Huwelijksproblemen nemen steeds toe Oude katholieke kerk is toch gevallen onder slopershamer Directeur Ter Linden Stichting Aar- en Veenstreek: VROUW ZWAAR GEWOND PAGINA 4 WOENSDAG 11 DECEMBER 1074 TER AAR (LANGERAAR) „We worden steeds meer geconfronteerd met huwe lijks- en gezinsproblemen. Vorig jaar vroegen vierhonderddertig mensen ons advies van wie tweehonderddertig met de al eerder gesignaleerde moeilijkheden". Directeur Ter Linden van de Stichting Aar- en Veenstreek, een organisatie, die op maat schappelijk terrein werkzaam is, heeft inmiddels geconstateerd, dat deze problematiek dit jaar alleen maar is toegenomen. Vooral inwoners vAn de dorpjes Nieuwkoop en Nieuw- veen kloppen regelmatig aan bij de Stichting om hulp. Door Jan Westerlaken •lil deze plaatsen liggen de ge zinsproblemen aanmerkelijk hoger dan in de rest van het gebied waar in wij werken". Vijftig procent van de Nieuw- koopse gevallen, die een beroep op de Stichting hebben gedaan, heb ben te kampen met huwelijksmoei lijkheden. Over de oorzaak hiervan zegt directeur Ter Linden: "Ik ben ervan overtuigd, dat in veel plaatsen hetzelfde beeld naar voren komt als er een onderzoek wordt ingesteld. Alleen de Nieuwkopers en Nieuwve- ners durven met hun problemen bij ons te komen. Anderen zwijgen angstvallig, omdat ze waarschijn lijk bang zijn dat de buren er ach ter zullen komen, dat hun huwe lijksleven op een laag pitje staat". Psychiater Volgens Ter Linden zijn het niet de mensen met de hogere inkomeiü. die bij de Stichting om hulp vragen. "Zij passeren de Aar- en Veenstreek en lopen regelrecht naar de psy chiater. Misschien komt dit, doordat onze organisatie nog niet voldoende bekend is. Ik zou het anders ook niet weten" Wat doet de. Stichting met hope loze gevallen? "Hier ligt, dacht ik. geen baak voor ons maar voor een geestelijke. Hij zal deze mensen moeten begelei den. Meestal zijn het gevallen waar wij bitter weinig aan kunnen doen. t Het zou echter onmenselijk zijn om to zeggen hen helpen we niet, dus schuif ze maar van tafel. Een gees telijke kan soms wonderen ver richten door veel te praten met de ze mensen". Is er een goede verhouding tussen de Stichting enerzijds en de gees telijken anderzijds? Ter Linden: "Dat valt tegen. Het overleg verloopt zeer stroef. Dus gaat het niet eo best. Nog steeds kij ken beid einstanties elkaar argwa- Minder vlees VALKENBURG "Minder vlees mevrouw! U weet hopelijk al waarom" staat er op de affiche, die de heer J, P. Juffermans uit Valken- burg-aan de Rijn tegen de som van 75 cerat beschikbaar steDt. Hij rea geert hiermee op een soortgelijke af fiche van de Stichting Voorlichting Vleeswaren en vleesconserven "Vlees mevrouw, u weet best waar om". die daarmee iedere huis vrouw die haar gezin niet elke dag een bio-gekweekt lapje voor wil of kan zetten een soort schuldgevoel biibrengt. "U weet best waarom" wordt er gezegd maar argumenten worden er niet voor aangevoerd, meent de heer Juffermans. "Het is een waanidee, dat vlees zo gezond zou zijn" vindt hij. "Er zijn meer argumenten té gen dan voor de toenemende con sumptie van biefstukjes en hambur gers "Als voornaamste argument noemt hij dè verkwisting. "We ge bruiken acht kilo landbouwproduk- ten voor één kilo vlees. Die granen die wij tot veevoer verwerken zijn echter ook voor de menselijke con sumptie te gebruiken. Dat is gezon der en bovendien betekent het meer voedsel voor meer mensen". Vlees niet gezond; het is Je moei lijk voor te stellen. Hoe zit dat? De heer Juffermans: "De kwaliteit van het vlees is sterk achteruit gegaan runderen, varkens en pluimvee wor den op onnatuurlijke wijze zo snel mogelijk slachtrijp gemaakt. Er worden geneesmiddelen toegediend, de beesten krijgen spuitjes tegen de agressie die ze ontwikkelen door met z'n tevelen in een kleine ruim te samengeperst te zijn". "Ik wil vlees niet van het menu schrappen" zegt de heer Juffermans, "ik wil alleen zeggen: het kan best wat minder". Plantaardig voedsel is gezonder vindt hij. De publieke smaak echter vindt een stuk vlees lekkerder dan sojabonen of een ma- crobiologiSch hapje. "Je moet het leren eten" vindt de aktievoerder, "en Je moet natuurlijk niet bij voor baat al zeggen: nou het zal wel niets wezen. Die wat afwijkende smaak, daar ben Je zo aan gewend". De Stichting voorlichting vleeswa ren en vleesconserven heeft wel enig begrip voor de aktie van de heer Juffermans. "Het is inderdaad zo dat er een bepaald calorieverlies op treedt als Je uitrekent wat er in het beest gaat en wat daarvan bij ons op het bord komt, maar dat één op acht Klopt echt niet. Dat is 'n een zijdige voorlichting". De stichting meent niet dat een vermindering, van de hoeveelheid vlees meteen een verbetering van de wereldvoedselsi tuatie tot gevolg zou hebben. "We rijden meer dan nodig is, we kopen meer dan nodig is en we eten ook meer vlees dan nodig is. Zo is het nou eenmaal". De stichting ls niet van plan aktie te ondernemen tegen deze toch wel ik *'eve publiciteit voor hun han del. 