LEIDSCH DAGBLAD Aantal kwekers dat moet afvloeien: van 300 naar 700 Militaire trein in Zuid-Israel opgeblazen vandaag Oliedollars voor oliewinning Inwoner van Alphen veroorzaakt een frontale botsing V eehouder Alphen ontsnapt aan overval BENRAAD GEVELKACHEL 275,- Kritiek Sihanoek op bezoek van Waldheim MAANDAG 16 DECEMBER 1974 OPGERICHT I MAART I860 34504 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DAMASCUS Palestijnse guer rillastrijders hebben gezegd in het zuiden van Israël een militaire trein te hebben opgeblazen. Er zouden veel 60ldatc-» zijn gedood of gewond. Een Palestijnse militaire woord voerder heeft volgens het Palestijnse persbureau Wafa in Damascus ge zegd dat verscheidene wagons wer den beschadigd toen de trein werd op geblazen bij Kiryat terwijl de trein op weg was van Dimona naar Asjdod. De trein vervoerde militairen naar hun post die met verlof geweest wa ren. De woordvoerder zei dait het trein verkeer tussen het midden en het zui den van Israël is gestremd. Volgens het Libanese dagblad "As Safir" is na militaire en politieke contacten tussen Damascus. Beiroet en Cairo besloten tot de afkondiging van een gedeeltelijke mobilisatie. Het overleg had betrekking op de Israë lische aanvallen op Libanon en op de vraag "of deze agressie de voorbode is van een vijfde oorlog". Volgens As Safir hebben verschei dene Europese reisbureaus hun reis programma veranderd, vooral waar het reizen naar Libanon betreft, vanwege de toegenomen spanningen in het gebied. Het blad schrijft dat Libanon, in het geval van een Is raëlische bezetting van Zuid-Libanon, 'n beroep zou kunnen doen op strijd krachten van Saoedi-Arabië, Marok ko, Tunesië en Koeweit. Egypte. Syrië en Libanon zijn be gonnen met de aanleg van een "hot line" teneinde onmiddellijk gege vens te kunnen uitwisselen in geval van Israëlische aanvallen. Over de aanleg van de directe ver binding op het hoogste niveau is overleg gepleegd door de militaire leiders en de regeringen van de drie landen. Men wil voorbereid zijn op een mogelijk Israëlische verras singsaanval. VOORBURG/ALPHEN De 27-jarige H. C. H. uit Alphen aan den Rijn is met een in Alphen gestolen auto in de nacht van vrijdag op zaterdag door een nog onbekende oorzaak bij de oprit van Rijksweg 12 in Voorburg op de linkerweghelft terechtgekomen en vervolgens frontaal op' een uit Utrecht komende auto, bestuurd door de 33-jarige A. Q. W., gebotst. H. is met ernstig hoofdletsel naar de Ursula-kliniek in Wassenaar vervoerd, terwijl W. met een verbrijzelde knie en gebroken ribben naar het Diaconessenhuis in Voorburg werd gebracht. De Voorburgse politie vermoedt dat H. te hard heeft gereden. De toestand van beide slachtoffers is nog kritiek. KAVB-VOORZITTER DRS. COENEN IN HILLEGOM Dokter Rolink: Ik dacht dat hij doodging HILLEGOM Het aantal van driehonderd bollenkwekers dait tot nu toe jaarlijks uit die teelt verdwijnt, moet verant woord en zonder te veel leed tot zevenhonderd worden op gevoerd. Dan kan in enkele jaren een weliswaar sterk uit gedund, maar een financieel krachtig kwekerskorps over blijven. De voorzitter van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur, drs. A. L. J. Coenen, zei dit vanmorgen in de algemene Anatole Litvak (72) overleden PARIJS In een kliniek in Neullly, bij Parijs, is gisteravond op 72-jarige leeftijd overleden, de be kende, in Rusland geboren filmre gisseur Anatole Litvak. Hij was al enkele weken in de kliniek opgeno- Lifcvak wend op 10 mei 1902 in Kiew, de hoofdstad van de Oekraïne, gebaren. In 1929 ging de Russische filmregisseur naar Duiteland. Hij maakte ook films in Frankrijk en Engeland voordat hij in 1936 de film „Mayerling" maakte, die hem we reldroem bezorgde. Daarna maakte Litvak films in Hollywood, waaron der in 1937 „Tovarich" en in 1939 „Confessions of a nazi-spy". In de periode van 1942 tot 1945 vervaardigde Litvak in samenwer king met Frank Capra en Joris