LEIDSCH DAGBLAD Regen van raketten op PLO-kantoren Beiroet Douane Portugal zag kruispoeder voor drugs aan 275- vandaag Geparkeerde auto's als lanceerbasis BENRAAD GEYELKACHEL Het zal je baas maar wezen Mééééstal lopen horloges gelijk Russische Jodinnen schrijven Brezjnew over mensenrechten LEIDSCH DAGBLAD voor 'dezekertijd Weer bom in Tokio DINSDAG 10 DECEMBER 1974 OPGERICHT I MAART I860 34499 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BEIROET (AP) In de Libane se hoofdstad Beiroet zijn vandaag drie Palestijnse doelen, waaronder het gebouw van het politiek com mando van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO bestookt. De PLO, de overkoepelende orga nisatie voor Palestijnse guerrilla groeperingen, heeft kort na de aan slagen een verklaring uitgegeven waarin Israël als dader werd aan gewezen. De raketten, die met tijdmecha- nismen verbonden waren, werden vanuit koffers die bovenop auto's waren gebonden, afgevuurd, aldus Palestijnse bronnen. De eerste aanval kwam om 08.30 uur en was gericht op het PLO-com mando-kantoor. In plaats van het kantoor werd een meubelzaak op de benedenver dieping getroffen. Hierbij vielen twee doden en werd hevige schade aangericht. Het personeel van het PLO-kan- toor kon het gebouw verlaten voor dat drie andere raketten werden af gevuurd vanuit een andere gepar keerde wagen. Het kantoor werd toen zwaar beschadigd. Bij een tweede aanval werd het PLO-kantoor voor de door Israël bezette gebieden getroffen. Hier ontploften ook vier raketten, die eveneens vanuit een auto waren af gevuurd. De derde aanval was gericht te gen het Palestijnse research cen trum, dat door de PLO wordt gefi nancierd. In de bibliotheek van dit centrum werd grote schade aange richt. Persoonlijke ongelukken heb ben zich echter niet voorgedaan. In de verklaring vein de PLO stond dat de aanval een "Israëlische ter roristische repressadlle was voor de politieke overwinningen die de PLO beeft behaald". Israël heeft herhaalde malen met repressailles gedreigd na aanvallen van Palestijnse terroristen in Is raël. De PLO heeft echter geen con crete bewijzen voor de Israëlische betrokkenheid bij de aanslagen. In het communique stond dat deskundigen de gebruikte wapens zullen onderzoeken en dat een eer ste inspectie heeft uitgewezen dat het om 60 mm raketten ging. In Beiroet werd ook gespeculeerd over de mogelijkheid dat de aanval len kunnen zijn gepleegd door anti- PLO gezinde Paiestijnen. Radicale guerrillagroeperingen hebben scher pe kritiek uitgeoefend op de gema tigde leiding van de PLO onder lei ding van Jasser Arafat. Zij ver werpen de bereidheid van de PLO om met Israël over een politieke op lossing van het Palestijnse vraag stuk te cnderhandelen. Nog vijf baby's van de zesling in leven SAN JOSé - De vijf overle vende baby's van de zesling die het afgelopen weekeinde in het Califarndsche San José werd ge boren verkeren in zeer zwakke conditie, zo heeft een der be handelende artsen bekendge maakt. De komende dagen zul len kritiek zijn. De zesling werd zondag drie maanden te vroeg geboren. De kinderen varieerden in gewicht van een pond tot ruim twee pand. De moeder van het overgeble ven vijftal. Charlotte Lang, heeft op een persconferentie gezegd vruchtbaarheid stimule rende middelen te hebben ge bruikt omdat dit de enige mo gelijkheid voor haar was om kinderen te krijgen. Vorig Jaar schonk zij het leven aan een vierling. Alle kinderen overle den toen echter kort na de ge boorte. Op de foto het echtpaar Lang met een verpleegster tijdens een praatje met journalisten. Nu of keuken of slaap kamer heelijk warm met zo'n fantastische Vraag vrijblijvend prijsopgave voor aansluiting Guur weer