Positie van Drees ter discussie gesteld Den Uyl doet beroep op La bour-partij Helft van de Nederlandse kottervloot wordt overbodig Binnendoor Buitenom een miljoen gulden aan prijzen Tijdt '70 lens congres van DS blijven. Hoofdoorzaak is de beper king op de vangst van onder meer tong en schol op de Noordzee, die hoogstwaarschijnlijk 1 Januari van kracht wordt. Ten minste als Nederland „Ja" zegt tegen deze beperkende maatregelen, die vorige maand in Hamburg op de Noord- Oost Atlantische Conventie zijn geadviseerd. Volgende week wordt hierover in de Tweede Kamer gepraat. Van ver schillende kanten uit de visserswe reld is al bezwaar gemaakt tegen deze „quoteringsregeling". De Urker vissers zeggen pertinent „nee" tegen de beperking. De vangst van platvis is voor de Nederlanders de grootste bron van inkomsten.. Toch is beperking van de vatngst hard nodig. De overbevissing van de Noordzee is al in een ver gevorderd stadium. De heer J. F van Veen, van het Rijksinstituut Visserij Onderzoek vertelt: "Het is best mogelijk dat de helft van de schepen niet meer zal kunnen varen. Maar beperking is nodig. De laatste acht jaar is de vis stand op de Noordzee verziekt. Ei genlijk hadden we er vijf Jaar ge leden al wat aan moeten doen. Door de beperking kan de visstand in een periode van vijf Jaar weer op peil worden gebracht. Er moet echt snel iets gebeuren, voordat het helemaal in elkaar ploft". Wat Nederland zal doen, hangt af van de uitslag van de kamerdebatten over de visserij, maar een woord voerder van het ministerie van Land bouw en Visserij zegt: "Het is niet voor de hand liggend dat de rege ring "nee" laat horen. Dat is na genoeg ondenkbaar Maar de Neder landse vissersvloot heeft dapper mee gedaan aan de overbevissing van de Noordzee. Het heeft de eigen moeilijke positie niet verbeterd. Het zit er wel in dat de regering 'n zekere tegemoetkoming zal geven. Wellicht komt er een ontwikkelings- en saneringsfonds voor de visserij, want het laat zich aanzien dat er een overcapaciteit van de Nederllandse vissersvloot komt. Wij zijn voor een warme sanering, waardoor de ren- tabilliteit gehandhaafd kan worden". Nederlandse vrouw laat bezittingen na aan Spaans hotelpersoneel PALMA DE MALLORCA Het voltallig personeel van het Europa hotel in Palma de Mal- lorca heeft gisteren gebe den voor het zieleheil van een Nederlandse vrouw die hen al haar bezittingen had ver maakt uit dank voor hun goede zorgen tijdens haar ziekte. Het Nederlandse consulaat in Pal- ma heeft het personeel van het hotel op de hoogte gesteld van de .jdaad" van de 59-Jarige mej. Christine Winokel. Mej. Winokel is verleden maand in een ziekenhuis in Pal- ma overleden. Zij kwam voor het eerst in 1970 naar het eiland en verbleef altijd in het zelfde hotel. Het legaat aan het hotel personeel bestaat uit juwelen ter waarde van 300.000 ptas (5.500 dollar), een nertsbontjas, een televisietoestel, een bandopname apparaat en twee koffers met kleren. UTRECHT Tijdens het tweedaags congres van DS'70 in de Utrechtse veemarkthallen kwam veel kritiek op de strategienota van DS'70. Deze nota is een uitgangspunt om te komen tot een nieuwe politieke herkenning. De af delingen Naarden en Delft stelden daarbij de positie van fractieleider Drees in discussie. Ondanks de waardering voor zijn integriteit zien zij liever een ongenoemde ander als toe komstig politiek leider. De afdeling Den Haag en met haar vele af delingen, vindt dat de discussie zich niet moet toespitsen op politieke macht. „Het afkraken van fractielei der en fractie is het zinloos zoeken van zondebokken". Ziekenfonds premie gaat 15,2 omhoog UTRECHT De premie