„We zijn bereid een belegering door te maken Jaar van de vrouw opgeklopte zaak" caravan-rai amsterdam Ml3[1^l15)1é|17|18| dec. C. Doodsklok heeft geluid voor de illegale zendamateurs PPR wü officiële erkenning overheid van vrijwillig werkloze' Bewoners Nieuwmarktbuurt: fflER PCB 712, 'T IS OVER' Junckers deens. parket Grondige informatie over vliegvakanties Sexuele therapie in kliniek Oosterpark Tweede-kamerlid mr. Kappeyne van de Coppello: 99 Delft schaft taptoe af VRIJDAG 13 DECEMBER 1974 DEN HAAG Een van de klei nere regeringspartijen, de PPR, wil officiële erkenning door de overheid van het begrip "vrijwillig werk loos". De PPR denkt om te begin nen aan de categorie werknemers, boven zestig Jaar die met vervroegd pensioen willen. Het is een van de wensen die de PPR heeft opgesteld in een urgentie programma inzake "groei en werk loosheid". Het kabinet-Den Uyl zou, vindt de PPR, een vertraagde eco nomische groei in de komende Jaren moeten- aanvaarden. Er zou een meldingsplicht voor werkgevers moeten komen om vaca tures in hun bedrijf op te geven aan de arbeidsbureaus. Ook wil de PPR de verplichting voor bedrijven met meer dan honderd werknemers om Jongeren tussen 15 en 24 Jaar in dienst te nemen. Geleidelijke optrekking van de ww- Uit kering tot 80 en 90 procent en een verlenging van de uitkeringster- 99. mijn zijn enkele andere van de in totaal twintig PPR-wensen. Politiemannen van de mobiele eenheid kijken omhoog naar het door Nieuwmarkt-bewoners "ge kraakte" slooppand. De politie werd bekogeld met dakpannen en stenen en besloot uiteindelijk maar om de aftocht te blazen. Eén van de politiemannen middenheeft bij de actie een stevige scheur in zijn broek opgelopen. advertentie Meer dan 500 modellen Daaeliiks aeooend Toeaana f 5.-. Kinderen tot 14 jaar f 3 n stacaravans Dagelijks geopend van 10-17 uur en 19-22 uur. Zondag van 10-17 Toegang f 5.-. Kinderen tot 14 jaar f 3 Voordelige trein-toegangsbiljetten bij NS-stations. Gratis kindercrèche voor de kleintjes. n goede caravan heeft u jarenlang plezier - dat is de mooiste rente die u van uw vakantiegeld kunt krijgen! ADVERTENTIE BEUKEN, EIKEN, ESSEN, SYLVAKET 20 SOORTEN EN PATRONEN LEIDEN: Houtwerf Keukens B.V. Haarlemmerweg 49a, tel. 071 - 3 45 44 LEIDEN: Vereenigde Houthandel Hoge Morsweg 152, tel. 071 - 6 92 02 VOORSCHOTEN: Muys Roggeband B.V. Rouwkooplaan 7, tel. 01717 - 49 93 Rotterdam De radio-amateurs zijn woest op staatssecretaris Van Huiten, die nu definitief schoon schip wil maken in de Nederlandse ether. Met de Telegraaf- en Tele foon wet uit 1904 in de hand heeft de staatssecretaris de strijd aange bonden met 25.000 illegale zendama teurs, die gebruik maken van de 27 MHz. Eerste „schoonmaak"-maatre- gel van de regering was de verdwij ning van de zendschepen Veronica en Noordzee in augustus. Per 1 Juli 1975 moeten alle 27 MHz-zenders hun uitzendingen staken. Een maatregel, waarover de heer J. Eettema uit Rotterdam zich bijzonder kwaad kan maken. „Nederland heeft vaak vlak na de oorlog een verdrag gesloten, waarin bepaald- werd dat de 27 MHz vrijgegeven zou ntoeten wor den als burger-(citizen) band. Ne derland, België en Duitsland zijn dat verdrag nooit nagekomen. Lan den zoals Australië, de Verenigde DEN HAAG Nederlanders, die uit, dat zij de gegevens over hun in- etraks kiezen voor een compleet ver- koop al maanden geleden aan ons Staten, Zweden en Frankrijk wel". In zijn functie als