Het zal je baas maar wezen... die je zo in de krullen zet. Heel erg vindt de veertien maanden oude Yorkshire terrier Blairy Sun Myth het kennelijk niet want ze kijkt er tamelijk vrolijk bij. Ook haar zal wel meer dan eens het "wie mooi wil zijn..." zijn voorgehouden. GRONINGEN Het echtpaar F. H. Lammers uit Groningen heeft naar thans bekend is geworden enkele weken geleden twee dagen in de gevangenis van Lissabon gezeten. De heer en mevrouw Lammers wer den gevangen gezet omdat zij witte kruispoeders in hun bagage had den. De Portugese douane meende met cocaïne te doen te hebben. Het echtpaar dat de eerste dag geen contact met de buitenwereld kon krijgen, mocht de tweede dag naar het Nederlands consulaat bellen. Die avond werden zij door toedoen van de ambassadeur op een borgsom van f 4000 vrijgelaten, zo heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken bevestigd. De heer Lammers moest naar Por tugal om werkzaamheden op een schip te verrichten voor zijn bedrijf. Hij is regeltechnicus. Een collega van hem heeft een tweede doosje kruispoeders per vliegtuig naar Lis sabon gebracht, om de Portugese douane te overtuigen van de on schuld van het poeder. Pas toen kreeg het echtpaar ook de paspoorten te rug. Haarlemmerstraat I60 Telefoon 23918 Ter kennismaking 4 weken voor de halve prjs. Ik word abonnee vanaf 27 dec. 1974 i de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leldsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. adres: plaafs: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen, In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leldsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden. Oplichter in Den Haag aangehouden DEN HAAG In een bank in Den Haag is de 40-Jarige bookmaker H.T. uit Londen aangehouden, die tracht te met vervalste eurocheques geld op te nemen. Hij werd herkend door personeel van de bank, dat hem al eerder op deze manier geld had uit gekeerd, maar achteraf de vervalsing had ontdekt. De bookmaker heeft bekend de afgelopen maanden voor tenminste f 10.000 in Nederland te hebben geïncasseerd op de valse che ques, die hij zegt in Engeland te heb ben gekocht van een onbekende. MOSKOU Acht Russische Jood se vrouwen hebben vandaag de 26ste verjaardag van de "universe le verklaring van de rechten van de mens" in een open brief aan par tijleider Brezjnew geprotesteerd te gen een "officiële weigering hen te laten emigreren". De iAhoud van de brief werd bekendgemaakt aan wes telijke Journalisten in Moskou. De vrouwen zeggen in hun schrij ven dat zij door hun situatie en door het lot van him kinderen tot wan hoop gedreven worden. "Wij allen vroegen lang geleden naar Israël te mogen vertrekken. Niemand kreeg toestemming. Er werd geen enkele reden opgegeven". In de brief, die ook werd gezonden aan de Russische minister van bin nenlandse zaken, Shchelokow werd gewezen op een clausule in de uni- vertsele verklaring waarin het recht van iedereen wordt bevestigd in vrij heid te kiezen in welk land hij wil wonen. Helios-1 naar zon gelanceerd KAAP CANAVERAL- Het Westduitse ruimtevaartuig He lios is vanoohtend vroeg met een Amerikaanse Centaur-raket gelanceerd. Het 400 kilo wegende in strument is bedoeld voor onderzoek van de invloed van de zon op de aar de en de ruimte tussen de planeten en het moet daartoe de zon tot op 45 miljoen km naderen. De Helios is gebouwd door de Westduitse firma Messerschmitt- Boelkow—Blohm en is de eerste van twee stuks die de zon dichter gaan naderen dan ooit. De tweede Helios wordt volgend Jaar gelan ceerd. De Helios die nu onderweg is heeft tien verschillende proefne mingen tot taak. Het ruimtevaartuig zou aanvankelijk zondag zijn