"We moeten de fraaie kans nu grijpen Een gele kaart voor Eddie Achterberg Kort geding om proflicentie KNWU de beste wensen zijn op tijd V SI Argentinië wil de WK-organisatie niet teruggeven FC Dordrecht-NEC wordt uitgespeeld KNVB-voorzitter Meuleman I VRIJDAG 13 DECEMBER 1974 MILAAN De Italiaanse pers was gisteren vol lof over het feit dat Juventus zich ten ko6te van AJax heeft gekwalificeerd voor de kwartfinales van het toernooi om de UEFA Cup. "Het Nederlandse voetbal, dat Italiaanse teams de afgelopen Jaren hee\ wat nederlagen heeft toegebracht, es uiteindelijk be straft", zo schreven de sportver slaggevers. In een artikel onder de kop "een nederlaag met winst" schreef het Milanese sportblad Gazzetta dello Sport dat Juven tus AJax heeft uitgeschakeld met athletisdh en schitterend spel dat de Italianen nog nooit eerder te gen de Nederlanders hebben la ten zien. Juventus verfoor met 2—1 en bereikte de volgende ronde doordat het enige doelpunt dat deze ploeg maakte dubbel telde. Maar als er een team in Amster dam de overwinning had ver diend was het Juventus, dat de beste scoringskansen had. AJax, dat veel minder gevaar lijk was dan was verwacht, kan ntót over de uitschakeling kla gen", zo meende de Gazzetta. De Udenhouter Gerard Sterk, eigenaar van een paling- exportbednijf in Otóterwijk, die in 1972 samen met Ton Vissers de Nederlandse wielerkampioen schappen in Valkenburg orga- twee Jaar in het geheel niet heeft niseerde, spant een kort geding gefiet6t. De renner is vijf tegen de KNWU. omdat de den geleden Klaas Pieter Sterk (20 Jaar) heeft afgewezen, mr. Jansen Raay zal optreden als raadsman zijn zoon den gekregen van Ton Vissers het feit dat Sterk Jr. ongeveer acht miljoen dollar (ruim twintig miljoen gulden). Is voor de EBU (Europese Omroep Unie) te hoog. De EBU wil slechts tot twee miljoen dollar gaan. La ter deze maand zal er nog wor den vergaderd over eventueel te nemen maatregelen. begonnen deel uit te maken van diens Al- saver-ploeg. Zowel de OisterwiJk- manager als Alsaver-ploeglei- Sterk, die naar de burger- der Lomme Driessens zien veel rechter stapt, omdat hij vindt in Klaas Pieter Sterk, dat zijn zoon, vier Jaar geleden adspimntenfkampioen van Ne derland, het beroep van prof- wielrenner moet kunnen uitoefe nen als hij dat wil. De belang rijkste reden waarom de sport- commissie geen dispensatie heeft uitzending handhaven. De prijs. Voor de Olympische Spelen van 1972 in München betaalde de EBU 1,7 miljoen dollar. Voor de komende spelen is men bereid een fractie meer te betalen aange zien er geen directe uitzendingen niet op de televisie worden uitge- zullen zijn. Er zullen tevens kos ten de satelliet bijkomen. Een factor die het standpunt van de EBU nog heeft verhard. BUENOS AIRES Argentinië is niet van plan af te zien van 't recht om de eindronden van het toernooi om het wereldkampioen schap voetbal 1978 te organiseren. Het organisatiecomité heeft al dus, bij monde van perschef Ge- neto Blasco, gereageerd op het aanbod van de Koninklijke Neder landse en Belgische Voetbalbond om het project over te nemen, mocht Argentiniië zich niet in staat voelen. De heer Blasco noem de in Europa circulerende berich ten als zou Argentinië 't toernooi niet voor zijn rekening willen ne men „absurd". HU verklaarde dat Argentinië de financiële mo gelijkheden heeft om voor een goed w.k. te zorgen. Canete Blasco wees in dit ver band op een recent rapport van het internationaal monetair fonds (IMP) waarin de "uiterst gezon de situatie" van de Argentijnse economie werd geprezen. "Wij zijn niet van plan aandacht te beste den aan onjuiste berichten maar zullen bewijzen dat de enige waarheid de werkelijkheid zelf is, en de huidige werkelijkheid is dat Argentinië t toernooi om die we reldcup zal organiseren", aldus de perschef van het Argentijns or ganiserend comité. "Het wereldvoetbaltoernooi