Ivens oorlogsdooumentaires. In 1948 maak te Litvak zijn beroemdste Hollywood*- film: „The snake pit". Daarna regis seerde en produoearde hij vooral in Frankrijk films, waaronder „Anasta- sia" in 1956 en „Aimez-vous Brahms" van Franooise Sag an. Guur stormachtige westelUke wind. Tempe raturen tussen 3 en 7 graden. (Opgemaakt te 11.15 uur) 17 DECEMBER Zon op: 8.43 uur; onder: 16.29 uur. Epidemieën In het gebied Mas- Jakos, in het oosten van Kenia, zijn 22 personen gestorven aan hersen vliesontsteking. Zo is zondag in Nai robi vernomen. Er zijn honderd ge vallen van de ziekte bekend gewor den. De autoriteiten hebben besloten alle openbare bijeenkomsten te ver bieden en café's en hotels te sluiten. Twee Leidse hoogleraren op voordracht LEIDEN Twee Leidse hoogle raren staan op de voordraoht die de Hoge Raad aan de Tweede Ka mer heeft gezonden voor de benoe ming van een raadsheer in dit col lege. Het zijn prof. mr. W. L. Haardt en prof. mr. K. V. Antal de Felsogeller. Bij de Hoge Raad is "n vacature ontstaan doordat het aantal raadsheerplaatsen tijdelijk is uitgebreid in verband met een aan de raadsheer mr. Ch. J. Enschede verleende, bijzondere opdracht. 1 EIDSCH^DAGBUD Ter kennismaking 4 weken voor de halve prjs. lk word abonnee vanaf 31 dec. 1974 en ontvang- de krant reeds vanaf heden. Stuur mfj 4 weken het Leldsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen, In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden, TER AAR/ALPHEN De Al pheuse veehouder M. Stapper (40) is vanmorgen vroeg ont snapt aan een roofoverval toen hij onderweg was naar een vee markt. Op de afgelegen Korteraarse- weg in de gemeente Ter Aar werd hij door een donker gekleur de Fiat tot stoppen gedwongen. In deze auto zaten drie mannen met een bivakmuts op hun hoofd. De veehouder, die "nattigheid" voelde, verliet ijlings zijn wagen en sprong, zonder zich ook maar één moment te bedenken, in 'n brede sloot, die hij overzwom. Gillend rende hij even later In weiland in, gevolgd door één van de overvallers, die gewapend was met een koevoet. In het weiland gooide hij zijn goed gevulde por tefeuille weg, die later op de mor gen samen met de koevoet en t jasje van de rover werden terug gevonden. Stapper, die een woonwijkje in Korteraar wist te bereiken, alarmeerde van hieruit de Al- phense politie, die alle uitvals wegen blokkeerde. Zonder resul taat echter. Met vijfentwintig man is zij later naar de overval lers aan het zoeken gegaan. Tot nog toe leverde dit niet het ge wenste resultaat op. De rijkspolitie in Ter Aar, die de zaak van haar Alphense col lega's overnam, vermoedt, dat de rovers op de hoogte moeten zijn geweest van het feit, dat vee houder Stapper veel geld op zak had. vergadering van zijn organisatie in Hillegom. Hij meldde dat de sterk verbeterde beëindigingsregeiling. waarvoor het hoofdbestuur van de vereniging heeft gepleit, er nu is. Ze houdt in dat de "wijkende" kwekers hun tulpenplantgoed ter vernieti ging kunnen aanbieden tegen een hogere vergoeding dan de op 't ogenblik door overvloedig aanbod slechts geringe handelswaarde. Daarnaast kunnen ze gebruik blij ven maken van de normale bedrijfs beëindigingsregelingen van het ont- wikkelings- en saneringsfonds voor de landbouw. Bedrijfsbeëindiging leidt over het algemeen niet tot grote ontslagen. "Het zijn vooral de kleine gezinsbe drijven. die geen kans meer zien om zich te handhaven", aldus ver klaart desgevraagd de heer L. A. Elfertnk, bestuurder van de Voe dingsbond NKV. De heer Elferink stelt vast dat er in de bloembollen sector een groot aantal bedrijven zijn, die niet meer mee kunnen. "Als er dan bedrijven sluiten zijn daar natuurlijk ook werknemers bij betrokken. In veel gevallen worden de bonden daarvan in kennis ge steld. Maar de meeste bedrijven die sluiten, hebben geen mensen in dienst". De bedrijfsbeëindigingen zullen volgens de bondsbestuurder wel een zekere invloed hebben op