algemeen secre taris van de VRA NCBHC (Vereni ging van Radio-Amateurs: Neder landse Citizen Band Hobby Club) beschuldigt hij staatssecretaris dr. M. H. M. van Huiten dan ook van een „oncapabel beleid". „Eeén van de voornaamste argu menten waarom we uit de lucht moeten is dat we storing zouden veroorzaken. Dat is een lachertje, want onze storing is minimaal. Bo vendien zorgen we ervoor; dat we vergunninghouders op de 27 MHz (of 11 meterband) niet storen. Dat zijn bijvoorbeeld hijskraanmachinis ten of uitvoerders bij bouwwerken". Het laatste nummer van het PTT- personeelsoreaan Aangetekend spreekt over achttienhonderd tot drieduizend storingsklachten per Jaar. Voornamelijk radio- en televi sieapparaten worden volgens Aange tekend door de etherpiraten ge stoord. In een protestbrief van de VRA aan de staatssecretaris zegt men dat elke zender stoort. „Ook amateurs met vergunning storen". De heer Ettema: „We doen echt niemand kwaad od die frequentie. Voor velen is het zenden een nood zaak. Van alle 25.000 amateurs die gebruik maken van de 27 MHz is vijf procent invalide of hulpbehoe vend. De hobby is voor deze mensen één van de weinige communicatie middelen". De PTT vindt dat len blijven zenden moeten doen. desnoods ver eenvoudigd. „Dat is onhaalbaar. Zo'n examen blijft voor velen van ons te moeilijk. De meesten hebben niet meer dan een lagere school. Wat wij vragen is een collectieve zendmachtiging voor onze 3500 lie den en de 1100 leden van onze Am sterdamse zusterorganisatie. Een aanvraag van onze vereniging is echter afgewezen", aldus de heer Ettema. De VRA verwijt staatssecretaris Van Huiten niet over een oplossing te willen praten, maar alleen te luisteren naar lezingen van PTT en de officiële vereniging van radio zendamateurs VERON-VRZA)De heer Ettema: „Aan onze uitnodiging voor een gesprek geeft hij geen ge hoor. Hij kan onze argumenten denk ik niet weerleggen". Op een nog nader vast te stellen datum zal in het Utrechtse Jaar beursgebouw een protestvergadering worden gehouden. De heer Van Huiten is daarvoor uitgenodigd. Tij dens deze bijeenkomst zal men zich beraden over verdere akties, want dat die er komen is volgens hem zeker. Een vreemde zaak is dat de statu ten van de VRA NCBHC in 1972 koninklijk goedgekeurd zijn, terwijl duidelijk vermeld was dat één van de doelen van de vereniging het zenden op de 27 MHz is. „Is dat geen vorm van erkenning?", vraagt de heer Ebfema zich af. AMSTERDAM "Iedere steen- die er wordt losgehakt door slo pers wordt door ons weer vastge- metseld. Hoe dan ook". Dit grim mige standpunt werd vannacht verkondigd door het actiecomité van Nieuwmarktbewoners, dat gisteren ettelijke schermutselin gen met de politie leverde. Voor de aanleg van de laatste hon derden meters van de oostlijn van de Amsterdamse metro moet een res terend deel van de Nieuwmarktbuurt tegen de grond. Dakpannen en bak stenen waren de wapens die gisteren het uitvoeren van de plannen van de gemeente moesten torpederen, of al thans moesten uitstellen. De actievoerders hebben laten we ten over een grote groep bouwvak kers te beschikken, die de Nieuw- markt overeind zal houden. Ook 't huis dat gisteren gedeeltelijk werd gesloopt zal nog vandaag weer be woonbaar zijn. Verder zijn er maat regelen genomen dat de politie en slopers niet opnieuw sament tot ac tie kunnen overgaan. Vannacht heerste er een uitermate gespannen sfeer i. d. wijk. Op tal van plaatsen