van 1978 heeft de volledige steun van de Argentijnse regering, en wij len president Juan D. Peron heeft nog gezegd dat het toernooi voor ons land van het grootste natio nale belang was". „De mensen in België en Ne derland mogen goede bedoelingen hebben, maar wij kunnen niet ge loven dat zij van de wereldvoet balbond of van de Europese voet balbond steun zullen krijgen voor '-"U initiatief", zei Canete Blas- Volgens René Courte, de pers chef van de internationale voet balfederatie, heeft de FIFA geen officiële aanbiedingen gehad in verband met een mogelijk overne men van de organisatie van het eindtoernooi om het wereldkam pioenschap voetbal 1978 door Ne derland en België. Hij wilde daar om geen commentaar op de zaak geven. Wel deelde hij mee dat de algemeen secretaris van de FIFA, *Mrmit Kaser bezoek heeft gehad van een paar mensen met wie hij het probleem heeft besproken. Pas als hij zondag terugkomt uit Londen kunnen er wellicht van FIFA-ziJde meer gegevens over de zaak worden verwacht. ZEIST De op 27 november ge staakte competitiewedstrijd FC Dordrecht—NEC voor de eerste di visie zal zondag 29 december in Dordrecht worden uitgespeeld bij 'n stand 1—0 in het voordeel van NEC. De wedstrijd werd vierendertig mi nuten voor het einde gestaakt om dat FC Dordrecht nog maar zeven spelers op het veld zou hebben ge had. De tuohteammissie van de KNVB, die een onderzoek heeft in gesteld naar de eventuele schuld vraag, is niet tot de overtuiging ge komen dat FC Dordrecht schuldig is aan het 6taken van de wedstrijd. "Bovendien", zo staat er in de uit spraak te lezen, "heeft de commis sie een voorzichtige twijfel omtrent de noodzaak van het staken van de wedstrijd, omdat het de commissie niet duidelijk is geworden, dat het spelersbestand van de FC Dordrecht beneden het vereiste minimum van acht was gedaald". Twee spelers van de thuisclub wer den van het veld gestuurd en twee raakten geblesseerd toen PC Dor drecht zijn wisselspelers al had ge bruikt. Op 29 december om half drie zul len de resterende vierendertig mi nuten worden gespeeld. NEC mag met elf man aantreden. FC Dor drecht met negen, omdat G. de Kei zer en F. Struis naar de kleedkamer werden gestuurd. Voorts kan de club geen wisselspelers meer inzet ten. NEC mag desgewenst nog éen speler vervangen. Door Nico Scheepmaker De Sunday Times meldde van de week dat de UEFA, wiens molens erg langzaam malen, nu eindelijk het onderzoek op gang heeft ge bracht naar de goed gedocumen teerde beschuldigingen van de Sun day Times, al weer lang geleden dat de voormalige Hongaarse interna tionale scheidsrechter Zsolt (tegen woordig woonachtig in Italië), ten behoeve van Juventus geprobeerd heeft de Portugese scheidsrechter Lobo om te kopwi. Lobo had daar rapport van uitgebracht, met als enig resultaat dat hij sindsdien als internationale scheidsrechter na genoeg "kaltgestellt" werd. Het wordt tijd dat Zsolt (en Ju ventus) worden aangepakt, want als u het mij vraagt is hij nog steeds druk in de weer. De strafschop die Juventus (datzelfde Juventus van de omkoopaffaire) afgelopen woensdag tegen AJax mocht ne men, veroorzaakte direct al op de perstribune de nodige verwarring, zoals ook aardig geïllustreerd wordt door het verslag in een ochtend blad (dat direct vanaf de tribune wordt doorgebeld, dus zonder dat er achteraf iets gecheckt kan wor den). Ik citeer: „Temidden van een opeenhoping van spelers kreeg Dusbaba de bal vlak binnen het strafschopgebied tegen zijn arm en nadat arbiter Vigliani zich eerst nog eens overtuigde van het feit dat Suurbier wel degelijk binnen 't beruchte gebied had gestaan, wees hij naar de stip. Dusbaba of Suurbier? In werke lijkheid was het Gerrie Mühren zo als we bij de vele herhalingen op het tv-scherm konden zien. De bal sprong terug van de AJax-verdedi- ging, een Italiaan legde aan, Ger rie Mühren die letterlijk op