"Vorming Ontwikkelingsfonds is een absolute noodzaak..." Principe korting strijdig met EEG- sierteeltregeling Jaap Ouweliand van vereniging van schipperseigenaren: Visserij maakt zichzelf kapot Hazerswoude „barst van slechte huizen VRIJDAG 13 DECEMBER 1974 KATWIJK Quotering. Een woord dat de laatste maanden in de Nederlandse Visserij wereld vaak, bijzonder vaak ter sprake komt. Nadat, halverwege dit jaar de haringvang sten per land al aan een bepaalde .quote" (een maximum-vangst) werden gebonden, is.de tijd nu niet ver meer dat ook de vangsten van onder meer schol, tong en nog di verse andere vissoorten in een dergelijke regeling zullen worden ingepast. Voornaamste reden, de overbevissing; voornaamste doel, het weer rendabel maken van het (mede door de energiecrisis) de laatste maanden wel erg „zwaar" geworden vissersvak. De op handen zijnde beperkingsre- geleken met ontwikkelingshulp i verbod moeten komen voor vissers- gelingen op de sohol, tong, en binnen dan met gesaneerde kotters, wordt schepen met, pak weg, De schepen die het toch al zo lastig mij binnen voor uitstel hebben door de 'gestegen olieprijzen, van de verschillende leveranciers. Je gen (in de regel' zal het aantal ge- de tongvisserij inhoudt dat onhoudbare positie worden gema- jaar nog maar 9500 ton mag worden noeuvreerd. "Want", zo weet Jaap gevangen, hoe sterk de inkomsten J"""' rt» kii geujk aantal schepen iaar gele<len verscheen de "Boom- gen van meer dan 800 pk. Maar dat is duidelijk niet gebeurd. Een tweede, even zwaartellende oorzaak ziet Jaap Ouwehand in de opkomst van de Boomkorvisserij. T" Deze in Katwijk veel beoefende vorm (zo'n zestig procent van de kotters houdt zich er wel eens mée bezig) houdt in dat de bodem als 't ware wordt omgeploegd. Ouwehand: "De Urkers begonnen met deze vissen en twaalf, dertien Ouwehand. secretaris Van de vereni ging voor Schipperseigenaren in Kat- den dalen, wijk. "de meesten kost het n moeite hun hoofd boven water te ook is, zeker twintig procent houden. Laat staan wanneer de quo- de kotters op tering een feit wordt; dan zal de op brengst kor" ook aan de kust. Ze halen in- Dus zal' er. hoe spijtig het dkn derdaad de hele grond betekent dat de kuit van de tong ol andere manier de 50ho1 dle zlch 0» de bodcm heeft vastgezet, ook wondit meegeno men. En dan is het ook weer lo- mers nog minder worden Twee kwade af moeten gaan vallen". Op Kat- de gevangen vis im- wijk geprojecteerd zou dat beteke- nen dat de vloot van veertig sche- vissoorten zichniet pen, met zeker tien zal verminde- on^kk^ aJa wel wenselijk is" ren. Overigens bedroeg het aantal zo'n tien jaar geleden nog honderd twintig. Schipperseigenaar Jan niet meer terug..." der Plas: „Gouden tijden komen KATWIJK Schipperseigenaar Jan van der Plas (41) heeft zo z'n eigen ideeën over de (nood) toestand waarin de Hol landse visserij wereld zich bevindt. En komt daar dan ook rond voor uit: „De visserij is hard bezig zichzelf kapot te maken. En het is erg jammer, maar om je boterham te kunnen ver dienen, moet je er zelf nog aan meedoen ook Maar ook Ouwehand weet dat het een kiezen tussen twee kwaden zal zijn: "Wanneer we zouden beslui ten niet mee te doen met de quote- Oorzaken ring. overigens nauwelijks waar schijnlijk, zou dat direct betekenen, dat we vanaf dat moment alle over heidssteun zouden gaan missen. En zonder die subsidie kunnen De oorzaken van de moeilijke ('t Een van de alternatieven, het instellen van een beschermde twaalf mijlszone, lijkt Ouwehand moeilijk te realiseren. Evenals