Menu 1 Calorie-arm Menu 2 Diabeten Menu 3 Vet-arm Menu 4 zout-arm Grapefruit-salade. Ingrediën ten: 2 grapefruits, 100 gram ge kookte ham, 1 appel, 3 lepels olie, 1 lepel citroensap, wat cayenne peper, 1 theelepel mosterd, scheu tje sherry, wat walnoten, reepjes ingemaakte paprika. Snipper de ham, nadat het vet eraf is gesneden. Roer een saus van de olie, citroensap, mosterd en sherry met wat cayennepeper. Sniijd de grapefruits in tweeën, maak het vruchtvlees los, neem het er uit en verwijder de vliezen. Snipper de appel. Meng de grape fruit, ham en appel losjes door elkaar en schep het in de lege grapefruit helften. Verdeel het sausje er over en garneer dit alles met reepjes paprika en gesnip perde walnoten. Lady Curzonsoep Ingrediën ten: 1 sjalotje, V-i eetlepel boter, J/3 theelepel kerry, 1 eetlepel cog nac, 1 eetlepel madeira, 1 blikje heldere schildpadsoep, 3 eetlepels slagroom. 1 eierdooier. Snjjd het sjalotje heel fijn, smoor het langzaam in de boter met kerry licht geel. Flambeer dit met de cognac, die iets voor- verwarand is en blus de vlam weer met de madeira. Doe de soep uit het blik er bij. Verwarm haar goed maar laat ze niet doorko ken. Sla de Slagroom stijf, meng de eierdooier er door. Leg deze stijve slagroom op de hete soep en roer voorzichtig alles er door heen. Serveer ze zo heet moge lijk in kleine kopjes. Lamsvlees met kruizemunt Ingrediënten: 500 gram mager lamsvlees, 5 eetlepels olie, 15 tak jes verse kruizemunt, peper, zout en 1 citroen. Vermeng de olie met de verse kleingesneden of gedroogde (dan heeft u vijf eetlepels nodig) krui zemunt en versgemalen peper. Marineer het lamsvlees vier uur in dit mengsel. Verwarm de grill voor, droog het vlees met wat keukenpapier en gxtiMeer het vijf minuten aan iedere kant. Strooi wat zout op het vlees en druppel er wat citroensap over. Gekookte aardappels smaken hier het beste bij, degene die calorie-arm moet eten mag 1 aardappel en 150 gram worteltjes hierbij eten. Voor de rest van de familie b.v. Franse boontjes Ingrediën ten: 2 liter water, zout, 300 gram fijne sperciebonen, 50 gram ont bijtspek, 200 gram gare witte bo nen, wat bonenkruid en 1 eetlepel bloem. Het water met een eetlepel zout aan de kook brengen. Van de ver se sperciebonen de uiteinden af snijden, de sperciebonen koud wassen en in een vergiet laten uitlekken. Het spek in dobbel steentjes snijden. De sperciebo nen in het kokende water doen en in een gesloten pan 10 minuten laten koken. In een tweede pan de dobbelsteentjes spek fruiten. De witte bonen toevoegen en alles op een lage pit verwarmen, de bloem er over strooien, de massa goed doorroeren en met wat zout en bo nenkruid op smaak brengen. De sperciebonen met een schuimspaan uit het kookwater scheppen en met de witte bonen vermengen. De groente nog even Duivelse Scampi Ingrediën ten: 300 gram scampi of kreef tenstaartjes, 1 rode Spaanse pe per, 2 eetlepels olie, 1 laurierblad, zout, peper, 4 sneetjes wittebrood, 1 mespuntje cayennepeper. Diepvries scampi of kreeften staartjes zover ontdooien dat ze van elkaar gehaald kunnen wor den. De Spaanse peper wassen, doormidden snijden, de zaadjes verwijderen en de peper in dun ne slierten snijden. De olie in een braadpan verhitten. De nog niet geheel ontdooide scampi in de hete olie leggen de pepersliertjes en het laurierblad toevoegen en de scampi onder voortdurend om scheppen 5 tot 8 minuten bakken. Beslist geen water toevoegen. De scampi met wat zout en peper be strooien en alles nogmaals goed vermengen. De sneetjes brood op 4 bordje leggen, de hete scampi snel op het brood uitspreiden en met cayennepeper bestuiven. Soupa Avgolemono Ingre diënten: 30 g. rijst (2 eetl.)1 liter kippebouillon, 2 eieren, 2 eet lepels citroensap, 50 gram kippe levertjes. Kook de rijst in de kippebouil lon gaar (ongeveer 30 minuten). Klop in een grote kom de eieren, schenk hier al kloppend het ci troensap bij en daarna de hete soep. Doe de soep terug in de pan en zet ze weer op. Laat het ei al roerend binden in onge veer 5 minuten. Voorkom door koken. Proef de soep. de smaak is uiteraard zuur. Kook de lever tjes gaar snij ze in plakjes en doe ze in de soep. Kip Acapulco Ingrediënten: 1 flinke braadkip. 