ABN verlaagt rentetarieven. Kissinger optimistisch over het Midden-Oosten Russische Jood wegens fraude ter dood veroordeeld SOARES VALT FEL UIT TEGEN COMMUNISTEN Rhodesiers sceptisch Algemene Bank Nederland in vogelvlucht in vogelvlucht Campagne voor hulp aan bedreigde kinderen ZATERDAG 14 DECEMBER 1974 NAVO-raad in Brussel beëindigd ADVERTENTIE BRUSSEL "Ik heb niet gezegd dat ik pessimistisch ben over een vreedzame oplossing in het Midden-Oosten. Ik ben helemaal niet pessimistisch, juist het tegendeel." Dit zei de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Kissinger, gis teren in Brussel na afloop van de NAVO-raad. Dat hij bij som migen blijkbaar pessimistisch was overgekomen weet hij aan het feit "dat ik zulke ingewikkelde zinnen maak, dat men ken nelijk wel eens het eind van mijn zin mist". Minister Van der Stoel van Buiten landse Zaken heeft gisteren in de NAVO-raad 't voorstel gedaan om de rel van de tactische kernwapens in de alliantie aan een nieuw onderzoek te onderwerpen. Het gaat daarbij om „zekere beperkingen" met be trekkingen tot de in centraal-Eu- fropa aanwezige vooruitgeschoven kernwapensystemen. De minister zei dat hij niet had aangedrongen op een onmiddellijke beslissing, maar wel de verwachting te koesteren, dat deze kwestie verder zal worden besproken in de permanente NAVO- raad in Brussel, die bestaat uit de ambassadeurs van de lid-staten. .Ik heb niet dat gevoel dat ik voor een uitzichtloze zaak vecht", aldus Van der Stoel. Die Indruk had hij onder meer opgedaan ln „allerlei gesprekken" die hij met collega's had gevoerd. Secretaris-generaal Luns zei op zijn persconferentie dat de Nederlandse delegatie „enige ideeën, had met betrekking tot de tactische kernwapens. Misschien zal dit in de toekomst kunnen leiden tot een studie van de mogelijkheden om deze wapens in te brengen in het overleg over wederzijdse verminde ring van strijdkrachten (MBFR) in Wenen. Overigens weet ook Neder land volgens Luns zeer goed dat de tactische kernwapensin handen zijn van de Amerikanen en Russen. Het Nederlandse verzoek zou dus moe ten betekenen dat over deze kwes tie op een bepaald ogenblik een dia loog tussen de VS en de Sowjet- Unie ontstaat bij het MB FR-over leg. Van der Stoel gaf op zijn beurt toe dat de rol van de Amerikanen bij dit onderwerp zeer belangrijk is. e Nederlan n teekpsrsradi De Nederlandse minister sprak de opvatting tegen dat ons land door het sprake brengen van de kern wapens de onderhandelingspositie van het Westen in Wenen zou hebben bedorven. Dat zou alleen het geval zijn als ons land zich losmaakte van de gemeenschappelijke uitgangspun ten van het westen, maar daarvan is geen sprake. „Wij gaan in We nen niet op eigen houtje met de Russen onderhandelen, wij vragen alleen een hernieuwd intern over leg m de NAVO", aldus Van der Stoel. In het slotcommuniqué van de NAVO-raad ls geen verwijzing te vinden naar de Nederlandse denk beelden. Geconstateerd wordt, slechte dat de onderhandelingen tot nu toe geen resultaten hebben op geleverd. Wat de Europese veiligheidsoon- ferentie in Genève betreft wordt op gemerkt dat er voldoende vooruit gang is geweest om aan te tonen dat concrete resultaten mogelijk zijn. „Niettemin moeten er nog be langrijke problemen warden opge lost". Subtiliteiten De Amerikaanse minister Kissin ger zei in dit verband dat het van de resultaten zal afhangen of het veiligheidsoverleg kan worden be sloten met een oost-west-topconferen tie in Helsinki, zoals de Russen graag willen. In het Frans-Russische communiqué van Rambouillet was voagens hem op dit punt sprake van .subtiliteiten die blijkbaar moei lijk ln het Engels kunnen worden vertaald". Als de verklaring van Rambouillet dezelfde betekenis heeft als het Amerikaans-Russische communiqué van Wladiwoetok, zijn we het inderdaad met Ram bouillet eens", zei Kissinger onder hartelijk gelach. „Ik wil de Fran se verklaring aanvaarden dat de be tekenis niet verschillend is", zo voeg de hij daaraan toe. In verband met de verlaging van de rente op de geld- en