trouwens in bepaalde periodes van het Jaar be schermde paaigebieden. "Het is internationaal dacht ik Jaap Ouwehand: ,Jiet ioordt een kiezen uit twee kwaden". woord komt steeds terug) tijden geen haalbare kaart. Het zou ove- waarin vde visserij zich nu bevindt, rigens ook lastig worden met zoekt Ouwehand onder i in het garnalenvisserij, als die twaalf mijls- wordt ingesteld. Die schepen modernere schepen: "Tegen- vissen nu eenmaal erg dicht onder woordlg is het geen uitzondering de kust. Daarbij komt dat'de con- meer dat schepen zijn uitgerust met trole op die beschermde gebieden een 2000 pk motor. En als je nu be- veel problemen met zich mee zou denkt dat dat vermogen slechts en- brengen, want Je weet gewoon dat grond komt. Want met quotering al- kele Jaren terug gemiddeld op 5, 600 als de spoeling dun gaat worden, woon niet". Dus zal de gedwongen snel stijgend motorvermogen van keus ongetwijfeld gaan vallen op quotering. "Maar niet", aldus Ou wehand, zonder de restrictie dat het Ontwikkelings en Saneringsfonds nog voor het einde van dit jaar leen is de visserij toch nog verloren lag, dan ken Je direct i wordt heit in ieder geval bijzonder voornaamste oorzaken moeilijk". bevissing. Die sterkere schepen ha- iedereen toch probeert vis binnen te krijgen". Op twintig december zal de i i dit fonds, dat in len, simpel gesteld, gewoon meer op. heid zich gaan uitspreken de bijbehorende perikelen. Het zal hoogst waarschijnlijk „ja" gaan worden/en de Nederlandse vissers zullen meegaan. Niet alleen om de al eerder genoemde redenen, maar ook omdat, zoals Ouwehand stelt, je internationaal wel mee moet, omdat de meeste vis nu wordt gevangen op de continentale wateren van bij voorbeeld Engeland, Duitsland en Denemarken. Ouwehand, na te hebben gesteld dat de oliecrisis de laatste, bijna beslissende klap is geweest, tot slot: "De tpestand is moeilijk, maar nog niet hopeloos. Met steun van de re gering, vooral in de vorm van het Ontwikkelings- en Saneringsfonds waardoor zo'n honderd vijf tig sche pen zonder faillissement uit de vaart kunnen worden gehaald om dan in vreemde wateren hun werk te gaan verrichten, vooral met die steun kan er een gedeelte tan de Hollandse kottervloot worden gered. Maar alleen dan GERT-JAN ONVLEE. kunnen worden In feite had er al Jaren geleden 'n problematiek rond de quotering De vlotpratende. als veertienjarige de zee opgegane Katwijker (Ver volgt: "Kijk eens. Zo lang Je de vis in z'n paaitijd ook nog gaat •uitroeien, sterker nog,) juist dan in z'n paaigebied gaat opzoeken en vangen, dan is het toch niet zo vreemd dat er weinig meer over blijft. Of, om een vergelijkend voor beeld te geven, als een boer zaait en het zaad de volgende dag weer weg haalt, zal je echt geen planten zien verschijnen.." Van der Pips haalt een an der voorbeeld aan: "In Engelse wa teren is op een gegeven moment een kuil, waar de kabeljauw zich vooKplant juist in de paaitijd af gesloten voor vissers. En als Je nu ziet dat er voor de Nederlandse kust in korte tijd veel groter aan bod van gul en kabeljauw is geko men, dan weet Je toch dat dat de oplossing wel moet zijn. Want de Noordzee is echt niet "onvrucht baar" geworden. Integendeel. De Deltawerken bijvoorbeeld hebben een erggunstige uitwerking. Door die afsluiting is de warme golfstroom iets sneller gaan stromen, komt er dus meer plankton uit warmere streken, waardoor de Noordzee in feite vruchtbaarder is geworden..." lp gesprekken met biologen heeft Van der Plas ook z'n visie naar vo ren gebracht: "Zij zagen er