3 eetlepels ci- ''•oensap, 5 eetlepels olijfolie of zonnebloemolie, 1 flinke ui, 2 ro de paprika's, 4 tomaten, 2 thee- lenels chilipoeder. 1 theelenel ba silicum, zout. teentje knoflook, 1 vol glas (vers) sinasappelsap, 2 -"•"•«kolven, boter. Snijd de kip in acht stukken en wrijf deze in met citroensap. Laat de stukken een kwartier staan en braad ze dan in de olie aan alle kanten snel goudgeel (ongeveer 15 minuten). Neem de stukken kip uit de pan en voeg aan het braadvocht gesnipperde ui, in stukken gesneden paprika (van zaad en zaadlijsten ontdaan) to maten, chilipoeder, basilicum toe. Laat dit alles even fruiten en voeg dan zout naar smaak, ge snipperde knoflook en sinaasap pelsap toe. Leg de stukken kip er bij, leg de deksel op de pan en laat het geheel zo een uur sudderen op een laag vuur. Hier hoort natuurlijk gekookte mais bij. Mais: verwijder de bladeren van de maiskolven, (overtuig u bij het kopen dat de korrels zacht zijn) en leg ze ongeveer 30 mi nuten in het kokende water met zout. Druk de korrels er met een vork af en giet er gesmolten boter over. kunt natuurlijk ook mais uit blik erbij nemen of bij deze kip gekookte rijst geven. Vindt u dit wat kaal, er kan nog bleekselderij of doperwten bij worden gegeven. Gestoofde bleekselderij. Ingre diënten: 2-3 struiken bleekselde rij, 2 eetlepels boter, theelepel zout, J/2 kopje kokend water, 1 snufje peper, kopje room, 1 eierdooier. Het bladgroen er af snijden en afgedekt wegzetten. De harde de len er af snijden, de bladnerven eruit trekken, schillen of af schrappen en de stelen in stukjes van 2 cm snijden. De boter la ten smelten, de stukjes selderij er door wentelen en daarna het ko kende water en het zout toevoe gen. In een gesloten pan in een matig tempo laten stoven. De eierdooier met de room en de pe per loskloppen. De pan van het fornuis nemen en het ei-room mengsel erdoor roeren. Het ach tergehouden selderijbladgroen zeer fijn snijden en door de groente mengen. Coupe favoriete: Bij het bereiden van een ijs- toetje voor diabeten is speciaal diabetenijs nodig. Dit is tegen woordig in de meeste ijszaken ver krijgbaar (o.a. bij Voortman) en ook wel in supermarkten. Dit diabeten ijstoetje kunt u garneren met b.v. speciale vruch ten uit een blik van Bato (o.a. bij Albert Heijn). De Coupe Fa vorite wordt gemaakt door vanil- leijs met een aardbeienmoes te overdekken en te besprenkelen met kirsch. Voor de niet-diabe- ten kunnen gewone aardbeien uit blik worden gebruikt terwijl u bij de diabeten beter de kirsch achterwege kunt laten. ff\&YVdU -SaScxdJL- Ljj.n.ifiifcjitó --i boonljeil Lwcw.tfc. ft WV"t> ',0^ n)i_u_vjeL*a. CQjmjp'3 ■Soupa. CLugoGivnorus^ U«-p CLccLpufi^r* Je^oejaU ,1 Coupe. Dw ISuSUaav*. nru^'oervx rï'xswüj A ijontj UöYS(Xw-jO-*_Cj uSlL VwU. 1_OcA£. U/vv PVCjE/V-CXJÉL /Wviuf" /Vcrcrvru^ M Smullen met een beetje overleg, dat was het idee voor de kerstmenupagina dit jaar. Daar om geen groot overdadig kerstmenu maar vier menu's waar u veel kanten mee uit kunt. We hebben een beetje rekening gehouden met de dieetpatiënten en slankworders. Zo echter dat toch de hele familie van het kersteten kan genieten en er niet zo heel veel werk meer nodig is om de zaak een beetje aan de dieetpatiënt aan te passen. Natuurlijk blijven er uitzonderingen, mensen die nooit met de gewone pot zullen kunnen meeëten, maar voor een groot deel van de dieetpatiënten is een beetje zondigen wel mogelijk. Voor gastvrou wen die met dit soort gasten te maken krijgen zijn deze menu's eigenlijk samengesteld. "Ge wone" lekkerbekken hoeven dan ook helemaal niet te schrikken want uit de vier menu's is er zeker een samen te stellen voor mensen die een maag van ijzer hebben, geen last van vet, en verder van de dokter alles mogen eten. Bij de samenstelling van de menu's is gebruik gemaakt van de recepten uit: Modern Koken (Arne Krüger en Annette Wolters, uitgeverij