ZESDE JAPANSE AUTOMERK AUDI 50 GL: KOSTELIJK MAAR KOSTBAAR Hart Nibbrig en Greeve komt in januari met Mitsubishi Nieuwe serie van Toyota: Corolla 30 „Langer, breder en ruimer". Zo karakteriseerde Toyota- importeur Louwman en Parqui in Leidschendam de nieuwe se rie Corolla-30 modellen ten op zichte van de bestaande 1200- serie. „Al deze modellen geven blijk van de bekende Toyota- doeJsfelling. namelilk automobie len te brengen met een verre gaande compleetheid van uitrus ting en een grote mate van luxe en comfort", zo staat ln de persfolder te lezen. Als voor beelden worden genoemd: de drukknoprad'o in de 30 de luxe. zonwerend glas rondom, achter ruitverwarming. radiaai'iband«m. verstelbare stoelen met hoofd steunen, een voetpedaal om de voorstoel vooruit te schuiven, zo dat de achterinzittenden gemak kelijk kunnen uitstappen, be krachtigde gescheiden remsv- steem en meer van dergelijke aantrekkelijkheden. De Cortfla 30 is 55 mm langer en 70 mm breder dan de huidige (üordlla 1200, wat natuurlijk ock op de ruimte binnenin van invloed is. De goedkoopste CoroMa 1200 kost bijna 8600 gulden, de Co rolla 30 gaat vanaf bijna 9500 gulden. En loopt dan op tot f 11.800 voor de hardtop coupé SR. Er is ook een stationcar. Veel meer y Amerikanen De veranderingen in de dollar koers hebben een gunstige in vloed gehad op de prijs van de Amerikaanse auto's buiten de Verenigde Staten. Ook stegen de prijzen van die grote Amerika nen minder dan die van de Europese wagens. Daardoor is de vraag naar Amerikaanse auto' flink gestegen. In de eerste ne gen maanden van dit jaar was er ten opzichte van vorig een driemaal zo grote verkoop. Er werden via de officiële impor teurs 1.417 auto's verkocht te gen 526 in 1973. Zes modellen Simca 1100 Het leveringsprogramma van Chrysler Nederland in Rotter dam is uitgebreid met de Simca 1100 LX, waarmee deze serie op zes modellen is gekomen. Tech nisch is die LX vrijwel gelijk aan de LS-versie, het verschil zit voornamelijk in de uitvoering van het interieur en een bre de bies op de buitenkant. De prijs is bepaald op f 9.395. Jeans-kever Wegens het succes van vorig jaar heeft Volkswagen besloten opnieuw een serie jeans—ke vers" uit te torengen. Deze oranje gespoten kevers op basis van het 1200 model heeft stoffen zittin gen, tassen op de rugleuningen van de voorstoelen en achter ruitverwarming. Verder van bui ten matzwarte bumpers, sier- strips en sportvelgen. Voor f 7.794. stationcar en Hard top) en twee uitvoeringen hebben een 2 liter motor (De Luxe en hard top) met vijf versnellingen. Volgens de fabrikant hebben de mo toren een hoog rendement en zijn ze vrij geruisloos. De 1400 cc mo tor levert 92 SAE/pk (topsnelheid 155/km/uur), de 1600 100 SAE/pk (top 165 km.uur) en de 2000 cc 115 SAE/pk (top 175 km/uur). De Lancer heeft een lengte van 3,98 m, de Galant is 22 cm. langer. Die modellen hebben onafhankelijk voorwielophanging, dwarsstabilisa- tor en 'n gescheiden remsysteem m. schijfremmen voor en txommelrem- men achter, benevens rembekrach- tiging. Nederland is met het enige Europese land, dat in de belangensfeer van Mitsubishi terecht is gekomen. Ook to Engeland en België zal de oud ste Japanse autofabrikant zijn ge luk gaan beproeven. De fabriek produceerde al in 1917 zijn eerste auto. Deze fabriek Mitsubishi Motor Corporation maakt deel uit van een grote groep. Wanneer deze groep van ondernemingen onder een holdingsmaatschappij zou zijn samengebracht dan zou deze in omvang General Motors als groot ste onderneming ter wereld over treffen. Het is echter niet een in Japan verboden holding, die de 45 maatschappijen bundelt, maar een vlechtwerk van zichtba re en onzichtbare banden. Familie Mitsubishi komt voort uit een „Zai- batsu". Een van die grote vooroor logse Japanse familie-ondernemin gen, die sedert meer dan een eeuw de economische en industriële ont wikkelingen in Japan voornamelijk hebben bepaald. Oprichter was Yataro Iwasaki, die in 1870 in Osaka de scheepvaartmaatschappij Tsuhumo-Hiokai oprichtte. De vlag, waaronder zijn schepen voe ren, was getooid met de afbeelding van drie diamanten. Deze drie dia manten „Mitsubishi" in het Ja pans zouden