Top laat leemtes bestaan maar boekt ook successen Constantijn heeft geldzorgen Overstromingen bedreigen deel midden Europa GALLAGHAN WIL MET SMITH GAAN PRATEN Amerika staakt militaire hulp aan Turkije definitief Correcties voor Engelse bijdrage mogelijk Kritiek van de VS op bezuinigingen NAVO Travellers Kerstdiner in WOENSDAG 11 DECEMBER 1974 PARIJS De verwachtingen van deze Europese topconfe rentie waren niet hooggespannen- Tegen die achtergrond moet ik zeggen dat het resultaat is meegevallen. In het slotcommu niqué zitten allerlei leemtes en tekortkomingen, maar op een aantal punten zijn toch stappen vooruit gezet. Zo vatte de Ne derlandse minister-president Den Uyl gisteravond zijn indruk samen van de bijeenkomst van de regeringsleiders van de negen EG-landen in Parijs, die volgens de Franse president Giscard d'Estaing moest worden beschouwd als de laatste "top" of als de eerste "Europese raad". Deze raad zal in het vervolg drie keer per jaar bijeenkomen, waarbij ook de ministers van Buitenlandse Zaken zullen zijn. Op het belangrijkste punt, de energie-politiek, is de top in ie der geval niet tot concrete besluiten gekomen. "Op energiegebied is de toverformule niet gevonden", zei minister Max van der Stoel van Buitenlandse Zaken, "maar aan de 6feer ontleen ik een zekere hoop dat we op dit gebied misschien toch wat verder kunnen komen." Dat laatste zal dan moeten blijken tij dens en vooral na het onderhoud van Giscard met zijn Amerikaanse collega Ford, begin volgende week on Martinique. In het communiqué wordt onder meer gezegd dat de re geringsleiders een uiteenzetting aanhoorden van de Duitse bonds kanselier Schmidt over de mogelijk heden voo r samenwerking tussen olieproducerende en- verbruikende landen, en dat zij groot belang hechten aan de komende ontmoe ting Giscard-Ford. Die verwijzing naar het verhaal van Schmidt staat er volgens Den Uyl niet toevallig, hij heeft voor de top nog met Ford ge sproken. Dat zal echter in de komen de weken allemaal nog moeten blij ken. De zaak is in beweging", aldus Den Uyl. Giscard zei op zijn persconferentie dat de negen het erover eens zijn dat een confe rentie met de olieproducerende lan- d .m (die door hem is voorgesteld) tijd van voorbereiding vergc. Daar over zal hij ook van gedachten wis selen met de Amerikaanse presi dent 'Ik heb begrepen dat er aan Amerikaanse kant zeker een opening is voor een conferentie met de olieproducerende landen", aldus Giscard. Zoals bekend zijn de Ame rikanen tot nu steeds van mening geweest dat de tijd nog niet rijp is .voor de door Frankrijk voorgestelde conferentie, omdat eerst de oliever- bruikende landen het eens moeten worden over een gemeenschappelij ke houding. In Franse ogen houdt dit het risico in van een confronta tiepolitiek met de olieproducenten. Ren ander moeilijk punt, de Brit se bijdrage aan de EEG-begroting, is door de top dichter bij een op lossing gebracht. De raad en de commissie worden uitgenodigd om zo spoedig mogelijk een correctie mechanisme te ontwerpen dat moet voorkomen dat voor een lid-staat een onaanvaardbare situatie ont staat. Dit mechanisme mag het stelsel van de eigen inkomsten van de Gemeenschap niet aantasten. "Hiermee is de eerste belangrijke horde genomen op de weg die ertoe kan leiden dat England in de EG blijft, hoe men verder ook denkt over het Britse optreden. Van der Stoel wees erop dat het ontwerpen van het mechanisme nog heel wat moeite zal kosten. De kwestie zal in het vroege voorjaar aan de orde komen op de eerstvolgende raad van regeringsleiders. De minister had "niet altijd het grootste en thousiasme" voor het Britse optre den in EG-verband, maar als En geland zich zou terugtrekken, zou volgens hem het evenwicht in de G leenschap volledig zoek zijn. Wat de instellingen van de Ge meenschap betreft is het opvallend dat er geen Britse reserve rust op de passage dat de bevoegdheden van het