klas dan vroeger" NIEUWE FLATS VOOR WERKENDE JONGEREN PLAN VOOR PARKEERGARAGE BIJ DRIESSENSTRAAT "Gezelliger in de transactie +S alles Vlieland Hebt al kennis gemaakt met de nieuwe VW's en AUDFsvan Kamsteeg? Opnieuw problemen rond grond' VRIJDAG 13 DECEMBER 1974 LEIDEN Opneiuw zijn er pro blemen gerezen tussen de gemeen te enerzijds en de universiteit, aca demisch ziekenhuis en het rijk an derzijds over de grondtransactie in de Leeuwenhoek, waarbij de gemeente vele hectare grond verkoopt voor de bouw van een nieuw AZL en de bè ta-faculteiten van de universiteit. De moeilijkheden, gaan ditgiaal niet over de grondprijs daarover is men het nu na jaren eens maar over nieuwe voorwaarden, die de universiteit vrij plotseling alsnog in het contract wil opgenomen zien. Dit betekent, dat behandeling van het voorstel van de grondverkoop maan dag niet in de gemeenteraad kan plaatsvinden en opnieuw uitgésteld moet worden. Tot ongenoegen van wethouder Waal: "De gemeente slooft zich uit om de zaak rond te krijgen, maar de andere partij houdt de zaak op. Ik krijg niet de ndruk dat ze erg gecoördineerd optreden. Ze sturen steeds iemand anders, die dan doet alsof hy met afspraken niets te maken heeft. Het is vervelend dat men op zo'n laat moment met dit soort toestanden komt. Het is geen manier van werken". "Dit soort toestanden" gaat over de vastlegging in het contract welke Door Ruud Paauv Juffrouw Beks: „Niet uit de Bijbel voorlezen: ik zal het missen". LEIDEN De Stichting Huisves- ae vastlegging in uci vuuu-m» ««k werkende .Toneeren heeft eer partij bepaalde risico's moet dragen mflJ{ftn yoor vai als bijvoorbeeld de nieuwbouw academisch ziekenhuis niet door gaat. plan laten maken een flatgebouw aan de Rijnsburger- singel, dat vijf lagen (vijftien me- GEVRAAGD LEERLING VERKOPER-VERZORGER voor onze AQUARIUMAFDELING Jongelui met een uitgesproken liefhebberij voor alles, wat met aquarium en terrarium te maken heeft, bieden wij een goede op leiding in een drukke zaak. Het volgen van. een erkende vak-cursus behoort eveneens tot de mogelijkheid. Wil je er meer van weten, kom dan eens rustig praten met onze heer Van Zegveld, die dagelijks (behalve op de maandagen) aan wezig is van 9—12 en van 2—6 uur. 's Avonds alleen na voorafgaande afspraak. weet Nieuw* Rijn 50 Tfn 20824 C0171Q> ter) hoog wordt. Het plan is gister avond door de architecte Stroek ge toond in de raadscommissie voor ruimtelijke ordening en openbare werken, die zich niet onverdeeld ent housiast toonde. Het ontworpen ge bouw voldoet echter aan de voor schriften van het bestemmingsplan, en wordt bovendien gerealiseerd op grond, die niet in eigendom bij de ge meen te is. Wel merkte wethouder Waal op, dat het college van B. en W. bezig is de maximum toegesta ne bouwhoogte in de binnenstad te verlagen van vijftien tot twaalf me ter, maar dat heeft op het plan van de stichting geen invloed meer. Het gebouw zal in baksteen worden uit gevoerd en is voorzien van een schuin dak. Op de benedenetage is plaats gemaakt voor een fietsenberging. Elk appartement is ongeveer twintig vier kante meter groot en voorzien van een balkon. Volgens architect Stroek zullen de kale huren op ongeveer 150 gulden uitkomen. Wethouder Waal toonde zich ove rigens ingenomen met de vele activi teiten, die de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren ten toon spreidt. "Ik Juich dat zeer toe, ilf ge loof dat Leiden wat dit betreft voor op loopt". Zo is de stichting ook ge gadigde voor een flat aan het einde van de Storm Buysingstraat (Mors- kwartier), die trapsgewijs van vier, vijf en zes naar zevenhoog ver springt. Een plan dat al eerder in de commissie is besproken, toen niet enthousiast ontvangen is maar volgens wethouder Waal zijn er wei nig andere mogelijkheden. "Ik ben bang dat er hier anders niets ge bouwd kan worden". In het verleden heeft de gemeenteraad een plan voor een twaalf