wel waf in. maar vonden het om wat onverklaarbare redenen toch niet de oplossing. Toen heb ik ook gezegd en dat doe ik nu weer. dat ik in welk forum dan ook mijn visie echt wel wil verdedigen." En tot slot: "De enige oplossing om de visserij weer op peil te krij gen is gewoon de vis de kans weer te geven zich te ontplooien. Dat moet internationaal te doen zijn, maar ook nationaal kan daar vol gens mij best aan worden gewerkt. Daarbij komt dat de quotering in ternationaal ook geregeld kan wor den. waarom de bescherming van paaigebieden in bepaalde perioden dan niet? Ik weet echt wel dat de "gouden tijden" die de visserij heeft beleefd, niet meer zullen te rugkomen, maar Je komt wel een heel eind. En die quotering, die nu de heflft van de vloot lijkt te gaan stukmaken, is dan ook niet meer nodig..." Door Cees Combee Een paard in galop; een auto zonder rem NOORD WIJK Er is een groeiende stroom protesten merkbaar tegen de aanwezig heid van paarden op het Noord wij kse strand. Week na week verschijnen in een plaatselijke periodiek ingezonden stukken en ook raadsleden worden re gelmatig benaderd om te dien aanzien acties te ondernemen. In casu: om de voor het seizoen ingestelde verordening verder te beperken. Oud-directeur L J. Sloos van de Leidse Onderwijs Instellingen en het Nederlandsch Drukkerij Bedrijf in Leiden, maar al Jaren inwoner van Noordwijk, trok re centelijk fel van leer tegen de „paardenhorden op het strand, die gevaarlijker zijn dan dronk aards achter het stuur op de weg". Sloos, die veelai te paard op het strand vertoeft, acht ga loppades van groepen van twin tig ruiters, die in de meeste ge_ vallen een paard nauwelijks on der controle kunnen houden, onaanvaardbaar. Hij illustreert dat met het ver haal van de verminking van zijn hond, die op het deel tus sen Noordwijk en de Lange- velderslag, het slachtoffer werd van „een ordeloze renpartij, op dit stranddeel blijkbaar een programmapunt, dat tot ver maak en sensatie moet dienen". De heer Sloos stelt tenslotte, dat ook een ervaren leider van de groep machteloos staat te genover een snel galopperende horde paarden. Hij vergelijkt een en ander met een bestuur, der van een auto zonder rem- SGP Katwijk komt met zwembadmotie KATWIJK De ledenverga dering van de Katwijkse afde ling van de SGP schonk gister avond na de bestuursverkiezing voornamelijk aandacht aan de zondagswetgeving in deze ge meente Het fs bekend dat deze wetgeving in de ogen van de SGP, op punten als snack bars en zwembad geen waardering vindt. Het SGP-bestuur heeft een schaduwfractie gevormd ter on dersteuning van de gemeente raadsfractie. Aan een na de pauze door wethouder Van Dijk en de raadsleden K. van der Mey. J. van der Plas, A. de Haan en J. GuiJt gevormd forum, wer den vragen gesteld over de zon dagswetgeving. Dit leidde tot felle discussies èn het voorne men om op vijf februari a.s. fn de raad tot actie over te gaan. Dit door middel van het force ren van een stemming vla een SGP-motie betreffende de zon dagswetgeving en specifiek met betrekking op het zwembad, dat. zoals deze partij tijdens de laat ste raadsvergadering weer dui delijk stelde, onder meer op eco nomische gronden maar weer moest worden gesloten De SGP hoopt dan op betere resultaten dan tot nu toe. BOLLENSTREEK Het behoort niet tot de onmogelijkheden, dat de gehele organisatie-structuur in het bloembollenvak ingrijpend zal moe ten worden gewijzigd. Die ingrijpen de wijziging kan nodig zijn., omdat de vak- en surplusheffing op bloem bollen door enige kwekers