"Dukla zwakste tegenstander die we tot nu toe troffen" Rini van Bracht tweemaal naar onbedreigde winst Georganiseerde sport wèl buitenspel - Vrij spel Zijl/LGB gaat duel overspelen Driebanders sterk gestart Ali: twee vliegen in één klap voor 15 miljoen dollar \{0/£ CEeo- SUfëR- KlTSCU- &ÜUEU,' WOENSDAG 11 DECEMBER 1974 Den Haag "De minister van Cul tuur, Recreatie en Maatschappe lijk werk, mr. H. W. van Doorn, meent de kritiek van de georganiseer de sport op de door CRM geprodu ceerde nota Sportbeleid en de vragen van de kamerleden mevrouw Lange- dijk-de Jong en Voogd (beiden PvdA) terzijde te kunnen schuiven door het voor te stellen alsof aan alle voor waarden van goed overleg is voldaan. Echter in de beleidssfeer heeft tus sen de sport en CRM nooit overleg plaats gevonden over een gecoördi neerd, c.q. nationaal sportbeleid, noch over een nota Sportbeleid", aldus dr. W. van Zijll, de algemeen secretaris van de Nederlandse Sportfederatie, als woordevoerder van de georganiseer de sport in een reactie op het ant woord van minister Van Doorn aan beide genoemde tweede kamerleden. "In een door de vijf koepelorgani saties aangevraagd gesprek met de minister op 13 november 1974 wees de bewindsman de vertegenwoordi gers van de Nederlandse Culturele Sportland, de Nederlandse Chris telijke Sport Unie, de Nederlandse Katholie ke Sportfederatie, het Nederlandsch Olympisch Comité en de Nederland se Sport Federatie erop dat het ver standig zou zijn positief tegenover de Nota Sportbeleid van CRM te staan. In dat geval zou de sport in het be leid kunnen meespreken. Zou de sport in negatieve zin reageren, dan zou CRM het sportbeleid zelf ter hand nemen. Hieruit blijkt zonneklaar, dat van werkelijk overleg over een gecoördi neerd sportbeleid nimmer is gespro ken en dat vertegenwoordig! een getal van bijna drie miljoen mensen, nimmer in de gelegenheid is geweest om wensen en plannen zoals die in de boezem van de sport leven en in de Nota Sport '70 werden neerge legd, in een doelmatig overleg met de regering ter discussie te stellen. Waarom de Nota "Sport'70", wel ke door de gehele georganiseerde sport tot stand is gekomen en waar bij door de sportwereld een aantal voorzetten is gegeven, die op ministe rieel niveau tot fraaie treffers had den kunnen worden omgebogen is genegeerd, blijft een intrigerende vraag." "Inderdaad heeft de minister ge lijk wanneer hij zegt dat er door ver tegenwoordigers van de georganiseer de sport en CRM regelmatig overleg is over velerlei onderwerpen d* «port betreffende. Het gaat dan in de regel over de uitvoering van subsidierege lingen ten behoeve van opleidingen en accommodaties e.d In de Nota Sportbeleid van de mi nister van CRM wordt enige malen getuigd van de bereidheid tot nader overleg, maar de tekst van de Nota, welke door alle koepelorganisaties en sportbonden nauwkeurig is gelezen, maakt deze uitspraak uitermate on geloofwaardig, a angezien de sport hierin voortdurend als beleidspart ner buitenspel wordt gezet. Achterberg: „Begrijp je nu waarom ik zo kwaad was in Praag?' ENSCHEDE Met een nijdige blik in zijn ogen stapte Eddie Achterberg veertien dagen geleden in Praag na DuklaTwente (31) resoluut de kleedkamer uit. Woest liep hij, tegen zijn gewoonte in, de pers straal voorbij, gunde zijn supporters geen enkele blik en bleef ook in de bus star voor zich uitstaren. Het handjevol Twente-supporters vrolijkten hem zelfs met het reeds ingewortelde „Heye de Keu" niet eens meer op. Hij was kwaad en dat bleef-ie. „Omdat", wil hij daags voor de return in het Diekman-stadion eindelijk kwijt, „ik er de pest over in had, dat sommigen na rust wel wilden knokken, maar daarvoor niet. Pas toen we op een 30 achterstand