerige wereld in straalt. meerderheid. Het gevaar dreigt standige Koerden in het noordelijk de nationale beweging. De raad echter wel dat de vakbonden zich dan deel van het land steunt. De twee ja- nog meer dan al sinds het laatste gers zouden boven Koerdistan zijn Labourcongres het geval is van Wil- neergehaald, son zullen afwenden. De eventuele herinvoering van een wettelijk ge regelde loonpolitiek zal zelfs tot een ernstig conflict kunnen leiden, om dat Wilson tijdens de verkiezingen de over-mijn-lijk-belofte heeft ge daan onder geen enkele voorwaarde tot een dergelijke politiek te zullen overgaan. ADVERTENTIE ter bij een hoogte Nog twee in leven Gisteren is op nieuw een baby van de negen da- energieverspilling verdwijnen moet, naveral zal worden gelanceerd met twee gen geleden in Californië geboren maar in de Nederlandse visie is het - zesling overleden. Slechts twee van de enkele maanden te vroeg geboren kinderen zijn thans nog in leven. 50 centime- vijf die de Symphonic in bedrijf moet toon al na het draaien van de eerste a*. blijven uitsluitend voor proefnemin- cijfers. Begin volgend Jaar zullen de eer- gen bedoeld. Elk Jaar neemt het telefoonverkeer ste proeven worden genoemen, waarbij Wanneer de kunstmaan volledig in over lange afstand in Europa met "Symphonic" die in de nacht van woensdag op don- derdag door de Nasa van Kaap Ca- in totaal 600 telefoongesprekken of bedrijf genomen kan worden vol- kleurentelevisie-uitzendingen doet zij aan een dringende behoefte. Deita-raket. De "Symphonic", kunnen worden verzorgd. Voordat een Fransman een Duitser grotere mate het overseinen scheppen met booreilanden tl met schepen. Daar kun de grote antennes van 30 meter de Intelsat, niet procent toe. Daaronder vallen ook worden gebruikt. Voor de kleinere de telexverbindingen en ln steeds antennes die wel gebruikt kunnen elek- worden moest in de Symphonie de niet gemakkelijk aanvaardbaar dat, moet in een geosttionaire baan ko- Met de kunstmaan breken Frankrijk of Italiaan automatisch aan de lijn tronische gegevens van computers. mogelijkheid tot veel grotere presta- A— jg w~ gj krijgt moet hij tegenwoordig veel Met ingang van 1980 moeten de ties worden ingebouwd. langer wachten dan vroeger, toen de Symphonie-kunstmanen (over enke- De kunstmaan heeft dan ook een telefoniste het nog met de hand le maanden wordt de Symphonie-2 door de antennes preciezer kunnen kinderen hebben sinds hun bezuiniging op energie bijvoorbeeld terlengte. West-Duitsland als eerste Euro pese landen met monopolie van de de Sowjet-Unie op het ge- geboorte met ademhalingsmoeilijkhe- de industriële ontwikkeling zou tegen Het ruimtevaartuig weegt 402 kilo bied van communicatiekunstmanen, deed. De telefoonverbindingen zijn gelanceerd) de helft van de JaarlIJk- worden gericht. De Symphonie blijft en heeft een doorsnede van 1,85 me- al zijn de eerste twee jaren van de overbelast komt de bezet- se groei in het hun rekening nemen i Eurovisie-uitzendingen in Euro pa en naar Noord-Afrika mogelijk maken. niet, zoals de Intelsat. In de Juiste i uitwisseling positie door voortdurend om haar i te draaien, maar is voorzien van n gyroscoop en acht gasmotortjes, besturing. De zender is boven- Meer dan 580 modellen vouw-, toer- n stacaravans ,oAfirW»m2 Dagelijks geopend van 10-17 uur en 19-22 uur. Zondag van 10-17 uur. Toegang f 5,-. Kinderen tot 14 jaar f 3,-. Voordelige trein-toegangsbiljetten bij NS-stations. Gratis kindercrèche voor de kleintjes. Voor de ontwikkeling van het pro- dien sterker, de ontvangst is gevbe- Ject hebben West-Duitsland en Frankrijk ongeveer 600 miljoen gul- den neergeteld. Ten opzichte van de superhoge frequentie en de reflec- de Amerikaanse Intelsat kunst- tors. de ontvangst hoorn e Bk vrij weekend en elke vakantie is een caravan-vakantii voor het hele gezin. Ook voor uw beurs en wensen staat er een caravan op de Caravan Rai! gebruikt, hebebn de twee Symphonie- kunstmanen een hele serie nieuwe technische snufjes voor het oversei nen binnen 'n bepaald gebied en voor de ontvangst met kleine antennes. nepanelen strekken zich tot 2.57 me ter uit. De energie wordt geleverd door de zonnepanelen, aangevuld door twee batterijen die voor de voorziening in Men wil er bijvoorbeeld verbindin- de schaduw moeten zorgen.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9