stonden uitkijkposten. "We Zijn bereid een ware belegering door te maken", liet een van de ac tieleiders weten. Op het Amsterdam se stadhuis vond uitvoerig overleg plaats over de manier waarop de ge- Regeling voor investeringen pas op 1 maart in werking DEN HAAG De selectieve in vesteringsregeling zal - naar het zioh laat aanzien - niet voor 1 maart in werking kunnen treden. Eerder was het de bedoeling deze regeling, die tot doel heeft vestiging van bedrijven in het westen des lands aan banden te leggen, met ingang van het komende Jaar te laten ingaan. Voorlopig ziet het er naar uit dat de Tweede Kamer niet in staat zal zijn het wetsontwerp nog voor het kerstrecès te behandelen. Daarover zal de volgende week definitief wor den beslist, aldus Kamervoorzitter Vondeling. Minister Lubbers zei dat uitstel ertoe zal leiden dat de rege ling op 1 maart zal ingaan. meente in deze za,ak moet hande len. Men vreest een grote uitbarsting als slopers en politie opnieuw worden ingeschakeld. Slopers en politie werden gisteren voortdurend met bakstenen en dak pannen bekogeld. In het slooppand op de hoek van de Nieuwmarkt za ten dertien man, maar de moeilijk heden begonnen vooral op straat, waar ook vanuit het publiek stenen werden gegooid. Een van de politieauto's liep bij een voltreffer van een baksteen een gat in het dak op. De mobilofoon was meteen kapot. Van een andere poli tie-au to werd de voorruit kapot ge gooid. Particuliere autobezitters maakten angstige momenten door. Soms liepen ze met hun handen om hoog naar hun auto. Gezien de op laaiende emoties besloot de politie zich om kwart over drie 's middags terug te trekken. Op dat moment, kwamen ook veel agenten uit het naast het afbreekpand gelegen huis; er was een plan geweest om via het dak over te stappen naar het 6looppand. Men vond de gevaren echter te groot, er had allicht Iemand van het dak kunnen vallen. PvdA-jongeren zijn minister V. d. Stoel beu AMSTERDAM Wanneer minis ter Van der Stoel zijn houding in de zaak Augustdn niet wijzigt, moet hij van zijn ministerspost en uit de Partij van de Arbeid verdwijnen. Dit stelt de federatie van Jongeren groepen FJG in de Partij van de Arbeid in een communiqué. De federatie acht het ontoelaat baar. dat een socialistische minister zegt, begrip te hébben voor de effec tieve maatregelen die de Duitse re gering neemt by de bestrijding van terrorisme, en dat hij verklaart niet de indruk te hebben, dat de rechts staat of de mensenrechten bij de staat of de mensenrechten bij de zaak Augustin in 'het geding zijn geweest. Ronald Augustin wordt nog steeds in West-Duitsland vasthou den op verdenking van activiteit voor de anarchistische Baader-Meinhof- groep. De FJG ziet dergelijke uitlating en als tekenen van een verregaande verreohtsing van de sociaal demo cratie in West-Europa. AMSTERDAM (ANP) Dr. Frans Wang, de Amsterdamse gynaecoloog die bekendheid heeft verworven met zijn abortus-polikliniek aan het Oos terpark, gaat deze kliniek tevens in stellen op het verlenen van een nieu we sexuele therapie. "Tk vind dat mijn taak op het ge bied van de abortusproblematiek in zekere zin is voltooid", zo deelde hij gisteren mee. "Wy gaan onze activi teit op dit terrein daarom vermindr- Van het gewesteiyk arbeidsbureau heeft hy intussen vergunning verkre gen voor het ontslag van 20 van zyn byna 100 medewerkers, zy werken n alle drie sectoren van de kliniek: medische, de