kwamen, bleek plotseling iedereen wèl bereid wat meer te doen. Dat kan ik niet hebben, dan word ik woest". Nehodza, Masopust en doelman Viktor (v.l.n.r.) bij de aankomsti trio Tsjechen had vooral trainer Masopust zorgen. i Dukla in Nederland. Van dat Door Piet Ocks Eddie Achterberg, vanavond op het middenveld voor Kick van der Vall (Hij kreeg in Praag zijn tweede gele kaart in het EC-toernooi en werd voor een wedstrijd geschorst) ziet eindelijk weer zijn kans om een vaste plek in Twente's topelf te veroveren. „Ik vind het jammer voor Van der Vall", zegt hij. En la chend: „Maar ik ben er eerlijk ge zegd niet zo rouwig om". Een andere middenvelder, die in Praag de marge tot 31 verkleinde, waardoor Twente vanavond aan een 20 zege voldoende heeft, is René Notten. Nog altijd schijnt Ajax be langstelling te hebben voor de be- LEIDEN De waterpolowed- strijd DZV—De Zijl/LGB, die za terdag eindigde in een 4—3 neder laag voor de Leidse ploeg, zal geheel of gedeeltelijk worden overgespeeld. In de eerste periode werd bij een nu merieke meerderheid voor De Zijl/ LGB de 45 sec. regel verkeerd toe gepast. Het protest, dat de Leide- naars na afloop indienden, werd toegekend, met het gevolg dat zij zaterdag a.s. om 21.25 uur in het zwembad Rotterdam West opnieuw tegen De Delftse club in het water zullen komen. Van het oordeel van scheidsrechter Buys zal het afhan gen, of de wedstrijd halverwege het eerste speldeel wordt opgevat of geheel wordt overgespeeld. baarde middenvelder, die, als het nu aan Twente ligt, gerust mag vertrekken. René Notten: „Er komt een gesprek met het Twentebestuur, maar voorlopig niet de komende dagen. We wachten tot de belang rijke wedstrijden, zoals tegen Dukla, achter de rug zijn. Eerder praten we niet." Er heerst trouwens een groeiend op timisme in Enschede, waar gister middag het veld als uitstekend be speelbaar" werd gekwalificeerd. Jo sef Masopust, trainer van Dukla Praag, arriveerde met een uitsterst zorgelijke blik in de ogen. Drie vas te keuzen voor Dukla's hoogste le- gerteam bleve ziek in Praag achter. Het zijn vrije verdediger Samek en de middenvelders Gajdusek en Kru- mich, terwijl voorstopper Dvorak met hoge koortsen in Enschede pro beert uit te zieken. Met deze weten schap in het achterhoofd zegt René Notten: „Gezien het spel van Twente In de tweede helft in Praag, durf ik te beweren dat we goede mogelijkheden hebben om verder te komen. Die aohterstand van twee doelpunten moet te overbruggen zijn. Bovendien izt de stijgende lijn 2 er weer in bij Twente en eerlijk gezegd is Dukla defensief, uitgezon derd doelman Viktor, bepaald niet imponerend". Mentaliteit Vaclav Jezek, ex-trainer van FC Den Haag, verklapte trouwens in Praag al: „De mentaliteit van Du kla deugt niet. Dat bleek na rust, toen het de zaak te gemakkelijk ging opnemen". Josef Masopust tracht die kritiek enigszins te ver zachten met „In Praag speelden we tegen twee verschillende tegenstan ders. Het Twente van voor rust bleek totaal anders dan dat erna. Toen speelde het waarschijnlijk zoals het altijd doet." Eddie Achterberg in Praag halver wege de tweede helft ingevallen voor Jan Jeuring, riet het evenmin somber in voor de Twentse équipe. De in Enschede populaire bar-eige- naar: Dukla is de zwakste tegen- stander die we tot nu toe troffen in de UEFA-cup. Ipswich en RWD Molenbeek vond ik veel sterker. En toch verloren we de eerste wedstrijd met 3—1. Begrijp je nu waarom ik 0 kwaad was in Praag?". Hockey Voor het internationa le hockeytoernooi, dat van 3 tot 6 januari 1975 dn Barcelona wordt ge houden, kan coach Cees Tania niet besohifcken over Hans Kruize (HCKZ) en Jaap Kooreiman (HGC), die dan examenzorgen hebben. Zij worden vervangen door Ad