voor de Vrij willige ziekenfondsverzekering gaat in 1975 met gemiddeld 15,2 pro cent omhoog. Vorig jaar was de stij ging 12,5 procent. Hierdoor stijgt de gemiddelde premie voor de vrijwil lige ziekenfondsverzekering per 1 Januari 1975 per verzekerde van 16 Jaar of ouder van f 74,99 to* f 86,35 per maand. De werkelijk te betalen premies zul len daardoor per 1 Januari varië ren van f 63,50 tot f 108,- per maand. Per 1 Januari 1973 waren deze be dragen nog f 58,80 tot f 97,50. Ook voorzitter de Brauw zed dat de partij zich wel vijfmaal mag be denken voordat Drees in het geding zal mogen komen. In de openings rede gisteravond heeft DS'70-partij- voorzitter mr. M. L. de Brauw het kabinet-Den Uyl zwaar bekritiseerd. „Een labiel kabinet, waarbij de kans op uiteenvallen elke week be staat. Er is drie Jaar gebazeld over inkomens politiek, maar er is nog geen enkele nota over". Vandaag wordt verder vergaderd over de naamsverandering van de partij, presentatie en organisatie, in de Tweede Kamer, dr. Drees, De fractievoorzitter van DS'70 noemt het onzin als het kabinet ver wacht dat de recessie midden Vol gend Jaar weer voorbij zal zijn. Het kabinet miskent de fundamen tele gevaren die het westen loopt. Het beleid is naar binnen gericht en uitermate wiebelig geworden, zei hij vanochtend op het buitenge woon congres in Utrecht. Hoe wis- spelturig dit beleid is, blijkt bij voorbeeld wel uit de inkomstenbe lasting. Het conjunctuurbeleid in Neder land wordt gevoerd zonder enige aandacht voor fundamentele pro blemen. Spoedige herziening van het beleid is volgens Drees noodzake lijk, om te komen tot een situatie die ook op langere termijn te hand haven is. In 1975 wordt alles weer duurder. Ook de Bruy nzeelkeukens. Koopt u daarom dit jaar nog! Dat scheelt een stuk. Prijs vinden wij natuurlijk ook belangrijk. Maar nog belang rijker vinden wij kwaliteit en service. Waarom? Nou eenvoudig, omdat uw keuken er volgend jaar nog moet zijn en ook het jaar daarna en daarna en daarna en daarna en daarna en daarna en daarna en bruynzéei De Houtwerf Keukens B.V., Haarlemmerweg 49a, nabij Oroenoord- hal, Leiden-TeL 071-3 45 44/22212 Bouwbedrijf Vogelaar, Voorstraat 141»Noordwijk«TeL01719«2l70. IP® enorme eindhooftJprija in de Nationale Puzzelaktie „Geven voor Leven" in deze krant tb.v. de Ikankerbestrijding in Nederland. lEen stacaravan van Belmont, type Sierra Nevada 25, Uw luchtkasteel op de grond. Een sta-caravan, Idle werkelijk van alle gemakken is voorzien: gezellige slaapkamers, een aparte dinette, een comfortabele Iz thoek, een gascomfoor met oven. een gashaard, eigenlijk te veel om te omschrijven. Deze Sierra I Nevada stacaravan moet U zien en dat kan bij Belmont B.V. te Polsbroek, die deze caravan ter waarde |van 12.350,- ter beschikking heeft gesteld. ZATERDAG 14 DECEMBER 1974 De fractieleider van DS'70 in de Tweede Kamer, Drees (rechts), kan op dit moment tijdens het congres van zijn partij in de Utrechtse Veemarkt-hallen nog nog lachen. Later keek hij minder vrolijk toen enkele DS'70-afde- lingen lieten weten een andere "voorman" te verkiezen. Verder achter de bestuurstafel v.l.rur.: R. Nijhof, jhr. M. de Brauw en R. Kruk. DEN HAAG Premier Den Uyt heeft een pleidooi gehouden voor 'n krachtige Europese gemeenschap. Op een Labour-bijeenkomst in Lon den wees hij gisteravond op het be lang van een gezamenlijk Europees optrekken, onder meer in de strijd tegen de economische teruggang. Hij deed een beroep op de Engelse so cialisten hun afwijzende houding te genover de EG te herzien en mee te bouwen aan een verenigd Europa. Den Uyl bepleitte een heroriënte ring van de economie: „Wij moeten niet de illusie kweken, dat een te rugkeer naar de groei mogelijk is. In de huidige situatie is er meer dan ooit behoefte aan lange-termijn-over- eenkomsten tussen grondstoffen-pro ducerende en consumerende landen om over en weer zekerheden te schepten omtrent de ontwikkeling, van prijzen en afzet". Volgens Den Uyl moet de verandering in de wes terse economie gepaard gaan met een gelijkwaardiger verdeling van de inkomens en de invoering van me dezeggenschap voor de werknemers. Den Uyl De komende vijf Jaren zullen geen vetpot zijn voor de Nederlandse visserij. Het zit er zelfs dik In dat de helft van de kottervloot gedurende die tijd aan de wal moet EMANCIPADE: 'EISENMARKT' VAN VROUW UTRECHT Het comité Jaar van do Vrouw heeft gistermiddag de plannen voor dit Internationale Jaar van de vrouw, dat op 13 fe bruari in de Ridderzaal officieel zal worden geopend, bekend ge maakt. Voor dit Jaar, dat door de Verenigde Naties is uitgeroepen de aandacht te vestigen op de achter stelling van de vrouw op vele ter reinen, heeft de regering twee mil joen gulden beschikbaar gesteld. Daarvan zal 1 miljoen worden be steed aan de „Emancipade" die van 20 mei tot 8 Juni in de Utrecht se jaarbeurshallen wordt gehouden. Het is de bedoeling dat werkgroe pen door heel Nederland de eman cipatie op hun manier gaan belich ten en met het resultaat van deze studie in Utrecht naar buiten tre den. De andere 1 miljoen zal wor den besteed aan regionale projec ten, die op de een of andere manier iets met de emancipatie te maken hebben. Tot nu toe zijn subsidie aanvragen ingediend voor 70 pro- Jekten en het comité verwacht dat er voor 15 januari nog meer aan vragen zullen binnenkomen. Bij het verstrekken van de subsidies zal worden gekeken naar o.a. de bij drage tot de bewustwording, het ef fect, de diepgang. De aanvragen nu hebben dat bedrag van 1 miljoen al ruim overschreden. „We kunnen eigenlijk niet meer doen dan een animeerpremie geven", zei voorzit ter Nellien de Ruiter. Voor projek- ten die het comité van belang acht zal echter by de regering opnieuw om geld worden aangeklopt. Verder gaat het comité een in formatieblad uitgeven. In dit blad worden opgenomen een agenda van activiteiten die in het land gaande zijn, verslagen over de voortgang van de projekten en en informatie over het thema Jaar van de Vrouw. De strop Q) Het Britse Lagerhuis heeft van de week, gelukkig met een rede lijke meerderheid 'Ineen" gezegd tegen het opnieuw invoeren van de doodstraf. Dergelijke emotio neel geladen wensen worden al gauw geuit, als men zich mach teloos voelt en een prop veront waardiging alle uitzicht op rechts zekerheid belet. .En daar kwamen in Liverpool een paar weken terug dan toch maar twintig onschuldige men sen om b" een bomaanslag door terroristen. De wrake is niet slechts oud testamentisch, maar van alle tij den. Een bekende verschijning op elke zonovergoten dag des heren in het Londense Hyde Park, is de vader van James Hanratty, een jongeman die in de jaren zestig werd opgehangen, op grond van roofmoord. Hanratty heeft altijd volgehouden onschuldig te zijn. Twijfel aan de soliditeit van het geconstrueerde bewijs was er by velen al, voordat het luik waarop Hanratty stond, neer klapte, hetgeen dan weer tot ge- vodg had dat zijn nek, waarom de beul de strop gestrikt had, door- middenbrafc. Die vader staat nog elke zon dag, omgeven met borden die recht en rehabilitatie eisen. Hy houdt lange monologen. Het ge bruikelijke "heckling" van Hyde Park, namelijk het zo spits en onaangenaam mogelijk interrum peren van de orator op de zeep kist, biyft by Haratty senior vrijwel