„Ik schaam me soms dat ik niet op Cyprus ben gebleven" Beunhaas voorop bij onderhoud eigen woning Vluchteling Costas Markides bouwt met vrouw Tilly een nieuw leven op Komt u straks of kijkt u ook boven al langer uit naar de loongrens van een ervaren f1.27.550, geen winstmakende ziektekosten verzekeraar? ZATERDAG 14 DECEMBER 1974 Door Christl Visser Nog geen half jaar geleden begon het'op Cyprus. De Griekse kolonels vonden dat er maar eens een eind moest komen aan de heerschappij van die lastige aartsbisschop. Hij stoorde zich steeds minder aan hun wensen en verlangens, ja, hij durfde er zelfs tegenin te gaan. Met de hulp van de 650 op Cyprus gestationeerde legerofficieren, die ironisch genoeg indertijd op Maka- rios' eigen verzoek de Nationale Garde kwamen versterken, werd de coup uitgevoerd. Het doel werd niet bereikt, Makarios wist te ontsnap pen zoals de kolonels op hun vingers hadden kunnen natellen, want Makarios is immers niet/klein "te" krijgen. De coup was wel de direkte aanleiding voor de Turkse inval op 20 juli. Drie weken later was iets minder dan de helft van het-eiland bezet, lagen de lijken opgestapeld en liepen er zo'n 200.000 vluchtelingen rond. Costas Markides, zijn Neder landse vrouw Tilly en de baby Daniel zijn er drie van. Het begon allemaal zo mooi: Tilly ontmoette haar man tijdens een vakantiereisje in London waar hij studeerde. Verliefd worden, nog niet zeker zijn eeyst, ..een tijdje, schrijven toch naar Cyprus nog steeds liefde trouwen. Ze hadden een mooi huis op een zonnig welvarend eiland. Ze kregen een baby, ze kregen een auto, in de tuin kon je de citroenen zo van de boom plukken, hij had een goede baan, kortom Cissy van Marxveld op Aegeische toer. Makarios is dood Makarios is dood".Steeds opnieuw. Het werd er ingehamerd. Niemand mocht twijfe len." De EOKA-B bestond (en bestaat nog) uit een groep Grieks-Cyprioten die ijverden voor de hereniging van Cyprus met Griekenland. Onder leiding van de vroegere volksheld generaal Grivas werd de verzame ling idealistische Jongemannen op gefokt tot .een terreurgroep. Toch die het Kwijt Twee jaar heeft het geduurd en toen was het afgelopen. Ze wonen nu op een kleine Haagse bovenwo ning, te klein voor een Jong echtpaar plus kind en een paar schoonouders. Een van de weinige tastbare herinneringen aan de tijd van toen is het babyboek. Al het andere zijn ze kwijt. Costas Markides: „We hadden een paar dagen van te voren al het gevoel dat er iets zou gaan gebeuren. Makarios had naar Athene geschreven met het dringen de verzoek de steun aan de EOKA-B te staken en de Griekse officieren terug te roepen. Op de ochtend van de 15e hoorden we om 'n uur of zeven schoten, tien minuten later kwamen de explosies. Toen was het wel duidelijk: een coup. Op de radio werd het Griekse volkslied gespeeld en daarna zei een stem: „Makarios is dood noemt, vlak voor Cyprus het Britse juk van zich af schudde, de droom van velen. Niet natuurlijk van de Turks-Cyprioten, reden waarom Makarios en de zijnen .in 1960 genoegen moesten nemen met de onafhankelijkheid. Een onafhanke lijkheid die geen van de betrokken partijen Engeland, Griekenland en Turkije, mocht schenden. Door de toenemende welvaart die wel bijzonder schril afstak tegen dé armoe in Griekenland en later door de kolonelsdictatuur raakte het oude hellenistische ideaal wat op de achtergrond. Ook bij Costas Marki des. „Ja, toen we op school zaten, toen waren we allemaal pro enisis. Later besef je dat het niet kan. Grivas was een slecht mens. Helemaal bezeten van die hereniging en de Jongens die zich bij hem aansloten waren randfiguren. Zon der werk, zonder toekomst. Moorde naars die een persoonlijke vendetta uitvochten tegen iedereen1 die hen niet aanstond. En na Grivas zijn dood liep het totaal uit de hand. Een oncontroleerbare bende." Vredesmissie Hoewel de kolonels bij hoog en bij laag volhielden niets met de coup te maken te hebben en spraken