Boelaars (Bloemendaal) en Joost van der Heyden (Tilburg). Voetbal De Dordrechtste voet balvereniging RIOS (tweede klasse amateurs) mag met ingang van aan staande zondag weer spelen. De club die in ernstige financiële moeilijk heden verkeert, heeft zijn schulden aan de KNVB afgelost. Ook de ge- Geschrokken LEEUWARDEN De Graaf schap, Veendam, Fortuna SC, Eindhoven en FC Groningen, hebben dinsdag bij SC Cam- buur geïnformeerd naar Hans Bleyenberg. Alle clubs schrok ken echter terug voor de vraagprijs die rond de 70.000 gulden zou liggen. KOERSEN IN HILVERSUM Blauwborstjeprijs 2000 m.: 1. Kal- li (J. S. van Leeuwen) 2.52.8, 1.26.4, 2. Martina Norma, 3. Kermi G. Winn. 4.40, pi. 2.30, 1.80, 3.70, kopp 9.70, trio 477.10. Zwartroodstaartprijs 1500 meter: 1. Nuni Wiebel (J. Oosting) 2.14.5, 1.28.5, 2. Nina uit Laren. 3. New Pride. Winn. 2.60. pi. 1.40. 3.10, kopp. 8.30. Braamsluiperprys (Eerste afde ling) 2000 m.: 1. Lammert (J. Wa genaar) 2.47.3, 1.23.7. 2. Leonieke, 3. Issue Volann. Winn 6.50, PI. 2.20, 4.20, kopp 21.40, trio 393.00 Nachtegaalprijs (Eerste afdeling); 2040 m.: 1. Mack Wickesteyn (M. Vermeulen) 3.01.8, 1.30.9, 2. Mystery Devil, 3. Mario. Winn 23.30. pi. 7.90, 15.70, 3.60, kopp 1666.80. Heggemuschprijs 2440 m.: 1. Ka- rosa H. (W. Velis) 3.27.6, 1.25.1, 2. Lange Ros, 3. Leon van IJmuiden. Winn 3.30, stal plaats: 2.00, 1.50, 2.60, kopp. 4.70, trio 138. Super Driversprijs 2020 m.: 1. Kid Eemshorn (Mevr. M. Elzinga) 2.48.0 1.23.2, 2. litis Hollandia. 3. Mucho Pride. Winn 2.60, pi. 1.20, 1.20, 1.20, kopp 4.30. Roodborstjeprijs 2000 m.: (tweede afdeling)1. Jimmy Boy (W. P. vxi. Pijl) 2.48.8, 1.24.4, 2. Ico R., 3. Lan- toni H. Winn. 7.70, pi. 380, 220, 3.10 kopp. 69.60, trio 683. Grasmusprijs 2440 m.: 1. Milady Baker (J. Wagenaar) 3.29.7, 1.26.7, meênte Dordrecht heeft inmiddels het geld dat RIOS schuldig was ont vangen. Zesdaagse-zege Duyndam/Ritter HERNING - Leo Duyndam heeft I L WÜm gisteravond met de Deen Ole Ritter 3-f°- J f?' de zesdaagse van Herning gewonnen. 4'P1' 3-50, 180, 5.50 kopp. 13.60. De tweede Plaats was voir hèt West- Braamsluiperprijs (tweede afde- duitse koppel Klaus Bugdahl/Dieter 'mg) 200° m. met autostart: 1. Jay Kemper Lee <W. v. Overeem) 2.47 2, 1.23.6, 2. De eindstand is: Lowina K„ 3. Lidya du Bols. Winn 1. Ritter/Duyndam (Den/Ned) 479 '•80- P1- „2-70, 3.00. 2.90. kopp. 14.70. punten: 2. Bugdahl/Kemper (WD1) trio 462.60. 330; op een ronde: 3. Bracke/Stevens Nachtegaalprijs (tweede afde- (Belg) 279; op vier ronden: 8. lule> 2040 m-; l- Marc D. (G. H. de Priem/Debosscher (Ned/Bel) 275; Jong) 2.578, 1280. 2. Marten S.. 3. op 16 ronden: Loevesijn/Fens (Ned) Mea- Winn 6.00, pl. 3.10. 3.10, 2.50, 299 kopp. 30.000. Totale omzet: f366.382.00. 11 NEW YORK Muhammed Ali heeft tijdens een rondrit door New York in Manhattan tegen een gnote menigte gezegd, dat hij op één avond twee vliegen in een klap wil slaan. "Voor vijftien miljoen dollar", vertelde Ali, "boks ik op een avond tegen George Foreman en Joe Fraaier". Ali was in New York om de hoogst burgerlijke onderschei ding van die stad in ontvangst te nemen. Ali kreeg van burgemees ter Abraham Beame de bronzen medaille van de stad, tijdens een ontvangst op het gemeentehuis. Op die bijeenkomst vertelde Ali dat hij een paar weken geleden een vergelijkbare onderscheiding in Chicago had ontvangen. 