Bezwaren tegen van de winkels Eerste BNG-woningen in Merenwijk gereed Belangrijke mededeling voor Zilvervloot-spaarders, Middenstand in De Kooi en Noord praat over toekomst Subsidie van rijk voor knelpunten busvervoer? INTERIEURVERZORGING W.J. ZIRKZEE B.V. De Zilvervloot WOENSDAG 11 DECEMBER 1974 LEIDEN „Waarom is van de Merenwijk geen industriegebied gemaakt? Als Leiden zo MKgBr doorgaat, blijft er hier niets meer over en zitten we hier alleen met een beetje studenten". ijlnS^^^MrTr'^BnïÉ I Een winkelier uit Leiden^noord klaagde zijn nood. Aan de andere kant van de tafel hoor- "'jllfc den vertegenwoordigers van de Kamer van Koophandel, de gemeerlte en de Leidse Mid- 'Deze mensen komen frank en vrtf voor hun mening uit. Ze mogen best eens zeggen wat ze ervan denken", zou dir. H. A. C. Brandertiorst, se cretaris van de Kamer van Koophan del en gespreksleider op deze avond later zeggen. De kantine van van de Leidse Ap paraten Fabriek diende als praat huis voor de middenstanders uit De Kooi en Noorderkwartier, die zich met een belangrijk onderwerp bezig hielden: hun toekomst. Een informa tie-avond, belegd door de Kamer naar aanleiding van een enquete, die onder alle winkeliers in het noorde lijk deel van Leiden en tien procent van hun clientèle is gehouden en evenzeer naar aanleiding van de wü'kverbeteringsplannen, die er voor De Kooi en het Noorderkwartier be- Va^daar dat ook wethouder Van Aken (Economische Aangeïegenhe-v den), enkele ambtenaren, alsmede vertegenwoordigers van Geoproject en de Nationale Woningraad waren komen luisteren. En die ambtenaar van het ministerie, die het alsmaar had over warme sanering en uiteen zette waarmee en onder welke voor waarde het rijk bereid is tegqpioet te komen aan de financiële proble men van de winkelier, die ziin zaak er aan geeft. Enquête Niet onbelangrijk dat laatste, want het bureau sociografie van de ge meente heeft uit de resultaten van de enquete geconcludeerd, dat er flink wat vierkante meters teveel be steed zijn aan winkelactiviteiten in het Noorderkwartier. Om een werke lijk rendabel winkelapparaat in de wijken t erealiseren zou er in 1980 voor dat doel nog slechts 6000 m2 gereserveerd moeten zijn, terwijl de •bedrijfsvloeroppervlakte" nu 11.350 m2 groot is. De plannen tot ophef fing, voor zover ze nu bekend zijn, beslaan 850 m2, zodat er nog 4500 m2 extra in 1980 verdwenen zou moeten zijn Het bureau geeft voor de toekom stige situering van het winkelappa raat drie mogelijkheden aan: handhaving van de bestaande si tuatie, afgezien van sanering van vooral de verspreid liggende hóek- winkels; concentratie van winkels aan de Lage Rijndijk, een samenvoeging via het spoorwegemplacement aan de Herensingel van de winkels in de Beatrixstraat met de supermarkt van Albert Heijn en een kleine buurt win kelconcentratie aan het Prins Hen- drikplein-Mauritsstraat concentratie van de winkelt bij de Beatrixstraalt, die ook in dit geval met Alben Heijn verbonden zouden moeten worden, daarnaast minder wijkgebonden winkels aan de Lage Rijndijk en een buurtwinkelcentrum by het Prins Hendrikplein. Vastleggen "Achter de tafel" bleek een voor keur voor alternatief drie te bestaan ("maar ik wil u niets aanpraten", zei mr. Branderhorst, "u kunt zeg gen: waar bemoei Je je mee"), de winkeliers echter wensten ach nog niet vast te leggen. Met name de eventuele verplaatsing van winkels naar een centrum bij de Beatrix straat bleek bij velen bezwaren op te roepen. Een rol speelt daarbij onge twijfeld de vrij hoge gemiddelde leef tijd van de winkeliers in Leiden- noord. "Ik ben vijftig jaar, moet ik nu nog ergens anders heen gaan en daar een ton insteken? Ik ben blij als ik mUn