kapitaalmarkt heeft de ABN moeten besluiten haar rentetarieven voor enkele spaarvormen per 1 januari 1975 aan te passen: spaarboekje 5% (was 5%%) spaarrekening 5% (was5'/4%) S paar-Extra-B oekj e 7% (was 7'/«%) S paar-Extra-R ekening 7% (was 7Vi DEN HAAG De Russische Jood Michael Lewiew is op be- diging van fraude door een recht bank in Moskou ter dood veroor deeld. Het proces tegen Lewiew vond plaats op 8 december. Door dat het in het geheim was ge voerd kon nu pas informatie er over het Westen bereiken. Dit heeft het Nederlandse solidari- teitscomité voor Joden in Rus land bekendgemaakt. De voorzit ter van het comité, de Haagse opperrabbijn M. Fink, deelde me de dat de informatie over het proces afkomstig is van de vrouw van Michael Lewiew. Het proces tegen hem heeft elf weken geduurd. Lewiew is in Juni gearresteerd, de dag nadat hij een uitreisvergunning voor Israël kreeg. Dé 57-Jarige Lewiew had een winkel Jn Moskou, waar hij artikelen uit de Centraal-Aziatische SowJ et-repu bliek Tadjik verkocht. Volgens zijn vrouw is hij Bdhufofflg bevonden aan het aannemen van steekpenningen om goederen uit zijn winkel elders in het land tegen hogere winsten te verkopen. Ze zegt dat haar man zloh wat deze beschuldiging betreft onschuldig heeft verklaard. Wel heeft hij speculatie-praktijken en de illegale uitvoer van geld bekend, maar op deze misdrijven staat niet de doodstraf. Dwangarbeid Krupp gaat bouwen in Sowjet-Unie HANNOVER Een Westduits con sortium heeft met vertegenwoordi gers van het Russisohe ministerie, van buitenlandse handel een overeen komst ondertekend over de bouw van een staaicomplex in Koerak in de Sowjet-Unie. Binnen achttien maan den zal men 'n ontwerp leveren voor een staalfabriek. Het eerste gedeel te van het project, dat de Sowjet- Unie 2,5 miljard mark kost, zal te gen 1980 zijn voltooid. Da leden van het consortium zijn Friedrich Krupp GmbH, Salzgitter AG en het staalconcern Korf en Siemens AG. Brugge sluit vervuilende onderneming BRUSSEL Het bedrijf Bayer- Richmann in het Belgische Brugge, imoet zijn deuren sluiten. Burge meester Van Maele van Brugge heeft bevel gegeven dat het bedrijf binnen 24 uur alle produktie-ovens buiten be drijf moet stellen. Bayer-Richmann is het bedrijf dat de laatste tijd in opspraak kwam vanwege zijn fluor- emissies. In landerijen rond Brugge ls vee dood gebleven in de wei en onlangs nog bleek dat een grote partij graan, geforceerd met lucht uit de omgeving gedroogd, ook een veel hoger fluor- gehalte vertoonde dan normaal ls. Rond Brugge hebben zich ook enkele onverklaarbare sterfgevallen voorge daan en het gerecht heeft opdracht gegeven de lijken van enkele recent gestorven mensen op te graven om daar sectie op te verrichten. Sneeuwval Als gevolg van zware sneeuwval zijn in de Zwitserse Alpen vijftien passen gesloten. Hetzelfde geldt voor twee passen in de Jura, in het zuidwesten van Zwitserland. Voor alle overige bergpassen zijn sneeuwkettingen of speciale banden noodzakelijk. Mevrouw Lewiew zei dat haar man in 1951 al is veroordeeld tot tien Jaar dwangarbeid, waarvan hij vijf Jaar had uitgezeten. Na de dood van Stalin werd de rest van de straf kwijtgescholden. Hij was toen veroordeeld omdat hij mevrouw Golda Meir, toen Israëlisch ambas sadeur in de Sowjet-Unie, had ge kust en had gezegd "Red ons Jo- den", aldus mevrouw Lewiew. Opperrabijn Fink acht het von nis buiten proporties. Hij houdt re kening met de mogelijkheid dat het niet ten uitvoer zal worden ge bracht, maar dat het eerder dient als afschrikwekkend voorbeeld voor andere Russische Joden die willen emigreren. In dit verband wijst hij op de weer groter geworden druk van de Russische autoriteiten op de Joden in het land, hetgeen zijn weerspiegeling vindt in het terug lopen van de emigratiecijfers. Kre gen in voorgaande Jaren nog 30 tot 35.000 Russisohe Joden een uitreis visum, dit Jaar wordt gerekend op een cijfer rond de 15.000. LISSABON Op het eerste wet tige congres van de Portugese socia listische partij is partijleider (en minister van Buitenlandse