Helmond), Volkomen Kipboek (Wina Born, Albert Heijn), Flam in de pan (Arne Onck, Uitgeverij Van Dishoeck), Klein soepenboekje (Ria Holleman, Uitgeverij Van Dishoeck), 1000 caloriënboekje (Bonnie Buurke, Uitgeverij Luitingh). Champignonragout m schelpje Ingrediënten: 1 kleine uit, 35 gram boter, 250 gram champig nons, 35 gram bloem, 2,5 dL bouil lon, peper, zout, citroensap. Voor de bovenkant 100 gram pittige gemalen kaas, 100 gram ham Smoor de kleingesneden ui in de hete boter samen met de in plakjes gesneden champignons, voeg de bouillon toe en maak met behulp hiervan een gladde saus. Maak het geheel af met peper, zout en wat citroensap. Doe de rajgout in schelpjes (ze zijn in tl aardewerkwinkel of delicatessen- handel te koop en anders mag u gerust een potje nemen) be strooi ze met kaas (geraspt), ham Als u niet precies weet of uw gast de kaas verdraagt kunt u die er ook in een schaaltje op tafel bij geven. Consommé Provencal In grediënten: 1 liter bouillon, krap een eetlepel aardappelmeel, 2 eet lepels sherry, 5 olijven met pa prika gevuld (uit potje), 5 mooie blanke champignons, kervel. Trek eerst van vlees een krach tige bouillon, zeef het vlees er uit. Meng nu de sherry met de aard appelmeel en bind daarmee de soep. Snijd de olijven en cham pignons in plakken en doe ze in de bouillon. Strooi er fijngesne den of geknipte kervel over. De champignons die in de soep gaan zijn nog rauw. Omdat het voor de maag-gal blaaspatiënt beter is geen rauwe groente te eten kunt u een deel van de champignons natuurlijk altijd even koken. Geflambeerde kalfslapjes In grediënten: 4 kalfslapjes elk van ongeveer 100 gram, 4 halve per ziken, theelepel selderijzout, peper, een theelepel bloem 2 thee lepels paprikapoeder, 3 eetlepels olie, 50 gram fijne kalfssmeerle- verworst, 2 eetlepels angostura (een bitter op rumbasis), 2 eetle pels cognac. Het vlees met selderijzout en peper inwrijven, de halve perzi ken in dunne schijfjes snijden. De bloem en het paprikapoeder vermengen en het vlees erin wen telen. De olie verhitten en de kalfslapjes 5 minuten hierin on der voortdurend omkeren bakken. De leverworst door het braad vocht roeren en de schijfjes per zik toevoegen. De likeur en de cognac toevoegen. De likeur en de gieten, voorzichtig aansteken en laiten uiitbranden. Het gerecht di rect daarna over vier warme bor den verdelen en opdienen, daarbij geven aardappelpuree, doperwtjes. Bulgaarse meloen Ingre diënten: 1 netmeloen, paar prui men, wat rode bessen, 1 perzik, 1 banaan, s uiker naar smaak, potje bulgaarse yoghurt. De meloen tot een mandje snij den. Dat wil zeggen er driehoeken uitsnijden zonder de vorm van de meloen aan te tasten, de vrucht moet echt. heel blijven. De meloen uithollen en het vruchtvlees in blokjes snijden. De overige vruchten schoonmaken in partjes verdelen en met de me loenblokjes vermengen. Een ge deelte van de yoghurt en suiker naar smaak toevoegen. (Mocht u geen liefhebber van yoghurt zijn, neem d an gewoon wat meer vruchten). Maag- en galblaaspa tiënten mogen geen koffie drin ken. Wel coffeïne vrije koffie. Het is natuurlijk even meer werk twee potten koffie zetten maar veel gezelliger. Kipcocktail Hong Kong In grediënten: 4 eetlepels mayonai se, 2 eetlepels ananassap, 1 eet lepel gembersiroop, 1 eetlepel sherry, 1 eetlepel citroensap, snufje kerrie, 3 plakken ananas, 2 bolletjes gember, rest koude gare kip (200 gram) 50 g gekook te ham (als ze bij de slager niet ongezouten te krijgen is dan rauwe ongezouten ham, die de meeste slagers wel hebben, zelf koken) paprikapoeder en peter selie. Roer een sausje van de mayo naise met het annanassap uit een blikje ananas, gembersiroop, sherry, citroensap en wat kerrie. Houd een plak ananas apart en snijd de twee andere in kleine stukjes. Snipper de gember. Snij de kip en de ham in kleine stuk jes en vermeng dit met de saus. Laat het mengsel een kwartier staan op een zeer koele plaats. Verdeel het dan over vier ge koelde glazen. Stuif er paprika poeder over en strooi er wat zeer fijn gehakte peterselie