Groots herstel Van Bracht: Boulanger verslagen: 60-36 G Ntf IK LEEF ALS EEN MONNIK Indoortraining hockeyers caravan-rai amsterdam Vrij spel Na kansloze nederlaag tegen Scherz in EK-driebanden Trainer-coach ASVU neemt zelf ontslag jensen- DECEMBER 1974 PAGINA 11 Wielrenner Jan Knoppert uit Voorschoten wordt prof: Door Jan Preenen VOORSCHOTEN Wat brengt iemand, die nauwelijks of geen uitslagen heeft gemaakt er toe om beroepsrenner te worden? Jan Knoppert mag zich vanaf 1 Januari prof noemen, maar de grote vraag is wat hij straks met zijn licentie op zak denkt klaar te spelen. "Veel mensen hebben gelachen toen ze hoorden dat ik professional zou worden, omdat ik alleen tijdens de wieleravond- zesdaagse zevende ben geworden en verder nog nooit bij de eerste tien heb gezeten. Maar ik. wil me gewoon waarmaken. Mezelf bewijzen". Dat de naam Knop pert bepaald nog geen vertrouw de klank heeft vindt zijn oor zaak ook in het feit dat de nu 25-jarige Voorschotenaar vijf jaar buitenspel heeft gestaan. 'In 1968 moest ik een rugopera tie ondergaan, nadat ik tijdens een massasprint in Bodegraven was gevallen. Iemand kreeg een klapband, waardoor zo'n dertig renners de lucht ingingen. Ik was de enige, die naar het zie kenhuis moest. Een jaar later mocht ik weer gaan rijden, maar toert brak ik tijdens mijn werk drie ruggewervels. Aanvankelijk zeiden de doktoren dat het niets meer zou worden. Daarom ROTTERDAM Raymond Ceulemans is na de vierde ctag van het toernooi om het Europees kampioenschap drie banden in de sporthal Schiebroek in Rotterdam een stuk dichter bij de prolongatie van zijn titel gekomen. De Belg won zelf zijn partijen tegen Bitalis en Brossens en consta teerde met vreugde, dat zijn grootste belager, zijn landge noot Laurent Boulanger, een sensationele nederlaag leed tegen Rini van Bracht. gezet, in zijn resterende drie par- mldabele winst op Boulanger kan tijen tegen Scherz, Van Bracht en voor de Nederlandse kampioen een Bölnager zelf de druk, waaronder geweldige ruggesteun zijn in zijn hij moet spelen verlichtend werken Ceulemans zag dus op één dag twee concurrenten een misstap ma ken, want 's middags was Van Bracht vollstrekt kansloos geweest tegen Scherz. De Oostenrijker speel de een geïnspireerde partij en durf- Grote klasse Raymond Ceulemans demon- streerde eens te meer zijn grote de pasop de a^n-. al te sj*len, toen Masse. Na Stakende zege op h,j merkte, dat de Nederlander dte Bltalis kon „ok Ties; BraKMta de moed met braat. Schera sloeg eljn avonduren W]Mliven. Brosens tn.de 36ste beurt, _toen M] met mtsMkead op aan het niveau van de Belg en kwam serie van 9 Van Bracht laatste restje zelfvertrouwen ont- De Oostenrijker kwam in de SitkuJUt k^un in de""WdTbeurt boven het moyenne van één. avonduren wederom tot een uitste kende overwinning. De Fransman Rddhard Bitalis bood weliswaar fel tegenstand, maar zelfs nog sterk terug, toen lüj met serie van 9 een achterstand tien caramboles bijna nivel leerde. Daarna snelde Ceulemans weg. Sohera steeg in deze parttj opnieuw weer maxx de Neder_ naar grote hoogte. De Oostenrijkse laoder berend terug. Wel kampioen heeft nog vele troeven ui nlet m de Belg handen, want hij ontmoet nog zo- hart)cloppingBn bezorgen, maar wel Ceulemans als Boulanger. hooPi [VB goede partij Bin^v^ Bracht hi'zctd ^de^bijna werd wcrkei1]kheid. Bro- kwam uit op een voor zijn doen volle sporthal by de avondpartijen vervoering, toen hij de vloer aan veegde met Laurent Boulanger. De Nederlandse titelhouder, die 's middags zijn kansen op de Europe se titel aanzienlijk had zien dalen, durfde eindelijk volop in het