heftig wordt bestreden. In die strijd tegen het Pro- duktschap voor Siergewassen heeft de Hillegomse kweker Do van der Hulst van de C.V. P. Jr van der Hulst's Zonen een voorname rol ge speeld en speelt die nog. Hij bestrijdt het P.V.S. het recht deze heffingen op te leggen en heeft daarom deze zaak voor het Hof van Justitie van de Europese Gemeenschappen in Lu xemburg aanhangig gemaaJkt. Zijn zaken in Luxemburg worden behar tigd door de in Den Haag kantoor houdende en in Katwijk aan Zee woonachtige advocaat mr. J. van der Plas. Deze bijzonder ingewikkelde kwes tie werd 13 november voor het Euro pese Hof behandeld. De gehele dag werd er door inbeslaggenomen. De president van het Hof, de Fransman mr. R. Levourt, hoorde beslist niet alleen mr. Van der Plas. Voor de Ne derlandse regering sprak de admini strateur bij het Ministerie van Land bouw en Visserij, mr. J. Kuijpers.het Produktschap voor Siergewassen werd bijgestaan door de Haarlemse advocaat mr. J. Heidinga en het standpunt van de Commissie voor de Europese Gemeenschappen werd uiteengezet door mr. J. H. J. Bour geois uit Brussel. Conclusie Thans heeft de advocaat-generaal van het Europese Hof van Justitie, de Italiaanse rechtsgeleerde mr. A. Tra- bucchi, zijn conclusies over deze zaak bekend gemaakt. Verwacht mag worden, dat het Hof, waarin ook zit ting heeft het Nederlandse lid. prof. dr. A. M. Donner, die als president van de eerste kamer van dit Europese rechtsprekende college optreedt, over enige weken uitspraak zal doen. Opvallend is, dat de conclusies van advocaat-generaal Trabucchi, zoals dat bij Italianen te doen ge bruikelijk is, erg wijdlopig en met vele slagen om de arm zijn opgesteld. In het kort komen zijn conclusies er op neer, dat een surplusheffing, die dus het doel heeft bollen uit de markt te kunnen nemen, niet geoorloofd is in het bestek van de E.G.-sierteelt- regeling. En wel omdat deze regeling uitgaat van een volledig vrije markt. Daarbij maakt het geen enkel ver schil of de surplusopkoop nu door het Produktschap zelf gebeurt of door een aparte stichting zoals 't Bloem - bollen-surplusfonds. Ten aanzien van de vakheffing kwam mr. Trabucchi. zoals wel was te verwachten, tot de conclusie, dat er zeker wel een heffing mag zijn voor wetenschappelijk onderzoek in Nederland verricht op dat ge bied het Laboratorium voor Bloem - bollenonderzoek in Lisse baanbre kend werk en voor de onpersoon lijke reclame. Alleen mag dat niet geschieden volgens het thans gel dende systeem van de vakheffing. Er werd door de Italiaan verder gesteld, dat het principe van de korting geheel onverenigbaar is met het EG-recht. Immers een hande laar in Nederland heeft recht op korting, zijnde het kwekersaandeel van de heffing, waarna deze han delaar enige tijd later de heffing, waarin ook een handelsgedeelte is begrepen, betaalt aan het Produkt schap. Dat zou althans ao moeten zijn. Voorts maken de in het bin nenland gegeven ontheffingen het systeem ook al ongeldig. Wanneer men echter aanneemt, dat de ex porteure en binnenlandse handela ren precies hetzelfde percentage zouden betalen, gebaseerd op de zelfde grondslag, dan strandt het systeem nog op het kortingenprin cipe. Nooit korting Advocaat-generaal Trabucchi constateert, dat een buitenlandse handelaar, maar wonende binnen de EG, nooit korting kan krijgen. Dat is in strijd met het EG-verdrag, dat geen enkele discriminatie toe staat op grond van woonplaats of nationaliteit. In de bollenkwekers- en hande- larenwereld ziet men belangstel lend uit naar