achterwege. Die schroom zal wel iets met deernis te maiken hebben. Want dood is dood. De strop (2) De voorstanders op Parlia ment Square van de herintroduc tie van de galg legden er de na druk op dat het hen ging om de afschrikkende werking onder de laffe bommenleggers van poli tiek-terroristische huize en niet om het bestraffen van de gedra gingen, voortkomende uit emotie of criminaliteit. Dit onderscheid doet niet ter zake. Het levert ook geen enkel steekhoudend argument. De bar baarse methoden van de IRA en hun protestantse erfvijanden be antwoorden met het .represaille principe" betekent van Enge_ land een samenleving maken waar de bloeddorst van hoger hand gesanctioneerd is. Eén wurgpaa! in actie was er al één te veel, zelfs al stond hij in het autoritair gerunde Spanje. En de afschrikkende werking is evenmin ooit aangetoond. De doodstraf geeft alleen nog maar een extra donkerrode kleur aan de bezetenheid, waarmee politie ke extremisten plegen te leven en te sterven. Het martelaarschap is de beloning. De absolute ze kerheid dat men van een com mando-actie in Israël niet terug keert, heeft de Palestijnen nooit van dergelijke handelingen doen afzien. Tenminste, zo lijkt het, want het aantal van deze ver werpelijke, onschuldigen treffen de operaties, is alleen maar gro ter geworden. Maar overwegingen rond het martelaarschap zijn niet het be langrijkste: doodstraf behoort in een beschaafde samenleving evenmin thuis, als 's nachts naar willekeur van je bed gelicht worden, honger of censuur. En daarom mede zei het Lagerhuis nee. Er wordt in Engeland sinds de afschaffing van de doodstraf, halverwege de jaren zestig, nog wel een galg en een beul in reser ve gehouden. De praktische ge zindheid van de eilandbewoners: je weet maar nooit en zolang de houtworm niet toeslaat, kan er heel wat gewicht aan. En van even praktische ge zindheid lijkt trouwens te getui gen da/t de opeenvolgende minis ters van Binnenlandse Zaken nog steeds geen reden hebben aanwe zig geacht om het proces tegen Hanratty te herzien. Vandaar dat de hoogbejaarde elke zondag nog op zijn vaste plaatsje In Hyde Park staat. HIJ heeft niet zo heel veel tijd meer Heelmeester (D Na de middenstanders, honk vaste PTT-ambtenaren en boe ren, waren deze week de hulsart sen aan de beurt. Zij protesteer den en zij dreigden met acties, die ik nog nauwelijks "hard", zou willen noemen, sinds het er kort geleden op leek dat wij als con sumenten voortaan de melk zelf in de winkel zouden moeten ha len. De artsen willen fiscale aftrek van hun meestal niet onbedui dende pensioenpremie van hun evenmin tot de categorie "be scheiden" behorende inkomens. Het merkwaardige is dat heel meesters tegenwoordig voorname lijk in het nieuws komen, als zich in financieel opzicht al te grote voorspoed of (al dan niet ver meende) tegenslag heeft voorge daan. De declarerende en daarby zich wat verschrijvende genees heer verschijnt met een frequen tie in de krant, te vergelijken met de veelvuldigheid, alarmfase 3 in Vlaardingen wordt aangekondigd. Men krygt de indruk dat bij sommigen het wiskundig vermogen nodig in de steigers moet en zo'n listig reken- machinetje zou evenzeer tot het electronisohe instrumentarium dienen te behoren als het telefo nisch antwoordapparaat, waar uit menig patiënt dokter al als een opgewekte prater leerde ken- Heelmeester (2) De cijfers die dit dagblad eer gisteren over abortus en het geldelijk gewin daaruit, publi ceerde, geven een spel van vraag en aanbod dat gemakkelij ker in overeenstemming te bren gen is met de theorieën van de klassieke economen dan met de eed van Hyprcrates. Weliswaar voegt de