tevens hun naam gaan geven aan een maatschoppij, die een kleine eeuw later zou zijn uitgegroeid tot de grootste groep van ondernemingen ter wereld, die thans aan meer dan 400.000 men sen werk verschaft. Het gezamen- JPATERDAG 14 DECEMBER 1974 Hart Nibbrig en Greeve in Sassenheim gaat half januari het zeade Japanse automerk op de Nederlandse markt brengen: Mitsubishi. Het meer dan een halve eeuw oude Sassenheimse bedrijf heeft zoals gemeld kortgeleden het importeurschap van Audi verloren. In het kader van de centralisering binnen het Volks- toagenconcern werd het door Wolfsburg toegewezen aan Pon in Amersfoort. Het is de verdienste van de H.N.GAeiding, dat zij de pijn van deze zeer zware slag voor het bedrijf enigs zins heeft kunnen verzachten door op korte termijn het impor teurschap van een Japans merk te kunnen veroveren. Inderdaad reroveren, want er ston den heel wat meer gegadigden op de stoep van het Japanse wereld concern Mitsubishi. Dat men niet alleen in Sassenheim vertrouwen heeft in dit Japanse merk valt ook af te leiden uit het feit, dat men zonder een auto in huis te heb ben, dus enkel en alleen op een plaatje afgaande meer dan vijf tig bedrijven in Nederland bereid heeft gevonden het dealerschap te aanvaarden. Nu was Hort Nibbrig en Greeve door het wegvallen van Audi natuurlijk wel veel te ruim in het pak en in de mensen kamen te zitten. Daar door was er meer dan normale mankracht aanwezig om 't nieuwe merk aan te prijzen. Iedereen die thuis kon worden gemist en dat waren er vrij veel werd de boer op gestuurd. Bovendien werd men gedreven door het heilige moeten. Want in Sas- senheim wordt maar al te duidelijk beseft, dat het bedrijf in de komen de tijd wat succes nodig heeft. Daarom zegt men op 2.500 Mitsu bishi's voor volgend Jaar te mikken, maar in het hart hoopt men op En het moet gezegd: ze hebben een attractief model te bieden. Er zul len in totaal negen modellen van de Mitsubishipersonenauto's aangeduid als Colt Lancer en Colt Galant worden aangeboden. De prijzen zullen variëren van net iets beneden de tien mille tot ruim 15.000 gulden. lijk kapit. overschrijdt ruimschoots de 2.000 miljoen Amerikaanse dol lars. Onderdeel van deze industriële gi gant vormt de Mitsubishi Motor Corporation, die reeds in 1917 als eerSbe Japanse automobielfabriek een volwassen personenwagen op de markt bracht. Dit Jaar won Mit subishi de „East African Safari Rally", de zwaarste rally ter we reld. Grootste Compleet Daarvoor koopt men zeer complete auto's. Compleet met verstelbare stuurkolom, stalen stuurslot (bevei liging tegen diefstal, dubbele cla xon, waarschuwingslicht voor niet goed gesloten portieren en staaJlgor- del-radiaalbanden. Met uitzonde ring van de eenvoudige versie (de 2-deurs Colt Lancer 1400cc) zijn de auto's uitgerust met dagteller, ge laagd vedMgheddsgllas vdor de voor ruit, elektrisch verwamrde achter- De catro6serie heeft een kooiconstruc tie en zogenaamde kreukelzanes voor en achter. De voorstoelen kun nen worden versteld evenals de rug leuningen. De Colt Lancer heeft vier uitvoeringennaar keuze 2- en 4-deurs en met 1400 en 1600 cc kop- klepmotor met bovenliggende nok- kenas. De duurste Lancer heeft een 1600 cc motor en vijfversnellingsbak. Drie versies van de Colt Galant heb ben een 1600 cc motor (de Luxe. Mitsubishi Motors Corporation is de grootste Japanse fabriek van be drijfsautomobielen. In 1972 bedroeg het maatschappelijk kapitaal rond de 115 miljoen dollar en telde men een kleine 23.000 werknemers. De personenwagen-capaciteit ligt op een half miljoen eenheden per Jaar. De verkoop in Japan is in handen van een afzonderlijke ver koopmaatschappij, de Mitsubhi Sa- les Co. Voor de oorlog was de Mitsubishi Company een holdingsmaatschap pij met niet minder dan 75 werk maatschappijen onder haar beheer. Na de tweede wereldoorlog hebben de geal Lieerden de grote Japanse fa milieconcerns zeer zorgvuldig ont manteld. Deze concerns hadden im mers een leidende rol gespeeld niet alleen in het zakelijke, maar ook in 't politieke Japanse leven. Maar de tijd gaat verder. De geallieerden gingen naar huds. De wereld moest Japan wel accepteren als handels partner. En