Europees Parlement op wetgevend gebied zullen worden uit gebreid. Dat is wel het geval met betrekking tot de directe verkiezing van het parlement, waarover de raad in 1976 zal beslissen en die op zijn vroegst in 1978 kunnen worden gehouden. De Engelsen hebben zich op dit punt van een standpunt onthouden tot na het referendum over het Britse lidmaatschap van de EEG. Ook de Denen hebben ver klaard dat zij zich ten aanzien van de verkiezingen niet kunnen binden. Gelijke rechten De Perzische prinses Agraf heeft gisteren aan seorebaris-generaal Waildihedm van de VN een verklaring over de gelij ke rechten van de vrouw aangebo den die ondertekend is door meer dan 50 staatshoofden, onder wie ko ningin Juliana. In de verklaring wordt gezegd dat de vrouw op alle terreinen en op gelijke voet met mannen moeten kunnen samenwer ken en dat gehoopt wordt dat in 1975, het internationale Jaar van de vrouw, door alle landen, aangeslo ten bij de VN, ten aanzien hiervan conorete maatregelen zullen worden genomen. Arrestatie De zwager van wij len president Allende van Chili, Gaston Pascal Lyon, is gearres teerd door de veiligheidsdienst van het leger. Pascal Lyon is de vader van de huidige secretaris-generaal van de MIR, de "Beweging van re volutionair links", Andres Pascal Allende. Hij werd sinds 11 septem ber 1973, de dag van de staats greep, gezocht. Zijn vrouw Laura Allende werd vorige maand gear resteerd wegens contacten met uiterst lining Frankrijk, dat vroeger bij deze pun ten altijd de dwarsligger was, is nu akkoord, al neemt het wat de be voegdheden betreft een zuinig standpunt in. De negen zijn het er ook over eens dat niet langer over ieder onderwerp met éénparigheid van stemmen hoeft te worden be slist in de EG-ministerraad, zond der dat daardoor echter de moge lijkheid om unanimiteit te verlan gen volledig wordt afgesloten. In het hoofdstuk over het dichter bij elkaar brengen van de economische politiek in de lid-staten, krijgen Nederland en de Duitse Bondsrepu bliek een compliment omdat zij maatregelen hebben genomen die passend zijn voor landen met een overschot op de betalingsbalans. Dergelijke landen moeten volgens het communiqué de interne vraag stimuleren en een hoog niveau van werkgelegenheid handhaven, zonder de Inflatie nog verder aan te wak keren. Daardoor wordt het gemak kelijker voor de landen met een te kort op de betalingsbalans om een beleid te voeren dat een verbetering teweeg kan brengen in hun han delsbalans zonder dat zij hun toe vlucht nemen tot beschermende maatregelen. De Franse president heeft opdracht van de Negen om bij zijn Amerikaanse collega aan te dringen op een gedragslijn die met het bovenstaande in overeenstem ming is. Bij de EG-landen bestaat grote bezorgdheid over de ontwikke ling van de Amerikaanse economie en van de gevolgen die de recessie in de VS voor Europa kan hebben, zo bleek tijdens de eonferentie. Ook hierover bracht Helmut Schmidt aan de Negen verslag uit. Een concreet resultaat was tenslotte dat eindelijk werd besloten tot de In stelling van een regionaal fonds voor de achtergebleven gebieden in de Gemeenschap. Het zal in de ko mende drte Jaren circa 4.5 miljard gulden omvat. HAMBURG Grote gebieden in Midden-Europa worden door overstromingen bedreigd. Als ge volg van dagen lang regenval zijn In de twee Duitse staten en him buurlanden de rivieren sterk ge stegen, terwijl de stuwmeren tot de rand zijn gevuld. Voor het Tsjechoslowaakse deel van de Donau werd gisteravond de alarmtoestand Afgekondigd. Het peil is 7,2 meter, of ruim vijf me ter boven normaal. In West-Duitsland vreest men dat het dooiweer in het Reuzen gebergte en het Ertsgebergte, sa men met het hoge water in Tsje- ohoslowakije en Oost-Duitsland zullen leiden tot een vloedgolf in 't gebied van de Elbe In de DDR zijn al duizenden mensen in de weer tegen overstromingen In het Harzgebergte zijn twee van de 6 stuwmeren