van een „binnenlandse aangelegenheid" besefte heel de wereld wat er aan de hand waS. Turkije meende het recht van interventie te hebben krachtens het onafhankelijkheidsak koord. De toenmalige premier Ecevit noemde het een „vredesmissie". „Voor de Turks Cyprioten maar ook voor de Grieks Cyprioten. Beiden zijn gebaat bij een herstel van de situatie voör de coup." En daar kwamen ze op 20 Juli. De kleine pooierachtige premier Sampson die als EOKA lid op Makarios' zetel had plaatsgenomen predikte een gevecht tot de laatste bloeddruppel." De mannen werden opgeroepen, de vrouwen bleven achter. Tilly: „Daar stond ik met die kleine. Verloren en verlaten in een vreemd land. Je spreekt de taal nauwelijks, wat moet Je doen? Het was een droom, net niet echt. Zo van: dit overkomt mij toch niet. De buren namen me mee naar een plaatsje buiten Nicosia. Die eerste dagen zei ik helemaal niets. Ik vroeg me af: Zie ik 'm ooit nog terug? Je hoorde berichten van Turkije dit en Turkije dat. Ik wist niet wat 'ie deed of waar 'ie was. De dagen leken jaren. Een keer kwam er iemand die zei: „Jullie moeten hier weg want vanavond komen de Turken en die gaan jullie een vóór een verkrach ten. Ik geloofde het eigenlijk niet maar we zijn toch maar weggegaan." Enkele dagen na het eerste offensief kwam in Geneve het vredesoverleg op gang. Moeizaam wist men een „staakt het vuren" te bereiken. In Geneve, Ja. Niet op Cyprus. Er werd even pas op de plaats gemaakt om de toeristen te evacueren en daarna ging het door. Costas: „De Turken hebben zich aan geen enkele afspraak gehouden. Het was hen ook niet te doen om die paar Turks Cyprioten (ongeveer 18 procent van de bevolking-red.) te beschermen, die hadden helemaal niets te vrezen. Die verontwaardi ging over de schending van het akkoord, daar geloof ik niet in Ze gebruikten de coup als excuus om een deel van Cyprus te veroveren. Ze kwamen met een leger van 40.000 man beladen met de modernste apparatuur. Wij hadden oude geweren uiit 1940. Het was vreselijk die horde van plunderende brand stichtende woestelingen uit de tijd van Attila de Hun. We hebben die eerste week elke avond gevochten. Noem Je dat protectie?" Halve eiland Op 31 Juli werd in Geneve een bestandlijn bepaald. Nog geen twee weken later zetten de Turken het tweede offensief in waarbij ze uiteindelijk bijna het halve eiland in hun bezit wisten te krijgen. Tilly zat toen met Costas in Limassol. Hij wilde dat ze wegging maar Tilly aarzelde. „Ik wist wel dat het het beste zou zijn maar eigenlijk wilde ik niet. Als Je eenmaal van Cyprus af bent, weet Je niet meer wat er gebeurt, wat er met hem gebeurt."HiJ wist haar toch te overreden en ze nam het allerlaatste Britse vluchte lingen toestel. Na de tweede aanval trad er een betrekkelijke rust in. Sampson was al lang vervangen door de voor de Turken acceptabeler onderhande lingspartner Clerides. er vielen nog wat verdwaalde schoten en men begon weer te praten over het terugtrekken van de troepen. Het leidde tot niets. Costas kreeg in oktober toestemming om zich bij zijn vrouw in Nederland te voegen. „Soms schaam ik me dat ik er niet ben gebleven. Stel Je voor dat iedereen zou vertrekken, dan blijft er niemand over om te helpen. Het is misschien laf maar ik heb mijn gezin voor laten gaan." „Er moet daar iets gebeuren", zegt hij, „anders blijft het een eeuwige rotzooi, dan vecht men door tot iedereen dood is. Die situatie van nu. dat duizenden en duizenden verdreven zijn van de plek waar ze altijd hebben gewoond dat kan gewoon niet. Die mensen willen terug naar hun eigen huis, hun eigen zaak, hun eigen land. Je kan niet zomaar iedereen gaan overplan ten. Een man die zijn hele leven citroenen gekweekt heeft, aardt niet tussen de olijfbomen. Hij weet niet meer wat hij moet doen. Er heerst op Cyprus zo'n ontzettende onzeker heid. In al die Jaren met Makarios, is er een bepaald patroon, een soort orde gevormd, die ineens