de werk loosheid in het bollengebied, "maar hoe groot die invloed precies is, valt niet goed aan te geven". MOGAD1SJOE (AP) Arbeiders zijn de afgelopen twee dagen op een staatsboerderij in Somalië in hevige gevechten gewikkeld ge weest met zo'n 600 apen. De ge vechten vonden plaats in Eeïber- dale, dat ten noorden van de hoofdstad Mogadisjoe ligt. Vol gens de berichten zijn bij de ge vechten 363 apen om het leven gekomen terwijl zes ménsen ge wond raakten. De apen zouden met stenen hébben gegooid en verder met hun blote handen hébben gevochten. De boerderij is enigszins beschadigd. Romance tussen Burton en zijn prinses voorbij LONDEN/GENEVE De roman ce tussen de Engelse acteur Richard Burton en prinses Elizabeth van Joe goslavië is voorbij. De 33-Jarige prin ses, die twee maanden geleden met Liz Taylor's ex-echtgenoot naar Zwitserland vertrok, is weer naar Londen teruggekeerd. Zij schijnt zich weer met haar echtgenoot, het con servatieve Lagerhuiölid Neil Bal four, te hebben verzoend. De prinses zou de romance hebben beëindigd, omdat Burton zdjn belofte om ndet meer te drinken herhaaldelijk had geschonden. Consternatie in de rust by PSV— Ajax. Ajax-middenvelder Gerrie Mühren kreeg een volkomen black-out, waarvan clubarts Ro link later zou vertellen: „Ik dacht werkeiyk dat hy doodging. Hij had van v. d. Kerkhof een paar keiharde trappen in zijn buik ge kregen. Het gevolg was dat het hart van Mühren zeer onregelma tig begon te kloppen en het bloed niet meer rondpompte. Ik heb hem een injectie moeten geven". Rolink ("Ik heb zoiets nog nooit 18 PAGINA'S meegemaakt"), was niet de enige die was geschrokken tydens de meedogenloze, helse voetbalslag in Eindhoven. Ook PSV-trainer Kees Ryvers was bang geweest. "Pro fessioneel wordt dat in 't wes ten genoemd. Neerleggen je tegen stander als hij de bal wil spelen. Als je dat maar consequent doet, valt er natuurlijk maar bitter wei nig te voetballen". Er viel voor PSV en Ajax toch nog zoveel te voetballen dat een 1—1 score werd bereikt. Een uitslag waarmee voor al Ajax (dat Arnold Mühren ruilde voor René Notten van Twente) biy was. Maar natuurlijk ook Feyenoord. dat uit een byna ein deloze reeks kansen "maar" acht treffers wist te destilleren tegen Wageningen dat het met tien man nog bestond twee treffers te produceren in de Kuip. Feyenoord is nu echter wel koploper van de eredivisie. Van de regionale amateurs deed het verjongde UVS in de hoofd klasse goed werk. In Rotterdam werd met gen 0—2 zege b(j CW bewondering geoogst. Slechter verging het eersteklasser LFC dat bü DHS met 42 werd geklopt. Maar er wordt natuurlijk niet al leen aandacht aan voetbal ge schonken op de sportpagina's. Er wordt ook Vrij Spel geboden aan bijvoorbeeld korfbal en basketbal (met nederlagen voor De Dana ïden en BS Leiden) en aan bil jarten. Voor de dertiende maal ging de Europese titel driebanden naar Raymond Cenlemans. Tiest Brosens, die Rini van Bracht zijn tweede nederlaag had bezorgd, vluchtte na die partij schielijk naar het toilet PAGINA'S 11—17 Minister Van der Stoel voelt niets voor eenzijdige kernontwapenfng van Nederland PAGINA 5 Nu uw keuken of slaap kamer heerlijk warm met zo'n fantastische nu van 310, Vraag vrijblijvend prijsopgave voor eansluiting Haarlemmerstraat 160 Telefoon 23918 Protest tegen wetsvoorstel vreemdelingen AMSTERDAM Het Nederlands Centrum Buitenlanders, Amnesty In ternational en de werkgroep: "rechtsbijstand vluchtelingen" heb ben in brieven aan de Tweede Ka mer geprotesteerd tegen een voor stel over de rechtspositie van vreem delingen, dat morgen in de Tweede Kamer in stemming komt. De organisaties menen dat aanvaar ding van de regeringsvoorstellen de ze rechtspositie ernstig zal verslech teren. Het nieuwe voorstel houdt in dat zij in beroep kunnen gaan, tenzij zij nog geen drie maanden legaal in Nederland zyn. PEKING Prins Norodom Si hanoek van Cambodja heeft in Peking verklaard, dat