Van alle kanten kritiek op het beleid Gruijters Lharingi ED VAN THIJN HAALT FEL UIT NAAR CDA Stoppen met heksenjacht kerstgeschenken van allure tips Doorstromingsheffing lijkt onhaalbare zaak ®4 Verkeer beperkt op Terschelling Inval in gokpaleis PROLOOG EIST VAN MEVROUW VAN VEENENDAAL: 198. n 298.- im. 4000. Geheime cheque15=10% deBijentorfQ DINSDAG 17 DECEMBER 1974 DEN HAAG Minister Gruijters en zijn staatssecretarissen Van Dam en Schaefer zullen hun nota huur- en subsidiebeleid zeker niet onge schonden door de Tweede Kamer krijgen. Daarvoor was er gisteren bij de bespreking in eerste termijn samen met de begroting van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening teveel kritiek van zowel de regeringsfracties als de opposi tie. Met name de doorstromingshef fing lijkt, zoals deze is voorgesteld, een onhaalbare zaak. De heer Kombrink (PvdA) waar schuwde het kabinet voor een opti misme ten opzichte van het te ver wezenlijken woningbouwprogram ma dat niet op feiten is gebaseerd. Dat vergroot, zei hij, de onzekerheid in de bedrijfstak. De werkloze ar beider vraagt zich af of er nog plaats voor hem is en of het de moeite loont te wachten of dat het beter is er maar uit te stappen. Cen trale vraag is volgens de heer Kom brink of de minister vasthoudt aan 1) Hartig hapje: Toastje met stukje gemarineerde haring of rolmops. Garneren met tomaat, r 2) Kippers: Zó op 't brood óf even bakken met me puntje boter óf kort koken i n bodempje water. 3) Bokking: Gefileerd of gesneden. I Garneren met dun schijfje augurk. 4) Maatjesharing: In mootjes op toast (met stukje tomaat). Cocktail: 1 dl. room, 2 dl. tomatenketchup, 4 dl. mayonaise en naa ^smaak sherry of cognac.. het in de nota 1973 en de verkenning 1974 weergegeven programma, Ir. Cornelissen (KVP) kwam, mede namens ARP en CHU, met een nood- programma om de bouw uit de put te halen. Er moet een hard en haal baar bouwprogramma voor de ko mende jaren komen. Verder is ver eist: inventarisatie van plannen met tijdschema's, gecoördineerde aan pak van de plannen, vereenvoudiging en bespoediging van de administra tieve procedure, opruiming van knel punten. een krachtig kemenbeleid, bevordering van gewestelijke aan pak van de woningbouw, snelle in voering van lokale subsidies en be vordering van het eigen woningbezit. Ook WD-er De Beer kwam met een noodplan, dat voorziet in een bete re aanpassing van de woningbouw, aan de behoefte. Het is de taak van de gemeenten om aan de ontwik keling van nieuwbouwplannen meer dan voorheen een onderzoek naar de nlaatselijke woningbehoefte in kwa litatieve zin te laten voorafgaan. Er moet worden voorkomen, dat de be leggers zich uit de bouw terugtrek ken. zei de heer De Beer. Over de doelstellingen van de stadsvernieu wing moet een herbezinning plaats vinden. De subsidies ovor woning bouw moeten sneller en beter wor den aangepast. De heer De Beer. Dleitte voor een weer aftrekbaar ma ken van de onderhoudskosten van de eigen woning. Mr. Sdholten (AR) diende, mede na mens KVP en CHU, twee moties in; één over 'n vergelijkende studie tus sen de huur- en de koopsector, en één over de uitbreiding van de overheidsgarantieregeling voor aan koop van oude woningen tot het ge hele land. Ter stimulering van de bouw bepleitte hij een snelle afhan deling van bestemmingsplannen dorr de Raad van State, uitbreiding van de subsidie op isolatie tot goede voor oorlogse woningen