de uitspraak van het Europese Hof. Men is niet zo ge rustgesteld. dat deze toch nog zal uitvallen ten gunste van het Pro duktschap voor Siergewassen. Over het algemeen kan men beluisteren, dat men Do van der Hulst de beste kansen geeft. Zo'n uitspraak nu al te doen is eohter gevaarlijk. Wel staat vast, dat wanneer Van der Hulst in het gelijk wordt ge steld dat dit een ingrijpende verande ring zal gaan betekenen voor de to tale organisatiestructuur van het bloembollenvak. Deze ia tot nu toe voornamelijk gebouwd op het hef fingensysteem. Het zal zo ingrij pend zijn. dat de meeste kwekeis en handelaren er zich nu nog geen exacte voorstelling van kunnen ma ken. Ook wordt dat waarschijnlijk niet onderkend door de leidingge vende figuren uit het vak zelf. Zij hadden er dan minstens nu reeds voor mekten zorgen, dat er alterna tieven op tafel liggen om te kun nen kankeren zodra het vonnis van het Europese Hof van Justitie in Luxemburg bekend is. In de vergaderingen van de af delingen van de Koninklijke Alge- meene Vereeniging voor Bloembol lencultuur wordt er ook al uitvoerig over gesproken. De voorzitter van de afdeling Noordwijk G. Faase. stelde nadrukkelijk, dat deze in zaken een groot stuk onzekerheid voor die bloembol! en bedrijven heb ben gecreeërd. Vooral voor de hya cint ankwekèrs zal dat hard aanko men. Zelfs de positie van het Pro duktschap wordt, onduidelijk, want het moet als e$n utopie worden be schouwd, dat vakgenoten op vrij willige basis de noodzakelijke rege lingen gaan treffen. HAZERSWOUDE Hazerswoude "barst" van de slechte woningen. Er zijn 61 krepeergevallen, 71 zeer slech te woningen. 101 slechte woningen en 132 huizen, die in aanmerking komen om onbewoonbaar verklaard te wor den. Dit is het antwoord van B en W op vragen, die hieromtrent waren ge steld door raadsleden, die zfch met de gemeentebegrotingen hebben be ziggehouden. De zuiveringsinstallatie van het hoogheemraadschap Rijnland zal eind 1975 worden opgeleverd; de rio lering in het dorp zal in de eerste Cultuur Technische Dfenst beschik baar zijn voor verbetering van liet Pad van Meurs. Gestreefd wordt om- volgend jaar het plan voor de ver breding van de Voorweg rond te krij gen. Verbetering van de straatver lichting van de Rijndijk is ntet moge lijk; dat behoort overigens, menen B en W tot de taak van de wegbe- heerder (Rijkswaterstaat). Het is voor de bollenkwekers een moeilijke tijd. Er doen zich allerlei problemen voor. Ook op het gebied van de vak- en surplusheffing, die onder andere door de Hillegommer Do van der Hulst fel wordt bestreden. Het Hof van Justitie in Luxemburg heeft deze zaak in behandeling. JEUGDIGE LEIDENAARS Verbrijzelde kaak KRIJGEN KATWIJK Met een verbrijzelde f^fPT QPf} A F kaak en een gapende wond aan het J. L l/ll gezicht is een bouwvakker, die aan de zuiveringsinstallatie in het Kat- DEN HAAG/LEIDEN Twee Lei- wijkse Heen aan het werk was. in het denaars. een 18- en 21-jarige, zijn tot academisch ziekenhuis opgenomen, respectievelijk zes en zeven maanden Toen de man bouwstaalmatten naar gevangenisstraf veroordeeld voor het boven wilde hijsen, schoot één van plegen van inbraken en diefstallen, de takels los, die met grote kracht in een boetiek aan de Nieuwe Rijn in zijn gezicht sloeg. in Leiden maakten zij ruim f2000,- helft van het komend jaar worden buit en uit een winkel aan de Noord- voltooid. wijkse Hoofdstraat stalen de Leide in 1975 ook zal de subsidie van de naars twee zilveren dameshorloges.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4