offen- öef te gaan en zag dat betoond. Na v0^i kletatjw partijgemiddeMe 1.312. De sympathieke Tiest ging dus eervol ten onder en Ceulemans had een nieuwe dreun uitgedeeld aan de conourrentae. Naast de botsingen tussen de fa- tien beurten keek een ontredderde Boulanger reeds tegen een achter stand aan van 6—30 en ook in de volgende beurten bleef Van Bracht scoren 60—36. Door zijn triomf is de spanning weer teruggekeerd en het wachten is nu op een nederlaag van Ceulemans. Van Bracht vijzel de zijn algemeen gemiddelde op tot boven de 1,000 waarmee hij overt- Calif ornische wil alimentatie van ïe Foreman tuurlijk ook aan de beurt. Zoals verwachten mag lag het ni- te zien. De tragedie werd het duel Oddo tegen Nadal. De beide spe lers hadden nliet minder dan 115 beurten nodig om de 60 caramboles bij elkaar te krijgen, hétgeen een diepterecord betekent in de historie de stirtjd om het Europees kam pioenschap driebanden. 36 44 4 0.818 44 62 6 0 709 60 62 9 0.967 60 71 5 0.946 55 68 60 71 49 71 veau duidelijk lager en het was zo- Rini van Bracht wel 's middags als 's avonds een verademing om de vedetten, die daarna opkwamen, aar STAND 1. Ceulemans 2. Boulanger 3. Scherz 4. Van Bracht 5. Bitalis 6. B rose na 7. Korte 8. MUI Ier 9. Nadal 10. Vinagre 11. Hebert 12. Oddo 0.808 0845 0690 53 116 4 0.460 60 115 6 0.521 60 64 0 0.937 47 64 6 0.734 53 81 4 0654 60 81 4 0.740 60 38 7 1.578 36 38 7 0947 54 50 8 1.080 60 60 5 1900 42 32 9 1312 60 32 8 1.875 16 12 1.458 14 10 1334 14 15 1.139 14 11 1.031 10 11 1.086 6 9 0.890 6 6 0.761 4 8 0.869 4 8 0 790 4 7 0.788 4 7 0.722 0 5 0802 Georgt DEN HAAG In het kader van het voorbereidingsprogramma van het Nederlands elftal voor het we reldkampioenschap hockey volgend jaar in Maleisië, zal het team op 21 en 22 december meedoen aan een internationaal zaalhockeytoernooi LOS ANGELES Pamela Clay, een twintigjarige Californische, wil van George Foreman, de oud-wereld- kampioen zwaargewicht-boksen, een maandelijkse alimentatie van 3000 dollar (ongeveer 7500 gulden). Pa mela Clay beweert een zoon te heb ben van George Foreman, met wie zij op 20 december 1973 in het hu welijk trad. De geldigheid van deze «echtverbintenis is overigens twij felachtig, want Foreman was eind vo rig Jaar nog niet gescheiden van zijn eerste vrouw Adrienne, bij wie hij een dochter heeft. De bokser, die en kele maanden geleden zijn wereld titel kwijt raakte aan Mohammad Ali •werd in maart van dit Jaar veroor deeld tot betaling van een eenmalige uitkering van 235.000 dollar (bijna 600.000 gulden) en een maandelijk se alimentatie van 400 dollar. Een element van geestelijke •wreedheid kan overigens aan een vonnis om Foreman aan een persoon genaamd Clay een "Ali-mentatie" te laten betalen, niet worden ontzegd. van HDM in Den Haag. „Wil t Ne derlands eftftal de komende Jaren in ternationaal melt de top blijven mee draaien, dan is het noodzakelijk dat de spelers zich de vaardigheid van het zaalhockey eigen maken, aldus bondscoach Cees Tamia. Het Neder lands elftal traint momenteel in de Rijnhal in Arnhem, een sporthal die bijna de afmetingen heeft van een normaal hockeyveld. Tania: „In een zaal zijn de duels tussen de spelers veel meer van tech nische aard dan op het veld, waar een speller ook gebruik kan maken van zijn loopsnelheid". Door het veel snellere spel in de zaal, heeft een kpeler een kortere bedenkt! speler een kortere bedenktijd en vooral in een situatie van veel spelers op een klein gedieelte van de zaad, moet gebruik wonden gemaakt van zogenaamde „zaal-escapes". De waarde van dit .sjabloon-spel" moet niet overschat worden, aldus