aow haal", zei één van hen. Mr. Brandertiorst had daar begrip voor: "Ik ben 58 en zie me ook zo snel niet meer bij de Kamer van Koophandel weglopen." En desge vraagd deelde hij verder mee niets over een verdwijning van Albert Heijn uit de wijk te hebben gehoord. Daar blijken geruchten over te gaan. Hoek winkels Lijnrecht tegenover elkaar stonden sommige opvattingen over het func tioneren yan hoekwinkels. Waar van achter de tafel werd beweerd, dat het voor de huisvrouw zo lastig is om voor verschillende boodschap pen alsmaar de straat over te moeten steken, bleek een winkelier een ge heel andere mening toegedaan: "Voor de huismoeders betekent dat Juist ontspanning. Ze zijn uit de huiselijke zorgen én de winkelier op het hoekje luistért wel." Natuurlijk werd van de gelegenheid gebruik ge maakt om ook wat klachten te de poneren, zoals deze:"Waarom Aioest uitgerekend in de St. Nicolaasweek het kruispunt bij de Lage Rijndijk (met de Herensingel) worden open gebroken? Het heeft mij vijftig pro cent van mijn omzet gekost." Wet houder Van Aken knikte er mistroos tig bü. In het algemeen waren er klachten over de slechte bereikbaar heid en onvoldoende parkeermoge- Üjkheden in Noord. M^ar in ieder geval krijgen de win keliers de kans daar zelf over mee te praten. Er werden gisteravond voor zowel De Kooi als Noorderkwar tier z.g. planbegeleidingscommissies geformeerd. De leden daarvan gaan namens de winkeliers de verdere uit werking van de plannen bijwonen. Ook de bewoners van de wijken heb ben dergelijke commissies gevormd. Tot slot de opkomst van gisteravond: negen winkeliers uit De Kooi en vijf tien uit Noorderkwartier van de in totaal 122 middenstanders in Leiden- noord waren vertegenwoordigd; een opkomst van ongeveer twintig pro cent. jl^jnagefykheder^^ In kader Experimenteerproject DEN HAAG LEIDEN De kans bestaat dat de minister van Verkeer en Waterstaat binnen af zienbare tijd subsidies zal toeken nen voor het oplossen van een aantal knelpunten voor het open baar vervoer in het gebied Leiden- Den Haag. Dat valt af te leiden uit een concept-voorstel dat Ge deputeerde Staten van Zuid-Hol land hebben voorgelegd aan pro vinciale staten en dat in de verga- dering van deze maand zal wor den behandeld. De knelpunten die daarvoor in aanmerking komen zullen komen. moeten worden voorgedragen door de Commissie Openbaar Vervoer Haags Stadgewest, die is belast met t* zogenaamde 'Ex perimenteerproject'. In 't kader van dit project is in het verleden een groot aantal knelpunten op genomen in een nota en van sug- Aangezien voor de o pgesomde knelpunten geen urgentievolgorde was bepaald heeft de provincie Zuid-Holland een bedrag van f 58.500 beschikbaar gesteld. Met dit bedrag kan 'n aantal arbeids analisten van de HTM worden be kostigd, dat reeds ervaring met dit soort werkzaamheden heeft. Wat, de vorderingen van het ex perimenteerproject betreft con stateert de provincie dat een aan tal factoren zeer vertragend werkt: te weten het niet beschik ken over eigen financiële midde len. het tekort aan specialisten en de autonomie van de gemeen ten. Dat heeft op diverse punten al tot ernstige vertragingen geleid. Bovendien bestaat de moeilijke constructie dat het werkverband organisatorisch onder de provin cie valt en financieel onder het ministerie van Verkeer en Water staat. Om aan die situatie een einde te maken hebben Gedeputeerde Staten voorgesteld, dat het rijk het experimenteerproject over neemt. zij het dat de provincie de zaak blijft begeleiden via een pro jectleider. Minister Westerterp is daar echter nu nog niet toe be reid, als gevolg waarvan de voort zetting van het experimenteerpro ject in de toekomst onzeker