de rand van het strafschopgebied stond, sprong afwerend omhoog, met een gestrekt been en een uitgestoken arm en de bal werd tegen die arm aangeschoten. Op zichzelf al aangeschoten hands, zonder opzet, maar bovendien op een plek waar voor 999 van de 1000 scheidsrechters geen strafschop zullen geven, ze ker niet in zo'n wedstrijd bij zo'n (volstrekt gelijke) stand: 1—0 in Turijn, en op dat moment 1—0 in Amsterdam. „Verdwenen" minuten Het leek er verdacht veel op dat Vigliani (wat hebben die Fransen toch grappige Italiaanse namen) de eerste de beste mogelijkheid voor "n penalty wat al te gretig aangreep, terwijl hij die mogelijkheden „op de gebruikelijke manier" wegwuif de bij enkele aanrandingen van AJax spelers in het Italiaanse straf schopgebied. Er is nog een reden waarom ik hem niet helemaal vertrouw, ge zien ook zoveel vroegere berichten over omkoping door Italiaanse clubs, met name dan dat geval van Zsolt voo1" Juventus. We zagen op de te- visie (ik had me expres meteen na de wedstrijd naar het dichtst bijzijnde apparaat gehaast om een en ander te controleren) hoe er of ficieel nog 15 seconden te spelen waren. Nog voor die 15 seconden verstreken waren, floot Vigliani af. Het werd hem blijkbaar te gevaar lijk. met een AJax dat zojuist 2-1 gescoord had en nog één doelpunt nodig had om in de volgende ronde te komen. Was er dan geen reden geweest om de eigenlijke speeltijd te verlen gen met „blessuretijd"?, hadden de Italianen zo getraineerd? Och, dat laatste viel eigenlijk wel mee, al maakte Vigliani een keer duidelijk 't gebaar dat hij tijd zou bijtellen toen de linksback na 'n fluitsignaal quasi onschuldig verder opmar cheerde met de bal. Waar is die mi nuut gebleven? Bovendien is er in de tweede helft vier keer gewisseld, twee keer door AJax en twee keer door Juventus. Alle vier keren moet het spel dood zijn geweest, VigUani noteerde dan de nummers van de gewisselde spelers, daar is bij elkaar minstens een minuut of twee mee verloren gegaan. En ten slotte was er in die tweede helft ook nog een ernstig lijkende blessure van Blan kenburg, die al koppend met zijn hoofd tegen 'n Italiaan opbotste en bleef liggen. Verzorger Van Gorp kwam er bij, Blankenburg werd op gelapt, maar het duurde toch ook op zijn minst een minuut. Waar zijn al die minuten geble ven? Sinds wanneer worden zulke minuten, als het in zo'n belangrij ke wedstrijd van een zo belangrijk elftal nog om een doelpunt gaat, niet bijgeteld? Slechts één op de hon derd scheidsrechters zal in zo'n ge val al enkele seconden voor het ver strijken van de officiële speeltijd affluiten. En dat was dan in dit geval Vigliani... Ik wil met het een en ander ove rigens niet zeggen dat Juventus onverdiend de volgende ronde heeft gehaald. AJax heeft in zijn roem rijke verleden ook wel eens op die manier, met slim uitgevoerde coun ter-attacks vanuit een zwaar bele gerde verdediging, de uiteindelijke overwinning behaald, en dan rie pen we ook allemaal dat ze zo slim en tactisch gespeeld hadden. Maar aan de andere kant kan niet ge loochend worden dat AJax (dat eerder overigens gezwijnd had bij FC Antwerp) weinig geluk had in deze wedstrijd. Maar ook ge luk moet worden afgedwongen en daarvoor miste dit AJax .(zonder Eddie Achterberg: uitdagend. Hulshoff, zonder Rep, zonder Bro- kamp en zonder een optimale Krol) de kracht en de macht. Een afgang is het echter niet ge worden tegen de aanstaande Ita liaanse kampioen. En Nederland, had überhaupt niet te klagen in deze ronde voor de Europa-Cup HL Al onze vertegenwoordigers won nen, en Twente en FC Amster dam bereikten de volgende ronde. We waren het enige land waarvan alle drie clubs een wedstrijd won nen, en we werden alleen wat de verder bekerende clubs betreft ge klopt door West-Duitsland dat drie verenigingen overhield. Ik wil maar zeggende tendens van de finale in München is nog altijd