en een hogere kroltopruimilngspreimie. In de plannen van de regering komt veel bureaucratie en dirigisme op ons af. zei de heer Tolman (CHU). Ook zullen de budgettaire konse- kwenties zeer zwaar zijn, zei hij. De CHU heeft grote twijfels over de uitvoerbaarheid van de plannen. Ze zijn "ondoelmatig, onuitvoerbaar en onbetaalbaar". In een motie vroeg de heer Tolman om aanvullende, bouwprogramma's. Volgens de heer Nypels (D'66) leidt de dynamische kostprijsberekening van de nota tot een kostendekkende aanvangshuur van ongeveer 6,5 pro- cebt van de stiohtingskosten. Bij aan vaarding van de indexleningen als berekeningsbasis wordt de kosten dekkende aanvangshuur 4 tot 5 pro cent van de stichtingskosten. D'66 wil de waardevast geïndexeerde le ningen koppelen aan vraaghuren, dlie ook waar ev ast geïndexeerd zijn. Dr. Drees (D8'70) bepleitte opnieuw een verlaging van het btw-percentage voor de woningbouw van 16 naar 4 procent. In een motie stelde de heer Van het Schip (CPN) voor de huurverhoging in 1975 en 1976 te binden aan een maximum van 6 procent. Minister Gruijters van Volkshuisvesting (midden) kreeg het gisteren in de Kamer hard te ver duren. De staatssecretarissen Van Dam (links) en Schaefer kijken niet al te vrolijk. Wethouders dringen aan op steun huur- en subsidie plannen GRONINGEN Dertien wet houders van stadsontwikkeling en volkshuisvesting hebben bij de Tweede Kamer aangedrongen op steun voor de huur- en sub sidieplannen van het kabinet De Uyl. In een brief aan de Twee de Kamer zeggen de wethouders met de huidige regeling niet uit de voeten te kunnen. De brief die is opgesteld door de Groningse wthouder Max van den Berg is onder meer ondertekend door wethouder Max van den Berg is wethouders uit Den Haag, Rot terdam, Dordrecht, Utrecht en Amsterdam. De ondertekenaars hopen, dat het kabinet het gedeelte van de nota huur- en subsidiebeleid, over de stadsvernieuwing voor 1 januari in daden omzet. Zij menen dat de stadsvernieuwing door woningbouwverenigingen wel lukt, maar dat de vernieu wing door particulieren in de mist komt te staan. De wethou der dringen bij het kabinet aan, op financiële steun in de voor bereiding van stadsvernieuwing en op een meerjarenafspraak, over de financiering. TERSCHELLING Met zeven stemmen voor en vier stemmen te gen heeft de raad van Terschelling gisteravond besloten het verkeer op dit Waddeneiland gedurende de maanden juni. Juli en augustus te beperken. Het voorstel van B. en W. om het gemotorisheerde vakantie verkeer gedurende 5 maanden aan banden te leggen werd geamendeerd door de Partij van de Arbeid-fractie totdrie maanden. Bovendien zal de commissie ruimtelijke ordening nog advies uitbrengen over het jaar van ingang. Het voorstel van B. en W. was 1975, maar de meeste raadsle den waren van mening dat dit een te korte termijnbeslissing zou zijn. De vele tegenstanders van de ver- keersbeperking op het eiland de maatregel betekent dat de vakantie gangers alleen de eerste dag van hun vakantie en de laatste dag van hun vakantie een auto mogen gebruiken staken hun ongenoegen niet on der stoelen of banken na de uitslag van de stemming. BREDA "Een nacht van An- driessen is voorwaarde voor chris ten-democratische samenwerking". Deze uitleg heeft PvdA-tweede ka merfractievoorzitter Van Thijn gis teravond, tijdens een spreekbeurt te Breda, gegeven aan de voorwaar den, welke de unieraad van de CHU zaterdag