overhoop is gehaald." en kind: "Toen Makarios op Cyprus terug kwam dacht ik wel "God, ik wou dat ik er hij had Gewerkt Een soort orde waarbij het Turkse bevolkingsdeel er in het verleden vrij bekaaid af kwam. Costas reageert verontwaardigd: „Niemand heeft de Turks-Cyprioten ooit in een isolement gedwongen, dat wilden ze zelf. Ze zijn altijd achter een muur gevlucht. De bloei van Cyprus dat kwam niet doordat Makarios zakken geld leegstrooide, daar hebben wij, Grieks Cyprioten, keihard voor gewerkt." Cyprus: het drama van een eiland zonder volk. Er bestaan geen Cyprioten. Het zijn Grieken die op Cyprus wonen en Turken die op Cyprus wonen. „Cultuurbrengers" en „barbaren". Zo was het duizend Jaar geleden, zo is het nu nog. Tilly en Costas gaan niet terug. „Voor geen goud", zegt zij „We zijn jong genoeg om hier een nieuw leven op te bouwen", zegt hij. Nooit heimwee? „Nou, toen Makarios op Cyprus terugkwam toen dacht ik wel: God, ik wou dat ik erbü had kunnen zijn". Het Rode Kruis heeft een speciaal gironummer voor de financiële hulp aan alle vluchtelingen: 124000. De Stichting Het Zilveren Kruis biedt u: ★zowel Individueel als collectief een nagenoeg volledige dekking van kosten van ziekenhuisverpleging en specialistische hulp, al dan niet aangevuld met 80% vergoeding van kosten voor huisarts en apotheek ★Volledig geautomatiseerde schade afwikkeling ★Ruime risicodekking in het buitenland bij vakantie of zakenreis ★Lage premie - met ingang van 1 januari a.s. vanaf 44,30 per maand Bij toetreding boven de leeftijd van 50 jaar alsmede voor verzekerden in het gebied van Haarlem is premie-toeslag verschuldigd Geen leeftijdstoeslagen voor reeds verzekerden en voor hen die de loongrens NU overschrijden Directe aansluiting bij overschrijding van loongrens door ziekenfondsverzekerden Volledige Informatie ontvangt u als t! de bon in een ongefrankeerde enveloppe zendt aan: Stichting Het Zilveren Kruis Machtiging nr. 1 Noordwijk Stichting Het Zilveren Kruis Ziektekosten verzekering Bijkantoren te Alphen aan den Rijn, Delft, Dordrecht, Gorinchem, Gouda, Middelburg, Mijdrecht, Schiedam, Terneuzen, Woerden, Zaandam, Zeist, Zierikzee en Zwijndrecht. Een goede keuze met maximale zekerheid tegen minimale premie. Peter Riemersma De Beer: „Discriminatie tussen huurders i den opgeheven". i kopers moet wor- Er gaat vrijwel geen Jaar voorbij of in de Tweede Kamer komen de onderhoudskosten van de eigen woning ter sprake. Kortgeleden vroeg het VVD-Kamerlid De Beer de regering om een studie over de verruiming van de mogelijkheid de onderhoudslasten van de eigen woning aftrekbaar te maken voor de loon- en inkomstenbelasting. Minister Duisenberg en zijn staats secretaris Van Rooijen van finan cien Wilden deze studie niet. Zij piekeren er niet over om terug te komen op de vereenvoudiging die in 1971 is ingevoerd op voorstel van het toenmalige kabinet-De Jong. Deze vereenvoudiging hield in, dat: a. onderhoudskosten niet meer als aftrekpost mogen worden opgevoerd; b. bij wijze van tegenprestatie zouden eigenaar-bewoners een aan zienlijk lager bedrag als huurwaar de (-inkomen) bij hun inkomen behoeven op te tellen. Er werd een kleine uitzondering gemaakt. Kosten van "groot onder houd" zouden wel aftrekbaar zijn bij huizen met een verkoopwaarde van ongeveer veertigduizend gulden, waar de eigenaar tenminste vijf jaar in had gewoond. De Beer haalde bakzeil in de Tweede Kamer met zijn poging de zaak opnieuw in studie te nemen. Maar daarmee is het laatste woord toch weer niet gezegd. Twee regeringspartijen (ARP en D'66) voelden voor de studie en verder kreeg de VVD-er steun van SGP, DS'70 en CHU. Uitgedrukt in Kamerzetels betekend dit: tenminste 58 Kamerleden willen de zaak opnieuw bekijken. De KVP met 27 zetels had De Beer aan een meerderheid kunnen helpen. Maar deze fractie verschoof de zaak liever naar volgend Jaar. De KVP-er Notenboom was wel gevoelig voor het argument van De