administratieve en ae huishoudeiyke. Ook van de vijf art sen. die de ingrepen verrichten, zal er één de kliniek verlaten AIS nieuwe taak beschouwt hij thans de psychologische en psychia trische hulj) op het terrein van huweiyksproblematiek. De sexuele therapie waarop hy gaat specialiseren is die van Masters and Johnson. Mas ters in een Amerikaanse gynaecoloog, die met de psychologe Johnson (te genwoordig zijn echtgenote) 't sexu ele gebeuren by de mens met appara tuur heeft geregistreerd. Dit veroor zaakte destyd6 in de Verenigde Sta ten veel opzien. De protesten zyn laatste tyd echter weggeëbd. Op ie resultaten van deze geregistreerde sp< nebben Masters en Johnson him ge dragstherapie gebaseerd. "Die thera pie wordt thans algemeen erkend. aldius dr. Wong. "Wy zyn er al een jaar mee bezig, maar bevinden ons nog in het aanloopstadium." Hy heeft daarvoor een team van 10 therapeu ten geformeerd. In de kliniek is het team al een jaar met dit werk bezig. Het is ae- therapie, waarby het paar dat wegqns sexuele problemen hulp zoekt zien aan een ronde tafel schaart met twee therapeuten. Betreft het man en vrouw, dan vinden zy tegenover zich ook een mannehjke en een vrouwe- Ujke therapeut, zyn het twee homo fiele mannen, dan worden zij opge vangen door twee marmeiyke thera peuten. De behandeling, is uitsluitend mondeling. In de spreekkamer wot- den geen sexuele handelingen uitge voerd. leden, op de hoogte stellen van hun bestemming. In naar verwachting ongeveer 600 reisbureaus, verspreid over het gehe le land. hebben zij daarvoor de be schikking over de resultaten vaneen onderzoek, dat, onafhankeiyk van de reisindustrie, is ingesteld door Toe- ristiek bv. Deze zijn neergelegd in twee soor ten uitgaven: een 864 pagina's tel lend ABC-vliegvakantiereizen 1975, bestemd als naslagwerk voor de Nederlandse reisagenten en vier ver schillende pockets vol feiten over va kantieoorden. De pockets kunnen door de toerist voor een bedrag van f 2,50 per stuk •worden aangeschaft. Gedurende de afgelopen maanden Juli tot en met oktober is door elf medewerkers van Toeristiek een on derzoek gehouden op 207 verschillen de locaties in zes landen rondom de Middellandse zee. Daarbij zijn ruim 1400 hotels, appartementsgebouwen en bungalowparken, die in de Ne derlandse reisprogramma's voor 1975 voorkomen, nauwkeurig bekeken. Uitgangspunt hierbij is geweest: wat wil een vliegvakantieganger we ten over zijn verbüjfsaccommodatie en wat zou hij in feite moeten weten. De locaties zelf zijn ter plaatse zoda nig doorgelicht, dat exact is vastge steld wat deze plaatsen de vakantie ganger bieden. Willem ^.oem, directeur van Toe ristiek. geeft desgevraagd de verzeke ring, dat zijn bv. geen enkele binding heeft met wat voor belanghebben den in de toeristische wereld dan ook. Hij zegt: "Wij hebben al onze reizen, het v-er lijf en de drankjes zelf be taald. De medewerking van de reis organisatoren bestond slechts hier- Door Reny Dijkman „Ik vraag me ronduit af of het geld dat döor CRM wordt uitgetrokken voor het comité „Jaar van de Vrouw" niet een nutteloze besteding is. De nationale adviescommissie voor de Emancipatie is een wat be stendiger zaak. Die zal zo'n Jaar of DELFT De gemeenteraad van Delft heeft met 20 tegen 16 stemmen besloten dat de taptoe Delft 1975 niet door zal gaan. De gemeenteraad heeft be kend gemaakt dat ook in de toe komst in Delft een taptoe ge houden zal worden. drie blijven