Jongstleden stelde voor de CDA-samenwerking. "De CHU blijkt pas bereid te zijn in het CDA te stappen als de parlementair- po litieke situatie gewijzigd is". Uit opmerkingen van de unie voorzitter Van Verschuer heeft Van Thijn opgemaakt, dat volgens de CHU het kabinet-Den Uyl in geen geval inzet van de komende kamerverkiezingen mag zijn. Van Thijn stelde zich dan ook de vraag hoe men zich dan de toekomst voorstelt, wanneer het kabinet-Den Uyl, zoals Aantjes (ARP) en An- driessen (KVP) bij toerbeurt be pleiten, de volle rit uitzit. "En dus de CHU de volle rit oppositiepartij? Het zou werkelijk een illusie zijn te denken dat de PvdA onder derge lijke omstandigheden weer zou wil len terugvallen op de spelregels van de oude politiek", aldus Van Thijn. De socialistische fractievoorzitter zei gelukkig ook andere geluiden gehoord te hebben. "Aantjes staat geen CDA voor ogen waarvan alle anti- socialistische krachten auto matisch lid zijn, en KVP-minister minister Lubbers heeft op de KVP- partij raadsvergadering duidelijk stelling genomen tegen de uitgangs punten dat de markt en het prijs mechanisme de basiskenmerken van de economische orde zijn en dat de overheid daar zoveel mogelijk bui ten moet blijven", aldus Van Thijn. ROTTERDAM De Rotterdamse politie heeft gisteren het grootste gokpaleis in de Maasstad ontman teld. Na een maandenlange voorbe reiding drongen 40 politiemannen van de mobiele eenheid en van de afde ling bijzondere wetten het pand aan de Eendrachtsweg binnen en arres teerden daar vijftien man personeel van het speelhuis en vijfentwintig spelers en speelsters. Drie mannen die de bedrijfsleiding vormden, zijn in hechtenis genomen. De anderen konden, na het opmaken van een proces-verbaal naar huis gaan. Bij de inval werden 15.000 gulden speel geld en een vuurwapen in beslag ge nomen. De actie van de politie heeft volgens hoofdinspecteur F. Perdijk van de afdeling bijzondere wetten te ma ken met misdadige nevenver schijnselen die zich de laatste maan den in Rotterdam rond het "gokwe zen" hebben voorgedaan. Volgens de hoofdinspecteur is er sprake van twee goksyndicaten die elkaar, on der andere met behulp van vuurwa pens uit concurrentie-overwegingen he leven zuur maken. Dat heeft al enkele malen geleid tot schietpar tijen in gokpaleizen. DEN BOSCH De toneel-werk groep Proloog uit Eindhoven wil dat het mevrouw Van Veenendaal ver boden wordt in de toekomst uitla tingen over Proloog te doen zoals is ADVERTENTIE Suède flaneeijas met wasbeerbont. Absolute trendsetter -x .ja is deze lange suède jas met iltis op een was- - beerbontkraag. De kleur is sand. Ook in nappa M J A_ verkrijgbaar De bijbehorende wasbeermuts is Oogstrelende bontjas model "Meta". Hen niet alledaags model van warm bont: Otter Kardia. De fraaie kraag en de opvallende knopen zijn de opmerkelijke details. OOK Opzienbarend jasje van wolffskin. Met dit duurzame jasje waarin de kleuren beige, donkerbruin en zwart speels zijn verwerkt, maakt iedere trendgevoelige vrouw het helemaal. Opval lend zijn de leren zijpanden en de aparte grote kraag, j» Draag daarbij een astronautmuts van roodvosbont. Jasjevan kurieus f - Echte nertsen. Lambert de Jong heeft een stijlvolle .3 kollektie heel veilige nertsen. J Bijvoorbeeld: een echte nertsjas in een mooie pastelkleur en geheel afhanke- lijk van de afwerking, is er al voor kurieus konijnebont. Werkelijk zeer apart. Slank en elegant