blijft. In een eerste reactie toonde de opsteller van het experimenteer project, de Leidse Werkgroep Mi lieubeheer, zich teleurgesteld over de beslissing van de bewindsman. "Het experimenteerproject is wel iswaar bedoeld voor het gebied Leiden-Den Haag, maar is van landelijk belang, omdat de uit komsten ook elders toepasbaar zulten kunmen zijn". TUD met kerst centrum van informatie LEIDEN De Telefonische Hulp dienst voor Leiden en omstreken (dag en nacht bereikbaar voor allen die in moeilijkheden verkeren onder nr. 071-25202»-heeft het plan opge vat met Kerstmis en de jaarwisse ling als,centraal informatiecentrum op te treden wat de evenementen betreft die op die dagen worden ge organiseerd. De THD probeert een brug te slaan tussen de inwoners van deze regio en de vele kerst- in's, kerstzangbijeenkomsten, geza- meüjke maaltijden e.d. Indien gewenst zal de vrijwillig er aan de telefoon samen met de beller zoeken naar de meest bij laatstgenoemde passende activiteit. Als dat gewenst is zal de THD ook proberen contact te leggen tussen de beller en de verschillende orga-. nisatoren. De Telefonische Hulpdienst wil ook gaarne de actie "Wij nodigen uit'? stimuleren. Hij doet hierbij een be-, roep op die mensen die met Kerst mis en tijdens de Jaarwisseling een gast in hun midden willen opne-; men, een briefje te schrijven naar postbus 495 in Leiden of te bellen naar 071-25202. Tevens roépt de THD allen op die tijdens kerst en Jaarwisseling alleen zijn en die da-- gen met anderen willen doorbreng en te bellen naar 071-25202. De THD zou gaarne zien dat al len die in Leiden en omstreken tij dens de komende feestdagen iets or ganiseren contact op te nemen. Expositie van vogelvereniging De Zanger LEIDEN De Leidse vogelver eniging "De Zanger" bestaat dit jaar vijftig Jaar. Ter gelegenheid van dit jubileum wordt in de foy er van de Stadsgehoorzaal een speciale tentoonstelling gehouden. Aan de expositie wordt meegewerkt door de Koninklijke Nederlandse Maatschappijvoor Tuinbouw en Plantkunde. De tentoonstelling. is op vrijdag 20 december geopend van 20 tot 22 uur. op zaterdag 21 december van 10 tot 22 uur en op zondag 22 december van 10 tot 17 uur. Verder zal het bestuur van De Zanger zaterdag 21 december in de koffiekamer van de Stadsgehoor zaal recipiëren van 3 tot 4 uur 's middags. LEIDEN Met de overhandiging /an de sleutels aan de eerste zes be- voners en de opening van een mo- In verband met het verhuren van de maisonette- woningen in de Merenwijk, is onze ihodelwoning Sperwerhorst 41 geopend: donderdag: 12-12-1974 van 10.00 17.00 uur (doorstromingsamb- •tenaar aanwezig) zaterdag i 14-12-1974 van 10.00 13.00 uur donderdag 19-12-1974 ven 1000 17.00 uur (doorstromingsamb- tenaar aanwezig) ZEEMANLAAN 22. LEIDEN. TELEFOON 42627. delwoning aan de Punterwerf 14 heeft wethouder Waffl gistermiddag een officieel begin gemaakt met de op levering van 278 woningen, die in de Merenwijk gebouwd worden door het Bouwfonds Nederlandse Gemeen ten. Het gaat hier om 207 premie koopwoningen (prijs tussen f88.000 -f 104.000)76 vrije sectorwoningen (f 116.000-f 137.148) en 15 zogenaam de "overbouwde hoekwoningen". (T31.000-f 147.000), die allemaal vijf kamers tellen en ontworpen werden door de architeotencombinatóe De Jong, Van Alphen en Bax. Wethouder Waal stelde vast dat of- ficiëlé gebeurtenissen in de Meren- arijk kennelijk altijd gepaard moeten gaan met regen. "Ook ditmaal is het weer een waterige toestand, ai brengt de ingebruikneming van de woningen ons weer een stapje dichterbij de op lossing van de woningnood in Lei den". Het aantal woningzoekenden daalt en de wethouder schreef dat toe aan de meer dan 1500 nieuwe wonin