oude Griekse arts geen prijslijst toe, wanneer hij zijn leerlingen als hoge taak voor houdt het leed te verzachten, maar het lijkt niet overdreven te verwachten dat hij wat moeite zou hebben gehad met een ho norarium van 75 gulden voor een routineuze ingreep die op zyn hoogst vyf minuten in beslag neemt. Een samengaan van lij- feiyk afdryven en geldeiyk aderlaten. Dat is nog weten schappelijk eigentijds ook. want ziek zijn hoeft bij lange na^ niet louter met het lichaam te maken te hebben. Heelmeester (3) Cultuurhistorisch is wel te verkla ren hoe zo het één en ander is soheef gegroeid. In de late mid deleeuwen hadden barbiers en chirurgijns ongeveer dezelfde sta tus. Zy waren hoogeëerde leden van de samenleving en hun werk zaamheden overlapten elkaar. Voor aderlaten deinsde alleen een barbier terug die geen bloed kon zien. Dat is enigszins veranderd toen we van alles over dat menselijk li chaam te weten kwamen. Toen er dikke anatomische atlassen ver schenen, iemand erachter kwam dat er een bloedsomloop in onze ïyven is verborgen, en weer ie mand anders met niet veel meer dan wat verfijnde vergrootglazen constateerde dat een bizarre mi crokosmos ons voortdurend be laagt. De chirurgijns gingen dikke boe ken lezen en raakten van roeping vervuld, nu zij in een wereld van koorts en sterven in de toepas sing van die joragverworven we tenschap een vleugje grijs sche merlicht zagen dagen: de kruis tocht tegen de ziekte. De lange periode van de zichzelf wegcijferende arts brak aan. De man die bij nacht en ontij de vochtige spelonken bezocht, waar het ijlende, bloedopgevende volk tezamen kroop en waar hij de schade nog enigszins trachtte te beperken. De arts werd een alles- kunner, die niet leesbare recep ten schreef en bezweringsformu les sprak, zoals zijn collega, de medicijnman uit het zwarte we relddeel. zij het dat deze laatste daarvoor geen potjeSlatyn ge bruikte. Met dat medicijnmansyndroom, zitten we nog steeds. De dokters roman heeft ons dan misschien geleerd dat de hefld zuster Annie drommels achter d'r panty kan zitten, maar als het erop aankomt weet hij ook d'r appendix te vin-, den als geen andere. Heelmeester (4) Wy, arts en consument, zullen er aan moeten wennen dat wy in het postmeddcijnmannig tijdperk le ven. Dat dokters net zo goed men sen zyn als andere zelfstandigen, melkboeren of zo, alleen zal het adjectief "kleine" er niet zo dek sels snel voor moeten. Met de aantekening dat er men sen zyn die een andere warme bakker zouden nemen als een keer drie kwartier op een onsje aller hande moesten wachten. Nieuwmarkt De foto's van het beleg rond het slooppond by de Amsterdamse Nieuwmarkt riepen even de beel den uit de zestiger jaren in de her innering terug. Maar toen gister morgen één van de leiders van de bezetters op de KRO-radio het woord kreeg, kwam er toch iets heel anders uit dan destijds bij de heren Van Duyn, stolk of Groot- veld. Het was één grote rol be drukt huishoudpapier met volzin nen die vrijwel zonder uitzonde ring begonnen met "ik daoht dat...", "ik had gedacht dat..", waarna de mededeling volgde in een herkenbaar opbouwwerkers- jargon dat men vroeger van pro gressieve paters op landelijke con cilies en tegenwoordig op elk PPR-congres verneemt. De man had een keurige spraak, sprak er één keer zelfs over dat ze welis waar geen "geldige titel" hadden om in dat pand te zitten, maar Enfin een vleugje Erik Jurgens, net na zyn korpsjaren. Overigens zijn er meer verschil len met '66. Er worden geen kren ten uitgedeeld; er komen ditmaal goedgemikte stenen aan te pas en dakpannen. H.M.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7