'Maar', voegde Ali er aan toe, "Richard Daley, de burgemeester daar, gaf mij een gouden onder scheiding". Na de bijeenkomst op hiet New Yorkse gemeentehuis maakte Muhammed Ali een rond rit door de wijken Manhattan, Brooklyn en Bronx. ROTTERDAM De zware zesdaagse Europese titelstrijd driebanden in de sporthal van Schiebroek heeft een sterke start gekregen, waarvan de Nederlandse kampioen Rini van Bracht niet was uitgesloten. De blonde Brabander rondde de eerste twee partijen van de elf niet alleen zegevierend af, maar hij draaide in beide gevallen meteen al een stevig gemiddelde van dik boven de een. Van Bracht schudde ook al meteen een niet ongevaarlijke tegenstander van zich af. Dat was de West duitser Dieter Müller, weliswaar meer een kaderspecialist, maar een biljarter die het „vak" goed in de vingers heeft. Door Piet Kienhuis Daarmee werd de Oostenrijkse ban denspecialist Johann Scherz meteen al geconfronteerd in zijn eerste partij, toen hij verrassend met 46 60 moest zwichten voor de BerliJ- ner, in slechts 42 beurten. Het was een nieuw persoonlijk gemiddelde record van Müller van 1.428, maar Scherz zat met de brokken. Hij hoefde er echter niet al te lang over te treuren, want 's avonds nam hij revanche op zichzelf in de partij tegen de Deense nieuweling John Korte, die hij in slechts 33 beurten - de kortste partij van de dag - vonniste met 60—28. In de 29ste beurt haalde de Oosten rijker bovendien uit voor een zeld zame serie van 15 caramboles, een totaal dat hij nog nimmer had be reikt. Het Europese record staat sinds december vorig jaar op naam van de Belg Raymond Ceulemans die toen in het Belgische Eeklo te gen Jan Doggen van start ging met een serie van 20. Het wereldrecord staat echter nog altijd eveneens met 15 op naam van de Argentijn Lopez, die dat tien jaar geleden vestigde. Debuut Rini van Bracht was het toernooi begonnen met een onbedreigde zege van 6040 in 52 beurten op de grijze Portugees Antonio Vinagre. Onze landgenoot bracht onder meer een serie van 11 op tafel. Dat deze Vinagre toch niet zo bijster on schuldig is bewees hij daarna in schuldig is bewees hij daarna in het duel tegen onze tweede landge- Op maat Tot halverwege de partij kon de Duitser onze landgenoot op de voet volgen, maar toen moest hij zwich ten voor het technisch knappe spel, prachtig op maat gespeeld van de Waalwijker. Titelverdediger Ceulemans kwam nog niet tot spectaculaire wapenfei ten, hoewel hij twee .zwakke tegen standers te bestrijden kreeg, de Ita liaan Oddo en de Zweed Hebert. De Belgische grootmeester had nog 55 beurten nodig tegen de Italiaan (60—28) en 40 tegen de Zweed (2560)Hij speelde zich rustig in, maar Incasseerde nu en dan wel al verbaasd applaus bij "onmogelijke" oplossingen en door zijn maatgevoel op de centimeter. Rini van Bracht noot Tiest Brosens, die in deze Eu ropese titelstrijd zijn internationale debuut maakt. Het werd een ach tervolgingsrace voor de kleine Bre- danaar, die hij in 55 beurten op vier caramboles na niet waar kon maken. Brosens was na deze eerste dag nogal teleurgesteld, want ook in de eerste partij tegen de Deen John Korte was de zege hem door de klamme vingers geslipt, met slechts drie caramboles verschil. Het was een marathonpartij van 80 beurten, die krioelde van de carotte. Lange tijd ging Brosens op kop, maar te gen het einde moest hij de Deense debutant toch nog laten passeren. Van Bracht: "Brosens is natuurlijk nieuw en kent al die kerels nog niet". En over zijn eigen spel: "Ja, ik ben zeker niet ontevreden. Ik scoorde, dacht ik wel, subtiel. In het begin ging het tegen Müller wat stroef, maar hij was ook bang voor mij. Ik wist dat ik tegen hem niet te snel moest spelen, daar kan hij niet goed tegen. Het was toch nog een beetje moeilijk, want de tafels waren klam en het was wat kil in de zaal. Daardoor sloegen de banden wat vreemd af. Ceulemans heeft er ook al last van". 1. Boulanger 2. Ceulemans 3. Van Bracht 4. Bitalis 5. Scherz 6. Müller 7. Vinagre 8. Korte 9. Brosens 10. Nadal 11. Oddo 12. Hebert in

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 11