de bondscoach, die meer gelooft in hot verrassingselement in hockey, maar het heeft volgens hem zeker zijn ver diensten. Een ander argument is volgens Ta nia, dat het gedwongen sluimeren van het hockey tijdens de winter stop door het zaalhockey wordt opge heven, wat het spelrttme van de top- hockeyers ten goede komt. Als be- belangrijkste Punt gold echter voor hem dat de zaal een ideaal veld vertegenwoordigt. Taniia: „Een mal is veel sneller dan een véld en er moet dus op een veel flitsend er manier in warden gecombineerd. Op e*n snel veld zoals zeker de vélden in Malei sië, heeft dit veefl voordelen". In West-Duitslamd trekken de spe lers al Jaren gedurende de winter stop de zaal in. Nederland staat wat dit betreft nog aan het begin. Er is alleen voor de hoogste klasse een jaarlijkse competitie, maar voor de Jeugd is het aarttal zalen niet toe reikend. HDM beschikt sinds dit sei zoen over een eigen sporthal, waar in alle leden van de dub kunnen verkocht ik alles. Achteraf is het allemaal erg meegevallen, zodat ik het vorig jaar weer ging pro beren. Ik kocht een tweede hands-fietsje en dit jaar heb ik weer nieuw materiaal aange schaft". Om zichzelf te testen zocht Knoppert gedurende de zomermaanden steeds weer Belgische land op. "Ik wilde ten wat ik nu waard was, hoever ik zou kunnen komen. Daarom wüde ik het mezelf zo moeüijk mogelijk maken en ben ik steeds naar Luik en de omgeving van Brussel geweest. Klimmen en op de kasseien rijden. Vooral dat klimmen is me goed bevallen. Het hangen op je fiets, het slo pen van Jezelf. Heeillijk". Op de vraag of de stap naar de rijen van de profs niet veel te groot is antwoordt Knoppert luchtig: .Overwinningen vind Ik niet zo belangrijk. Hoeveel beroepsren ners zijn er niet, die nooit iets winnen? Ik weet ook wel dat Je niet meteen bij de top kan zitten, dat Je net als op school in de laagste klas moet beginnen en dat je niet eigenwijs moet zijn. Je komt er als een kruimel tussen en Je zal je moeten on derwerpen aan de groteren". Eerzucht zegt Jan echter in vol doende te hebben, zoals hij ook over de Juiste instelling zegt te beschikken. "Ik leef als een monnik. Iedere avond ga ik om half negen naar bed, of er nu visite is of niet. Vrienden hebben we ook bijna niet. Ik ben niet iemand, die als hij wat heeft verdiend 's avonds meteen gaat stappen. Ik heb in het verleden wat gespaard. Daar hoop ik de komende maanden op te kun nen teren. Gelukkig heb ik een vrouw, die volledig achter me staat. Op dit moment zit ik nog zonder werk. Ik had dan wel kunnen zeggen, dan ga ik maar de 'ww' in, maar dat vind ik een te gemakkelijke oplossing. Ik wil werken en dat doe ik den op de fiets. Wielrennen is alles voor me. Ik doe en laat er alles voor, ik lees er veel over en volg een speciaal dieet dat is gebaseerd op eiwitten en de nodige vita minen. Ik weet dat de profsport voor een wielrenner een hard bestaan is, maar dat trekt me wel". Jan Knoppert, dfle 'n gevelrei nigingsbedrijf ails sponsor hoopt te kunnen interesseren, ziet in de overgang van de amateurs na de profs ook andere voordelen: "Ik ben een trage starter. Tij dens de eerste veertig kilometer heb ik het vaak erg moeilijk, om dat ik nooit zo snel in mijn ritme kan. komen. Soms moest ik lossen. Een keer ls het me zelfs overkomen dat ik tachtig kilo meter achter het peloton moest aanjagen. Van opgeven wil ik op zo'n moment niets weten. De profs vertrekken heel anders. Die gaan niet meteen een felle Jacht ontketenen, zodat ik niet bang hoef te zijn dat er al zo snel gaten vallen. Als ik dat eer ste stuk eenmaal gehad heb dan ga ik steeds beter