gelan ceerd. maar dit werd uitgesteld we gens moeilijkheden met de raket. Tegelijkertijd merkte het officië le Russische persbureau Tass op dat de westelijke democratieën de ver klaring van de rechten van de mens niet in acht nemen. "Democratie", in het westen wijkt ver af van de VN-verklaring daar achter de dek mantel van formeel afgekondigde, constitutionele "vrijheden de onver vreemdbare rechten van miljoenen werkers daar vertrapt worden, zoals het recht op werk, onderwijs en kerheid op de oudedag". Stewardes (26) geïdentificeerd COLOMBO De regering van Sri Lanka (Ceylon) heeft vandaag de benoeming bekendgemaakt van een commissie van onderzoek naar de ramp met de DC-8 van Martinair waarbij 191 mensen om het leven kwamen. De commissie van drie leden staat onder leiding van Milton Aponso, di recteur van de burgerluchtvaart van Sri Lanka. Inmiddels is het stoffe lijk overschot geïdentificeerd van één van de zeven Nederlandse be manningsleden van de DC-8. Het is dat van de stewardes H. van Ham burg (26). Het stoffelijk overschot zal zo spoe dig mogelijk naar Nederland wor den overgevlogen. Fraude in Italië Een openbare aan"Ter in Rome heeft vanochtend zeven voormalige ministers van frau de beschuldigd door aan duizenden hoge ambtenaren onredelijk gunsti ge pensi ringsvoorwaarden aan te bieden. Aanklager Franco Marro- ne maakte zijn beschuldigingen in een rapport aan de voorzitter van het parlement. Van Huiten Volgend jaar vijftig cent op een brief Tot groot genoegen van premier Den Uyl heeft op de Europese top de werkloosheid de voorrang gekregen boven de inflatie PAGINA 9 Krol is er nog niet zeker van, dat hij morgenavond tegen Juventus van de partij kan zijn PAGINA 11 i Het conflict in de Bloemenhove- kliniek is weer verder toegespitst PAGINA 13 Volgens bisschop Güsen is er een hunkering naar de moderne kerk PAGINA 15 TOKIO (AP) Op een parkeer plaats onder een gebouw van de Ja panse bouwonderneming Taisei in het centrum van Tokio is vanoch tend een bom ontploft. Volgens de po litie zijn bij de aanslag twaalf voorbijgangers en een politie agent gewondgeraakt, van wie twee ernstig. Functionarissen van Taisei heb ben verklaard dat een uur voor de explosie een man heeft opgebeld met een bommelding. De onbekende zou daarbij de naam van een Oost-Azi atische groepering hebben genoemd. Het personeel van het bedrijf kreeg na de bommelding opdracht aan het werk te blijven. Terwijl de politie het gebouw doorzocht ging de bom af. Bij de ontploffing zijn enkele kan toren beschadigd en ruiten gespron gen. Het was de derde bomaanslag in drie maanden in het centrum van Tokio. Bij een ontploffing in het gebouw van Mitsubishi, 30 augustus, kwa men acht personen om het leven en vielen meer dan 300 gewonden. Bij een explosie in het gebouw van Mit sui raakten 14 october 17 wond. Kunstenaars dorp voor Nixon ROTTERDAM De in Rotter dam wonende Italiaanse beeld houwer Tomasso Geraci beeft het kunstenaarsdorp, dat hij ir 1969 in Cefalu op Siclië stichtte, omgedoopt in "Nixon's vrede club". Hij wil de voorma lige Westduitse bondskanselier Willy Brandt vragen burge meester van het dorp te wor den. Samen met kunstenaars uit andere landen wil Gerad elk initiatief steunen om Nixon in ere te herstellen en naar t presidentschap van de Verenig de Staten terug te brengen. Om zijn activiteiten te fi nancieren brengt de kunste naar een penning op de markt met aan de voorzijde een fluit speler en de tekst "Nixon's pea ce village Cefalu" en aan de achterzijde een tekst van Wil ly Brandt „everybody every day should do something for peace in the world". Deze tekst staat ook boven de ingang van het dorp.

Leidsch Dagblad | 1974 | | pagina 1