overgelopen In de vlakte zijn al wegen onbe- In Moskou is daarentegen de winter ingevallen met temperatu ren van zes tot acht graden onder het vriespunt. Te Oljomtnsk aan de Lena in Oost-Siberië vriest het ai 47 graden Celsius! Premier Den Uyl in gesprek met zijn collega Wilson tijdens ie lunch in het i hoofdstad voor de deelnemers aan de topconferentie. BRUSSEL (AP) James R. Schlesinger, de Amerikaanse minis ter van Defensie, heeft de Europese bondgenoten van die Verenigde Sta ten tijdens de Navo-coaiferentde in Brussel gewaarschuwd tegen het ver minderen van de defensie-inspan ning onder bescherming van de do minerende mdfldltaire macht van de Verenigde Staten, zo is in diploma tieke kringen vernomen. In de vergadering van de minis ters van Defenstie van het Atlanti sche bondgenootschap kregen zowel Italië als Engeland kritiek te verdu ren omdat zij de flanken van de NAVO zouden verzwakken door voor genomen bezuinigingen in de defen- sieUïtgiaven. Deze kritiek werd gele verd door de Westidiui'tse minister van Defensie Georg Leber. Volgens de zegslieden had Schle- singer Italië en Engeland niet met name genoemd, hoewel hij maandag wel had verklaard dat de Britse plannen "geen reden tot verheugd heid" waren. Het blijkt dat de Verenigde Sta ten nog altijd verreweg het meeste uitgeven aan Defensie. De andere bondgenoten samen ge ven er ruim 54 miljard dollar aan uït. Het percentage dat de Verenigde Staten voor hun rekening nemen in de totale defensie uitgaven is ge lijk gebleven aan dat van vorig Jaar ongeveer 64 procent. In de afgelopen twintig Jaar Is dit percentage voortdurend afgeno men. In 1954 bedroeg het nog meer dan 75. De Europese Navo-landen zullen dit Jaar 14.4 procent meer aan de fensie uitgeven, Canada 11,4 pro cent en de Verenigde Staten 9,2 procent. Gezien de inflatie betekent dit in reële termen slechts geringe stijgin gen. LONDEN In diplomatieke kringen in de Britse hoofdstad wordt gespe culeerd dat James Callaghan, de mi nister van buitenlandse zaken, voor het einde van dit jaar een gesprek zal voeren met Ian Smith, de Rhode - sische premier. Verwacht wordt dat minister Callaghan de Rhodesische premier er op zal wijzen dat zijn eni ge hoop om een bloedbad te vermij den, zoals destijds in de Kongo, het deelnemen zal zijn aan een in Lon den te houden constitutionele verga dering, met de Afrikaanse nationalis tische partijen om te komen tot on afhankelijkheidsverklaringen. In Loesaka hebben Britse politieke waarnemers gezegd dat na het mis lukken van de vredesconferentie al daar de mening van de meeste Afri kaanse leiders is, dat Engeland on middellijk actie dient te onderne men om de Rhodesische regering tot andere gedachten te brengen. Minis ter Callaghan zal premier Smith waarschijnlijk ontmoeten tijdens zijn bezoek aan zes Afrikaanse lan den, eind deze maand. De afspraken voor deze bezoeken zijn reeds lang geleden gemaakt. Het heeft daarbij aanvankelijk niet in de bedoeling ge legen ook Rhodesië te bezoeken. De laatste keer dat een Britse minis ter Rhodesië bezocht was in 1971, toen de voormalige Conservatieve mi nister van buitenlands zaken, Sir Alec Douglas Home, een mislukte overeenkomst sloot met premier Ian Smith. In Londen zelf wordt nu al geheim zinnig gedaan over een belangrijke vergadering in het historische Mal- borough House op Pall Mall, in het centrum van de Britse hoofdstad. De ze vergadering, die in februari vol gend Jaar zou worden gehouden, zou de langverbeide grondwetgevende vergadering zijn. Ondertussen hebben de twee Afri kaanse leiders Siphole en Nkoma, die door Ian Smith uit de gevangenis waren vrijgelaten, op erewoord dat ze vrijwillig zouden terugkeren, beslo ten voorlopig in Loesaka te blijven. Berichten dat zij daar een "zwarte" regering in ballingschap zouden wil len oprichten, zijn echter niet beves tigd. ADVERTENTIE „u0nP f31,-en f38,-per couvert \je\dsennay Kindermenu f 11,50 