etages hoog flatgebouw op deze plaats van de hand gewe zen. "We zitten met het probleem, van de grondkosten", aldus Waal. De flat, die schuin op de Storm Buy-* singstraat staat geprojecteerd bevat 68 woningen, die in aanmerking ko men voor een extra subsidie van *t rijk. De kale huren worden door ar chitect Tol op 200 gulden geschat, 'n Soortgelijke flat zal aan de Sma ragdlaan ten behoeve van de huisves ting van bejaarden worden gebouwd, indien de raad daarmee akkoord gaat. De Leidse Woningstich ting neemt deze woningen in beheer. Een bewoner van de Storm Buysing straat maakte gisteravond overigens bezwaar tegen het bouwplan. Hij vreesde voor toenemende windinval- len in zijn straat, een toename van met verkeer en minder zou voor de bewoners in de Storm Buysingstraat. LEIDEN Een paar jaar gele den heeft Simon Carmigelt het verhaal geschreven van een oude timmerman, die boekenkasten en ander meubilair voor hem maak te. Het was een man boordevol plichtsbetrachting die prijzen re kende welke uit het jaar 1916 stamden. Op een dag kwam hij niet opdagen om het bestelde af te leverefi. Pas een half jaar later zag Oarmiggelt hem terug. „Ik ben ziek geweest, meneer", zei hij verlegen, „en nu ben ik uitgetim- merd". Carmigelt begreep ,het, „want", zo voegde hij er aan toe, „eens zijn wij allen uitgetimmerd". Verander in dit verhaal het vak van timmerman in dat van onderwij zeres en je hebt ongeveer de situa tie waarin mej. B. A. Beks (62), on derwijzeres aan de Prinses-Beatrix- sohoo! (Morsweg) zich bevindt. Na bijna 45 jaar het onderwijs te heb ben gediend (waarvan 30 Jaar in Leiden), is zij, zoals zij zelf zegt, aan 't eind van haar latijn. Het ent housiasme is er zeker nog wel maar de lichamelijke kracht laat het afwe ten. "Ik had nog gehoopt het lopen de schooljaar af te maken, maar de inspecteur heeft me dat ontraden. En ik vind ook wel dat hij gelijk heeft. Ik ben echt te moe". Na de kerstvakantie zal mej. Beks dan ook niet meer terugkeren naar de school waarin en waarvoor zij zij lang werik- zaam is geweest. Aardig beroep Het afscheidsgesprek met juffrouw Beks (klein van stuk, zeer levendig) vindt plaats in een leeg klaslokaal, van de "Beatrix". Wij zitten bij het raam in schoolbankjes. Mej. Beks, predikantsdochter, praat over haar jeugd. "Ik was elf toen ik van de lagere school kwam. Mijn moeder zei tagen me: word jij maar onder wijzeres, dat is een aardig beroep voor een meisje. Zo ging dat vroe ger. En daarom ging ik na de ulo naar de kweekschool. Op mijn acht tiende jaar, in 1930, stond ik al voor de klas. Het was een school in Vlagt- wedde (Groningen)Zevenentachtig gulden per maand beurde ik. O, ik herinner me het nog zo goad. Ik kreeg de tweede en derde klas, sa men 45 kinderen. Het onderwijs in die tijd ging zeer militairement. Het hoofd der school was een statige - man, waar ik wel twee keer uit kon. een echte bovenmeester, een nota bel van het dorp. Hij vroeg mij steeds op z'n gedragen toon: juffrouw waarom doet u dit, juffrouw, waar om doet u dat. Ja, waarom deed ik bepaalde dingen? Gewoon, uit wanihoop. Want daar stond dk als meis je van 18 voor 45 kinderen. Maar dat zei ik niet tegen die man. Ik had al tijd wel een pedagogisch argument, waar hij niet van terug had. Na een Jaar was ik overspannen. En dat was natuurlijk niet verwonderlijk. Maar ik heb daar in Vlagtwedde wel geleerd me te handhaven Het was de eerste, maar niet de laat ste grote klas die mej. Beks onder haar hoede kreeg. "In 1950 in Leiden heb ik er nog eentje van 57 gehad. Als je in die tijd een klas van zo'n 40 kinderen kreeg toegewezen dan werd er gesproken over een "klasje" en dan zei het hoofd tegen je dat hij je goed bedacht had". Na vijf jaar Vlagtwedde ging mej. Beks naar het Friese Berlikum, waar zij tot 1943 bleef. "Het was een span nende tijd vaaik, daarop school. Hef hoofd moest onderduiken en één van de onderwijzers was een NSB-er