niet achter haald, ook al zijn Feyenoord en AJax nu definitief uitgeschakeld. Elf seconden Altafini, die oude rot, 36 Jaar (zo'n rot zie Je niet dikwijls) speel- tegen AJax de hele wedstrijd mee. Twee maal drie kwartier. Hij werd nog een paar keer aardig ge vaarlijk. Hoe vaak hij aan de bal was. heb ik niet geturfd, maar het was niet zo heel vaak: Johnny Dus baba dekte hem goed af. Het was natuurlijk Altafini's taak om sluwe openingen in de Ajax-achterhoede te wrikken en om de bal zo lang mogelijk vast te houden, want Ju ventus had bij die 10-voorsprong genoeg aan een 0—0-gelijkspel. Daarom dacht ik: weet Je wat, ik zal eens met mijn chronometer nagaan hoe lang Altafini nu eigen lijk aan de bal is in zo'n wedstrijd. Zodra hij de bal in bezit kreeg, drukte ik de stopwatch in, en zo dra hij hem weer afspeelde, of kwijtraakte aan een AJacied, zette ik de secondewijzer weer stil. Ik wou nu wel eens zien in hoeverre voetballen een kwestie is van balbe zit en in hoeverre van hard lopen, en rondsjouwen. Wat "voetbal" Je nou nog, alles bij elkaar, in zo'n anderhalf uur? Het resultaat was onthullend. Ik heb alleen maar de eerst* helft van Altafini bijgehouden, omdat die al duidelijk genoeg was. Altafini was, in die eerste drie kwartier pre cies 11,5 seconde aan de bal en dat is dan nog geflatteerd, want ik kon niet zo snel de ene knop indrukken en daarna weer de stopknop, als hij de bal in een onderdeel van een seconde direct doorspeelde. In die anderhalf uur is Altafini dus waar schijnlijk minder dan een halve mi nuut aan de bal geweest. En dan vinden we het nog tijdverspilling als een zwemmer helemaal van Am sterdam naar Turijn reist om daar de 100 meter borstcrawl binnen een minuut af te raffelen. Het Olympisch Stadion werd druk bevolkt door Italiaanse gastarbei ders ra Juventus-supporters. Wie de rivaliteit tussen de clubs en de ste den onderfing in Italië een beetje kent, beseft wat een zelfverlooche ning al die gastarbeiders uit Rome Napels, Milaan, Bologna en ande re steden moeten opbrengen om voor dat rottige Juventus uit Turijn te gaan juiöhen en schreeuwen. Het is alsof de zuster van Romeo zou gaan Juichen voor de broer van Julia, alleen maar omdat die broer in het buitenland een duel aangaat. Gele kaarten Als u het mij toestaat mij even in de gedaante van pater Leopold Verhagen te verplaatsen, dan kan ik vanaf deze plaats twee gele kaarten uitreiken. De eerste is voor Horst Blankenburg, die overigens een uitstekende wedstrijd speelde, maar in teamverband te veel op treedt alsof hij onze lieve heer zelf is. Meteen opzichtig kankeren te gen zijn medespelers als zij een bal verkeerd hadden geplaatst (Dusba ba en Haan bijvoorbeeld), terwijl zij hun fout zelf ook heus wel be seffen en bovendien als Jongste be diende (Dusbaba) en kwetsbare ex- reserve (Haan) zo'n douw omlaag net niet kunnen gebruiken. Zeker niet van Blankenburg, die vrijwel alleen maar risicoloze ballen af geeft, waarmee zijn medespelers, vaak niet uit de voeten kunnen. De tweede gele kaart, met een rood randje, is voor Eddie Achter berg. Na een van Twente's beslis sende doelpunten liep hij Juichend naar het doel van Dukla Praag en viel niet de scorer om de hals maar een Dukla-verdediger. Van mij had die man Achterberg ter plekke knock-out mogen slaan, in ruil voor een gele kaart voor Achterberg. En later ging Achterberg, in plaats van zich bij zijn juichende makkers te voegen die naar htm eigen helft terugholden. <»▼*»-*- >nd naar het Tsjechische doel om triomfan telij bal on te eisen. Ik vond het, als Nederlander, nogal gênant om naar te moeten kijken. menen, dat er na het treffen van era aantal voorzieningen, in Belgie en Nederland tenminste tien stadions zijn, die aan de door de FIFA ge stelde eisen voldoen. Communicatie en hotelaccommodatie vormen geen problemen. Zo'n fraaie kans om een wk te organiseren hebben