Zaken in de voorlopige regering van Por- De Portugese veiligheidsdienst tugal) Soares scherp uitgevallen heeft tien vooraanstaande zaken- tegen de communistische partij in lieden aangehouden op beschuldi- Arrestaties De secretaris-generaal van tenlandse Zaken, Kissinger, tus- Noordatlantische Verdragsorgani- de NAVO, mr. Luns, loodst de sen een aantal generaals door tij- satie. Amerikaanse minister van Bui- dens een bijeenkomst van de Portugal. In zijn openingsrede leg de hij sterk de nadruk op de ver schillen tussen zijn partij en de communisten. Zijn eigen partij ka rakteriseerde hij als een verant woordelijke, verdraagzame party, die de regels van de democratie eerbiedigt. „De socialistische party wil 't kapitalisme uitbannen en een socialistisch humanitair bewind vestigen. Tot dusver is zo'n samen leving nog nergens werkelijkheid geworden", aldus Soares. Hij kriti seerde communistische landen die de vrijheid van het individue beper ken en dictatuur uitoefenen. Soares keerde zich tegen het communistische streven naar de vereniging van alle arbeiders in één vakcentrale. Waarschuwingen tegen het "ge vaar van reactionaire krachten", 'n steeds terugkerend thema in de SALISBURY De Rhodesische ne gerleider Sithole heeft in Salisbu ry gezegd dat er geen regeling van het constitutioneel geschil in Rho- desie kan komen als de regering- Smith zich vast blijft klampen aan de handhaving van een blank min derheidsbewind. Hij maakte "zeer ernstig voorbehoud" wat betreft de Sithole had in de gevangenis socio- gen. "Ik moet weer leren praten" zei hij. Nkomo vertelde dat hij tien jaar had doorgebracht in een kamp in zuidoost-Rhodesië, waar hij slechts twee medebewoners had. Hij had de tijd hoofdzakelijk door gebracht met lezen. Piloot op stap met acht ton BRUSSEL (ANP) De Belgische douane heeft aan de grens met Frankrijk een Sabena-piloot aange houden die in het portier van zijn auto Franse franken voor een bedrag van 790.000 gulden vertx»rgen had. De man is aangehouden op verdenking van onwettige kapitaal-uitvoer. De douaniers hielden de piloot aan bij de grenspost Rekkem in West- Vlaanderen. Ze hadden een tip ont vangen over dit "geld-transport". De piloot was vergezeld van zijn moeder. Ook de vrouw werd gear-, resteerd. De douane heeft veel moeite gehad het geld te vinden. De douaniers, moesten het halve voertuig van de piLoat slopen alvorens de grote som werd ontdekt. Geen lange haren voor Zwitserse militairen BERN De Zwitserse Eerste Ka mer heeft geweigerd de Zwitserse militairen toe te staan het haar net zo lang te dragen als zij wensen. Sinds 197Ö geldt de bepaling, dat de haren der militairen "netjes" moe ten zijn en niet langer mogen zijn, dan tot aan boord of kraag. Hubacher, een socialistisch kamer lid uit Bazel, sprak de wens uit dat de militairen aille vrijheid zouden hebben aangaande hun haardracht. Maar de Kamer weigerde aan deze wens tegemoet te komen nadat de minister van defensie, Gnaegi, had betoogd, dat de haren geen afbreuk zouden mogen doen aan de dienst. kansen op een regeling. Sithole, sprak ook op de persconferentie, baar na een gevangenschap van 11 Jay, zonder proces. Joshua Nkomo, de andere onlangs vrijgelaten nationalistische leider sprak ook o pde persconferentie, maar in voorzichtiger bewoordin- Sithole en Nkomo zijn leiders van de guerrilabewegingen Zapu en Zanu die nu zijn opgegaan in de ANC, de Afrikaanse Nationale Raad. Ze zeiden niet verbitterd te zijn, door hun gevangenschap. "Alles hangt nu af van de blanken en de machthebbers. Het is toch ondenk baar voor een bevolking dat 95 procent daarvan is uitgesloten" aldus Sithole. de communistische levenranciers. ging van "ernstige sabotagedaden op economisch gebied waardoor de belangen van het Portugese volk zijn geschaad". Volgens een ver klaring van het bureau van de eerste-minister worden nog twee belangrijke zakenlieden gezocht. Het merendeel van de genoemde zakenlieden werkte voor de "Ban co Intercontinental Porbugues" (BIP) of het concern Torralta, de grootste Portugese