draaien, dan durf ik ook initiatief te nemen. Tegen de eenzaamheid van het alleen op kop rijden zie ik niet op. Nogmaals, ik kan afzien. Uit eigen beweging ben ik nog nooit afgestapt. Ik stapte alleen af als ik de Jcoers moest verlaten". René Notten NOTTEN WIL UITSLUITSEL ENSCHEDE PC Twente staat niet onwelwillend tegenover een tussentijdse transfer van René Not ten naar AJax. Gistermiddag sprak Twente*B bebaarde middenvel der daarover met het Twentebe- stuur, dat ervan uitgaat nu nog een flinke som geld te kunnen ont vangen voor Notten. Aan het einde van dit seizoen loopt Nottens con tract af, alsmede een punt dat gis teren uitvoerig werd bespro ken. Twente overweegt Notten na melijk ook een langdurige verbinte nis aan te bieden. „Een tussentijd se transfer", zegt voorzitter Mas- man, „is moeilijk te verkopen aan trainer Spitz Kohn en de selectie". Vandaar de gerezen gedachte om de verkoop te verbinden aan een ruil, waarbij eerst gedacht werd aan Ar nold Muhren. maar in een later sta dium aan Arle Haan, die al enige tijd in een conflictsituatie leeft met technisch directeur Hans Kraay. „Op korte termijn wil ik uitsluitsel", zegt René Notten, die daarbij denkt aan volgende week. Hoe de Interesse van Ajax zijde dan zal zijn na de wedstrijd tegen PSV en na de uitschakeling in de UEFA cup moet evenwel worden afge wacht. Den Uyl: Geen honderden miljoenen voor WK'78 DEN HAAG „In beginsel best, maar honderden miljoenen, neen". Zo reageerde minister president drs J. M. den Uyl gisteravond in Avro's Sportpanorama op de plannen van de KNVB en KBVB om het toernooi om het wereldkampioenschap voet bal 1978 naar Nederland en België te halen. De premier: „Zeker mag men voor een dergelijke zaak wel wat over hebben, maar als het hon derden miljoenen guldens gaat kos ten vind ik toch dat er leukere din gen voor te doen zijn". De heer Den Uyl hoopte niet dat het voorbeeld van Duitsland '74, waar voor verbe teringen aan zeven stadions ruim 200 miljard mark werd uitgegeven, in Nederland navolging zal vinden. „Natuurlijk kunnen bepaalde accom modaties blijvende functies vervul len", aldus de premier, „doch in gevallen van erg grote uitgaven zit wat tegenaan te kijken". ADVERTENTIE Zondag a.s. 2.00 n.n Lugdunum - Olympia terrein aan de Oegstgeesterweg. ADVERTENTIE Meer dan 580 modellen 'ouw-.toer- stacaravans tafilWlm2 Dagelijks geopend Toegeng f 5,-. Kinderen tot 14 jaar f 3,-. van 10-17 uur Voordelige trein-toegangsbiljetten en 19-22 uur. bij NS-stations. Zondag van 10-17 uur. Grati6 kindercrèche voor de kleintjes. AMSTELVEEN De trainer- coach van de eredivisie basketbal vereniging Smirnoff-students ASVU, Jos Pelk (36), heeft vrijwillig ont slag genomen. Dit naar aanleiding van de kritiek van zowel spelers als best"'1'- op zijn beleid. Jos Pelk wordt als trainer-coach opgevolgd door de al geruime tijd bij ASVU spelende Amerikaan Bruce McNeely. Daar McNeely niet over de nodige papderen zou beschikken, lol manager Jan van Bemmelen, voorlopig formeel de functie van coach bekleden. Jos Pelk is al veertien Jaar als sportleider in dienst van ASVU, de sportvereniging van de Vrije Univer siteit. Onder zijn leiding promoveer de ASVU tweemaal naar de eredivi sie. Zelf speelde hij tien Jaar in de hoogste basketbal divisie bij de ver eniging Herly, terwijl hij ook jaren voor Agon en Us uitkwam. Het ontslag bij Smirnoff-students bete kent niet dat Pelk al zijn verbinte nissen met ASVU opzegt. "eek] geröaeTJe ceacy MAAK \IOOGT FLAT7- OOf2...'T IS MOö 'N HEEL EIMD NJAAR OBER-SOPS?- Kitsch-en-bühel.'

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 11