we nog nooit gehad. Als we hem nu niet grij pen, zal het nog vele Jaren duren, voor we ooit aan de beurt komen. De heer Meuleman bleek tenslotte toch realist: "Of het allemaal door kan gaan is nog niet bekend. Argen tinië zelf moet vrijwillig (of onder druk) de organisatie teruggeven (als "troostprijs" willen de KNVB en de KBVB de Argentijnen een vrijplaats geven in de eindronde) en er is era mogelijkheid, dat Spanje, aangewe zen voor de wk 1982, de organisatie vier Jaar wil vervroegen, maar voor lopig is de FIFA met ons aanbod erg gedukkig Het organisatie comité wereldkam pioenschap, dat onder leiding staat van de Westduitser Hermann Neuber- ger, komt op 7 februari in Zürich in vergadering bijeen. Nederland en België willen uiterfüjk 30 Januari hun nader uitgewerkte plannen indienen. "Naar mate de tijd verloopt" be toogde de voorzitter van de KNVB voorts, "stijgen onze kansen. De FIFA zal uiterlijk in april in Dakar beslissen wat er gaat gebeuren. Voor Argentinië en Spanje zijn dan de problemen eigenlijk al onoverko- menlijk geworden. Als wij desnoods In Juni horen dat onze suggestie is aanvaard klaren we het nog". Het actiecomité wereldkampioen schap 1978 is als volgt samengesteld: voorzitter W. A. G. M. Meuleman (Nederland): secretaris: R. Petit (Belgie). Leden: L. Wouters, A. Go- bert, C. VanderStock en A. Roos- sens (allen Belgie). J. W. van Mar ie, J. Hogewoning, A. H. Zwikstra, en H. A. Burgwal (allen Nederland). Gedacht wordt te spelen in Ant werpen (Deurae Stadion 65.000 toe schouwers), Brussel (Heijsel Stadion 65.000, Anderlecht Stadion 37.500), Luik (Standard 37.500 en Rocourt 40.000), Brugge (34.000), Amsterdam (Olympisch Stadion 65.000), Eindho ven (PSV 22.000), Enschede (Diek- man Stadion 24.500), Den Haag (FC Den Haag 28.500), Rotterdam Feyenoordstadion 65.000) en Utrecht (Galgenwaard 25.000). AMSTERDAM Als het allemaal loopt zoals de koninklijke Belgische en de eveneens ko ninklijke Nederlandse Voetbalbond zich dat voorstellen, zal in 1978 het toernooi om het we reldkampioenschap voetbal in Nederland en België worden georganiseerd. Bondsvoorzitter W. A. G. M. Meuleman onthulde dit zorgvuldig bewaarde geheim gistermiddag tijdens een werk- lunch in het Amsterdamse Hilton Hotel, terwijl zijn Belgische confrater L. Wouters hetzelfde deed in Brussel bij een middagmaal met de Belgische sportpers. Weliswaar is (ook nu nog) Argen- - tixiie in 1978 het organiserende land, maar de FIFA —financieel voor 'n zeer groot deel afhankelijk van het wereldtoernooi ziet het ln dit Zuid- amerikaanse land niet helemaal meer zitten. "De berichten, die wij uit Argentinië hebben ontvangen, zijn'', vertelde de heer Meuleman, "ronduit alarmerend". Een commis- BhHwHR sie van FIFA-deskundigen heeft tij- I dens era recent bezoek geconstateerd dat de Argentijnen, die de wie. al in f*- 1964 kregen toegewezen, nog nauwe- lijks iets (of niets) hebben gedaan, Door René Vos KNVB-voorzitter Meuleman aan de opbouw van de accommoda ties, terwijl ook de politieke situatie een voetbalreis naar deze Zuidame- rikaanse contreien weinig aanlokke lijk maakt. "Er is", deelde de KNVB-voorzitter mede, "als gevolg van deze alarmerende berichten een intensief contact geweest tussen de Belgische en Nederlandse voetbal bonden, hetgeen resulteerde in ons aanbod om in 1978 in onze landen het wk-toernooi te organiseren. Maandag JL ben ik met het Belgische be stuurslid Petit naar Zwitserland ge reisd en hebben daar bij dr Kaser, se cretaris-generaal van de FIFA, on ze kandidatuut officieel gesteld. Ons aanbod is bijzonder goed ontvangen" aldus de heer Meuleman, "want dinsdagmorgen om zeven uur en ik had gehoopt na mijn reis naar Zürich te mogen uitslapen kwam de postbode me al wekken met een expressestuk, waarin de FIFA ons aanbod zwart op wit had gezet. Wij

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 13