Tafelreservering: 070-276910 De Russische schrijver Solzjenitsyn, aan wie in 1970 de Nobel prijs voor literatuur werd toegekend, maar deze toen niet in ontvangst kon nemen, kreeg deze gisteren als balling in Stock holm uit handen van Koning Carl Gustaaf. Tijdens dezelfde plechtigheid werden de dit jaar toegekende prijzen overhan digd. WASHINGTON (AP) Het Ame rikaanse departement van Buiten landse Zaken heeft bekendgemaakt dat de regering Ford met ingang van gisteren volledige uitvoering zal geven aan de beslissing van het con gres om de Amerikaanse militaire hulp aan Turkije stop te zetten. Volgens een in oktober door het Congres aangenomen wetsvoorstel, moest alle militaire steun aan Tur kije op 10 december worden stopge zet, tenzij "tastbare vooruitgang" zou zijn geboekt in het streven naar een oplossing voor de kwestie Cyprus. Amerikaanse functionarissen heb ben inmiddels toegegeven dat een dergelijke vooruitgang is uitgeble- Een resolutie die van kracht is met betrekking tot de buitenlandse hulp "verbiedt het uitgeven van over heidsgelden voor militaire steun, de verkoop van militair materiaal of voorraden, het vervoer van militaire uitrusting of de leveranties van der gelijk materiaal aan Turkije na 10 december", zo verklaarde de woord voerder van het ministerie, Paul Ha re, op een persconferentie in Was hington. "Deze resolutie zal volledig ten uit voer worden gelegd", zo voegde hij eraan toe. Hare maakte niet duidelijk wat er zou gebeuren met het materiaal dat reeds op weg naar Turkije is, maar van andere zegslieden werd verno men dat dergelijk materiaal "onder Amerikaanse controle" zal blijven. Dit scheen in te houden dat zelfs als het materiaal op zijn plaats van bestemming in Turkije aankomt, het niet aan de Turkse autoriteiten zal worden overgedragen. Het congres besloot tot deze maat regel omdat het tot de conclusie was gekomen dat Turkije gebruik maak te van door de Verenigde Staten ge leverd materiaal in de invasie van Cyprus. Door Ton Schuurman» or Koning Leka, die aanspraak maakt op de troon van Albanië en die onlangs door trouwe volgelingen- in-ballingschap in Madrid op plech. tige wijze is gekroond. Dan is er CHOBHAM De plaatselij- prins Tomislav van Joego-Slavië die ke bobby voor het huis in Stanyards In het Engelse graalschap Sussex Lane in Chobham, een plaatsje in leeft en te ontbieden is als binnen, het Engelse graafschap Surrey staat huisarohitect. Prins Paul van Joe- er plotseling niet meer, nu de voor- go-Slavië woont in Parijs en verdient naamste bewoner van het Vioto- zijn oentjes met bij tijd en wijle kost- riaanse huis sinds zondag geen ko- bare privé-stukken, zoals meubelen, ninklijke toekomst meer schijnt te schilderijen en Juwelen aan de man hebben. Die bewoner is de verban- te brengen. Dan zijn er nog de illus- nen Griekse vorst Constantijn XIII, tere Graaf van Parijs, Prins Louis koning der Hellenen. Behalve dat hij Napoleon en Prins Louis Murat, de niet als vorst naar zijn land kan te- koning van Napels, die, zoals alle rugkeren. heeft koning Constantijn nu ook andere zorgen hoofd. Namelijk wat te doen in do toekomst? De Londense Times" schreef gis teren een beetje zuur dat Constan tijn nu aan alle voorwaarden voldoet om lid te kunnen worden van de ex clusieve, maar melancholieke vak bond van verbannen vorsten, die aardig wat leden telt. Bijvoorbeeld i de vakbond, gedu- "zijn rig wachten op hèt telegram, dat moedelijk nooit zal worden aange boden. Het belangrijkste probleem van ko ning Constantijn is voorlopig zijn fi nancien. Privé beschikt hij in Grie kenland weliswaar over bezittingen die een slordige 800 miljoen gulden waard zijn, maar hij is, als gevolg beslissing van de voormali- Koning Michael van Roemenië, die ge kolonels, niet in staat over dit in zijn levensonderhoud voorziet als geld te beschikken. Dat ervoer hij vo- directeur van een in Genève geves- rig Jaar, toen