de uit de Miitusbishi- holding afkomstige ondernemingen verloochenden hun afkomst niet. Trouwens, ze zouden het niet heb ben gekund. Talloze menselijke, fi nanciële, economische, technische en familiebanden houden de groep bijeen. Trouw aan de werkgever, het bedrijf is voor de Japanse werkers wel haast een vanzelfsprekendheid. Fa milies kunnen generaties lang bij eenzelfde bedrijf werkzaam blijven en trots zijn op de band, die er met het bedrijf bestaat. De maatschap pijen uit de vroegere Mitsubishi- holding blijven derhalve door tal loze connecties onzichtbaar, maar oer-stevig met elkaar verbonden. En van die vereniging in de al lerhoogste top bestuurd door de „vrijdag-club", de populair zo aangeduide bijeenkomst van alle presidenten van de Mitsubishi-on- dernemingen maakt de Motors Corporation een wezenlijk bestand deel uit. In dat wereldje is Hart Nibbrig en Greeve nu ingetreden. De oudste Mitsubishi, een produkt uit 1917 De jongste Mitsubishi: de Colt Lancer, die half januari op de Nederlandse automarkt zal ver schijnen. Een van de negen modéllen. DEZE PAGINA IS SAMENGESTELD DOOR KOOS POST „Het is een juweeltje. En Juwelen zijn duur Dit wat wrange grapje van een dea ler tekent de sfeer, waarin de prijs van de nieuwe Audi 50 is ontvan gen. Die prijs bracht namelijk een dikke deuk aan in het pantser van optimisme waarmee vooral de Volkswagenmensen zich de laatste tijd hadden omgord. Zoals bekend is er de afgelopen maanden danig gerommeld met de Audiikaarten. De dealers, die hun wa gens via Van Oorschot in Rotter dam betrokken, kunnen dat (voor lopig) blijven doen. Maar de dealers die van Hart Nibbrig en Greeve in Sassenheim afhankelijk waren, moesten maar afwachten of hun troeven door kaartschudder Pon in Leusden (importeur van VW) wer den erkend. De azen bleken dun ge zaaid. In de meeste gevallen ging de Audiverkoop naar de VW-dealër. Het verkeersaanbod in tegenoverge stelde richting, bleef beangstigend matig Dus de Audi nu in de Volkswagen showroom. Het aangeslagen merk had zich heel wat voorgesteld van de komst van de kleine. Het werd echter een dure baby. Het wagentje komt in twee uitvoeringen op de markt: de LS kost f. 10.764 de GL zelfs f 11.240. Niet onaanzienlijke bedragen voor zo'n klein wagentje. Zelfs al is het een juweeltje. En dat is het. Beslist. Nu hopen die garages weer op de goedkopere versie, die in Wolfsburg binnenkort 't levenslicht moet aan schouwen. Die getooid zal worden met het VW-embleem. En dan waarschijnlijk „Polo" zal heten. Die natuurlijk goedkoper moet worden dan de goedkoopste Golf, welke nu op zo'n 9'A mille staat. Wellicht dat zo'n prijsje van om en nabij de negen mille wat betere perspec tieven opent. Want dat een wagen van omstreeks elf mille in groten getale de deur zal uitvliegen, kun nen wij vooralsnog niet geloven. Om die lagere prijs met de „Polo" te kunnen halen zal men de Audi 50 wel wat moeten uitkleden. Be grijpelijk, maar Jammer. Want de Audi 50 GL die wij een week hebben gereden is in al zijn kleinheid en compactheid een ver rukkelijk autootje. En prettig com pleet. Maar daar moet men dan ook voor betalen. Zelden hebben wij met zoveel ple zier in een zo'n klein autootje ge stuurd. Het is niet meer dan 351 cm lang en 156 cm breed. Maar die op zichzelf zeer geringe afmetingen merkt men niet meer als men een maal achter het stuur is gaan zit ten. Dan suggereert het allemaal meer dan het in feite is. Natuurlijk niet op de achterbank. Daar moet men eigenlijk een plaatsje zoeken. De Audi 50 wordt aangeprezen als een 4-persoons auto, maar dat is een toch wel erg brede benadering. In feite kunnen er op die achter bank ternauwernood twee kinderen. Zeker niet als ze zoals tegen woordig gebruikelijk wat uit de kluiten zijn gewassen. Dan is het passen en meten om binnen te ko men door de niet overdadig grote deur en dan is het vechten voor voetruimte. De constructeurs heb ben zoals dat heet gewoekerd met de binnenruimte, maar ook de besten kunnen van één meter geen twee maken. Het blijft behelpen. En men kan bij zo'n auto ook niet verwachten een zee aan bagage ruimte te vtoden. Die vindt men dan ook prompt niet. Naar omstan digheden