een even tueel bezoek aan de Cambodjaanse hoofdstad van secretaris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties "een nieuwe daad van on rechtvaardigheid" van de wereld organisatie tegenover het Cambod jaanse volk zou zijn. In een verklaring, die vandaag aan vertegenwoordigers van de buitenlandse pers in Peking werd uitgereikt, zegt Sihanoek verder, dat de uitnodiging van maarschalk Lon Nol aan Waldheim, een bezoek te brengen aan Phnom Penh met t oog op de "opening van vredeson derhandelingen in Cambodja," geen genade vindt in de ogen van het Cambodjaanse verzet, omdat het nimmer een gesprek, schikking of verzoening met 'de kliek van de super-verrader Lon Nol" zal aan vaarden. De uitnodiging van Lon Nol volgde op een recente resolutie van de Verenigde Naties, waarin de twee partijen in Cambodja worden uitgenodigd te onderhande len, met eventuele steun van de VN-secretaris-generaal. Volgens Sihanoek heeft de alge mene vergadering door het aanne- OSLO Noorse banken proberen van de Arabische wereld oliedol lars los te krijgen voor het speuren naar en winnen van olie in de Noor se Noordzeebodem. Zij zijn daartoe directe onderhandelingen begonnen, met diverse Arabische olieoroduce- rende landen, Norsfce CredltJbank, heeft reeds filialen geopend in Doe- bai en Atooe Dhabl. Die vestigin gen moeten f ungeren als tussenscha kel bij de kredietverlening van olie- exporterende landen aan oliemaat schappijen die opereren op de Noord zee. Voor de eerste olievondst in de Noordzeebodem vertegenwoordigde het grootste investeringsproject waarbij Noorse banken betrokken wa ren een waarde van 500 miljoen dol lar. BIJ de olie-activiteiten op de Noordzee gaat het volgens Norske Creditbank echter om bedragen die tien tot twintig keer zo groot zijn. De Arabische oliestaat Qatar, gele gen aan de Perzische Golf, zal Frank rijk een lening van 150 miljoen dol lar verstrekken. Volgens inlichtin gen uit doorgaans betrouwbare bron is over deze lening een akkoord be reikt tijdens het bezoek dat de Fran se minister van Buitenlandse Handel, Noihert Seguard, heit afgelopen week eind aan Qatar heeft gebracht. De Franse bewindsman maakt op het ogenblik een reis lang6 diverse landen in het Midden-Oosten. Se- guard deed daarbij verleden week, ook de Verenigde Arabische Emi raten aan, die in principe hebben toe- gesimd in een project om in samen werking met Frankrijk een petro chemisch fabriekscomplex t® bou wen lm Aboe Dhabi, men van deze resolutie impliciet geweigerd de koninklijke regering van nationale unie van prins Si hanoek de Cambodjaanse zetel in de Verenigde Naties terug te geven. Als de VN werkelijk vervuld zijn van rechtvaardigheid, vrede en lo gica, moeten zij hun secretaris-ge neraal naar Washington zenden om met de Amerikaanse regering te onderhandelen over beëindiging van de onwettige en misdadige in menging van de Verenigde Staten in de binnenlandse zaken van Cam bodja', aldus Sihanoek. Vereniging wil leerstoel in de emancipatie AMSTERDAM De Nederlandse vereniging voor vrouwenbelangen, vrouwenarbeid en gelijk staatsbur gerschap heeft de academische raad gevraagd een leerstoel in de emanci patie in te stellen. Deze tachtig jaar oude vereniging, die zich bezighoudt met emancipatie, meent, dat nog te weinig onderzoek is verricht over vraagstukken rond de emancipatie, speciaal die van de vrouw. De vereniging verzoekt de raad te bevorderen, dat aan één of meer Ne derlandse universiteiten dat onder zoek ter hand wordt genomen. Vol gens de vereniging zal er beslist be langstelling zyn voor deze nieuwe studierichtingniet alleen by studen ten, maar ook by afgestudeerden. Voor de laatste groep wil zU een centraal gelegen (Utrecht) instituut voor de emancipatie. Behalve aan de academische raad heeft de vereniging haar voorstel In gediend by een aantal universiteiten en hogescholen in ons land.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 1