modeL" met een gewilde kleur: wit/grijs. Let wel, bijzonder gewaagd en nog betaalbaar ook. 375. Donkersteeg 3, Leiden, telefoon 071-21406. gebeurd in het interview in de Te legraaf van 3 december. Het kort geding dat Proloog tegen het DS'70- Kamerlid had aangespannen diende gisteren voor de president van de rechtbank to Den Bosch. De advocaat van de toneelgroep, mr. P. H. Bakker Schut, zei het de meest perverse beschuldiging van mevrouw Van Veenendaal te achten dat Proloog een marxistische mantel organisatie zou zijn die enorme be dragen uit het buitenland krijgt om i Nederland ook met onwettige mid delen de democratie te ondermij nen. Mr. Bakker Schut bestreed al le beschuldigingen, die hij als pure smaad kwalificeerde aan de hand van gepubliceerde verklaringen van verschillende autoriteiten, onder wie Den Uyl. Mr. Bakker Schut zei te verwach ten dat de officier van Justitie me vrouw Van Veenendaal zal vervolgen wegens smaad. Als de officier dit niet doet, zal hij de verdenking op zich laden klasse-justitie te bedrij ven aldus de advocaat. De actie van mevrouw Van Veenendaal noemde hij een "heksenjacht vla een veel gelezen sensatieblad". De advocaat van mevrouw Van Veenendaal, mr. H. P. Utermarkt, zei dat het Kamerlid zich in radio- en t-v.-interviews wel achter de fei ten in heft Telegraaf-interview had gesteld, maar zich uitdrukkelijk dis tantieert van de bewoordineen. Haar doel was landelijk de aandacht te vestigen op activiteiten die de demo cratie ondermijnen. Het oogmerk om te beledigen was echter niet aanwe zig. De enige reden is dat mevrouw Van Veenendaal zich al geruime tijd ernstige zorgen maakt over het gedrag van Proloog en het uitblijven Beraad tussen mevrouw Van Veenendaal en haar verdediger mr. R. Utermark tijdens het kort geding dat de toneel-werk groep Proloog tegen het DS'70-kamerlid voor de rechtbank van Den Bosch heeft aangespannen. van een reactie daarop, aldus de ad vocaat. Mevrouw Van Veenendaal, mr. Uitermark verder, is bij diverse stakingen te bereken, instanties om Inlichtingen geweest, zij stuitte op een gebrek aan Bakker Schut is het document i stuk van de werkgevers in de i zei taaiindustrie met tips om acties Namens Van Veenendaal medewerking. Haar uitlatingen zijn trok mr. Utermark de beschuldiging niet in een nodeloos grievende in dat Proloog bij de gemeente Eind- gedaan, aldus de advocaat. Volgens hoven valse declaraties zou hebben ingediend. De advocaat bood hier voor zijn verontschuldigingen aan. De vordering van Proloog achtte hij In het bewuste interview handelde niet toewijstoaar. Het i6 onaanvaard- :en van de beschuldigingen over dief- baar dat mevrouw Van Veenendaal hier een fotokopie betreft van ondernemersdocument van geversorgani6atie. Dit stuk daad ontvreemd, zei hij. Volgens In zijn repliek zei mr. Bakker Schut werk- dat geen enkele beschuldiging waar toder- is gemaakt. De uitspraak is volgen de week maandag. ADVERTENTIE u. Uitknippen, invullen en meenemen naar de Bijenkorf Woensdagochtend 18 december tot 12.00 uur geeft geheime cheque 15 recht op 10% korting op alle Bijenkorf-aankopen, behalve boeken. Bij elke aankoop betaalt u normaal. Na inlevering van cheque 15 geeft de Centrale Kassa u dan 10% van het bestede bedrag terug. Wanneer u deze advertentie ingevuld meeneemt en inlevert, kunt u daaraan wel eens plezier beleven. Naam: -Y3B1253

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7