'Iedere huisvrouw weet zelf wel waarom ze vlees koopt, dat hoeven we haar niet uit te leggen". nend aan. In deze streek is men zeer behoudend. Het maatschappelijk werk is aanvankelijk opgezet door de kerk. En dit is nu zelfstandig ge worden. De kerken zien dit als een kind dat van "huis" is weggelopen. Dat kun nen zij, dacht ik, niet verkroppen". Stilte Maar de stichting stuit ook op an dere problemen. Veel mensen uit grote steden trekken naar kleine dorpjes in het groene hart. Daar overvalt de stilte hen. Men zit geï soleerd in een huis en het is onmo gelijk voor vrouwen om te gaan wer ken als ze kinderen hebben. Boven dien probeert de plaatselijke bevol king de nieuwkomers overal buiten te houden. En dan ontstaan samen levingsproblemen. Directeur Ter Linden: "Deze moeilijkheden nemen nog geen grote vormen aan. Maar wordt al overwogen om alternatieve oudercommissies in het leven te roepen. De nieuwkomers hebben te veel de pretenties om dorpen om te turnen in stedelijke normen. Eigen lijk zou het precies andersom moe ten zijn. Het onderzoeken van deze problemen is de taak van een socio loog. Misschien dat er binnen een Jaar één kan worden aangesteld. Mits hefr rijk natuurlijk subsidie ver strekt". Ligt hier ook niet een taak voor een opbouwwerker? "De aanstelling hiervan", aldus Ter Linden, "is ook al aangekaart. Men staat er echter sceptisch tegen over. Waarom? Dat zeg ik liever niet, omdat ik me anders onmoge lijk maak bij hen. die over de aan stelling moeten beslissen". Geschrokken Nu de maatschappelijk werkers, zelf de "boer" zijn opgegaan, zijn ze wel geschrokken van alle problema tiek. "We hebben 243 "klanten", ver telt Ter Linden, "en slechts vijf maatschappelijk werkers. Ze hebben twee maal zoveel cliënten als nor maal. Er moet dan ook veel worden overgewerkt. Met andere woorden: we kunnen het niet aan. Tegen ur gente gevallen moeten we zeggen dat ze geduld moeten hebben voor ze kun- De Stichting, die door het minis terie wordt erkend, kampt ook met financiële problemen. "Alle gemeen ten, waarin wij werken^ moeten mee betalen aan een leidinggevende func tionaris. Daar zijn we al twee Jaar over bezig. Men weigert te subsi diëren. Dit is een onverantwoorde si tuatie. We werken met een Jong team, dat dus niet zo heel veel er varing heeft. Het is nu net een auto. die wordt bestuurd door iemand zon der rijbewijs. Als Je geluk hebt komt alles op z'n pootjes terecht Worden er brokken gemaakt? "Dat weet ik niet want er is ge^n begeleiding. De gemeenten vinden, dat dit een taak is voor de direc teur. Ik dacht, dat die een coördine rende functie heeft". RLJNSATERWOUDE In zorg wekkende toestand is de 27-Jarige L. T. uit Bloemendaal vanmorgen overgebracht naar het ziekenhuis Rijnoord, nadat zij met haar auto op de provinciale weg bij Rijnsaterwou- de frontaal op een vrachtwagen was gereden. De Alphense brandweer moest er aan te pas komen om de vrouw uit het wrak te bevrijden. Directeur Ter Linden: „Ik ben ervan overtuigd, dat komt, als er een onderzoek wordt ingesteld veel plaatsen hetzelfde beeld BOSKOOP BOSKOOP De kogel is door de kerk. Letterlijk. D ezware sloperskogel heeft aan 't Boskoopse Reijerskoop meedo genloos toegeslagen. "Slachtof fer" is de katholieke kerk. Me nig Boskoper zal de handelingen misschien wat weemoedig vol gen. Maar er moesten maatrege len worden genomen want het kerkgebouw leverde een gevaar op voor de veiligheid. Al eerder was de toren om dezelfde reden omlaag gehaald. Velen znllen zich afvragen wat moet er met de vrijkomende grond gebeuren? De gemeente is één van de gegadigden om die in haar bezit te krijgen. Bur gemeester Van Dedem wil er een multi-functioneel gebouw la ten verrijzen. Vrij vertaald komt dat hierop neer: er moet een complex ko men waarin de openbare lees zaal met bibliotheek zal worden ondergebracht, (de gemeente raad stelde hiervoor onlangs vijf tigduizend gulden beschikbaar). Ook wordt er gedacht aan een creatief centrum en kantoorla- gen met daar bovenop wonin gen. "Maar