Beer, dat het niet meer aftrekbaar zijn van de onderhoudskosten heeft geleid tot een geweldige toeneming van de beunhazerij in de bouw. Maar hij gaf er de voorkeur aan over dat probleem apart met de regering te debatteren. Dat debat zal in de loop van het voorjaar van 1975 plaatsvinden. En dan zal dus andermaal het voorstel op tafel komen onderhoudskosten weer aan te merken als een mogelijkheid het belastbaar inkomen te drukken. Omstreden In de eerste begroting die het kabinet-Den Uyl heeft opgesteld zijn in 1973 de onderhoudskosten' van eigen woningen een zeer omstreden zaak geweest. Het kabi net had voorgesteld om de huurwaarde van de eigen woning te verdubbelen. Zo kort na de invoering van het vereenvoudigde fiscale systeem, werd dat beschouwd als een aanslag op de portemonnaie van de eigenhuizenbeztter. Immers, dé huurwaarde was Juist sterk de financiële ruimte te 'oor de eigenaar de onderhoudskosten zelf te dragen. De Kamer heeft destijds op de koop toegenomen, dat eigenaren van nieuwe huizen met het vereenvoudig de systeem heel wat beter af zijn, dan eigenaren van oude huizen. Nieuwe huizen vergen namelijk heel wat minder onderhoud, dan oude. Maar de verdubbeling van de huurwaarde ging de Kamer toch te ver. Er is toen op voorstel van KVP en AR wat aan gesleuteld. Dat heeft toen geresulteerd in het volgende staatje. Economische Huurwaarde Voorstel Huurwaarde verkoopwaarde tot 31.12.73 regering vanafl.11.74 15-30.000.- 150.- 150.- 150.- 30-60.000.- 300.- 600.- 390.- f 60-90.000.- f 600.- f 1200.- 780.- 90-120.000.- 600.- 1200.- 1170.- 120-180.000.- 1200.- 2400.- 1560.- 180-240.000.- 1200.- 3600.- 2340.- 2400.- 4800.- Na de ingreep van KVP en ARP resulteerde dus een verhoging van de huurwaarde die varieerde van dertig tot bijna honderd procent. Sindsdien is het met de beunhazerij flink uit de hand gelopen. Eind 1973 lieten de Centrale Ondernemersor ganisaties in het Midden- en Kleinbedrijf al weten, dat naar schatting 15 a 20 procent van het onderhoud van eigen woningen door beunhazen geschiedde. Volgens De Beer is dat percentage opgelopen. Hij schat dat van de anderhalf miljard gulden die aan onderhouds kosten worden uitgegeven per jaar „minstens" een half miljard terecht komt in de zakken van beunhazen. Dat zijn veelal bouwvakkers die het werk in de avonduren doen of bedrijfjes die niet officieel staan geregistreerd bij de Kamer van Koophandel en daardoor gemakke lijk de belastingen kunnen ontdui ken. De Beer noemt de beunhazerij een „maatschappelijk kwaad". Het veroorzaakt werkloosheid bij de bonafide aannemingsbedrijven- Beunhazen ontduiken de BTW, de sociale premies en de loon- en inkomstenbelasting. Ook komt het voor, dat zogenaamd „werkloze" bouwvakkers naast hun WW-uitkering er „zwart" nog flink wat bijverdienen. „De ene bouwvak ker verdient een dubbel inkomen ;i de ander leeft op het bestaansmini mum," zo schetst de WD-er de situatie. Discriminatie Wil De Beer terug naar de oude situatie van voor 1971? „Nee, dat niet. Wij zijn het eens met de opvatting van de regering, dat een aanzienlijke verhoging van de huurwaarde ongunstig is voor de bouw van nieuwe koopwoningen. Maar wij willen wel, dat de discriminatie tussen huurders en kopers wordt opgeheven. Datgene wat in de huurprijs wordt verrekend, moet voor een eigenwcn ningbezitter fiscaal aftrekbaar wor den. Zoals: buiten schilderwerk* dakreparaties, herstel van riolerin gen, scheuren in muren en vloeren." De Beer schat, dat zijn voorstellen de schatkist per Jaar 150 miljoen gulden kosten. Zo'n honderd miljoen gulden komt weer terug via dan wel betaalde BTW-loon- en inkomsten belasting en sociale premies, schat hij. Die enkele tientallen miljoenen ten bate van de eigenhuizenbezitters vindt hij gerechtvaardigd, nu het kabinet-Den Uyl in 1975 ten behoeve van huurders meer dan vierhonderd miljoen gulden extra wil uitgeven.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 19