die in SS^dienst was geweest. Ik had het nogal eens aan de stok met die man. Op zeker moment zei hij tegen me: "Voor wat je daar zegt, kan ik je zo door de autoriteiten in Leeuwaden op laten pakken". Dat moet je me teen doen, riep ik, hier is de tele foon. Hij heeft het niet gedaan. Ik had overigens de telefoon wel kort tevoren op slot gedaan en het sleu teltje in mijn zak gestopt...". Gelach. Na Berlikum de stap naar Leiden. "Ja. ik wilde wel eens naar het wes ten. Daar is de cultuur, zei men al tijd. Berlikum was een afgesloten dorp, de laatste bus uit Leeuwarden ging al om negen uur. Ik ging eigen lijk maar één keer per jaar echt uit, naar een oratorium-uitvoering op mijn verjaardag. Dan moest je een taxi gebruiken". Een van de problemen waarmee het De Prinses Beatrixschool biedt tnej. Beks a.s. maandagavond van 7-9 uur een afscheidsrecep tie aan in de gymnastiekzaal de school. VW/AUDI komt tegenwoordig wel even anders voor de dag. Natuurlijk blijft de kever - de meest ervaren auto ter wereld. Maar er is een hele generatie bijgekomen. De Golf, de Scirocco, de de Audi's. Functionele, felle, comfortabele Proefrijden kost nog steeds auto's in reeksen uitvoe- niets en maakt alles duidelijk: ringen en actuele kleuren. kamsteeg LEIDEN In het füiaal van de Amro-bank op het Bevrijdings plein werden gisteren de prijzen uitgereikt van de Sint Nicolaas- actie georganiseerd door de win keliersvereniging 'De Luifelbaan'. Op de foto de winnaars en win naressen van de eerste drie prij zen. Tweede van links is mevrouw Buy sen die de hoofdprijs: een reis ter waarde van 1000 gulden in de wacht sleepte. Wie weet waar Willem Wit werkt? By uitzendbureau Luba natuurlyk. Voor een dagje^ een weekje, een maandje of langer. Slimme Willem! Leiden: Nieuwe Ryn 35. Telefoon 071 40341. Alphen a/d Rijn: Winkelcentrum De Aarhof 67. Telefoon 01720 94645. onderwijzend personeel kampt is het orde houden. Vergelijkt u de opvat tingen daarover nu eens met die van voor de oorlog. Mej. Beks: "Het verschil is erg groot. Vroeger was het een kwestie van voeten naast elkaar, armen over elkaar en lippen op elkaar. Er is nu een grote mate van vrijheid voor de kinderen gekomen. Het is veel gezel liger in de klas. Kinderen van nu heben er geen idee van hoe het vroe ger Jb geweest. Toen ik onlangs eens tegen een meisje zei: "Houd nou je kwek eens dicht", antwoordde ze ver baasd met: "Mag je dan niet eens praten in school?". In het begin als 18-jarige, heb j(k met het ordeihou- den wel prdblemen gehad. Het heeft niet lang geduurd, ik heb de moei lijkheden gaiuw overwonnen. als het er echt om gaat, moet het kind bakzeil halen, niet ik". Mej. Beks zegt niet al te veel moei te te hebben gehad met de door de jaren heen veranderende onderwijs- opvattingen. "Maar ik blijf er wel bij dat we het oude, gedegen werk niet uit het oog moeten verlizen. Ik heb altijd grote waarde gehecht aan 't goede taalgebruik van de kinderen; zinsontleding en dat soort dingen vind ik uiterst belangrijk. Er heerst in Nederland toch al zo'n taalarmoe- de. En het spijt mij, maar de heren van de pers, radio en televisie maken het er met hun slordigheden en gemak zucht in het taalgebruik niet beter op. By deze zin wordt er ©ven een fon kelende blik vol bedenkingen naar mij geworpen. In dat schoolbank- je voel ik mij ineens zéér klein. Snel maar naar een ander onder- U heeft bewust gekozen voor het christelijk onderwijs? Mej. Beks: "Ja, ik ben opgevoed ln een christelijk gezin (mijn vader was predikant) en op schristelijke scholen. Zelf als onderwijzeres heb ik ook gekozen voor het christelijk onderwijs, uit diepe overtuiging. Als ik iets zal missen straks dan is het dat ik de kinderen niet mear kan voorlezen uit de Bybel". Wat was nu essentie die u op de kinderen wilde overbrengen bij dat bijbellezen? "Dat Jezus er ook voor hen is. Gods liefde voor Christus is er voor iedereen". Het bezwaar