organisatie op het gebied van het toerisme. De directie van de BIP wordt vooral kwalijk genomen dat zij bui ten de Bank van Portugal om 41 miljoen escudo (ruim 4 miljoen gul den) naar het buitenland zou heb ben overgeschreven. De leiding van Torralta wordt verweten dat door haar toedoen het concern niet aan zijn verplichtingen kan voldoen, zoals het betalen van de salarissen van het personeel en de rekeningen van logie gestudeerd. De mannen zijn vrijgelaten op basis van een af spraak met de regering-Smith dat de guerrilla zal worden gestaakt, "De Rhodesische regering is alle pcfliitieke gevangenen in RJho- desie in vrijheid worden gesteld en een constitutionele conferentie zal worden gehouden. een minderheidsbewind toegedaan, en als ze dat standpunt niet verande ren zie ik niet hoe wij tot over eenstemming kunnen komen". GENEVE Mevrouw Imelda Mar- sident, en oud-kanselier Willy Brandt cos echtgenote vara de Filippijnse pre- van West-Duiteland hebben een cam pagne op gang gebracht voor het bij eenbrengen van negentig miljoen dol lar voor het redden van miljoenen met de hongerdood bedreigde kinder Wat heeft de Europese topconferen tie in Parijs nu eigenlijk uitgehaald? Is alleen de gevel van het bouwwerk der Europese Gemeenschap opge schilderd en heeft men verzuimd stutbalken aan te brengen, zoals "Het Laatste Nieuws" (Brussel) vast stelde? De "Frankfurter Allgemeine Zeitung" was wat optimistischer en meent, dat de nieuwe generatie van politici in Europa de tot nu toe ge bruikelijke "visioenen" aan de kap stok heeft gehangen; het gaat nu niet meer om ver weg liggende doel einden, maar om de oplossing van concrete vraagstukken. Aan dit Duit se oordeél dient dan wel te worden toegevoegd, dat hiermede niet "de ge makkelijke weg" wordt bewandeld. Zwelgen in "dromen" is immers veel eenvoudiger dan het opruimen van voor de hand liggende moeilijkheden. Dit laatste koet veel meer inspan ning, maar betekent tegelijkertijd een veel steviger ondergrond voor het gebouw van de toekomst. Typerend is dan ook dat de wezenlijke vooruit gang bescheiden was. Geen in het oog springende successen op de terreinen .van inflatie, werkloosheid en ener giecrisis of daverende uitkomsten op het gebied van politieke samenwer_ king. Had men dit trouwens, on danks zeventien Jaar samenwerking, mogen verwachten? Zeker, in de loop der Jaren is er heel wat gesproken over politieke eenheid. Maar, zoals het Amerikaanse weekblad ,Time' uit de mond van een hoge ambtenaar in Brussel optekende, "de Europese lei ders waren allemaal even gaullistisch als De Gaulie". Met andere woorden. het najagen van eigen nationale oogmerken heeft tot nu toe de bo ventoon gevoerd. Nu ls dat op zich zelf niet onbegrijpelijk. Men kan wel dromen van een gemeenschap van landen, die allemaal "lief zijn voor el kaar", maar het wegvallen van na tionale wedijver zal zich doorgaans alleen voordoen als er tegenwind is en druk van buitenaf prikkelt tot het zoeken naar gemeenschappelijke standpunten. Bovendien mag men niet vergeten wat prof. Walter Hall- stein, de eerste voorzitter van de "Europese Commissie", dezer dagen onderstreepte: dat op één punt in drukwekkende vooruitgang ls bereikt, namelijk op het punt van de vrede. Een oorlog tussen de leden van de Europese Gemeenschap is ondenk baar. Na twee bloedige Frans-Duit se botsingen is dat een formidabele stap voorwaarts, al betekent dat nog niet, dat nu ook op economisch ge bied evenwicht ls bereikt. Op dat domein is West-Duitsland de plaats van Frankrijk gaan innemen en de "zwaargewicht" van Europa ge worden. Vandaar ook de nauwe recht streekse banden tussen Bonn en Washington. Toch doet ook Frank rijk zich terdege gelden. President Giscard d'Estaing gaat dezer dagen naar het Franse An tillen-eiland Martinique voor een ontmoeting met zyn Amerikaanse collega Ford, die hU namens de Europese landen ervan zal proberen te overtuigen, dat een botsing tussen olieproducerende en oliegebruikende landen, vermeden dient te worden. Europa is op het ge bied van de olievoorziening