bestaan, die kan op een wat langere adem werken. Dat Jaar voor de Vrouw is een volstrekt opge klopte zaak. Het werd beslist in de Verenigde Naties en hier klakkeloos overgenomen. Wat kan daar nou voor iets reëels uitkomen"? Mr. A. Kappeyne van de Coppello, Tweede-Kamerlid voor de WD, heeft tegen dergelijke clubs zo. haar bedenkingen. Ze heeft zich wél ach ter de vrouwelyke kamerleden ge schaard, die vorige week protesteer den tegen de eenzijdige socialisti sche samenstelling van wat nu al in de volksmond „de emancipa tiecommissie" wordt genoemd. Ze heeft wat moeite met deze clubs. Over het comité Jaar van de Vrouw: „Er is veel geharrewar ge weest voordat dit comité voor één manifestatie was samengesteld. Nu is het merkwaardige dat men nog helemaal met de werkzaamheden moet beginnen, terwijl diq manifes tatie al in mei zal worden gehou den. Wat de adviescommissie betreft, vraa§ ik me af: „Wat kan er uitko men? Een nota? Een rapport? Dat duurt het jaar van de vrouw wel voorbij. Daarna haalt iedereen op gelucht adem en gaat over tot de orde van de dag. Zo'n rapport zal wel tussen de talloze andere rap porten en nota's verdwijnen". Anne- lien Kappeyene geeft dit als haar persoonlijke mening. Zij vindt het ook onzin dat een kabinet geen „echt" kabinet kan zyn zonder vrouw „Als men om die reden mevrouw Vorrink hierin heeft opgenomen, moet nu toch wel duidelijk zijn dat zij van deskundigheid in geen enkel opzicht blijk heeft gegeven. De wérkeiyke emancipatie van de vrouw houdt in dat zij op vergelijk bare kwaliteiten toegang krijgt tot de hoogste functies van het land. Mevrouw Vorrink heeft in feite die werkelijke emancipatie een gevoeli ge slag toegebracht". Het liberale standpunt is en dat deelt zij ten volle dat in openba re functies vrouwen gelijke rechten hebben als mannen. „Op langere termijn schiet Je er niets mee op als een vrouw als enige in een functie wordt toegelaten als kluifje voor de vrouwen". Mr. Kappeyne betreurt het dat de CRM-begroting zo laat wordt be handeld (volgend jaar). ..Daarmee zijn we wat de subsidie toekenning voor deze clubs betreft, voor het blok gezet. „Is dat comité al maan den bezig is, zijn er al onkosten ge maakt en dan kan Je de beloofde subsidie niet meer terugdraaien". Vorige week hebben de fracties van de vijf oude regeringspartijen (Con fessionelen, DS'70 en WD) op ini tiatief van Neelie Smit-Kroes (WD) geprotesteerd tegen de sa menstelling van de emancipatiecom missie. Annelien: „Wat men wil hebben, is een algemene integrale visie op emancipatie. Ik ben erg nieusgierig en zal dat straks ook toetsen in hoeverre die visie afwijkt van de socialistische maatschappij". Ze is de eerste om toe te geven dat er voor vrouwen nog een heleboel belemmeringen in het maatschappe- ïyk verkeer bees taan. „Vaak zyn het psychologische drempels en biyken de vrouwen zelf niet h appig om daar overheen te stappen. Daarvoor bestaan geen papieren oplossingen. Naar mijn op het liberalisme ge fundeerde mening zal de emancipa tie uit de vrouw zelf moeten komen. Dat betekent in hoge mate een mentaliteitsverandering. Mensen die daarvoor open staan, moeten daar voor de informatie en de middelen krijgen. Men moet echter ook de vrijheid open laten dat vrouwen zich niet willen veranderen. Vrije keus dus voor iedereen en geen ge dwongen emancipatie van bovenaf*. Mr. A. Kappeyne van de Coppello

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 7