een redelijk bakje, maar toch niet meer dan 257 liter. Die kan echter danig worden vergroot door de achterbank neer te klap pen. Wat met een simpele hand greep is te doen en dan heeft men inééns 637 liter! Wat zeer respec tabel is. Maar de achterbank is men dan wel kwijt. Kiezen of delen. Bovendien kent de koper zo'n ruim teprobleem bij voorbaat. Maar de bestuurder heeft in dit wa gentje 'n heerlijk leventje. De stoe len zijn zonder meer grandioos. He le legers auto-ontwerpers kunnen er een voorbeeld aan nemen. Zeer comfortabel, prettig verstelbaar, flinke lange zittingen, goede steun in de lendenen en aan alle kanten steun in de rug. Zelfs bij het stevig ste bochtenwerk zit men nog heel vast in het zadel. En men kan desgewenst heel wat capriolen in de bochten uitha len. Men kan meer doen dan de normale automobilist zal verlangen. De wagen is nauwelijks uit zijn koers te drukken. Bovendien is deze Audi 50 uitermate lióht bestuurbaar. Soms zelfs een beetje te licht. Een draaicirkel van nog geen tien me ter. Voeg daar nog een zeer soepel werkende versnellingsbak bij en men begrijpt, dat 't rijden op zich zelf in deze Audi 50 geen problemen oplevert. Wat ons betreft, meer dan dat. Het was een genoegen. Althans wij hebben het zo ervaren. Dat is voor een deel ook te danken aan de motor. Zowel in de LS als in de GL zit een krachtbron met een inhoud van 1093 cc. Maar door verschillende compressieverhou- dingen haalt de motor, die in de GL zit een vermogen van 60 DIN- pk, wat tien paardekrachten meer is dan de LS kan opbrengen. Maar juist die tien paarden produceren wat meer pit, wat meer acceleratie en natuurlijk ook een hogere top. Nu vinden we het feit of we met zo'n wagentje 140 of 150 km kunnen rijden eigenlijk niet bijster belang rijk. In de eerste plaats omdat mi nister Westerterp nog steeds het been bij 100 km stijf houdt. Maar bovendien: het toprijden in autoo tjes van zo'n kaliber is nu eenmaal nooit een genoegen. Te rumoerig, te wiebelig, te onzeker. Hoewel het ln onze GL tot 140 km nog wel ging. Van windgevoeligheid was er ook bij die snelheid nog nauwelijks sprake (en er stond toch heus een fikse bries om het nog vriendelijk te zeggen), de motor maakte geen overdreven kabaal en het stuur lag nog altijd rustig in de hand. Het is onder zulke om Als we dan ook nog vertellen, dat de constructeurs voor een voortref felijke vering hebben gezorgd, dan gaat het erop lijken alsof we in geen enkel onderdeel kritiek hebben op dit wagentje, Dait is niet helemaal waar. Zo vinden we bijvoorbeeld, dat men van binnen voor een zeer so ber, maar aantrekkelijk dashboard heeft gezorgd. Maar het mag toch niet meer voorkomen, dat zoiets duidelijk in de ruit spiegelt. En waarom kon er bij (zo'n duur), autootje geen toerenteller af? Het uiterlijk vinden wij erg aan trekkelijk, ondanks die afgeknotte achterkant. Die bovendien het na deel heeft, dat bij de minste regen de ruit van de zogenaamde derde deur vrijwel volledig dicht slaat. Daar helpt ook geen verwarminge- tje-lief aan. Daar zal een ruitenwis ser aan te pas moeten komen zoals ook Renault heeft gekozen voor zijn verbeterde versie van het vijfje. Maar dat zijn bezwaren op onderde len. Over het algemeen vinden wij het een uiterst plezierig autootje. Voortreffelijk afgewerkt. Tot in vele details verzorgd met aantrekkelijke kleinigheden. (En ook in belang rijke zaken als de toegankelijkheid van de motor). Met bijzonder goede rij-eigenschappen. En in het ge bruik niet al te duur. Wij kwamen (bij soms stevig doortrekken) op een gemiddeld van om en nabij de 1 op 13. In de LS kan men dan ook nog met normale benzine volstaan. Als men alles bij elkaar optelt komt men aan een kostelijk karretje. He laas ook een kostbaar karretje.. standigheden goed te doen de naald naar de top te jagen, maar dan wordt het ons allemaal een beetje te wankel. Voor ons hoeft het niet, al kan het best. Overigens, die motor is tot 100 km zelfs opvallend ge- ruisarm. De motor, die al staat ar Audi op de auto wel uit de Golf van Volkswagen werd geplukt. Maar daarvoor zijn het ook kinde ren van één moeder.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 15