alles verkeert nog in een prematuur stadium", verte de gemeentesecretaris Groot. "Er staat niets op papier en de gemeenteraad moet hiervan nog een voorstel voorgelegd krijgen. Maar over een paar jaar hopen we toch wel met iets concreets, uit de bus te zijn gekomen". Voorlopig zal het terrein wat worden gelijk gemaakt. Wat er precies mee gaat gebeuren is niet bekend. Vermoedelijk zal het wel diepst gaan doen als parkeergelegenheid. Een be stemming heeft de vrijkomende grond (nog) niet. Die is in voor bereiding. Het Instituut Stad en Landschap (stedebouwkundige) werkt thans een plan uit voor de dorpskern. En daarin ligt ook de grond waarop nu de puinhopen ran wat eens de katholieke kerk Zielig overblijfsel van de oude katholieke kerk aan het Boskoopse Reijerskoop. Ervoor in de plaats komt een multi-junetio- neel dorpipentrum. Geen optimisme bijLTBenKVOB in Noord wijk NOORDWIJK "Als gevolg van een beste oogst kwamen de prijzen van de bolgewassen sterk onder druk te staan. Eon ovenschot aan le verbaar en een hoog surplus-kor- tingspercentage was het resultaat. In de bloemensector gaat het nog redelijk goed. maar ook hier komen moeilijkheden veelvuldlger voor. Door de uitspraak van het Europe se Hof werd de teeltvergunning voor hyacinten ndetig verKlaard voor dii't pnodulkt. "Dit zei de voorzitter van de afd. Noordwijk van de LTB-KVOB ver gadering, die in Noordwijk werd ge houden. Daarin betrok hij ook de regenperiode, die voor velen dit Jaar tot een rampjaar heeft gemaakt. De economische situatie in die wereld; gaf voor de spreker al evenmin re den tot optimisme. Hij hoopte dat er wat dfcödeHJkheifc! zou komen in het vak en in het te voeren beleid, dat afgestemd dient te zijn op de huidige afzet en mogelijkheden. De vergadering keurde een wijziging van de statuten goed. Verder dis cussieerde men over de voor- en na delen van tee'itregeCtngen. Unaniem sprak men zich uit voor een rege ling, zonodig in EG-verband. Garantie instituut woningbouw officieel gestart DEN HAAG De reeds aangekon digde stichting garantie-instituut wo ningbouw is gisteren formeel opge richt. Het doel van de stichting is ko pers van nieuwe woningen voor zelf- bewoning meer zekerheid te geven. De stichting hoopt in de loop van het volgende Jaar voor de eerste wonin gen een garantiebewijs uit te reiken, waarvoor de koper aan extra kosten een bedrag van tussen de f500 tot f 1000 moet betalen. Voor de koper be tekent dit onder meer dat hij scha deloos wordt gesteld wanneer een bouwondernemer niet aan zijh ver plichtingen voldoet, bijvoorbeeld als gevolg van finaciële moeilijkheden. Dit is op een gisteren in Den Haag gehouden persconferentie meege deeld door de voorzitter van de stich ting, oud-minister ir. W. F. Schut, die meende dat de aanwezigheid van het garantieinstituut een preventieve werking zal hebben. Bij de voorbereiding van het insti tuut waren vooral betrokken de Ne derlandse vereniging van bouwonder nemers. de consumentenbond, het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten en het bouwcentrum. Bouwondernemers, die aan objec tieve eisen van kredietwaardigheid, vakbekwaamheid en deskundigheid voldoen kunnen zich bij het garantie instituut laten inschrijven. Het insti tuut onderzoekt elk door de onderne mers uit te voeren koopproject. Nachtuit- zendingen worden veel door jeugd beluisterd HILVERSUM Een kwart van de Nederlandse bevolking van 15 jaar en ouder luistert wel eens naar de nachtuitzendingen op Hilversum 3. Driekwart luistert nooit, omdat men of niet wakker is of geen be langstelling heeft. Düt blijkt uit een onderzoek, dat een bureau in Amsterdam heeft uitge voerd in opdracht van de NOS. In de loop van de week luistert naar schatting 16 procent wel eens naar de radio. Het merendeel (14 procent) naar Hilversum-3 en even tueel ook andere zenders een min derheid (2.5 procent) uitsluitend naar andere (lees: buitenlandse) zenders. De nachtuitzendingen van Hilver sum-3 wordt het meest beluisterd in de nacht van vrijdag op zaterdag het minst in de nacht van zondag op maandag. De nachtelijke luiste raars blijken veelal Jonge mannen te zijn, wiens ppleidingniveau boven het gemiddelde ligt, meestal werkt hij, wanneer hil de radio heeft aan staan. Onder nachtelijke luisteraars bevinden zich naar verhouding veel studenten en scholieren. De meeste nachtluisteraars zijn te vreden met Hilversum-3. Slechts twee procent van de ondervraagden ia helemaal niet tevreden.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 4