op. Snij de achter gehouden plak ananas In vieren en garneer elk glas met een partje, geeft er geroosterd brood bij. Franse aspergesoep Ingre diënten: 500 gram asperges, handvol kervel, 5 blaadjes sla, peterselie, peper, 2 eetlepels zout arme boter, 2 eetlepels bloem, 1 eierdooier, 1 kopje room, noot muskaat- Asperges wassen en er de pun ten in stukjes van 4 cm afsnij den. Het overige deel van de asperges in stukken van 3 cm snijden, de kervel en de sla was sen, de kervel fijn hakken en de sla in smalle reepjes snijden. De aspergepunten met wat peterse lie (die het zout een beetje moet vervangen) in weinig water in een gesloten pan ongeveer 15 minuten laten koken en uit laten lekken. Kookwater bewaren. De andere asperges in ruim water met wat peterselie gaarko ken (ongeveer 30 minuten)ze daarna eveneens laten uitlekken. Het aspergewater met water aan lengen tot een liter: Een eetlepel boter smelten en de reepjes sla hierin al roerend even smoren en daarna afgedekt wegzetten'. De overige boter in een grote pan smelten, de bloem er in strooien en onder voortdurend roeren goudgeel fruiten. Het as pergewater geleidelijk bij de bloem mengen. De aspergestuk ken (niet de punten) bij de soep voegen en dit geheel in 5 minu ten gaar laten koken. De soep door de zeef wrijven en weer In de pan gieten. De aspergepunten, de reepjes sla en de kervel tovoe- gen. De eierdooier .losroeren met de room, de pan van het vuur ne men en het mengsel door de soep roeren. Het geheel op smaak ma ken met cayennepeper en noot muskaat. Konijn saupiquet Ingrediën ten: 1 wild konijn, 6 konijnenle vertjes (eventeel kippelevertjes) 1/3 fles witte wijn, 2 eetlepels olijfolie, 1 theelepel tijm, 2 thee lepels rozemarijn, 2 teentjes knof look, 2 plakken ui, 2 takjes pe terselie, peperkorrels, bloem, 75 gram zoutloze) boter, 1 eetlepel bloem, 3 theelepels koffieroom, peper, gehakte peterselie. Verdeel het konijn in vier stuk ken en leg deze zeker een nacht in een marinade van wijn, oMe, tijm, rozemarijn, gehalveerde teentjes knoflook, ui, takjes pe terselie en gekneusde peperkorrels. Laat de stukken daarna goed uit lekken en bestrooi ze met een heel klein beetje zout en nor maal bloem. Bak ze aan alle kan ten in de boter (zoutarm) licht goudbruin (20 minuten). Temper het vuur en voeg de ongezeefde marinade toe. Roer dit even door, leg de deksel op de pan en laat het geheel zo drie kwartier zacht jes stoven. Verwijder de takjes peterselie. Sudder de levertjes enkele minuten in het stoofvocht en wrijf ze dan door de zeef. Meng er 1 theelepel bloem en 3 eetlepels koffieroom door en ook enkele lepels van het stoofvocht. Voeg de peper toe en roer het mengsel gedeeltelijk door de rest van het stoofvocht tot het licht bindt (vuur laag). Hierna niet meer laten koken maar wei goed heet laten worden. Bestrooi het gerecht met gehakte peterselie. Bij konijn wordt vaak rode kool gegeten, maar tk kan me zo voorstellen dat u liever een urudhtencompóte of een tomaten salade op tafel brengt. Terwijl voor de zoutarme gast er blikjes met spinazie, doperwten en sper ciebonen (van Hero) te krijgen zijn. Geflambeerde vruchtensalade Ingrediënten: 1 blik (groot) fruit cocktail, 50 gram boter (zoutarm) 1 glaasje cognac, 1 glaasje Coin treau, 3 eetlepels vruchtensap, 1/8 slagroom en pak roomijs. Smelt de boter tot ze schuimig is, maar laat haar niet verkleu ren. Doe de goed uitgelekte fruit- oocktail in de flambeerpan en laat de vruchtjes goed warm worden. Falbeer het fruit met de cognac en voeg vervolgens de Cointreau toe. Laat alles een minuut branden en blus daarna de vlammen met een deksel, laat het nog even zachtjes doorsud deren. Schep de vruchten over in vruchtensaptoedatnogindepan-i- deren. Schep de cruchten over in een voorverwarmde schaal en zet deze op het rechaud. Doe het vruchtensap in een pan en zit, meng het goed doorelkaar en breng het aan de kook. Roer er vervolgens de slagroom door en giet de saus uit over de vruchten. Geef hier roomijs bij.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 17