gen, die dit Jaar in Leiden zijn op geleverd. Hij memoreerde dat bij de toewij zing van de BNG-woningen wat pro blemen waren geweest, maar toon de zich verheugd over' het uitein denen in aanmerking te laten komen voor deze woningen. "Enerzijds is dat van belang voor Leiden, omdat daarmee een werkelijke bijdrage ge leverd wordt aan de oplossing van de woningnood, anderzijds past het In de ruimtelijke ordening. Als we hier in Leiden gaan bou wen voor inwoners van Den Haag of Amsterdam zal het woon-werk- verkeer flink toenemen. En dat gaat nu tegen de ruimtelijke opvattingen, die we op het ogenblik hebben". De woningbouw in de Merenwijk over ziende, constateerde wethouder: Waal, dat Ledden nu wel over haar dieptepunt heen is. De aandacht voor Leiden was in het recente verleden vaak negatief ("Leiden in last"), maar we zitten nu duidelijk in 'de lift. De woningnood daalt, en het in wonertal stijgt: een verheugende ont wikkeling. De plannen voor de bouw van het Bouwfonds in de Merenwijk date- re» van eind 1972. Dat pas in augus tus 1973 volledig overeenstemming, met de gemeente Leiden werd be reikt was onder meer te wijten aan bet feit, dat oorspronkelijk gepland was om in het bouwplan ruimte open te houden voor de aanleg van een metro. Toen men deze plannen heeft laten varen, moest een nieuwe op zet van de plannen worden gemaakt. De belangstelling voor de BNG- fiet Bouwfonds de Merenwijk woningen ls bijzonder groot geweest. Voor elke woning waren volgens het BNG drie vier gegadigdén. Het streven om de woningen zoveel mo gelijk ten goede ,te laten komen van de lagere inkomens is volgens e^n ■BNG-onderzoek gelukt. Een kwart, van de toekomstige bewoners heeft een inkomen van 20 tot 25 mille en 31% verdient tussen de 25 en 30 mil le. Tenslotte is 15% van de bewo ners afkomstig uit de categorie 30 tot 35 mille. Uit eèn globaal onder zoekje van de gemeente is boven dien gebleken, dat het complex een gunstige invloed heeft op de woning situatie in Leiden. Van de 140 gezin nen die een BNG-woning hebben ge kocht laat 17% een woning achter met 'n huur tussen de 50 en 250 gul den per maand, 35% verlaat een wo ning met een huur boven de 250 gul den per maand, 10% stond bij de ge meente geregistreerd als woningzoe kend en 36% blijkt economisch ge bonden te zijn aan Ledden. Ter af ronding van het BNG-camplex zullen er nog 13 patio-bungalows worden ge bouwd. Het gaat hier om woningen die aan de prijzige kant zijn. Afge zien van de BNG-woningen die nu in de Merénwijk worden gebauwd staan er in Leiden op dit ogenblik 870 Bouwfonds-woningen. Regen en overdrijvende wolkenvelden lil (Ut landje hebben we daar nogail 'ns last van. De Trench coat van Bent Schrier is tegen elk weer bestand. Typisah iets voor de man die er zakelijk en sportief wil uit zien. Laat het nu maar rege nen. Als u meevaart op de Zilvervloot is het Alleen aan te vragen bij de instelling" in uw eigen belang: om nü direct na te waar u gespaard hebt. Doe dat nu, vóór u kijken wanneer u daarmee bentjbegonnen, het vergeet! Na 31 december is het te laat. Want was dat in 1965, dan hebt u Dan wordt er geen premie meer uitbetaalde uiterlijk tot het eind van deze maand Overigens, de Zilvervloot blijft varen, de tijd om uw spaarpremie binnen te halen. Iedere jongere van 15 t/ra 20 jaar kan aan- U weet wel: die 10 procent (belas tjngvrij) monsteren. Vraag een folder, over spaarbedrag-pius-rente. Wethouder Waal overhandigt in het informatiecentrum van het Bouwfonds Nederlandse Gemeen ten de sleutel van een van de zes woningen aan het gezin J. P. van Blarkow. Publikatie van het Ministerie .van Sociale Zaken.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 3