tegen onderwijzers en onderwijzeressen is dat zy ook vaak na schooluren blyven doceren, of ze nu kinderen voor zich hebben of volwassenen Mej. Beks L>jfliti kort: "Ja, het be roep stempelt de mens ,zeg ig al tijd. Je probeert wel anders te doen, maar ik weet het. ..onze hele' houding is vaak zo. Ik zie en hoor het zelf ook al gauw of iemand in het onderwijs werkzaam is. Dan zeg ik: bent zeker ook bij 't gil de. Over mej. Beks zou nog veel te schryven zyn. Want ook buiten het onderwijs heeft ze veel functies be kleed: tien jaar secretaresse in Lei den van de Ned. Chr. Reisvereniging 12 jaar ouderling van de Hervorm de Wijkgemeente Morskwartier, zo'n 15 jaar lerares Nederlands aan de Zendingshogeschool in Oegstgeest. Maar dat zou te ver voeren. Haar voornaamste taak, die in het onderwijs, moet ze nu neerleggen, omdat de hamerslagen van de tijd nu eenmaal aan niemand voorbij gaan. In bijna 45 jaar heeft zij ruw ge schat zo'n 2000 kinderen (generaties Leidenaren) met vaste hand ter zij de gestaan. Geen geringe verdienste. "Met Juffrouw Beks". aldus het hoofd van de Beatrixschool. AC W. Lankhout, "verlaat een gedegen, zeer karakteristieke onderwijskracht de schooL LEIDEN De gemeente gaat "n plan uitwerken tot de bouw van *n parkeergarage op de hoek Driessen- straat, Hooigracht, Oude Rijn, Mid delste Gracht, waar nu een par keerterrein ligt. Tevens zouden aan de rand van het terrein 55 wonin gen kunnen worden gebouwd en eventueel winkels en kantoren. Ook wordt overwogen om de openbare bibliotheek daar te vestigen. De plannen verkeren nog in een pril stadium. In de vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening en openbare werken zei wethouder Waal gisteravond: "Het is helemaal niet zeker dat dit ooit van de grond komt". Het is al vele jaren de bedoeling om bij de ir. Driessenstraat een parkeergarage te 'bouwen. Ditmaal is getóozen voor een minder grootste opzet dan voor heen. De garage, die voor de helft onder en voor de helft boven de grond gebouwd zou moeten worden, biedt aan ongeveer evenveel auto's plaats als het huidige terrein. In het verleden zijn er plannen ge weest voor de bouw van een par keergarage voor zo'n achthonderd auto's. Houtman (SGP/GPV) vroeg zich af waar de resterende parkeer plaatsen dan aangelegd zouden wor den. Wethouder Waal sloot in dit verband de bouw van een parkeer garage niet uit. Ook zei hij dat de vestiging van winkels bij de Dries senstraat, waartegen in midden- standskringen bedenkingen zijn ge rezen, niet essentieel voor de plan nen is. Anderzijds werd de mogelijk heid geopperd, dat de winkels juist als trekker zouden kunnen funge ren voor de Haarlemmerstraat. Beyen (PPR/PSP/D'66) vroeg zich af of C. en A. wellicht niet op het terrein bij de Driessenstraat zou kunnen verrijzen, gezien problemen die nieuwbouw in de Breestraat oplevert. Het terrein bij de Driessenstraat zou daarvoor ech ter niet centraal genoeg gelegen zijn. In de veiling In de commissie voor volkshuis vesting, die zich eveneens met de bouwplannen voor een parkeerga rage bezighield, drong VVD-raads- lid Langerak erop aan, dat de eige naar van garage Kempeneers aan de Langestraat in ieder geval bij de verdere ontwikkeling zou worden betrokken. "Deze man is al zo vaak in de veiling genomen", zei Lange rak en hij doelde daarmee op de concessies, die Kempeneers voor het Ibestemmingsplan Herengracfht-Zijl- isingel- heeft moeten doen. Boven dien hebben twee ambtenaren van de afdeling grondzaken de garage^ houder vorige week vrijdag verteld aldus Langerak dat er bij de Dries senstraat geen parkeergarage zou worden gebouwd, terwijl wethouder Waal op dat moment in een kamer verderop het tegendeel beweerde, zoals de garagehouder de volgende dag uit het kranteverslag bleek. moeten verrijzen Juffrouw Beks verlaat na 45 jaar trouwe dienst het onderwijzersgilde

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3