nu een- Na afloop van de Parijse conferen tie waar de regeringsleiders van de Negen en hun ministers van Bui tenlandse Zaken in totaal vijftien uur om de tafel hadden gezeten verklaarde president Giscard ver heugd, dat de periode van de oude topconferenties voorbij is. "Leve de nieuwe Europese Raad!". Die raad is het orgaan, dat in de plaats is geko men van de tot nu tot ongeregeld bij eenkomende topfiguren. Dat bete kent o.m. dit verschil met voorheen, dat de eenstemmigheidsregel is komen te vervallen en dat in vitale kwes ties ieder lid zijn eigen mening kan handhaven. De vraag is natuurlijk wel wat onder 'vitale" vraagstukken dient te worden verstaan. Zo blijven er nog meer vragen over. Het slot communiqué zegt bijv. over de valu ta-kwestie, dat de landen met over schotten op de betalingsbalans (West-Duiteland en de Benelux-sta- ten) de vraag naar goederen dienen te stimuleren zonder evenwel de in flatie aan te wakkeren, terwijl de landen met een tekort krachtig naar stabilisering dienen te streven, zon der echter in protectionisme te ver vallen. Al bij al een niet zo heel ge makkelijke opgave, die men niet zo maar "even" regelen kan. Vast staat intussen, dat de Engelse premier Wil son tevreden naar zijn land is terug gekeerd, omdat er bij de inkomsten van de Gemeenschap een "correctie mechanisme" is ingebouwd, "een be grip dat voor Wilson bij de binnen landse discussie over het lidmaat- sohap van de Gemeenschap van on schatbare waarde is", zoals de „Frankfurter Allgemeine Zeitung" het formuleerde. Ook de Italianen zyn allerminst ontevreden geweest, verheugd als zij waren over het tot standkomen van een regionaal steunfonds, dat tussen 1975 en 1977 over vijf miljard gulden zal gaan be schikken om de economisch-zwak- ke gebieden in de EG bijstand te verlenen. Van belang is voorts, dat de Negen ernaar zullen streven op internationaal gebied zoveel moge lijk gemeenschappelijke stondpun- ten in te nemen; dat met ingang van 1977 een Europese pas zal wor den ingevoerd; dat in 1978 recht streekse verkiezingen voor Europa's parlement zullen worden gehouden; dat er naar gestreefd wordt de dia loog tussen EG-leiding en parlement te bevorderen; dat de noodzakelijk heid van strijd tegen de inflatie ten- volle wordt ingezien en dat er op dracht is gegeven tot uitwerking van een gemeenschappelijke energie-f>o- litiek. Die laatste, uiterst belangrijke punten mogen wat zwak uit de verf zijn gekomen, daar staat dan weer tegenover dat de regeringschefs voor taan driemaal per jaar zullen verga deren zodat acute problemen snel on der de aandacht kunnen komen. De ze en dergelijke resultaten zijn ver heugend, al betekenen zij ook weer niet, dat de Europese trein nu ineens met volle snelheid vooruitschiet. Daarvoor zal eerst nog heel wat ge rangeerd moeten worden. RL Mevrouw Marco6 en Brandt lanceer den de campagne ten besluite van een tweedaags symposion over honger dat door Unicef, het Kinderfonds van de Verenigde Naties, in Genève was bijeengeroepen om er de aandacht op te vestigen dat 200 miljoen kinde ren in de ontwikkelingslanden door de internationale economische crisis met de hongerdood worden bedreigd. Pü voor man LONDEN (AP) Een Aus tralisch artsenechtpaar heeft ge meld dat het met succes een "pil voor mannen" heeft gepro beerd op vijf proefpersonen. Michael en Maxine Briggs schreven in het wetenschappe lijk blad "Nature" dat zij de vijf mannen tijdelijk hebben ge steriliseerd met hun pil die is gebaseerd op twee al lang bekende synthetische hormo- De mannen hebben de pil ge durende een cyclus van 24 we ken twee maal daags ingeno men. Vier van hen hielden na negen weken op met het produ ceren van sperma. Bij de vijfde proefpersoon duurde dat iets langer 15 weken. Na voltooiing van de behande ling, toen zij de pil dus niet lan ger innamen, werd de sperma- produktie na 15 weken hervat. De vijf proefpersonen meldden behalve een lichte misselijk heid in de eerste fase van het experiment geen bijver schijnselen.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9