hij een bescheiden tigde firma in 6cheepsinstrumenten.stukje land ten noorden van Athene verkocht, voor ongeveer 14 miljoen gulden. Het geld werd namelijk on middellijk geblokkeerd. Verwacht wordt dat de nieuwe wijze van goede wil de blokkade van dit geld zal opheffen. Maar voorlopig heeft Constantijn daar nog niet veel aan. Privé heeft hij namelijk op dit moment geen enkele bron van in komsten. Toen koning Constantijn zeven jaar geleden werd verbannen, werd zijn toelage van 2.5 miljoen gulden per Jaar teruggebracht tot 600.000 gulden. Vorig jaar zetten de kolonels ook dit bedrag stop. Vanaf dat ogenblik heeft de 34-jarige vorst en vader van drie kinderen voorna melijk geleefd van geld dat hem werd toegeschoven door de schat rijke Griekse reders, zoals Onassis en Niarchos, die ook in eerste in stantie de kostbare campagne in Griekenland hebben gefinancierd, die Constantijn terug op de troon moest brengen. Volgens insiders zou Constantijn net zoveel van de scheepsmagnaten kunnen krijgen als hij maar wil, maar de vorst zou dit vanwege zijn waardigheid niet Juist vinden. Aan de andere kant zou hij ook niet van plan zijn om, zoals zijn vader, wijlen Koning Paul, van 1924 tot 1935 eveneens in En geland in precies dezelfde omstan digheden (Griekenland was In die tijd ook een republiek) een baantje te nemen als technicus in een auto- fabriek. Maar wat dan?, Zijn 28-Jarige vrouw, ex-koningin Anne-Marie 'n voormalige Deense prinses, heeft weliswaar wat geld van zichzelf, maar dat is net voldoende om een fllinke kruidenierszaak op te zetten. Volgens William Hickey, een van de best-geïnformeerde 60Ciety-Jour- nalisten van Engeland, wacht ko ning Constantijn op de toestemming van premier Karmanlis om het ge blokkeerde geld met een stevige rente over te laten boeken naar Constantijns Londense bank. Dan is hij, volgens Hickey. aller eerst in staat om de geleende meu belen en schilderijen aan de Britse koninklijke familie terug te geven, die nu de acht kamers van Constan tijs optrek in Chobham vullen. Het Griekse koningspaar is verwant aan het Engelse vorstenhuis, maar dat wil niet zeggen dat de twee families Israël ontkent schuld aan raketaanval TEL AVTV (AP) Het Is raëlische opperbevel heeft gis teren ontkend dat Israëlische militaire raketten zouden heb ben afgevuurd op centra van de Palestijnse bevrijdingsorganisa tie in Beiroet. "Wij hebben er niets mee te maken", aldus een woordvoer der van het opperbevel in Tel Aviv. De regeringsvoorlichtings dienst heeft geweigerd com mentaar te leveren op de be schuldigingen van Palestijnse zijde dat de aanvallen door Is raëli's zijn gepleegd. regelmatig bij elkaar over de vloer komen. De Griekse koninklijke ban nelingen zijn zegge en schrijve pre cies één keer voor een beleefdheids bezoek uitgenodigd op Buckingham Palace en dat was toen er weer eni ge hoop daagde dat Constantijn op nieuw als vorst zou terugkeren, di rect nadat de kolonels in juli wa ren afgezet. De volgende thee-visite zal ongetwijfeld worden gehouden als er opnieuw hoop is. Dat die dag eens zal komen, daarvan is Constan tijn overtuigd. Kathedraal van Canterbury wordt bedreigd CANTERBURY De beroemde kathedraal van Canterbury, het gees telijke centrum van de kerk van En geland, wordt als gevolg van de wis selende weersomstandigheden en de luchtvervuiling in de acht eeuwen van baar bestaan door verval be dreigd. Gisteren begon de nieuwe aartsbis schop van Canterbury, dr. Donald Ooggan, een campagne om 3,5 mil joen pond (ruim f 22 miljoen) bij een te brengen voor het herstel. Al het geld moet door particulieren bij een worden gebracht, aangezien de staat volgens de wet de kerk niet fi nancieel mag steunen. De kathedraal die jaarlijks twee miljoen toeristen trekt, ls gebouwd op de plaats waar Sine, August in us in de Saksische tijd het christendom naar Engpian^ bracht.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 9